גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אחרי נסיגת ארה"ב: טורקיה פתחה במבצע צבאי נגד הכורדים בסוריה

ארדואן הכריז על מבצע "אביב של שלום" נגד הכוחות הנתמכים על ידי ארה"ב ● הצבא פתח בתקיפות אוויריות והרעשה ארטילרית, והכורדים מדווחים על נפגעים. באיחוד האירופי דוחקים באנקרה לעצור, וטראמפ שב על רצונו לסגת: "המעורבות שלנו באזור היא הטעות הקשה בהיסטוריה"

נשיא טורקיה ארדואן / צילום: Shutterstock
נשיא טורקיה ארדואן / צילום: Shutterstock

נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן הכריז היום (ד') על תחילתו של מבצע צבאי בסוריה נגד הכוחות הכורדיים בצפון-מזרח המדינה. המבצע החדש, המכונה "אביב של שלום", נועד לפי ציוץ שפרסם ארדואן בחשבון הטוויטר שלו למגר את "איום הטרור" נגד מדינתו. הכרזתו מגיעה לאחר הנסיגה מהאזור של חלק הכוחות האמריקניים, התומכים בכורדים, שעליה הודיע השבוע נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ חרף ביקורת חריפה מבית ומדינות המערב שספג האחרון.

צבא טורקיה מגובה בכוחות מורדים סוריים, המאומנים על ידי אנקרה. אלו הבטיחו שלא להפגין "רחמים" ולתקוף ב"יד ברזל" את יחידות ההגנה העממיות (YPG), המיליציה הכורדית בסוריה שהייתה בעלי הברית של ארצות הברית במאבק בארגון "המדינה האסלאמית" (דאעש). טורקיה רואה בה ארגון טרור.

גורם ביטחוני טורקי אמר לרויטרס כי המבצע החל עם תקיפות האוויריות, ולאחר מכן הפגיזו תותחי "הוביצר" בסיסים ומחסני תחמושת של ה-YPG, כמו גם עמדות ירי וצלפים. הוא טען כי התקיפות היו רחוקות מאזורי מגורים. עם זאת, עדי ראיה סיפרו על תושבים שנמלטו מעיירת הגבול ראס אל-עין, עם תחילת התקיפות. בנוסף לכך, כתב של רשת CNN בשפה הטורקית דיווח על עשן שמיתמר ממבנים בעיירה. במקביל, בערוץ הטורקי דווח על שני פגזים שבפגעו בעיירת הגבול הטורקית צ'יילנפינר, אולם לא היו נפגעים.

הכורדים דיווחו על תקיפות אוויריות נגד מטרות צבאיות ואזרחיות בראס אל-עין, תל אבייד, קמישלי ועין עיסא. דובר הכוחות הסוריים הדמוקרטיים, המורכבים בעיקר מהלוחמים הכורדים, אמר כי התקיפות האוויריות יצרו "בהלה עצומה בקרב התושבים באזור". עוד אמרו הכורדים כי יש דיווחים ראשוניים על נפגעים בשורות התושבים.

לפני הפלישה לצפון-מזרח טורקיה, ארדואן שוחח על המתקפה המתוכננת עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, המגבה את משטרו של בשאר אסד מול המורדים. לשכתו של ארדואן הודיע כי השניים שוחחו על הפעולה הצבאית ממזרח לנהר הפרת, שלדבריו "תתרום לשלום והיציבות" באזור וכן "תסלול את הדרך לתהליך פוליטי" בסוריה. מוקדם יותר הציבה טורקיה כוחות גדולים לאורך הגבול עם סוריה לקראת הפעולה הצבאית נגד הכורדים.

עוד לפני תחילת המתקפה, הבהירה ארצות הברית שהיא לא תשתתף בה ומתחה ביקורת על טורקיה. צרפת ובריטניה אמרו שהן יקראו לכינוס חירום של מועצת הביטחון של האו"ם, והאיחוד האירופי הפציר באנקרה לעצור את המבצע - והבהיר שלא יממן את האזור הבטוח שבו מתכנן ליישב ארדואן מאות אלפי סורים שברחו לטורקיה בשנים האחרונות.


גיוס כללי אצל הכורדים

הבוקר הוציא הממשל הכורדי בצפון מזרח סוריה קריאת "גיוס כללי" לאורך הגבול עם טורקיה. "אנחנו קוראים לכל אנשינו, מכל הקבוצות האתניתו, לנוע לעבר האזורים הקרובים לגבול עם טורקיה כדי לבצע פעולת התנגדות במהלך תקופה היסטורית רגישה זו", קראו. הכורדים, שמאשימים את טראמפ ב"נעיצת סכין בגבם", קראו לקהילה הבינלאומיות לקבל אחריות על "הקטסטרופה ההומניטרית שעלולה לפגוע בעמנו".

הכוחות הכורדיים קראו למוסקבה לקיים שיחות עם הממשלה בדמשק, ומסרו כי הם מעודדים את ההצעה הרוסית ליישב את המחלוקות בין הצדדים באמצעות שיחות. עם זאת, גורם כורדי רשמי בסוריה הודיע שלא הושג עד כה אף הסכם.

לדברי הכוחות הסוריים הדמוקרטיים, 30% משטחי סוריה נמצאים בשליטה כורדית. החיילים הסוריים, הנתמכים על ידי רוסיה ואיראן, מוצבים לאורך הגבול הדרומי והמערבי של הטריטוריה שנמצאת בשליטתם. טורקיה מחשיבה את הלוחמים הכורדים,המקושרים למורדים הכורדים (PKK) שבטורקיה.

המעצמות חוששות שהמבצע יפתח פרק חדש במלחמה הממושכת בסוריה, ויחריף את המתיחות האזורית. טראמפ, לעומת זאת, הצהיר היום שוב כי ארצות הברית צריכה לסיים את המלחמות שלה באזור. הוא כינה את המעורבות האמריקנית במזרח התיכון "הטעות הגדולה ביותר אי-פעם" שעשתה וושינגטון. אחרי שהזהיר כי "יחריב" את כלכלת טורקיה אם היא תפגע בכורדים, הודיע טראמפ כי הוא יארח את ארדואן בבית הלבן בחודש הבא.

התפנית במדיניות החוץ של טראמפ הצליחה לאחד באופן נדיר את הרפובליקנים ואת הדמוקרטים בוושינגטון. בכירים במפלגתו של הנשיא, שבדרך כלל מגנים אליו, במיוחד מול הליך ההדחקה נגדו, הזהירו כי מדובר בטעות חמורה ואיימו בקידום סנקציות על אנקרה. גם בעלות בריתה של ארצות הברית באירופה, בהן בריטניה, צרפת וגרמניה, הביעו מורת רוח מהנסיגה האמריקנית מאזור זה. הן מזהירות כי זה יפגע במאבק בדאעש, שאלפים מלוחמיו מוחזקים על ידי הכורדים.


איראן פתחה בתרגיל צבאי

משרד החוץ הסורי גינה את תכניותיה של טורקיה וכינה אותה "הפרה בוטה" של החוק הבינלאומי. בהצהרתה, האשימה דמשק את חלק מהקבוצות הכורדיות במתרחש, ואמרה שהשתמשו בהם ככלי משחק כדי לסייע ל"פרויקט אמריקני". סוריה הודיעה כי היא מוכנה לקבל בברכה את "בניה התועים", כלומר הלוחמים הכורדים הנתמכים על ידי ארצות הברית, אם הם יחזרו לעצמם. לדבריה, ההצהרות סביב תכניתו של ארדואן מבטאת את "גישתו העוינת" ואת שאיפות ההתרחבות שלו בסוריה.

שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב האשים את ארצות הברית ב"משחקים מסוכנים מאוד" עם הכורדים בסוריה, לאחר שהקימה מלכתחילה את ה"כמעט מדינה" של הכורדים בצפון-מזרח במדינה, וכעת נסוגה מתמיכתה בהם. "יחס פזיז לנושא רגיש כל כך עלול להבעיר את האזור כולו, ועלינו להימנע מכך מכל מחיר", אמר לברוב.

במקביל, הטלוויזיה האיראנית הודיעה כי הרפובליקה האסלאמית השיקה תרגיל פתע צבאי עם הכוחות המיוחדים שלה בסמוך לגבול עם טורקיה. עם זאת, בטהראן לא מסרו פרטים על המבצע הטורקי או מספר החיילים המשתתפים בתרגיל הנערך במחוז אזארבאיג'אן א-רארבי, כ-620 קילומטרים מצפון-מערב לטהראן. איראן, שיחד עם סוריה תומכת צבאית בנשיא רוסיה בשאר אסד, מתנגדת באופן פומבי למתקפה הטורקית, אך ככל הנראה לא תפעל כדי לעצור את הלחימה נגד המורדים הכורדיים.

במהלך היום הודיעה טורקיה על היערכותה לקראת המבצע. מנהל התקשורת של הנשיא הטורקי, פהרטין אלטון, הודיע ש"בתוך זמן קצר" כוחות המדינה יחצו את הגבול לצד הכוחות הסוריים. אלטון אמר כי בכוונתה של טורקיה "לנטרל" אל הלוחמים הכורדים, וזאת על מנת "לשחרר את האוכלוסייה המקומית מהבריונים החמושים הללו".

שר החוץ הטורקי מבלוט צ'בושואלו אמר שהוא ומדינתו יידעו את סוריה, ארצות הברית ו"מדינות נוספות" לגבי המועד המתוכנן של הפעולה הצבאית. צ'בושואלו, שדיבר במהלך ביקורו באלג'יריה, אמר שטורקיה "פועלת רק נגד טרוריסטים" בצפון-מזרח סוריה ולדבריו, הפעולה המתוכננת "תתרום לשלמות הגבול של סוריה".

בליגה הערבית הביעו דאגה ממתקפתה של טורקיה, שאותה כינו "הפרה בוטה של ריבונותה של סוריה המאיימת על שלמותה של המדינה". בליגה הביעו חשש שפלישה אפשרית תאיים להצית סכסוכים נוספים באזור, ואף "יאפשרו את תחייתה" של המדינה האסלאמית.

בנוסף למתקפה הטורקית, הודיעו גורמים סורים ואמריקניים שדאעש הוציאה לפועל מתקפה בא-רקה שבצפון סוריה, באמצעות שלושה פיגועי התאבדות. עם זאת, לא נמסר כמה נפגעו בפיגועים אלה.

עוד כתבות

צה"ל הפציץ בשכונת שג'אעיה בעזה את ביתו של בכיר בג'יהאד האסלאמי / צילום: REUTERS/Mohammed Salem

חיסול של בכיר בג'יהאד האסלאמי בעזה: אזעקות במרכז, הלימודים בדרום ובראשון התבטלו

(עדכונים שוטפים): ביתו של בהאא' אבו-אלעטא, שהוגדר על ידי צה"ל כ"פצצה מתקתקת", הופצץ בשכונת שג'עאיה ● הג'יהאד האסלאמי: "התגובה שלנו תזעזע את היישות הציונית" ● אזעקות נשמעו מעוטף עזה ועד לגדרה, ראשון לציון וחולון. אין לימודים בכל ישובי הדרום ובראשון לציון

בנק מרכנתיל / צילום: שלומי יוסף

מיזוג דקסיה במרכנתיל מתקרב: אגוד רוכש תיק אשראי בהתאם לתנאי של רשות התחרות

בנק אגוד חתם על עסקה לרכישת תיק אשראי לרשויות מקומיות בסיכון גבוה מידי מרכנתיל-דקסיה, שמעריכים כי ישלימו את המיזוג עד תחילת דצמבר

אפליקציית טיק טוק / צילום: דא קינג , רויטרס

עבודת החלומות של הילדים שלכם: טיק טוק מגייסת עובדים בישראל

הרשת החברתית, שמאפשרת ליצור ולשתף סרטונים קצרים, פרסמה שתי מודעות דרושים: האחת של מנהל שיתופי-פעולה בישראל, והשנייה של מנהל חשבונות ● לחברה יש משרדים בלוס אנג'לס, בניו יורק, בלונדון, בפריז ועוד, אך לא ידוע על נוכחות של החברה בארץ

איתן מאיר  / צילום: שני נחמיאס

איתן מאיר מונה ליו"ר תמר פטרוליום במקומו של רן אפרתי

מאיר ייכנס לתפקיד בתחילת ינואר 2020 ויחליף את רן אפרתי ● בתפקידו האחרון כיהן מאיר כמנכ"ל חברת האנרגיה דליה במשך 11 שנים

מנהיג מפלגת הימין הספרדית ווקס, סנטיאגו אבסקל / צילום: Susana Vera, רויטרס

נגד הגירה ועצמאות קטלוניה: הישג חסר תקדים לימין הפופוליסטי בבחירות בספרד

מפלגת ווקס המתנגדת להגירה ולעצמאות קטלוניה הפכה לשלישית בגודלה במדינה בבחירות שהתקיימו אתמול ● הסוציאל-דמוקרטים בראשות פדרו סנצ'ז הם המפלגה הגדולה ביותר עם 28% מהקולות, אך צפויים להתקשות להרכיב ממשלה

חדר צינתור בהרצליה מדיקל סנטר/  קרדיט: יח"צ.

קבוצת הביטוח מגדל במו"מ לרכישת נתח מהרצליה מדיקל סנטר

הרצליה מדיקל סנטר הינו בית חולים פרטי מוביל שככל הידוע נמצא בבעלות יאיר לנדאו, קופת החולים שירותי בריאות כללית וכלל ביטוח ● ככל הידוע הכללית וכלל ביטוח לא במו"מ למכירת החזקותיהן

אייל לפידות / צילום ארכיון: תמר מצפי

הושלמה מכירת מניות כלל ביטוח לאייל לפידות; אי.די.בי פספסה הכנסה של יותר מ-60 מיליון שקל

אי.די.בי קיבלה 107.5 מיליון שקל עבור 5% ממניות כלל ביטוח - שבינואר 2018 יכלו, לכאורה, להימכר ב-170 מיליון שקל ● כחלק מהעסקה, הגיש לפידות בקשה להתמנות לדירקטור בכלל ביטוח

חוות שרתים / צילום: שאטרסטוק

וול סטריט ג'ורנל: גוגל אספה מידע רפואי על מיליוני אמריקאים ללא ידיעתם

לפי הדיווח בוול סטריט ג'ורנל, המידע שנאסף כולל פרטים כמו תוצאות של בדיקות מעבדה, אבחנות רפואיות, סיכומי אשפוז, ואף את שמותיהם ותאריכי הלידה של מטופלים

בני גנץ, יו"ר כחול לבן / צילום: אופק אבשלום, יח"צ

לגנץ נשארו תשעה ימים: אלה התרחישים האפשריים בפלונטר הפוליטי שישראל תקועה בו

הימים נוקפים, ההתבטאויות מכל הצדדים מחריפות, וכל צד מנסה לשפר עמדות לקראת ההכרעה שתיפול בתקופת הזמן הזו ● התרחיש הסביר ביותר הוא ממשלת אחדות, אך ממשלות מיעוט של הליכוד או כחול לבן גם הן אופציות, וכך גם הליכה לבחירות בפעם השלישית

גירושין / צילום: שאטרסטוק

המיליונר, הסכם הממון שבמחלוקת ודירת המריבה

הסכם ממון חייב את האישה בפיצוי מוסכם בסך 150 דולר ליום על כל יום איחור בפינוי דירת בעלה לשעבר, איש עסקים אמיד שהונו מוערך בעשרות מיליוני שקלים ● תביעת האישה לביטול ההסכם נדחתה, כשביהמ"ש למשפחה קבע: "הסיכוי לבטל הסכם ממון נדיר. הפיצוי סביר"

מיכל לוצקי/ צילום: מיכה לובטון

מיכל לוצקי פורשת מרשת 13 ותמונה לסמנכ"לית הדיגיטל והפיתוח העסקי של "גלובס"

לוצקי, שעובדת בתחום הדיגיטל למעלה מ-15 שנה, מחליפה ב"גלובס" את סמנכ"ל הדיגיטל ניר אינגביר, שביקש לסיים את תפקידו וחוזר לתעשיית ההייטק

תקשורת דור 5 - הדלק לכלכלה של העשור הבא / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

חדשות טובות לחברות הסלולר: ישלמו עשרות מיליוני שקלים פחות עבור ערבויות

משרד התקשורת החליט להקל על המפעילים גם בערבות עבור הרישיון וגם עבור הערבות בחובות הפריסה ● החדשות שלא יאהבו לשמוע הם שבמכרז הדור החמישי המשרד לא משנה את התנאים לגבי תדרי ה–700 מגה הרץ המבוקשים

בנימין נתניהו בקלפי / צילום: חיים צח-לעמ"

נתניהו: "במדינות ערב יש נכונות גוברת והולכת למיסוד הקשרים עם ישראל"

ראש הממשלה הגיע היום במפתיע לכנס לציון 25 להסכם השלום עם ירדן, שיזמה ח"כ מרב מיכאלי ● נתניהו: ביורוקרטיה מעכבת הקמת רשת מסילות רכבת בין ישראל, ירדן וערב הסעודית

שי באב"ד בדיון בוועדת הכספים / צילום: דוברות הכנסת, יח"צ

באב"ד: "המבקר לא טען לרגע שהיו משחקים בגירעון. המבקר צריך לפרסם דוח במיידי"

מנכ"ל האוצר חשף בדיון בוועדת הכספים של הכנסת כי דוח מבקר המדינה שטרם פורסם מצא שלא היו משחקים בגירעון התקציבי ב-2018 ● מרידור: "אין כסף באוצר היום" ●  עלות מוערכת למערכה שלישית של בחירות: כ-3.3 מיליארד שקל

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

לקראת הפתיחה בבורסה: פריון חוזרת עם פער חיובי של 5%

אתמול בוול סטריט מדד הנאסד"ק השיל 0.13%, מדד S&P 500 איבד 0.2% ומדד דאו ג'ונס הוסיף 0.04% לערכו ● עיני השוק מופנות לקראת עדות פאואל בסנאט

ערן גוטוירץ / צילום: כדיה לוי

"אני מוטרד מתנאי התשלום. קל יותר לנצל אותי בהשוואה לעסקים גדולים"

ערן גוטוירץ (41), מייסד ומנכ"ל חברת "הרחובות שלנו", מוטרד בעיקר מנושא תנאי התשלום: "מורכב יותר להתמודד עם לקוחות גדולים" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם ● צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il

חיפוש נפט וגז/ צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

ארגוני הסביבה נגד חיפוש פצלי שמן באתר אורון: "עוול היסטורי"

ארגוני הסביבה נגד חיפוש והפקת פצלי שמן: "מדובר בסתירה מובהקת להתחייבויות המדינה לצמצום גזי חממה" ● הארגונים פנו למנהל מקרקעי ישראל בדרישה לא לתת רישיון לחיפושי פצלי השמן והזהירו מפני השפעות שליליות על הטבע ובריאות הציבור ● המשרד להגנת הסביבה סבור כי "עסקה זו מעניקה תמריץ לאחד מסוגי הדלקים הגרועים ביותר וכי לקידומה יהיו השלכות שליליות על ישראל"

השטח ש-Playtika שכרה בהרצליה פיתוח / אדריכלות ועיצוב סטודיו: רואי דוד, צלם: איתי בנית

בכמה שוכרת חברת הגיימינג Playtika כ-3,800 מ"ר בהרצליה פיתוח?

וגם: אילו עוד דירות ובתים נמכרו והושכרו בהוד השרון, בת"א ובירושלים?

ענת גואטה / צילום: איל יצהר

בדרך לספק שירותי מסחר בישראל: רשות ני"ע מקלה על גופים משוויץ

בנקים שוויצרים מורשים שירצו לספק שירותי ברוקראז' לציבור הרחב בישראל יידרשו להגיש "רק" בקשה להיתר למתן שירותים אלה

אורי ענבר ואמיר רובין/ צילום: שלומי יוסף

משתקמים אחרי שבץ? ספיידרמן יכול לעזור: המציאות הרבודה נכנסת לעולם הרפואה

טכנולוגיות של מציאות מדומה ורבודה מתחילות להיכנס לעולם הרפואה ● מנכ"ל Sixense אמיר רובין וראש ארגון חברות המציאות הרבודה אורי ענבר מסבירים מדוע הולוגרמות הן העתיד של התחום ומספרים מה יכול עולם הרפואה ללמוד מתעשיית הרכב באימוץ הטכנולוגיות החדשות