גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הרשת שעוברת לקשיות מנייר וחנות למילוי כדי חלב: כך נאבקות רשתות בעולם בהתחממות הגלובלית

רשתות גדולות וגם עסקים פרטיים בישראל עדיין לא משקיעים בתחום הקיימות ● עד שזה יקרה, הנה כמה פתרונות מעוררי השראה מהעולם

אפס פסולת / צילום: shutterstock, שאטרסטוק
אפס פסולת / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

משבר האקלים עלה על סדר היום הציבורי בעולם ובישראל בחודשים האחרונים. מה שידוע לרבים כבר עשורים ונדון בקרב המדענים זמן רב, הפך לסוגיה כלל עולמית לאחרונה, בין היתר, הודות לנערה גרטה תונברג, מובילת מחאת האקלים השבדית. ביקור קצר בקופנהגן בירת דנמרק מציב מראה ומחדד עד כמה עמוק הפער בין המציאות הישראלית בכל הנוגע לצריכה וקיימות לבין מה שקורה בבירות במדינות בולטות באירופה ובארה"ב.

רק לפני כשלוש שנים נכנס לתוקף בישראל חוק השקיות, שמחייב את הקמעונאים ברשתות המזון לגבות תשלום של עשר אגורות עבור כל שקית. בחנויות אחרות, לעומת זאת, כמו מכולות, רשתות אופנה ומוצרים לבית - שקיות הפלסטיק עדיין מחולקות ללא הפרעה. בקופנהגן, כמו גם בלא מעט ערים אחרות, השקיות ניתנות בתשלום ברוב המקרים גם בחנויות בוטיק, כשהן תמיד מלוות בשאלה האם הצרכן זקוק לשקית - כמובן מחומר מתכלה למיחזור - ומבט עוין. אבל גם בכל יתר הסוגיות שנוגעות למה שמכונה קיימות, ישראל נמצאת הרחק מאחור. בקופנהגן תצטרכו להתאמץ כדי למצוא קשיות שתייה מפלסטיק, בישראל מעטים בתי הקפה שבהם ניתן בכלל למצוא חלופה לפלסטיק.

אז מדוע הבשורות הללו עדיין רחוקות מלהגיע לישראל? ניסינו לברר עם רשתות קמעונאיות בתחום המזון, האופנה וההסעדה מדוע השוק הישראלי נשאר מאחור. "בישראל אין טעם להשקיע בזה", אומר ל"גלובס" בכיר באחת הרשתות. כמה גורמים נוספים שעמם שוחחנו טוענים כי "החלפת השקיות של רשת האופנה מפלסטיק לנייר עולה פי שלושה", וגם ברשת בתי קפה גדולה אמרו לנו כי העלויות של קשיות נייר לעומת קשיות פלסטיק מגיעות לפער דומה. כשמדובר ברשת בפריסה ארצית, מדובר בהיקפים אדירים. "החברות לא יכולות לממן את זה", אומר ל"גלובס" אותו בכיר.

ומה כן דרוש על-מנת לנתב את החברות להשקיע במעבר לחומרים מתכלים או מזהמים פחות? כדי לא להסתמך על רצונן הטוב של החברות הגדולות, ישנם שני פתרונות אפשריים - המקל והגזר: חקיקה שתקנוס רשתות ועסקים שיחרגו מהתקן הרצוי בכל הנוגע לשימוש בקשיות, בקבוקים, שקיות ניילון ועוד, או עידוד באמצעות השקעות או הטבות מיסוי לעסקים שיובילו מהלכים כאלה.

אגב, בשנה האחרונה, יותר ויותר רשתות ענק, כמו גם עסקים פרטיים, מסמנים את תחום הקיימות ומשקיעים בו מתוך הפנמה שישנה קהילה הולכת וגדלה בציבור שמעוניינת בכך - ואף מוכנה לשלם על כך יותר - בין היתר, באמצעות ניסיון להתקרב לצרכנים ולהיתפס כבוטיקיים, ארטיזנליים ותעשייתיים פחות, ערכים שעולים ומתחזקים בקרב מי שמכונים דור ה-Z. קיימות כבר הפכה באירופה לסוג חדש של פרימיום. כפי שצרכנים מוכנים לשלם יותר עבור הצעת ערך בריאה יותר - או כזו שמפחיתה גלוטן, לקטוז, שומן, נתרן או סוכר - הם מוכנים לשלם יותר עבור מוצרים שנתפסים כברי קיימא וסביבתיים יותר.

בבריטניה כבר נשמעות קריאות שקיימות אינה תחביב לעשירים, ושיש להנגיש אותה לכל חתכי האוכלוסייה ולהפוך אותה לנחלת הכלל. אלא שברבים מהמקרים, הכניסה לפעילות כזו דורשת לעבור לחלופה יקרה יותר, שניתן יהיה להוזיל אותה רק כשהביקושים עבורה יגדלו. ממש כמו שכיום, רמי לוי מוכר תחת המותג הפרטי שלו מוצרי פרימיום שבעבר פנו לפלח קטן יותר, כמו שוקולד איכותי מיובא או קפסולות לקפה, בין היתר, כיוון שהביקוש למוצרים הללו גדל.

אבל עד שאחת מהרשתות בישראל תרים את הכפפה ותסמן את עצמה כחלוצה בתחום, הנה כמה יוזמות או פתרונות מעוררי השראה מרחבי הגלובוס. 

קשיות עשויות פסטה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

ברים באיטליה החלו לאחרונה להציג אלטרנטיבה נוספת לקשיות הפלסטיק שאינן כוללת נייר - אלא פסטה. ברים בארץ המגף משתמשים בקשיות עשויות פסטה כדי להפחית שימוש בפלסטיק. קשיות פסטה נמכרות גם בנקודות מסוימות בבריטניה.

 

חנות הקונספט של מקדונלדס "Better McDonald’s Store" / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

ענקית המזון המהיר מקדונלד'ס, שמשתמשת ב-1.8 מיליון קשיות ביום בבריטניה, הודיעה כי תעבור לשימוש בקשיות נייר במקום פלסטיק בממלכה הבריטית במהלך 2019 לאחר קמפיין מחאה של צרכנים. מדובר על יותר מ-1,300 סניפים בבריטניה, מתוך כ-36 אלף סניפי הרשת ברחבי העולם. ואולם, על רקע המהלך, החברה ספגה ביקורת על כך שהקשים הללו מתפרקים במשקאות קלים או במילקשייק, כך שגם הפתרון הנוכחי עדיין אינו עונה על הצורך שלה.

יוזמה מעניינת נוספת של החברה בהקשר זה היא פיילוט של חנות קונספט נטולת פלסטיק לזמן מוגבל שפתחה החברה בברלין למשך עשרה ימים, תחת השם "Better McDonald's Store". החנות "נקייה" לחלוטין מפלסטיק חד-פעמי, והיא מציעה חלופות כמו קשיות נייר, סכו"ם מעץ וקרטוני נייר לאריזות.

 

מתקן למילוי חוזר של חלב בחנות Siop Ellis Spar בווילס, סקוטלנד / צילום: מתוך אתר Siop Ellis Spar

חנות נוחות עצמאית בוויילס שבבריטניה מציעה פתרון יצירתי-נוסטלגי למכירת חלב ללא שימוש בפלסטיק - בקבוקי זכוכית רב-פעמיים למילוי חוזר של חלב ממכונה שהוצבה בחנות. הלקוחות של החנות, ששמה Siop Ellis Spar, יכולים לקנות בקבוק רב-פעמי מזכוכית במקום, או להביא בקבוק משלהם מהבית ולמלא מתוך מכל של 14 ליטר. מעניין אם מתחיל פה טרנד שיתפשט בעתיד גם לרשתות מזון שנדרשות לעמוד בתקני בטיחות מזון מחמירים.

נמל התעופה בסאן פרנסיסקו / צילום: shutterstock, שאטרסטוק
נמל התעופה בסן פרנסיסקו החל לאסור לאחרונה מכירת בקבוקי מים מפלסטיק בשטחו. זה כולל מסעדות, קיוסקים, מכונות שתייה - הכול. אבל דווקא משקאות מוגזים ומיצים ימשיכו להימכר בבקבוקי פלסטיק.

 מזון ושתייה חופשיים מאריזות ומפלסטיק בחנות של רשת הסופרמרקטים הבריטית Waitrose / צילום: מתוך אתר Waitrose

רשת הסופרמרקטים הבריטית Waitrose פתחה באוקספורד חנות קונספט ניסיונית שמציעה לצרכנים לקנות מזון ושתייה חופשיים מאריזות ומפלסטיק. הרשת מציעה לצרכנים להביא קופסאות רב-פעמיות משלהם ולמלא אותן במגוון רחב של מוצרים עם תחנות מילוי מחדש. זה כולל גם מילוי של בקבוקי משקאות כמו יין ובירה, מוצרי מזון כמו אורז ודגני בוקר, וגם חומרי ניקוי. המוצרים נמכרים במחירים הנמוכים בכ-15% בממוצע מהמקבילות הארוזות שלהם. המטרה: לבחון את הכדאיות להרחיב את הפורמט הזה במלואו או בחלקו ליתר חנויות הרשת.

סניף של רשת הסופרמרקטים הדנית אירמה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

אירמה היא רשת סופרמרקטים דנית אורגנית ויש לה 80 סניפים, רובם בקופנהגן. היא פועלת גם בפורמט של סופר וגם של חנויות נוחות. יש בה הרבה מאוד מותג פרטי, והיא נחשבת לרשת עם המגוון האורגני הכי רחב בעולם שמהווה 10% מהמכירות. לאחרונה הקימה מסעדת פופ-אפ שאמורה להיות המסעדה הקטנה בעולם, עם שולחן אחד ליחיד, טבח אחד ומלצר אחד, תחת השם 1:1, כשהמטרה היא לקדם את הארוחות המוכנות שלה כדי לשבור את הסטיגמה של לאכול לבד. המהלך בא לתת מענה לכך ש-44% ממשקי-הבית בדנמרק הם מבוגר יחיד ללא ילדים.

הבעלים של אירמה היא קבוצה שנקראת קופ ומפעילה 6 רשתות שונות. זהו למעשה קואופרטיב של 1.6 מיליון חברים, שמעסיק 36 אלף עובדים, עם מחזור מכירות של כ-7 מיליארד דולר והוא הקמעונאי הגדול במדינה של מוצרי צריכה, ללא בעלי מניות. אפילו המסטיק שנמכר כאן אורגני ונטול פלסטיק באריזה.

קייטלין ואלה. "חברות גדולות ועשירות לא צריכות לייצר צעצועים מפלסטיק בכלל" / צילום: מתוך ערוץ BBC

ברגר קינג תפסיק לחלק צעצועים מפלסטיק בארוחות ילדים בבריטניה. מה שנתן רוח גבית למהלך הזה היא עצומה של שתי אחיות צעירות - קייטלין (7) ואלה (9) - שהגיעה לכחצי מיליון חתימות. "לא מספיק לייצר צעצועים מפלסטיק שאפשר למחזר. חברות גדולות ועשירות לא צריכות לייצר צעצועים מפלסטיק בכלל", טענו השתיים.

בנוסף, הודיעה הרשת בחודש שעבר כי פתחה במהלך שבמסגרתו יוצבו בסניפיה מכלי מיחזור לצעצועי פלסטיק שחולקו לילדים ברשת, ברשתות מתחרות וגם במוצרים כמו דגני בוקר או ביצי הפתעה, וכל ילד שיביא צעצוע למיחזור יקבל בתמורה ארוחת ילדים במתנה. הצעצועים שיוחזרו יותכו ויעובדו למשטחי שעשועים ולמגשים בסניפי הרשת. לפי ברגר קינג, המהלך הזה אמור לחסוך 320 טונות של פלסטיק חד-פעמי בשנה.

קניות בשקיות נייר מתכלות / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

קמעונאית הפארם הבריטית Boots החלה בחודשים האחרונים לאסור מכירה של שקיות פלסטיק ללקוחות, ועברה לשקיות נייר חומות בתשלום לפי גודל השקית. המהלך צפוי להיות מושלם עד 2020 בכל חנויות הרשת, ולהביא להפחתה בשימוש של 40 מיליון שקיות פלסטיק בשנה - כמות של עד 900 טונות של פלסטיק חד-פעמי.

בוטס מחייבת את הצרכנים בתשלום עבור כל שקית, אף שהיא אינה נכללת במסגרת מיסוי השקיות, והצהירה כי תתרום את הרווחים. במקביל, לאחרונה עברה הרשת לאריזות נייר מתכלות גם במשלוחים אונליין.

נתונים של ממשלת בריטניה מציגים ירידה של 86% במכירת שקיות פלסטיק חד-פעמיות בשבע רשתות הסופרמרקט הגדולות בבריטניה. אגב, גם רשת המזון הגדולה בישראל, שופרסל, מבצעת את המשלוחים שלה עם שקיות נייר.

עוד כתבות

למינייט / צילום: יחצ

החברה שפיתחה מוצר הכנה לדיאליזה כבר רושמת הכנסות בגרמניה

המוצר נועד למנוע סיבוכים בניתוחים שמטרתם ליצור אצל מטופלי דיאליזה פתח קבוע להחדרת צנתר

נורד סטרים 2. צינור הגז של פוטין / צילום: רויטרס

"צינור הגז של פוטין" כמעט הושלם, אבל ממשיך ללבות את היצרים בתוך האיחוד האירופי

הפרויקט השנוי במחלוקת גרר לאחרונה סנקציות, קנסות ועימות פומבי בין פולין לצרפת ● האם האמריקאים יהיו אלה שיטרפדו אותו?

מחזור סוללת רכב חשמלי במפעל בגרמניה/ צילום: רויטרס

כשהסוללות יסיימות את שירותן ברכבים, הן יכולות לשמש לתעשיית הפאנלים הסולאריים

עבור תעשיית הפאנלים הסולאריים מדובר בצעד ראשון אומנם, אך בבשורה גדולה; כשיהפוך התחום למסחרי יותר, הוא יזדקק לסוללות רבות

משה כחלון / צילום: רפי קוץ, גלובס

שכר הדירה עלה ב-10% בחמש שנים, אך הוא עדיין לא מדביק את קצב עליית מחירי הדירות

לפי נתונים שפרסמה הלמ"ס, שכר הדירה הממוצע עלה בשנה האחרונה ב-1.6% והגיע לשיא של 4,000 שקל ● בראש טבלת המחירים עומדת ת"א עם שכר דירה ממוצע של 5,865 שקל, ובתחתית הטבלה נמצאות הקריות באזור חיפה

האומן17/ אמיר מאירי

עסקת ענק אחרי הליך דרמטי: דמרי ויהלומית פרץ רכשו את מתחם האומן 17 בת"א ב-355 מיליון שקל

המתחם כולל 16 דונם ועל פי הערכת השמאי שוויו הגיע ל-200 מיליון שקל ● המחיר המריא במהלך ההתמחרות על הנכס, שבה לקחו חלק גם החברות יובלים, אקרו וקרן ריאליטי

לשכת התעסוקה במדריד / צילום: רויטרס

שוק העבודה באירופה פורח, אז למה כל כך הרבה עובדים כועסים?

שיעור האבטלה באירופה נמצא ברמת שפל של דור, אלא שרבות מהמשרות האלה הן חלקיות או זמניות, ואינן כוללות את ההטבות שעובדים אירופים התרגלו לקבל

עוזי דנינו / צילום: איל יצהר, גלובס

עוזי דנינו לשעבר מנכ"ל אקסלנס מונה ליו"ר קרן הגשמה

אליו יצטרף רונן טורם, לשעבר מנכ"ל מגדל שוקי הון, כמנכ"ל הגשמה ● המינויים מגיעים על רקע כוונתה של החברה לבסס את הקשר מול המוסדיים, בצל תקופה מאתגרת וחקירה של רשות ניירות ערך

חברת לומניס / צילום: יונתן בלום

קרן ההשקעות הזרה XIO מוכרת את חברת האסתטיקה הרפואית לומניס לפי שווי של מיליארד דולר לפחות

השליטה בחברה הישראלית, שנרכשה על ידי XIO ב-2015 לפי שווי של 520 מיליון דולר, תימכר לקרן הפרייבט אקוויטי האסייתית BPEA

בנימין נתניהו / צילום: שלומי יוסף

הרשימה המשותפת ליועמ"ש: לפתוח בחקירה פלילית נגד נתניהו בשל הסתה

בפניה של הרשימה המשותפת וארגון עדאלה נכתב כי התבטאויותיו הרבות של נתניהו בתקופה האחרונה מחייבות פתיחה מיידית בחקירה בעבירות הסתה לגזענות לפי סעיף 144 לחוק העונשין ● אמש אמר נתניהו כי חברה הרשימה המשותפת "רוצים להשמיד את המדינה"

גבול ישראל-סוריה ברמת הגולן / צילום: איל יצהר

דובר צה"ל: ארבע רקטות שוגרו מסוריה לישראל ויורטו

זוהו 4 שיגורים משטח סוריה לעבר ישראל שיורטו ע"י כיפת ברזל ● ככל הנראה לא היו נפילות בשטח ישראל ● תושבים באצבע הגליל דיווחו על שמיעת קולות נפץ ● סוכנות ידיעות סורית דיווחה במקביל על פיצוץ ליד דמשק

יעקב קוינט / צילום: שלמי יוסף

בג"ץ: העסקת רואי חשבון חיצוניים כמבקרי פנים ע"י החברות הממשלתיות מגבירה ניגודי עניינים

בפסק דין עקרוני המצדיק את יוזמת הרשות לצמצם העסקת רואי חשבון חיצוניים כמבקרי פנים, מגדירה שופטת העליון דפנה ברק ארז כללים להתערבות רשות החברות בניהול החברות הממשלתיות ודוחה את העתירות שהגישו נגדה רואי החשבון

 סוחרים בבורסתNYSE/  צילום: רויטרס  .rendan McDermid

בורסות אירופה בשיא של 4 שנים; הום דיפו צוללת בטרום-מסחר לאחר הנמכת תחזיות

מדטרוניק עקפה את התחזיות והעלתה תחזיות ● עיני המשקיעים נשואות לחדשות נוספות לגבי שיחות הסחר ● נעילה מעורבת בבורסות אסיה: מדד הניקיי היפני איבד 0.5%, והבורסה בהונג קונג קפצה ב-1.5%

דורי סגל וחיים כצמן / צילום: תמר מצפי ואביב חופי

דורי סגל עושה עסקים עם גזית גלוב: ישקיעו יחד מעל רבע מיליארד שקל בנדל"ן מניב בקנדה

גזית השיקה שותפות חדשה להשקעות בנדל"ן עם דורי סגל, שותפו של חיים כצמן לייסוד החברה, שגם שימש בעבר כמנכ"ל ● סגל יפרוש מחברותו רבת השנים בדירקטוריונים של גזית גלוב ושל חלק מהחברות הבנות

אליזבת וורן  / צילום:   Shutterstock

וורן: "מאמץ אידיאולוגי בוטה של ממשל טראמפ להסיח את הדעת מכשלונותיו במזה"ת"

המתמודדים הדמוקרטים המובילים במירוץ לנשיאות ממחזרים עמדות ותיקות ● וורן: "עוד ניסיון אידיאולוגי בוטה של ממשל טראמפ כדי להסיח הדעת מכשלונותיו במזה"ת" ● ביידן: "הצהרת פומפיאו פוגעת בדיפלומטיה ומרחיקה אותנו מפתרון של שתי מדינות" ● אייפ"ק: אין לנו עמדה בסוגיית ההתנחלויות

נאסד"ק / צילום: רויטרס

וול סטריט ננעלה בעליות מינוריות שהספיקו למדדים כדי לקבוע שיאים חדשים

המדדים התקשו לטפס לאחר שגורמי ממשל סיניים צוטטו כמי שמגלים פסימיות לגבי סגירת עסקת סחר עם ארה"ב ● פולקסווגן הנמיכה תחזיות בצל חולשה בביקוש לרכבים מסחריים גדולים ● בורסות אירופה ננעלו במגמה מעורבת, הפוטסי טיפס ב-0.1%

מחאת יוצאי אתיופיה / צילום: שלומי יוסף

איך משקמים את האמון האבוד של יוצאי אתיופיה במדינה?

בתי המשפט הם לא הפתרון לבעיה החברתית הזאת. גם לא בתי הסוהר ● הפתרון הוא בגני הילדים ובבתי הספר: כשילדים כהי-עור ולבנים יגדלו ביחד באופן שוויוני, בכל מקום בארץ ולא רק באזורים מסוימים, הגזענות תיעלם, והאמון יחזור ● פרשנות

בנק לימאט בציריך / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

לראשונה בעקבות התקנות החדשות: רשות המסים עצרה 3 ישראלים שלא דיווחו כראוי על חשבונות בחו"ל

השלושה נעצרו במסגרת שתי חקירות שונות, לאחר ששמם נכלל ברשימה של בעלי חשבונות בנק בחו"ל שהתקבלה עפ"י חילופי מידע בין מדינות ורשויות מס באירופה ● מדובר במעצרים הראשונים של ישראלים בעקבות תקנות ה-CRS

מבט אווירי על מתחם הבורסה ברמת גן / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

בדרך למנהטן: תוכנית הענק שמבקשת לשלש את מתחם הבורסה ברמת גן

תוכנית ענק שנבחנת בוועדה המחוזית מבקשת לשלש את מתחם הבורסה • החיבור התחבורתי אומנם מצוין, אבל הרחובות הצרים אינם מעודדים הליכה ומעלים סימני שאלה בנוגע לאטרקטיביות של האזור

בוריס ג'ונסון ותרזה מי. יש חיים אחרי הברקזיט / צילום: רויטרס, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

השוק מתחיל להסתכל באופטימיות על היום שאחרי הברקזיט

ההחלטה על היפרדות מהאיחוד האירופי גרמה למשקיעים הגלובליים להקטין את חשיפתם לשוק הבריטי בכ-14 מיליארד ליש"ט ● לאחרונה החלו לבצבץ ניצני אופטימיות זהירה וקולות "שוריים" חלשים בשווקים ● המחנה האופטימי מביט מעבר לאופק ההסכם,  והזרקור עובר לאיטו לעיסוק במרוויחים האפשריים

בניין ג'רוזלם פוסט בירושלים / צילום: איל יצהר, גלובס

"מטעה צרכנים": הרשות להגנת הצרכן תקנוס את ג'רוזלם פוסט

הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן הודיעה לחברת ג'רוזלם פוסט על כוונתה להטיל עליה עיצום כספי של כ-400 אלף שקל ● לטענת הרשות, ג'רוזלם פוסט הסתירה מלקוחותיה את תנאי הביטול של קורס אנגלית שרכשו באלפי שקלים