גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

דילמת ההצפנה של מערכת אכיפת החוק בעת הלחימה בטרור

ממשלות בכל העולם מוצאות עצמן יותר ויותר בחשכה ובפיגור אחר ארגוני טרור, המנצלים לרעה את טכנולוגיות ההצפנה לתכנון פיגועים ● דעה

צילום: שאטרסטוק
צילום: שאטרסטוק

אחרי הטבח הנוראי בדייטון, אוהיו, ה-FBI ניסה במשך מספר ימים לפרוץ לטלפון הסלולרי של היורה, על מנת להבין מה קרה והאם היו אחרים ששיתפו איתו פעולה. דבר דומה קרה לפני כמעט ארבע שנים בעקבות הירי המזעזע בסאן ברנרדינו, קליפורניה. שלטונות החוק הפדראליים בארה"ב, כמו גם ממשלות ברחבי העולם, מתמודדים עם הדילמה הנובעת מההצפנה, הכלי המשמש להגנה על הפרטיות שלנו על בסיס יומיומי.

כאשר מוניתי לשר הראשון לביטחון מולדת בארה"ב ובעולם בכלל, בעקבות אירועי ה-11 בספטמבר 2011, ארה"ב התמודדה עם עידן חדש של טרור בצד שלל איומים, פנימיים ובינלאומיים. מאז, האתגרים של המלחמה בפשיעה ובטרור צמחו ברמה אקספוננציאלית, בעוד אנשי המודיעין מוצאים את עצמם יותר ויותר בחשכה, ולעתים מפגרים אחר טרוריסטים בעלי מומחיות טכנולוגית, גם כאשר היכולת להתמודד עם האיומים הללו כבר קיימת.

לוחמה בטרור כרוכה בפעולות מנע ומוכנות. אולם היום זה כמעט בלתי אפשרי לזהות איומים לפני שהם מתממשים, משום שקבוצות קיצוניות כגון בוקו חראם או המדינה האסלאמית מנצלות את טכנולוגיות ההצפנה בטלפונים החכמים על מנת לתכנן בסתר את התקפותיהן.

אפליקציות מוצפנות כמו WhatsApp ו-Viber מסייעות למשתמשים בטלפונים חכמים לשמור על המידע האישי שלהם חסוי אך באותה מידה הן יכולות להיות מנוצלות למטרות זדוניות. אל צ'אפו, ברון הסמים המקסיקני, פעל במשך שנים מבלי להיחשף, על ידי ניהול קרטל הסמים שלו באמצעות הודעות מוצפנות. מאז ומתמיד שחקנים רעים עשו מאמצים לפעול בסתר, אך בזמן שהאסטרטגיות שלנו ללוחמה בטרור מנסות להדביק את קצב הטכנולוגיה, הפער בין הצדדים הולך וגדל.

תופעת ה"החשכה" (Going Dark) גרמה לכך שאמצעי המעקב המסורתיים בהם סוכנויות הביטחון משתמשות - כגון ציתות לטלפונים ומכוניות מעקב - אינם יעילים יותר. סוכנויות ממשלתיות יכלו בעבר לעקוב אחר התנועות של פושעים וטרוריסטים, ואילו היום הם נמצאים מתחת לרדאר, בין היתר, בעזרת מכשירים זמינים, כמו טלפונים חכמים.

הצהרה משותפת משנת 2018 של מנהיגים מאוסטרליה, קנדה, ניו זילנד, בריטניה וארצות הברית, הידועים בשם "חמשת העיניים", מתווה את הצורך הדחוף של שלטונות החוק לסגור את הפער, ומסבירה: "חוסר היכולת של סוכנויות המודיעין ושלטונות החוק להגיע באופן חוקי למידע והתקשרות מוצפנים מציב אתגרים בפני המאמצים של רשויות החוק להגן על הקהילות שלנו"

למרבה המזל, טכנולוגיה חדשנית מפיחה תקווה שפתרונות מודרניים יוכלו להתמודד עם בעיות מודרניות.

ההתקדמות בפיתוח אמצעי יירוט תקשורת חוקיים, משמעה שסוכנויות ממשלתיות, שתפקידן להגן על אזרחים, יכולות להתגבר על הצפנה על מנת להגיע למידע חיוני, כך שפושעים לא יוכלו לחרוש מזימות מאחורי חומות בלתי חדירות. טכנולוגיות אלו יכולות למנוע, ואף מנעו, טרגדיות, ללא הפרעה לציבור. יתרה מזאת, הן מתוכננות לצורך שימוש זהיר, ממוקד מאד ומוגבל, המאפשר למעקב להיות יעיל יותר מאי פעם. ללא הטכנולוגיות המתוחכמות הללו הכוחות המופקדים על שמירת בטחוננו עומדים בפני משוכות שלא ניתן להתגבר עליהן.

טכנולוגיות לפיצוח או עקיפת ההצפנה מסייעות לשלטונות החוק למנוע פעולות טרור ומקרי פשע, אך בידיים הלא נכונות, כלים אלו יכולים להיות מנוצלים לרעה ולשמש אמצעי לחדירה לפרטיות או למעקב אחר אנשים מסיבות שלא קשורות לביטחון הציבור. אולם, דווקא הרגולציה מצליחה לעמוד בקצב ההתפתחות הטכנולוגית, בעוד שגופי האכיפה טרם הצליחו.

מסגרת של חוקים ותקנות היא חיונית על מנת להבטיח שמפתחי טכנולוגיה זו יקבלו רישיון להפעלה בהתאם לסטנדרטים ברורים ושהמשתמשים ייעזרו בה רק בהתאם לייעודה. זוהי חובתם של סוכנויות המודיעין, תעשיית הסייבר והמחוקקים לעבוד ביחד, על מנת שהשימוש בכלים אלו, המשמשים להצלת חיים, יעמוד בסטנדרטים הגבוהים ביותר של כבוד לביטחון ולזכויות האדם.

אינספור מומחי ביטחון מעודדים חברות בתעשייה זו ליישם סטנדרטים בהתאם ל כללים המנחים של האו"ם לעסקים וזכויות האדם. זהו ללא ספק רף גבוה, אולם כשמציבים סטנדרטים גבוהים לתעשייה חיונית שכזו, אנחנו יכולים להבטיח שממשלות ימשיכו לשמור על ביטחון אזרחיהן, תוך התייחסות פרואקטיבית לחששות הלגיטימיים מפני פגיעה בפרטיות ושימוש לרעה בטכנולוגיות.

אנו לא יכולים להתעלם מהטכנולוגיות החיוניות הללו בגלל חשש מפגיעה בפרטיות. הסכנה האורבת מנגד גדולה מדי. ממשלות יכולות לאזן בין השמירה על פרטיות וזכויות אדם, לבין פיצוח הצפנה במטרה למנוע פעולות טרור ומקרי פשע.

המטרה העליונה שעמדה בפני כשר לביטחון המולדת, היא אותה המטרה שעומדת בפני ממשיכיי בתפקיד: להבטיח שכאשר טרוריסטים יתכננו את ה-9/11 הבא, אנחנו נהיה מוכנים למנוע זאת.

סוכנויות ממשלתיות, חברות הייטק גדולות ותעשיית הסייבר יכולות לעבוד יחד בהצלחה על מנת לספק לרשויות החוק יכולות סבירות לשמירה על ביטחונם של אזרחים תמימים מפעולות טרור ומקרי פשע.

אחרת, האנשים המסוכנים ביותר בעולם עלולים להצליח. 

הכותב היה המושל ה-43 של מדינת פנסילבניה והשר הראשון לביטחון פנים. הוא היושב ראש של מכון רידג' לאבטחת סייבר עולמי ומשמש כיועץ בכיר לחברת הטכנולוגיה הישראלית NSO Group העוסקת בלוחמת סייבר ומסייעת לממשלות למנוע ולחקור פעולות טרור ומקרי פשע. המאמר פורסם לראשונה באתר TheHill

עוד כתבות

יניב גרטי אינטל ישראל / צילום: איל יצהר

ההשלכות של מלחמת הסחר, הטבות הענק מהמדינה, הפספוסים וההצלחות: המעסיק הגדול בהייטק מדבר

יניב גרטי, מנכ"ל אינטל ישראל, מספר בראיון ל"גלובס" מה היתרונות התחרותיים של אינטל בתחום הבינה המלאכותית, מתייחס לחשש מהשלכות מלחמת הסחר ומתייחס גם לפספוס מהפכת המובייל: "זה לא רודף אותנו, באותה תקופה זיהינו היטב מהפכות אחרות"

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, ויו"ר הפדרל ריזרב, ג'רום פאואל / צילום: Carlos Barria, רויטרס

הגענו ל"קומה החמישית": האם נמשיך לטפס או שמא ניפול?

לפני 75 שנה פרסם נתן אלתרמן את השיר "הקומה החמישית", ובו התייחס לכך שכאשר מטפסים, הפירוד יכול להפיל מטה במהרה את כל המקטע שטיפסנו ● אמירה זו נכונה גם בהקשר של תוצאות הבחירות בישראל, ולא פחות בהקשר של הכלכלה העולמית

אולם בית המשפט העליון./ צילום:ראובן קסטרו

סיר הלחץ של המשבר החוקתי ממשיך להתבשל

הפור נפל השבוע והמועד לדיון בפסילת "חוק יסוד הלאום" נקבע לקיץ ● כעת נותר רק לצפות באסון החוקתי המתרחש למולנו בהילוך איטי ● זה לא חוק יסוד הלאום שמטריד את השופטים ● אלה ההגבלות על כוחם שהם מבקשים למנוע ● ועל הדרך ידרסו את מה שבעבר ראו כקדוש

השולמנים וביטוח לאומי/ צילום: כדיה לוי, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

מה הסיפור של קבוצת העצמאים הלוהטת "אני שולמן"?

היכולת של קבוצת העצמאים הלוהטת בפייסבוק לייצר מהלך שיווקי שתוכנן בקפידה ובאופן מקצועי - אך לשוות לו נראות של מהלך ספונטני ואותנטי לחלוטין - היא סיפור הצלחה גדול

ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: תמר מצפי

ה"לא יהיה כלום כי אין כלום", הפך ל"יהיה הרבה כי יש הרבה"

כתב האישום חושף מציאות עגומה, שבה האיש החזק במדינה מביא כמעט לחורבן של חלקים בתקשורת החופשית ● היום מנדלבליט הוכיח שרוב הביקורת נגדו הייתה חסרת תוקף - מי שתקף אותו בבוטות, חייב לו התנצלות ● פרשנות

Mee Too / איור: שירי אלגור

מהפכה במשרד: תנועת #MeToo משנה מבפנים את מקומות העבודה אבל יש עוד דרך רבה לעשות

אחרי ששינתה את העולם, תנועת MeToo# מחוללת תמורות גם במקומות העבודה ● כיצד מצליחים במקומות העבודה להתמודד עם התופעה, ועד כמה הם באמת מבינים אותה?

סגן הנשיא לשעבר, ג'ו ביידן / צילום: REUTERS/Jonathan Ernst

גמול על חקירת האימפיצ'מנט? הסנט יוזם חקירה נגד ג'ו ביידן

מנהלת ענייני רוסיה ואירופה במועצה לביטחון לאומי, בעדות בבית-הנבחרים, מוקיעה את דבקות הרפובליקאים בתיאוריות קונספירציה על מאמץ אוקראיני להכשיל את מסע הבחירות של טראמפ ב-2016 ● "מי שמפיץ את התיאוריות האלה הם שירותי הביטחון של הרוסים"

ברק שפגע במטוס בשדה התעופה בניו זילנד / צילום: רויטרס

תפס את הרגע: המטוס שנקלע לסערה בניו זילנד ויצא ללא פגע

המטוס המתין לפני המראה בנמל התעופה כרייסצ'רץ' בניו זילנד, אלא שמזג האוויר הסוער באזור, שכלל סערת ברד, גשמים וברקים לא איפשר את תנועת המטוסים בשדה התעופה ובסביבתו ● איש מהנוסעים או מהצוות נפגע מהברק, והתוצאה מסתכמת בתמונה המרהיבה

אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהו / צילום: רויטרס ואיל יצהר, גלובס

סערה בזירה הפוליטית לאחר החלטת היועמ"ש להגיש כתב אישום נגד רה"מ

פוליטיקאים וחברי כנסת מגיבים להחלטת היועמ"ש להגיש כתב אישום נגד רה"מ נתניהו בגין עבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים ● ח"כ ניצן הורוביץ: "אסור שנתניהו יכהן ולו רגע אחד נוסף. מדובר בשפל היסטורי" ● ח"כ מיקי זוהר: "עצב גדול. כואב לי על רה"מ, איזו מתנה 'נהדרת' העניקה לו המדינה על כך שנתן את מיטב שנותיו למעננו"

תאונת קורקינט  בתל אבי ב / צילום: יחצ

"שמעתי 'קנאק' בכתף ולא הבנתי מה קורה לי": עם מי באים בחשבון כשנהג קורקינט פוגע ונעלם

מה קורה כשמאבדים שליטה בכלי ממונע חשמלי? ● חוויות מפי נפגעים שהגיעו לחדרי המיון ● שני מוסדות רפואיים נוספים פנו ל"גלובס" והודיעו כי הם נערכים לדיווח יומי על נפגעי קורקינטים ואופניים חשמליים שיפורסמו אצלנו

משרדי WeWork במנחם בגין, ת"א / צילום:  Eyal Marilus for WeWork

WeWork החלה בפיטורי עשרות עובדים בישראל

הסערה העולמית בחברה מגיעה לישראל ● היום יצאו זימונים להליכי שימוע לפני פיטורים ל-65 עובדי המטה הטכנולוגי של החברה בישראל ● מדובר בעובדים שפועלים מבניין מידטאון בתל אביב ● במקביל נשלחים מכתבי שימוע לעובדים רבים בכל העולם

לב לבייב / צילום: תמר מצפי

הדילמה של משקיעי אפי פיתוח: האם להיענות להצעת הרכש של לבייב - בפחות מחצי מההון העצמי

הצעת הרכש שהגיש לבייב   להחזקות הציבור בחברה בסכום של 110 מיליון דולר, תישאר פתוחה עד 19 בדצמבר ● לבייב באופן ישיר בכ-65% ממניות אפי פיתוח, אותן רכש בספטמבר 2016 מחברת אפריקה ישראל הקורסת

נפגעי הקורקינטים - 21 בנובמבר 2019

אתמול באיכילוב: 13 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

גלי צהל בירושלים / צילום באדיבות משרד הבטחון

"כל פעם שאני פותח מיקרופון אני מפחד שייפלט משהו שייתפס כשמאלני"

ככל שמתקדמות החקירות צצים עוד חומרים המציגים קשרים בעייתיים בין מנהלי גופי השידור הציבוריים לבין הפוליטיקאים ● האם התקשורת הסתאבה, או שהחידוש הוא רק באור השמש שחושף את המנגנון? ● בינתיים, במסדרונות התאגיד וגל"צ מדברים על הטיה ימינה שמגיעה מלמעלה

הפגנה של "המרד בהכחדה" / צילום: NOAH BROWNING, רויטרס

סערה בגרמניה: אחד ממייסדי "המרד בהכחדה" המעיט בחשיבות השואה, והתנצל

בראיון עם השבועון הגרמני "צייט" אמר רוג'ר האלאם, אחד ממקימי הארגון הגלובלי, כי השואה אינה יוצאת דופן לעומת מקרים אחרים של ג'נוסייד ● היום פרסם התנצלות על דבריו: "אני מצטער מאוד על המלים שבהן השתמשתי"

ג'ון בולטון/ צילום: רויטרס Jim Young

היועץ לבטחון לאומי לשעבר בולטון: טראמפ חסם לי את חשבון הטוויטר

בשני ציוצים שכתב בשעה האחרונה, ציין בולטון כי מאז שהתפטר מתפקידו כיועץ לביטחון לאומי לא הצליח להתבטא ברשת הטוויטר בשל חסימת חשבונו ● "למי שחשב שירדתי למחבוא, תתאכזבו"

בני גנץ / צילום: אמיר מאירי, גלובס

כחול לבן דורשים מנתניהו: התפטר מכל תפקידך כשר בממשלה

נתניהו משמש כיום כשר הבריאות, הרווחה, התפוצות והחקלאות וזאת מעבר לכהונה כראש הממשלה ● ההערכה במערכת הפוליטית היא כי נתניהו יבקש חסינות

ישי דוידי / צילום: איל יצהר

קרן פימי נכנסת לביומד: רוכשת 12% ממניות חברת קמהדע תמורת כ-30 מיליון דולר

פימי רוכשת החזקות מקרן ברוש ליאון רקנאטי ויונתן האן ● העסקה נעשתה במחיר שוק המשקף לחברה שווי של כ-240 מיליון דולר

שרה אהרוני/ צילום: כפיר זיו

"הסיפור ההוא של אמא שלי הפך אותי לסופרת שיושבת מול אמזון הענקית"

הסופרת שרה אהרוני מאוכזבת מההתעלמות של התקשורת מההצלחה הבינלאומית שלה ומספרת על הלקח שלמדה מהעבודה מול אמזון

בנימין נתניהו / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

תגובה קשה של נתניהו לאישום בשוחד: "לחקור את החוקרים"

ראש הממשלה נתניהו מסר תגובתו לאחר החלטת היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה נתניהו בגין עבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים ● "בתהליך הזה לא חיפשו את האמת, אלא חיפשו אותי... תופרים פה חליפה מיוחדת רק בשבילי"