גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בתום הליך שימוע "בלב פתוח ובנפש חפצה" - לנתניהו לא יכולות להיות טענות לפרקליטות

האופן הסובלני, המכיל וה"מנדלבליטי" שבו נוהלו ההליכים הפליליים לא יאפשר לנתניהו לטעון שזכויותיו קופחו

היועמ"ש אביחי מנדלבליט ורה"מ בנימין נתניהו / צילום: אלכס קולומויסקי, "ידיעות אחרונות"
היועמ"ש אביחי מנדלבליט ורה"מ בנימין נתניהו / צילום: אלכס קולומויסקי, "ידיעות אחרונות"

1.

בתום הליך השימוע בתיקי ראש הממשלה בנימין נתניהו, דבר אחד ברור - השימוע נוהל בלב פתוח ובנפש חפצה, כפי שהבטיחו היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ובכירי הפרקליטות. סנגוריו של נתניהו, עורכי הדין עמית חדד ויוסי אשכנזי, עמדו במשך שעות ארוכות, לאורך ארבעה ימים מלאים, ושטחו בפני בכירי משרד המשפטים והפרקליטות את כל קשת טענות ההגנה שהם תכננו להעלות. אבן אחת של טענות לא נותרה בלתי הפוכה. אשכנזי וחדד העידו על כך בעצמם. נתניהו קיבל את יומו בשימוע.

בשלוש השנים האחרונות נמתחה ביקורת רבה על כך שמנדלבליט נכנע לתכתיבי סנגורי נתניהו וראש הממשלה עצמו, ושהיועמ"ש מושך את ההליך המשפטי, גם את השימוע, יתר על המידה. אז נכון ששלוש שנים של חקירות הן יותר מדי זמן, אבל דווקא הטענות נגד מנדלבליט מוכיחות כי היועמ"ש פעל לאורך הדרך כ"מבוגר האחראי". האופן הסבלני, המעמיק, ה"מנדלבליטי", שבו נוהלו החקירות, שלב גיבוש כתב החשדות וכן הליך השימוע, לא יאפשרו לנתניהו לטעון כי זכויותיו קופחו.

בעצם, אם יוגש נגדו כתב אישום, אז לנתניהו יהיו טענות בכל מקרה. אבל האופן שבו נוהל ההליך מאיר באופן מגוחך את טענות נתניהו, שמערכת אכיפת החוק רודפת אותו ומפלה אותו לרעה. אין נבחר ציבור בתולדות המדינה שהיה חשוד בפלילים, והיועץ המשפטי לממשלה נהג בו בכל-כך הרבה כבוד, סבלנות והתחשבות.

שאלת מיליארד השקל היא - האם הליך השימוע הראוי שנערך, יביא לביטול אישום השוחד בתיק 4000?

והאם הוא יביא לביטול האישומים בתיקים 1000 או 2000? בניגוד לפרסומים בכלי תקשורת שונים, עדיין מוקדם לומר מה יהיה. היועמ"ש עדיין לא קיבל החלטות, הדיונים שלאחר השימוע אפילו לא החלו. שלל הטענות שהועלו על-ידי סנגורי נתניהו בשימוע עוד לא נבדקו לעומק.

ובכל זאת, לפחות לגבי תיק 4000, התחושה הראשונית של מרבית המשתתפים בהליך השימוע מטעם המדינה היא שהתוצאה הסופית לא תשתנה. נציגי המדינה בשימוע, שעימם שוחחנו בימים האחרונים, אומנם הרעיפו שבחים רבים על האופן שבו טען עו"ד אשכנזי, ויחד עם זאת הם ציינו כי חלק מהטענות של סנגורי נתניהו גורמות להם לחזור ולבחון היבטים מסוימים ב"תזת השוחד" נגד נתניהו בתיק 4000. באותה נשימה הם אומרים כי השימוע לא השמיט את הקרקע מתחת לתזה הזאת.

תיק 2000, העוסק בפגישות מו"ל "ידיעות" ארנון (נוני) מוזס ונתניהו, היה מראשיתו ה"בעייתי" משפטית מבין שלושת התיקים, והוא נותר כזה גם בתום השימוע. היועמ"ש מתלבט ומתחבט לגבי גורל תיק 2000 כמעט מהרגע הראשון. השאלה שבה יצטרך מנדלבליט להכריע בתיק 2000 היא בסופו של דבר אחת: האם כשנבחר ציבור ממשיך לשבת עם איש עסקים שהציע לו שוחד לכאורה, ולא קם ומסתלק באותו רגע מהמקום - הוא עובר בכך עבירה של מרמה והפרת אמונים?

הדיון בצמרת משרד המשפטים בנוגע לגורל תיק 2000 לאחר השימוע הוא מסובך, במיוחד לאור העובדה שמרבית הבכירים הגיעו אל הליך השימוע כשהם חלוקים על מנדלבליט בדעתם. עו"ד ליאת בן-ארי, פרקליט המדינה שי ניצן, המשנה ליועמ"ש עמית מררי, המשנה לפרקליט המדינה שלמה למברגר, מנהל המחלקה הפלילית ג'ואי אש והמשנה לפרקליט המדינה נורית ליטמן חשבו שיש להאשים את נתניהו בבקשת שוחד ובהתניית שוחד בתיק 2000. לעומתם, המשנה ליועמ"ש לניהול עניינים מיוחדים, עו"ד רז נזרי, סבר כי צריך לסגור את תיק 2000.

רק פרקליט מחוז חיפה, עו"ד עמית אייסמן, חשב שצריך להאשים את נתניהו במרמה והפרת אמונים בתיק הזה, ואילו את מוזס בהצעת שוחד. עמדת האמצע של אייסמן היא זו שאימץ בסופו של דבר היועמ"ש, נגד עמדתם החולקת של רוב הפרקליטים הבכירים.

אחרי שמנדלבליט התעקש שלא להאשים את נתניהו בשוחד בתיק 2000 נגד דעת רוב הבכירים, הסיכוי שהוא "ירד עוד מדרגה" ויסגור את התיק כליל בעניינו של נתניהו, הוא נמוך.

2.

כמות המתקפות שספגו המשטרה, הפרקליטות והיועץ המשפטי לממשלה בשלוש השנים שחלפו מאז שנפתחה החקירה הפלילית נגד ראש הממשלה נתניהו ועד סיום הליך השימוע בתחילת השבוע, היא כמעט בלתי נתפסת. המתקפות הכלליות על התביעה, ואלה שהופנו אישית נגד היועמ"ש מנדלבליט, פרקליט המדינה ניצן, המשנה לפרקליט המדינה בן-ארי, המפכ"ל הקודם רוני אלשיך וגורמים אחרים, היו לעתים משולחות רסן. התרגילים, הספינים, ההפגנות, הפייק ניוז שהופץ, הם אולי חסרי תקדים. ענן של תרעלה ותחושת גועל מכסה את ההליך המשפטי הזה, ולא נראה שהוא הולך להתפוגג בקרוב.

חקירות ראש הממשלה - הרבה בגלל מהלכים שקידם החשוד המרכזי עצמו ואנשיו אך גם בגלל שונאי נתניהו - גם חצו לראשונה את התקשורת לשני חצאים מדומים: "תומכי נתניהו" ו"מתנגדי נתניהו", "ימנים" ו"שמאלנים". ביקורת עניינית של עיתונאי על הפרקליטות או על היועמ"ש, נתקלת אוטומטית בחיצי ביקורת מורעלים של שונאי נתניהו, שטוענים כי מדובר ב"שיתוף-פעולה עם האויב". ביקורת עניינית על נתניהו, או תמיכה בגישת הפרקליטות שראש הממשלה הוא מושחת, נתקלת מיד בחיצי ביקורת מורעלים של מעריצי נתניהו, שטוענים כי כל ביקורת על נתניהו נובעת מהטיה פוליטית "שמאלנית". השיח תקשורתי-ציבורי, בעיקר ברשתות החברתיות, הפך לשיח מורעל, מקולקל, שטוח. לשיח שבו העובדות לא משנות, אלא רק הדעה המוקדמת של הקורא.

ניקח, למשל, את הדיווחים הטריים על היעדרותה של הפרקליטה ליאת בן-ארי משתי ישיבות שימוע. הדיווחים, ברובם, לוו בנימה ביקורתית על הפרקליטות. גם שלי. הסיטואציה שבה נעדרת מחצי השימוע הפרקליטה הבכירה שליוותה את החקירה מראשיתה, שמכירה אולי טוב מכולם את הראיות, ושצפויה להוביל את צוות התביעה אם ינוהל משפט, נראתה לי כמאוד לא טובה. גם אם לבן-ארי היה הסבר לא רע להיעדרות.

בשוך סערת היעדרות בן-ארי מהשימוע, צייצתי בטוויטר כי "בשוך הסערה אולי שווה להזכיר מי כאן עובדת הציבור שעשתה 'פאול' כשיצאה בטיימינג כזה לחופשה, אבל היא עדיין חרוצה וישרה ועובדת בשביל כולנו. ומי כאן נבחר הציבור הבכיר שחשוד בשחיתות ובכך שלאורך שנים עבד בעיקר למען עצמו".

מיד קמה והתנפלה עליי עדת מעריצי נתניהו העיוורת בטענות, שאני "משת"פ של הפרקליטות", שחזרתי ל"חיבוק החם של הברנז'ה התל-אביבית". מהצד השני, קמה והתנפלה עליי עדת שונאי נתניהו העיוורת, בטענה ההזויה שאסור היה לי להתייחס, לא כל שכן לבקר, את היעדרות בן-ארי שכן כל התייחסות כזו משחקת לידיו של נתניהו. שיח רעיל ושטוח, כבר אמרנו?

*** חזקת החפות: יודגש כי גם לאחר הגשת כתב אישום בכפוף לשימוע, ראש הממשלה בנימין נתניהו, שאול אלוביץ' וארנון נוני מוזס, הם בגדר חשודים, מכחישים את המיוחס להם, לא הורשעו בביצוע עבירה, ועומדת להם חזקת החפות.

עוד כתבות

 סוחרים בבורסתNYSE/  צילום: רויטרס  .rendan McDermid

נעילה מעורבת בוול סטריט; ירידות חדות במגזר הקמעוני

הדאו ג'ונס ירד ב-0.3%, הנאסד"ק עלה ב-0.2%, ו-S&P 500 ננעל כמעט ללא שינוי ● קוהל'ס והום דיפו צללו לאחר תוצאות מאכזבות והנמכת תחזיות, וגררו גם את מייסיס ● מספר היתרי הבנייה בארה"ב זינק לשיא של 12 שנה, עלייה במספר התחלות הבנייה למגורים ● נעילה מעורבת באירופה; מדד הניקיי היפני איבד 0.5%, והבורסה בהונג קונג קפצה ב-1.5%

הפרשת קרקעות חקלאיות / צילום: תמר מצפי

אחרי 20 שנה: רשות המסים חויבה להכיר בביטול עסקת מקרקעין

ועדת הערר קבעה כי הסכם למכירת קרקע ב-1997 לא יצא אל הפועל, ולכן רשות המסים צריכה לבטל את שומת המס שהוציאה בגינו

חברת לומניס / צילום: יונתן בלום

קרן ההשקעות הזרה XIO מוכרת את חברת האסתטיקה הרפואית לומניס לפי שווי של מיליארד דולר לפחות

השליטה בחברה הישראלית, שנרכשה ע"י XIO ב-2015 לפי שווי של 520 מיליון דולר, תימכר לקרן הפרייבט אקוויטי האסייתית BPEA

אילן ארד קשת (מימין), מנכ"ל יצירה, וגיא ניסנזון, יו"ר ובעלים  / צילום: SHANNON STAPLETON, רויטרס

"יש בארץ בתי השקעות גדולים שיכולים להיכנס לבעיה רצינית במקרה של משבר וגל פדיונות"

אילן ארד-קשת, מנכ"ל בית ההשקעות יצירה, מעריך כי "המגמה החיובית בשוקי ההון בארה"ב צפויה להימשך לתוך 2020" ● בית ההשקעות הצעיר, שהוקם לפני כשנתיים וחצי, הגדיל מאז את היקף הנכסים בקרנות הנאמנות שהוא מנהל ליותר מ-200 מיליון שקל

גבול ישראל-סוריה ברמת הגולן / צילום: איל יצהר

האיראנים אחראים לירי מסוריה אבל נזהרים שלא להיגרר למהלך רחב

ארבע הרקטות שנורו הבוקר משטח סוריה אל צפון רמת הגולן הן, לפי הערכות גורמי הביטחון, ירי של אחת מהמיליציות שמחזיקה איראן בסוריה ● על מה הגיבו האיראנים?

תושבים תופסים מחסה בזמן אזעקות באשקלון / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

בעקבות האירועים הביטחוניים: פיצוי לעסקים בענפי האירועים והמסעדות ביישובי ספר

ועדת הכספים של הכנסת אישרה הבוקר תקנות הכוללות מתווה פיצויים לעסקים בענפי האירועים והמסעדות ביישובי ספר בגין ביטול אירועים עקב הנחיות פיקוד העורף וקלקול חומרי גלם ● בגין נזקים אחרים, תידרש הפסקת פעילות של 24 שעות ולא בגין הפסקת פעילות מלאה של שבוע ימים, כפי שנדרש עד כה

 מרים פרץ בטקס הדלקת המשואות/ צילום: באדיבות כאן 11

טקס הדלקת המשואות שוב מעורר אש: למה הועדף במאי לא מוכר על פני מנוסים ומצליחים?

ל"גלובס" נודע כי במכרז של משרד התרבות על הפקת טקס המשואות זכתה שוב חברת טרגט מרקט, שהעניקה בזמנו לשרת התרבות מירי רגב טקס עטור קלוז-אפים ● המכרז הוא לארבע שנים בתקציב של 8.4 מיליון שקל לשנה

בריאן מויניהן, מנכ"ל בנק אוף אמריקה / צילום: SHANNON STAPLETON, רויטרס

אולי הגיע הזמן להפסיק לפחד מהבנקים?

חשיפתו המסורתית לגורמי המאקרו, הרגולציה המחמירה שמאפיינת אותו וכמובן משבר 2008 מרחיקים את ציבור המשקיעים מסקטור הבנקאות בארה"ב ● אבל לאור התוצאות הטובות בשנים האחרונות, המהלכים להורדת הסיכון והתמחור הנמוך, ראוי לשקול את הגדלת ההשקעה בכמה מהבנקים

הנשיא טראמפ ומושל קליפורניה, גאווין ניוסום/ צילום: רויטרס

כך נאבקת קליפורניה בטראמפ וגוררת לקלחת את ענקיות הרכב העולמיות

המדינה הודיעה כי תעצור רכישות כלי רכב מחברות שתומכות בממשל, המבקש לשלול ממדינות ארה"ב את הסמכות לפקח על פליטות מנועי רכב

ישראל גרטי, שלמה אליהו וניר גלעד  / צילום: יוד צילומים אילת

כיפת ברזל באילת: מי הגנו על כבוד "שומרי הסף של המבוטחים"

וגם: הנהלת פנאקסיה ישראל פתחה את המסחר בבורסה לני"ע

 

טים קוק, מנכ"ל אפל /  צילום: רויטרס Thomas Peter

אפל תרמה כמעט מחצית מעליית דאו ג'ונס ב-1,000 נקודות מאז יולי

הרנסנס במניית אפל, שעלתה השנה כבר בקרוב ל-70%, משקף את האופטימיות ביחס לעסקת סחר בין ארה"ב וסין, ואת התוצאות הרבעוניות האחרונות שמצביעות על חוזק בעסקי החברה מעבר למוצר הדגל שלה

שירותי מחשוב / אילוסטרציה: Shutterstock

המחשוב לוהט: מניות חברות ה-IT שוברות שיאים, במקביל לשיפור ניכר בתוצאותיהן

בסיכום שלושת הרבעונים הראשונים של 2019, הכנסותיה של מלם-תים עלו ב-15% ל-1.6 מיליארד שקל, והרווח הנקי קפץ ביותר מפי שניים, ל-90 מיליון שקל ● המניה זינקה היום ב-10% בתגובה לדוחות הכספיים החיוביים

קוטג' שכונת מורשה, רמת השרון / צילום: אנגלו סכסון רמת השרון

בכמה נמכר קוטג' בן 5 חדרים בשכונת מורשה ברמת השרון?

קוטג' בשטח 250 מ"ר בשכונת מורשה ברמת השרון נמכר ב-3.8 מיליון שקל ● ובכמה נמכרה דירת 2 חדרים בערד? 

 

דורי סגל וחיים כצמן / צילומים: תמר מצפי, איל יצהר

דורי סגל עושה עסקים עם גזית גלוב: ישקיעו יחד מעל רבע מיליארד שקל בנדל"ן מניב בקנדה

גזית השיקה שותפות חדשה להשקעות בנדל"ן עם דורי סגל, שותפו של חיים כצמן לייסוד החברה, שגם שימש בעבר כמנכ"ל ● סגל יפרוש מחברותו רבת השנים בדירקטוריונים של גזית גלוב ושל חלק מהחברות הבנות

אמנון ברויט,/צילום: תמונה פרטית

"גביית התשלום מהלקוחות היא כמעט בלתי אפשרית"

אמנון ברויט (45) הוא חשמלאי מת"א ● "אני מפחד להעסיק עובד כי אני לא בטוח שיהיה לי מאיפה לשלם לו" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il

קופת חולים כללית / צילום: בר אל

הולכים על כל הקופ"ח: תקציב הפרסום של שירותי בריאות כללית בגובה כ-10 מיליון שקל - בדרך למכרז

מדובר באחד מתקציבי הפרסום האטרקטיביים בענף ● בשונה ממכרזים קודמים, התקציב יכלול הפעם את האונליין ואת האוף-ליין של החברה כמקשה אחת

איתן יוחננוף, מנכ"ל החברה / צילום: תמר מצפי

בלי אונליין ומותג פרטי: רשת המזון של משפחת יוחננוף הצטרפה לבורסה בסטייל עם ביקושים של 1.5 מיליארד שקל

(עדכון) - יוחננוף גייסה 462 מיליון שקל ותחל להיסחר בשווי של 2.3 מיליארד שקל - הרשת השלישית בגודלה בבורסה ● לאחר שנים של צמיחה בפעילותן: שווי השוק המצרפי של שש הרשתות הציבוריות מגיע לכ-13 מיליארד שקל, כמעט מחצית ממנו מיוחסת לשופרסל

מחאת יוצאי אתיופיה / צילום: שלומי יוסף

איך משקמים את האמון האבוד של יוצאי אתיופיה במדינה?

בתי המשפט הם לא הפתרון לבעיה החברתית הזאת. גם לא בתי הסוהר ● הפתרון הוא בגני הילדים ובבתי הספר: כשילדים כהי-עור ולבנים יגדלו ביחד באופן שוויוני, בכל מקום בארץ ולא רק באזורים מסוימים, הגזענות תיעלם, והאמון יחזור ● פרשנות

דב קוטלר / צילום: גדי דגון, יח"צ

המנכ"ל החדש מתחיל לנקות: ירידה של 22% ברווחי בנק הפועלים ברבעון

הבנק, בניהולו של המנכ"ל הטרי דב קוטלר, רשם ברבעון השלישי רווח נקי של 736 מיליון שקל ● הירידה באה בין היתר מירידת ערך של כ-63 מיליון שקל בגין ההשקעה בבנק פוזיטיף הטורקי ומהוצאה של 76 מיליון שקל כתוצאה ממדד מחירים לצרכן שלילי

בנק לימאט בציריך / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

לראשונה בעקבות התקנות החדשות: רשות המסים עצרה 3 ישראלים שלא דיווחו כראוי על חשבונות בחו"ל

השלושה נעצרו במסגרת שתי חקירות שונות, לאחר ששמם נכלל ברשימה של בעלי חשבונות בנק בחו"ל שהתקבלה עפ"י חילופי מידע בין מדינות ורשויות מס באירופה ● מדובר במעצרים הראשונים של ישראלים בעקבות תקנות ה-CRS