גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מלחמת הסחר הגיעה לכדורסל: כך ציוץ אחד של מאמן NBA מסכן את השקעות העתק של הסינים בליגה כולה

בזכות קהל פוטנציאלי ענק, זכויות שידור יקרות ואנשי עסקים שקונים קבוצות, הפכה סין ליעד הצמיחה העיקרי של ליגת הכדורסל האמריקאית ב-15 השנים האחרונות ● כעת ציוץ פוליטי של הג'נרל מנג'ר של קבוצת יוסטון רוקטס, בעיצומה של מלחמת הסחר, הוביל לערעור היחסים ולביטול חוזים

מסירים את הפרסומות מהבניין / צילום: רויטרס, Aly Song
מסירים את הפרסומות מהבניין / צילום: רויטרס, Aly Song

הספורט המקצועני הוא אחד המקומות שבהם סוגיות פוליטיות נוטות להישאר בחוץ. זה לא נובע מהרצון לשמור על הספורט נקי מפוליטיקה, אלא בעיקר מכך שלשחקנים, לבעלי הקבוצות ולליגות יש יותר מדי מה להפסיד בעולם גלובלי של זכויות שידור, ספונסרים וחוזים עתידיים. המוטו הוא שעדיף להתרחק מהפוליטיקה ולתת לדולרים להמשיך ולזרום.

זה אמנם מחזה נדיר, אבל כשכבר נשמעת אמירה פוליטית בשדה הספורטיבי היא מיד זוכה לאפקט עצום ולשלל השלכות, בעיקר כלכליות. כך קרה בימים האחרונים לאותו ציוץ קצר, שנמחק מהר, של דריל מורי, הג'נרל מנג'ר של קבוצת ה-NBA יוסטון רוקטס.

מספר פרשנים אמדו את הנזק שייגרם לליגת הכדורסל האמריקאית ב"מיליארדי דולרים". ואף העריכו העריכו שלציוץ הזה יהיו השלכות על מלחמת הסחר שבין ארה"ב לסין.

בסוף השבוע שעבר הביע מורי באמצעות הטוויטר תמיכה במחאות הפרו-דמוקרטיות בהונג קונג נגד השלטון בסין. מורי העלה תמונה שבה נכתב "Fight for freedom, stand with Hong Kong" והסיר אותה זמן קצר לאחר מכן, כשהבין שרעידת אדמה מתקרבת. מורי הוא לא בדיוק דמות אייקונית מוכרת לחובבי הספורט. הוא לא לברון ג'יימס, ליונל מסי, או מייקל ג'ורדן. אין לו צבא עוקבים ולא את ההשפעה של אותם כוכבים על מיליארדי אנשים, הוא "רק" ג'נרל מנג'ר. אבל בעידן של רשתות חברתיות ומצב פוליטי נפיץ לא צריך כנראה דמות אייקונית בשביל לחולל מהומה.

האם באמת צפיה תגובה קשה מצד סין? זה לא לגמרי מופרך. רק בחודש שעבר הצליח נשיא ארה"ב דונלד טראמפ להראות סוג של ריסון עצמי בעניין מלחמת הסחר, כשהודיע כי הוא דוחה את ההטלה של סבב המכסים הבא על סין מ-1 באוקטובר ל-15 באוקטובר, ונימק זאת כ"צעד של רצון טוב" ומחווה לחגיגות ה-70 לייסודה של הרפובליקה הסינית. בימים האחרונים דווח על ניסיונות של שני הצדדים להרגיע את הזירה.

אבל הנזק בעקבות הציוץ מיוסטון כבר נעשה, ואיתו החשש מכדור שלג שיסחף בדרכו עוד גופים מסחריים שיצטרפו לקרב הלאומי. הסינים לא איחרו להגיב: ערוץ הטלוויזיה הסיני CCTV הודיע על ביטול השידור של שני משחקי קדם העונה ב-NBA שייערכו בסין בין לוס אנג'לס לייקרס לברוקלין נטס; חברת הסמרטפונים הסינית Vivo הודיעה על השעיה מיידית של העסקים שלה עם ה-NBA; חברת Tecent, שחתומה על הסכם של 1.5 מיליארד דולר לשידורי אינטרנט בסין של משחקי ה-NBA, מסרה כי לא תשדר את משחקיה של יוסטון רוקטס ולא תסקר את הקבוצה.

הספונסרים לא מוכנים לשלם את המחיר

מדוע בוחרים גופים מסחריים סיניים להתייחס לאמירה של אדם די שולי בספורט העולמי? נראה שהכול מסתכם בסופו של דבר בכסף - הם מניחים שנקיטת עמדה תשתלם להם בהמשך. אולי זה יחזור אליהם בצורת הכרת טובה כלכלית מהשלטונות בסין.

אבל יש עניין נוסף: מי שמשלם מיליארדי דולרים דורש בעבור הכסף גם ציות טוטאלי. החברות הגדולות שמעניקות חסויות לקבוצות ולספורטאים לא מוכנות להיפגע כתוצאה מציוץ.

הספונסרים דורשים מהשחקנים שמקבלים כסף שיתנהגו כמו רובוטים וישמרו על ערך המותג שלהם, וכך גם חברות מסחריות שמכניסות לחוזה סעיפים משפטיים רבים של מה מותר ומה אסור כתנאי לקבל הכסף.

הבחירה של ערוץ הטלוויזיה הסיני CCTV לבטל את שידור המשחקים בין הלייקרס לרוקטס לא נעשתה בגלל הציוץ של הג'נרל מנג'ר של הרוקטס, אלא דווקא בגלל התגובה הרפויה של הקומישינר של ה-NBA, אדם סילבר, לפרשה.

הקומישינר אדם סילבר /צילום: רויטרס, Andrew Boyers

סילבר שיכול היה לפרסם התנצלות ולגמור את העניין עם נזק מופחת, הודה אמנם במסיבת עיתונאים כי הנזק הכלכלי כבר נעשה. עם זאת, הוא בחר דווקא להגן על זכותו של מורי לדבר ולהגיד את מה שהוא חושב, ואמר כי אין לו זכות להגביל אדם הקורא למנוע פגיעה בחופש הביטוי ובזכויות של אנשים.

לא תלויים בסין, אבל היא מניבה

האם ליגת ה-NBA - הליגה שרשמה את הזינוק הכלכלי הגדול ביותר בספורט האמריקאי בעשור האחרון - נמצאת עכשיו בפני מכה כלכלית אנושה? קשה לדעת. כבר כמעט 15 עברו מאז שה-NBA זיהתה את סין כיעד הצמיחה העיקרי שלה.

ה-NBA ביצעה בשנים האחרונות מהלכים כלכליים שהזרימו לה סכומים נכבדים מסין: הסכמי שידורים גדולים, משחקי קדם עונה שעברו באופן קבוע לשנגחאי ולבייג'ין, חברות סיניות שהפכו לספונסרים של הליגה ולנותני חסות של שחקנים אמריקאים. ה-NBA פתחה נציגות גדולה בסין שבה מועסקים 200 עובדים, כדי לדאוג שהאהבה של המקומיים למשחק תתרגם לרכישת חולצות ומרצ'נדייז.

על פי מכון המחקר USC Sports Business Institute, השוק הסיני אחראי ל-10% לפחות מהכנסות ליגת הכדורסל האמריקאית, ועד 2030 הנפח עשוי לגדול אף ל-20%.

ה-NBA, בכל מקרה, לא שמה את כל יהבה על סין. כשאדם סילבר דיבר בימים האחרונים על "האירוע המצער" הוא עשה זאת מיפן, עוד שוק משמעותי שה-NBA פיתחה לאחרונה.

השוק היפני מזרים כסף גדול לליגת ה-NBA למשל באמצעות חברת המסחר Rakuten. זו חתמה על הסכם שידורים שמוערך ב-225 מיליון דולר של ה-NBA, ובחודש שעבר הודיעה על הארכת הסכם החסות עם קבוצת גולדן סטייט ווריורס בסכום של 60 מיליון דולר ל-3 שנים. גם מאירופה נכנס לליגה כסף גדול.

אבל למרות העלייה בהכנסות מעבר לים, השוק הצומח ביותר עבור הליגה הוא עדיין השוק המקומי. במלים אחרות, ה-NBA פיזרה את סיכוני הצמיחה שלה מספיק טוב - כך היא לפחות מקווה עכשיו - כדי שציוץ אנטי-סיני לא יגרור לקריסת העסקים שלה.

בזמן מלחמת הסחר: רכישה היסטורית

אירוע שהתרחש באוגוסט השנה מדגים מדוע ליגת ה-NBA יכולה להאמין כי היא חסינה. דווקא בזמן שמלחמת הסחר הייתה בנקודת הרתיחה שלה, החליט איש העסקים הסיני ג'ו טסאי, סגן יו"ר עליבאבא ואחד ממייסדי החברה, לממש את האופציה לרכישת קבוצת ה-NBA ברוקלין נטס עבור כ-3.3 מיליארד דולר.

זו לא הייתה רכישה רגילה. הסכום ששילם ג'ו טסאי הוא הסכום הגבוה ביותר ששולם אי פעם עבור קבוצת ספורט בכל ענף שהוא, עסקה שנעשתה לפי מכפיל שווי של יותר מפי 10 מההכנסה השנתית.
לשם השוואה, כאשר פורבס מבצע הערכת שווי של קבוצת פוטבול בליגת ה-NFL - הליגה הפופולרית והחזקה ביותר מבחינה כלכלית בארה"ב - הוא עושה זאת לפי מכפיל של פי 6.3 מההכנסה השנתית. בהערכה של קבוצות בליגת הבייסבול האמריקאית "פורבס" משתמש במכפיל הכנסה של 5.4 מהמחזור.

ג'ו טסאי לא היה חייב להשלים את העסקה. לפני שנתיים כשרכש 49% מהברוקלין נטס הוא קיבל את האופציה להשלים את יתרת העסקה בתוך שלוש שנים. והנה, הוא בחר לעשות זאת דווקא בזמן שמתחוללת מלחמת הסחר - ובהשקעה שמשקפת כשליש מההון המוערך שלו. 

עוד כתבות

בנק מזרחי-טפחות,?בנק הפועלים, בנק דיסקונט, בנק לאומי, בנק איגוד ובנק מרכנתיל / צילומים: איל יצהר, אייל הצפון, בר-אל

מגבלות התנועה מחמירות ומספר סניפי הבנקים שיקבלו קהל יצטמק ל-15%

זאת החל ממחר, ה-1 באפריל, ולעומת הנחיה קודמת שדיברה על מתן שירות פורנטלי לציבור הרחב בכ-25%-30% מסניפי הבנקים

מסכי שוק המניות בשנחאי, סין / צילום: Reuters

ירידות בוול סטריט; בורסות אירופה ננעלו בעליות, אך רשמו את הרבעון הרבעון הגרוע ביותר מאז 1987

המדדים המובילים יורדים בעד 1% ● בסין דווח היום כי מדד מנהלי הרכש לתחום התעשייה עמד בחודש מרץ ברמה של 52 נקודות המצביע על התרחבות, לעומת צפי כלכלנים למדד של 45 נקודות ● לפני הקורונה: מחירי הבתים בארה"ב עלו בינואר ● מדד אמון הצרכן בארה"ב ירד בחדות במרץ

 

מטוס ארקיע בבנגקוק במהלך מבצע החילוץ / צילום: רפי קוץ

בשעה טובה: מדוע "טיסת החילוץ" שיצאה מהודו הייתה מאתגרת במיוחד

וגם: ישי פרוינד מונה למנכ"ל eBay ישראל ● השיחה

סניף של רשת "גולף" / צילום: בר אל

משבר הקורונה: גולף דוחה את פרסום דוחותיה השנתיים לאפריל

קבוצת האופנה הציבורית נעזרת בארכה שניתנה לתאגידים בנוגע לפרסום דוחותיהם השנתיים ● צפויה להציג ברבעון הראשון פגיעה ניכרת בתוצאותיה בשל משבר הקורונה והסגר שמונע את הפעלת חנויותיה ● עד כה בסקטור האופנה פרסמו דוחות שנתיים פוקס, קסטרו והמשביר לצרכן

חיסכון פינסיוני / צילום: שאטרסטוק

דעה: אין ברירה - חייבים לקצץ בפנסיה התקציבית

כולם צריכים לשאת בנטל נשיאת נזקי הקורונה על כתפיהם, וזה כולל גם את ציבור הזכאים לפנסיה תקציבית

חיילים בפעילות של עמות יד לילד / צילום: יד לילד המיוחד

גם בתוכנית הסיוע הנוכחית העמותות והמגזר השלישי נשארים מאחור

תוכנית הסיוע למגזר השלישי שהציגה הממשלה לא כוללת קריטריונים ברורים והיא פונה רק לארגונים שקיבלו סיוע מהמדינה בעבר ● "המגזר השלישי צריך קרן סיוע מיידית של אחוז אחד מסך התוכנית הכלכלית שתאפשר סיוע מיידי ואוויר לנשימה"

התרופה Ajovy של טבע / צילום: יח"צ

טבע ניצחה במאבק על הפטנט של אג'ובי, המניה מזנקת

ועדת הערעורים של ​משרד הפטנטים של ארה"ב דחתה את הערעור של אלי לילי על הפטנטים של טבע ● לפני כחודשיים הודיעה טבע על אישור FDA לשיווק המזרק האוטומטי של התרופה, וכן על תוצאות חיוביות בניסוי קליני בתרופה ביפן

שער עיתון "פנאי פלוס" / צילום: צילום מסך

כל עובדי "פנאי פלוס" ו"טיים אאוט" הוצאו לחופשה ללא תשלום

עפ"י התכנון של הנהלת קבוצת "ידיעות אחרונות", בחודשיים הקרובים לא יצאו גיליונות חדשים של "פנאי פלוס", ובענף מציבים סימן שאלה האם העיתון יחזור גם אחרי תום המשבר ● קבוצת סיגלר הוציאה את עובדי "טיים אאוט" לחופשה ללא תשלום של 45 יום

גרנד קניון באר שבע / צילום: יחצ

חיסון פיננסי נגד קורונה? הלוואה עתידית

האמונה בשוק אשראי זול, זמין ונצחי הקהתה בשנים האחרונות את מנגנון קבלת ההחלטות בחברות רבות ● שימוש מושכל בהלוואות עתידיות או בהרחבות עתידיות של אג"ח עשוי לתת מענה חשוב בימים הסוערים שעוד עתידים לבוא

רוני חזקיהו החשב הכללי במשרד האוצר / צילום: משרד האוצר

לראשונה: ממשלת ישראל מגייסת אג"ח ל-100 שנה

גיוס החוב בשווקים הבינלאומיים צפוי להתבצע ביממה הקרובה ● בין הבנקים שנבחרו לשמש כחתמים בהנפקה: ברקליס, גולדמן זאקס, סיטי ובנק אוף אמריקה

עו"ד שי ברנוב / צילום: יח"צ

חבילת החילוץ האמריקאית למשבר הקורונה עשויה לסייע גם לחברות ישראליות המעסיקות עובדים בארה"ב

במסגרת חוק CARES act, שאישר חבילת סיוע של כ-2 טריליון דולר להתמודדות עם משבר הקורונה בארה"ב, זכאים עסקים קטנים, המעסיקים עד 500 עובדים, לקבל הלוואות מיוחדות בערבות הממשל הפדרלי, בתנאי שלא יפטרו עובדים ולא יקטינו את שכרם

מישל סיבוני, מנכ''ל קבוצת הראל ביטוח ופיננסים / צילום: "פלאש 90".

הראל הרוויחה 760 מיליון שקל ב-2019, אבל "2020 נפתחה בסערה המשפיעה לשלילה על כל תחומי הפעילות בקבוצה"

היקף הנכסים המנוהלים על-ידי החברה הצטמק ברבעון הראשון ב-2020 בכ-11%, לכ-252 מיליארד שקל ● סך הפרמיות ודמי הגמולים שרשמה החברה חצה את הרף של 30 מיליארד שקל

נפגעות הקורונה בבורסה: חברות אופנה, תעשייה, הייטק ותיירות / צילום: עינת לברון

לא כולן מתרסקות במשבר: מי דווקא מרוויחות ממשבר הקורונה?

פעילותן של כמעט כל החברות הנסחרות בבורסת תל אביב נפגעה ממשבר הקורונה העולמי ● מנגד, בולטות חברות ספורות שעסקיהן נהנים מ"חסינות" להשפעות השליליות של הווירוס הקטלני, וכמה מהן אף מצליחות ליהנות מצמיחה בעקבות המצב

גבי רוטר / צילום: יאיר שגיא

קסטרו: "יש בידי הקבוצה די מקורות כספיים לחזור לפעילות סדירה עם תום המשבר"

קבוצת האופנה מסכמת את 2019 עם הכנסות של 1.73 מיליארד שקל, גידול של כ-39% לעומת 2018 - ואולם הגידול הזה נובע מהמיזוג שביצעה הקבוצה עם הודיס, כך שבפועל המגמה האמיתית שמאפיינת את תוצאות החברה דווקא מעידה על יציבות יחסית

רשף לוי בקמפיין לתנובה / צילום: יח"צ

האומץ לפרסם: החברות שהצליחו למנף את המשבר ועל הדרך קיבלו בונוס תדמיתי

חודש לפרוץ הקורונה לחיינו, אפשר להתחיל לבחון את המהלכים השיווקיים–פרסומיים לא רק בפריזמה של האם עושים אלא גם מה עושים ● דווקא בקטגוריות שהמצב לא פגע בהן כמו מזון ובנקאות, מפרסמים גדולים נכנסו לשיתוק והותירו את הזירה למיעוט שלא היסס ופעל בנחישות

בורסת תל אביב סיקור שוטף / צילום: איל יצהר, גלובס

תל אביב ננעלה בעליות: ת"א 35 עלה ב-2.5%

מדד ת"א 125 הוסיף 2.2% ומדד ת"א 90 התחזק ב-3.25% ● מדד הנפט והגז זינק ב-4.9% ומדד הנדל"ן עלה ב-4.3% ● טבע קפצה על רקע אישור תרופה שלה לשימוש בקורונה ● הממשלה אישרה אתמול תוכנית חילוץ למשק ב-80 מיליארד שקל

פטריק דרהי/ צילום:אלון רון

אין פרטנר: מה הוביל לביטול רכישת חברת התקשורת הישראלית בידי הוט

הסיבות שציינה אלטיס, בעלת הוט, לביטול העסקה בהיקף של 3.6 מיליארד שקל: המצב הכלכלי המתדרדר במהירות והסיכויים הקלושים להתאוששות מהירה ● אלטיס לא הצליחה להשיג מכתב התחייבות למימון העסקה מהבנק הצרפתי BNP

הטבות נדל"ן בצל הקורונה / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי , גלובס

מוותרות על כספים ודוחות תשלומים: אלה ההטבות שמעניקות חברות הנדל"ן

משבר הקורונה משפיע על כל ענף הנדל"ן, ולכל החברות ברור שקשיים או קריסה של סקטורים מסוימים תשפיע עליהן במוקדם או במאוחר ● כמה חברות בענף כבר מציעות הטבות שונות ללקוחותיהן

מטוסי לופטהאנזה בשדה התעופה בפרנקפורט. טיסות רבות בוטלו בשל משבר הקורונה / צילום: Michael Probst, AP

יאט"א: ענף התעופה יחזור לפעילות מלאה רק ברבעון הרביעי של 2021

ארגון התעופה העולמי (יאט"א): לחברות התעופה יש יתרה של 35 מיליארד דולר על כרטיסים שבוטלו ● "קוראים לצרכנים לקבל הבנה זיכוי במקום החזר כספי על טיסה שבוטלה".

צעיר עם מסיכה ועם הטלפון שלו בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

הבעיה הגדולה בשוק התקשורת בישראל: יציבות הרשתות הסלולריות

למרבה הצער אין פתרונות קסם לחוויית הסלולר ההולכת ויורדת ● הבעיות המרכזיות ברשתות הסלולריות הן מחסור בתדרים, השקעה נמוכה של החברות בבניית אתרים נוספים ובחיבורים בין האתרים לליבת הרשת