גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ראש עיריית ר"ג לשעבר תובע חצי מיליון שקל ממחליפו בתפקיד

ישראל זינגר הגיש תביעת דיבה נגד ראש עיריית ר"ג המכהן כרמל שאמה-הכהן, בטענה כי יזם חקירה פלילית נגדו ואף ליווה וליבה את החקירה בפייסבוק ● טוען כי לפרסומים השליליים של שאמה-הכהן נגדו היה חלק משמעותי בהפסד שלו בבחירות לעירייה ב-2018

ישראל זינגר, ראש עיריית רמת גן לשעבר / צילום: שלומי יוסף
ישראל זינגר, ראש עיריית רמת גן לשעבר / צילום: שלומי יוסף

ראש עיריית רמת גן לשעבר, ישראל זינגר, הגיש תביעת דיבה נגד מחליפו בתפקיד, כרמל שאמה-הכהן, בסכום של חצי מיליון שקל. הרקע לכתב התביעה הוא החשדות הפליליים נגד זינגר, שהסתיימו בסגירת התיק נגדו, והתנהלותו של שאמה-הכהן סביב אירועים אלה.

היריבות בין זינגר ושאמה-הכהן החלה עוד בשנת 2013, אז התמודדו השניים במערכת הבחירות לראשות העיר, בסיומה ניצח זינגר.

על-פי הנטען בתביעה, "הנתבע, אשר נחל הפסד במערכת הבחירות, לא השלים עם ההפסד שהוביל אותו לתסכול רב ורצון לנקמה, והחל, לאחר תום מערכת הבחירות, לתקוף את התובע, ראש העיר הנבחר, בעיקר ברשתות החברתיות. הנתבע יזם חקירה פלילית נגד התובע, ליווה וליבה את החקירה ברשת החברתית, כעושה עצמו מקורב לגורמי החקירה ובעל מידע על הנעשה בחקירה ומצוי בחומריה".

עוד נכתב כי "בהמשך, ומתוך מטרה לפגוע בשמו הטוב של התובע, פרסם הנתבע מידע שקרי, ולפיו הפור נפל, והוחלט סופית על העמדתו של התובע לדין. זאת, על אף שידע כי לדבריו אין יסוד, ולא החזיק בכל מידע שיש בו כדי ללמדו על טענת כזב זו. אם לא די בכך, הרהיב הנתבע עוז והמשיך, גם לאחר שתיק החקירה נגד התובע נסגר, לקשור את התובע במעשי שחיתות ושוחד. התנהלות הנתבע הייתה מכוונת מטרה לפגוע בתובע ולמשוך אליו קהל בוחרים על חשבון התובע". 

ראש עיריית רמת גן כרמל שאמה־הכהן / צילום: איל יצהר, גלובס

בתביעה נכתב כי שאמה-הכהן יזם את פתיחת החקיקה נגד זינגר, ואכן בחודש דצמבר 2014 נפתחה נגדו חקירה בחשד לעבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים.

וכך, מדי פעם בפעם, שאמה-הכהן כתב דברים על החקירה של זינגר ובדבר הכוונה להגיש נגדו כתב אישום, כגון הפוסט הזה בפייסבוק: "לא ריטמן ולא חברים של ריטמן יכלו לחלץ את זינגר מהבוץ. תיק זינגר יסתיים בקרוב בכתבי אישום והחלפת ראש עיר".

זינגר טוען בתביעות כי "הנתבע, כמי שהציג עצמו 'מקושר' ויודע דבר מתוך החקירה, מפרסם כי התיק נגד התובע יסתיים בקרוב בכתב אישום. כמובן שלא היה בפרסום אמת".

בחודש אוגוסט 2017 הודיעה הפרקליטות כי היא שוקלת להעמיד את זינגר לדין בכפוף לשימוע. לאחר עריכת השימוע פרסם שאמה-הכהן כי "הפור נפל, הפרסום צפוי בין הורדת המסיכות בפורים לביעור החמץ בפסח. שבת שלום".

על כך טוען זינגר כי "הנתבע, אשר התהדר לאורך כל הדרך משנת 2014 ועד יום הפרסום בכך שהוא 'מקושר' ויודע דברים מתוך מערכת אכיפת החוק, מפרסם בכזב כי 'הפור נפל', וכי הוחלט להגיש כתב אישום נגד התובע. מדובר בפרסום שלא היה בו אמת, והוא מהווה לשון הרע, שכל מטרתו להשפיל את התובע, לבזותו ולפגוע בתפקידו כראש עיר, כל זאת כאשר מערכת הבחירות המוניציפלית בפתח".

פרסום נוסף בגינו תובע זינגר הוא האמירה של שאמה-הכהן בפייסבוק בחודש אפריל 2018 כי "אחרי קדנציה של חמש שנים שגולת הכותרת שלה היא פרשת שחיתות על סף כתב אישום בגין שוחד... פומבית נמתין בסבלנות, למרות הידיעה האישית".

ביום 29.7.2018 הודיע פרקליט המדינה כי קיבל את טענותיו של זינגר שעלו בשימוע והחליט לסגור את התיק נגדו ולא להגיש כתב אישום. "גם לאחר ההודעה המשיך הנתבע בשלו ופרסם בתגובה בפייסבוק כי ביחידת להב, אשר חקרה את התיק, 'תולשים שערות' לנוכח החלטת הפרקליטות. זאת, על אף שלא החזיק בכל מידע כאמור, וכל מטרתו הייתה להמשיך ולהשפיל את הנתבע ולהציג את החלטת פרקליט המדינה לסגור את תיק החקירה כנגד התובע, כהחלטה שערורייתית, פסולה, אשר היא כשלעצמה עולה כדי שחיתות".

בסיומו של דבר, שאמה-הכהן גבר על זינגר בבחירות לרשויות המקומיות בנובמבר 2018. לטענת זינגר, לפרסומים השליליים נגדו היה חלק משמעותי בהפסד שלו בבחירות.

הפרסום האחרון בגינו תובע זינגר הוא דברים שכתב שאמה-הכהן בסוף חודש מרץ, לאחר דיון סוער בישיבת המועצה שעסקה בתמ"א 38 בעיר. "מי שחושב שבהטלת מורא ואיומים ימשיכו בעיר לבנות ללא הבחנה, הם יבינו ויפנימו בקרוב שימי בר וזינגר חלפו מהעולם, ושבכוח ובשוחד יותר אי-אפשר להשיג דבר בעירייה".

על כך טוען זינגר כי "באמירה פוגענית זו הציג הנתבע את התובע כאדם אשר בתקופת כהונתו זכו יזמים ששילמו לו שוחד והפעילו כנגדו כוח, להשיג הישגים מהעירייה. הנתבע, במטרה להכפיש את התובע ולהציגו כאדם שמעל באמון הציבורי שניתן לו והטיב עם יזמים אשר זיכו אותו בטובות הנאה, העמיד את התובע בשורה אחת עם מר צבי בר, עבריין אשר הורשע בדין בעבירות חמורות של שוחד שניתן לו מאת יזמים והפרת אמונים. כל זאת, ללא שיש באמירות אלה ולו שמץ של אמת".

את זינגר מייצג את עו"ד ינון סרטל. טרם הוגש כתב הגנה.

יש לציין כי בהודעת הפרקליטות על סגירת התיק נגד זינגר נכתב כי התיק נסגר בשל היעדר ראיות מספיקות, אך צוין כי התנהלותו של זינגר הייתה בעייתית במישורים שונים. בסיום ההחלטה נכתב בהודעת הפרקליטות כי "בשולי הדברים יצוין כי לטענותיהם של באי-כוחו של זינגר בדבר היות חקירת המשטרה מוטה, ולטענה כאילו החקירה נערכה בתיאום עם יריבו הפוליטי של זינגר, לא נמצא בסיס". 

מטעמו של ראש עיריית רמת גן, כרמל שאמה-הכהן, נמסר: "למרות שזינגר ניהל קמפיין גזעני ועדתי, ופעמיים הורה לו בית המשפט להסיר את שלטיו ואת פרסומיו הלא חוקיים, לא שופטים אדם מובס אכול תסכול ומרמור, שהפך מסמל וממוביל העיר לנע ונד בדד, שאות ראש העיר הכושל ביותר בהיסטוריה של העיר רמת גן טבוע על מצחו. לאחר כישלונו בבחירות ולאחר שכשל בכל תחנוניו שנסיר את תביעת לשון הרע שהוגשה נגדו, הוא מנסה ליצור מאזן אימה".

עוד כתבות

שי ג'ינפינג, נשיא סין, ודונלד טראמפ, נשיא ארה"ב / צילום: KEVIN LAMARQUE, רויטרס

ניחושים פיננסיים ועונשם: על הטעות ישלם הציבור הרחב

תופעות רבות שלא היו מוכרות בעבר, כמו ריבית שלילית, מחייבות ניחושים כדי להעריך את השפעותיהן ● ואולם, כשהמנחשים לא נדרשים לשלם מחיר על הניחוש, את מחיר הטעות עוד ישלם הציבור הרחב ● בשנת 2020 כדאי לעקוב באופן שוטף אחרי הפוליטיקה, כי היא זו שתקבע את כיוון השווקים

לארי פינק / צילום: דניס בליבוס, רויטרס

הדחה בצמרת בלקרוק עקב רומן במקום העבודה

מארק ווייזמן, שטיפס מניהול כספי פנסיה בקנדה והפך לבן טיפוחיו של מנכ"ל בלקרוק, הודח בשל הפרת מדיניות החברה

היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט / צילום: גלובס

היועמ"ש על מינוי מ"מ לפרקליט המדינה: "איני מעוניין בעימות עם אוחנה, אך לא אתפשר על עקרונות שלטון החוק"

בדברים שנשא בכנס בחיפה, התייחס אביחי מנדלבליט למחלוקת עם שר המשפטים בנוגע לשאלה מי יהיה מ״מ פרקליט המדינה במקום שי ניצן ● "משקלה של עמדת היועץ המשפטי יהיה רב ומשמעותי"

חקלאי בוחן שתילי קַנַבּוֹס, הצמח שממנו מופק קנאביס, לקראת הקציר / צילום: NICK OXFORD, רויטרס

החקלאים בארה”ב התנפלו על הפוטנציאל של גידולי הקנאביס - עכשיו הם נאלצים להתמודד עם היצף והפסדים צפויים

מזה שנים רבות, מחפשים החקלאים באמריקה גידולים רווחיים יותר מתירס ופולי סויה ● הלגליזציה של הקנאביס הלהיבה מגדלים רבים והביאה להתנפלות על הצמח ● אבל לשוק כידוע יש חוקי היצע וביקוש משלו, ועכשיו חלק מהחקלאים עומדים בפני מציאות עגומה

רכב של אובר / צילום: / Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

אובר: כ-6,000 איש ואישה הוטרדו מינית בזמן הנסיעה ו-107 נהרגו בשנים 2018-2017

בחברה הדגישו כי מדובר בשברירי אחוז (0.00002%) מכלל הנסיעות שעמדו בשנים אלה על 2.5 מיליארד נסיעות ברחבי העולם

דינה זילבר / צילום: דוברות אוניברסיטת חיפה

"הם ישסעו ואנחנו נאחד": המשנה ליועמ"ש דינה זילבר בנאום תקיף כנגד הביקורת על מערכת המשפט

בנאום בכנס העמותה למשפט ציבורי בישראל, זילבר השיבה אש ואמרה כי ההסתה נגדם בנויה על "מיתוסים , מיסקונספציות, פייק ניוז", אותם היא ביקשה להפריך

בורסות אסיה / צילום: רויטרס

ירוק בעיניים: אחרי נעילה שלילית אתמול, אירופה נסחרת בעליות

היום בארה"ב: פרסום מדדי האבטלה ● המדדים בוול סטריט ננעלו סביב רמת הפתיחה

שר האוצר משה כחלון, ד"ר יפעת שאשא־ביטון, ראש עיריית שדרות, אלון דוידי בחנוכת פרויקט מחיר למשתכן  / צילום: דביר מלכה

הממשלה תאריך את מחיר למשתכן גם לשנה הבאה; בספטמבר 53% מהדירות החדשות שנמכרו היו במחיר למשתכן

כדי לממן את הארכת מחיר למשתכן יקצה משרד השיכון 36 מיליון שקל מתקציב הפיתוח ומוסדות הציבור

אהרון ברק/ צילום: איל יצהר

דעה: "פרשת אפרופים" - לא מחלוקת פרשנות, מלחמה על הנרטיב

הוויכוח בפרשת אפרופים לא היה מחלוקת על פרשנות חוזים אלא מלחמה על נרטיב פוליטי ושבטי • לא במקרה רוב הימין תמך בניתוח שלי, ולא באורח פלא השמאל התנגד לו

נסיך הכתר הסעודי מוחמד בן סלמן. /צילום: רויטרס Amir Levy ,

הנפקה היסטורית בסימן אכזבה: ארמקו הסעודית גייסה 25.6 מיליארד דולר, לפי שווי שוק נמוך מזה שביקש בן סלמן

ארמקו גייסה לפי מחיר של 32 ריאל (8.53 דולר למניה) מה שמשקף לחברת הנפט שווי של 1.7 טריליון דולר ● מדובר בהנפקה הגדולה בהיסטוריה, מעל זו של אליבאבא שגייסה 25 מיליארד דולר בשנת 2014 ● החברה תחל להיסחר בבורסה בריאד החל מה-11 בדצמבר

הדס שטייף / צילום: יונתן בלום

החסינות להדס שטייף: פגיעה מוצדקת בפרטיות או התנהלות מפחידה של הפרקליטות

האם הפרקליטות צדקה בכך שהעניקה חסינות להדס שטייף ולנוספים שהיו מעורבים בפריצת הטלפון של אפי נוה בפרשת "מין תמורת מינוי"? ● שתי דעות על הפרשה

מרצדס A180 / צילום: יח"צ

אם כבר לזחול ב-15 קמ"ש, אז לפחות לעשות את זה בסטייל

הגרסה הזולה ביותר של מרצדס בישראל לא מציגה ביצועים מלהיבים אך מחפה על כך עם סביבת מחייה מסוגננת

 

 

ארנון בר דוד / צילום: כדיה לוי

יו"ר ההסתדרות מגיב למאמר של שקד ב"גלובס": "אנחנו לא אויבי האומה"

בר-דוד כיוון את דבריו כתגובה למאמר שפרסמה אתמול ב"גלובס" יו"ר מפלגת הימין החדש ושרת המשפטים לשעבר ח"כ איילת שקד: "אם מישהו חושב להשית את הגרעון מתקציב המדינה על העובדים – אנחנו נעמוד כחומה בצורה ונצא לרחובות"

צדיק אליקים/ צילום: צדיק אליקים אדריכלים

"עירוב שימושים נהיה מנטרה, סוג של קלישאה"

האדריכל צדיק אליקים מתקומם נגד התכנון של השכונות החדשות שנראות כולן אותו דבר, וחסרות זהות מקומית • בראיון ל"גלובס" הוא מסביר איך נוצר ההבדל בין השכונות מעוז אביב ונווה עופר ואיך מתכננים סביבת חיים טובה

אלשטיין. “ישראלים רוצים לדעת את התוכניות שלך מראש ולעשות שורטים" / צילום: כפיר זיו

אדוארדו אדלשטיין לא כועס על נוחי דנקנר ולא מתחרט שהשקיע מיליארדים בישראל. למרות ההפסדים

"אין שום מקום אחר בעולם שבו יש לך 55% מהמניות ולא מזמינים אותך לישיבת דירקטוריון" ● למרות ההפסדים, החובות, החיכוכים עם הרגולטורים והעזיבות של מקורביו, יו"ר אי.די.בי אדוארדו אלשטיין בטוח שהוא במקום הנכון: "העסקים שקניתי הם כמו יצירת אמנות שמשאירים לדורות הבאים"

משה מזרחי, אינמוד / צילום: איל יצהר, גלובס

חודש חיובי נוסף לישראליות בוול סטריט: מדד גלובס פרומתאוס עלה ב-3.8%

בחודש שעבר טיפס מדד ת"א 125 ב-3% והנאסד"ק הוסיף 4.5% לשיא חדש ● תת-מדד גלובס-פרומתאוס מדעי החיים זינק ב-11.7% ● תת-מדד גלובס-פרומתאוס טכנולוגיה עלה ב-2.3% ● מניית יורוג'ן, המפתחת טיפולים למגוון סוגי סרטן בתחום האורולוגיה, זינקה ב-40% לאחר שהודיעה על הסכם בלעדי עם Agenus

הטרדה במקום עבודה, אילוסטרציה / צילום: שאטרסטוק

עובדים צעירים חווים ושמים לב לאפליה יותר מאשר עמיתיהם המבוגרים

כך לפי סקר חדש של גלאסדור ומכון האריס שסקר 1,100 עובדים מקבוצות גיל שונות ● הצעירים דיווחו יותר גם על אפליה על רקע גיל (גילנות)

לוגו הבנק הלאומי של אוסטרליה / צילום: רויטרס

בנק באוסטרליה לא יספק הלוואות לעסקים הפוגעים ברווחת בעלי החיים; האם ישראל הבאה בתור

הבנק האוסטרלי הלאומי (NAB) הודיע כי לא יספק הלוואות לעסקים המפרים סטנדרטים של רווחת בעלי חיים ● עמותת 'אנימלס': "יש לקוות שגם בישראל המגזר העסקי יפנים שיש לו אחריות כלפי בעלי החיים ויותר תאגידים יאמצו מדיניות הכוללת התחייבות לשיפור הגנת בעלי-חיים"

צוללת צבאית / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

כתבי האישום עשויים לשים קץ לשלושה עשורים של עסקאות צוללות בין ישראל לגרמניה

לאחר החשדות שפורסמו בהרחבה בשנתיים האחרונות, גרמניה הכניסה סעיף לאופציית רכישת הצוללות הבאות של חיל הים הישראלי, שככל הנראה מתנה את ההתקדמות בכך שלא התגלתה שחיתות ב"לב העסקה" ● פרשנות

שר החוץ ישראל כ"ץ לצד מקבילו הרוסי, שר החוץ סרגי לברוב / צילום: סטאפנו מלוני

שר החוץ ישראל כ"ץ ביקש מעמיתו, שר החוץ הרוסי לברוב: שהנשיא פוטין יתן חנינה לנעמה יששכר

עוד ביקש כ"ץ מלברוב לאפשר יותר ביקורים לבני משפחתה של יששכר ● בתחילת אוקטובר בית המשפט ברוסיה גזר על יששכר עונש של 7.5 שנות מאסר בשל החזקת סמים קלים