גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

דיווח: חכירת השטחים בצופר מידי הירדנים תוארך בחצי שנה

לפי דיווח בגלי צה"ל, השטחים החקלאיים באזור נהריים יוחזרו לידי ירדן בעוד פחות מחודש ● בירדן מכחישים את הפרסומים

עבדאללה מלך ירדן / צילום: רויטרס
עבדאללה מלך ירדן / צילום: רויטרס

חכירת השטחים החקלאיים ביישוב צופר תוארך בכחצי שנה - כך דיווח הבוקר (ד') כתב גלי צה"ל ג'קי חוגי. לפי הדיווח, באזור נהריים, השטחים החקלאיים, שנחכרו ל-25 שנה, יוחזרו לידי ירדן בעוד פחות מחודש.

במשרד החוץ הישראלי ובמועצה לביטחון לאומי לא רצו להתייחס באופן ישיר להתפתחויות, אך פקידים בכירים בירושלים מסרו ל"גלובס" כי מתקיימים דיונים בנושא, וכי בשלב הזה מסתמנת הארכת החכירה בצופר לעונה חקלאית נוספת כדי לדון במודלים עסקים עתידיים; אולם בירדן הכחישו הבוקר את הפרסום.

דוברת ממשלת ירדן גומאנה גנימאת אמרה היום: "מה שפורסם על הארכת ההחכרה של צופר ונהריים אינו נכון". בישראל מעריכים כי ייתכן שהמלך עבדאללה סבור שיהיו חילופי ממשל בישראל, ושניתן יהיה לפתוח במשא-ומתן מחודש בנושא. אחת האפשרויות הנשקלות הן המשך עיבוד השטחים על-ידי חקלאים ישראלים, שיעברו למובלעות מדי יום, כאשר הן בריבונות ושליטה ירדנית.

אזורי צופר ונהריים הועברו בשנת 1994 לריבונות ירדנית, אך עם זכויות שימוש מיוחדות לישראל למשך 25 שנה במסגרת הסכמי השלום בין המדינות. נהריים הוגדרה כשטח בבעלות ישראלית, ועם אפשרות מעבר לחקלאים ותיירים, והמקום כונה אי השלום והיווה אטרקציה תיירותית. שני האזורים הפכו למובלעות חקלאיות אשר פרנסו עשרות משפחות.

גודלה של מובלעת צופר הוא כ-450,0 דונים. כ-1,100 דונמים מועבדים כיום על-ידי משפחות מן המושב צופר אשר בנגב. עיקר הגידולים הם פלפלים. אזור נהריים מעובד על-ידי הקיבוצים אשדות יעקב מאוחד ואשדות יעקב איחוד.

באוקטובר 2018 הודיע המלך עבדאללה כי לא יאריך את תוקף אחד הנספחים להסכם השלום בין המדינות, ומאז במשך שנה לא נעשה כמעט דבר אל מול הממלכה הירדנית כדי לשנות את ההחלטה. יתרה מכך, החלטת מלך ירדן נתפסת כעדות למערכת היחסים הקרירה והביקורתית הקיימת בין שתי המדינות בשנים האחרונות. מספר אירועים במהלך השנים הביאו לנתק במערכת יחסים שממילא לא הייתה חמימה. התנהלות ישראל בסוגיית הר הבית, הודעת ראש הממשלה בנימין נתניהו על סיפוח הבקעה וכל המהלכים הנוגעים להעברת שגרירות ארה"ב לירושלים, הם רק חלק מן הנושאים שנעשו ללא שילוב והתייעצות עם ירדן.

ראש המועצה האזורית עמק הירדן, עידן גרינבאום, אשר בשטחו נמצא אי השלום ומובלעת נהריים, פנה לפני כמה ימים במכתב אישי לעבדאללה מלך ירדן. הוא כתב כי המצב הפוליטי בישראל הותיר את החקלאים הישראלים באזור חסרי אונים, וביקש לאפשר לקיבוצים להמשיך ולעבד את האדמות החקלאיות באזור אי השלום. עוד כתב גרינבאום כי הוא מבקש מן המלך לסייר באזור או לשלוח נציג מטעמו שיסייר כדי שניתן יהיה לדבר על הסדר חדש.

יו"ר המחנה הדמוקרטי, ח"כ ניצן הורביץ, הגיע בחול המועד לאזור נהריים, כשהוא מלווה בגרינבאום. לדבריו, "ראש הממשלה נתניהו לא מחמיץ הזדמנות להחמיץ הזדמנות. זה מחיר היחסים הגרועים בין ביבי לממלכת ירדן, זה המחיר של מדיניות הימין בשטחים ובהר הבית. הירדנים לא מאריכים את תקופת החכירה כתגובה למדיניות נתניהו והימין. הכישלון הזה רשום על שמו של ביבי. האדמות החקלאיות של אי השלום ושל מושב צופר בערבה יאבדו לחקלאים שמעבדים אותן כבר עשרות שנים בעקבות מדיניות הכיבוש והסיפוח של נתניהו. הימין בוחר נגד ההידברות המדינית, וזו התוצאה: כישלון, אובדן והפסדים. במקום להעמיק את שיתוף-הפעולה הכלכלי והסביבתי, אנחנו מתכנסים אל גבולות סגורים. במקום שכנות טובה, אנחנו מייצרים איבה".

עוד כתבות

הבניין ברחוב יהודה עמיחי 6 בתל אביב / צילום: כדיה לוי

חברה בקבוצת רכישה ניצלה את מעמדה - ותפצה את שאר חברי הקבוצה ב-2.2 מיליון שקל

בעלת פנטהאוז בבניין בגוש הגדול בצפון ת"א חויבה לשלם לחברי קבוצת הרכישה פיצוי, לאחר שקיבלה תוספת ניכרת של שטחי גג מבלי ששילמה עבורן ● כמו כן, נקבע כי בעלה ניצל את היותו פעיל בקבוצה כדי להשיג הטבות כלכליות על חשבון יתר החברים

משרדי WeWork במנחם בגין, ת"א / צילום:  Eyal Marilus for WeWork

WeWork החלה בפיטורי עשרות עובדים בישראל

הסערה העולמית בחברה מגיעה לישראל ● היום יצאו זימונים להליכי שימוע לפני פיטורים ל-65 עובדי המטה הטכנולוגי של החברה בישראל ● מדובר בעובדים שפועלים מבניין מידטאון בתל אביב ● במקביל נשלחים מכתבי שימוע לעובדים רבים בכל העולם

נשיא המדינה, ראובן ריבלין / צילום: מארק נוימן, לע"מ

החברה להגנת הטבע ביקשה, ובית הנשיא וחברת אינטל מפסיקים להשתמש בפלסטיק

בית הנשיא וחברת אינטל נענו לפניית החברה להגנת הטבע והארגונים הירוקים, והחליטו להפסיק את השימוש בכלי פלסטיק חד-פעמיים • לעומתם, מרבית הגופים האחרים אליהם נעשתה פנייה לקראת ועידת האקלים הישראלית לא השיבו, ומקצתם טענו כי ייבחנו את הבקשה

דוד ביטן, הליכוד / צילום: איל יצהר, גלובס

האם בלי בדר ועופר הליכוד הייתה גדולה כמו כחול לבן?

ח"כ דוד ביטן מאשים הסכם עודפים כושל בכך שהליכוד קטנה מכחול לבן. הזיכרון בוגד בו ● המשרוקית של גלובס

בני דרייפוס / צילום: כדיה לוי

"הגיע הזמן שמדינת ישראל תמסד את העיקרון של דיור בהישג יד, ולא רק כתגובה למשבר"

מנכ"ל משרד השיכון בני דרייפוס עושה בראיון ל"גלובס" חשבון נפש מקיף על התוכנית הלאומית לסיוע למחוסרי דיור • "מחיר למשתכן הוכיחה שהמדינה יכולה להשפיע אם היא רוצה"

בני גנץ ובנימין נתניהו בפגישה עם הנשיא ראובן ריבלין / צילום: חיים צח, לע"מ

המנדט של גנץ נגמר וישראל נקלעה למצב תקדימי: מה צפוי לקרות ב-21 הימים הבאים?

הודעתו של אביגדור ליברמן כי מפלגתו לא תצטרף לאף אחד מהגושים, מובילה את ישראל לראשונה למצב שבו אף מועמד לא הצליח להקים ממשלה בתום 28 ימים שקיבל מהנשיא • האם יש דרך להימנע מבחירות שלישיות?

תחנת הכח אלון תבור /  צילוםיוסי זמיר חברת החשמל

אנרג'יאן תמכור לתחנת אלון תבור גז טבעי בכמיליארד דולר על פני 15 שנים

המחיר בעסקה נמוך בכ-40% מזה שמשלמת חחברת חשמל עבור גז ממאגר תמר ● העסקה מותנית בהשלמת הרכישה של אתר אלון תבור על ידי קבוצת MRC - הכוללת את  מאיר שמיר, רפק, קרן ג'נריישן קפיטל וחברה סינית - מידי חברת החשמל תמורת כ-1.9 מיליארד שקל

אסנת רונן / צילום: ישראל הדרי

אסנת רונן מונתה ליו"ר פרטנר במקום אדם צ'זנוף: "החברה בעמדה מצוינת"

צ'זנוף פרש מהתפקיד בשבוע שעבר יחד עם דירקטורים נוספים מקבוצת סבן, לאחר שהקבוצה ויתרה על השליטה בפרטנר ● האצ'יסון תגיש למשרד התקשורת בקשה להיתר שליטה בימים הקרובים

אביחי מנדלבליט, בכנס לשכת עורכי הדין / צילום: ליאב פלד

מנדלבליט מגיב לראשונה על ההחלטה להאשים את נתניהו בשוחד: "קיבלתי את ההחלטה בלב כבד אך בלב שלם"

באופן נדיר נושא הערב היועמ"ש דברים לאחרת ההחלטה להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה נתניהו ● "הוא ניצל את כוחו ומעמדו כדי להיטיב עימו אישית, לכן החלטתי להעמיד את ראש הממשלה לדין בעבירה של הפרת אמונים"

הורים עובדים / צילום: שאטרסטוק

לא קל למצוא מקום עבודה ידידותי למשפחה באמת

הורים עובדים צריכים להסתכל מעבר לדימוי של חברה או אפילו מדיניות שמצהירה על ארגון ידידותי למשפחה

תאונת קורקינט  בתל אבי ב / צילום: יחצ

"שמעתי 'קנאק' בכתף ולא הבנתי מה קורה לי": עם מי באים בחשבון כשנהג קורקינט פוגע ונעלם

מה קורה כשמאבדים שליטה בכלי ממונע חשמלי? ● חוויות מפי נפגעים שהגיעו לחדרי המיון ● שני מוסדות רפואיים נוספים פנו ל"גלובס" והודיעו כי הם נערכים לדיווח יומי על נפגעי קורקינטים ואופניים חשמליים שיפורסמו אצלנו

נוני מוזס / צילום: ברני ארדוב, וואלה! NEWS

מועצת העיתונות: על מו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס להשעות את עצמו על רקע אישום השוחד נגדו

זאת עד לסיום ההליך המשפטי נגדו ● עוד ציינה המועצה כי היא "מביעה זעזוע מן הפגיעה בחופש העיתונות בארץ העולה מכתבי האישום נגד ראש ממשלת ישראל, אשר שב ותקף את התקשורת בהכללה גם בנאום התגובה שלו"

"ZULA" בפיליפינים / צילום: יח"צ

בזמן שישנתם: ההוסטלים הפכו לטרנד לוהט בקרב התיירים והיזמים

יזמים ישראלים כבר מבינים את פוטנציאל פתרונות הלינה המוזלים, והם אפילו מרחיבים את פעילותם בענף בחו"ל ● האם בקרוב מחיר הלינה בישראל יתקרב יותר למחיר הטיסה לארץ?

מפגינים בטהרן על העלאת מחירי הדלק. / צילום: רויטרס

טהראן מנסה לשכך את מהומות הדלק: מחלקת מענקי מזומנים לעניים ומארגנת הפגנות בעד המשטר

הממשלה העלתה את הסבסוד החודשי במזומן ב-13 דולר לנפש בחודש ל-60 מיליון איש מהמעמד הנמוך והבינוני ● לפחות 106 מפגינים נהרגו במהומות

חנוך ועידן מוטולה / צילום: אלבום פרטי

שווים בתקשורת: המיזם להקמת גוף תקשורת שמורכב מעיתונאים עם מוגבלות

העיתונאי עידן מוטולה, שהקים את עמותת "שווים" שמטרתו "לתת קול לאנשים עם מוגבלות", החליט להקים גוף תקשורת ייעודי שיורכב ע"י אנשים בעלי מוגבלויות מתחומים מגוונים ● לשם כך הוא פתח קמפיין לגיוס המונים

אלוביץ', נתניהו ומוזס / צילום: ברני ארדוב, וואלה ניוז, רויטרס ותמר מצפי, גלובס

הנאשמים מגיבים: "הצגת חלק נקודתי מדברי מוזס בשיחה כהצעת שוחד היא פרשנות שגויה"

היועמ"ש החליט היום להעמיד את נתניהו לדין בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים וכן להעמיד לדין את נוני מוזס, שאול ואיריס אלוביץ' בעבירות שוחד ● מטעם בני הזוג אלוביץ' נמסר כי "על סמך הראיות בתיק, אנחנו משוכנעים שראוי היה להמנע מהגשת כתב אישום נגד מרשינו"

אייל טריבר/צילום: יחצ

מיטרוניקס ממשיכה לצמוח בשיעור דו ספרתי והמניה דוהרת; קיבוץ יזרעאל מחזיק מניות בשווי 2 מיליארד שקל

יצרנית הרובוטים לניקוי בריכות שחייה דיווחה על הכנסות של כ-165 מיליון שקל ברבעון השלישי, צמיחה של 14% לעומת הרבעון המקביל אשתקד ● "העונה בחצי הכדור הצפוני התארכה לתוך הרבעון השלישי, שהתאפיין בהמשך ביקושים חזקים בארה"ב ופתיחה מרשימה של העונה באוסטרליה"

ענבר בזק, יועצת עסקית / צילום: רון לביא

"אני מוטרדת מחוסר יציבות. עסק חייב להיות כל הזמן עם פלוס בבנק"

ענבר בזק (45) היא יועצת עסקית שמלווה עסקים קטנים ובינוניים ● "בתקופה שהעסקתי עובדים כשכירים, מכל הרווח הנקי נשאר לי 33%" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il

ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: תמר מצפי

ה"לא יהיה כלום כי אין כלום", הפך היום ל"יהיה הרבה כי יש הרבה"

כתב האישום חושף מציאות עגומה, שבה האיש החזק במדינה מביא כמעט לחורבן של חלקים בתקשורת החופשית ● היום מנדלבליט הוכיח שרוב הביקורת נגדו הייתה חסרת תוקף - מי שתקף אותו בבוטות, חייב לו התנצלות ● פרשנות

נפגעי הקורקינטים - 20 בנובמבר 2019

לראשונה בישראל: "גלובס" ואיכילוב עם מספר נפגעי תאונות הקורקינטים