גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

זינוק של 60% במדד הנדל"ן מתחילת השנה לא הרתיע את מור השקעות מרכישת מניות אדגר וחג'ג'

חרף מחירי השיא שבהן נסחרות רבות מחברות הנדל"ן בת"א, מנהלי השקעות עדיין רואים בהן הזדמנות קנייה ● כבר בימים שמיד לאחר העסקאות, מור מורווח בשיעור דו-ספרתי על ההשקעות באדגר ובחג'ג' נדל"ן ● ילין לפידות השקיע 40 מיליון שקל במניות מגה אור, גם לאחר שהכפילו את מחירן ב-2019

אלי לוי, מבעלי ומנהלי מור השקעות / צילום: אלון רון
אלי לוי, מבעלי ומנהלי מור השקעות / צילום: אלון רון

עם זינוק של 60% מתחילת השנה, מדד הנדל"ן הוא הבולט לחיוב בבורסה בת"א ב-2019, בפער ניכר ממרבית יתר המדדים (לשם השוואה, מדד ת"א 125 טיפס מתחילת השנה בכ-16%). מניותיהן של חברות הנדל"ן, בהן בעיקר אלו העוסקות בתחום המניב, נהנות מביקושים גבוהים על רקע שילוב כמה גורמים התומכים ברמות התמחור שלהן.

בראש אותם גורמים ניצבת רמת הריבית האפסית, המאפשרת להן ליהנות מעלויות מימון נמוכות במיוחד. עניין זה גם מהווה איום על עתידן במקרה שכיוון הריבית יתהפך, אולם בשלב הנוכחי ההערכות כי רמות הריבית הנמוכות צפויות להמשיך ללוות אותנו עוד תקופה ניכרת, מספקות ביטחון למשקיעים.

וכך, למרות זינוקים מרשימים של עשרות אחוזים שרשמו חלק ניכר ממניות הנדל"ן המקומיות מתחילת השנה -  שהובילו אותן לרמות שיא או קרוב לכך - הגופים המוסדיים ממשיכים לזהות פוטנציאל השקעה בחלק מהן. דוגמאות לכך התקבלו בימים האחרונים, כשהחברות אדגר , חג'ג' נדל"ן  ומגה אור ביצעו גיוסי הון מבתי ההשקעות מור וילין לפידות, בסכום כולל של יותר מ-100 מיליון שקל. כבר בימים שמיד לאחר העסקאות, מור מורווח בשיעור דו-ספרתי על ההשקעות באדגר ובחג'ג' נדל"ן.

ההשקעות האחרונות של המוסדיים בחברות הנדלן בבורסה

את ההנפקה הפרטית הגדולה מבין השלוש ביצעה אדגר, שסיכמה על הקצאת 4.7% ממניותיה לבית ההשקעות מור תמורת כ-50 מיליון שקל, לפי מחיר השוק של 7.6 שקל למניה. נוסף לכך העניקה אדגר למור חבילת אופציות, שניתנות למימוש עד סוף שנת 2020 במחיר מימוש של 8.5 שקל למניה, ואשר במימושן המלא צפוי חלקו של בית ההשקעות בחברה להגיע לכ-7% מהמניות. 

פעילותה של אדגר מתרכזת בתחום הנדל"ן המניב בישראל ובחו"ל, ובעלי השליטה בה הם בני הדודים מוקי ודורון שנידמן, באמצעות קבוצת צור שמיר של השניים. כיום הגוף המוסדי הבולט באדגר הוא כלל ביטוח, עם כ-9% מההון. מניית אדגר, שכאמור נהנית כמו חלק ניכר מעמיתותיה בתחום הנדל"ן מעליות שערים מרשימות מתחילת השנה, הנתמכות בעיקר בסביבת הריבית האפסית, נסחרת ברמות שיא אחרי קפיצה של כ-60% מתחילת השנה, ומשקפת לחברה שווי נוכחי של כ-1.1 מיליארד שקל.

מור, מסתבר, זיהה פוטנציאל גם בחברת חג'ג', המתרכזת בייזום נדל"ן וארגון קבוצות רכישה, והקצה לבית ההשקעות בימים האחרונים כ-3% מהונה, תמורת כ-17 מיליון שקל. הקצאת המניות בחברה שבשליטת האחים צחי ועידו חג'ג' נעשתה במחיר של 11 שקל למניה - נמוך בכ-3% ממחיר השוק בעת ההקצאה, וזאת אחרי זינוק של כ-85% שרשמה המניה מתחילת השנה, שמשכה גם אותה לרמת שיא, המשקפת לחג'ג' שווי נוכחי של כ-650 מיליון שקל.

גם במקרה זה קיבל מור חבילת אופציות הניתנות להמרה עד סוף נובמבר 2020, לפי מחיר מניה של כ-12.5 שקל, אשר במימושן המלא יהוו כ-3% נוספים מהונה של חג'ג'. בשני החברות, ההשקעות של מור נעשו באמצעות קרנות הנאמנות, קופות הגמל של החברה וקרן הגידור מור שוקי הון.

לא רק במור מזהים הזדמנות במניות נדל"ן שנסקו מתחילת השנה. בית ההשקעות ילין לפידות השקיע לאחרונה 40 מיליון שקל ברכישת כ-1.7% מהונה של חברת הנדל"ן המניב מגה אור, במסגרת הנפקה פרטית שבוצעה לפי מחיר מניה של 70 שקל - נמוך ב-6% משווי מניית מגה אור בעת ההקצאה. הקצאת מניות החברה שבשליטת צחי נחמיאס באה לאחר שמנייתה של מגה אור הכפילה את ערכה מתחילת השנה, ומשקפת לחברה שווי נוכחי המתקרב ל-2.7 מיליארד שקל.

עם הקצאה זו מגדיל ילין לפידות את חלקו במגה אור, אחרי שבחודש יוני האחרון השקיע כ-23 מיליון שקל בקצת יותר מ-1% מהון החברה, כחלק מהקצאת מניות תמורת גיוס כולל של כ-200 מיליון שקל שביצעה מגה אור מכמה גופים מוסדיים. ילין לפידות הוא בעל מניות ותיק במגה אור, וחלקו בחברה, באמצעות קרנות נאמנות וקופות גמל, מתקרב ל-8%. 

מדד הנדלן בשיא

מור השקיע גם באינטרגאמא ובהנפקת ג'נריישן

מור השקעות, הנמצא בשליטת משפחות מאירוב ולוי, הוא גוף צומח במהירות שניהל בתחילת אוגוסט האחרון נכסים בהיקף של כ-23 מיליארד שקל (מהם מעל ל-20 מיליארד שקל בקרנות נאמנות), לעומת כ-14 מיליארד שקל שנוהלו בו בסוף 2016. בחודשים האחרונים מור נכנס גם לתחום ניהול הגמל וההשתלמות, שם הוא כבר מנהל כ-430 מיליון שקל. מניית מור השקעות הוסיפה 45% מאז שהונפקה לפני כשנתיים ומשקפת לבית ההשקעות שווי של כ-330 מיליון שקל.

בתקופה האחרונה ביצע מור מספר השקעות בולטות בזירה הבורסאית שאינן בתחום הנדל"ן. בין היתר השקיע כ-9 מיליון שקל ברכישת מניות רדומות ואופציות למניות רדומות של חברת אינטרגאמא , כשמנייתה של זו הייתה קרובה לרמת השיא שלה, אחרי קפיצה של כ-60% מתחילת השנה ועד מועד ההשקעה בחודש יולי. מאז טיפסה מניית אינטרגאמא, חברת החזקות שבחודשים האחרונים החלה להתמקד בפעילות נדל"ן, בכ-6% נוספים, והיא משקפת לחברה שווי נוכחי של כ-175 מיליון שקל. מור גם לקח חלק מרכזי בהנפקת הון שביצעה בשבועות האחרונים קרן ההשקעות בתשתיות ג'נריישן קפיטל, עם השקעה של כ-110 מיליון שקל מתוך סך של יותר מחצי מיליארד שקל שגייסה ג'נריישן.

בגופים שמתמקדים בקרנות נאמנות, כגון מור, יש למנהלי ההשקעות מרחב צר מאוד של שיקול דעת. זאת משום שבעוד שניהול ההשקעות בחיסכון לטווח ארוך הוא יחסית חופשי ולא כפוף למסגרות קשיחות, הרי שבקרנות נאמנות יש הכרח להשקיע בהתאם לתשקיף של הקרן. במובן זה, כל שקל שזורם לניהול קרן מנייתית הפועלת בישראל חייב ברובו ללכת להשקעה ישירה במניות בבורסה המקומית. דבר זה יוצר ביקוש שמצריך את המוסדיים, בדגש על מנהלי קרנות הנאמנות, לברור חברות מועדפות בכל מצב שוק, וגם לאחר שאלה כבר עשו מהלך בבורסה.

הגופים המוסדיים הם המשקיעים הפעילים ביותר בבורסה המקומית, באמצעות מאות רבות של מיליארדי שקלים של כספי ציבור שבניהולם - בקרנות הפנסיה, קופות הגמל, קרנות ההשתלמות, ביטוחי המנהלים, תיקי השקעות וקרנות הנאמנות. השקעות המוסדיים בחברות הציבוריות נעשות כחלק מהמציאות המאתגרת שמנהלי ההשקעות בגופים הללו רואים לנגד עיניהם: שוק הון מוגבל בהיקפו עם מספר חברות לא גבוה. מול המציאות של היצע מוגבל של ניירות ערך, צומחים היקפי הכספים המנוהלים על ידם בקצב אדיר, והם חייבים למצוא אפיקי השקעה שיניבו להם תשואה. הכרח זה בא לידי ביטוי בהרחבת אפיקי ההשקעה שהמוסדיים משקיעים בהם, דבר המתבטא בהגברת היציאה להשקעות בחו"ל או באפיקים אלטרנטיביים שאינם שוק הון קלאסי. 

עוד כתבות

דונלד טראמפ / צילום: Leah Millis, רויטרס

"נשיא אוקראינה יעשה כל מה שתבקש ממנו": האם מינוי גורדון סונדלנד היה הטעות הגדולה ביותר של טראמפ?

האם מינוי גורדון סונדלנד היה הטעות הגדולה ביותר של דונלד טראמפ? איל הנדל"ן היהודי תרם מיליון דולר, וקיבל שגרירות באירופה ● הוא הבטיח לטראמפ שנשיא אוקראינה "אוהב את התחת שלך" ● טראמפ האמין, בדק, הבטיח ודרש ● התוצאה היא הליכים להעמיד את הנשיא למשפט הסנאט

ד"ר מטאנס שחאדה, יו"ר מפלגת בל"ד / צילום: איל יצהר, גלובס

המשותפת בתגובה לכנס החירום של הליכוד: חוששים שהסתה תביא לפגיעה באוכלוסייה הערבית

קודם לכן ח"כ איימן עודה לקצין הכנסת, למשטרת ישראל ולשר לביטחון הפנים בבקשה להצמיד לו אבטחה בעקבות איומים על חייו ופרסום תמונתו במדי הג'יהאד האיסלמי ● בפנייתו כתב: "ההיסטוריה לימדה אותנו שבכוחן של תמונות כאלה להוביל לרצח פוליטי"

טל קדם / צילום: תמר מצפי

לא רק ניהול קרנות נאמנות: הראל פיננסים תשיק עוד קרן לנכסים אלטרנטיביים

בית ההשקעות של קבוצת הביטוח הראל יוצא לדרך עם קרן שמתמחה בהשקעה בחוב בארה"ב בגיבוי בטוחות נדל"ן ● היקף הגיוס המתוכנן בקרן החדשה - 350 מיליון שקל

רובי שמיר, לילך אשר טופילסקי, דני גילרמן, דני דיין, עזי שפר וגיא פרנקלין פותחים את המסחר / צילום: שחר עזרן

רגע לפני פרישתה של לילך אשר טופילסקי: הנהלת דיסקונט פתחה את המסחר במנהטן

בבורסה בני יורק ציינו בשבוע שעבר את יום ישראל, באירוע אותו ערכו הליגה לידידות אמריקה-ישראל (AIFL) ומתחמי היזמות SOSA

מלחמת סחר / צילום: שאטרסטוק

לקראת השבוע בשווקים: חדשות משיחת הסחר יטו את הכף; "הסיכון מפני אירועים משבשים גדול מהסיכוי להמשך עליות"

המדדים בוול סטריט בשיא כל הזמנים, המשקיעים דרוכים לקראת עדכונים על יחסי סין-ארה"ב; יניב חברון: "שלב ראשון להסכם מגולם בשוק" ● עונת הדוחות מגיעה לישורת האחרונה ● השבוע יפורסמו פרוטוקולי הפד מישיבתו האחרונה ● התחזית השבועית של "גלובס"

יובל תמיר / צולם במרכז מיחזור, צבי כהן ואחיו, נתניה צילום: יונתן בלום

אינפימר של יובל תמיר בצרות: הודיעה על תוכנית צמצומים והתייעלות

יצרנית חומרי הגלם עדכנה כי אין לה את היכולת להמשיך את פעילותה במתכונתה הקיימת וכי תידרש לאתר מקורות נוספים כגון השקעה בהון או מקורות אחרים ● נפרדה ממרבית עובדיה וקיצצה בשכר הבכירים

יואל בר אל / צילום: איל יצהר, גלובס

"זה עולם קשה, קר ואכזר": הכירו את היזם שמלמד את רשתות השיווק מה קורה בחנויות שלהן

חברת Trax מלמדת ספקים וקמעונאיות מה מתרחש בחנויות - ממלאי המוצרים ועד אופטימיזציה של המדפים ● יואל בר־אל, מייסד-שותף, מספר ל"גלובס" על העבודה מול הקמעונאיות ועל החברה שהצליח להציל מפירוק ● האזינו לפודקאסט ההייטק "רוד שואו" 

מגדלי עזריאלי והסביבה /צילום: גיא ליברמן

חיידק ליסטריה התגלה בסניפי לנדוור וארומה ת"א בקניון עזריאלי

משרד הבריאות קבע בעקבות בדיקת מעבדה מיוחדת כי יש להפסיק באופן מיידי את פעולות המטבח והכנסת המזון בשני סניפי רשתות הקפה בעזריאלי

גיל שרון / צילום: תמר מצפי

הכנסות גולן טלקום ברבעון השלישי צמחו ב-5.6% ל-136 מיליון שקל

חברת הסלולר דיווחה על כ-923 אלפי מנויים פעילים ברבעון, גידול של כ-17,000 מנויים מהרבעון הקודם

סמי תותח, יו"ר ומנכ"ל זמני של מטומי / צילום: יח"צ

אג"ח מטומי מזנקת: דיווחה על הסכם למכירת החברה הבת טים אינטרנט ב-46 מיליון אירו

אם המכירה תצא לפועל, תוכל החברה החבוטה לפרוע את מלוא החוב שלה למחזיקי האג"ח ● מטומי מחזיקה ב-90% ממניות טים אינטרנט, שהיא למעשה פעילותה היחידה ● כ-19.1 מיליון אירו מהסכום יועבר ל-Rainmaker, מייסדי טים אינטרנט שמכרו למטומי את ה-90%

מבלים ומלכלכים / צילום: אלירן דהוד, יערן קק"ל - ארכיון הצילומים של קק"ל

מדריך משבר האקלים: 5 דברים שאתם יכולים לעשות, והפעם צמצום אשפה

97% מהמדענים העוסקים בנושא האקלים מסכימים כי המקור לשינויי האקלים הוא פעילות אנושית ● וכאן גם טמונה הבשורה האופטימית: את מה שהאנושות קלקלה, היא יכולה גם לתקן

גדעון סער / צילום: טל שניידר, גלובס

גדעון סער: בבלפור מפיצים עליי עלילות קונספירציה מופרכות והזויות

סער התייחס לחשבון הטוויטר של יאיר נתניהו ובו ציוץ מחדש לתזה שהופצה הבוקר על ידי בעל הטור גדי טאוב, לפיה סער ימשוך שליש סיעת ליכוד איתו כדי לכונן ממשלה עם כחול לבן

איתן יוחננוף, מנכ"ל החברה / צילום: תמר מצפי

רשת הדיסקאונט שמנפיקה ללא דיסקאונט: הכול על הנפקת יוחננוף

ביוחחנוף, כמו בקרב מנפיקים לא מעטים אחרים, בחרו לנצל את תנאי השוק הנוחים ולמקסם תמורות כבר במועד ההנפקה - וחבל שכך

קורקינט ליאו / צילום: ליאו, יח"צ

אחרי אילת, ים המלח וירושלים: הקורקינטים השיתופיים מגיעים לחיפה

החל ממחר יוצבו 150 קורקינטים שיתופיים להשכרה של LEO ברחבי העיר ● מחיר ההשכרה בחיפה יהיה זהה לזה שמשלמים בכל חלקי הארץ

קונים בדיזנגוף סנטר/ צילום: שלומי יוסף

נתוני צמיחה מפתיעים לטובה: התוצר של המשק הישראלי זינק ב-4.1% ברבעון השלישי

כך לפי האומדן הראשון של הלמ"ס ● נתון הצמיחה מקטין את ההסתברות להורדת ריבית בסוף החודש ● העלייה מיוחסת בעיקר לצריכה הפרטית

מודיעין עילית / צילום: Amir Cohen, רויטרס

מתחת לרדאר: ככה מחלקים דירה לשתי משפחות במודיעין עילית

מצוקת הדיור בציבור החרדי הולידה המצאה נדל"נית חדשה: "הטאבו המשותף" - כמה משפחות שקונות יחד דירה ומחלקות אותה בקיר • "אשתי ואני עובדים במשרה מלאה ולא יכולים לקנות דירה. העדפתי לגור ב'טאבו משותף' מאשר במחסנים או בדירות מרתף"

קובי הבר, מנכ"ל ביטוח ישיר / צילום: כפיר סיון

כיוון חדש לביטוח ישיר: תמכור פוליסות חיסכון בדמי ניהול נמוכים

איי.די.איי ביטוח, שמחפשת מנועי צמיחה חדשים, תשווק פוליסות בדמי ניהול בגובה 0.55% מהצבירה, נמוך בהרבה ביחס למקובל בחסכונות קטנים  ● המינימום לפתיחת פוליסה - הפקדה חד–פעמית של 5,000 שקל או הפקדה חודשית של לפחות 200 שקל

מייסד חברת מיקרוסופט ביל גייטס / צילום: Sandrine THESILLAT, רויטרס

שוב האיש העשיר בעולם: ביל גייטס עקף את ג'ף בזוס

עפ"י דיווח ב"בלומברג", ביל גייטס הוא שוב האיש העשיר בעולם ● הונו מוערך ב-110 מיליארד דולר, בעוד שג'ף בזוס במקום השני מוערך ב-108.7 מיליארד דולר

קאר שולץ מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

החלטת בית המשפט באוקלהומה מקפיצה את מניית טבע

בית המשפט באוקלהומה החליט להפחית קנס על חברת ג'ונסון אנד ג'ונסון בהליך האופיואידים ● ברקשייר האת'וויי צמצמה במידה מסוימת את ההפסד שלה "על הנייר" מרכישת מניות טבע

הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס

ת"א ננעלה בעליות: ת"א 90 קפץ 1.5%, פוקס ואלקטרה צריכה זינקו לאחר פרסום הדוחות

מדד ת"א 35 עלה ב-0.6%, מדד הבנקים טיפס בשיעור זהה ומדד ת"א ביומד עלה ב-2.2% ● סקטור הקנאביס ריכז עניין על רקע חשיפת "גלובס" כי משרד הבריאות יפרסם מחר הנחיות ליצוא קנאביס ● טבע זינקה על רקע החלטת ביהמ"ש באוקלהומה ● הצמיחה של המשק ברבעון החולף הפתיעה לחיוב