גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תמלילי החקירה בתיק 2000 חושפים: למה באמת השתנה לרעה הסיקור של בנט ב"ידיעות אחרונות"?

לפי כתב החשדות בתיק 2000, פורסמה ב-ynet כתבה שלילית על נפתלי בנט כחלק מהמו"מ בין מו"ל "ידיעות אחרונות" מוזס לרה"מ נתניהו • תמלילי החקירות, שהגיעו לידי "גלובס", מגלים כי ההתקפות עשויות להיות קשורות להצבעת בנט על חוק "ישראל היום" ● ומה אמר על זה במשטרה עורך ynet דאז?

בנימין נתניהו ונפתלי בנט / צילום: מוטי מילרוד, "הארץ"
בנימין נתניהו ונפתלי בנט / צילום: מוטי מילרוד, "הארץ"

לפי כתב החשדות בתיק 2000, פורסמה ב"ynet" כתבה שלילית אודות נפתלי בנט כחלק מהמשא ומתן בין מו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס לראש הממשלה בנימין נתניהו. עם זאת, חומרים שהגיעו לידי "גלובס" מספרים סיפור שונה לגמרי אודות נסיבות הפרסום נגד בנט, ועל המטרה הנסתרת העומדת מאחורי הכתבה הפלילית.

האזינו: גלובסטוק עושה סדר בתיק 2000

במאי 2014 עלתה הצעת חוק "ישראל היום" על שולחן הכנסת. יוזם החוק הראשי של ההצעה הינו ח"כ איתן כבל, אשר קשריו עם מוזס פורסמו בהרחבה בגיליון סופ"ש של "גלובס". אולם להצעה הצטרפו חברי כנסת נוספים מהסיעות השונות. חלקם זומנו להעיד בפרשה, כדי להבין מדוע תמכו בחוק. חברת הכנסת איילת שקד (הבית היהודי בזמנו) הייתה בין יוזמות החוק, אך לא זומנה להעיד. לדברי גורמים במערכת אכיפת החוק, הדבר נובע מכך שאין כל סימוכין לכך שהתקיימה פגישה בינה לבין מוזס או אנשיו, ואף לא שתמיכתה המקורית בחוק נובעת מהצטלבות אינטרסים עם "ידיעות אחרונות". בסופו של דבר, חלק מאנשי הבית היהודי הצביעו נגד החוק, ואילו בנט ושקד בחרו להיעדר מההצבעה. אף אחד מ-12 חברי הבית היהודי לא תמך בחוק. לדברי גורם ב"בית היהודי", אז נפתחו שערי הגיהנום על הראש של נפתלי מכיוונה של קבוצת ידיעות. "ברגע שנפתלי נעדר מההצבעה ולא הצביע בעד בחוק, קיבלנו מבול של שאילתות תמוהות מידיעות אחרונות ומ-ynet, אחת אחרי השניה. הרגשנו במסע רדיפה הזוי". מי ששם לב בזמן אמת לשינוי הקיצוני בסיקור, מליטוף יחסי למכונת תעמולה נגדית, היה אביב הורוביץ בטור באתר מאקו. הוא ציין כי גורם בקבוצת ידיעת אחרונות הגדיר את אי הצבעת הבית היהודי בעד החוק כ"סכין בגב מצידו של בנט".

שלושה שבועות לאחר אותה הצבעה, פורסמה ב-ynet כתבה שלילית מאוד נגד בנט בעניין מעונות היום, שאף זכתה לככב ככותרת ראשית באתר: "שר הכלכלה התחייב ל-700 מעונות - נבנו רק 39". כתבה זו מוזכרת בכתב החשדות כדורון שהעניק מוזס לנתניהו כחלק מהדיל המושחת לכאורה ביניהם. שמו של בנט הוזכר מספר פעמים בכתבה, ותמונתו אף צורפה לה, ואילו שר האוצר באותה תקופה יאיר לפיד לא הוזכר בה כלל. זאת למרות שרק 4 חודשים לפני כן פורסמה ב-ynet כתבה חיובית על אותו מיזם בדיוק. אז זכו גם בנט וגם לפיד לקרדיט מפרגן שווה בתיאום בין הלשכות לבין מערכת ynet. "אושר מימון להקמת 400 מעונות יום. השרים לפיד ובנט הודיעו על חניכת תוכנית לבניית מאות מעונות יום בשנתיים", נכתב באתר לצד ציטוטים של השניים. מדוע לפני 4 חודשים ynet שיבח את לפיד ובנט על תכנית בניית מעונות היום, ואחר כך בחר לתקוף על אותו עניין ממש את בנט לבדו? רמז אפשרי לפתרון החידה: הסיעה של לפיד תמכה בחוק ישראל היום, בנט נעדר מההצבעה.

חוקרי להב 433 ניסו לפצח את הזיג-זג בעניין הסיקור של בנט במסגרת חקירת תיק 2,000, כדי להוכיח שהסיקור השלילי היה מתנה לנתניהו כחלק מהעסקה ביניהם.

חוקר: "אני אראה לך את השינוי הקיצוני שהיה. כל הזמן דיברו הבייבי של 'ידיעות אחרונות' זה בנט ואז אחרי זה זה התהפך. אתה רוצה להגיד שזה נסיבתי?".

מוזס: "לא, אני רוצה להגיד לך שאני אקח אותך לחוק ישראל היום. סיעת הבית היהודי אני חושב שלא היה אף אחד שהצביע בעד החוק. אוקי? אף אחד... אף אחד לא הצביע בעד החוק. סיעות אחרות כן, למרות שאחת מחותמות החוק הייתה בבית היהודי".

חוקר: "מה אתה רוצה להגיד בזה?".

מוזס: "אני רוצה להגיד בזה שאם מצטבר תחושות או כעס או מערכות יחסים בין עיתונאים מסוימים בתוך המערכת... אתה לא שולט על הדברים האלה".

כלומר, לטענת מו"ל ידיעות אחרונות - הכתבה הייתה תגובה של עיתונאים במערכת לכך שהבית היהודי לא הצביעה בעד החוק ששווה למו"ל מאות מיליוני שקלים. אביטל להב, שפרסם את הכתבה בעניין מעונות היום, העיד בחקירתו במשטרה ביוני 2017 כי הוא קיבל פנייה מהמערכת מטעם העורך להביא "מידע מעניין" על משרד הכלכלה, שבועיים לפני פרסומה - לפני פגישת מוזס עם נתניהו אך לאחר שבנט בחר להיעדר מהצעת חוק ישראל היום. כלומר, לכאורה ברור כי הבקשה לדאוג לכתבה "מעניינת" לא נבעה מרצון לתת מתנה לנתניהו כיוון שעניינו של בנט טרם עלה בשיחות ביניהם.

להב אכן כתב את הכתבה, אך הכתבה שכבה במגרה ולא פורסמה. להב העיד במשטרה כי כאשר היא פורסמה הוא גילה לתדהמתו כי "הכותרת וכותרת המשנה של הכתבה עוסקות בשר הכלכלה עצמו בעוד שהכתבה שלי עסקה במשרד הכלכלה והשר בנט לא אוזכר בה אפילו פעם אחת. הכתבה המקורית שלי עסקה בהתנהלות משרד הכלכלה עצמו ולא פרסונאלית בבנט".

"מוזס משתמש בהזדמנויות"

יומיים לאחר הכתבה על מעונות היום, הוציא ynet פוש: "מכה לבנט, רפורמות ההייטק נתקעו". לכתבה השלילית צורפו שתי תמונות של בנט. יש לציין כי הקשר ביו הכותרת לבין הטקסט רופף בהחלט. המתקפות והשאילתות הביקורתיות המשיכו לזרום לדוברות מפלגת הבית היהודי, בעיצומה של מערכת הבחירות.

נקודת המפנה הייתה כתבה שפורסמה ב-ynet בינואר 2015 שכותרתה: "בנט: 'ועדי העובדים - כישלון ניהולי'". כותרת המשנה המשיכה לעקוץ את בנט: "'ועד עובדים הוא סימן לכישלון של המנכ"ל. מרוב רצון לעשות טוב לעובדים אנחנו פשוט נאיין עסקים', אמר היום שר הכלכלה, נפתלי בנט, שעשה אקזיט של עשרות מיליוני דולרים, בכנס של נשיאות הארגונים וההסתדרות". במקביל למתקפה על בנט, ח"כ איתן כבל זכה לכתבה חיובית ולכותרת ב-ynet כפולו-אפ לדברי בנט, עם ציטוט של כבל האומר כי: "עבור בנט, העובדים הם אויב".

צילום מסך מ-ynet

בנט היה המום. לטענתו הוא אמר דברים הפוכים, והכותרת מעוותת לחלוטין את דבריו. בנט זעם במיוחד לאור העובדה כי הכתבת בילי פרנקל החתומה על הידיעה, נכחה באולם. הדובר של בנט התקשר אליה ודרש את שינוי הכותרת המעוותת. מהקלטה של השיחה עולה כי פרנקל הודתה בסילוף ואף פנתה לעורך לצורך תיקון הכותרת, אלא שהוא מסר לה כי "יש לו שיקולים משלו".

בנט הזועם פרסם למחרת פוסט בחשבון הפייסבוק שלו וכתב "תארו שמישהו אמר 'לא רצחתי' ואתר ויינט השמיט את 'לא', ופירסם 'רצחתי'". בנט הסביר כי מדובר בכותרת שקרית, וכי הוא תומך בעבודה מאורגנת, אך מתנגד לוועדי עובדים בהייטק. בלשכת בנט החליטו להפסיק לספוג את המהלומות רגע לפני הבחירות לכנסת ה-20, והצטיידו בהקלטת השיחה עם הכתבת, ועלו למשרדי "ידיעות אחרונות" עם ההודאה בדבר השיקולים הלא ענייניים של העורך. בלשכת בנט איימו כי אם מסע הרדיפה לא ייפסק, הם יפוצצו בתקשורת את העניין ויפרסמו את ההקלטה. לטענת גורם הבקי בפרטים בבית היהודי, מאז אותו איום, פסק מבול השאילתות הטורדניות והסיקור חזר למצבו הקודם, תוך שיתוף פעולה ותיאום נורמטיבי בין סוקר למסוקר.

עורך ynet ערן טיפנברון נשאל על ידי חוקרי להב 433 גם לגבי הסיקור של בנט. בעדותו, טען טיפנברון כי הסיבה לכתבות הביקורתיות על בנט נובעת מסיבות מקצועיות. לדבריו היחסים בין הבית היהודי ל-ynet היו רעים מאוד בשל העובדה כי בנט בחר להעביר אייטמים לכלי תקשורת מתחרים. לטענת טיפנברון "מערכת היחסים בין האתר לבין בנט, כמעט לכל אורך הקדנציה שלי, הייתה גרועה ובחלקה אף היה נתק מוחלט ביני לבין בנט. הדבר השתנה מעט, זמן קצר לפני הבחירות, אני לא זוכר מתי, אבל בנט פנה אלי וביקש שניישר את ההדורים ואחרי שיחה שלא הייתה קלה, מיתנתי במעט את אופן הסיקור כלפיו". לטענת גורם בבית היהודי, מדובר בשקר גס, הבית היהודי פעל עם קבוצת ידיעות מצוין, ולטענתו העיונות החלה רק בעקבות ההיעדרות מחוק ישראל היום, ושהיא נפסקה רק בעקבות איומו של בנט לחשוף את ההקלטה בדבר "שיקולי העריכה" נגדו. הגורם מעלה תמיהה כיצד טיפנברון היה יכול לטעון לנתק מוחלט, כאשר הכתבה החיובית המקורית בעניין מעונות היום נכתבה בתיאום בין לשכת בנט לבין העורך.

בעדותו במשטרה, טיפנברון חשף את שיטתו הנכלולית של המו"ל.

טיפנברון: "אני אומר לך משהו שאני לא אגיד לך בכתב כי זה מגעיל, אבל אני אומר לך אני מכיר את הבן אדם".

טיפנברון: "את נוני. אני מכיר אותו טוב. אני מהמעטים שמכירים אותו, שיכולים להגיד אני מכיר אותו. זה בדיוק מתאים לו".

חוקר: "מה זאת אומרת?".

טיפנברון: "לראות את הכותרת הראשית הזאת באתר. להגיע למזכירה, להסתכל, הוא הרי אין לו מחשב בחדר, להגיע למזכירה כמו שהוא עושה פעם בחצי שעה, תעלי לי את וינט, לראות את הכותרת להגיד, אוי זה מסתדר לי, ללכת לחדר ולעשות את השיחה ולהגיד תראה איך טיפלתי בבנט. ככה הוא עובד, אוקי? הוא, הוא משתמש בהזדמנויות. אוקי? זה אם אתה שואל אותי מה להערכתי היה, זה מה שהיה. אבל אני לא קיבלתי שום הוראה בקשר לכתבה הזו, והיה לי איתו ברוך השם בשנים האלה שלוש פעמים (שיחות, א"ג) ביום, אולי יותר".

את אותה גרסה בדיוק טען גם מוזס בחקירתו: "כיוון שהידיעה הופיעה ב-ynet, היה לי נוח להשתמש בשיחה עם נתניהו בהופעת הידיעה".

גם שקד זכתה להיות "על הגריל"

גם שקד זכתה להיות "על הגריל" של "ידיעות אחרונות". הפרשן הבכיר של "ידיעות אחרונות" נחום ברנע כתב בטור סופ"ש שלו ב-4 לדצמבר 2014 כי יו"ר סיעת הבית הבית היהודי שקד "ראתה השבוע את אחת מבכירות הפרקליטות. 'בממשלה הבאה', אמרה לה שקד, 'אני אהיה שרת המשפטים. אני אבוא אליכם כדי להרוס אתכם'". ברנע הוסיף וכתב כי "לא הספקתי לבדוק את הדברים עם שקד. ייתכן שאמרה אותם כבדיחה. ייתכן שלא". שקד נדהמה מהשקר ומהחובבנות העיתונאית כאשר ברנע עצמו מעיד בטקסט שלו שאפילו לא טרח לבדוק מולה את מהימנות הסיפור. בתגובה היא העלתה בחשבון הפייסבוק שלה פוסט: "נחום ברנע, אתה עיתונאי מכובד, אז אם לא הספקת לבדוק, למה אתה כותב? היית עושה את זה גם לזהבה גלאון? ולא, לא אמרתי דבר כזה, אם זה בכלל משנה לך. אבל זה לא משנה, העיקר לצייר את הימין מסוכן ואלים". ביום ראשון שאחריו פורסמה הבהרה קטנה בידיעות אחרונות ובה ברנע הודה כי הדברים כלל לא נאמרו על ידי שקד, ולטענתו מקור במשרד המשפטים הטעה אותו. ברנע לא הסביר בהבהרתו מדוע פרסם דברים בלי לבדוק.

האם הפרסום השלילי על בנט היה אכן "מתנה" לנתניהו כצעד בונה אמון לקראת עסקת קידום חוק ישראל היום? מהפרטים הנחשפים כאן לראשונה נראה כי מדובר יותר בניסיון סחיטה של בנט על החלטתו שלא לתמוך בחוק ישראל היום, במקביל לניסון לצ'פר את ח"כ כבל על קידום החוק.

נתניהו מואשם בפרשה זו במרמה והפרת אמונים, ואילו מוזס מואשם בפרשה בעבירה חמורה מכך, הצעת שוחד. נראה כי המשטרה התמקדה בבחינת פרשת 2,000 בהיבט של יחסי שוחד ולא בחנה כלל את האפשרות כי לפרש אחרת לחלוטין את התמונה. לא שוחד, אלא סחיטה באיומים. לא מאוחר לתקן.

ערן טיפנברון מסר: "אין תגובה".

מטעמו של מו"ל "ידיעות אחרונות" נוני מוזס לא נמסרה תגובה.

*** חזקת החפות: יודגש כי גם לאחר המלצת המשטרה ארנון (נוני) מוזס הוא בגדר חשוד, לא הורשע בביצוע עבירה, ועומדת לו חזקת החפות. כך גם לגבי ראש הממשלה בנימין נתניהו. התיק נגד איתן כבל נסגר. 

*** גילוי מלא: ארנון (נוני) מוזס הוא מו"ל "ידיעות אחרונות" ו"כלכליסט", שנמצאים בתחרות עם "גלובס".

עוד כתבות

שי באב"ד / צילום: יונתן בלום, גלובס

"יש לנו אפס ציפיות מהמנהיגים שלנו": שי באב"ד רוצה שתדעו מה הוא עשה באוצר

שי באב"ד, מנכ"ל משרד האוצר, בראיון אישי ● על הילדות בהרצליה בבית דתי, על הסב הדומיננטי, על המינוי למנכ"ל "צים ישראל" בגיל 31, על ההתקדמות המהירה במגזר הציבורי, על ההצטרפות לרשימת כולנו לכנסת ועל הבוס, השר כחלון: "בתקופתו נעשו דברים שלא נעשו עשרות שנים"

ג'וזף מוסקאט / צילום: Yara Nardi, רויטרס

המדינה שבה ראש הממשלה פורש בגלל ענן כבד של חשד

מה אפשר ללמוד ממדינה קטנה ומוקפת מים, אשר שלטון החוק בה התמוטט, וראש ממשלתה החליט להקריב את עתידו לטובת הציבור, גם אם זה לא צודק?

גלעד אלטשולר / צילום: איל יצהר

2019 הייתה שנה טובה לבתי ההשקעות - ובעיקר לאלטשולר שחם

בית ההשקעות, שהנפיק השנה בהצלחה את חברת הגמל שלו, מציג רווחים אדירים של 213 מיליון שקל מתחילת השנה - ונהפך לבעל היקף הנכסים השני בגודלו בשוק ההון הישראלי

איציק בנבנישתי,/ צילום: תמר מצפי

מתיחות ביחסים בין פרטנר להוט סביב עתיד השותפות ברשת

פרטנר חוששת שהוט מנסה להתמזג עם סלקום והוט חוששת מאי הוודאות לגבי בעלי השליטה העתידיים בפרטנר

גיל אגמון / צילום: איל יצהר

גיל אגמון רוכש מקבוצת דלק עוד 7.5% ממניות דלק רכב בפרמיה של 20% על מחיר השוק

העסקה, בהיקף של 135 מיליון שקל, היא שלב נוסף של קבוצת דלק למכירת החזקות שאינן בתחום האנרגיה ● המניה הגיבה בזינוק של 15%, ובסך הכל עלתה בחודש האחרון בכ-40%

משה ברקת/ צילום: רפי קוץ

הדרך לכישלון רצופה בכוונות טובות של הממונה על שוק ההון ברקת

בעולם שבו יש מחסור עצום באנליזה איכותית בכל צמתי ההשקעות בגופים המוסדיים, נכון יותר לעודד את המוסדיים להשקיע במחקר תומך השקעה שישפר את קבלת החלטות ההשקעה - ולא לייצר מחלקה ביורוקרטית שכל תפקידה הוא כסת"ח ● פרשנות

מודעה לשירותי ליווי בפייסבוק / צילום: צילום מסך

כובע צמר לתינוק, מצעים למיטה וזנות: בניגוד ולמרות החוק - פייסבוק מפרסמת שירותי ליווי

בימים האחרונים קודם בפייסבוק פוסט בתשלום תחת הכותרת "נערות ליווי במרכז", שמפנה לוואטסאפ המעביר לאתר ייעודי ולצ'ט בטלגרם שמבטיח היכרויות, דיסקרטיות ושירות מהיר

אמיר אוחנה, שלמה (מומו) למברגר, אביחי מנדלבליט / צילומים: רפי קוץ, לשכת עורכי הדין

משפט שלמה של אוחנה ומנדלבליט: העימות של שר המשפטים והיועמ"ש על ממלא-המקום של שי ניצן

אמיר אוחנה מאמין ששלמה למברגר יכול לכהן כמ"מ פרקליט המדינה ● אבל למברגר הוא המועמד המועדף של היועמ"ש, ולאוחנה חשוב להראות שהוא הבוס ● למה ליאת בן-ארי לא מועמדת להחליף את שי ניצן? יכול להיות שהתשובה נמצאת בכלל אצל בודהא ● פרשנות

עם הפנים ל–2030 / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

עם הפנים ל-2030: מה יאפיין את המגמות בשוק הדיור בשנים הקרובות

אחרי שנה בלי ממשלה קבועה, הביקוש לדירות המשיך לעלות, וההיצע לא גדל מספיק ● הריבית הנמוכה מתדלקת עוד ועוד את הביקושים, ונראה שרק ב-2021 יוצגו תוכניות חדשות שיוכלו להשפיע על שוק הדיור

האחים יעקובי / צילום: אריק סולטן

אחים יעקובי: הניסיון לשקם את אורתם סהר הוביל להסדר חוב נוסף בחברה הבת

בדוחות של יעקובי לרבעון השלישי, החברה מחקה את יתרת השקעתה באורתם סהר בהיקף של כ-7 מיליון שקל וכן רשמה הפרשות של יותר מ-12 מיליון שקל בגין ערבויות שהעמידה "למזמיני עבודות ולספקים של אורתם סהר" ● אלה גררו את יעקובי להפסד רבעוני של 28 מיליון שקל

תמיר כהן, יו"ר שיכון ובינוי / צילום: אלון רון

לנוכח ההידרדרות במצבה הפיננסי של תהל: קרן פימי נסוגה מרכישת השליטה, שיכון ובינוי מציעה לרכוש לפי שווי חברה של 12 מיליון דולר

חברת הבנייה והתשתיות מציעה להעמיד לתהל הלוואה של 11.95 מיליון דולר למשך שנתיים, אותה יהיה ניתן להמיר ל-49.9% ממניות החברה ● עוד כוללת ההצעה שתי אופציות נוספות לשיכון ובינוי לרכישת מניות נוספות של תהל ● תמיר כהן, יו"ר שו"ב: "ההשקעה תאפשר לממש את פוטנציאל הסינרגיה הרב בפעילויות שתי החברות"

מתחם בית הפסנתר של קבוצת ניצן גרופ / הדמיה: Evolve Media

אלקטרה בנייה נבחרה לבנות את פרוייקט "בית הפסנתר" בתל אביב

החברה תבנה עבור קבוצת ניצן גרופ את פרויקט "בית הפסנתר" בפינת הרחובות אלנבי ואחד העם בתל אביב בהשקעה כוללת של כ-120 מיליון שקל

סטודנטים מהמכללה האקדמית כנרת בסיור בתחנת הכוח אורות רבין / צילום: ראמי אבוריש

מי יתחזק את הרכבת הקלה? המסלול שמהנדסי חשמל בורחים ממנו

בשנים הקרובות ישראל תזדקק להרבה מהנדסי חשמל המתמחים במערכות הספק, כדי לקדם מעבר לכלי תחבורה חשמליים וייצור חשמל פרטי, אבל רק סטודנטים מעטים בוחרים במסלול הזה, ויש מחסור במרצים ● במשרדי הממשלה נערכים ליום בו המהנדסים, עולי בריה"מ לשעבר, יפרשו

דונלד טראמפ / צילום: Leah Millis, רויטרס

טראמפ: "יש יהודים בארה"ב שאינם אוהבים מספיק את ישראל"

בנאום לפני כנס של המועצה הישראלית-אמריקאית, ארגון של מהגרים ישראליים בארה"ב, מנה טראמפ את פעולותיו למען ישראל והכריז: "אני מקיים את הבטחותיי" ● הצהיר: לא בטוח שאעזוב את הבית הלבן אחרי שמונה שנים ● "אל תצביעו בעד הדמוקרטים – הם ייקחו לכם את כל הכסף"

ח. מר: במקום נופש באיים הקריביים - חילוט ערבות והפסד כבד

ח. מר שבשליטת קרן פימי של ישי דוידי ממשיכה לסבול מתוצאות כספיות חלשות, והפסדיה ברבעון השלישי של השנה גדלו כמעט פי שלושה והגיעו לכ-35 מיליון שקל ● ההפסד הרבעוני במגזר הגלובל הצטבר ליותר מ-14 מיליון שקל, לעומת רווח מגזרי של כ-7 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד

תמר יסעור וצבי זיו  / צילום: תמר מצפי

תמר יסעור מונתה ליו"רית מעגל ידידי בת שבע

וגם: משה ברקת מחפש אקטוארים בצפון אמריקה

בנימין נתניהו/ צילום: רויטרס

עשרות אנשי הייטק לבג"ץ: למנוע מנתניהו לקבל את הרכבת הממשלה; "זו מחשבה מעוררת פלצות"

העותרים - ובהם ד"ר אורנה ברי, שי וינינגר, פנחס בוכריס, דב מורן, אייל גורה, יהושע סובול, פרופ' דני צידון ועוד - מבקשים צו הצהרתי המורה כי אין להטיל את תפקיד הרכבת הממשלה על ח"כ שהוחלט להגיש נגדו כתב אישום בעבירות שיש עמן קלון

מדף של מוצרי תנובה/  צלם:תמר מצפי

חגיגת קניות בנובמבר? לא לשוק המזון: קיטון של מעל מ-100 מיליון ש' במכירות

אף שרשתות המזון הצטרפו למבצעים של חודש נובמבר, ענף מוצרי הצריכה רשם ירידה של 2.7% ביחס לחודש המקביל בשנה שעברה

פרויקט תמ"א 38 בראשל"צ / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מי רשאי לדרוש להפעיל את הבוררות בהסכמי תמ"א 38

האם צריך שכל בעלי הדירות יסכימו על מנת להפעיל את המנגנון, או שמספיק שרק חלק מהם יבקשו לעשות זאת?

שריפה בשמן תעשייה בנמל חיפה/ צילום: אילן מלסטר , המשרד להגנת הסביבה

שמן תעשיות: השריפה בחוף שמן הותירה הפסד של יותר מ-10 מיליון שקל

את הרבעון השלישי של השנה סיכמה שמן, העוסקת בייצור ושיווק של שמנים, בהפסד של 8.5 מיליון שקל ● זאת בעקבות הוצאה חד-פעמית של יותר מ-10 מיליון שקל בקשר לשריפה