גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

דוחות פייסבוק ואפל: במוקד - הפרסום ברשת החברתית ומכירות האייפונים

היום תושלם עונת הדוחות עבור ענקיות הטכנולוגיה ● האם פייסבוק תמשיך להראות חסינות מפני דעת הקהל השלילית, עד כמה אפל אופטימית לקראת עונת החגים והאם השקת אפל TV תשפיע על התוצאות הכספיות שלה?

טים קוק, מנכ"ל אפל /  צילום: רויטרס Thomas Peter
טים קוק, מנכ"ל אפל / צילום: רויטרס Thomas Peter

פייסבוק ואפל יפרסמו הלילה את התוצאות הכספיות שלהן וישלימו את עונת הדוחות בעבור חמש ענקיות הטכנולוגיה. כל אחת מה מתמודדת עם אתגרים שונים - פייסבוק בשדה הרגולטורי-ציבורי ואילו אפל בשדה העסקי.

מבחינה ציבורית, פייסבוק ממשיכה להיות תחת ביקורת רבה. רק בשבוע שעבר מנכ"ל ומייסד החברה מארק צוקרברג התייצב לשימוע בפני ועדת השירותים הפיננסיים של הקונגרס שארך שש שעות, במהלכו התמודד עם שאלות נוקבות בנוגע ליוזמה של פייסבוק להשיק את מטבע הקריפטו ליברה, אך גם עם נושאים רבים נוספים. בין היתר, מחוקקים ביקרו את צוקרברג על המדיניות לפיה פוליטיקאים יכולים לפרסם בפלטפורמה מודעות עם מידע שקרי, מדיניות עליה הגן במסגרת נאום שנשא החודש באוניברסיטת ג'ורג'טאון על חשיבות חופש הביטוי.

פרט לביקורת מצד הקונגרס, החברה גם נמצאת תחת חקירות של מספר גופים שבוחנים את הפרקטיקות העסקיות של החברה: מחלקת המשפטים האמריקאית, 47 תובעים כלליים ממדינות ארה"ב ורשות הסחר הפדרלית (FTC), שכבר הטילה על פייסבוק קנס של חמישה מיליארד דולר בקיץ. בנוסף, החברה מתמודדת עם קריאות לפירוקה מצד פוליטיקאים שונים, בראשם הסנטורית אליזבת' וורן, אחת המתמודדות לנשיאות ארה"ב מטעם המפלגה הדמוקרטית.

אולם עד היום דוחות פייסבוק לימדו אותנו שגם כשהענקית נוטה להסתבך מול פוליטיקאים ורגולטורים, תוצאות החברה לא מושפעות מהסערות הללו. לפי האנליסטים בוול סטריט, ברבעון השלישי של 2019 החברה צפויה להציג הכנסות של 17.4 מיליארד דולר, צמיחה שנתית של כ-26% ולרשום רווח למניה של 1.9 דולרים. האנליסטים גם לא צופים שמספר המשתמשים הפעילים בחודש ייפגע - נתון מרכזי עבור רשתות חברתיות, וכן הם צפויים להגיע ברבעון השלישי ל-2.45 מיליארד - עלייה שנתית של 8%.

נתונים נוספים שאנליסטים צפויים לבחון הם ההכנסה הממוצעת למשתמש, ומספר האנשים שמשתמשים לפחות באחד משירותי משפחת האפליקציות של החברה - פייסבוק, אינסטגרם, ווטסאפ ומסנג'ר, לפחות פעם בחודש - נתון שעמד על 2.7 מיליארד איש ברבעון הראשון והשני של השנה.

מארק צוקרברג / צילום: ג'ושוע רוברטס, רויטרס

אופטימיות לגבי תחום הפרסום בפייסבוק

פייסבוק מתגאה לרוב בהשקעות הגבוהות שלה באבטחה, ולאחרונה צוקרברג אף אמר בשיחות שדלפו כי המתחרה טוויטר לא מסוגלת להשקיע בכך באותו היקף, אך חלק מהאנליסטים דווקא מזהירים מכך שאותן השקעות מובילות לשולי רווח נמוכים יותר.

לגבי תחום הפרסום, ממנו מגיעות רוב הכנסותיה של פייסבוק, האנליסטים ממשיכים להיות אופטימיים. האנליסט יוסף סקוולי מחברת SunTrust Robinson Humphrey כתב בדוח למשקיעים כי "השיחות שלנו עם אנשי שיווק משקפות דרישה גבוהה מצד מפרסמים, למרות החקירות הרגולטוריות המתמשכות. אנחנו מאמינים שהדרישה מצד מפרסמים נשארה גבוהה ברבעון הזה". האנליסט אנדי הרגריווס מחברת KeyBanc הוסיף כי "אנחנו מאמינים שהדרישה למודעות בסטוריז ממשיכה לצמוח וכי השימוש המוגבר במערכת הפרסום האוטומטית של פייסבוק תורם לה".

ברבעון האחרון פייסבוק החלה בשיתוף פעולה עם רשת ESPN שבבעלות דיסני לפיתוח תכני ספורט בלעדיים לפלטפורמת הוידיאו פייסבוק ווטץ', השיקה את שירות הדייטינג שלה בארה"ב באינטגרציה של פיצ'רים מסוימים עם אינסטגרם, ורכשה את הסטארט-אפ CTRL-Labs, שמפתח תוכנה וצמיד שיאפשרו לאנשים לשלוט במחשבים באמצעות המוח. 42 מהאנליסטים שמסקרים את פייסבוק ממליצים לרכוש את המניה, חמישה ממליצים להחזיק בה ואחד בלבד ממליץ למכור.

מה עם אייפון 11 ואפל TV?

בדוחות של אפל לרבעון הפיסקלי הרביעי של 2019 האנליסטים צפויים להתמקד במכירות האייפונים, תחום השירותים והתחזית לרבעון הבא - שחשוב במיוחד לאפל מאחר שהוא כולל את תקופת החגים. אנליסטים צופים כי אפל תכניס 62.9 מיליארד דולר ברבעון זה, ללא שינוי מהתקופה המקבילה בשנה שעברה, ותרשום רווח של 2.8 דולרים למניה. שווי השוק של אפל עומד כעת על כ-1.1 טריליון דולר, והיא החברה בעלת השווי הגבוה ביותר בעולם כרגע.

הדוחות הלילה יספקו תובנות ראשוניות לגבי מכירות שלושת האייפונים החדשים שהושקו בחודש שעבר, וכולל את עשרת הימים הראשונים בהם הדגמים החדשים היו זמינים לקנייה. בעוד שאפל מרחיבה את המיקוד שלה לתחום השירותים, האייפון עדיין תורם לחברה את רוב הכנסותיה, וגם דרוש כדי להפעיל חלק משירותי ומוצרי החברה.

מחירו של אייפון 11, הדגם המוזל מבין השלושה שהושקו בחודש שעבר, נמוך ב-50 דולר מהדגם המוזל אייפון XR שהושק בשנה שעברה, ולפי חלק מהאנליסטים הדבר ישפיע לטובה על הצמיחה. קייל מק'נילי מ-Jefferies כתב כי "הניתוח שלנו של נתוני התעבורה בחנויות אפל בארה"ב ושל תעבורת הרשת בעולם מצביע על כך שהעניין של לקוחות באייפון 11 גבוה יותר מב-XS בשנה שעברה". לפי הערכות, אפל תשיק בשנה הבאה אייפון עם קישוריות 5G, מה שמעודד אנליסטים רבים.

התחזית לרבעון החגים משמעותית במיוחד השנה, לאחר שבשנה שעברה אפל פספסה במיליארדי דולרים את תחזית ההכנסות של עצמה לרבעון החגים, לראשונה מזה 15 שנה. אפל הודיעה על כך במכתב דרמטי למשקיעים בינואר, וייחסה זאת למכירות חלשות בסין. "כרגיל, הרבעון הרביעי של שנת הכספים של אפל אינו חשוב במיוחד, אבל תחזית החברה לרבעון הבא כן", כתב טוני סאקונגי מחברת Bernstein.

אנליסטים צפויים לבחון בנוסף את חטיבת השירותים של אפל, שתופסת מיקוד גדל והולך של החברה. שירות התוכן המקורי אפל TV פלוס יושק בעוד מספר ימים, ואנליסטים יצפו לפרטים נוספים אודותיו, למשל לגבי ההשקעות ביצירת התכנים או ציפיות לגבי קצב צמיחת המשתמשים. טימותי ארקורי מ-UBS ציין כי העובדה שהחברה מעניקה גישה לשירות בחינם למשך שנה עבור קונים של מכשירים חדשים של אפל "מוסיף מורכבות וחוסר ודאות" לטיפול החשבונאי ואופן הדיווח על נתוני השירות. אפל הצהירה בחודש שעבר שהיא לא צופה כי להשקת אפל TV פלוס ולטיפול החשבונאי בשירות תהיה השפעה משמעותית על התוצאות הכספיות ברבעון זה.

קייטי הוברטי ממורגן סטנלי צופה כי TV פלוס "יוכל להפוך לעסק שמכניס תשעה מיליארד דולר ושרשומים אליו 136 מיליון משתמשים בתשלום עד השנה הפיסקלית 2025, בהנחה שרק אחד מתוך כל עשרה משתמשי אפל ישלם על השירות עד אז". זאת, בין היתר, בזכות עלות השירות - חמישה דולרים לחודש, והענקת הגישה בחינם לשנה לרוכשי המכשירים החדשים.

הוברטי כתבה כי גם הדרישה למוצרים הלבישים של אייפון - שכוללים את אוזניות האיירפודס, אפל ווטש ועוד - "נותרת חזקה". אפל השיקה השבוע איירפודס חדשות עם ביטול רעשים, אך מכירותיהן לא ייכללו ברבעון הנוכחי.

האנליסט דן איבס מחברת Wedbush כתב מוקדם יותר החודש כי עבור אפל וחברות נוספות, הדאגה הגדולה ביותר של משקיעים בעונת הדוחות הנוכחית היא "הענן השחור של סין שמטיל עליהן צל כבד". על אפל עשויים להיות מוטלים מכסים של 15% על חלק מהמוצרים שהיא מייבאת מסין, בהם אייפונים ואייפדים, החל מדצמבר. על חלק ממוצריה, בהם האיירפודס, הוטלו מכסים כבר בחודש שעבר. 

עוד כתבות

מה נמכר לאחרונה ב-800-750 אלף שקל בצפון / עיבוד: טלי בוגדנובסקי , גלובס

מה אפשר לקנות עם 800 אלף שקל בצפון

קוטג' בן 4 חדרים בבית שאן או בעפולה, דירת 4 חדרים במעלות תרשיחא או 
דירת 3 חדרים בקריית ביאליק

 

טים דרייפר / צילום: STEPHEN LAM, רויטרס

המיליארדר טים דרייפר יחלק ביטקוין בשווי יותר ממיליון דולר

בניסיון למשוך משתתפים לכנס הבלוקצ'יין שתערוך באוקטובר בלוס אנג'לס, מציעה קרן ההון סיכון של דרייפר מתנת ביטקוין בשווי 100 דולר לכל לקוח חדש בבורסת הקריפטו של eToro בארה"ב, שישקיע לפחות 50 דולר ברכישת מטבעות דיגיטליים

מחאת המסעדנים שנפגעו ממגפת הקורונה מול הבונדסטג בברלין / צילום: DPA, Associated Press

השיטה הגרמנית להשתקמות מהקורונה: לשפוך כסף ומהר

גרמניה החליטה על חבילת תמריצים נוספת במסגרתה היא תוציא 130 מיליארד אירו שיתווספו ל־50 מיליארד אירו לעצמאים ובעלי עסקים – פי ארבעה משיעור ההוצאה כחלק מהתמ"ג בישראל ● זאת בנוסף להלוואות וערבויות בשווי 1.5 טריליון אירו לחברות גרמניות

מאיר אלמלם, צלם אירועים מקריית מוצקין / צילום: תמונה פרטית

"אני במצב של שיתוק. וגם כשאני מסתכל קדימה, אני לא אופטימי"

מאיר אלמלם הוא צלם אירועים והבעלים של חברת "קליק צלמים" ● "למה הממשלה לא מפצה את בעלי העסקים על הנזקים במאי וביוני?"● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

האלגוריתם של Skyline AI / הדמיה: יח"צ

הסטארט-אפ Skyline AI רואה בקורונה הזדמנות צמיחה

עד היום גייסה החברה 25 מיליון דולר בשני סבבי ההשקעה ● "התקופה הזו יצרה עבורנו הזדמנות צמיחה אדירה והוכחת היתרון הבולט של הטכנולוגיה, בתקופה שבה שוק הנדל"ן בארה"ב קפא והשתנה בפרק זמן קצר מאוד"

סניף איקאה אשתאול - כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: שלומי יוסף, גלובס

איזה שיא נדל"ני נשבר השבוע והתסבוכת של איקאה באשתאול. כותרות הנדל"ן

איפה יפצו יזמי פינוי בינוי את השכנים במיליון שקל ומדוע ● מה עומד מאחורי התסבוכת של סניף איקאה החדש ● מכת הביורוקרטיה של היתרי הבנייה בישראל, ועסקת הנדל"ן של רומן אברמוביץ' שהדהימה את עולם הנדל"ן

קפה ביאליק. גייס יותר מ־70 אלף ש' / צילום: איל יצהר, גלובס

לא מחכים למדינה: המסעדות והברים שפנו לגיוס המונים כדי להציל את העסק

הם פנו לציבור הלקוחות הקבועים באמצעות פלטפורמות כהד–סטארט, ומכרו שוברים לארוחות שאחרי הקורונה במאות אלפי שקלים, ששימשו עבורם כמעין הלוואות גישור • "הלקוחות נתנו לנו אוויר לתזרים", אומר שף מסעדת ג'ורג' אנד ג'ון שגייסה כמעט חצי מיליון שקל

תיבות דואר בבנין / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

פס"ד: הזכות הבלתי רשומה גברה פעם נוספת על הנושה המעקל

דירה שהוענקה במתנה לא נרשמה על שם המקבל, ובכל זאת נקבע כי יש לו זכות בה ● הפסיקה עלולה להביא לפיחות נוסף במעמדו של מרשם המקרקעין

מטוס של אל על / צילום: יח"צ

שוב התפוצץ המו"מ בין הנהלת אל על לנציגי הטייסים

נציגי הטייסים טוענים שהפיצוץ במו"מ הגיע על רקע הסירוב של בעלי החברה להזרים הון לחברה לפי דרישות האוצר ● עוד נטען לאי נכונותם של בעלי החברה, משפחת בורוביץ המחזיקה בחברת כנפיים, לדון עם הטייסים על התמורה להשקעה הנדרשת מהם, כלומר מתווה של אופציות או חלוקה של רווחים עתידית

ההתנחלות אפרת ביו"ש / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

כמה ישפיע סיפוח? תלוי אם את ישראלית או פלסטינית

החלת החוק הישראלי על חלקים משטח C לא תהיה רק פעולה סמלית ● הניהול באמצעות צווים צבאיים יפנה מקום לרשויות אזרחיות, ולמשטר שבו קל יותר להפקיע קרקע פרטית ● ההשפעה על חיי היומיום תהיה מוגבלת אצל מתנחלים, אבל מהפכנית לפלסטינים במקרה שיקבלו תושבות

פרופ' אילן דינשטיין, ראש המרכז הלאומי לחקר האוטיזם באוניברסיטת בן גוריון בנגב / צילום: דני מכליס

"יש כנראה המון סוגים של אוטיזם שאנחנו לא מצליחים לאפיין"

התסכול מהדמיות מוח ומהמחקר הגנטי, והתקווה שבמעקב אחרי תנועות עיניים ● פרופ' אילן דינשטיין, ממובילי המכון הלאומי לחקר אוטיזם, הגיע למסקנה כי יש לחקור אוכלוסיות גדולות, באופן הוליסטי ולאורך זמן - ושואף לעקוב אחר שלושה מכל ארבעה אנשים עם אוטיזם בישראל לאורך כל חייהם

בית עסק שנסגר במרכז תל אביב. יותר עסקים ייסגרו ב־2020 מאשר עסקים שיפתחו  / צילום: איל יצהר, גלובס

60 אלף עסקים בסכנת סגירה. עד לאן תוביל אותנו הקורונה הכלכלית?

ההערכות האחרונות שפורסמו על ידי ארגון להב מדברות על 60 אלף עסקים שייסגרו בעקבות משבר הקורונה, אבל החשש הוא שהנתונים יהיו גבוהים יותר • "גלובס" בעקבות הרשימה ההולכת ומתארכת של עסקים שהודיעו על סגירה, והדאגה מתגובת שרשרת שתשפיע על שוק התעסוקה

הפגנה בכיכר רבין נגד הסיפוח / צילום: בר לביא, גלובס

אלפים בהפגנה בכיכר רבין נגד הסיפוח

הערב התקיימה הפגנה נגד הכוונה לספח חלקים מהגדה המערבית - כאשר תאריך היעד שהציב ראש הממשלה הוא ה-1 ביולי ● עודה נטל חלק בהפגנה באמצעות נאום מוקלט: "אנחנו יכולים לעצור את הסיפוח אבל כולנו נצטרך להיאבק בו יחד"

האחים רפי וג'ו נקש  / צילום: רוני שיצר

ביהמ"ש: האחים נקש לא רשאים להקים מלון בוטיק בבית אגאבאבא בת"א

האחים וואליד ועבד אבולעפיה פנו לבית המשפט בבקשה למנוע מחברה בבעלות האחים נקש לבצע עבודות שיפוץ במבנה, בדרך להופכו למלון בוטיק ● החברה שבבעלות האחים נקש הינה דיירת מוגנת במבנה ● אחרי קרב משפטי ארוך קיבל בימ"ש את הבקשה

איירין טריפלט – האדם האחרון שקיבל פנסיה ממלחמת האזרחים האמריקאית / צילום: צילום מסך מפייסבוק

הלכה לעולמה איירין טריפלט – האדם האחרון שקיבל פנסיה ממלחמת האזרחים האמריקאית

אביה של איירין, מוס טריפלט, נלחם במלחמה בין השנים 1862 ל-1865 ● כבת נכה של ותיק מלחמה, זכתה טריפלט לפנסיה בגובה 73.13 דולר בחודש מהממשל האמריקאי

איור של סצינה ממשפט דרייפוס / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

למה נתניהו משווה את עצמו לדרייפוס, ואיך זה קשור לטראמפ

עד כמה מופרכת קביעתו של ראש הממשלה כשהוא אומר לנו: "אני דרייפוס, הקורבן הגדול ביותר בעולם ב–244 שנות דמוקרטיה" ואיך זה קשור לטראמפ? שיעור ברפובליקה השלישית

שי לי שפיגלמן - ראש מטה המיזם הלאומי ישראל דיגיטלית שמוביל המשרד לשוויון חברתי - יח"צ

"היא נחמדה מדי": גבר ואישה מונו באותו היום למנכ"לים של משרד ממשלתי. נחשו מי חטפה מקלחת קרה

שלוש נשים בלבד מונו למנכ״ליות של אחד מ-34 המשרדים בממשלה הנוכחית. הן זכו לקבלת פנים צוננת על אף שפע התארים, הניסיון וההצלחות המוכחות שהביאו עמן. למה זה עדיין קורה?

רשף לוי בקמפיין לתנובה / צילום: יח"צ

הפרסומות הזכורות והאהובות: הטבלה לא משקרת - אבל לא תמיד חושפת הכול

נתוני מדד הפרסומות הזכורות והאהובות של גיאוקרטוגרפיה ו"גלובס" מחמשת החודשים האחרונים מאפשר לסמן את המנצחים הגדולים של התקופה הזו, בהיבטים של חשיפה ואפקטיביות של ההשקעה בפרסום ● מנכ"ל גיאוקרטוגרפיה עם התובנות והממצאים

רוברט לבנדובסקי עם תומאס מולר, באיירן מינכן, בונדסליגה / צלם: רויטרס

הקורונה חיסלה את הספורט? יש ליגות שעוד ירוויחו ממנה

הליגה הגרמנית חזרה מוקדם לפעילות ונהנית מבלעדיות טלוויזיונית וחשיפה שעשויה להיות שווה לה הון ● בכדורגל הישראלי מקווים שהמשבר יאיץ שילוב של הימורים על משחקים בזמן אמת, דבר שנחשב לפוטנציאל הכנסה אדיר

איגרא רמא, ת"א / צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של איגרא רמא

60 אלף עסקים עשויים להיסגר בחודשים הקרובים. אלו סיפוריהם של 40 שכבר נסגרו

עסקים קטנים ובינוניים בכל המדינה, מחיפה ועד אילת, ספגו מכה קשה עם פרוץ משבר הקורונה ● עשרות אלפים מהם עוד עשויים להיסגר בקרוב ● הנה אלה שכבר לא הצליחו להיאבק במצב הכלכלי ● סגרתם? פנו אלינו: i-can-help@globes.co.il