גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מרמי לוי ועד יוחננוף: בענף המזון אוהבים להעסיק בני משפחה - ומשלמים על זה ביוקר

מנכ"ל וסמנכ"ל אבל גם מלגזן וקופאית: מוטיב המשפחתיות מאפיין את תחום רשתות המזון המקומיות ● מה גבולות הלגיטימיות של התופעה, ומי שיאן התשלומים?

סופרמרקט של יוחננוף בקריית עקרון / צילום: תמר מצפי
סופרמרקט של יוחננוף בקריית עקרון / צילום: תמר מצפי

טיוטת התשקיף שפרסמה בימים האחרונים רשת קמעונאות המזון יוחננוף, לקראת הנפקת מניות הראשונית (IPO) שהיא מתכננת לבצע בבורסה בתל-אביב, חשפה שוב את מוטיב המשפחתיות המאפיין את תחום רשתות המזון המקומיות. ברבות מהן מועסקים בני משפחה רבים של בעלי הרשת, החל ממשרות הניהול הבכירות ביותר ועד תפקידים זוטרים, בעלויות שכר פחותות, ממלגזן ועד קופאית.

צריך לציין כי אותה משפחתיות המאפיינת את רשתות המזון (חברות עתירות כוח אדם המעסיקות אלפי עובדים כל אחת) אינה תופעה יוצאת דופן בשוק ההון המקומי. ניתן למצוא חברות רבות, בתחומי פעילות מגוונים, שבהן מגיע חלק ניכר מנושאי המשרה מקרב המשפחה השולטת - החל מנדל"ן (דמרי, פרשקובסקי, צרפתי), דרך אופנה (פוקס) ועד סחר (חממה).

ככלל מדובר בתופעה לגיטימית ולעתים אף מתבקשת, ברמת המחויבות לעסק, השמירה על המוניטין והשליטה על הנעשה בחברה, כאשר לא פעם האופי המשפחתי מסייע להתפתחות עסקיה. מהלך ההנפקה בבורסה שמקדמת יוחננוף נועד לאפשר את הרחבת פעילותה העסקית. אולם כמו במקרים רבים לפניה, הוא גם מסייע לה בסידור עבודה לבני משפחת המייסדים וקרוביהם, וכן גם לשידרוג ניכר בתנאי העסקתם ביחס לאלה שלהם היו זכאים טרם הפיכת החברה לציבורית.

כמובן שלא תמיד עסקים ומשפחה הולכים ביחד. הדוגמה הבולטת לכך הגיעה לאחרונה אף היא מענף קמעונאות המזון, ברשת טיב טעם שנפרדה מהמנכ"ל, עדי כהן, שהיה חתנו של בעל השליטה ברשת, חגי שלום. עזיבת כהן את תפקיד מנכ"ל הרשת התרחשה על רקע חילוקי הדעות בינו לבין בעל השליטה, לאחר הפרידה מבתו של שלום.

יוחננוף

שכרו החודשי של איתן יוחננוף, בתפקידו כמנכ"ל הרשת, הוקפץ אשתקד פי 12.5 ומיולי 2018 הוא עומד על 250 אלף שקל, לעומת 20 אלף שקל טרם לכך. מחודש יוני האחרון הוא כבר אינו מועסק בחברה והחל לספק לה את שירותי הניהול באמצעות חברה פרטית.

שידרוג שכרו של איתן יוחננוף הקפיץ את עלות העסקתו ב-2018 ליותר מ-2 מיליון שקל, לעומת 300 אלף שקל ב-2017. השנה עלות שכרו צפויה להגיע לשיא חדש, אחרי שבסיכום מחצית השנה היא הצטברה ל-1.5 מיליון שקל.

עם עלות העסקתו המעודכנת הפך איתן יוחננוף לשיאן השכר ברשת המזון, המבקשת להנפיק את מניותיה בתל-אביב לפי שווי של כ-2 מיליארד שקל. זאת לאחר שעקף את אביו, מרדכי יוחננוף, הזוכה לתגמול חודשי של 200 אלף שקל בתפקידו כיו"ר (עלות העסקתו אשתקד עמדה על כ-2.5 מיליון שקל).

קפיצות חדות, של פי 7.5, נרשמו אשתקד גם בעלות העסקת אחיו ואחיותיו של איתן יוחננוף - גיורא, חלי ושרית בתפקידיהם בחברה, ל-150 אלף שקל בחודש כל אחד, לעומת 20 אלף שקל טרם לכך. כך, עלות העסקת כל אחד מהשלושה ב-2018 הגיעה ל-1.3 מיליון שקל, לעומת פחות מ-300 אלף שקל ב-2017, ובמחצית השנה הנוכחית התקרבה ל-1 מיליון שקל לכל אחד, וגם הם, בדומה לאיתן, החלו מחודש יוני להעניק את שירותיהם לחברה באמצעות חברה פרטית.

מלבד המשפחה הגרעינית, יוחננוף מעסיקה קרובים נוספים בתפקידים זוטרים יותר, בעלויות שכר חודשיות בטווח של 12-23 אלף שקל. ביניהם אחיו של בעל השליטה, בתפקיד נהג ונאמן צי המשאיות של החברה, נכדתו המשמשת כפקידה, ובן זוגה המשמש כמנהל מחסן באחד מהסניפים. בסך הכל מעסיקה יוחננוף 9 בני משפחה, לאחר שנפרדה משלושה מנכדיו של מרדכי יוחננוף, שהועסקו בה בתפקידים זוטרים בשכר שעתי ואשתקד עמדה עלות העסקת בני המשפחה על כ-8.5 מיליון שקל.

הרשת המשפחתית: כמה מבני המשפחה השולטת מועסקים ברשתות המזון ומהו שכרם

רמי לוי

רשת רמי לוי היא אחת מהשיאניות בבורסה המקומית בכל הנוגע למספר בני המשפחה המועסקים בה. בשנה האחרונה הועסקו לא פחות מ-12 קרובים מרמות קירבה שונות ברשת, כשבראשם בעל השליטה עצמו, המכהן כמנכ"ל ובת זוגו, עדינה, המועסקת בחברה מהקמתה, ומכהנת כיום כסמנכ"לית וכגזברית ראשית בהיקף משרה של 50%.

משפחתו הקרובה של לוי היא חלק בלתי נפרד מהנהלת הרשת, וכבר בשנה שעברה הוא הצהיר בראיון ל"גלובס", שהוא בונה על דור העתיד לניהול החברה, כשאמר כי "אני בונה את בתי, יפית אטיאס לוי, כיורשת שלי". אטיאס (36), מכהנת כיום כסמנכ"לית השיווק של הרשת, ובשנה שעברה הסתפקה בשכר צנוע שהסתכם ב-365 אלף שקל. גם בן זוגה, אופיר אטיאס, הוא חלק משדרת הניהול, בתפקידו כמנהל פיתוח מרכזים לוגיסטיים וכמפקח על תחום התקשורת בחברה, נוסף לחברותו בדירקטוריון.

מלבדה נושאים שמונה אחים, אחיות, גיסים וגיסות של לוי בתפקידי ניהול שונים ברשת, בהם מנהלי סניפים ואזורים, ניהול לוגיסטי, רכש, ציוד ואחזקה, כשאחת מהן נושאת בתפקיד של ניהול סניף ואחראית על הכשרת קופאיות בסניפים השונים. סך עלות העסקת השמונה הסתכמה בשנה שעברה ב-2.2 מיליון שקל - נמוך מעלות העסקתו של לוי עצמו, שהגיעה ל-3 מיליון שקל.

למרות הסכומים הנאים מהם נהנה לוי בתפקידו כמנכ"ל הרשת שייסד ב-1976, אלה נחשבים ל"כסף קטן" שמייצרת לו החברה השוכרת ממנו נכסים (חלקם עם שותפים) המשמשים לפעילותה מזה שנים ארוכות - מה שמייצר לו הכנסות בהיקפים של עשרות מיליוני שקלים בשנה. בנוסף, מימש לוי לאורך השנים חלקים מהחזקותיו ברשת תמורת כמה מאות מיליוני שקלים.

פרשמרקט

בדומה ליוחננוף, גם צמד האחים אמיר, בעלי השליטה בפרשמרקט, המצטרפת האחרונה לבורסה בתל-אביב (החלה להיסחר בחודש מאי האחרון) דאגו לשדרוג נאה בתנאי העסקתם לקראת ההנפקה - כשהכפילו את עלות העסקתם החודשית ל-175 אלף שקל, לעומת פחות מ-90 אלף שקל בהם הסתפקו עד אפריל 2018. כך, עלות העסקתם השנתית, יוסי אמיר בתפקידו כיו"ר ושלומי אמיר כמנכ"ל, הגיעה בשנה שעברה ליותר מ-3 מיליון שקל לכל אחד, לעומת 1.2 מיליון שקל בהם הסתפקו ב-2017.

מלבד השניים, פרשמרקט מעסיקה את אלינור אמיר, בת זוגו של שלומי, כסמנכ"לית תפעול, שם עלות העסקתה ב-2018 הצטברה לכ-430 אלף שקל. אחותה, מורן פדידה, מועסקת כקופאית ברשת בתפקיד על בסיס שכר שעתי של 29 שקל, וב-2018 עלות העסקתה הסתכמה בפחות מ-50 אלף שקל.

פרשמרקט גם העסיקה את אימם של צמד בעלי השליטה, סימה עמר, משנת 2010 ועד מרץ 2018, תחילה כסגנית מנהלת סניף ובהמשך כעוזרת להנהלה בתחום אירועי יחסי הציבור, בשכר חודשי של כ-10 אלף שקל.

נוסף לתגמולים הנאים מהם נהנים האחים אמיר בתפקידיהם בניהול הרשת שבשליטתם, פרשמרקט גם שוכרת מחברה פרטית שלהם שטח המשמש כסניף שלה בקריית ביאליק, בדמי שכירות חודשיים של 33 אלף שקל.

אולם, הכסף הגדול ממנו נהנו האחים אמיר מאז הפכה החברה לציבורית הגיע מחלוקת דיבידנד של כ-220 מיליון שקל, כפי שהודיעה החברה לקראת ההנפקה, ונעשה בהתאם להצהרתה בחודש יולי - כשעיקר הסכום הגיע לכיסי השניים המחזיקים יחד לאחר ההנפקה כ-75% מהונה - בחלקים שווים.

ויקטורי

לצד צמיחת הפעילות הנאה שמציגה רשת המזון ויקטורי בשנים האחרונות, צומחת גם עלות העסקת בעלי השליטה בה, בראשות האחים אייל ואבי רביד, יחד עם אביהם, חיים (ויקטור) רביד. זו הצטברה יחד בשנה שעברה לסכום של כ-9.5 מיליון שקל - עלייה מצרפית של כ-25% ביחס לעלות העסקתם ב-2016.

זאת, כששיאן השכר של הרשת, המנכ"ל אייל רביד, נהנה אשתקד מתגמולים של 3.5 מיליון שקל. אחיו אבי, בתפקידו כסמנכ"ל תיפעול ופיתוח עסקי, נהנה מדמי ניהול וממענק זהים, ועלות העסקתו הייתה נמוכה רק במעט מכך. האבא, בתפקידו כנשיא הרשת וסמנכ"ל הכספים שלה, מסתפק בשכר קצת יותר נמוך מדמי הניהול של בניו, כך שעלות העסקתו הסתכמה ב-2.6 מיליון שקל.

בחודש יוני האחרון אישרו בעלי מניות הרשת את תנאי העסקת השלושה ברשת, בעלות שלפי הערכתה של ויקטורי, צפויה להיות בשנה הנוכחית דומה לזו של 2018. נוסף לשלושה, ויקטורי החלה להעסיק במהלך שנת 2016 את מיכל רביד, בת זוגו של אבי רביד, כאחראית על תכנון, עיצוב ורישוי סניפים של החברה, בהיקף משרה של 50% בעלות שנתית של כ-200 אלף שקל, על בסיס שכר חודשי של 10 אלף שקל.

בנוסף לשכרם, שותפים האחים רביד בחברה פרטית המשכירה לוויקטורי נכס באשקלון בדמי שכירות חודשיים של כ-100 אלף שקל, ושניהם הם גם הנהנים העיקריים מחלוקת דיבידנדים, שהצטברו ליותר מ-50 מיליון שקל בשלוש השנים האחרונות (2016-2018).

עוד כתבות

הדפסת דולרים בוושינגטון / צילום: REUTERS/Gary Cameron

רגיעה בשוק המט"ח: הדולר והאירו מתחזקים בשיעורים קלים מול השקל

הדולר מתחזק בכ-0.3% לעומת שערו היציג ונסחר סביב 3.238 שקלים ● עפר קליין מהראל: "פעולת בנק ישראל תאט משמעותית את הייסוף של השקל , אך לא תשנה את המגמה שנובעת מזרמים אלו לצד היחלשות הדולר בעולם"

אולפן ערוץ 20 / צילום: ערוץ 20

"התאבדו" על המספר: ערוץ 20 הציע פי 5 מהמתחרים על השימוש באפיק 14

ערוץ 20 זכה במכרז שערכה הרשות השנייה על קבלת אפיק 14 בשלט ● לגלובס נודע כי ערוץ 20 שבשליטת המיליארדר יצחק מירילשווילי הציע במכרז 5 מיליון שקל - לעומת מיליון שקל שהציע ערוץ 24 ולעומת פחות מחצי מיליון שקל שהציע ערוץ הלא TV

יאיר לפיד, כחול לבן / צילום: תמר מצפי

האם לפיד חיסל בזמנו את הרוב הגברי בצמרת האוצר?

יאיר לפיד מתגאה ברוב הנשי שיצר בצמרת האוצר:"כשנכנסתי לאוצר היו בין שבעת המנכ"לים שישה גברים ואישה. כשעזבתי היו ארבע מנכ"ליות ושלושה מנכ"לים" ● יש לו על מה להתבסס ● המשרוקית של גלובס

גרמניה - ברלין / צילום: שרון בק

במקום לצאת מהסגר כמתוכנן: באירופה מחמירים את ההגבלות

ברוב מדינות היבשת, הסגרים ההדוקים יחסית שהוטלו בחודשים האחרונים לא הצליחו להפחית את התחלואה כמו סגרי האביב בתחילת המגפה ● כעת, מול האיום במוטציות חדשות, ממשלות היבשת בוחנות צעדים נוספים

החיסון שבדרך. עד כמה הציבור מוכן להתחסן? / צילום: Shutterstock

אחרי האישור שניתן לכללית: גם שאר הקופות יוכלו לחסן בני 40 ומעלה

החל מהיום גם בני 40 ומעלה יוכלו לקבוע תור לחיסון לקורונה ● קופות החולים האחרות עדיין מחסנות אך ורק את גילאי ה-45 ומעלה, כפי שהורה להן בשבוע שעבר משרד הבריאות ● גורם בכיר באחת מקופות החולים: "התנהלות לא ראויה של משרד הבריאות"

אורית אברהם / צילום: תמונה פרטית

"כבר למדתי, בכל פעם שיש סגר, בשבוע הראשון יש ירידה בהזמנות, ואז כשמתרגלים יש עלייה"

אורית אברהם היא קונדיטורית שיצאה לדרך עצמאית לפני ארבע שנים ● "הקורונה הייתה מקפצה לעסק שלי" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

החיסון של חברת "ביונטק" ופייזר / צילום: אתר החברה

שיבא: "הנוגדנים בקרב המתחסנים גבוהים ממה שנמצא אצל מחלימים"

בניסוי המתנהל בבית החולים עלה כי 100 מתוך 102 המתחסנים שנבדקו פיתחו נוגדנים בכמות טובה שבוע אחרי המנה השנייה ● אחד מתוך השניים שלא פיתחו נוגדנים הוא מדוכא חיסון ● "רמות הנוגדנים קפצו פי 6 עד פי 20 לעומת לפני קבלת המנה השנייה"

נתניהו בוועידה עם מנהיגים מ-7 מדינות בעולם. הציע להקים תאגיד מחקרי בינ"ל משותף למאבק במגפות / צילום: קובי גדעון-לע"מ

נתניהו: ייתכן שנידרש להאריך את הסגר בשבועיים

מחר הממשלה תדון בהארכת הסגר ● קרוב לשליש מכלל הנדבקים הם מהחברה החרדית

צחי נחמיאס / איור: גיל ג'יבלי

כך ישמור צחי נחמיאס על התחרות בתחום המרכזים המסחריים במודיעין וקרית גת

כדי למנוע פגיעה בתחרות בעקבות רכישת השליטה בדסק"ש, מציעה מגה אור לרכוש את חלקה של ביג במרכז קניות במודיעין או לחילופין למכור את חלקה בשלושה מרכזים מסחריים

בלון "בייבי טראמפ" עף בשמי לונדון / צילום: Reuters, Peter Nicholls

זה סופו של כל בלון: ה"בייבי טראמפ" שלעג לנשיא ארה"ב מצטרף למוזיאון לונדון

בלון ההליום בגובה 6 מטרים "קיבל" את טראמפ בשמי בריטניה ובמדינות אחרות בעולם כשהנשיא הגיע לביקורים בהן ● "אם מעיפים נגדי בלונים כדי שארגיש לא רצוי, אין לי מה לבוא ללונדון", אמר בזמנו טראמפ

סניף מחסני השוק. הרשת מקדמת בימים אלה הנפקה בבורסה / צילום: יח"צ

העסקה שהציתה קרב בין שתיים מרשתות המזון הגדולות בישראל

בין הרשתות נוצרה מחלוקת סביב סניף בירושלים ששוכרת מחסני השוק מרשת זול ובגדול, אשר מאיימת עתה בחילוט הערבות ● במוקד: מחסני השוק מעכבת את דמי השכירות בטענה לנזקים במושכר ● מחסני השוק: "התשלומים נמסרו השבוע למשכיר"

אמיר ברמלי בית משפט הכרעת דין הונאת משקיעים / צילום: איל יצהר

הפרקליטות מתנגדת לבקשת ברמלי לפסול את השופט כבוב

אמיר ברמלי ביקש את פסילתו של השופט חאלד כבוב, לאחר שבנו של השופט הגיש נגד ברמלי תלונה על ניסיון סחיטה ● בתגובתה לביהמ"ש כתבה הפרקליטות כי "אין לאפשר לנאשם במחי לשונו ועטו להביא לפסילתו של שופט"

ישראלים מתחסנים לקורונה. שיעור המאומתים בשיא / צילום: Associated Press, Oded Balilt

יש סגר, יש חיסון, אז למה המספרים עדיין תקועים ומתי נראה ירידה בתחלואה?

יותר משלושה שבועות לתוך הסגר ובתוך תוכנית ההתחסנות המהירה, היו סיבות לתרחיש אופטימי יותר ● מספר החולים המאומתים והחולים קשה עדיין גבוהים ומספר הנפטרים שובר שיאים ● אילו נתונים מעודדים בכל זאת אפשר למצוא ומתי נתחיל לראות את התפנית המיוחלת

אלון מאסק / צילום: Associated Press, John Raoux

הפייבוריט החדש של אלון מאסק: הרובוט הישראלי SqUID

יזם העל צייץ בטוויטר "עתיד הרובוטים קרב" על סרטון שהציג את הרובוט הלוגיסטי שמפתח הסטארט-אפ הישראלי Bionic Hive מקיבוץ שער הנגב ● מנכ"ל החברה אילן ריינגולד: "שוק הטכנולוגיות לשרשרת אספקה עומד לעבור צונאמי ואנחנו נרכב עליו. זה מדהים לחברת סטארט-אפ"

חדר מסחר בניירות ערך. כששוקי המניות נפלו, המוסדיים היו צריכים גישה מהירה לדולרים / צילום: איל יצהר

איך יכול המשקיע הישראלי להתגונן מפני היחלשות הדולר

בשנה החולפת נחלש הדולר ב-11% מול השקל - וכך תשואה של 12% במונחים דולריים בשנה האחרונה התאפסה במונחים שקליים ● האם המסקנה היא להפסיק להשקיע בחו"ל, או להתחיל לגוון את המטבעות שבהם משקיעים?

החיסון של חברת "ביונטק" ופייזר / צילום: אתר החברה

בינתיים באירופה: פייזר מפחיתה משלוחי חיסוני קורונה בגלל "מחסור זמני"

שותפות "ביונטק-פייזר"נימקה את הצעד בכך שהוא יסייע לה להגביר את יכולת הייצור בחודשים הקרובים ● "ביונטק" נמצאת גם כך תחת לחץ של הרשויות הגרמניות להגביר משמעותית את הייצור, בין השאר לאור העובדה שהממשלה הגרמנית השקיעה כ-200 מיליון אירו בפיתוח החיסון לקורונה

עמדות בדיקת קורונה בנתב"ג / צילום: מיכל רז חיימוביץ

משרד המשפטים יגבש תקנות שיחייבו ביצוע בדיקת קורונה בנתב"ג

כך סיכמו גנץ ומנדלבליט לקראת ישיבת הממשלה מחר ● בהודעה שפרסם מוקדם יותר משרד המשפטים נאמר כי "אין כל אמת בטענה כאילו הייעוץ המשפטי לממשלה מנע אי-פעם התניית כניסה לארץ מחו"ל בהצגת בדיקת קורונה שלילית" ● רגב: "לאורך כל הדרך גורמי הייעוץ המשפטי אמרו שאין לנו את הסמכות"

קהילת מסחר אוטומטי באינטרנט / צילום: חגי אהרון

"סוחר השלדים" כפיר זילברמן שם את חברת MTS על הכוונת

אחרי שנים של דשדוש במניית החברה המספקת פתרונות טכנולוגיים לספקיות תקשורת, מתחילת 2021 היא מזנקת בכ-48% ● הסיבה: התעניינות מצד זילברמן וכן מצד משקיע אקטיביסטי זר - חברת CUSTODIAN VENTURES בראשות דיוויד אליוט לזר, המחזיקה כבר ב-9.6% ממניות MTS ● מאבק השליטה בדרך?

פרמדיקים מכניסים חולה קורונה לביה"ח, בירושלים / צילום: Reuters, Ammar Awad

שיא של נדבקים: 10,021 מאומתים לקורונה אובחנו אתמול

אחוז הבדיקות החיוביות היה גבוה מאוד גם כן ועמד על 10.2%, זאת על אף שחלפו יותר משבועיים מתחילת הסגר השלישי ● התחלואה הגבוהה איננה מתפזרת באופן שווה ברחבי הארץ: בביתר עלית, עמנואל וכוכב יעקב 29% מהבדיקות חיוביות

היועמ”ש, ד”ר אביחי מנדלבליט / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

תלונה לנציב רוזן: הימשכות ההליכים בפרשת הצוללות פוגעת באמון הציבור

התנועה לטוהר המידות הגישה תלונה לנציב תלונות הביקורת על הפרקליטות, בטענה כי היועמ"ש אביחי מנדלבליט משתהה בקבלת החלטה נגד החשודים בפרשה ● "מצופה היה כי התהליך יוחש ויבוא לכלל סיכום סופי בהקדם האפשרי"