גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מה עובר על ה"קציצה" שמשגעת את השוק, וממה מפחדים המשקיעים?

ההנפקה הסוערת של ביונד מיט במאי הביאה למוקד תשומת-הלב את תחום תחליפי הבשר והקפיצה את שוויה ל-12 מיליארד דולר ● אז למה למרות הבאזז הציבורי והדוח הרבעוני שחשף השבוע שהחברה עברה לרווחיות, המניה יורדת?

הנפקת ביונד מיט בנאסד"ק / צילום: Mike Segar, רויטרס
הנפקת ביונד מיט בנאסד"ק / צילום: Mike Segar, רויטרס

הצלילה במניית ביונד מיט ביום שלישי, שתוקנה מעט מאז, זכתה לעניין מגורמים רבים מסוגים שונים. מצד אחד, פעילי שוק ההון שעוקבים בעניין אחרי החברה ואחרי סקטור תחליפי הבשר התוסס, ומצד שני, פעילי הטבעונות והקיימות, שזכו לראות את תפיסת העולם שלהם הופכת גם לבון טון כלכלי, ורוצים לוודא שהיא תמשיך להיות כזו.

הירידה הנוכחית במניה היא בעיקרון סיפור שוק הוני: הנפקה רווחית בתחום עתיר הייפ, השתחררות של משקיעים מנעילה ורצון שלהם להספיק לברוח מהמניה בלי לסכן את הרווח שכבר נקשרו אליו, על רקע תנודות במצב הרוח של השוק בתחום ובכלל. אולם הסיפור הוא מורכב יותר, ומעלה שאלות לגבי עתיד שוק תחליפי הבשר. ביונד מיט רשמה אמנם הכנסות נאות ברבעון, ונראה כי היא מנוהלת היטב, אולם האם באמת אפשר יהיה להמשיך לקיים הייפ ועניין סביב מה שהוא בסך הכול קציצת אפונה מעובדת?

תחליפי בשר קיימים כמובן כבר שנים רבות. ישראל התבססה כמעצמה בתחום עם מוצרי טבעול, המשווקים היום בעולם על ידי נסטלה תחת המותג "Garden Gourmet". אולם יש להודות שלמוצרים הללו אין באמת טעם של בשר. המוצרים של ביונד מיט ושל מתחרותיה כמו Impossible Foods, נועדו לתת חוויית בשר אמיתית.

הצרכנים חלוקים לגבי ההצלחה - חלקם טוענים כי מדובר בחיקוי מוצלח של בשר, חלקם טוענים כי הטעם דומה אך המרקם עדיין דורש שיפור. כך או כך, ההסכמה היא שביונד נותנת את הפתרון הטוב ביותר עד כה, למי שמעוניין ללעוס את החלבון הצמחי שלו בצורת המבורגר תעשייתי. שאלות עלו לגבי טענות החברה כי המוצר בריא יותר: הוא מכיל רק מוצרים מן הצומח, לא מהונדסים גנטית, אך הוא גם מעובד עד רמת המולקולה. מבחינת קיימות, החברה טוענת כי המוצר שלה מייצר 90% פחות גזי חממה ומים וצורך פחות מחצי מכמות האנרגיה לעומת קציץ פרה. בינתיים לא נשמעו טענות כי המוצר אינו סביבתי.

ביונדמיט-1

ההייפ דעך מיולי

הנפקת ביונד מיט במאי האחרון היא שפקחה את העיניים של העולם לתחום תחליפי הבשר. החברה הונפקה במחיר של 25 דולר למניה, זינקה ביותר מ-163% ביומה הראשון למסחר בבורסה, וחודשיים אחר כך עלתה לשיא ששיקף לחברה שווי דמיוני של כ-12 מיליארד דולר ונסקה למחיר של 234 דולר למניה - גידול של 836%. היא הייתה החברה הציבורית היחידה בתחום תחליפי הבשר בבורסה כשהעולם גילה את הקטגוריה והבין שמדובר בתחום שעשוי לקחת נתח משמעותי מתעשיית הבשר.

סקטור הבקר בלבד מגלגל כ-222 מיליארד דולר בשנה. עד היום היו תחליפי הבשר הצמחוניים רק חלק קטן משוק זה בעולם, כשצמחונים וטבעונים מסתפקים בעיקר בסלט, קטניות וטופו (שוק שבעצמו כבר מגלגל מעל שני מיליארד דולר בעולם). אולם כעת יש אנליסטים שמהמרים כי שוק תחליפי הבקר יהווה כ-10% משוק הבקר תוך עשור. וזאת עוד לפני שהגענו לתחליפי עוף וסוגי בשר אחרים.

הסיפור מאחורי החברה היווה גם הוא חלק מן המנוע לתהליך: המנכ"ל אית'ן בראון סיפר על הדילמות המוסריות שלו לגבי אכילת בשר מגיל צעיר; גורמים כמו ביל גייטס השקיעו בחברה והיא התלבשה על גל הולך וגובר של דאגה לקיימות. ההשקה המסחרית המשמעותית של מוצר הבקר של החברה הגיעה במקביל להנפקה, כך שהמשקיעים יכלו ליהנות מרווח כספי, מצפון ממורק והתנסות בחוויה חדשה - הכול בו זמנית.

ביולי החל ההייפ לדעוך כפי שעלה, אך המניה עדיין נסחרת במחיר גבוה בכ-320% לעומת מחיר ההנפקה. השאלה העיקרית לגבי ביונד מיט היא עד כמה תצליח החברה לשמור על בידול בקטגוריה שמתחרים נכנסים אליה כל הזמן. לביונד פטנטים רבים, אולם יש דרכים שונות להגיע לטעם בשרי. כמו כן עולה השאלה עד כמה ניתן לשמר את העניין במוצר כאשר ההייפ יורד. ישנו חשש כי בסופו של דבר צמחונים וטבעונים ישובו למוצרים לא מעובדים, בעוד חובבי הבשר יתקשו לוותר על הדבר האמיתי. בטווח הרחוק יותר יש תחום הבשר המשובט, שמציע להביא לעולם בשר במצפון נקי, עם טעם ומרקם של בשר - ולא רק קירוב סביר.

מנכ"ל החברה ביונד מיט, אית'ן בראון / צילום: Brendan McDermid, רויטרס

מה קרה השבוע?

הירידה שנרשמה השבוע, היא כאמור בעיקר סיפור של השתחררות המניות החסומות מן ההנפקה. במסגרת קדם ההנפקה שהתבצעה ב-2 למאי נאסר על כלל המשקיעים, בהם עובדי החברה שקיבלו מניות, למכור או לגדר אותן למשך תקופה של 180 יום. כשתמה התקופה ביום שני האחרון, משתתפי ההנפקה הראשונית הסוערת ביותר מזה שני עשורים הזדרזו לגרוף רווחים לפני שרכבת ההרים תמשיך בדרכה.

מצב זה העיב על הדוח הרבעוני שפורסם השבוע בו החברה הפתיעה את השוק, העלתה תחזיות ולראשונה עברה לרווחיות. ברבעון השלישי של 2019 החברה שילשה את ההכנסותיה לעומת התקופה המקבילה בשנה שעברה ל-92 מיליון דולר, והציגה מעבר לרווח של 4.1 מיליון דולר לעומת הפסד של 9.3 מיליון דולר ברבעון המקביל.

לאחר שתמה תקופת ההמתנה שמנעה מעובדי ומשקיעי ההנפקה הראשונית למכור את מניותיהם, אלו יכלו למכור מניות בשוק הפתוח - ולפי הערכות התווספו לשוק כ-40 מיליון מניות.

בג'יי.פי מורגן כתבו כי הימים שלאחר תפוגת המניות מהחסימה יעידו על ההמשך, ואכן המניה זינקה יום לאחר מכן בכ-8%, מה שמפיח אופטימיות בקרב המשקיעים. אולם ביונד מיט, שהונפקה לפי מחיר של 25 דולרים, נסחרת כיום לפי מחיר של 88.9 דולרים למניה - רחוק מהשיא של 239 דולרים למניה. הדוחות הטובים הציגו כאמור גם מעבר של החברה לרווח, אבל אלו לא הספיקו עבור חלק מהמשקיעים שבחרו לנצל את ההזדמנות ולממש רווחים - מה שהביא לירידה יומית חדה של כ-20% בערכה של המניה.

התחרות בשוק תחליפי הבשר והפחד מדילול מניות נוסף תרמו גם הם ללחץ השלילי על המניה, אך נראה שהמנכ"ל אית'ן בראון לא מודאג מכך. "אנו מעוניינים במתחרים טובים במובן שזה מניע את הצוות שלנו", אמר. לדבריו, החדשנות היא זו שמבדלת את ביונד מיט מהמתחרות. ואכן, ביונד מיט הייתה פה לפני כולן, עשר שנים אחורה ושנתיים לפני אימפוסיבל פוד. "אנחנו מאוד אגרסיביים בארה"ב, באירופה ובאסיה, יש פה מקרה של שפל בודד", אמר בראון והוסיף כי "אנו נמשיך להיות מובילי שוק. המאמץ שלנו הוא לבנות חברת פרוטאין גדולה שתתקיים לעשורים קדימה, כך שאנחנו לא מסתכלים על החודשים הבודדים קדימה".

ההכנסות לא מפסיקות לעלות

על עורפה של ביונד מיט שהצליחה למתג את עצמה כחלוצה בתחום נושפת תחרות לא רק מהיצרניות הקטנות, אלא גם מחברות ענק מסורתיות - מטייסון פוד ונסטלה ועד אימפוסיבל פודס שהצליחה להחדיר את ההמבורגר הצמחי שלה לרשת ברגר קינג. מנגד, מוצריה של ביונד מיט נמצאים על מדפי קמעונאיות המזון הגדולות כגון טרגט, וקנטקי פרייד צ'יקן בדקה כמה תחליפי עוף באטלנטה. בנוסף, החברה דיווחה מוקדם יותר השבוע על פיילוט נוסף עם רשת הדיינרים האמריקאית דני'ס, וגם דנקין החלה להציע נקניקיות של ביונד מיט לארוחת בוקר במנהטן עם אפשרות להרחבת הפעילות. "אם נסתכל על הצרכן הבוגר, הוא בא למותג שלנו בעיקר בגלל עניין בריאותי, ואם נסתכל על הצרכן הצעיר, הוא מגיע אלינו בגלל הדאגה לשינויי האקלים, רווחתן של חיות וגם לייפסטייל. הרעיון הוא שאנו יוצרים בשר ישירות מהצומח, לא צריך חיות בשביל זה", אמר בראון.

ובכל זאת, דווקא השותפות עליה הודיעה החברה ברבעון האחרון עם מקדונלדס העלתה חשש בקרב אנליסטים בשוק. אמנם מדובר בדריסת רגל נוספת במגרש של הגדולות, אך יש מי שמעריך כי השותפות הזו גדולה עליה וכי הסועדים לא הסתערו על המציאה עד כה. 

מה הלאה? עם שווי שוק של כמעט פי חמישה מההנפקה, ביונד מיט עדיין מוערכת על סמך הבטחה לעתיד של מעבר לפרוטאינים מבוססי צמחים. ובכל זאת, נראה שהצורך הגובר בשטחי גידול של בשר והנזק הסביבתי האדיר כתוצאה מאכילת בשר מן החי צפויים לספק תמריץ נוסף שיתמוך בערוץ תחליפי הבשר, כשהמודעות לדבר הולכת וגוברת. 

עוד כתבות

ענת כהן דייג / צילום: רמי זרנגר

קומפיוג'ן מרחיבה את ההסכם עם בריסטול מיירס; יצאו לניסוי נוסף

לחברות שיתוף פעולה שהוביל בעבר להשקעה של 12 מיליון דולר בקומפיוג'ן; במסגרת שיתוף הפעולה הנוכחי יבחן מוצר של קומפיוג'ן עם מוצר של בריסטול שעדיין נמצא בפיתוח

מסיבת עיתונאים של "ימינה" ביישוב אלקנה / צילום: מפלגת ימינה

מפלגת ימינה ניסתה לעשות צחוק ממשבר האקלים וחטפה מהגולשים

מפלגת ימינה העלתה סרטון הלועג למשבר האקלים, וחטפה ביקורת מהגולשים, וגם מפעילי המפלגה ופעילי סביבה בציונות הדתית ● עידו בוכמן, מנהל הפורום הסביבתי בבית היהודי: "אילו זה היה תלוי בי הייתי גונז אותו כבר היום. מישהו במחלקת ה"קופירייט" עשה טעות חמורה"

האישה היחידה בחדר / צילום: יעל שינקר, גלובס

140 חברות ישראליות, רק 24% נשים בדירקטוריונים: הרשימה המלאה

מה משותף לצ'ק פוינט, בזן, הבנק הבינלאומי, שיכון ובינוי וסלקום? בדירקטוריון שלהן יושבת אישה אחת בלבד ● "גלובס" יצא למסע בעקבות ייצוג הנשים בדירקטוריונים וחזר עם ממצאים מדאיגים ● מהחברות הסבירות ועד המביכות - הנה הרשימה המלאה

פרופ’ מייקל פורטר וניר ברקת   / צילום: רמי זרנגר

קבלו תזכורת: ההיסטוריה הפחות מחמיאה של המנטור של ניר ברקת

וגם: מנכ"לית המוסד לבטיחות ולגהות, ד"ר אורנית רז, תפרוש לאחר ארבע שנים בתפקיד ● השיחה

סער ברכה / צילום: ולדימיר אסקין

מצבה הקשה של תהל וכישלון ניסיונות המכירה של החברה הובילו להתפטרות המנכ"ל סער ברכה

את ברכה יחליף בינתיים רוני קומר, שמונה למ"מ המנכ"ל בתיאום עם הבנקים נושי החברה ● עפ"י מקורות בשוק, הבנקים ימשיכו לממן את תהל במסגרת תוכנית התייעלות שתאפשר לפרוע כמה שיותר מחובותיה כלפיהם

 ג'יי קלייטון, יו"ר ה SEC  / צילום: רויטרס Brendan McDermid

סטארט-אפ הבלוקצ'יין הישראלי אניגמה נקנס בחצי מיליון דולר ויחזיר כסף למשקיעי ה-ICO

החברה הישראלית-אמריקאית, בהובלת המייסד גיא זיסקינד, גייסה ממשקיעים 45 מיליון דולר בהנפקת מטבע דיגיטלי ב-2017 ● בהתאם לדרישת ה-SEC, מטבעות הקריפטו של אניגמה יירשמו כניירות ערך והחברה תשיב כספים למשקיעים שהשתתפו ב-ICO

יעקב ליצמן ובני גנץ / צילום: דוברות הכנסת, יח"צ

גנץ נגד ליצמן: "כראש ממשלה אעביר את ברית הזוגיות"

יו"ר כחול לבן האשים את ליצמן במשבר בבריאות והזכיר את הקשיים שמערים לדבריו הממסד הדתי על העולים ● ליצמן: "מר בני גנץ, החרדים אינם שק החבטות שלך"

בורסות אסיה / צילום: רויטרס

הדאו צונח בלמעלה מ-100 נקודות בתגובה לקפיצה במקרי ההידבקות בקורונה

מניית רנו נפלה לאחר שדיווחה כי חלק מפעילותה של ניסן תיפתח מחדש לאחר ה-24 בפברואר בשל סגירת המפעלים בסין ● ממשרד הבריאות בסין נמסר כי 889 מקרים נוספים של הידבקות בנגיף אושרו ביבשת, ומניין ההרוגים עלה ל-2,236 איש ● מכירות הרכב בסין צנחו ב-92% בשבועיים הראשונים של פברואר

דרור פויר / צילום: יונתן בלום, גלובס

דעה: כשאדוורד מונק ותופרת איראנית אלמונית נפגשים

יש צעקה אינסופית שעוברת בטבע ● ואנחנו כל הזמן לומדים לשמוע אותה

איור: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

התו הירוק: הדרך החדשה של חברות הייטק למשוך עובדים - תמיכה בטבעונות

הטרנד החדש במסגרת המלחמה הלא נגמרת על העובדים בהייטק: קבלת תו תקן שמאשר - מדובר במעסיק ידידותי לטבעונים

המשטרה והמז"פ הגרמניים חוקרת את זירת הירי  / צילום: מייקל פרובסט, AP

אחרי הפיגוע הרצחני, בגרמניה מאשימים את הימין הקיצוני ב"הרעלת האווירה"

הרוצח פתח בירי בבר, נסע לבר אחר שבו רצח ארבעה בני אדם, ואז המשיך לדירתו, שם רצח את אמו והתאבד ● פוליטיקאים מאשימים את "אלטרנטיבה לגרמניה" ביצירת אווירה המכשירה מעשי טרור מסוג זה

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 19 בפברואר

אתמול באיכילוב: 5 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

יצחק תשובה / צילום: תמר מצפי

יצחק תשובה מגדיל החזקותיו בדלק: רכש מניות הקבוצה ב-44 מיליון שקל

מדובר ברכישה של קרוב ל-1% מהונה המונפק של דלק ובכך תשובה עלה להחזקה של 61.7% ממניותיה של הקבוצה ● בחודש האחרון איבדה דלק כ-20% מערכה, מה שמשקף לקבוצה שווי שוק של 5.13 מיליארד שקל

שאול מרידור / צילום: רפי קוץ

רגע לפני הבחירות, קרב קשה באוצר על ניהול התקציב. משרד המשפטים נדרש להכריע מי ינהל את תקציב המדינה

המשנה ליועמ"ש יכריע בסוגיה בין שאול מרידור ורוני חזקיהו, הנאבקים על הזכות לאשר החלטות הנוגעות לתקציב המדינה ● תוספת תקציב של 900 מיליון שקל למשרד הביטחון הציתה את המאבק ● משרד המשפטים יכריע

בניין סולאראדג' / צילום: איל יצהר

צמיחה של 60%: סולאראדג' הישראלית נסקה לשיא לאחר הדוחות הרבעוניים

ההכנסות מתחום הסולאר צמחו בכ-60%, לעומת הרבעון המקביל ל-389 מיליון דולר ● שיעור הרווח הגולמי (Non-GAAP) עמד על 34.3% ובתחום הסולארי על 37.8%

חנן מלצר / צילום: שלומי יוסף

העליון דחה את בקשת "גלובס": הדיון בעניין חקירת מח״ש לא יצולם ולא יוקלט

חוק בתי המשפט אוסר על צילום והקלטת דיונים בבית המשפט, ללא אישור של השופט הדן בתיק ● השופט מלצר דחה את הבקשה וציין כי השופטים "שוקדים מזה זמן על הכנת תכנית מובנית לצילום והקלטה של דיונים נבחרים בבית המשפט העליון"

פרסום של מורגן סטנלי בניו יורק / צילום: Shutterstock

מורגן סטנלי מהמר על הלקוחות הקטנים: רוכש את E-Trade ב-13 מיליארד דולר

העסקה תעצב מחדש את עתידו של בנק ההשקעות ותמצב אותו כאחד הגופים החזקים בארה"ב בכל הנוגע לניהול כספם של אנשים רגילים ● מנייתה E-Trade מזנקת בכ-24% בטרום-מסחר

אורנה דריזין, בעלת השליטה בנקסטייג' / צילום: איל יצהר

חברת המחקר והפיתוח המקומית שתשתמש בקנאביס לשיפור פוריות הגבר

המטרה היא לפתח משפחה של חומרים הפועלים על רצפטורים קנבינואידים בגוף כדי לשפר את תפקוד הזרע

שי ג'ינפינג - נשיא סין / צילום: רויטרס

בפעם הראשונה מאז מותו של מאו צה טונג: סין מגרשת עיתונאים

סין החליטה על גירוש שלושה עיתונאי "וול סטריט ג'ורנל", כעונש על פרסום מאמר דעה בעיתון ● השלושה נדרשים לעזוב את סין בתוך חמישה ימים ● מועדון הכתבים הזרים במדינה: "תגובה חסרת תקדים נגד עיתונאים זרים בסין"

נרנדרה מודי/ צילום: רויטרס, Soe Zeya Tun

מלחמת הסחר הבאה? אחרי ההתקררות בגזרה הסינית הודו עולה על המוקד

הודו נמצאת על מסלול התנגשות עם טראמפ, שנחוש בדעתו להעניש כל מדינה שלדעתו פוגעת ביתרון האמריקאי ● טראמפ טוען שהוא מחבב אישית את מודי. זה לא יציל את הודו ממלחמת סחר עם ארה"ב יותר מאשר החיבה המוצהרת שלו לשי ג'ינפינג