גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עבור רבים מנפגעי האלימות המינית, מערכת המשפט היא מערכת מפקירה

מערכת המשפט לרוב לא נותנת קול לנפגעות עבירות המין, לא מבינה את עומק הטראומה שחוו, לא מאמינה להן וגורמת להן לחוות "אונס שני" בהליך המשפטי ● אמון הציבור במוסדות שלטון החוק, פרויקט מיוחד

אורית סולציאנו  / צילום: תמר סולומון
אורית סולציאנו / צילום: תמר סולומון

עבור רבות מנפגעות האלימות המינית (וגם הנפגעים), מערכת המשפט היא מערכת מפקירה: לרוב היא לא נותנת להן קול, לא מבינה את עומק הטראומה שחוו, לא מאמינה להן וגורמת להן לחוות "אונס שני" בהליך המשפטי. 

לא, זו לא תפיסה סובייקטיבית של הנפגעות לבדן. דבריו המדויקים והכנים עד כאב של שופט בית משפט השלום, שמאי בקר, עת התנצל לאחרונה בפני נערה על גזר הדין המקל שנתן למורה שפגע בה, מספרים את הסיפור: "הרשי לי, בשם עולם המשפט, עולם סבוך על רבדיו, נציגיו, כלליו, דיני ראיותיו ויתר פיתוליו, להתנצל ולהסביר: יכול שלעתים לא תמיד יוצאת האמת, כולה, אל האור, ואפשר שלא תמיד נעשה הצדק, לפחות עד תום. וזה טיבו המאכזב לפעמים של עולם המשפט".

עולם המשפט מאכזב ולעתים גם פוגעני. רק לפני שנים ספורות שמענו את דבריו המזעזעים של השופט נסים ישעיה כי "יש בנות שנהנות מאונס". לא מעט סנגורים מתבטאים באופן בוטה בחקירה הנגדית, כמו למשל סנגור ששאל נאנסת בת 14: "תגידי לי, כשהוא חדר, את היית יבשה או שהיית מוכנה לקיום יחסי מין?"; או סנגורית שמגדירה את מטרתה ב"למוטט את הקורבן".

אין להכחיש: השיטה המשפטית הקיימת "לא עובדת" ולא מותאמת לצורכי הנפגעות. רכזות הליווי בהליך הפלילי שבמרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית רואות כחלק עיקרי מתפקידן לתרגם את שפת הפגיעה לשפת המשפט, כדי להקל ולסייע עד כמה שניתן לנפגעות. כדי להבין ש"השיטה המשפטית לא מביאה צדק עד תום", כפי שאמר השופט בקר, יש רק להסתכל במספרים: 84% מתיקי עבירות המין נסגרים. מבין 50 אלף הפניות למרכזי הסיוע מדי שנה, רק אחוז נמוך ביותר של נשים וגברים מחליטים להגיש תלונה, ומהם רק אחוזים בודדים יגיעו לכדי משפט.

וגם אז, עבור מי שהחליטה כן לפנות, תהיה זו דרך רצופה מהמורות המחייבת כוחות נפש עצומים. מי שחשבה על השגת צדק, גם אם בתהליך ממושך וקשה, לא תמיד יודעת עד כמה מורכב וכואב הוא עתיד להיות. עד כמה כבד עלול להיות המחיר הנפשי, החברתי והבריאותי, ואם בראייה לאחור יהיה זה מאמץ ששווה היה להשקיעו.

חשוב לציין כי יש נפגעות שעבורן האפשרות להתעמת במשטרה עם הפוגע היא תהליך מעצים שהחזיר להן שליטה על חייהן, גם אם בסופו של דבר התיק נסגר. וצריך לזכור שבתוך מערכת המשפט יש פרקליטות ופרקליטים מסורים ואמפתיים שעושים את המקסימום להביא להרשעות. אך כל זה נעשה בתוך הגבולות הצרים של השיטה המשפטית, שאינה מותאמת כלל לצורכי הנפגעות.

מסלול טיפוסי שעוברות רבות מנפגעות (ומנפגעי) עבירות המין כולל שנים ארוכות של התמודדות עם קשיים נפשיים ולעתים גם עם מחשבות אובדניות. ההחלטה להגיש תלונה ולתבוע צדק מחייבת כוחות ואומץ רב. אם אכן הנפגעת (או הנפגע) תפנה למרכז הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית, היא תזכה לליווי וכך תהיה ערוכה יותר להתמודד עם ההליך הפלילי (כולל הידיעה מה לא ניתן להשיג באמצעותו).

מנגד, אם היא תפנה ישירות למשטרה, ככל הנראה היא עלולה להתמודד באופן מיידי עם חוסר אמון ופקפוק במניעיה. אם יגיעו הדברים למשפט, היא עלולה לפגוש את בני המשפחה של הפוגע שיחרפו ויגדפו אותה. לעתים היא תידרש לחשוף את תוכני הטיפולים הפסיכולוגים שעברה, ולעתים לחשוף את מה שכתבה ביומניה.

תוך גיוס כוחות נפש אדירים היא תשיב לשאלות קשות, על מה היה, ואיך קרה, כולל תיאורים פיזיים. מולה יעמוד סנגור (של הפוגע), שינסה לתפוס אותה באי-דיוקים, בסתירות לגבי מה קרה. שהרי משימתו היא לקעקע את עדותה ולטעת ספק בלב השופט לגבי מהימנותה, דבר שהופך אותה לפגיעה עוד יותר. היא נחקרת מי היא, מה הם חייה, האם היא אמינה, ומה פשר התמונות שהעלתה לרשת החברתית.

אומנם הדיון נעשה בדלתיים סגורות, אבל התקשורת עושה את תפקידה - כי הכללים הם שאין גבולות. ובחוץ מחכות מצלמות התקשורת שרוצה התייחסויות, דם ובשר; והנפגעת רוצה רק הביתה. להתאושש ולאסוף כוחות.

ובסוף המשפט, אם אכן הורשע הפוגע, הרי שלא פעם הענישה תהיה מקלה מדי. הרי מדובר בבחור צעיר שעתידו לפניו, אב למופת וחסר עבר פלילי, קצין מצטיין שתרם לביטחון המדינה, רופא מומחה שהציל רבים. כל אלה הם טיעונים המכשירים הסדרי טיעון וענישה מקלה.

זהר להט, אחת הנשים שבהן פגע האנס הסדרתי אלון קסטיאל, ביטאה במדויק את תחושתן של נפגעות רבות, כשאמרה: "אני עדיין כועסת, זועמת ורותחת על מערכת המשפט שנותנת לאנס סדרתי שמסמם דרך קבע נשים, סימם עשרות נשים ואנס אותן, עונש מגוחך ביחס לכל העבירות שביצע. אני כועסת על ההקלות, על היחס בכפפות של משי".

מערכת המשפט בישראל אינה מותאמת להתמודד עם מי שעבר את אחת מהטראומות הקשות ביותר של פלישה וחדירה לגופו ללא הסכמה חופשית. גורמים רבים בתוך ההליך המשפטי מתייחסים בחשדנות ובחוסר אמון כלפי נפגעות ונפגעים. ואכן, בעקבות האמירה האומללה של השופט ישעיה הוחלט לפני כמה שנים כי שופטים יעברו השתלמות בנושא, אך מדובר בהשתלמות אחת ויחידה בכל הקריירה שלהם, ובכך ממש אין די.

בתחום העדין הזה דרוש לבצע שינוי רדיקלי ודרמטי במערכת: יש להקים בתי משפט ייעודיים לעבירות מין, להכשיר שופטים ייעודיים, להטיל הגבלות ברורות על החקירה הנגדית של הסנגורים ולמנוע הטחת האשמות וערעור של נפגעות. המערכת כולה צריכה להבין את "שפת הפגיעה" ואת השלכות הטראומה, כדי שתוכל לתת לנפגעות ולנפגעים יחס מיטיב ולא שיפוטי.

כבר היום יש לבחון כיצד ניתן לשנות את ההליך המשפטי מתחילתו ועד סופו, כך שהנפגעת תחוש שהמדינה ראתה אותה, דאגה לה והעמידה לדין את הפושע; ובכך גם מנעה פגיעות נוספות באחרים.

הכותבת היא מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית

עוד כתבות

מטוס ממריא בנמל תעופה / צילום: shutterstock

מבטלים טיסה בגלל הקורונה? הרשות להגנת הצרכן פרסמה מדריך מיוחד

על רקע בהלת הקורונה, הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן עושה סדר בעקבות מידע שגוי רב שמופץ ברשתות החברתיות בכל הנוגע לביטולי טיסות וחופשות ● מתי מותר לבטל, האם מותר לגבות דמי ביטול, ומה קובע החוק לגבי אזרחים ותיקים?

תומס פיקטי / צילום: רויטרס - Christian-Hartmann

"מספר קטן של מיליארדרים שהם סוג של אלים מרכזים בידיהם את כל הכוח"

פרופ' תומס פיקטי, כוכב הרוק של הכלכלה, רוצה להמציא מחדש את השיטה וטוען: העושר לא חלחל, הימין והשמאל התנתקו מהבוחרים וצריך מס רכוש שיממן מענק לכל אזרח ● ברקע, פרשה מעברו ששבה לכותרות ● ראיון בלעדי ל-G

בנימין נתניהו / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

דעה: נתניהו מתחזק ואפילו המילה "שוחד" לא מצליחה לעצור את המומנטום

לפני יובלות, עוד לפני השימוע אצל מנדלבליט, רבים העריכו שאם עבירת השוחד תופיע בכתב האישום הדבר יפגע בנתניהו ● הימים האחרונים של המרוץ מוכיחים שלאישום כמעט אין משמעות ● רף הסיבולת לשחיתות של הציבור ממשיך לעלות

צוללת של חיל הים / צילום: יח"צ

גם אבריאל בר-יוסף ושי ברוש יועמדו לדין בכפוף לשימוע בתיק הצוללות

לבר-יוסף, לשעבר המשנה לראש המועצה לביטחון לאומי, מיוחסות עבירות של בקשת שוחד, קבלת שוחד ומרמה והפרת אמונים ● לברוש, מקורבו ואיש חיל הים לשעבר, מיוחסות עבירות של בקשת שוחד, לקיחת שוחד, עבירות מס והלבנת הון

בורסות אירופה / צילום: רויטרס

הבורסות באירופה צוללות בכ-3%; צפי לירידות בארה"ב

בורסות בעולם בדרך לשבוע הגרוע ביותר מאז משבר 2008 ● הנפט צונח ב-2.8% ● שנזן צנח ב-4.8%, שנחאי וניקיי התרסקו ב-3.7% ● מספר הנדבקים בנגיף הקורונה ברחבי העולם עומד על יותר מ-83 אלף איש

הסגר בצפון איטליה לאחר התפרצות נגיף הקורונה / צילום: Claudio Furlan/Lapresse, AP

כך מסקרים באיטליה את החלטת ישראל לאסור כניסת איטלקים

בעוד ששכנותיה האירופיות שומרות על גבולות פתוחים, בישראל, בירדן, בסעודיה ובמספר מדינות נוספות החליטו לאסור על כניסת אנשים ששהו באיטליה בשבועיים האחרונים ● התעשיינים והחברות באיטליה התאחדו היום בקריאה לממשלה האיטלקית לשדר רוגע לציבור

צבי מרום  / צילום: איל יצהר, גלובס

באטמ מדווחת על פיתוח ערכת דיאגנוסטיקה לאבחון וירוס הקורונה; המניה מזנקת

לפי הודעת החברה, הערכה נבחנה ע"י מספר מעבדות מרכזיות ובתי חולים, ויכולתה לאבחן את הווירוס אומתה

איתמר בן גביר  / צילום:תמר מצפי

מה עומד מאחורי הורדת החשיפה לעמוד הפייסבוק של מפלגת עוצמה יהודית?

מפלגת עוצמה יהודית התלוננה לוועדת הבחירות על כך שפייסבוק הורידה את החשיפה לעמוד של עו"ד איתמר בן גביר בגלל חשש שהמפלגה תיכנס לכנסת ● בפייסבוק טוענים כי הסיבה היא "ההפרות הרבות והחמורות של כללי הקהילה מצד בן גביר"

ג'ו ביידן וברני סנדרס / צילום: Matt Rourke, AP

פרשנות: לביידן יש סיכוי במירוץ הדמוקרטי? יהודי ארה"ב מתפללים שכן

סבב הבחירות המקדימות בקרוליינה הדרומית בשבת, נותן לסגן הנשיא לשעבר הזדמנות כמעט אחרונה לגבור על ברני סנדרס ולזכות במועמדות המפלגה הדמוקרטית לנשיאות ● הכרעה בין טראמפ לסנדרס בנובמבר היא אופציה שמחרידה את היהודים האמריקאים

בני גנץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

גנץ פיטר את היועץ ישראל בכר בעקבות פרסום הקלטת

אתמול פורסמה ב"חדשות 12" קלטת שבה נשמע בכר אומר שגנץ יחשוש לתקוף את איראן וכי הוא יהיה ראש ממשלה לא אמיץ ● כחול לבן: "בכר נקלע למארב מתוכנן שכלל ניצול אישי, שימוש באמצעים פסולים והונאה - שיטופלו בציר המשפטי"

עמי אברהמי, מייסד VEEV / צילום: איל יצהר, גלובס

הכירו את היזם שהפסיד ליוטיוב וגייס מעל 90 מיליון דולר כדי להכניס טכנולוגיה לקירות הבית

VEEV החלה את דרכה כחברת נדל"ן שניצלה את המשבר הפיננסי של 2008 כדי לקנות נכסים בזול • אולם מייסדיה, יזמי הטכנולוגיה עמי אברהמי ועמית הלר, לא הסתפקו בזה והחליטו לשנות את האופן שבו פועל תחום הבנייה

ד"ר מטאנס שחאדה, יו"ר מפלגת בל"ד / צילום: איל יצהר, גלובס

יו"ר בל"ד אמטנס שחאדה מבקר את הצעקנים במפלגתו, חושף חילוקי דעות ברשימה המשותפת ומאותת לגנץ שאין לו על מי לבנות

יו"ר בלד, הסמן הקיצוני של הרשימה המשותפת, מותח ביקורת על התנהלותה בעבר ופועל לעשות שינוי ● "אנחנו בהחלט רוצים להמשיך ולנהל מאבק, יש כיבוש וכל עוד יש כיבוש יהיה מאבק. אבל צריך שזה יהיה מאבק פוליטי, לא מאבק צעקני של סיסמאות"

הפודקאסט קדמא / צילום: קדמא, נעם אשכולי, יח"צ

כך הפכה הדרך מחיפה לירושלים למסע מזורז להכרת העולם היהודי

לעיתים הנפש מתנקה בדרך לא שגרתית ● כך הפכה הדרך חזרה לירושלים ממשחק הכדורגל בחיפה למסע בעקבות העם היהודי ● המלצת פודקאסט ● האזינו

נגיד הפד - ג'רום פאוול/ צילום: רויטרס

אל תפחדו מ"יפניזציה": תשואות האג"ח בשפל וזה לא אומר כלום על הצמיחה

התשואה על אג"ח ארה"ב ל-10 שנים ירדה היום לשפל היסטורי על רקע החשש מנגיף הקורונה ● תשואות אג"ח אולטרה־נמוכות מעידות יותר על עמדותיהם המשתנות של בנקאים מרכזיים מאשר על התחזיות לצמיחה כלכלית

אל על  / צילום:יחצ

תסתכל על הנפט סמוטריץ': האם אל על תופסת טרמפ על הקורונה?

החששות מהשלכות התפרצות נגיף הקורונה הביאו את חברת התעופה להזהיר מפני פגיעה בהכנסות, לפטר עובדים ולדחות את השקת הקו לטוקיו ● האם הירידה במחיר הנפט אמורה לספק אור בקצה המנהרה?

נתי כהן / צילום: איל יצהר

משרד התקשורת יביא לממשלה הבאה הצעה להפחתת אגרות תדרי הסלולר

למרות ההפחתה, בשל העובדה שהחברות יידרשו להרבה יותר תדרים בדור החמישי הסכום הכולל שישלמו לא צפוי לרדת והוא יישאר ברמתו כיום

בורסת תל אביב סיקור שוטף / צילום: איל יצהר, גלובס

סגירה צורמת באחוזת בית: ת"א 35 צלל ב-4.5%, אל על התרסקה ב-7.4%

חברת התעופה אל על דיווחה על פגיעת וירוס הקורונה בהכנסותיה ●ת"א 35 צלל ב-7.1% השבוע ●  דלק צללה ב-9%, פריגו ב-17%, טבע ב-6% ● הפאניקה בשווקים מעבר לים נמשכת: ירידות של 3% באירופה, וול סטריט צבועה באדום בוהק

בני גנץ ובנימין נתניהו / צילומים: יוסי זמיר, Jack Guez/ ASSOCIATED PRESS

סקר "גלובס" ומכון שילוב: הישראלים לא מתכוונים לזוז מהגוש

שלוש מערכות בחירות רצופות בתוך שנה עשו את שלהן והציבור כבר יודע מה הוא חושב על הנושאים שעל הפרק ● רק מצביעים מעטים, כפי שנראה, שוקלים לעבור בין הגושים וגם כשהם כבר עוברים - הם מקזזים אלה את אלה משני כיווני המפה הפוליטי

יצחק תשובה/ צילום: גדעון לוין

עוד הנפקת נדל"ן של תשובה: אלעד מגורים החדשה תנסה לגייס 100 מיליון שקל באג"ח

באחרונה השלים בעל השליטה יצחק תשובה הנפקת אג"ח של חברת אלעד גרופ, המרכזת את פעילותו בצפון אמריקה

ערן אייל, מייסד ומנכ"ל Shopin  / צילום: אתר Shopin

יזם הבלוקצ'יין המורשע ערן אייל נעצר וצפוי לגירוש מארה"ב

היזם הישראלי-דרום אפריקאי, שהורשע לפני כחודשיים בהונאת משקיעים בשתי חברות שהקים וניהל, מוחזק במעצר כשבוע ● בינתיים ממשיכה להתנהל התביעה שהוגשה נגד אייל על ידי רשות ניירות ערך האמריקאית בגין הונאה בהנפקת מטבעות דיגיטליים למיזם Shopin