גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עבור רבים מנפגעי האלימות המינית, מערכת המשפט היא מערכת מפקירה

מערכת המשפט לרוב לא נותנת קול לנפגעות עבירות המין, לא מבינה את עומק הטראומה שחוו, לא מאמינה להן וגורמת להן לחוות "אונס שני" בהליך המשפטי ● אמון הציבור במוסדות שלטון החוק, פרויקט מיוחד

אורית סולציאנו  / צילום: תמר סולומון
אורית סולציאנו / צילום: תמר סולומון

עבור רבות מנפגעות האלימות המינית (וגם הנפגעים), מערכת המשפט היא מערכת מפקירה: לרוב היא לא נותנת להן קול, לא מבינה את עומק הטראומה שחוו, לא מאמינה להן וגורמת להן לחוות "אונס שני" בהליך המשפטי. 

לא, זו לא תפיסה סובייקטיבית של הנפגעות לבדן. דבריו המדויקים והכנים עד כאב של שופט בית משפט השלום, שמאי בקר, עת התנצל לאחרונה בפני נערה על גזר הדין המקל שנתן למורה שפגע בה, מספרים את הסיפור: "הרשי לי, בשם עולם המשפט, עולם סבוך על רבדיו, נציגיו, כלליו, דיני ראיותיו ויתר פיתוליו, להתנצל ולהסביר: יכול שלעתים לא תמיד יוצאת האמת, כולה, אל האור, ואפשר שלא תמיד נעשה הצדק, לפחות עד תום. וזה טיבו המאכזב לפעמים של עולם המשפט".

עולם המשפט מאכזב ולעתים גם פוגעני. רק לפני שנים ספורות שמענו את דבריו המזעזעים של השופט נסים ישעיה כי "יש בנות שנהנות מאונס". לא מעט סנגורים מתבטאים באופן בוטה בחקירה הנגדית, כמו למשל סנגור ששאל נאנסת בת 14: "תגידי לי, כשהוא חדר, את היית יבשה או שהיית מוכנה לקיום יחסי מין?"; או סנגורית שמגדירה את מטרתה ב"למוטט את הקורבן".

אין להכחיש: השיטה המשפטית הקיימת "לא עובדת" ולא מותאמת לצורכי הנפגעות. רכזות הליווי בהליך הפלילי שבמרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית רואות כחלק עיקרי מתפקידן לתרגם את שפת הפגיעה לשפת המשפט, כדי להקל ולסייע עד כמה שניתן לנפגעות. כדי להבין ש"השיטה המשפטית לא מביאה צדק עד תום", כפי שאמר השופט בקר, יש רק להסתכל במספרים: 84% מתיקי עבירות המין נסגרים. מבין 50 אלף הפניות למרכזי הסיוע מדי שנה, רק אחוז נמוך ביותר של נשים וגברים מחליטים להגיש תלונה, ומהם רק אחוזים בודדים יגיעו לכדי משפט.

וגם אז, עבור מי שהחליטה כן לפנות, תהיה זו דרך רצופה מהמורות המחייבת כוחות נפש עצומים. מי שחשבה על השגת צדק, גם אם בתהליך ממושך וקשה, לא תמיד יודעת עד כמה מורכב וכואב הוא עתיד להיות. עד כמה כבד עלול להיות המחיר הנפשי, החברתי והבריאותי, ואם בראייה לאחור יהיה זה מאמץ ששווה היה להשקיעו.

חשוב לציין כי יש נפגעות שעבורן האפשרות להתעמת במשטרה עם הפוגע היא תהליך מעצים שהחזיר להן שליטה על חייהן, גם אם בסופו של דבר התיק נסגר. וצריך לזכור שבתוך מערכת המשפט יש פרקליטות ופרקליטים מסורים ואמפתיים שעושים את המקסימום להביא להרשעות. אך כל זה נעשה בתוך הגבולות הצרים של השיטה המשפטית, שאינה מותאמת כלל לצורכי הנפגעות.

מסלול טיפוסי שעוברות רבות מנפגעות (ומנפגעי) עבירות המין כולל שנים ארוכות של התמודדות עם קשיים נפשיים ולעתים גם עם מחשבות אובדניות. ההחלטה להגיש תלונה ולתבוע צדק מחייבת כוחות ואומץ רב. אם אכן הנפגעת (או הנפגע) תפנה למרכז הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית, היא תזכה לליווי וכך תהיה ערוכה יותר להתמודד עם ההליך הפלילי (כולל הידיעה מה לא ניתן להשיג באמצעותו).

מנגד, אם היא תפנה ישירות למשטרה, ככל הנראה היא עלולה להתמודד באופן מיידי עם חוסר אמון ופקפוק במניעיה. אם יגיעו הדברים למשפט, היא עלולה לפגוש את בני המשפחה של הפוגע שיחרפו ויגדפו אותה. לעתים היא תידרש לחשוף את תוכני הטיפולים הפסיכולוגים שעברה, ולעתים לחשוף את מה שכתבה ביומניה.

תוך גיוס כוחות נפש אדירים היא תשיב לשאלות קשות, על מה היה, ואיך קרה, כולל תיאורים פיזיים. מולה יעמוד סנגור (של הפוגע), שינסה לתפוס אותה באי-דיוקים, בסתירות לגבי מה קרה. שהרי משימתו היא לקעקע את עדותה ולטעת ספק בלב השופט לגבי מהימנותה, דבר שהופך אותה לפגיעה עוד יותר. היא נחקרת מי היא, מה הם חייה, האם היא אמינה, ומה פשר התמונות שהעלתה לרשת החברתית.

אומנם הדיון נעשה בדלתיים סגורות, אבל התקשורת עושה את תפקידה - כי הכללים הם שאין גבולות. ובחוץ מחכות מצלמות התקשורת שרוצה התייחסויות, דם ובשר; והנפגעת רוצה רק הביתה. להתאושש ולאסוף כוחות.

ובסוף המשפט, אם אכן הורשע הפוגע, הרי שלא פעם הענישה תהיה מקלה מדי. הרי מדובר בבחור צעיר שעתידו לפניו, אב למופת וחסר עבר פלילי, קצין מצטיין שתרם לביטחון המדינה, רופא מומחה שהציל רבים. כל אלה הם טיעונים המכשירים הסדרי טיעון וענישה מקלה.

זהר להט, אחת הנשים שבהן פגע האנס הסדרתי אלון קסטיאל, ביטאה במדויק את תחושתן של נפגעות רבות, כשאמרה: "אני עדיין כועסת, זועמת ורותחת על מערכת המשפט שנותנת לאנס סדרתי שמסמם דרך קבע נשים, סימם עשרות נשים ואנס אותן, עונש מגוחך ביחס לכל העבירות שביצע. אני כועסת על ההקלות, על היחס בכפפות של משי".

מערכת המשפט בישראל אינה מותאמת להתמודד עם מי שעבר את אחת מהטראומות הקשות ביותר של פלישה וחדירה לגופו ללא הסכמה חופשית. גורמים רבים בתוך ההליך המשפטי מתייחסים בחשדנות ובחוסר אמון כלפי נפגעות ונפגעים. ואכן, בעקבות האמירה האומללה של השופט ישעיה הוחלט לפני כמה שנים כי שופטים יעברו השתלמות בנושא, אך מדובר בהשתלמות אחת ויחידה בכל הקריירה שלהם, ובכך ממש אין די.

בתחום העדין הזה דרוש לבצע שינוי רדיקלי ודרמטי במערכת: יש להקים בתי משפט ייעודיים לעבירות מין, להכשיר שופטים ייעודיים, להטיל הגבלות ברורות על החקירה הנגדית של הסנגורים ולמנוע הטחת האשמות וערעור של נפגעות. המערכת כולה צריכה להבין את "שפת הפגיעה" ואת השלכות הטראומה, כדי שתוכל לתת לנפגעות ולנפגעים יחס מיטיב ולא שיפוטי.

כבר היום יש לבחון כיצד ניתן לשנות את ההליך המשפטי מתחילתו ועד סופו, כך שהנפגעת תחוש שהמדינה ראתה אותה, דאגה לה והעמידה לדין את הפושע; ובכך גם מנעה פגיעות נוספות באחרים.

הכותבת היא מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית

עוד כתבות

אביגדור ליברמן / צילום: טל שניידר, גלובס

ליברמן: "לצערי הולכים לבחירות, רק נס חנוכה יכול עוד לעזור"

חבר הכנסת אמר הבוקר כי אין לו כוונה לשבת בממשלה צרה, וכי נתניהו וגנץ "קיבלו את ההחלטה ללכת לבחירות בעיניים פקוחות" ● עוד ציין כי לא יחתום על טפסי ה-61 לאף אחד מן הצדדים

מתקן הפקת נפט של ארמקו./ צילום: רויטרס

ההנפקה הגדולה בהיסטוריה: ארמקו גייסה 25.6 מיליארד דולר

ארמקו גייסה לפי מחיר של 32 ריאל (8.53 דולרים למניה) מה שמשקף לחברת הנפט שווי של 1.7 טריליון דולר

נכס של אול יר/ צילום: מצגת החברה

אג"ח חברת הנדל"ן אול-יר חזרו לצנוח אחרי הפסד של 45 מיליון דולר ברבעון השלישי

להפסדי החברה הזרה, שגייסה יותר מ-2 מיליארד שקל באג"ח בת"א, תרמו בעיקר מחיקה של 10 מיליון דולר בערך הנדל"ן להשקעה של החברה וזינוק של 180% בהוצאות המימון

סוחר בבורסת ניו יורק. המצטרפת החדשה אינמוד סיימה את אוגוסט בזינוק של 42%   / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

זהירות, האטה לפניך: אם לא יקרה שינוי גם החגיגה בשווקים תיגמר

קצב הצמיחה בכלכלות החזקות מאט, אך הביצועים של השווקים השנה היו בין הטובים בשנים האחרונות ● אם לא יקרה שינוי, גם החגיגה בשווקים תיגמר ● כדי שיקרה השינוי שיאפשר את המשך הביצועים הטובים, צריך להבין מה היו הסיבות להאטה בצמיחה בשנתיים האחרונות

שר התיירות יריב לוין / צילום: יהודה עשור, יח"צ

במידה ולא תוקם ממשלה, מענקי משרד התיירות לחברות תעופה נמצאים בסכנה

האם תקציב המענקים לחברות התעופה (250 אלף אירו לקו בשנה) יסתיים כבר בחודש הבא? ● לפי שר התיירות: "אם לא תקום ממשלה זה אוי ואבוי. התנופה בענף התיירות נמצאת בסכנה ענקית אם ניכנס ל-2020 בלי תקציב התוצאה המיידית תהיה שתקציב השיווק ייעלם"

שר האוצר משה כחלון, ד"ר יפעת שאשא־ביטון, ראש עיריית שדרות, אלון דוידי בחנוכת פרויקט מחיר למשתכן  / צילום: דביר מלכה

הממשלה תאריך את מחיר למשתכן גם לשנה הבאה; בספטמבר 53% מהדירות החדשות שנמכרו היו במחיר למשתכן

כדי לממן את הארכת מחיר למשתכן יקצה משרד השיכון 36 מיליון שקל מתקציב הפיתוח ומוסדות הציבור

האחים אמיר יעקובי פיני יעקובי / צילום: אריק-סולטן

בדרך להסדר נושים חדש? ביהמ"ש הוציא צו הקפאת הליכים זמני לאורתם סהר

אורתם סהר הנדסה, אורתם סהר תשתיות ובנייה ומליבו בנייה מבקשות לשנות את הסדר הנושים הנוכחי שלטענתן אינו מאפשר את המשך ניהולן של החברות

 

 

הבורסה בתל אביב / צילום: תמר מצפי

המסחר בבורסה ננעל במגמה מעורבת: ת"א 35 נסוג ב-0.24%, טבע צנחה ב-4.1%

מזרחי טפחות, אופקו ובזק בלטו בצד החיובי; נייס נחלשה ב-1.5% ● טאואר טיפסה ב-2%, אפי נכסים זינקה בכ-4%, אלקטרה עלתה ב-2.3% ופז עלתה בכ-1% ● מחזור המסחר, כולל הפקיעה השבועית, הסתכם ב-3 מיליארד שקל

ארנון בר דוד / צילום: כדיה לוי

יו"ר ההסתדרות מגיב למאמר של שקד ב"גלובס": "אנחנו לא אויבי האומה"

בר-דוד כיוון את דבריו כתגובה למאמר שפרסמה אתמול ב"גלובס" יו"ר מפלגת הימין החדש ושרת המשפטים לשעבר ח"כ איילת שקד: "אם מישהו חושב להשית את הגרעון מתקציב המדינה על העובדים – אנחנו נעמוד כחומה בצורה ונצא לרחובות"

סטיבן מנושין, שר האוצר האמריאי / צילום: ג'ייסון לי, רויטרס

ארה"ב חוששת מהצעות לשינויים בינלאומיים של חוקי המיסוי

כך כתב שר האוצר האמריקאי סטיבן מנושין במכתב ל-OECD ● מנושין קרא למדינות להשעות את המסים שהן מתכננות על שירותים דיגיטליים עד שיגובש הסכם בינלאומי

פריז / צילום: Shutterstock

אלפי ביטולים של טיסות בצרפת - שביתת עובדי התחבורה הגיעה לנמלי התעופה

לפי אתר מעקב הטיסות FlightAware לאורך היום הזה בוטלו 13% מהטיסות המתוכננות בנמל התעופה הגדול של פריז, שארל דה גול ו-30% מהטיסות בנמל התעופה אורלי בפריז

מה אפשר לקנות ב- 800 אלף שקל בצפון הארץ / צילום: בר אל, עיצוב תמונה: טלי בוגדנובסקי

איזו בית תוכלו לקנות ב-800 אלף שקל בצפון הארץ?

דירת 5 חדרים בטבריה, קוטג' בבית שאן או דירת 4 חדרים בכרמיאל

שי ג'ינפינג, נשיא סין, ודונלד טראמפ, נשיא ארה"ב / צילום: KEVIN LAMARQUE, רויטרס

ניחושים פיננסיים ועונשם: על הטעות ישלם הציבור הרחב

תופעות רבות שלא היו מוכרות בעבר, כמו ריבית שלילית, מחייבות ניחושים כדי להעריך את השפעותיהן ● ואולם, כשהמנחשים לא נדרשים לשלם מחיר על הניחוש, את מחיר הטעות עוד ישלם הציבור הרחב ● בשנת 2020 כדאי לעקוב באופן שוטף אחרי הפוליטיקה, כי היא זו שתקבע את כיוון השווקים

דן בודנר, מנכ"ל ורינט / צילום: איל יצהר

הלחץ עבד: ענקית הטכנולוגיה ורינט מתפצלת לשתי חברות - אזרחית וביטחונית

הפיצול מגיע מספר חודשים לאחר שבעלת מניות מיעוט בחברה טענה שאין סינרגיה בין העסקים, אך ורינט דחתה את טענותיה ● למתחרה נייס זה עבד היטב: ב-2015 היא יצאה מהתחום הביטחוני ומאז שווייה יותר מהוכפל

לוגו הבנק הלאומי של אוסטרליה / צילום: רויטרס

בנק באוסטרליה לא יספק הלוואות לעסקים הפוגעים ברווחת בעלי החיים; האם ישראל הבאה בתור

הבנק האוסטרלי הלאומי (NAB) הודיע כי לא יספק הלוואות לעסקים המפרים סטנדרטים של רווחת בעלי חיים ● עמותת 'אנימלס': "יש לקוות שגם בישראל המגזר העסקי יפנים שיש לו אחריות כלפי בעלי החיים ויותר תאגידים יאמצו מדיניות הכוללת התחייבות לשיפור הגנת בעלי-חיים"

ביטקוין /צילום: רויטרס

משקיעים מוסדיים נסוגים משוק הקריפטו: כמעט 70 קרנות גידור בתחום נסגרו ב-2019

מחקר חדש מצביע על ירידה משמעותית במספר הקרנות המשקיעות בשוק המטבעות הקריפטוגרפיים  ● לפי ממצאי הדוח, רק 140 קרנות בתחום הושקו מתחילת השנה - פחות מחצי ממספר הקרנות שהושקו בשנת 2018

שי ניצן, בכנס לשכת עורכי הדין / צילום: ליאב פלד

מהישיבה ועד כתב אישום נגד ראש הממשלה: מי אתה שי ניצן?

פרקליט המדינה, שי ניצן, מסיים את תפקידו בקרוב, ומפנה את השולחן לקראת סיום הקדנציה בהגשת כתבי אישום חסרי תקדים ● כך הפך נער הישיבה לאיש המכריע בתיקי השחיתות החמורים בתולדות המדינה ● האזינו

מתניהו אנגלמן, מבקר המדינה  / צילום: יוסי זמיר

פרשנות: בדיקת מדיניות החילוטים חשובה, למרות שהמניע שלה לא ברור

ל"מהפכת החילוטים" מטרות ראויות, כמו סגירת צינור הכספים לעבריינות כלכלית ולארגוני פשיעה ● אולם נדמה שרשויות האכיפה איבדו קצת את הדרך לאחרונה ● פרשנות

סיאטה נאדלה, ריצ’רד ניקסון, ג’רמי קורבין / צילום: רויטרס

עכשיו זה רשמי: 4 ימי עבודה בשבוע טובים לכולם

מאז שנות ה-50 של המאה הקודמת פוליטיקאים מפזרים הבטחות למעבר לשבוע עבודה מקוצר ● בינתיים, חברות שהפחיתו את שעות העבודה השבועיות או היומיות מדווחות על עלייה בפריון העבודה

מורן שוחט שניר

הקוד הגנטי שלנו, האקזיט ב-50 מיליון דולר שלה: ראיון עם מייסדת קליר ג'נטיקס מורן שוחט שניר

מורן שוחט שניר הבינה שאפשר לפתח טכנולוגיה שתיתן לציבור הרחב תמונת מצב גנטית מיידית ● יחד עם בן זוגה היא הקימה את 'קליר ג'נטיקס', פלטפורמה אינטרנטית שמנגישה למטופלים את המידע האישי ● החודש נמכרה החברה ב-50 מיליון דולר ● ראיון בלעדי לליידי גלובס