גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אלטשולר שחם מוביל את התשואות בגמל ובהשתלמות - והוא עושה זאת באמצעות התמקדות בכמה מניות בודדות

מאומדנים שנעשו בשוק בימים האחרונים עולה כי קופות הגמל וקרנות ההשתלמות הכלליות המובילות רשמו באוקטובר תשואות נומינליות ברוטו נאות של יותר מ-1%

גילעד אלטשולר / צילום: תמר מצפי
גילעד אלטשולר / צילום: תמר מצפי

קופות הגמל וקרנות ההשתלמות הכלליות המובילות רשמו בחודש אוקטובר, ככל הנראה, תשואות נומינליות ברוטו נאות, העולות על 1% ואף מגיעות לרמות של 1.5%. תשואות אלה, שעולות מאומדנים שנעשו בשוק בימים האחרונים, קשורות ישירות במה שקורה בשוקי ההון בעולם, שוקי החוב ושוקי המניות, והן מתווספות לתשואות חזקות מאוד של יותר מ-8% שרשמו כל הגופים, המנהלים בשוקי הגמל וההשתלמות בשלושת הרבעונים הראשונים של השנה.

למעשה, התשואות הגבוהות באוקטובר יתווספו לתשואות של יותר מ-9% שרשמו בממוצע הגופים המובילים בשוק, במה שנראה כמו הדרך לתשואה שנתית ממוצעת בשיעור דו-ספרתי בכלל הענף, ולא רק במסלולים מתמחים מסוימים, אלא אם שוקי ההון ישנו כיוון. התשואות בגמל, בהשתלמות, בפנסיה החדשה ובביטוחי המנהלים, שמנוהלים בשוקי ההון ושאינם מבטיחים תשואה, מסייעים לציבור הרחב להיות חלק ממה שקורה בשוקי ההון וליהנות מהעליות (או לספוג הפסדים בתקופות של ירידות בשווקים), וזאת דרך יותר מ-1.2 טריליון שקל שהגופים המנהלים בשווקים אלה מנהלים עבור הציבור הרחב.

לרשימת תשואות קופות הגמל - לחצו כאן

מבדיקת "גלובס" לנתוני הגמל-נט שהתפרסמו רק בימים האחרונים, עולה כי תשואות קופות הגמל וקרנות ההשתלמות ב-12 החודשים האחרונים שהסתיימו בסוף ספטמבר עמדו בממוצע על יותר מ-4.3%. התשואה האמורה נמוכה משמעותי מזו שנרשמה עד כה ב-2019, וזאת משום שהיא עדיין כוללת את התשואה החלשה במיוחד שרשמו ענפים אלה ברבעון הרביעי של 2018, ובמיוחד בחודש דצמבר "האדום".

על כל פנים, בסיכום התשואות ל-12 החודשים האחרונים במסלולים הכלליים והכמו-כלליים, שמנהלים לפחות חצי מיליארד שקל, בשוקי הגמל וההשתלמות, עולה כי יש גוף אחד שנהנה הכי הרבה מהגאות בשווקים - והוא אלטשולר שחם, שאת השקעותיו מנהלים גילעד אלטשולר ודני ירדני, ושמוביל את דירוגי התשואות בקרנות ההשתלמות ובקבוצות הגילאים המרכזיות בקופות הגמל לתגמולים. הצלחה זו בתשואות מיתרגמת לגידול ניכר בנכסים שמנהל בית ההשקעות, בגלל התשואה ובגלל הפקדות והעברות שמגיעות לניהולו, והיא באה לידי ביטוי בהנפקה המאוד מוצלחת של אלטשולר שחם גמל ופנסיה  מוקדם יותר השנה.

לצד אלטשולר שחם יש עוד כמה גופים שבולטים לחיוב בדירוגי התשואות עד כה ב-2019, ובראשם בית ההשקעות ילין לפידות, שאותו מובילים שני מייסדיו, דב ילין ויאיר לפידות; ואנליסט , שמנוהל על ידי איציק שנידובסקי וששני בעלי השליטה בו - אהוד שילוני ושמואל לב - מציינים בימים אלה 25 שנים לאנליסט גמל ישראל עם תשואה שנתית ממוצעת של 10.8% לתקופה זו, כשהם ממשיכים במגמה עם תוצאות טובות מאוד גם השנה.

מי מפזר ומי מרכז את התיק?

התשואה שרושמים הגופים הפנסיוניים משמעותית לחוסכים, ומהווה אמת מידה מובילה לבחירה בגוף זה או אחר, אבל במידה רבה מדובר במדד שלא רק שמתבסס כולו על העבר (אף שהוא משפיע על המוניטין לגבי היכולת להניב תשואה גם בעתיד), אלא גם לא מתיימר לשקף רמות סיכון בניהול התיקים.

אחד ההיבטים שתורמים השנה לתשואה, ושרלוונטי גם לבחינת הסיכון, הוא הרכב תיק המניות, ובעיקר הפיזור בתיק המניות. למשל, ניהול תיק מניות עם מספר נמוך מאוד של מניות נפרדות עלול להצביע על תלות רבה יחסית בקבוצה צרה של מניות, גם אם הן נבחרו אחת-אחת, בעוד שריבוי מוגזם של מניות בתיק עלול ללמד על קושי לשלוט בכל אחת ואחת מהן בזמן נתון, תוך ניתוח מספק על איך ומה השתנה באותה חברה ביחס לשוק.

כיצד מפזרים הגופים המוסדיים

אתר "פנסיה פתוחה" מבית "הסדנא לידע ציבורי", שמפתח כלי לניתוח תיקי ההשקעות באפיקי החיסכון לטווח בינוני ארוך (פנסיה, גמל, ביטוח מנהלים), עשה בדיקה מעמיקה עבור "גלובס", ומצא כיצד נראה תיק המניות בהחזקה ישירה של 10 קבוצות הגמל, וכן הפנסיה וביטוחי החיים, המובילות והגדולות בשוק, ולצדן עוד גוף מוסדי שונה וגדול מאוד - עמיתים.

מהבדיקה המעמיקה שאנשי "פנסיה פתוחה" ביצעו, עולה כי בשוק המקומי יש שני קצוות ברורים: האחד מתמקד ב"צ'רי פיקינג" של ממש במניות, שהוא מכניס לתיקים העמיתים שלו - אלטשולר שחם, שנכון לדוחות הכנס הבודד של יוני השנה, החזיק ישירות רק ב-42 מניות ישראליות שונות וב-25 מניות זרות מסוימות. מספר נמוך זה מלמד על תלות רבה במניות מסוימות, עם פיזור נמוך לכאורה - דבר שעשוי להקשות בתקופות של ירידות, שיפגעו במניות שנבחרו.

בצד השני של הסקאלה ניצבים קבוצת הביטוח הפניקס ובית ההשקעות שלה, אקסלנס. הפניקס ואקסלנס גם נמנים עם הגופים שבולטים לחיוב בתשואות הגבוהות יחסית לאורך זמן, כשעל פי נתוני "פנסיה פתוחה" הם החזיקו ביוני ישירות בכ-350 מניות ישראליות נפרדות בכל אחד מהתיקים הגדולים שלהם, ועוד יותר מ-170 מניות בודדות זרות שמוחזקות ישירות. לגבי החברות הישראליות נציין כי הפניקס-אקסלנס מחזיקה ישירות בחלק משמעותי מהמניות שנסחרות בבורסה המקומית, כשברור שמדובר גם בשורה ארוכה של חברות ששווי השוק שלהן נמוך מאוד ושההשקעה של הפניקס-אקסלנס בהן נמוכה מאוד.

משה קאשי מ"פנסיה פתוחה" הסביר בהקשר זה כי "כיום השוואה בין מסלול חיסכון כזה או אחר מתבססת בעיקרה על שני מדדים בלבד - דמי ניהול ותשואה - שהוא בכלל נתון המלמד על עבר. מדובר אמנם במדדים חשובים מאוד, אבל הם לא מספיקים לבדם, וכדאי לבדוק עוד היבטים, הנוגעים למשל לסיכון בתיק ולפיזור שלו. הניתוח שעשינו לגבי מספר המניות המוחזקות ישירות בתיקי החיסכון לטווח ארוך, מאיר סוגיה חשובה וגם חושף מקרים של פיזור יתר ופיזור חסר בתיק המניות, ומדגיש את הצורך בבחינה של אינדיקטורים נוספים העשויים להוות תמרורי אזהרה באשר לאופן ניהול הנכסים. מדדים המספקים מידע על הרכב התיק והערכת הסיכון בזמן אמת יכולים אף לרמז על ביצועיו העתידיים של התיק".

המספרים שאנו מציגים כאן נוגעים לחשיפה ישירה למניות מסוימות שנבחרו על ידי הגופים המנהלים עצמם, ושהיתרה שלהם מנוהלת תדיר על ידם, והם לא נותנים גילוי לגבי החשיפה המלאה לרכיב המנייתי, שכוללת גם השקעה במניות באמצעות תעודות סל וקרנות נאמנות. אגב, מבחינת רוב הגופים החשיפה למניות, ודאי בחו"ל, נעשית בעיקר באמצעות תעודות סל וקרנות נאמנות, שמסמנות סקטורים ושווקים שמעניינים את המוסדיים הישראליים, בלי שהם מנסים לצלול לעומק לגבי מספר גבוה מדי של מניות. זאת, בין השאר, משום ש"צ'רי פיקינג" על מספר גדול של מניות מאתגר הרבה יותר בכל הקשור לדרישות תשומת הלב הניהולית לבחירת מניות ולמעקב מוצלח אחרי ההתפתחויות בהן.

בכל אופן, איך נראים הגופים השונים - השניים שבקצוות והאחרים שביניהם - כשבוחנים את ממוצע ההחזקה שלהם למניה בודדת (בהחזקה ישירה, ללא החזקות עקיפות)? על פי "פנסיה פתוחה", בשוק הגמל ישנו אלטשולר שחם, שאצלו מדובר בהחזקה של 294 מיליון שקל בממוצע למניה בתיק הגמל, ואילו אצל כל השאר מדובר בהחזקה ממוצעת במניה בהיקף דו-ספרתי (פסגות במקום השני, עם החזקה ישירה בהיקף של 43 מיליון שקל למניה בממוצע), כשאקסלנס של הפניקס בתחתית עם החזקה ישירה במניה בהיקף ממוצע של פחות מ-13 מיליון שקל, כשרק מגדל והלמן אלדובי נמצאים בקרבתה.

בשוק פוליסות החיסכון של חברות הביטוח ההחזקה הישירה במניות גבוהה יותר מאשר בשוק הגמל, בגלל האופי הארוך של התיק, והוא נע בטווחים של 26 מיליון שקל למניה בממוצע בהפניקס ל-93 מיליון שקל למניה במגדל. וכך אנו מגיעים לשוק שבו פעילים כל השחקנים האלה - הפנסיה. בשוק זה בולטת ההחזקה הגבוהה יחסית של מנורה מבטחים, שמחזיקה ישירות בכ-70 מניות זרות ובעוד כ-120 ממניות בודדות ישראליות בכל אחד מהתיקים שלה. בפנסיה מנורה מבטחים היא הכי גדולה, וכך יוצא שבתיק זה היא היחידה שקרובה להחזקה הממוצעת של אלטשולר שחם במניה יחידה, עם ממוצע החזקה ישירה בכל מניה בודדת בהיקף של 162 מיליון שקל. 

עוד כתבות

מאגר לוויתן/ צילום: נובל אנרג'י

לא מבזבזת זמן: שברון חותכת 25% מכוח העבודה של נובל אנרג'י

פחות מחודש מסגירת עסקת הענק בה רכשה שברון את נובל אנרג'י, מפעילת המאגרים הישראליים תמר ולוויתן, ענקית האנרגיה חותכת בבשר החי במטרה להביא לקיצוץ של מיליארד דולר בהוצאות

ראש הממשלה, נתניהו ושגריר ארה"ב, דיוויד פרידמן חותמים על הסכם לשיתוף פעולה מדעי בין ישראל לארה"ב / צילום: משרד ראש ממשלה

נחתם הסכם שת"פ מדעי עם ארה"ב; נתניהו: "נצחון על כל הארגונים שמחרימים את יהודה ושומרון"

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושגריר ארה"ב דיוויד פרידמן חתמו, בטקס חגיגי שנערך באוניברסיטת אריאל, על הסכם לשיתוף פעולה מדעי בין ישראל לארה"ב ● ההסכם יאפשר לראשונה העברת תקציבי מחקר ופיתוח למכונים ואוניברסיטאות ביהודה ושומרון ויסיר הלכה למעשה את החרם האמריקאי האקדמי על יו"ש

טראמפ בעצרת בחירות באוהיו ביום שבת / צילום: Tom Brenner, רויטרס

גל הבוחרים, הקרב המשפטי או הקול היהודי: מה יכריע את בחירות 2020?

האם טראמפ בדרך לניצחון מפתיע נוסף ● כיצד החלפת הנשיא תפגע ביחסי ישראל-ארה"ב ● ואיך יראה בית המשפט העליון לאחר מינוייה של השופטת איימי קוני-בארט מיטב ● מיטב המומחים של הפודקאסט 'המדריך לטראמפיסט' התכנסו לקראת הישורת האחרונה בקרב על הנשיאות ● האזינו 

ראש הממשלה בנימין נתניהו מציג את תוכנית המענקים / צילום: קובי גדעון, לע"מ

מענק לכל אזרח? מחקר חדש קובע כי חלק גדול מהכסף התגלגל לאוברדראפט

המענק, שנועד "להניע את הכלכלה" לפי נתניהו, זוכה לציון "הצלחה צנועה, לכל הפחות" במחקר של הפרופסורים פלדמן וחפץ מהאוניברסיטה העברית ● בעלי הכנסה גבוהה נטו לחסוך או לתרום את הכסף ובעלי הכנסה נמוכה החזירו חובות ● שמחון: "התוצאות מאוששות את מה שחשבנו"

יונים עפות ליד פוסטר של נשיא טורקיה ארדואן / צילום: Goran Tomasevic, רויטרס

טורקיה נגד שרלי הבדו: תפעיל אמצעים דיפולמטיים וחוקיים

בכירים בממשל הטורקי גינו את הקריקטורה ואף כינו אותה "מאמץ מגעיל להפצת גזענות תרבותית" ● בעיתונים בטורקיה דיווחו כי פרקליטות המדינה החלה בחקירה נגד המו"לים של השבועון הצרפתי

אבי יעקובוביץ, מנכל גב ים / צילום: סיוון פרג

גב ים מדווחת על צמיחה ברבעון השלישי למרות הקורונה

בתשעת החודשים הראשונים של השנה צמחו ההכנסות ב-6.6% ל-401 מיליון שקל ● בעקבות השפעת משבר הקורונה על הירידה בפעילות הנדל"ן המסחרי שלה מחלה החברה על 7 מיליון שקל על דמי שכירות בתשעת החודשים הראשונים

אורי אלדובי / צילום: יעל צור. באדיבות ועידת אנרגיה ועסקים

אלטשולר שחם גמל שבה למו"מ לרכישת בית ההשקעות הלמן אלדובי

לא ידוע אם עצם חזרתה של אלטשולר שחם גמל ופנסיה למו"מ מעיד על שינוי בתנאי העסקה הנרקמת ● בבית ההשקעות הלמן אלדובי מבהירים גם היום כי "בשלב זה, אין כל וודאות כי איזו מההצעות תתגבשנה לכדי עסקה מחייבת"

בורסת וול סטריט / צילום: Associated Press

הפחד חוזר לשווקים - ירידות חדות בוול סטריט; פייבר קופצת ב-8.5% בניגוד למגמה

"מדד הפחד" מזנק ב-18% ל-39 נק' ● מדדי המניות צונחים ב-2.8%-3.1% ● גרמניה נכנסת לסגר נוסף ● בורסות אירופה צנחו בהובלת מדד הדאקס שנפל ב-4.2% ● בואינג פרסמה דוחות פחות גרועים מהצפוי ● פייבר פרסמה דוחות טובים

העימות בין ביידן לטראמפ משודר בדרייב־אין בסן פרנסיסקו / צילום: Jeff Chiu, Associated Press

הימים האחרונים לפני הבחירות: טראמפ משחק הגנה; ביידן רוצה להרחיב את המפה

ביידן והאריס מתכננים להתמקד בשבוע האחרון לפני הבחירות במדינות אדומות מסורתיות כמו ג'ורג'יה וטקסס ● טראמפ מתכנן קרב בלימה במדינות שהוא ניצח בהן ב־2016

 

עו"ד יונתן תדמור / צילום: עינת לברון, גלובס

המכרז למינוי פרקליט מחוז מיסוי וכלכלה הגיע לישורת האחרונה

נציב שירות המדינה פרופ' דניאל הרשקוביץ מינה את חברי ועדת המכרז לבחירת פרקליט מחוז מיסוי וכלכלה במקומה של ליאת בן-ארי ● במשך למעלה משנה לא מאויש תפקיד פרקליט המחוז החשוב ביותר כיום, שמרכז את התיקים החשובים והנפיצים בישראל ● מי שבפועל ממלא את החסר הוא עו"ד יונתן תדמור, ואשר צפוי גם לזכות בתפקיד

בני גבאי, הפניקס / צילום: אלי יצהר, גלובס

התרבות האמריקאית משנה את הפניקס: פרסמה מדיניות דיבידנד

תחת שליטת הקרנות סנטרברידג' וגלאטין פוינט כבר השיקה קבוצת הביטוח תוכניות רכישה עצמית וחלוקת אופציות למנהלים ● היו"ר בני גבאי: "מבקשים לאותת לבעלי המניות כי ביכולתנו לחלק באופן קבוע ויציב דיבידנד"

מערכת זיהוי הפנים של AnyVision / צילום: צילום מסך

שינויים בצמרת: אבי גולן מונה למנכ"ל הסטארט-אפ AnyVision

המייסד והמנכ"ל אילון אטשטיין מונה לנשיא הסטארט-אפ הישראלי המתמחה בזיהוי פנים ובפיקוח על תנועת אנשים

פנסיה / עיבוד: טלי בוגדנובסקי , גלובס

למרות תשואה רבעונית של 3.6%: שוק הפנסיה עדיין שלילי מתחילת השנה

כחלק מ"רכבת ההרים" של הקורונה, נרשמה ירידה של 9% בהפקדות לפנסיה בגל הראשון של המגפה ● הגופים המובילים בתשואות: אלטשולר שחם והכשרה ביטוח, כשגם מיטב דש והפניקס בולטים לחיוב

אופיר אקוניס / צילום: שלומי יוסף, גלובס

בעקבות הפרסום ב"גלובס": אקוניס הוזמן לטקס ההסכם באונ' אריאל

היום יחתמו בטקס חגיגי על שיתוף הפעולה רה"מ ושגריר ארה"ב, אולם באופן מעורר תמיהה מי שעבד על הכנת ההסכם מול הממשל האמריקאי בשנתיים האחרונות לא הוזמן אליו ● רק לאחר הפרסום ב"גלובס" קיבל השר הזמנה שעות ספורות לפני הטקס

אנגלה מרקל / צילום: Martin Meissner, Associated Press

גרמניה נכנסת לסגר: תיאסר תיירות פנים, המסעדות ייסגרו לקהל

בתי הספר ומקומות העבודה יישארו פתוחים, והממשלה התחייבה לפצות את העסקים שייסגרו במענק של 70% מהכנסותיהם ● מרקל: "חייבים להפחית את מספר הקשרים החברתיים"

קרן פימי רוכשת את חברת התרופות רפא לפי שווי חברה של 700 מיליון שקל

העסקה, בהיקף 181 מיליון דולר, היא מהגדולות שביצעה פימי בשנים האחרונות ● באחרונה מימשה הקרן ברווח גדול חלק מהפעילות שרכשה מידי טבע

וועידת הקוונטים

משעונים אטומיים ועד מגנומטרים: רפאל מארחת את יום העיון הראשון של המאגד לטכנולוגיות קוונטיות

משעונים אטומיים ועד מגנומטרים קוונטיים - המחקר של הקונסורציום לפיתוח טכנולוגיות קוונטיות נועד להשיג יכולות טכנולוגיות משופרות באמצעות שיתוף פעולה בין חוקרים ● חברת רפאל, שעומדת בראש המאגד, תארח השנה את האירוע שיועבר בשידור חי באתר "גלובס" ובעמוד הפייסבוק

היזמים בתמונה מימין לשמאל: חן גור אריה, רוי ארליך וברק טווילי / צילום: אריק סולטן

קרן YL Ventures הובילה השקעה בסטארט-אפ של יוצאי Wix

הסטארט-אפ Enso Security הוקם השנה ופועל בתחום של ניהול אבטחת האפליקציות הארגוניות

מקבץ דירות להשכרה בקליפורניה. 30-40 מיליוני תושבים מניו יורק עד סן פרנסיסקו עלולים למצוא את עצמם מפונים מבתיהם / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

שוק השכירות בארה"ב עלול לגרום למשבר הדיור הבא

מיליוני שוכרים מפגרים בתשלומים שלהם ● פינויים מסיביים עלולים לקרות בקרוב

 

תוכנית רכסים צפון / הדמיה: עמוס ברנדייס אדריכלים

היישוב החרדי בדואי הראשון? אושרה תוכנית רכסים איבטין בצפון

הוועדה הארצית לקידום מתחמים מועדפים לדיור אישרה תוכנית להרחבת היישוב רכסים ב-2,500 דירות, ולבניית שני אזורי תעסוקה ● התוכנית מייצרת רצף טריטוריאלי עם איבטין