גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מלחמת תחליפי החלב: שטראוס במגעים לקבלת הזיכיון של אלפרו הבלגית

שטראוס מנהלת מו"מ על העברת זיכיון היבוא לידיה, על רקע רכישת חברת אלפרו ע"י תאגיד דנונה הצרפתי המחזיק 20% ממחלבות שטראוס ● שוק תחליפי החלב רשם בשנים האחרונות צמיחה משמעותית בעולם ובישראל ● נתח השוק של שטראוס בקטגוריה המקומית נמוך

רענן קובלסקי, מנכ"ל מחלבות שטראוס / צילום: סיון פרג'
רענן קובלסקי, מנכ"ל מחלבות שטראוס / צילום: סיון פרג'

האם חברת שסטוביץ בדרך לאבד את הזיכיון ליבוא המותג אלפרו בישראל? ל"גלובס" נודע כי חברת שטראוס במגעים להעביר לידיה את הזיכיון להפצת המוצרים בישראל. כיום חברת שסטוביץ היא היבואנית והמפיצה הרשמית של תחליפי החלב של אלפרו בישראל, והיא השחקנית השנייה בגודלה בשוק הנשלט על-ידי תנובה. שטראוס, לעומת זאת, היא שחקן זעיר בשוק תחליפי החלב ואוחזת בכ-3% בלבד, ופעילה עם מגוון מוצרים מוגבל יחסית שהושקו בשנתיים האחרונות תחת המותגים ONLY ו-SOOM.

המציאות הזו עשויה להשתנות בעתיד הקרוב, וזאת על רקע הרכישה של תאגיד דנונה הצרפתי את חברת אלפרו לפני כשלוש שנים בתמורה ל-11 מיליארד אירו, והתרחבות החדירה שלה לאזורים חדשים.

כיום תאגיד דנונה שותף במחלבות שטראוס (20%), וההערכה היא כי השותפות ירצו לאחד כוחות בחודשים הקרובים גם בתחום תחליפי החלב ולהעביר את הפעילות המקומית של מוצרי אלפרו לידי שטראוס.

בחברת שסטוביץ סרבו היום להתייחס לפניית "גלובס" בנוגע לשאלה מתי צפוי להסתיים הסכם הזיכיון הנוכחי שלה עם אלפרו, או האם הוא צפוי להתארך.

השנה הצהירה דנונה כי היא צפויה להביא את מכירות תחליפי החלב שלה ל-5 מיליארד אירו בשנה עד לשנת 2025 באמצעות רכישת אלפרו, זאת לעומת 1.7 מיליארד אירו כיום. בדוחותיה הכספיים לרבעון השלישי שפורסמו בסוף החודש שעבר גילתה דנונה כי במהלך הרבעון הרביעי היא צפויה להשיק זהות חזותית חדשה לאלפרו ולבצע השקות עם מערכי ההפצה שלה בטריטוריות חדשות, תוך שהיא מזכירה יעדים אליהם נכנסה כמו צרפת, ספרד ורוסיה, או יעדים עתידיים כמו מקסיקו ויפן.

בשלוש השנים האחרונות נרשמה היחלשות בנתח השוק של מוצרי אלפרו בתחום החלב תחת שסטוביץ. אם ב-2016 אחז המותג אלפרו בנתח שוק כספי של 22%, הרי שב-2017 הוא ירד ל-21.4%, ב-2018 הוא ירד ל-17.4%, ונכון לספטמבר 2019 עמד על 16.9% בלבד. השחיקה הזו התרחשה על רקע ההתחזקות של תנובה בקטגוריה והרחבת מגוון המוצרים שלה לתחליפים שאינם מבוססי סויה בלבד והשקת מוצרים כמו משקאות חלב, מעדנים וטופו. כך, ב-2016 עמד נתח השוק הכספי של תנובה על 50.9%, ואילו בספטמבר 2019 טיפס נתח השוק שלה ל-55.4%. מדובר בירידה קלה ביחס ל-2018 אז כבר הגיע ל-56.4%.

בניגוד למוצרים של תנובה שהם טריים ומצוננים ועל כן נמכרים בקירור, מרבית המותגים האחרים המיובאים נמכרים על המדף, כמוצרים עמידים עם תוקף ארוך יותר, ביניהם גם אלפרו. כיום משקאות תחליפי החלב המבוססים על סויה מהווים 79% מהמכירות, ואילו רק 21% נמכר כחלב עמיד.

אלפרו היא חברה אירופית שהוקמה ב-1980 בגנט שבבלגיה ונרכשה על-ידי תאגיד דנונה הצרפתי ב-2016. מדוחות דנונה עולה כי המכירות של אלפרו, הן במחצית הראשונה של 2019 והן ברבעון השלישי, הציגו צמיחה דו-ספרתית - הן באזורים בהם פעלה החברה לאורך השנים והן באזורים חדשים. זאת בניגוד לתחרות ולשחיקה במכירות שחוות קטגוריות בתחום החלב. בתוך כך, בימים אלה החברה החלה לשווק בבריטניה קו חדש של משקאות תחליפי חלב מועשרים בחלבון וקו של חלב בריסטה שמיועד להכנת קפה.

משטראוס נמסר בתגובה כי "קטגוריית תחליפי החלב נמצאת בצמיחה בשנים האחרונות. במהלך 2019 נכנסה שטראוס לקטגוריה באמצעות השקת מוצרים ייעודיים בהם מעדני soom ויוגורט only. אם וככל שיהיו התפתחויות, נעדכן בהתאם".

בשסטוביץ סירבו להגיב לדברים. 

עוד כתבות

אסדת קידוח נפט / צילום: חסן ג'מאל, AP

רוסיה, ערב הסעודית והקורונה: מחיר הנפט צלל לשפל של 17 שנה

מלחמת המחירים בין שתי מפיקות הנפט הגדולות, רוסיה וסעודיה, והירידה בביקושים כתוצאה מהמגפה העולמית מושכות את מחירי הנפט כלפי מטה - לטריטוריה של 20 דולר לחבית

עבודות במיזם הסיבים אנלימיטד / צילום: איל יצהר

אנלימיטד תאיץ פריסת סיבים אופטיים על גבי תשתיות עליות של חח"י

בדיון אצל יו"ר חברת חשמל יפתח רון-טל בשבוע שעבר סוכם שחח"י תסייע בעבודות הפריסה היכן שניתן

חבילות של אמזון./צילום:  Shutterstock  א.ס.א.פ קריאייטיב

עובדי אמזון: נשבות, החברה לא מספקת לנו אמצעי הגנה מהקורונה

מחריפה הביקורת על אחת מהחברות העשירות בעולם: בזמן שמגפת הקורונה משתוללת במדינה, היא אינה מחטאת את המחסנים ● כמו כן, לטענת העובדים, אמזון מספקת לחולי הקורונה רק שבועיים חופשה בתשלום - וחל"ת לעובדים אחרים

בנימין נתניהו, מסיבת העיתונאים בצל הקורונה, אמש / צילום: Gali Tibbon, Associated Press

הבדיקות של רה"מ יצאו תקינות, בשלב זה הוא עדיין נשאר בבידוד

אחרי שהיועצת למגזר החרדי של לשכת רה"מ רבקה פאלוך נמצאה כחולה בקורונה, מתקיימות בשעה זו חקירה האפידמיולוגית ● מלשכת ראש הממשלה נמסר: "בהתאם לממצאים, משרד הבריאות ורופאו האישי של רה"מ יקבעו יום לסיום הבידוד"

יעל לביא ואשר ווסטרופ-אוונס באולפן BLOCKTV / צילום: BLOCKTV

ערוץ בלוקטיוי של משה חוגג פיטר 80% מעובדיו בישראל

בשבועיים האחרונים קיבלו 18 מעובדי BLOCKTV בישראל הודעות על פיטוריהם ● לדברי מקורות המעורים במיזם, הקיצוצים נעשו בעקבות ההשפעה השלילית של מגיפת הקורונה על תעשיית הבלוקצ'יין, שבה מתמקדים תכני האתר

בנימין נתניהו, משה בר סימן טוב ויעקב ליצמן במסיבת עיתונאים על ההיערכות לקורונה / צילום: יח"צ

"העבירו מסרים ברורים המבוססים על נתונים, לא על פחד"

בפנייה למקבלי ההחלטות בממשלה ובמשרד הבריאות, הזהירו רופאים וחוקרים מבית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטה העברית כי "לא ניתן יהיה להמשיך את הסגר ללא הגבלת זמן"

פרויקט פינוי בינוי של דוניץ ביד אליהו / צילום: האחים דוניץ

המשבר יוצר הזדמנויות: 13 מניות נדל"ן בסיכון נמוך יחסית

שי ליפמן, אנליסט הנדל"ן של בית ההשקעות ווליו בייס, פרסם בעקבות המשבר ולקראת חג הפסח סקירה הכוללת המלצות על מניות סולידיות באופן יחסי, בארבעת תחומי נדל"ן: מסחרי, משרדים, ענף הלוגיסטיקה ומגורים ● מהן המניות המומלצות שלו?

אייל לפידות / צילום ארכיון: יוסי כהן

בזמן שאייל לפידות הפך לשיאן השכר ב-2019, שווי ההטבה ההונית שקיבל בשו"ב התכווץ ביותר מ-100 מיליון שקל

דוחות שיכון ובינוי חושפים כי חברת התשתיות והנדל"ן רשמה בשנה שעברה הוצאות שכר של כ-62 מיליון שקל בגין חמשת בכיריה, בראשות לפידות ● אלא שמאז השיא בפברואר צללה מניית החברה ב-50% כמעט ומחקה חלק ניכר מההטבה לבכירים

זאב רוטשטיין. תומך בהגדלה מסיבית של הבדיקות  / צילום: ליאור מזרחי

בלי אופוזיציה: מדוע שותק פרופ' רוטשטיין ולאן נעלמו קולות ביקורתיים של בכירים במערכת הבריאות

זאב רוטשטיין, מנכ"ל הדסה ומקורב לשר הבריאות ליצמן, הביע בתחילת המשבר עמדה אופוזיציונית ביחס להתנהלות מערכת הבריאות, אבל קולו נדם • גורמים במערכת הבריאות: "בכירי המערכת נכנסו לוורטיגו"

אורן שובל מייסד שותף ומנהל מרכז הפיתוח של Via / צילום: יח"צ

מה עומד מאחורי גיוס של מאות מיליוני דולרים בלב המשבר? מייסד Via מדבר

חברת Via הודיעה על גיוס לפי שווי של 2.25 מיליארד דולר ● אורן שובל, ממייסדי החברה, מסביר למה הם לא חוששים מפגיעה בנסיעות התחבורה הציבורית, מספר איך הרימו פרויקט חדש בברלין תוך יומיים כדי להסיע עובדי קורונה ואומר: "קשה לדעת אם המשבר יפגע בכלכלה השיתופית"

מטוס איזי ג'ט / צילום: יח"צ

איזי ג'ט החליטה לקרקע את כל צי המטוסים שלה

החברה לא נוקבת במועד שבו היא תחדש את טיסותיה ● באיזי ג'ט מציינים כי "אנו ממשיכים לנקוט כל פעולה המאפשרת להפחית עלויות והוצאות שאינן קריטיות בכל הרמות, על מנת למתן את השפעת משבר הקורונה"

נתניהו וכחלון / צילום: מארק ישראל סלם - ג'רוזלם פוסט

התוכנית לחילוץ המשק: 80 מיליארד שקל, מחציתם מקופת המדינה

במרכז התוכנית: סיוע בגובה של 40.7 מיליארד שקל למגזר העסקי ● כחלון נפרד מתיק האוצר: ״מאמין שהמשק יחזור לפעולה אחרי פסח״ ● במקביל החמרה במגבלות התנועה: העבודה תצומצם ל-15% בלבד מהעובדים בכל ארגון

הדמיה של מגדל שער העיר בכפר סבא / הדמיה: אלכס לובימוב ומיכאל לין, יח"צ

במקום קניון הצומת בכפר סבא: שופרסל תבנה מגדל בן 26 קומות

חברי ועדת המשנה של הוועדה המקומית כפר סבא אישרו היום את תוכנית שער העיר ● התוכנית כוללת תוספת קומות ושטחים לבניית מגדל של 26 קומות, בשטח של כ-50 אלף מ"ר, שתי קומות מסחר והשאר משרדים

בנק ירושלים / צילום: איל יצהר

בגלל שהקורונה פתחה מרווח גבוה: בנק ירושלים יוצא בתוכנית רכישה עצמית של אג"ח

התוכנית בהיקף של עד 100 מיליון שקל ● "הרכישה עשויה להוות הזדמנות עסקית וכלכלית ראויה לבנק"

אדם עם מסכה עובר ליד בניין בורסת ניו יורק / צילום: Mark Lennihan, AP

ראלי בוול סטריט: המדדים קפצו בכ-3%; הנפט נפל לשפל של 18 שנה

מדד הנאסד"ק ומדד S&P 500 קפתו בכ-3% כ"א ● ג'ונסון אנד ג'ונסון אבוט מכריזות על חיסון פוטנציאלי נגד הקורונה וערכת בדיקה מהירה של הווירוס ● טראמפ האריך את הוראות ההימנעות מהידבקות עד סוף אפריל

ד"ר טליה כהן סולל (ג'נטיקה +) יונית סירקין, מנכ"ל מסצ'אלנג, שרון ברק (סולוטום)

מאיץ מרחוק: המחזור החדש של המאיץ מאסצ'לנג' יפתח כמתוכנן אבל באופן מקוון

תוכנית הלימודים של מסצ'אלנג' עברה בשבועות האחרונות התאמות טכנולוגיות ושינויים בתוכן שיאפשרו קיום תוכנית לימודים ליזמים והחברות שנבחרו להשתתף בתוכנית הממוקמים במדינות שונות ברחבי העולם.

אתגר 14 הימים של "גלובס" / צילום: unsplash, גלובס

סיפור ההצלחה של קריית יערים ואיפה הצחיקו ואפו עוגת נייר טואלט: הצטרפו לאתגר 14 הימים של גלובס

ניוזלטר חדש של "גלובס" מגיש לכם מדי יום את מיטב התכנים והפודקאסטים שלנו • נכנסתם לבידוד? כתבו לנו ונשמח לארח לכם לחברה

מסיבת עיתונאים של "ימינה" ביישוב אלקנה / צילום: מפלגת ימינה

חברי סיעת ימינה לנתניהו: "חייבים להיות קווים אדומים"

6 חברי סיעת ימינה שלחו מכתב לראש הממשלה נתניהו ובו הביעו דאגה מן ההליך הפוליטי המסתמן ● במכתבם הם שמו דגש על הבעיות: הוויתור על תיק המשפטים, שינוי חוק קמיניץ, שהגביר את הרס בתים בחברה הערבית, שינויים בחוק יסוד הלאום, זכות הווטו לגנץ על החלת ריבונות על ישובים ביהודה ושומרון, ועוד

הרצוג פוקס נאמן לוגו / צילום: יחצ

הקיצוצים הגיעו גם למשרד הרצוג-פוקס-נאמן: חוזרים לשכר של 2019, 10% מהעובדים יצאו לחל"ת

במשרד עורכי הדין הגדול בארץ הכריזו על קיצוץ רוחבי של 15% בשכר עובדי המשרד ● במשרד מ.פירון הוציאו עובדים לחל"ת והפחיתו 20% בשכר עורכי הדין, אך לא קיצצו בשכר המתמחים

יהודה בן אסאייג, מנכ"ל מנורה מבטחים / צילום: תמר מצפי

"מנורה מבטחים מגיעה מוכנה למשבר הקורונה, עם רווחי שיא"

מנורה מבטחים ביטוח רשמה ב-2019 רווח נקי של 537 מיליון שקל ● המנכ"ל יהודה בן אסאייג: "שנת 2019 הייתה השנה הטובה ביותר בתולדות הקבוצה"