גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"ידעתי שהמערכת תהדוף את הביקורת, ובכל זאת הייתה לי תקווה": שר המשפטים אמיר אוחנה בטור מיוחד

ישנה תפיסה שלפיה אסור לשר לבקר את המערכות שעליהן הוא אחראי - אך זה בדיוק התפקיד שלנו ואחת הסיבות לכך שהציבור שלח אותנו לבצע את תפקידנו ● אמון הציבור במוסדות שלטון החוק, פרויקט מיוחד

שר המשפטים אמיר אוחנה / צילום: רפי קוץ
שר המשפטים אמיר אוחנה / צילום: רפי קוץ

כאשר החלטתי לקיים את מסיבת העיתונאים ולשאת בה ביקורת נוקבת נגד התנהלות גורמי אכיפת החוק, ידעתי שהמערכת תעשה הכול כדי להדוף את הביקורת. כך קורה תמיד. ובכל זאת, הייתה לי תקווה קטנה שאולי הפעם, רק הפעם, ניסיונות ההדיפה האוטומטיים יפנו את מקומם לאוזן קשבת, ללב פתוח ולנפש חפצה, מסיבה אחת - הפעולות שלהן קראתי הן חיוניות לחיזוק אמון הציבור במערכת.

ידעתי שיהיו מי שיאמרו כי מדובר בנאום חסר תקדים, דברים שמעולם לא נאמרו כמותם, ושאין להם אח ורע. ובכן, למי שפספס או בחר להתעלם, חלק גדול מהדברים שהבאתי היו בשם אומריהם: ציטוטים פרי עטם של נשיא המדינה (שפרסם את הדברים בעודו יו"ר הכנסת), השופטת המוערכת הילה גרסטל ופרופ' רות גביזון. היה אח - והיה רע.

אך אם אין די בכך, היועץ המשפטי לממשלה יודע היטב עד כמה פעולות אלה דרושות. הוא הרי חווה זאת על בשרו. בדבריי, ביקשתי ממנו לפעול בדיוק כפי שהוא עצמו דרש מהיועץ המשפטי לממשלה דאז, יהודה וינשטיין,  לחקור ולבדוק מניין מגיעות ההדלפות השיטתיות והמרובות שפגעו בסיכוייו שלו למשפט צדק ולהליך הוגן במסגרת "פרשת הרפז".

טענות קשות על המשטרה והפרקליטות דוגמת "התנהלות שערורייתית", "חקירה אומללה" שמתחילתה "הדליפו גורמי החקירה הדלפות פסולות ואסורות של חומרי החקירה... שעליהן נסמכו חלק בלתי מבוטל מן הדיווחים באמצעי התקשורת שהגיעו עד כדי סילוף ועיוות מגמתי של אירועים וגרימת נזק בלתי ישוער", ולנוכח "האינטנסיביות והמגמתיות של ההדלפות... לא היה מנוס מן המסקנה הקשה שלפיה מדובר בהתנהלות מכוונת שנועדה לפגוע ולהפעיל לחץ פסול על מקבלי ההחלטות". אלה הן אינן טענות של מאן דהוא משנת 2019, אלא טענותיו של מנדלבליט מעתירתו בשנת 2015.

אם נצרף לכך את העובדה כי ביקורת על פרקליטה בכירה שהתנהלותה "מעלה חשש כבד לפיו עניינו של העותר לא נבחן על ידה באובייקטיביות וללא משוא-פנים... יש אפוא לחשוש שמא המטרה שעמדה לנגד עיניה הייתה השפעה על עתידו המקצועי", שייכת גם כן לאותו העותר - נתקשה להבין היכן הוא אותו מנדלבליט שאמר דברים אלה? הייתכן שזה הוא היועץ המשפטי לממשלה שכתב אז את הדברים הללו וכעת חוסם בגופו חקירה מאותו הסוג שדרש אז?

הייתכן שמבקשים מהציבור להאמין כי רק במקרה אחד ויחיד נפלו פגמים שיש לחקור ולהוקיע מן התרבות הארגונית של גורמי אכיפת החוק, וטענות נוספות מסוג זה אין יותר להשמיע והן בבחינת "הסתה"? במלוא הכבוד, אינני סבור כי טענה זו משרתת את טובת המערכת ומחזקת את אמון הציבור בה - נהפוך הוא.

אם נתמקד בסוגיית ההדלפות, רק לפני כמה ימים כתב נציב תלונות הציבור, השופט (בדימוס) דוד רוזן, על מייצגי המדינה בערכאות כי "הדלפות מחדרי חקירות וממשרדי רשויות מדינה הפכו לתופעה רחבת-היקף, ונראה שאף לא יהיה מופרך לטעון כי מדובר במכת מדינה... ההדלפות פוגעות בתדמית עובדי הציבור, בטוהר שיקוליהם ובניקיון-כפיהם... במקרה דנן הוחוור כי ההדלפה מקורה באנשי משטרה מוגדרים וידועים... לא ניתן להותיר האירוע ללא חקירה של ממש לצורך הצבת גדרות חדות וברורות, ולו למען יראת הדין לעתיד". הגם שהמכתב עסק בתיק חקירה אחר, האמירה הספציפית הזו מעידה, כעיניכם הרואות, על תופעה רווחת בקרב רשויות האכיפה.

בכנס המתמחים של משרד המשפטים, שנערך יום בלבד לאחר דבריו של רוזן, טען פרקליט המדינה שי ניצן כי ההנחה שיש הדלפות מהפרקליטות היא "נטולת יסוד", וכי חומרי גלם דלפו רק לאחר שיצאו מרשותם. כמה זלזול באינטליגנציה ובזיכרון. הלוא שלוש שנים שאנו שומעים כמעט מדי ערב, כמעט בכל ערוצי התקשורת, ציטוטים מפורטים והקלטות מחדרי החקירה.

זאת יש לדעת: עד ההחלטה על קיום שימוע, כלומר לפני מספר חודשים, לא היה בידי עורכי הדין של ראש הממשלה אף לא נייר מחומר החקירה. בשלב זה, על-פי חוק, אין מעבירים את החומרים לצד השני, והם מצויים בידי המשטרה והפרקליטות המלווה בלבד. מניין ההדלפה? אם לא נחקור, איך נדע? והבדיקה, אגב, היא די קלה. פוליגרף, פלטי שיחות, תשאול. בסך-הכול כמה עשרות אנשים היו חשופים לחומר החקירה, ולא קשה לאתר מי הדליף.

ישנה תפיסה שלפיה אסור לשר לבקר את המערכות שעליהן הוא אחראי. הפוך: מותר, רצוי ואף כדאי ששר, כל שר, יצביע על כשלים ויבדוק את המערכות הללו. זה בדיוק התפקיד שלנו ואחת מהסיבות לכך שהציבור שלח אותנו לבצע את תפקידנו. הגישה כי שר צריך לשמש כיו"ר ועד העובדים של משרדו, ובכך לבלום שינויים נדרשים אם אינם נוחים לעובדי המשרד, היא אחת מן הסיבות שהגענו עד הלום. הביקורת תמיד "לא עניינית", תמיד "בעיתוי לא מקרי" ותמיד "בעלת אינטרס". אני לא שר המשפטים הראשון שנתקל בהתקפות מסוג זה.

חשוב לי להבהיר כי בניגוד למה שניתן להבין מתגובת בכירי המערכת, ובניגוד למה שסיפרו לכם עיתונאים וכותבי טורים מושחזים יותר או פחות - מערכת המשפט יקרה לי, לא פחות משהיא יקרה לליבם. כנראה יותר. העובדה שעמדתי הביקורתית נותרה עקבית לאורך שנות היכרותי הרבות עם הפרקליטות שבה התמחיתי ומולה פעלתי כעורך דין במשך שנים, ניתנת לבדיקה ולבירור.

הקפדתי לבקר את מערכת המשפט עוד הרבה לפני שמוניתי לתפקיד שר המשפטים, עוד לפני חקירות ראש הממשלה ועוד לפני שנבחרתי לכנסת. אני מבטיח להמשיך ולעשות זאת ככל שאמצא לנכון - למען חיזוק אמון הציבור במערכת.

הסקר שמפורסם באכסניה מכובדת זו, המעיד על ירידה באמון הציבור במערכת המשפט בקרב 44% מהנשאלים, מלמד כי לא רק שיש צורך בביקורת, אלא בתיקון שחייב להגיע בעקבותיו.

לסיום, ידעתי שהציבור כמה לקריאה שלי, ושהוא רוצה מערכות אכיפת חוק שיפעלו ביושר, בהגינות, בטוהר מידות ובמקצועיות. ידעתי שהציבור מאס ב"פרקליטות שבתוך הפרקליטות" וצמא לשינוי. הסקר שפרסם לאחר מכן העיתונאי עמית סגל ב"ידיעות אחרונות", שהצביע על כך ש-57.7% מסכימים עם העובדה הזאת, הבהיר לי שדבר אחד לא ידעתי - לא ידעתי עד כמה.

הכותב הוא שר המשפטים 

עוד כתבות

נחום ביתן / צילום: שלומי יוסף

ועד עובדי מגה מאיים לנטוש את החנויות ולסכל את המגעים למכירת הסניפים

גורמים בוועד מגה מאיימים לקרוא ל-3,200 עובדי הרשת לנטוש את החנויות אם נחום ביתן יחתום על מזכר הבנות למכירת יותר מעשרה סניפים ● מהלך כזה יהיה מנוגד להבנות שהושגו מול הנהלת הקבוצה, הוועד ויו"ר ההסתדרות רק בחודש שעבר

מטוסים של איזי ג‘ט ווויז אייר./ צילום:Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

עמלת איות: מדוע חברות התעופה מקשות על שינוי השם בכרטיסי טיסה, ומה אפשר לעשות?

מי שיופיע בשדה התעופה עם כרטיס טיסה שהשם הרשום עליו אינו תואם במדויק לזה המופיע בדרכון - מסתכן בכך שלא יעלו אותו לטיסה ● חברות התעופה לא ממהרות להסכים לשנות, גם לא תמורת תשלום ● הסיבה: חוקים מיושנים וחשש מספסרות

לוגו: האח הגדול

HOT שידרו פורנו בערוץ "האח הגדול" - במה יפוצו הצופים?

הפיצוי - במסגרת פשרה בתביעה ייצוגית שהוגשה נגד HOT, בעקבות מחדל שבו באמצע שידורי ערוץ "האח הגדול" שודר בטעות סרט פורנו, ועברו מספר דקות עד שהתקלה תוקנה

דורון גרסטלר, מנכ"ל פריון / צילום: תמר מצפי

מניית פריון זינקה מעל -7% בעקבות דיווח על שיתוף-פעולה בתחום הפרסום הדיגיטלי

חטיבת הפרסום שלה, אנדרטון, חתמה על הסכם לשת"פ בלעדי עם TVadSync, מהמובילות מארה"ב בניתוח נתוני צפייה בטלוויזיה

עבודה מהבית / צילום: shutterstock

להקים עסק? הנשים בארה"ב מעדיפות זכיינות

לנשים יש נציגות בולטת כזכייניות בעסקים של שירותים לילדים, שירותים לעסקים, טיפול בקשישים, נסיעות ונדל"ן

אמיר ירון/ צילום: איל יצהר

בנק ישראל שוב מתערב באופן משמעותי בשוק המט"ח

ל"גלובס נודע כי בנק ישראל שוב רוכש מט"ח, בהמשך להתערבויות מאז הודעת הריבית האחרונה, וסיכום של רכישות 1.27 מיליארד דולר בחודש נובמבר ● נראה שבנק ישראל שוב רוכש מחוץ לשוק המסחר הסדיר

כפר בדואי בנגב /  צילום: רויטרס

קרן ברידג'ס תשקיע 14 מיליון שקל במפעלים שפועלים בחברה הבדואית

בעקבות ההשקעה המפעלים צפויים להתרחב ולקלוט עובדות מהחברה הבדואית, בה שיעור המובטלות גבוה במיוחד

אביגדור ליברמן במסיבת העיתונאים היום / צילום: שלומי יוסף

ליברמן: מסע לחצים ופיתויים שאיני זוכר כמותו

יו"ר ישראל ביתנו: "אנחנו המפלגה היחידה בארץ שמסוגלת לקבל החלטות אך ורק לטובת מדינת ישראל, ובניגוד מוחלט לאינטרסים הפוליטיים והאלקטוראליים שלה" ● סער: "סקר שלישי השבוע מראה שאני מביא מנדטים ומגדיל את המחנה הלאומי, וכל זאת עוד לפני שנבחרתי. תארו לכם מה יקרה אחרי שאבחר"

המבנה לשימור ברחוב רוטשילד-55/ צילום: איל יצהר

הגיע הזמן לחשוב לא רק על מתחמים לפיתוח אלא גם על מתחמים לשימור

צפיפות המגורים הממוצעת בברצלונה גבוהה פי ארבעה מהצפיפות הממוצעת בירושלים ובת"א, אבל מי אמר שמרכזי הערים רחובות והוד השרון חייבים להתנהג כמו ברצלונה?

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 10 בדצמבר 2019

אתמול באיכילוב: 9 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

נדב פרסמן - מקאן תל אביב /צילום: תמר מצפי

במקאן בונים את ההנהלה מחדש ומציגים את "מקאן 2025"; אמיר וייס ודן אלעזרי ישמשו כמשנים למנכ”ל

ל"גלובס" נודע כי מנכ"ל הקבוצה עמית משיח צפוי להודיע לעובדים על תוכנית אסטרטגית שכוללת שורת צעדים ארגוניים, לרבות מינויים חדשים בהנהלת הקבוצה וכניסה לתחומים חדשים, בהם עולם הדאטה ● נדב פרסמן ימונה למנכ"ל משרד הפרסום

שאול מרידור, ראש אגף תקציבים, שי באב"ד, מנכ"ל האוצר, משה כחלון, שר האוצר / צילום: רפי קוץ, יונתן בלום

כך נולד דוח המבקר על הגירעון, וכך הוא רוקן מתוכן

מבקר המדינה צפוי לפרסם בקרוב דוח מרוכך על התנהלות משרד האוצר לגבי גירעון המדינה ● "גלובס" חוזר לאירועים שליוו את המשבר, לניסיון הכושל לעכב פרסום של נתונים, לישיבות שבוטלו ולהאשמות החריפות בין הפקידים • וגם: מה ירד מהדוח, ולמה גם במשרד המבקר עצמו לא ממש מרוצים • האוצר: "רכילות זולה"

השקת הרכבת הסינית של הקו האדום בסין בנוכחות נציגי משרד התחבורה / צילום: יח"צ

הקונגרס האמריקאי עושה שרירים מול סין: מבקש לחסום יבוא כלי תחבורה ציבורית מתוצרתה

אחרי האיסור שהטיל משרד המסחר על שימוש בטלפונים של וואווי, שיתוף פעולה נדיר של מחוקקים משתי המפלגות מבקש לאסור שימוש בכספי הממשל הפדרלי לרכישת קרונות רכבת ואוטובוסים חשמליים ● "הסיניים זוממים להשתלט על שוק כלי התחבורה הציבורית בארה"ב" ● ובמקביל: ארה"ב פועלת לצמצום סמכויות האכיפה של ארגון הסחר העולמי

ראשי מפלגות הכנסת ה-22 לצד נשיא המדינה ונשיאת בית המשפט העליון / צילום: דוברות הכנסת

מתקרבים לסבב ג': הונחה הצעת חוק לפיזור הכנסת ה-22

לאחר שאפסו הסיכויים להרכיב קואליציה בפרק הזמן, מתכוונים בכנסת לשנות את סעיפי הפיזור כך שהבחירות לא יערכו תוך 90 ימים, אלא יוקדמו ליום 2 במרץ 2020 ● בפרק המימון של מערכת הבחירות, שילבו הח"כים מספר הוראות שיאפשרו להם להשיג תקציב לבחירות, אחרי שכל המפלגות נטלו הלוואות בשנה האחרונה וטרם החלו להחזירן

 

ברודקום / צילום: רויטרס, Mike Blake

מאבק על עשרות מיליוני דולרים: ענקית השבבים ברודקום ניצחה את רשות המסים

רשות המסים דרשה מברודקום לשלם מס של כ-150 מיליון שקל בגין רכישת Dune ● המחוזי קיבל את ערעור ברודקום נגד דרישת רשות המסים וחייב את הרשות בהוצאות ● בדרך משרטט השופט את גבולות המס שיוטל על עסקאות אקזיט שבהן נעשה "שינוי מודל עסקי"

דב קוטלר / צילום: גדי דגון, יח"צ

בנק הפועלים עקף את לאומי ושוב מחזיק בשווי הגבוה בענף הבנקאות

בימים אלה נרשם שינוי מהותי במאזן הכוחות בין שני הבנקים הגדולים - בעייני המשקיעים וכפי שהוא משתקף בבורסה ● בנק הפועלים אוחז בצמרת דירוג השווי שוק בבנקאות, כשהיום הוא נסחר לפי שווי של 36.5 מיליארד שקל למול שווי של 35.7 מיליארד שקל ללאומי

ננסי פלוסי/צילום: רויטרס  Joshua Roberts ,

הדמוקרטים: נתמוך בהסכם סחר חדש לאמריקה הצפונית, במקום נפט"א

המשמעות: ממשל טראמפ קיבל את דרישות הדמוקרטים בתחומי הגנת הסביבה, הגנה על זכויות עובדים, אכיפה ותקנות לקביעת מחירי תרופות ● תמיכת הדמוקרטים תעניק ניצחון גדול לטראמפ: השגת תחליף לנפט"א היתה אחת מהבטחותיו המרכזיות במערכת הבחירות לנשיאות

דוד אמסלם / צילום: יוסי זמיר

אכזבה וכעס במשרד התקשורת על העתירה נגד מכרז הדור החמישי

סלקום, גולן טלקום ואקספון הגישו עתירה לעיכוב מכרז הדור החמישי בסלולר, ובמשרד התקשורת מתכוונים להתנגד לכך במלוא המרץ

ניר שטרן / צילום: תמר מצפי

משקיעה מפתיעה בהנפקת סלקום: קרן העושר הנורבגית רכשה מניות במיליוני שקלים

השקעה בחברות ישראליות ציבוריות אינה אירוע נדיר עבור הקרן הנורבגית, אך השתתפות בהנפקה בבורסת ת"א היא בהחלט עניין חריג עבורה ● הקרן, שהזרימה ביקושים בהיקף של כ-18 מיליון שקל בשלב המוסדי של הנפקת סלקום, קיבלה בסופו של דבר מניות בהיקף הקרוב ל-7 מיליון שקל

בורסת קוריאה / צילום: רויטרס

מסחר מעורב בבורסות המזרח; המשקיעים ממתינים להחלטת הפד

הבנק המרכזי בארה"ב ימסור היום את החלטת הריבית האחרונה שלו השנה, והציפיות הן כי הריבית לא תשתנה ● המשקיעים עוקבים גם אחר חזית הסחר; ביום ראשון אמור ארה"ב להטיל מכסים נוספים על סין