גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לייצר, למחזר ולהרוויח: חברת המתכות מארה"ב ששווה לבדוק

איגרות החוב של קומרשיאל מטאלס, חברת מתכות אמריקאית שפועלת כבר יותר מ-100 שנה, מדורגות +BB ומשיאות תשואה דולרית של 4% לפדיון ב-2023 ויותר מ-4.5% לפדיון מאוחר יותר ● בעידן של ריביות נמוכות, אג"ח של חברה מסורתית, ותיקה ורווחית הן השקעה מעניינת

מפעל מיחזור מתכות / צילום: Larry McCormack / The Tennessean, רויטרס
מפעל מיחזור מתכות / צילום: Larry McCormack / The Tennessean, רויטרס

"איך אתם מעזים" צעקה לעבר מנהיגי העולם באו"ם הנערה השבדית בת ה-16 גרטה טונברג בכנס איכות הסביבה. למען הנראות, הקפידה גרטה לעבור את המסע משבדיה לארה"ב ביאכטה סולארית - מסע שנמשך 15 ימים ולילות.

עד כאן נוגעת ללב הדאגה לאיכות הסביבה בהיבט ההצגתי; בפועל, לבניית היאכטה נדרשה כמות לא מבוטלת של ברזל; הטלפון הלוויני שבו היא השתמשה הצריך לוויינים ומגדלי תקשורת, שגם הם עשויים מברזל; נוסף על כך, אנשי הצוות שליוו אותה במסעה משבדיה לארה"ב, עשו את דרכם חזרה מארה"ב לשבדיה בטיסה (הם העדיפו טיסה של 6 שעות על פני הפלגה של שבועיים), והצוות שהחליף אותם כדי להשיט את היאכטה בחזרה מארה"ב לשבדיה - טס גם הוא. המטוס שבו עשה שימוש הצוות, עשוי גם הוא מכמות לא מבוטלת של ברזל.

החיים עצמם, מתברר, חזקים מכל נאום באו"ם, גם אם הדוברת היא נערה שבדית. ועם כל הצורך בברזל, שקיים במאות השנים האחרונות ויהיה קיים ככל הנראה גם במאות השנים הבאות, מתחיל הסיפור של חברת קומרשיאל מטאלס  (Commercial Metals Company).

יותר מכירות באביב ובקיץ

קומרשיאל מטאלס (CMC) נוסדה בשנת 1915 ומעסיקה כיום כ-9,000 עובדים. משרדי החברה נמצאים באירווינג, טקסס. קבוצת Commercial Metals עוסקת במחזור, ייצור, הרכבה והפצה של פלדה ומוצרי מתכת, כמו גם מתן שירותים בארה"ב ובמדינות נוספות בעולם. תהליכי המחזור, יחד עם פעולות נוספות הנלוות לתהליך זה, מתבצעים במפעלים לעיבוד מתכת הממוקמים באלבמה, ארקנסו, פלורידה, גאורגיה, קנזס, לואיזיאנה, מיזורי, צפון קרולינה, אוקלהומה, דרום קרולינה, טנסי וטקסס.

נוסף על כך, החברה מפעילה חמישה בתי חרושת למתכת ונחושת בטקסס, אלבמה, דרום קרולינה, ארקנסו ואריזונה, שבהם מיוצרים מוצרי מתכת נדרשים באמצעות מגרסה, ריתוך, חיתוך, כיפוף וכדומה (דוגמת מוטות חיזוק, צינורות נחושת, גדרות ועוד). חומר הגלם מגיע בשתי דרכים עיקריות: איסוף פסולת פלדה (מסילות רכבת נטושות, כלי רכב ישנים וכדומה), וכן רכישת חומרי הגלם באופן ישיר, בין אם ממכרות ובין אם מחברות הפצה.

הכנסות החברה מקורן בהפצת מוצרי המתכת בארה"ב ובמדינות נוספות, בדגש על מזרח אירופה. עם לקוחות החברה נמנים יצרני ומפעלי פלדה ומתכות, חברות זיווד מתכתי, יבואני ויצואני מתכת, פלדה ואלומיניום וכן חברות בתחום התחבורה והבנייה. מכיוון שענף הבנייה מהווה חלק ניכר ממחזור הפעילות של החברה, האטה בענף זה היא בעלת השפעה על החברה. ענף הבנייה מאופיין בעונתיות, ובהתאמה מכירות החברה גבוהות יותר בחודשי האביב והקיץ.

חוותה את משבר 2008 במלוא עוצמתו

החברה מושפעת מהתנודתיות במחירי המתכת, מכיוון שרכישת חומרי הגלם ומכירת תוצרת העיבוד לא מבוצעים באותה נקודת זמן, ולכן החברה מבצעת גידור למחירי המתכות כדי להקטין את החשיפה לתנודתיות במחיר המתכות השונות. 2008 היוותה שנת שיא בהיבט של מחירי המתכות בעולם; כשלאחר האולימפיאדה בסין התחילו לדעוך מחירי הסחורות השונות, שכללו בין השאר גם את המתכות.

חברת CMC, שלא חזתה את ירידת המחירים החדה, לא ביצעה אז גידורים בהתאם, וסבלה הן מירידה בהכנסות והן מירידה ברווחיות, לאור התחייבות לספק במחיר מסוים ואי-ביצוע הגנה על מחיר הרכישה, תחת ההנחה שמחירי הסחורות לא צפויים להיות תנודתיים יתר על המידה. 2009, השנה היחידה שבה לחברה היה רבעון עם EBITDA שלילי מאז 1990, מוסברת בעיקרה על ידי המיתון העולמי, שהביא לירידת ביקושים לסחורות, ירידה במחיר המתכות, ירידה בשער החליפין של הדולר אל מול מטבעות זרים, ועלייה במחירי הנפט - שהובילו מצדם לעלייה בהוצאות האנרגיה של מפעלי הברזל ולעלייה בעלויות ההובלה הימית.

כחלק מההתמודדות עם המשבר, הקטינה החברה את מצבת העובדים שלה מכ-15 אלף עובדים לפחות מ-10,000 עובדים בתקופה של כשלוש שנים. לאור העובדה שהחברה חוותה את המשבר הפיננסי במלוא עוצמתו, נכון לאותה נקודת זמן, ננקטת גישה שמרנית - יש שיגידו שמרנית מדי - בהתנהלות הפיננסית. שמרנות פיננסית, ככלל, טובה למחזיקי איגרות החוב.

שווי שוק של 2.3 מיליארד דולר

נכון לדוחות השנתיים של CMC, שפורסמו בסוף אוגוסט 2019, היקף המאזן שלה היה 3.75 מיליארד דולר, וההון העצמי 1.62 מיליארדי דולר, עם יחס הון עצמי למאזן של כ-43%. הכנסות החברה בשנת הכספים שהסתיימה בסוף אוגוסט, הסתכמו בכ-5.83 מיליארד דולר, וה-EBITDA (רווח לפני מסים, פחת, הפחתות והוצאות מימון) הסתכם בכ-500 מיליון דולר - מה שמציב את שיעור ה-EBITDA מההכנסות על 8.55%. שווי השוק של החברה עומד על כ-2.35 מיליארד דולר.

בשנה החולפת רכשה קומרשיאל מטאלס את מפעלי המתכת בצפון אמריקה של חברת גרדאו הברזילאית, לאחר שהאחרונה נדרשה להגדיל את יתרות הנזילות שלה. העסקה הובילה להכפלה של כושר הייצור באמריקה מ-3.5 מיליון טונה לכ-7 מיליון טונה. כושר הייצור בפולין הוא 1.3 מיליון טונה, ובשנת 2018 נשלחו מהמפעל 1.25 מיליון טונה, ואילו כושר הייצור באותה שנה בכלל המפעלים בארה"ב היה 3.4 מיליון טונה ונשלחו 3.01 מיליון טונה.

מבחינת פילוח הכנסות החברה, 38% מקורן בהפצה, שינוע והרכבה של מוצרי מתכת, 32.4% ממפעלי המתכת בארה"ב, 15.6% ממחזור מתכת בארה"ב ו-14% ממפעלי המתכת ברחבי העולם (בדגש על פולין).

פערים בדירוג החוב של CMC

לקומרשיאל מטאלס שלוש איגרות חוב הנקובות בדולר ארה"ב ונפדות בפדיון סופי בין השנים 2023 ו-2027. דירוג החוב של החברה הוא BB פלוס מצד S&P ופיץ' עם אופק דירוג יציב, ו-Ba2 עם אופק שלילי מצד מודיס.

האגח של קומרשיאל מטאלס

שלוש חברות הדירוג ביצעו הערכת דירוג אשראי לחברה במהלך 2018, והפער בדירוג בין S&P ו-Fitch לחברת Moody's נובע מתפיסת המסגרת השלילית של מודיס את ענף הברזל באופן כללי.

לחברה שתי הלוואות עם שעבוד מדרגה ראשונה בהיקף כולל של 315 מיליון דולר, הנפדות ב-23 ביוני 2022. החברה עומדת ביחסי האיתנות הפיננסית הנדרשים ממנה, של יחס חוב להון 60% ויחס כיסוי חוב (EBITDA להוצאות מימון) של 2.5. נוסף על כך, לחברה כ-200 מיליון דולר של מזומן, והיא נדרשת בהתאם ליחסי האיתנות הפיננסית להחזיק סכום העולה על 150 מיליון דולר.

אגח קומרשיאל מטאלס מול מדד אגח נקובות בדולר

בשנים הקרובות, וככל הנראה בעשור הקרוב, ברזל על שלל צורותיו ותוצריו ימשיך להיות חלק מחיינו, ובהתאם להתנהלות העסקית והפיננסית של קומרשיאל מטאלס, סביר שגם החברה לא תיעלם מהנוף בקרוב.

איגרות החוב של החברה נסחרות בתשואה הגבוהה בכ-1% מתשואת אינדקס איגרות חוב דולריות בדירוג BB פלוס לתקופות פדיון דומות. בתשואה הגבוהה מתשואת קבוצת ההשוואה ובסיכון שניתן לאפיון, האג"ח של קומרשיאל מטאלס יכולות להוות מרכיב לגיוון תיק ההשקעות. 

הכותב הוא מנכ"ל OXTP INVESTMENTS ומשמש מנהל תחום החוב בחברת Oscar Gruss&Son. הכותב ו/או חברות קשורות עשויים להשקיע בניירות ערך ו/או מכשירים, לרבות אלה שהוזכרו בכתבה. האמור אינו מהווה ייעוץ או שיווק השקעות, המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם

עוד כתבות

סניף זול סטוק. בעיגול: איתן יוחננוף / צילום: תמונה פרטית, תמר מצפי

הסטוק של יוחננוף: למה כולם רוצים להחזיק רשת של מוצרים מוזלים?

בעקבות ההצלחה המסחררת של הנפקת מקס סטוק, יוחננוף תרכוש מניות הרשת המתחרה זול סטוק לפי שווי חברה של 90 מיליון שקל ● בכוונת יוחננוף להנפיק בעתיד את רשת המוצרים המוזלים לבית לפי שווי גבוה פי שלושה, אך שחזור ההצלחה של מקס סטוק עשוי להיות מאתגר בענף רווי התחרות

אולפן סטנד-אפ ניישן / צילום: היוטיוב הרשמי של רשת

רשת בתגובה לעתירה נגד שידור הסטנד-אפ עם נתניהו: "לא תעמולת בחירות"

הערוץ הגיב לעתירה שהוגשה נגד השידור הצפוי מחר של פרק בתוכנית הבידור "סטנד-אפ ניישן" בהשתתפות ראש הממשלה ● ברשת ציינו כי פנו לדמויות פוליטיות רבות, אך נתניהו היה היחיד שהסכים

שר החוץ והשגריר מאיחוד האמירויות / צילום: דוברות משרד החוץ

שגריר איחוד האמיריות הראשון בישראל נחת בארץ

השגריר הגיע הבוקר לישראל ופתח בסדרת פגישות, הראשונה שבהן עם שר החוץ גבי אשכנזי ● גבי אשכנזי: "יש לנו הזדמנות היסטורית להציג מודל של שלום חם וכולל בין המדינות ובין העמיפ"

אמיר ירון נגיד בנק ישראל / צילום: יונתן בלום

ההקלות בתעריפי המשכנתאות נכנסו לתוקף: ההטבות לא עומדות בציפיות

החל מהשבוע הרחבת רכיב הפריים במשכנתאות חלה על כל השוק • בבנק ישראל הודיעו על הידוק הפיקוח על התעריפים, אך יועצי משכנתאות אומרים שהמהלך לאו דווקא מיטיב עם כולם

ניקולא סרקוזי / צלם: רויטרס

צרפת: הנשיא לשעבר סרקוזי הורשע בניסיון שוחד ונשלח לשנת מאסר

ניקולא סרקוזי, שהורשע בכך ששיחד שופט כדי שיספק לו מידע פנים לגבי חקירה נגדו, נידון לשלוש שנות מאסר - שתיים מהן על-תנאי ואחת בפועל ● עם זאת, לפי ההערכות הוא יוכל להמיר את שנת המאסר בחלופות ● מדובר בפעם הראשונה בהיסטוריה המודרנית של צרפת שבה נשיא לשעבר נשלח למאסר

הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

האופטימיות של יואל גת: מבקש להנפיק חברת טכנולוגיות לוויין לפי 1.4 מיליארד שקל למרות הרעה בתוצאות

סטיקספיי שמוביל גת, לשעבר מנכ"ל גילת, מפתחת טכנולוגיות למערכות תקשורת לווייניות ● החברה מציגה ירידה חדה בהכנסות וזינוק בהפסדים אשתקד, עקב השפעות הקורונה - ובין היתר הפגיעה בחברות התעופה

יאיר נתניהו / צילום: שלומי יוסף, גלובס

יאיר נתניהו חויב לשלם 500 אלף שקל לאחר שהפסיד בתביעת דיבה

יאיר נתניהו רמז בשני ציוצים על קשר אינטימי בין פעילה של מפלגת כחול לבן ליו"ר המפלגה בני גנץ - ונתבע על-ידה ● נתניהו הבן לא הגיש כתב הגנה וטען כי לא קיבל את התביעה, אך באוגוסט 2020 התייחס לתביעה ואמר כי מדובר בתביעת השתקה מגוחכת שדינה להידחות

מדפיסים דולרים. האם הדפסת כרבע מהתוצר הלאומי באמת תפצה על אובדן הייצור?  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

צמיחה מול אינפלציה: פרשת הדרכים של הדולר

כולם יודעים שארה"ב רצה עם החיסונים ומשאירה אבק לאיחוד האירופי, וכולם יודעים שיש בוס חדש בבית הלבן והנושא הראשון על סדר היום שלו זה חבילת תמריצים בסך של 1.9 טריליוני דולרים למשק ● איך זה ישפיע על הדולר?

ג'ו ביידן, נשיא ארה"ב / צילום: Reuters, Tom Brenner

האזרח מספר 1 בארה"ב התייצב לצד עובדי אמזון: תומך בניסיונות ההתאגדות

למעלה מ־5,800 עובדי מחסני אמזון באלבמה מצביעים החודש האם להצטרף לאיגוד הקמעונאות, הסיטונאות והכלבו ● נשיא ארה"ב ג'ו ביידן הבהיר בסרטון שפרסם בטוויטר כי הוא תומך בזכותם להתאגד ● "המדיניות של הממשל שלי תהיה לתמוך בזכות להתאגד ובזכות להתמקח באופן קולקטיבי"

גיא רגב, אסף וסרצוג ועו"ד איילת נחמיאס-ורבין / צילום: איל יצהר

"האוצר מוביל תפישה שגויה שמקורה בחוסר הבנה טוטאלי במה שקורה בתעשייה"

כך אמר מנכ"ל קבוצת גאון גיא רגב בכנס התעשיינים "מגפה כלכלית כחול לבן" של גלובס ● בפאנל, שעסק בשאלה האם העדפת תוצרת כחול לבן מועילה למשק, השתתפו גם סגנית נשיא התאחדות התעשיינים עוה"ד איילת נחמיאס-ורבין וסגן הממונה על התקציבים במשרד האוצר אסף וסרצוג

היועמ”ש, ד”ר אביחי מנדלבליט / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

מנדלבליט: העברת החיסונים למדינות זרות נעשתה ללא האישורים הנדרשים

היועמ"ש הגיש חוות דעת על העברת חיסונים לשורה של מדינות זרות בעקבות דרישתו של גנץ לעצור את ההליך לאחר שלא התקיים דיון מסודר בנושא ● מנדלבליט קבע כי "ראוי שהנושא יובא לדיון בממשלה, בקבינט או בכל פורום אחר הכולל את השרים הרלוונטיים לנושא"

בנימין נתניהו / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

האם הממשלה כבר מכינה לנו סבב חיסונים נוסף בקיץ?

נתניהו פצח בבליץ הסברה על חיסון מחודש בקיץ. בינתיים אין בסיס לתסריט הזה ● המשרוקית של גלובס

לומדים בחוץ בישראל / צילום: Associated Press, Tsafrir Abayov

הממשלה אישרה: כיתות ז'-י' יחזרו ללמוד בבתי הספר בשבוע הבא

הממשלה אישרה את הפעימה השלישית בתוכנית היציאה, שתחל ביום ראשון ● מסעדות ובתי קפה ייפתחו לקבלת קהל

בית משפט עליון / צילום: אוריה תדמור

בג"ץ קבע: על המדינה להכיר בגיור רפורמי לקבלת אזרחות

שופטי בג"ץ קיבלו היום בדעת רוב עתירות מלפני 15 שנה וקבעו כי לעניין חוק השבות יש להכיר כיהודים גם במי שבמהלך שהותם בישראל כדין עברו גיור בקהילה רפורמית או קונסרבטיבית

מתוך אתר Get Key

תחרות ליד2? אתר חדש מציע פלטפורמה מתקדמת למכירת נכסים

לפי יזמי האתר Get Key, ניתן יהיה לפרסם בו נכסים תוך העלאת צילומי תלת-ממד ● באתר גם מנסים להוזיל עלויות תיווך, זאת תוך התחייבות למחיר פיקס של למתווך שיפעל עבור בעלי נכסים באמצעות האתר

אחרי שנה בבית, עובדים חוששים לשוב למשרד / צילום: Shutterstock

העובדים שלכם לא רוצים לחזור למשרד? כך תתמודדו

החזרה למקום העבודה מאיימת על לא מעט עובדים, ולא רק בגלל בזבוז הזמן המחודש בפקקים ● מעסיקים נערכים לשגרת עבודה חדשה: איך מתמודדים עם חרדת הפגישה המחודשת ● ניהול וקריירה

חברת הסייבר ההתקפי NSO / צילום: shutterstock, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

סכסוך חריף בין השותפים בקרן השולטת ב-NSO הישראלית

לפי פרסום של רשת סקיי, הוועדה המייעצת של קרן ההשקעות נובלפינה הפועלת מלונדון תתכנס להכריע מי ימשיך לנהל את נכסיה, לאחר שהיחסים בין השותפים בה עלו על שרטון ● הכרעה בנושא צפויה בשבועות הקרובים

תור מחוץ למספרה לאחר שלמספרות בגרמניה ניתן אישור להפתח / צילום: Reuters

אחרי עשרה שבועות: המספרות נפתחו בגרמניה; אין תורים עד סוף מרץ

עם זאת, הרשויות בגרמניה טרם הכריעו מתי ייפתחו יתר החנויות, שנסגרו ב-16 בדצמבר 2020, מכיוון שהדבר תלוי בשיעור התחלואה במדינה ששב לעלות

עדו קילמניק, מדיטייט / צילום: תמונה פרטית

השותפות שנולדה ברבע שעה הניבה אחרי 15 שנה אקזיט של 300 מיליון דולר

מדיטייט, שפיתחה מוצר לטיפול בערמונית מוגדלת שפירה, נמכרה לאולימפוס לפי שווי של 300 מיליון דולר ● המנכ"ל עדו קילמניק מספר על הדרך הארוכה ועל המו"מ עם הענקית היפנית ● חברת קסניה, שהייתה מהמשקיעים הראשונים, תגרוף 34 מיליון דולר

מפרץ חיפה / צילום: תמר מצפי

מכירת הפעילות הקמעונאית תניב לשמן תעשיות רווח של 110 מיליון שקל

במסגרת הסכם המכירה שנחתם תשלם הרוכשת, חברת סוגת תעשיות, 142 מיליון שקל לשמן, נוסף לסכום בטווח של כ-20-30 מיליון שקל עבור מלאי הפעילות הנרכשת, בהתאם למצבו בעת השלמת העסקה, הצפויה בתחילת חודש אפריל