גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לייצר, למחזר ולהרוויח: חברת המתכות מארה"ב ששווה לבדוק

איגרות החוב של קומרשיאל מטאלס, חברת מתכות אמריקאית שפועלת כבר יותר מ-100 שנה, מדורגות +BB ומשיאות תשואה דולרית של 4% לפדיון ב-2023 ויותר מ-4.5% לפדיון מאוחר יותר ● בעידן של ריביות נמוכות, אג"ח של חברה מסורתית, ותיקה ורווחית הן השקעה מעניינת

מפעל מיחזור מתכות / צילום: Larry McCormack / The Tennessean, רויטרס
מפעל מיחזור מתכות / צילום: Larry McCormack / The Tennessean, רויטרס

"איך אתם מעזים" צעקה לעבר מנהיגי העולם באו"ם הנערה השבדית בת ה-16 גרטה טונברג בכנס איכות הסביבה. למען הנראות, הקפידה גרטה לעבור את המסע משבדיה לארה"ב ביאכטה סולארית - מסע שנמשך 15 ימים ולילות.

עד כאן נוגעת ללב הדאגה לאיכות הסביבה בהיבט ההצגתי; בפועל, לבניית היאכטה נדרשה כמות לא מבוטלת של ברזל; הטלפון הלוויני שבו היא השתמשה הצריך לוויינים ומגדלי תקשורת, שגם הם עשויים מברזל; נוסף על כך, אנשי הצוות שליוו אותה במסעה משבדיה לארה"ב, עשו את דרכם חזרה מארה"ב לשבדיה בטיסה (הם העדיפו טיסה של 6 שעות על פני הפלגה של שבועיים), והצוות שהחליף אותם כדי להשיט את היאכטה בחזרה מארה"ב לשבדיה - טס גם הוא. המטוס שבו עשה שימוש הצוות, עשוי גם הוא מכמות לא מבוטלת של ברזל.

החיים עצמם, מתברר, חזקים מכל נאום באו"ם, גם אם הדוברת היא נערה שבדית. ועם כל הצורך בברזל, שקיים במאות השנים האחרונות ויהיה קיים ככל הנראה גם במאות השנים הבאות, מתחיל הסיפור של חברת קומרשיאל מטאלס  (Commercial Metals Company).

יותר מכירות באביב ובקיץ

קומרשיאל מטאלס (CMC) נוסדה בשנת 1915 ומעסיקה כיום כ-9,000 עובדים. משרדי החברה נמצאים באירווינג, טקסס. קבוצת Commercial Metals עוסקת במחזור, ייצור, הרכבה והפצה של פלדה ומוצרי מתכת, כמו גם מתן שירותים בארה"ב ובמדינות נוספות בעולם. תהליכי המחזור, יחד עם פעולות נוספות הנלוות לתהליך זה, מתבצעים במפעלים לעיבוד מתכת הממוקמים באלבמה, ארקנסו, פלורידה, גאורגיה, קנזס, לואיזיאנה, מיזורי, צפון קרולינה, אוקלהומה, דרום קרולינה, טנסי וטקסס.

נוסף על כך, החברה מפעילה חמישה בתי חרושת למתכת ונחושת בטקסס, אלבמה, דרום קרולינה, ארקנסו ואריזונה, שבהם מיוצרים מוצרי מתכת נדרשים באמצעות מגרסה, ריתוך, חיתוך, כיפוף וכדומה (דוגמת מוטות חיזוק, צינורות נחושת, גדרות ועוד). חומר הגלם מגיע בשתי דרכים עיקריות: איסוף פסולת פלדה (מסילות רכבת נטושות, כלי רכב ישנים וכדומה), וכן רכישת חומרי הגלם באופן ישיר, בין אם ממכרות ובין אם מחברות הפצה.

הכנסות החברה מקורן בהפצת מוצרי המתכת בארה"ב ובמדינות נוספות, בדגש על מזרח אירופה. עם לקוחות החברה נמנים יצרני ומפעלי פלדה ומתכות, חברות זיווד מתכתי, יבואני ויצואני מתכת, פלדה ואלומיניום וכן חברות בתחום התחבורה והבנייה. מכיוון שענף הבנייה מהווה חלק ניכר ממחזור הפעילות של החברה, האטה בענף זה היא בעלת השפעה על החברה. ענף הבנייה מאופיין בעונתיות, ובהתאמה מכירות החברה גבוהות יותר בחודשי האביב והקיץ.

חוותה את משבר 2008 במלוא עוצמתו

החברה מושפעת מהתנודתיות במחירי המתכת, מכיוון שרכישת חומרי הגלם ומכירת תוצרת העיבוד לא מבוצעים באותה נקודת זמן, ולכן החברה מבצעת גידור למחירי המתכות כדי להקטין את החשיפה לתנודתיות במחיר המתכות השונות. 2008 היוותה שנת שיא בהיבט של מחירי המתכות בעולם; כשלאחר האולימפיאדה בסין התחילו לדעוך מחירי הסחורות השונות, שכללו בין השאר גם את המתכות.

חברת CMC, שלא חזתה את ירידת המחירים החדה, לא ביצעה אז גידורים בהתאם, וסבלה הן מירידה בהכנסות והן מירידה ברווחיות, לאור התחייבות לספק במחיר מסוים ואי-ביצוע הגנה על מחיר הרכישה, תחת ההנחה שמחירי הסחורות לא צפויים להיות תנודתיים יתר על המידה. 2009, השנה היחידה שבה לחברה היה רבעון עם EBITDA שלילי מאז 1990, מוסברת בעיקרה על ידי המיתון העולמי, שהביא לירידת ביקושים לסחורות, ירידה במחיר המתכות, ירידה בשער החליפין של הדולר אל מול מטבעות זרים, ועלייה במחירי הנפט - שהובילו מצדם לעלייה בהוצאות האנרגיה של מפעלי הברזל ולעלייה בעלויות ההובלה הימית.

כחלק מההתמודדות עם המשבר, הקטינה החברה את מצבת העובדים שלה מכ-15 אלף עובדים לפחות מ-10,000 עובדים בתקופה של כשלוש שנים. לאור העובדה שהחברה חוותה את המשבר הפיננסי במלוא עוצמתו, נכון לאותה נקודת זמן, ננקטת גישה שמרנית - יש שיגידו שמרנית מדי - בהתנהלות הפיננסית. שמרנות פיננסית, ככלל, טובה למחזיקי איגרות החוב.

שווי שוק של 2.3 מיליארד דולר

נכון לדוחות השנתיים של CMC, שפורסמו בסוף אוגוסט 2019, היקף המאזן שלה היה 3.75 מיליארד דולר, וההון העצמי 1.62 מיליארדי דולר, עם יחס הון עצמי למאזן של כ-43%. הכנסות החברה בשנת הכספים שהסתיימה בסוף אוגוסט, הסתכמו בכ-5.83 מיליארד דולר, וה-EBITDA (רווח לפני מסים, פחת, הפחתות והוצאות מימון) הסתכם בכ-500 מיליון דולר - מה שמציב את שיעור ה-EBITDA מההכנסות על 8.55%. שווי השוק של החברה עומד על כ-2.35 מיליארד דולר.

בשנה החולפת רכשה קומרשיאל מטאלס את מפעלי המתכת בצפון אמריקה של חברת גרדאו הברזילאית, לאחר שהאחרונה נדרשה להגדיל את יתרות הנזילות שלה. העסקה הובילה להכפלה של כושר הייצור באמריקה מ-3.5 מיליון טונה לכ-7 מיליון טונה. כושר הייצור בפולין הוא 1.3 מיליון טונה, ובשנת 2018 נשלחו מהמפעל 1.25 מיליון טונה, ואילו כושר הייצור באותה שנה בכלל המפעלים בארה"ב היה 3.4 מיליון טונה ונשלחו 3.01 מיליון טונה.

מבחינת פילוח הכנסות החברה, 38% מקורן בהפצה, שינוע והרכבה של מוצרי מתכת, 32.4% ממפעלי המתכת בארה"ב, 15.6% ממחזור מתכת בארה"ב ו-14% ממפעלי המתכת ברחבי העולם (בדגש על פולין).

פערים בדירוג החוב של CMC

לקומרשיאל מטאלס שלוש איגרות חוב הנקובות בדולר ארה"ב ונפדות בפדיון סופי בין השנים 2023 ו-2027. דירוג החוב של החברה הוא BB פלוס מצד S&P ופיץ' עם אופק דירוג יציב, ו-Ba2 עם אופק שלילי מצד מודיס.

האגח של קומרשיאל מטאלס

שלוש חברות הדירוג ביצעו הערכת דירוג אשראי לחברה במהלך 2018, והפער בדירוג בין S&P ו-Fitch לחברת Moody's נובע מתפיסת המסגרת השלילית של מודיס את ענף הברזל באופן כללי.

לחברה שתי הלוואות עם שעבוד מדרגה ראשונה בהיקף כולל של 315 מיליון דולר, הנפדות ב-23 ביוני 2022. החברה עומדת ביחסי האיתנות הפיננסית הנדרשים ממנה, של יחס חוב להון 60% ויחס כיסוי חוב (EBITDA להוצאות מימון) של 2.5. נוסף על כך, לחברה כ-200 מיליון דולר של מזומן, והיא נדרשת בהתאם ליחסי האיתנות הפיננסית להחזיק סכום העולה על 150 מיליון דולר.

אגח קומרשיאל מטאלס מול מדד אגח נקובות בדולר

בשנים הקרובות, וככל הנראה בעשור הקרוב, ברזל על שלל צורותיו ותוצריו ימשיך להיות חלק מחיינו, ובהתאם להתנהלות העסקית והפיננסית של קומרשיאל מטאלס, סביר שגם החברה לא תיעלם מהנוף בקרוב.

איגרות החוב של החברה נסחרות בתשואה הגבוהה בכ-1% מתשואת אינדקס איגרות חוב דולריות בדירוג BB פלוס לתקופות פדיון דומות. בתשואה הגבוהה מתשואת קבוצת ההשוואה ובסיכון שניתן לאפיון, האג"ח של קומרשיאל מטאלס יכולות להוות מרכיב לגיוון תיק ההשקעות. 

הכותב הוא מנכ"ל OXTP INVESTMENTS ומשמש מנהל תחום החוב בחברת Oscar Gruss&Son. הכותב ו/או חברות קשורות עשויים להשקיע בניירות ערך ו/או מכשירים, לרבות אלה שהוזכרו בכתבה. האמור אינו מהווה ייעוץ או שיווק השקעות, המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם

עוד כתבות

סניף של רשת "גולף" / צילום: בר אל

משבר הקורונה: גולף דוחה את פרסום דוחותיה השנתיים לאפריל

קבוצת האופנה הציבורית נעזרת בארכה שניתנה לתאגידים בנוגע לפרסום דוחותיהם השנתיים ● צפויה להציג ברבעון הראשון פגיעה ניכרת בתוצאותיה בשל משבר הקורונה והסגר שמונע את הפעלת חנויותיה ● עד כה בסקטור האופנה פרסמו דוחות שנתיים פוקס, קסטרו והמשביר לצרכן

שער עיתון "פנאי פלוס" / צילום: צילום מסך

כל עובדי "פנאי פלוס" ו"טיים אאוט" הוצאו לחופשה ללא תשלום

עפ"י התכנון של הנהלת קבוצת "ידיעות אחרונות", בחודשיים הקרובים לא יצאו גיליונות חדשים של "פנאי פלוס", ובענף מציבים סימן שאלה האם העיתון יחזור גם אחרי תום המשבר ● קבוצת סיגלר הוציאה את עובדי "טיים אאוט" לחופשה ללא תשלום של 45 יום

קאר שולץ / צילום: כדיה לוי, גלובס

תרופה של טבע למלריה וזאבת אושרה לטיפול חירום בחולי קורונה

בתגובה זינקה מניית החברה בכ-12% ● זינוק של 120% במניית חברת הטכנולוגיה סופרקום, המספקת פתרונות בתחומי בריאות הציבור והפקת תעודות חכמות

דורשי עבודה חדשים שנרשמו בלשכת התעסוקה מתחילת החודש

90% מדורשי האבטלה החדשים במרץ: עובדים בחל"ת

מאז אתמול ב-17:00 נרשמו 7,130 דורשי עבודה ● 89.9% מהנרשמים בשירות התעסוקה מתחילת מרץ נמצאים בחל"ת, 6.4% פוטרו ● שיעור האבטלה עומד על 23.3%

מיניסו/ צילום: Goldpro76

אחרי שסגרה חנויות והוציאה 220 עובדים לחל"ת: מיניסו עולה עם אתר סחר מקוון

מערך המשלוחים של מיניסו יפעל בכל חלקי הארץ, ויספק הזמנות בתוך 3-5 ימי עסקים מרגע ביצוע ההזמנה באתר ● כמה יעלה משלוח בהזמנה מקוונת?

רופא מוטרד הולך מחוץ לבית החולים לחולי קורונה שהוקם במיוחד  / צילום: רויטרס

צו השעה: גם מחשבי־העל בעולם התגייסו למלחמה נגד הקורונה

מחשבי־על כוללים עשרות אלפי מעבדים שעובדים יחד לביצוע חישובים גדולים ● חישובים כאלה יכולים להסתיים בתוך יום, לעומת מאות שנים במחשב רגיל ● בין היתר, חוקרים מנסים לפתח בעזרתם מודלי חיזוי מורכבים של התפשטות המגפה

בדיקה לגילוי הדבקה בנגיף הקורונה בארה"ב / צילום: Ted S. Warren, AP

פיתוח ישראלי יכול להגדיל פי 8 את קיבולת בדיקות הקורונה

פיתוח חדש של אוניברסיטת בן גוריון יכול לחסוך משמעותית גם בזמן וגם בציוד מעבדה ● "המטושים עדיין בחסור עד כדי כך שבמקום להשתמש בשלושה מטושים לכל נבדק - נחיר נחיר ולוע - משתמשים לפעמים במטוש אחד שדוחפים גם לאף וגם לפה"

חיטוי של שכונה ברומא, איטליה / צילום: Mauro Scrobogna/LaPresse, AP

עלייה נוספת במספר המתים מהנגיף בצרפת, בלגיה והולנד

מספר המתים הכולל מקורונה בספרד הגיע ל-8,189 ומתקרב לנתון באיטליה, שעומד על כ-11 אלף בני אדם ● באופן מדאיג, מספר הנדבקים החדשים בספרד עלה ב-9,000 בני אדם ביממה האחרונה לסך של 94,000 מקרים עד כה; כ-5,600 איש מאושפזים בטיפול נמרץ

פלטפורמת הגז של מאגר תמר / צילום: בן יוסטר

עוצרות דיבידנדים למרות רווחי הגז: מורה נבוכים למצבן הפיננסי המורכב של דלק קידוחים ותמר פטרוליום

חובות של מיליארדי שקלים והאטה כלכלית בהשפעת משבר הקורונה מכניסים את החברות המחזיקות במאגרי הגז של ישראל לעמדת מגננה ● הנפגעת העיקרית עלולה להיות קבוצת דלק, שיכולת החזר החוב שלה נסמכת במידה רבה על הדיבידנדים מדלק קידוחים

כחלון ונתניהו / צילום: Amir Cohen, רויטרס

קחו מענק סיוע מהמדינה (ואל תשכחו לשלם עליו מס): כל מה שצריך לדעת על תוכנית החילוץ למשק

התוכנית בהיקף של 80 מיליארד שקל היא אומנם חסרת תקדים אך גם כוללת לא מעט אותיות קטנות ● הסיוע לעצמאים עשוי להפוך להלוואה, חלקים בתוכנית בכלל זקוקים לחקיקה, ולכן יחכו להקמת ממשלה; וכדי להבין באופן מלא איך יחושב הפיצוי תיאלצו לחכות לאחרי החג ● "גלובס" עושה סדר

צעיר עם מסיכה ועם הטלפון שלו בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

הבעיה הגדולה בשוק התקשורת בישראל: יציבות הרשתות הסלולריות

למרבה הצער אין פתרונות קסם לחוויית הסלולר ההולכת ויורדת ● הבעיות המרכזיות ברשתות הסלולריות הן מחסור בתדרים, השקעה נמוכה של החברות בבניית אתרים נוספים ובחיבורים בין האתרים לליבת הרשת

ערן יעקב / צילום: יונתן בלום, גלובס

אתר רשות המסים קורס לאחר שנפתחה האפשרות לקבלת סיוע לעצמאים

חלק מבעלי העסקים והמייצגים שמנסים להיכנס לאתר מצליחים לאחר כ-2-3 דקות המתנה, ובהמשך האתר עובד לאט אך הם מצליחים להשלים את הליך הרישום, ואחרים כלל לא מצליחים להיכנס או שנתקעים במהלך מילוי הטפסים באתר

בורסת תל אביב סיקור שוטף / צילום: איל יצהר, גלובס

תל אביב ננעלה בעליות: ת"א 35 עלה ב-2.5%

מדד ת"א 125 הוסיף 2.2% ומדד ת"א 90 התחזק ב-3.25% ● מדד הנפט והגז זינק ב-4.9% ומדד הנדל"ן עלה ב-4.3% ● טבע קפצה על רקע אישור תרופה שלה לשימוש בקורונה ● הממשלה אישרה אתמול תוכנית חילוץ למשק ב-80 מיליארד שקל

בדיקת קורונה לצעיר בבני ברק / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

מספר מקרי הקורונה עלה ל-5,358; 224 החלימו מהנגיף

גבר בן 90, אישה בת 90 ושתי נשים בנות כ-50 נפטרו היום מהמחלה - סך הכל 20 נפטרו עד כה בארץ ● שב"כ קיבל אישור לסייע במאמץ לצמצום התפשטות הנגיף בישראל ● ברחבי העולם יש מעל ל-800 אלף מקרי קורונה

רוני חזקיהו / צילום: תמר מצפי

קרנות הסיוע לעסקים במשבר: בבנקים מזהירים – לא נעמוד בקצב

בבנקים מחמיאים על הקמת הקרן שעשויה לעזור לרבים אבל אינה מתואמת עם לוח הזמנים של המערכת, שגם היא פועלת בימים אלה במתכונת קורונה ● גורם במערכת: הבנקים לא יכולים לתת מענה בזמן קצר ללקוחות של בנקים אחרים. האוצר לא מוכן להקל בנקודה זו"

חיילים בפעילות של עמות יד לילד / צילום: יד לילד המיוחד

גם בתוכנית הסיוע הנוכחית העמותות והמגזר השלישי נשארים מאחור

תוכנית הסיוע למגזר השלישי שהציגה הממשלה לא כוללת קריטריונים ברורים והיא פונה רק לארגונים שקיבלו סיוע מהמדינה בעבר ● "המגזר השלישי צריך קרן סיוע מיידית של אחוז אחד מסך התוכנית הכלכלית שתאפשר סיוע מיידי ואוויר לנשימה"

הטבות נדל"ן בצל הקורונה / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי , גלובס

מוותרות על כספים ודוחות תשלומים: אלה ההטבות שמעניקות חברות הנדל"ן

משבר הקורונה משפיע על כל ענף הנדל"ן, ולכל החברות ברור שקשיים או קריסה של סקטורים מסוימים תשפיע עליהן במוקדם או במאוחר ● כמה חברות בענף כבר מציעות הטבות שונות ללקוחותיהן

קניון tlv/ צילום:auev fvi

באיחור לא אופנתי ופחות מהמתחרים, גם קניון TLV מגיב למשבר הקורונה

בעוד שבביג ועזריאלי ויתרו על כסף אמיתי על מנת ללכת לקראת בעלי החנויות בקניונים שלהם שמכירותיהם נגדעו באחת - הרי שבקניון התל-אביבי שבשליטת מוטי בן משה מציעים הטבות מצומצמות בהרבה

התרופה Ajovy של טבע / צילום: יח"צ

טבע ניצחה במאבק על הפטנט של אג'ובי, המניה מזנקת

ועדת הערעורים של ​משרד הפטנטים של ארה"ב דחתה את הערעור של אלי לילי על הפטנטים של טבע ● לפני כחודשיים הודיעה טבע על אישור FDA לשיווק המזרק האוטומטי של התרופה, וכן על תוצאות חיוביות בניסוי קליני בתרופה ביפן

אבי בן טל, מנכ"ל רשת 13 / צילום: ינאי יחיאל

הצרות של רשת 13: אלי עזור דורש החזר הלוואה בסך 10 מיליון שקל - וגל קיצוצים נוסף בדרך

הדרישה הכספית של עזור מתווספת לשלל הבעיות עמם מתמודד בימים אלה המנכ"ל הטרי אבי בן טל ● כעת מנסים ברשת ובחברת החדשות למזער נזקים ע"י קיצוצי כוח אדם והקדמת המעבר מבית הוורד למשרדי רשת