גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

המיזם הטלוויזיוני של משה חוגג ינסה לגייס 6 מיליון דולר בהנפקת מטבע דיגיטלי

המטבעות של BLOCKTV, שיוצעו למכירה בבורסת הקריפטו ביטרקס החל ב-21 בנובמבר, אמורים לשמש לתשלום על פרסומות ושירותים באתר המדיה, הנמצא בבעלות קרן סינגולריטים של חוגג

יעל לביא ואשר ווסטרופ-אוונס באולפן BLOCKTV / צילום: BLOCKTV
יעל לביא ואשר ווסטרופ-אוונס באולפן BLOCKTV / צילום: BLOCKTV

מיזם המדיה BLOCKTV של משה חוגג, בעלי קרן ההון סיכון סינגולריטים ומועדון הכדורגל בית"ר ירושלים, נערך לקראת הנפקה ראשונית לציבור של מטבע דיגיטלי משלו (שסימולו BLTV), שבה ינסה לגייס השקעה בסכום של 6 מיליון דולר. לדברי בלוקטיוי, המטבעות שיונפקו יהיו מבוססים על טכנולוגיית הבלוקצ'יין של את'ריום (תקן ERC-20).

בלוקטיוי הוא אתר וידאו שהושק בתחילת 2019, ומשדר תוכניות וכתבות עם תכנים מתחום הבלוקצ'יין והמטבעות הקריפטוגרפיים, שאותם היא מפיק מאולפניו במגדל אמות אטריום ברמת גן. החברה הפרטית הישראלית שמחזיקה בבלוקטיוי היא Alignment Media LTD - חלק מקבוצת אליינמנט, שנמצאת בבעלות מלאה של סינגולריטים, בראשותם של חוגג ושותפו הקזחי קינס רקישב, ומוגדרת כ"קבוצת הבלוקצ'יין" שלה. לאליינמנט מדיה יש חברה-בת הרשומה בקפריסין, האחראית על ניהול הנפקת המטבע של בלוקטיוי.

צוות העובדים של בלוקטיוי מונה כיום 30 עובדים, הכוללים אנשי תוכן, טכנאים, מפיקים ואנשי שיווק ומכירות. מנכ"ל החברה הוא אבירם אלעד, שבאוגוסט 2018 פרש מתפקידו כעורך הראשי של אתר וואלה ומונה למנהל המיזם הטלוויזיוני של חוגג.

על-פי הודעת בלוקטיוי, מטבעות BLTV שיונפקו על-ידי אליינמנט מדיה, יירשמו למסחר ב-21 בנובמבר בבורסת הקריפטו Bittrex Global הפועלת מליכטנשטיין. בורסה זו מאפשרת מסחר ללקוחות מרוב מדינות העולם, למעט ארה"ב ומדינות שיש נגדן סנקציות כלכליות. בהנפקה יוצעו למכירה 600 מיליון מטבעות - שהם, על-פי בלוקטיוי, 20% מההיצע הכולל של מטבעות BLTV, המונה 3 מיליארד מטבעות. שאר המטבעות (80% מההיצע הכולל) "יינעלו" לחלוטין לתקופה של 12 חודשים (שבה לא ניתן יהיה לסחור בהם), ולאחריה תהיה תקופת הבשלה של 12 חודשים נוספים, שבה מנות של מטבעות יופצו מדי יום.

המחיר המבוקש עבור המטבע של בלוקטיוי בהנפקה נקבע על-ידי החברה בסכום של סנט אחד (0.01 דולר ארה"ב) ליחידה. לפיכך, בהנפקה צפוי גיוס של 6 מיליון דולר, אם יירכשו כל 600 מיליון המטבעות במחיר המבוקש. מחיר זה משקף למטבעות BLTV שווי שוק פוטנציאלי של 30 מיליון דולר.

הפסדים כבדים למשקיעי ICO קודמים

בלוקטיוי אינו המיזם הראשון של משה חוגג שמנפיק מטבע דיגיטלי. ב-2017 עשה זאת הסטארט-אפ Stox, שגייס ב-ICO (הנפקה ראשונית של מטבע דיגיטלי) 33 מיליון דולר לצורך הקמת פלטפורמת חיזוי שווקים מבוססת בלוקצ'יין; ובסוף אותה שנה עשתה זאת חברת סירין לאבס, שגייסה ב-ICO סכום של 158 מיליון דולר לצורך פיתוח סמארטפון הבלוקצ'יין Finney, הכולל ארנק למטבעות קריפטו.

ואולם, כפי שדווח ב"גלובס" בעבר, המשקיעים בשני המטבעות האלה ספגו הפסדים כבדים: גם המטבע של סירין (שסימולו SRN) וגם המטבע של סטוקס (STX) התרסקו ביותר מ-99% ממחירי השיא שלהם, ועד היום אינם מראים כל סימני התאוששות.

מטבעות מרוסקים

על-פי "המסמך הלבן" שפרסם בלוקטיוי לקראת הנפקת המטבע, הקצאת המטבעות תיעשה על-פי החלוקה הבאה: 47% מהמטבעות יוקצו לרזרבה, 20% יוקצו למכירה, 17% לצוות בלוקטיוי, 14% לשותפים אסטרטגיים ולשיווק, ו-2% ליועצים. מהמסמך עולה כי התמורה שתתקבל ממכירת המטבעות, תיועד לצורכי יצירת תוכן והפקה (40%), מחקר ופיתוח (20%), מכירות ושיווק (20%) והנהלה כללית (20%).

מעבר למימון צורכי האתר, בלוקטיוי מקווה להגיע לכמה יעדים נוספים בעזרת המטבע הדיגיטלי שלו. על-פי האתר, הוא מתכנן להרחיב את פעילותו לתחומי כיסוי נוספים מעבר לתעשיית הבלוקצ'יין ושוק הקריפטו, כך שיכללו מגוון רחב של תעשיות הייטק. נוסף על כך, כבר בשנה הבאה מתוכננת השקה של אולפני בלוקטיוי בניו יורק ובאסיה, נוסף על האולפן הפועל בישראל.

מטבעות BLTV אמורים לשמש אמצעי תשלום עבור פרסומות, מנויים, תכני "פרמיום", השתתפות באירועים עסקיים ושירותים נוספים בפלטפורמת האתר. המטבע החדש מוצג כאמצעי להמרצת אינטראקציה של הצופים עם התכנים שהאתר מספק. לצורך זה ישיק בלוקטיוי בשנה הבאה "מרכז מעורבות" (Engagement Center), שיאפשר למחזיקי המטבעות שלו גישה לתכני "פרמיום", השפעה על הנושאים שבהם יעסקו התוכניות שלו וגם השתתפות בהחלטות על עיצוב מוצרי האתר.

נוסף על כך, בלוקטיוי הודיע כי בשנה הבאה ישיק טכנולוגיה מבוססת בלוקצ'יין, שנקראת "Eye Prove". טכנולוגיה חדשה זו, לדבריו, תאפשר למפרסמים לנטר את נתוני הצפייה בפרסומות שישודרו בפלטפורמה של בלוקטיוי ולתגמל משתמשים על צפייה בפרסומות שלהם.

תגובות צוננות בקהילת הבלוקצ'יין

בשיחה עם "גלובס" אמר גורם בהנהלת בלוקטיוי כי "הרעיון מאחורי הנפקת המטבע הוא לייצר משולש של כלי תקשורת, מפרסם וצופה. המודל שלנו בנוי כך שהצופה מקבל מטבעות, לאחר שהוכיח צפייה בפרסומת (צילם QR קוד). לאחר מכן הוא יכול לקחת את המטבעות ולהשתמש בהם כדי להשפיע ולהיות שותף לתוכן בפלטפורמה על-ידי כוח הצבעה, הבעת דעה מצולמת, קביעת לוח משדרים וכדומה".

במענה לשאלה כיצד משתלבת בורסת הקריפטו Bittrex ב"משולש" הזה, השיב אותו גורם: "ביטרקס הם פלטפורמת המסחר בלבד. בהמשך יהיו עוד". לדבריו, בורסת ביטרקס, שהיא אחת מזירות המסחר הגדולות במטבעות קריפטו, היא שפנתה אל בלוקטיוי עם הרעיון להנפקת המטבע. הוא ציין כי המטבעות של בלוקטיוי לא יקנו למחזיקים בהם כל החזקה בנכסי החברה.

בקהילת הבלוקצ'יין הישראלית, ההודעה על הנפקת המטבע של בלוקטיוי זכתה ללא מעט תגובות צוננות. "לדעתי, בלוקטיוי חייבים את המהלך הזה, שכנראה לא ייצא ממנו אף סנט, כדי שיהיה איך לשווק את החברה למשקיע חיצוני, שיזרים לה כסף במקום חוגג", אמר ל"גלובס" מקור המכיר מקרוב את פעילות האתר. "זה נועד לעטוף את החבילה באריזה טכנולוגית, עם איזה גימיק של קריפטו או בלוקצ'יין".

גורם בהנהלת בלוקטיוי אמר ל"גלובס" כי עד היום הושקעו בהקמת ובהפעלת האתר כמה מיליוני דולרים, והוסיף: "אנחנו רואים פוטנציאל גדול בצמיחה של החברה, ומשם בא גם הפוטנציאל של הנפקת המטבע". לדבריו, הכספים שיגויסו בהנפקה ישמשו בראש ובראשונה לפיתוח הטכנולוגיה הנדרשת לפלטפורמה החדשה. "בנינו פה מנגנון שאמור לייצר כלכלת מטבע הרבה יותר בריאה ומוגנת", אמר. "אנחנו מוציאים לשוק בהנפקה 20% מהמטבעות, וכל שאר המטבעות נעולים למשך שנה. לאף אחד, כולל הנהלת בלוקטיוי, לא תהיה גישה למטבעות בשנה הזאת. אנחנו מנהלים את ההנפקה הזאת בצורה שמרנית, שהיא מאוד זהירה כלפי רוכשי המטבע ומנסה לשמר את הערך שלו".

לדברי אותו גורם, "יש גם מטבעות עם קונספט דומה שדווקא מצליחים בעולם, כמו למשל המטבע Basic Attention Token, שגם מאפשר ניטור של צפייה בפרסומות באינטרנט. בניגוד לאותם מטבעות שהתרסקו ביותר מ-99% בשנתיים האחרונות, פה יש מוצר עובד, קיים ומוכח, וזה לא עניין מובן מאליו בשוק הזה".

על השאלה באיזה מידה יוכלו רוכשי מטבעות בלוקטיוי להשפיע על התכנים שישודרו באתר, השיב אותו גורם: "זה לא ישפיע על כל השידורים של האתר, אלא רק בסדר גודל של כרבע מהם. וגם אז, ננטרל אפשרות של אנשים להשפיע בצורה מוחלטת על התכנים, לא משנה בכמה מטבעות הם יחזיקו".

הוא הוסיף כי "בלוקטיוי רוצים לקחת קדימה את כל עניין המעורבות של הצופים בתכני המדיה. יש פה ערוץ טלוויזיה שהוקם לפני פחות משנה, שכבר מוכר היטב בתעשיית הבלוקצ'יין בעולם, ואנחנו מקווים שהמהלך שאנחנו עושים ישפיע גם על גופי מדיה גדולים בעולם, ששוקלים כיום מחדש את המודל העסקי שלהם". 

רוצים להתעדכן בענייני בלוקצ'יין ומטבעות דיגיטליים? הצטרפו לערוץ הטלגרם קריפטו גלובס.

עוד כתבות

שלט שמזכיר לשמור על ריחוק חברתי בגלל הקורונה בעיר מאלמו בשבדיה, יולי. גל החום בקיץ הביא להתגודדות בחופים ובאתרי הנופש / צילום: רויטרס

האשמים החדשים באחריות לאלפי קורבנות הקורונה בשבדיה: גלי שפעת מתונים מהעבר

דבריו של האפידמיולוג הראשי במדינה, אנדרס טגנל, גררו סערה וביקורות מצד מקביליו במדינות הסקנדינביות ואפילו מצד עיתון שבדי מקומי, שאמר כי "הם נשמעים יותר כמו פיקציה" מאשר מציאות

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

הבורסה ננעלה בירידות על רקע דיווחים על החמרה צפויה בסגר

החשש מהחמרת הסגר לצד חולשת העליות בניו יורק הכבידו על המסחר ● מדד הבנקים צנח ב-2.8%, מדד ת"א 90 איבד 1.7% ● מחזור המסחר בשוק המניות היה חריג יחסית והסתכם ב-1.73 מיליארד שקל

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

'ימים נוראים' בוול סטריט: הנאסד"ק צנח ב-3%, הדאו ג'ונס ב-2%

החששות של המשקיעים חזרו לקדמת הבמה בעוד מדד הפחד קפץ ● בורסות אירופה ננעלו בעליות למרות העלייה בתחלואה וחולשה בנתוני המאקרו בספטמבר ● הנפט (WTI) טיפס מעל 40 דולר לחבית ● נייקי זינקה לאחר הדוחות; טסלה איבדה גובה על רקע האכזבה מ"יום הסוללה"

"פרי פלייס" ברחובות,היום. אחד מהפרויקטים להם הלוותה אקספו מיליוני שקלים / צילום: בר אל, גלובס

הולכים ומסתבכים: החשיפה של קרן אקספו לקבוצת פרי - כ-200 מיליון שקל

מהמסמכים שהגישה לבימ"ש קרן האשראי בניהולם של אנשי שוק ההון אבי דויטש ושמעון הייבלום עולה כי החשיפה שלהם לקריסה של פרי נדל"ן גבוהה בעשרות מיליוני שקלים מהמספרים שהוצגו עד כה • ברקע עולות טענות הדדיות בין אנשי הקרן לנאמני החברה

האישה היחידה בחדר / אילוסטרציה: אפרת לוי, גלובס

מדד מעלה: חברות ביטוח מובילות בנשים בהנהלה

49% מהחברות קבעו יעד לשיעור הנשים בדרגי ניהול • שיעור הנשים בהנהלות התקבע בשנים האחרונות על כ-30%

הדמייה של התוכנית שאושרה להתחדשות עירונית בשכונת קריית נורדאו בנתניה / צילום:

הוועדה המחוזית מרכז אישרה תוספת של 4,900 יחידות דיור לשכונת קריית נורדאו בנתניה

שכונת קריית נורדאו נבנתה בסוף שנות ה-50, כשכונת שיכונים בחלק הדרומי של נתניה, והיא מוקפת כיום בשכונות חדשות ● השכונה הקיימת כוללת 5,655 יח"ד ● התוכנית החדשה כוללת גם שטחי מסחר ותעסוקה, מבני ציבור ושטחים פתוחים

מטוס של אל על / צילום: יח"צ

אל על למדינה: אלי רוזנברג איש קש של אביו. יש למנוע את העברת השליטה

במכתב ששיגרה החברה לשר החוץ ולשרת התחבורה נטען כי הרוכש של החברה הישראלית הוא רוזנברג האב והיותו ללא אזרחות ישראלית מנוגדת לתקנות החברה ● עוד נטען במכתב כי נציגי הרוכש היו מודעים לבעיה: "לקני רוזנברג יש בן שכבר כמה שנים לומד בישיבה בישראל ואנחנו נרשום את המניות על שמו"

משרדים של שלמה סיקסט  / צילום: כדיה לוי, גלובס

אניגמה בשוק הרכב: למה נבואות הזעם על המשבר בליסינג לא התממשו בינתיים

הירידה הצפויה בפעילותן, לצד המינוף הגבוה שבו הן פועלות, הובילו בשבועות הראשונים של המשבר לצניחה בערך האג"ח שהנפיקו חברות הליסינג הישראליות ● מאז חזרו האג"ח לתשואות חד-ספרתיות, והחברות רשמו רווחים במחצית השנה, למרות ירידה בהכנסות ● בעקבות הדוחות הרבעוניים

חדר עסקאות בבית השקעות בתל אביב. לקרנות הגמישות יש מה למכור ביחס למדדים  / צילום: Gil Cohen Magen, רויטרס

על קרנות השקעה, אפיקים סחירים ומשבר הקורונה

קרנות ההשקעה הולכות וצוברות פופולריות, והמוסדיים מעבירים אליהן יותר ויותר נכסים, על חשבון האפיקים הסחירים ● משבר הקורונה מבליט את היתרונות והחסרונות של כל אחד משני האפיקים בתקופות של תנודתיות

הבורסה בתל אביב/ צילום: שלומי יוסף

שוק ההנפקות בת"א רותח: "לא זוכר התנפלות כזו ב-20 השנים האחרונות"

תל אביב לקראת שיא של עשור במספר הנפקות ה-IPO ● פעיל בשוק החיתום: "הטרנד העיקרי הוא של הנפקת חברות אנרגיה מתחדשת וחברות טכנולוגיה, בזכות העמידות והביצועים שאותן חברות הפגינו במשבר"

פגישת השר כ"ץ ויו"ר ההסתדרות בר־דוד. סיכמו להקים צוותים משותפים לגיבוש פתרונות / צילום: דוברות ההסתדרות

קיצוץ שכר השרים לא יספיק: הקורונה היא הזדמנות לתיקון המגזר הציבורי

הפחתת שכר של 10% לשרים ובכירים נוספים היא סמלית וחשובה אבל הגיע הזמן לטפל גם בבעיות העומק של המגזר הציבורי, בדיוק כפי שהבטיח שר האוצר ישראל כ"ץ ● האם הוא גם יקיים?

מתחם היבדק וסע של מד"א ברחובות / צילום: דוברות מד"א

6,808 מאומתים חדשים לקורונה בישראל; 12.9% מהבדיקות חיוביות

מספר המאושפזים במצב קשה ירד מעט - 667, אך מדובר במספר תנודתי המצוי במגמת עלייה ● מספר אנשי הצוות הרפואי הנמצאים בבידוד עקב חשיפה לחולה או בעקבות הידבקות הגיע לשיא חדש - 4,454, מתוכם 1,700 חולים מאומתים

איילת שקד  / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

תגובות זועמות נגד הסגר: "החלטה הזויה בניגוד לדעת המומחים"; השר יזהר שי קורא לח"כים להצביע נגד

המערכת הפוליטית סוערת בעקבות ההחלטה להדק את הסגר, ותגובות מגיעות משלל גורמי האופוזיציה השונים ● המפגינים בבלפור מפוצלים: יאיא פינק קורא לעבור להפגנות וירטואליות, ואילו תנועת קריים מיניסטר ימשיכו למחות למרות ההנחיות

נתב"ג, הבוקר. אלפי ישראלים לא מחכים והם ממהרים לצאת מהארץ / צילום: רש"ת, יח"צ

לא מחכים להנחיות הממשלה: אלפי ישראלים ממריאים לנופש בחו"ל

טרם נתקבלה החלטה בנוגע להתנהלות נתב"ג בזמן הסגר ● במידה ופעילות נמל התעופה תוגבל רק לטיסות נכנסות סביר שהחברות התעופה יצמצמו את קווי נסיעה שלהן

בניין בורסת נאסד”ק, ניו יורק. תנאי האשראי של החברות הגדולות טובים מתמיד   / צילום: Eduardo Munoz, רויטרס

רוכבת על ההייפ: מניית החברה שנסקה ב-3,100% על רקע כניסתה לשוק הרכב החשמלי

מניית הפני סטוק של חברת SPI Energy, המספקת פיתרונות פוטו-וולטאים, מזנקת בחדות על רקע כוונתה לתכנן ולפתח פתרונות חשמליים ופתרונות טעינה לרכבים חשמליים

אלון מאסק / צילום: Aly Song, רויטרס

אלון מאסק מבטיח: נפחית את עלויות הסוללות ונמכור רכבים ב-25 אלף דולר

באסיפה של בעלי מניות שהתקיימה במעין "דרייב אין" במפעל החברה, המשקיעים ציפו למחיר נמוך יותר של הרכב החשמלי ● המחיר הממוצע של דגם 3 של טסלה עמד על 50 אלף דולר. מאסק: היכולת להוריד את המחיר תגיע מירידה בעלות היצור של הסוללות

ועדת הכספים בראשות משה גפני, היום / צילום: דוברות ועדת הכספים

ועדת הכספים אישרה את התקציב ההמשכי העומד על 11 מיליארד שקל

התקציב לשנת 2020 יעמוד על 410.8 מיליארד שקל ● חברי הליכוד בוועדת כספים כעסו על כך שכל הכספים הקואליציוניים של המפלגה הוזרמו לטובת מטרות הבית היהודי

ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו עולים למטוס לחתימת ההסכם בוושינגטון / צילום: אבי אוחיון, לע"מ

"הוושינגטון פוסט": נתניהו נוהג להביא לארה"ב את הכביסה המלוכלכת, מילולית

גורמים רשמיים אמרו ל"וושינגטון פוסט" כי משפחת נתניהו נוהגת להביא מזוודות עם בגדים מלוכלכלים לביקורים בבית הלבן כדי שיטופלו על ידי שירותי הכביסה שניתנים בחינם במקום

WEWORK בייג'ין / צילום: Thomas Peter, רויטרס

חזון נוימן לא יתממש: WeWork מוכרת את השליטה בעסקיה בסין

בעבר מייסד החברה אמר שהוא מקווה ש-WeWork תצמח למיליון לקוחות בסין ב-2021, אך החברה ניצבה בפני תחרות קשה של חברות דומות ועסקיה שם העיקו על ההנפקה בנאסד"ק שבסוף בוטלה ● החברה בניהולו של סנדיפ מתראני פועלת לצמצום התחייבויות החכירה המאסיביות שלה

ההפגנה בבלפור / צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות

מאיפה הגיעה שמועת השווא על מפגינים שהפיצו קורונה בקיבוצים

שמועת שווא על תחלואה בקיבוצים מגויסת להוכיח את נזקי ההפגנות. הנה העובדות ● "המשרוקית של גלובס"