גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

דלק השלימה רכישת נכסי הנפט של שברון בים הצפוני ב-1.75 מיליארד דולר

השלמת העסקה צפויה להקפיץ את יכולת ההפקה היומית הנוכחית של איתקה, החברה הבת של דלק, פי 4, ל-80 אלף חביות - בעלות ממוצעת של כ-18 דולר לחבית

יצחק תשובה/ צילום: גדעון לוין
יצחק תשובה/ צילום: גדעון לוין

קבוצת דלק דיווחה היום על השלמת עסקת הענק לרכישת נכסי הנפט המפיקים של שברון (CNSL) בים הצפוני. זאת, לאחר שבשבוע שעבר הושלמה עסקה בה מכרה דלק את מניות השליטה בקבוצת הביטוח והפיננסים הפניקס בכ-1.6 מיליארד שקל. דלק הודיעה כי ביום שישי העבירה איתקה, החברה הבת של דלק, לידי שברון את מלוא התמורה בעסקה, בסך של כ-1.5 מיליארד דולר. זאת, בנוסף לפיקדון בהיקף של כ-200 מיליון דולר שהופקד ביום החתימה על העסקה וסכום נוסף של כ-50 מיליון דולר לצורכי הון חוזר. סכום העסקה כולה, לפיכך, מסתכם בכ-1.75 מיליארד דולר.

לצורך השלמת העסקה עשתה איתקה שימוש במסגרת אשראי מבוססת עתודות בסך של כ-1.1 מיליארד דולר, כשמתוך סכום זה שימש סך של כ-600 מיליון דולר לפירעון ומחזור חוב קיים של איתקה. בנוסף, גייסה איתקה לפני מספר חודשים חוב בהיקף של כ-500 מיליון דולר בריבית גבוהה של יותר מ-9% ולקחה הלוואה בהיקף של כ-200 מיליון דולר מבנק BNP PARIBA שצפויה להיפרע בתוך שנה וחצי או במועד הנפקה אפשרית של פעילות איתקה (המוקדם מבניהם). יתרת הסכום הושלמה ממקורותיה של דלק (כולל התמורה מעסקת הפניקס) כאשר כנגד ההון העצמי שהועמד על ידי דלק לטובת העסקה, בהיקף של כ-520 מיליון דולר, בוטלה ערבות של דלק לאיתקה בסכום של כ-300 מיליון דולר.

במסגרת העסקה רכשה איתקה עשרה נכסי גז ונפט מפיקים במרכז הים הצפוני (אזור הפעילות של איתקה), תשתית הולכה ואחסון הכוללת צנרת ואסדות קידוח וצוות עובדים שעבד בשברון. לנכסים שנרכשו כושר הפקה יומי ממוצע של כ-60 אלף חביות, רזרבות מוכחות להפקה של כ-131 מיליון חביות שווה ערך נפט, ופוטנציאל רזרבות נוסף של 45 מיליון חביות.

השלמת העסקה צפויה להקפיץ את יכולת ההפקה היומית הנוכחית של איתקה בהיקף של פי 4 לערך, מהיקף ממוצע של כ-20 אלף חביות ליום, להיקף של כ-80 אלף חביות - בעלות הפקה ממוצעת של כ-18 דולר לחבית - וכן תגדיל בכ-150% את כמות הרזרבות המוכחות של החברה לכ-225 מיליון חביות שווה ערך נפט. איתקה תשמש כמפעיל (Operator) בארבעה נכסים מתוך עשרת הנכסים הנרכשים.

בדלק שבו וציינו כי השלמת העסקה צפויה לייצר לאיתקה רווח תזרימי תפעולי (EBIDTA) מוערך של כ-3 מיליארד דולר בסיכום שלוש השנים הקרובות. לאיתקה קיים נכס מס בהיקף של כ- 2.2 מיליארד דולר, שאותו היא מתכננת לנצל כנגד תזרים המזומנים החזק מהמאגרים, כך שהיא צפויה ליהנות מתזרים של מאות מיליוני דולרים בשנה, שצפוי לאפשר לה פירעון מואץ של מסגרות המימון שנלקחו לטובת ביצוע העסקה במהלך השנים הקרובות.

עוד לפני השלמת העסקה ביצעו איתקה וקבוצת דלק עסקאות גידור על מחירי הנפט בהיקף של כ-32 מיליון חביות על ההכנסות הצפויות ממכירת נפט וגז בשלוש השנים הקרובות (כ-30% מכמות ההפקה המוערכת עד לחודש דצמבר 2022) לפי מחיר חבית ממוצע של 65 דולר. עלות עסקאות הגידור מסתכמת בכ-173 מיליון דולר. מחיר הנפט מסוג "ברנט" אגב, עמד בעת החתימה על העסקה ברמה של כ-70 דולר לחבית ומאז ירד לכ-62.5 דולר לחבית כיום.

נמשכים מגעים עם משקיעים פוטנציאליים

קבוצת דלק ניסתה בחודשים האחרונים, ללא הצלחה, לצרף שותפים לעסקה, שירכשו כ-20% ממניות איתקה תמורת סכום של עד 450 מיליון דולר. השלמת עסקת הפניקס בשבוע שעבר אפשרה לדלק להשלים את עסקת שברון גם ללא שותפים. כעת מעדכנת דלק על המשך המגעים עם משקיעים פוטנציאליים, אשר מעוניינים להשקיע באיתקה "כחלק ממהלך טרום הנפקה שהקבוצה ואיתקה מתכוונות לקדם בבורסה בלונדון". עוד ציינו בדלק כי במקביל להשלמת העסקה חתמה איתקה על הסכם שיווק והפצה ביחס לנכסי שברון הנרכשים עם ענקית האנרגיה BP לתקופה של חמש שנים.

מניית קבוצת דלק הגיבה לדיווח מהבוקר בעלייה של 2.5% והשלימה התקדמות של כ-16% בשבעת ימי המסחר האחרונים. עם זאת, מאז שהכריזה דלק על חתימת העסקה לרכישת נכסי שברון בסוף חודש מאי השנה איבדה המניה כ-20% מערכה ושוויה של דלק בבורסה הצטמק לכ-6.1 מיליארד שקל.

מנכ"ל קבוצת דלק, אסי ברטפלד, ציין היום כי "השלמת עסקת שברון, במקביל להשלמת מכירת הפניקס הם שני מהלכים חשובים ומשמעותיים באסטרטגיה של הקבוצה, להפוך מחברה מקומית לחברת אנרגיה בינלאומית מובילה. עם השלמת עסקת שברון פנינו להנפקת איתקה בבורסה בלונדון, תוך השאת ערך מקסימלי למשקיעים ומקסום התועלות בנכסים הקיימים". 

עוד כתבות

דונאלד טראמפ / צילום: Carolyn Kaster, Associated Press

פרשנות - טראמפ כבר לא אופטימי: "שקי גופות ממלאים את המסדרונות"

הנשיא טראמפ צופה בבית החולים בשכונת הולדתו ברובע קווינס, ניו יורק, ורואה חזיונות אימים. הוא מוותר על קיצורי דרך ומאריך את הנחיות המרחק עד סוף אפריל ● רכבת אוויר של אספקה רפואית התחילה אתמול עם ציוד סיני בניו יורק ● הנשיא מוסיף להעליב מושלי מדינות: "מגעילים"

יאיר לפיד מגיב למינויו של בני גנץ ליו"ר הכנסת / צילום: אלעד גוטמן

לפיד: "לא אוותר על הערכים שלי בשביל להיות שר החוץ בזום"

יו"ר האופוזיציה המיועד בביקורת חריפה על נתניהו והממשלה הנוכחית ● "כולנו נילחם יחד בקורונה. הם מהממשלה ואנחנו מהכנסת. אך הגיע הזמן להגיד מה באמת קורה פה: המשבר לא מנוהל"

אוטובוס חברת דן / צילום: איל יצהר, גלובס

אקזיט בטיימינג מושלם: חברי דן מכרו מניות ב-450 מיליון שקל רגע לפני שהקורונה הכתה בתחבורה הציבורית

בין המשקיעים בעסקה שנסגרה בחודש שעבר - הכשרה ביטוח, דיסקונט, נורסטאר, חן למדן, דוד פתאל ודן פרופר

דורשי עבודה חדשים שנרשמו בלשכת התעסוקה מתחילת החודש

האטה בקצב רישום דורשי העבודה; שיעור האבטלה הגיע ל-22.7%

מאז 17:00 אתמול ועד הבוקר נרשמו 5,373 דורשי עבודה ● אתמול נרשמו בסך-הכול 23,946 דורשי עבודה - זאת לעומת 21,932 ביום שישי האחרון ו-42,860 ביום חמישי

מפעל קוקה קולה בבני ברק / צילום: איל יצהר

נהג תובלה של קוקה-קולה ישראל נמצא חולה בקורונה

החברה: "כל העובדים שהיו עם אותו נהג במגע נשלחו לבידוד, והאזורים בהם שהה חוטאו" ● "רשויות הבריאות בארץ ובעולם קבעו כי הנגיף אינו עובר במזון. נדגיש כי כל מוצרי החברה בטוחים לצריכה"

חיטוי בגן בוטני במוסקבה / צילום: Sofia Sandurskaya, Moscow News Agency, AP

מוסקבה בסגר: העירייה דורשת מ-12 מיליון תושבים לא לצאת מהבתים

מספר החולים המאומתים בעולם עומד על 735,015, והנגיף כבר גבה את חייהם של לפחות 34,804 איש ● בניו יורק יש כ-60 אלף מקרים ומעל אלף קורבנות ● ספרד דיווחה על 812 מתים ביממה האחרונה ● יש תאריך חדש לאולימפיאדה: 23 ביולי 2021 עד 8 באוגוסט 2021

פרויקט פינוי בינוי של דוניץ ביד אליהו / צילום: האחים דוניץ

המשבר יוצר הזדמנויות: 13 מניות נדל"ן בסיכון נמוך יחסית

שי ליפמן, אנליסט הנדל"ן של בית ההשקעות ווליו בייס, פרסם בעקבות המשבר ולקראת חג הפסח סקירה הכוללת המלצות על מניות סולידיות באופן יחסי, בארבעת תחומי נדל"ן: מסחרי, משרדים, ענף הלוגיסטיקה ומגורים ● מהן המניות המומלצות שלו?

פיטורי עובדים / צילום: Shutterstock

עוד פיטורים בשל הקורונה: חברת זיהוי הפנים אניוויז'ן מפטרת עובדים

מהחברה נמסר כי "כדי להתכון להשפעות מגפת הקורונה ולאתגרי השוק, אנו לוקחים צעדים מדודים וספציפיים כדי להתאים את העסק בציפייה לכמה רבעונים עם פוטנציאל לאי-ודאות; אחד הצעדים הוא פרידה מצערת מחלק מכוח העבודה המוערך שלנו"

שוטרים מסיירים בשכונת מאה שערים בירושלים / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

פעולות אכיפה בשכונת מאה שערים: מעל ל-30 דוחות וארבעה עצורים

4,247 חולי קורונה מאומתים בארץ, מספר הקורבנות עלה אתמול ל-15 ● רה"מ נתניהו נכנס לבידוד עד לסיום החקירה האפידמיולוגית של היועצת שלו לענייני חרדים ● פיילוט בדיקות הקורונה ברשתות הוקפא ● ח"כ שלח בוועדת הקורונה בכנסת: "יש כשל גדול בפיקוד ושליטה"

אייל לפידות / צילום ארכיון: יוסי כהן

בזמן שאייל לפידות הפך לשיאן השכר ב-2019, שווי ההטבה ההונית שקיבל בשו"ב התכווץ ביותר מ-100 מיליון שקל

דוחות שיכון ובינוי חושפים כי חברת התשתיות והנדל"ן רשמה בשנה שעברה הוצאות שכר של כ-62 מיליון שקל בגין חמשת בכיריה, בראשות לפידות ● אלא שמאז השיא בפברואר צללה מניית החברה ב-50% כמעט ומחקה חלק ניכר מההטבה לבכירים

יהודה בן אסאייג, מנכ"ל מנורה מבטחים / צילום: תמר מצפי

"מנורה מבטחים מגיעה מוכנה למשבר הקורונה, עם רווחי שיא"

מנורה מבטחים ביטוח רשמה ב-2019 רווח נקי של 537 מיליון שקל ● המנכ"ל יהודה בן אסאייג: "שנת 2019 הייתה השנה הטובה ביותר בתולדות הקבוצה"

גיא מונרוב / צילום: סיון פרג'

דווקא במשבר: 90% מהארגונים במשק הקטינו את פעילות מבקרי הפנים

כך עולה מסקרים שנערכו בימים האחרונים ● מומחה ניהול הסיכונים רו"ח גיא מונרוב מזהיר כי "דווקא בעיתות משבר יש חשיבות קריטית למבקרי הפנים" ● מבקר הפנים של אל על: "עבודה מהבית מהווה פתח נרחב לביצוע של מעילות והונאות"

דירוג אג"ח/ צילום: שאטרסטוק

דעה: הזדמנות? האם האג"ח הקונצרניות יתקנו מעלה לאחר המשבר

הנה אנחנו בעיצומו של משבר וירוס הקורונה, ופרמיית הסיכון נפתחה שוב, וחזק ● על בנק ישראל להתערב בשוק כדי לספק לו נזילות, ולמטרה זו בלבד ● השאלה היא אם כדאי לנצל את התשואות הגבוהות לפידיון שמעניקות הקונצרניות עקב המשבר

טיהור בית משפט השלום בבאר שבע מקורונה / צילום: יח"צ

העובדים שהוציאו אישור מחלה פיקטיבי, המעסיק ששלח רק עובדות לחל"ת: הצד המכוער של שוק התעסוקה בצל הקורונה

מעסיק מתחום המזון שהודיע לחמישה עובדים כי הוא מתכנן להוציא אותם לחל"ת, הופתע לגלות שכולם פנו לאותו רופא וקיבלו אישור מחלה ל-30 יום ● במקרה אחר משרד רואי חשבון הוציא לחל"ת רק נשים ● הצד המכוער של שוק התעסוקה בימי משבר הקורונה

מחאת העצמאים בירושלים / צילום: שלומי יוסף, גלובס

"העצמאים לקחו את גורלם בידם. לא מאמינים יותר לאף פוליטיקאי"

היום התקיימה בירושלים הפגנה של אלפי עצמאים, שמחו נגד התעלמות הממשלה מקריסתם על רקע משבר הקורונה ● יועץ המס ירון גינדי: "אני פשוט לא מסוגל להאמין למשמע אוזניי ולמראה עיניי שזאת תוכנית האוצר"

ברק עילם  / צילום : שלומי יוסף

מנכ"ל נייס בהתבטאות חריגה: "אחיי החרדים, בלי כפיות טובה - תישארו בבית"

ברק עילם פרסם את הפוסט על רקע התפשטות הקורונה המהירה בחברה החרדית ● בעבר יצא עילם נגד שר החינוך רפי פרץ וחברת אל על

 

עסקים סגורים בצל ההנחיות החדשות של משרד הבריאות, תל אביב. / צילום: איל יצהר, גלובס

איך עסקים יכולים לקבל פטור מארנונה

בימי המשבר, חיובי הארנונה הופכים לנטל משמעותי על העסקים, וחלק מהרשויות כבר החלו לדחות את החיוביים ● אבל מה עוד ניתן לעשות כדי לעקל על העסקים? "גלובס" מסבירים

דוד פתאל / צילום: אלון רון

לאחר התרסקות המניה: קיצוצי שכר ובונוסים ברשת מלונות פתאל

את שנת 2019 סיימה פתאל עם צמיחה של 41% בהכנסות לרמה של כ-5.4 מיליארד שקל ● מניית פתאל החזקות איבדה יותר מ-80% מתחילת השנה ● החברה הוציאה לחופשה ללא תשלום 5,500 עובדים בישראל

טיימס סקוור במנהטן השבוע, בעקבות התפשטות הקורונה בעיר / צילום: Eduardo Munoz, רויטרס

הקורונה נוגסת בעוצמה בתפוח הגדול: יותר מאלף מתים, פחות מחודש לאחר המקרה הראשון

לפי הנתונים, הקורונה מכה קשות בכמה מהשכונות העניות ביותר של ניו יורק סיטי: למעלה מ־30 אלף הידבקויות נספרו בקווינס עד יום שבת; אלה מהווים 32% מכלל ההידבקויות – יותר מכל רובע אחר בעיר

משה ברקת / צילום: רפי קוץ

ברקת: "שחררנו התניות חודק כדי לקלוט אג"ח קונצרניות שקרנות הנאמנות מוכרות"

הממונה על שוק ההון נתן תג מחיר לאובדן הכספים בשוק החיסכון הפנסיוני מתחילת השנה בעקבות משבר הקורונה: "היקף הנכסים המפוקחים על-ידינו עומד על 1.6 טריליון שקל, סדר גודל של ירידה של 10%"