גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בעקבות דוחות טבע: "למרות המים הסוערים, שולץ מצליח לנווט את הספינה כשבאופק רואים את חוף המבטחים"

באי.בי.אי סבורים כי הדוחות "מתחילים להראות סימני התייצבות", למרות שהם עדיין מושפעים מהשחיקה בהכנסות מהקופקסון ● טבע הודיעה על הנפקה פרטית של אג"ח בכירות באירו ובדולר, בסך 1.5 מיליארד דולר, שנועדה לממן מכרז לקנייה במזומן של אג"ח החברה ● המניה קפצה בניו יורק ב-14.8% בשני ימי המסחר האחרונים

מנכ"ל טבע קאר שולץ / צילום: יח"צ
מנכ"ל טבע קאר שולץ / צילום: יח"צ

נקודות האור שליוו את הדוחות של טבע  ביום חמישי - השיפור בתזרים, העלאת התחזיות, השקת תרופת הביוסימלר ל-Rituxan והיציבות בקופקסון - הקפיצו את מניית החברה ביום חמישי ב-4.6% בניו יורק. ביום שישי, לאחר שטבע סיפקה למשקיעים גם יותר ודאות בנוגע לשירות החוב שלה, המניה זינקה בעוד 9.8% ובסך הכל הוסיפה לערכה 14.8% בשני ימי המסחר האחרונים, לשווי של 10.8 מיליארד דולר.

סטיבן טפר, אנליסט הפארמה והביומד בבית ההשקעות אי.בי.אי, כתב בתגובה לדוחות כי "דוחות טבע מתחילים להראות סימני התייצבות, למרות שבהשוואה לרבעון המקביל ב-2018 הדוחות עדיין מושפעים מהשחיקה בהכנסות מהקופקסון. השוק מתחיל להפנים שלמרות המים הסוערים, המנכ"ל קאר שולץ מוכיח שהוא מצליח לנווט את הספינה כשבאופק כבר רואים את חוף המבטחים".

העליות ביום שישי הגיעו בעקבות הודעת טבע על הנפקה פרטית של אג"ח בכירות באירו ובדולר, בסך של 1.5 מיליארד דולר. ההנפקה נועדה לממן מכרז לקנייה במזומן של אג"ח החברה, הנושאות קופון של 2.2% ועומדות לפירעון ב-2021, וכן של אג"ח הנושאות קופון של 3.65% וגם הן עומדות לפירעון ב-2021. לאחר הודעת טבע, איגרות החוב של החברה נסחרות בתשואות של עד 8.1%. החוב של טבע מדורג ברמת "אג"ח זבל" (Ba2 ו-BB).

התוצאות הכספיות של טבע

הגיוס לא בא בהפתעה - בטבע ציינו בעבר כמה וכמה פעמים שיידרשו למחזר חוב לקראת הפירעונות הכבדים שצפויים ב-2021, אך אמרו שיעשו זאת בהתאם לתנאי השוק. בשיחת הוועידה שלאחר פרסום הדוחות ביום חמישי, אמר מנהל הכספים היוצא מייקל מקללן כי טבע בוחנת את התנאים ותעשה זאת כשהמהלך יהיה הגיוני; הוא הוסיף שבחברה מעודדים מהמגמות האחרונות בריביות בשוק בכלל ובאג"ח של טבע בפרט. מקללן, כזכור, עזב את תפקידו לאחר פרסום הדוחות ולתפקיד ייכנס אלי כליף שמגיע מחברת Flex ב-22 בדצמבר, כאשר עד אז ימלא המנכ"ל קאר שולץ את מקום מנהל הכספים.

טבע סיכמה את הרבעון השלישי עם הכנסות של 4.26 מיליארד דולר, ירידה של 5.9% לעומת הרבעון המקביל. ההפסד הנקי החשבונאי (לפי כללי GAAP) המיוחס לבעלי המניות עמד על 314 מיליון דולר, לעומת הפסד של 273 מיליון דולר ברבעון המקביל. על בסיס Non-GAAP, בניכוי סעיפים חשבונאיים שונים, טבע רשמה רווח נקי המיוחס לבעלי המניות בגובה של 637 מיליון דולר - 58 סנט למניה.

אי ודאות לגבי פשרת האופיואידים

הפער בין ההפסד החשבונאי לרווח Non-GAAP כולל בין היתר הפרשה של 468 מיליון דולר שקשורה ברובה להליכים המשפטיים בתחום משככי הכאבים האופיואידיים. זאת, לאחר שכבר הפרישה ברבעון הקודם 646 מיליון דולר שיוחסו ברובם לאופיואידים, כך שההפרשות בתחום מגיעות כבר לכמיליארד דולר. נזכיר שטבע עדכנה לאחרונה שהיא פועלת לגיבוש מתווה פשרה שימנע ממנה הליכים משפטיים בתחום. המתווה כולל העברת תרופות ותשלום במזומן, כששווי התרופות שיועברו במחיר המחירון לסיטונאי הוא 23 מיליארד דולר על פני 10 שנים והחלק המזומן יהיה כ-250 מיליון דולר.

המתווה טרם אושר סופית, אך שולץ אמר בשיחת הוועידה שהוא מקווה שיאושר וכי התהליך נמשך. לעומת זאת, במורגן סטנלי ציינו בשבוע שעבר כי שני משפטים בתחום האופיואידים צפויים להתחיל בקרוב, עובדה שלא עולה בקנה אחד עם הצעת מתווה הפשרה הגלובלי. הם מזכירים את המשפט במדינת ניו יורק שהוקדם בחודשיים לינואר 2020 (שבו טבע בין הנתבעות) ומשפט נוסף של מחוז בטקסס שנקבע ל-2021.

לדברי טפר, "בהירות נוספת בקשר לפשרה המתגבשת בתביעות האופיואידים, כאשר החברה הפרישה סכום מצטבר של כמיליארד דולר. שלטענת החברה משקף את הטווח התחתון של התחזית שלה לגבי העלות של הפרשה". עם זאת הוא מסייג ומוסיף שעדיין קיימת אי ודאות שצפויה להמשיך להוביל לתנודתיות במניה.

בהקשר של גיוס האג"ח כתב טפר שטבע לא ציינה מה צפוי להיות מועד הפדיון. לדבריו מדובר במהלך חיובי ומתבקש שצפוי להקטין את הלחץ הפיננסי שרובץ על החברה בשנתיים-שלוש הקרובות. 

עוד כתבות

הקנצלרית אנגלה מרקל. הכריזה שלא תתמודד ב־2021   / צילום: Michael Sohn, Associated Press

המצב הפוליטי בגרמניה אינו מבשר טובות לכלכלת האיחוד האירופי

גרמניה עוברת כבר כמעט עשור פיצולים פוליטיים, שמקשים על אישור רפורמות הנחוצות לכלכלה ● בעוד שנה יערכו שם בחירות, וכרגע נראה כי המדינה בדרך לקואליציית מרכז-שמאל ● אלה אינן חדשות טובות - לא לגרמניה ולא לאיחוד

היינץ כריסיטיאן שטראכה / קרדיט צילום: REUTERS/Leonhard Foeger

נחשפה הקדשה אנטישמית של סגן קאנצלר אוסטריה לשעבר שטראכה

שטראכה הוזמן לישראל באופן רשמי בעבר על ידי תנועת "הליכוד", נפגש עם בכירים במפלגה ואף סייר ב"יד ושם", לאחר שהכחיש מכל וכל עמדות אנטישמיות

שר התקשורת החדש, יועז הנדל / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

משרד התקשורת נגד האוצר: ההפרדה המבנית בבזק שוב נקלעה למבוי סתום

המדינה מתקשה לגבש עמדה אם לאפשר לבזק לאחד את כל החברות בקבוצה תחת קורת גג אחת • בעוד האוצר ורשות התחרות בעד הקלה על ההפרדה, משרד התקשורת מתנגד

תומר כהן, מנכ"ל BUYME  / צילום: סיון פרג'

שבוע אחרי שרכשה את מניות המייסדים: טלכלל ממנה מנכ"ל חדש לפלטפורמת השוברים BUYME

המנכ"ל החדש הוא תומר כהן, 32, שהקים ושימש כמנכ"ל ושותף מייסד של Jobit, חברה נוספת מקבוצת טלכלל העוסקת בליווי קריירה לדור המילניאלס

נג’ין קוקס.”אם אנחנו מתכננים להרחיב את הנוכחות של האנושות מחוץ לכדור הארץ, אנחנו צריכים קודם כל שהאנושות תהיה ראויה להרחבה”
צילום: גוד אזגורי, שגרירות ארה"ב

נמאס מכדור הארץ? ראש המשימה הקרובה של נאס"א למאדים בראיון

נג’ין קוקס, המנהלת בנאס"א את צוות התכנון של משימות הרובוטים על מאדים, מספרת איך סדרת טלוויזיה גרמה לה לגלות בחלל את הצד האופטימי של כדור הארץ ●  "חשוב שגורמים נוספים יוכלו להוציא אנשים מכדור הארץ"

רון חולדאי / צילום: שלומי יוסף

בעקבות משבר הקורונה: עיריית תל אביב ולשכת עורכי הדין מקימות מרכז גישור בתחום השכירות

המרכז הוקם במטרה לסייע לאזרחים בבעיות כמו סכסוכים משפטיים, עיכובים בתשלום שכירות ותביעות פינוי ● חולדאי: "מקווה שמרכז הגישור יסייע לפחות לחלק מהתושבים לצלוח את התקופה הקרובה, בהסכמה ומתוך סולידריות של בעלי הבתים"

שפי פז / צילום: שלומי יוסף, גלובס

המקרה של שפי פז: האם ביקורת על בג״ץ היא עילה לענישה?

כיצד הפכה ביקורת לעילה להפחתת פיצויים בתביעת לשון הרע

יזהר שי ודוד אמסלם / צילום: שלומי יוסף, עדינה ולמן, דוברות הכנסת

שר המדע נגד שר הסייבר: "דבריו עושים עוול בלתי מוצדק וחסר ביסוס"

פנייתו של השר יזהר שי לנתניהו ולגנץ, נעשתה בגין דברים שאמר אמסלם אתמול מעל בימת הכנסת, בעת שהיה השר המשיב לשאלות חברי הכנסת מטעם הממשלה ● אמסלם פנה לחברי האופוזיציה ואמר "אתם מזכירים לי משטרים אפלים שככה מתנהגים"

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

הבורסה ננעלה בירוק: בזק וטבע משכו את ת"א 35 לקפיצה של 1%

בזק זינקה ב-5.4%, טבע בכ-5% ● מד ת"א 90 ננעל ללא שינוי ומדד הבנקים טיפס ב-0.77% ● ישראמקו תחלק 280 מיליון שקל כדיבידנד

דורי נאוי / צילום: איל יצהר

דורי נאוי חזר בו מכוונתו לעבור לגור במיאמי; המניה מזנקת

בעדכון בנושא שפרסמה אחים נאוי היא ציינה, כי החלטתו של דורי נאוי התקבלה לאחר פניית דירקטוריון החברה אליו "בבקשה שיחזור בו מהכוונה להעתקת המגורים, בעיקר לאור הודעתו של שאול נאוי לחברה" על סיום תפקידו

אסדת קידוח נפט בים הצפוני / צילום: Andrew Milligan, Associated Press

"נראה גל פשיטות רגל של מפיקי נפט לקראת סוף השנה"

סיימון רדמונד, ראש תחום אנרגיה וכרייה בחברת דירוג האשראי הגלובלית S&P, סבור שהשפל בביקוש לנפט אינו תופעה זמנית ● משבר הקורונה, לדבריו, שינה את הרגלי העבודה והנסיעה של האנשים בצורה שתימשך גם בעתיד ● "לא ראינו עד היום הרבה פשיטות רגל כי אנחנו רק בתחילת המשבר"

מתחם עזריאלי באזור התעשייה בחולון / צילום: גיא ליברמן, גלובס

לאחר שקיבלה שתי המלצות חיוביות: עזריאלי קופצת ב-3.5%

האנליסט ישי ששון מדיסקונט ברוקראז' ממליץ "תשואת יתר" ומציב מחיר יעד של 213 שקל למניה, גבוה בכ-17% ממחירה בבורסה כעת ● ברי גנדנשטיין מלאומי פרטנרס מציב מחיר יעד של 204 שקל למניה

אוריאל רייכמן/ צילום: אביב חופי

מתנת הפרידה של מייסד הבינתחומי: המוסד ייקרא על שמו

האסיפה הכללית של הבינתחומי אישרה את שינוי שמו של המוסד ל"אוניברסיטת רייכמן" ● במל"ג לא מתכוונים להשלים עם המהלך ואף אומרים כי הוא מנוגד לחוק וכי הכרה במוסד כאוניברסיטה היא החלטה שלהם

אילת מלמעלה  / צילום: רוני בלחסן

גלגל הצלה לענף התיירות והמלונאות: יקבלו סיוע של 300 מיליון שקל

כך לפי הודעת משרד האוצר ומשרד התיירות, בניסיון להציל את אחד הענפים שנפגעו בצורה הקשה ביותר מאז פרוץ המגפה

שירה רבן (מימין) ושרה נתניהו. ההחלטה לפתוח בחקירה בגין עדות שקר חריגה בנוף המשפטי בישראל / צילום: מארק ישראל סלם - ג'רוזלם פוסט

הנחיות לא חד משמעיות ומיעוט אישומים: על מערכת האכיפה ועדות שקר

על רקע החלטת המשטרה לפתוח בחקירה פלילית נגד שתי עובדות במעון רה"מ בחשד למתן עדות שקר לטובת שרה נתניהו, "גלובס" בדק ומצא כי בתיהמ"ש לא ממהרים להפנות לחקירה עדי שקר, וכי הנחיות פרקליט המדינה בשאלה אם להעמיד לדין בגין עדות שקר קובעות כי יש לאזן בין שיקולים שונים

שלומית סמילנסקי, עוסקת בדיקור סיני כבר 15 שנה / צילום: בעז קורח

"יש לי מטופלים שצריכים לחשוב עכשיו 10 פעמים על כל שקל"

שלומית סמילנסקי היא בעלת קליניקה לדיקור בביתה ● "הקורונה גרמה לי לעצירה מאוד רצינית, יותר מחודשיים לא עבדתי בכלל" ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

מנכ"ל אפל, טים קוק  / צילום: Hahn Lionel/ABACA, רויטרס

מנכ"ל אפל במסר לקהילה השחורה: "אתם וחייכם נחשבים"

כך לפי מזכר ששלח טים קוק לעובדי אפל בתגובה לאירועים סביב מות מותו של ג'ורג' פלויד ● "כדי ליצור שינוי, עלינו לבחון מחדש את ההשקפות והפעולות שלנו"

אולפן חדשות 13 / צילום: באדיבות חדשות 13

הסכסוך בין הנהלת רשת לעובדי חדשות 13 מסלים: "ועד העובדים יצא מדעתו"

ל"גלובס" נודע כי ועד העובדים וארגון העיתונאים התריעו בפני מנכ"ל הרשות השנייה כי רשת עוברת על החוק ומקדמת תוכניות כמו האח הגדול, הישרדות וגידי ואהרוני במסגרת שידורי החדשות ● גורמים בהנהלת רשת: "אם חלילה רשת תקרוס, ועד העובדים יישא באחריות מוסרית למעשיו המופקרים"

אדם עוטה מסיכת מגן במהלך התפרצות מגפת הקורונה במנהטן, ניו יורק / צילום: Mike Segar, רויטרס

האם אחוזים משמעותיים מבדיקות הקורונה מציגות תוצאה חיובית כוזבת?

משרד הבריאות: "אנחנו מבצעים בדיקה חוזרת אם היא אינה מתאימה לתמונה הקלינית"

קבלת היתר בנייה / איור: סהר קובר

"שנים מתבזבזות על הליכי סרק": כמה זמן באמת לוקח להוציא בישראל היתר בנייה, והאם יש סיכוי לקיצור משמעותי

רשויות התכנון בישראל אומרות שמשך הזמן לקבלת היתר בנייה מתקצר, והליך הרישוי מתייעל ● בשוק אומרים שהמצב לא רק שלא השתפר, אלא אף הורע ● מי צודק?