גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

כולם מדברים מפוזיציה, גם אלדד קובלנץ ואבי וייס

קרב עקיצות נרשם היום בכנס אילת לעיתונות בין מנכ"ל התאגיד, שאמר כי מהדורות החדשות בערוצים המסחריים הן בידוריות, לבין מנכ"ל חדשות 12, שביקש ממנו "רשימה של 4-5 סקופים שהביאו חדשות כאן 11" ● וגם: מה ההבדל לשיטת וייס בין אמנון אברמוביץ' לעמית סגל?

אבי וייס, מנכ"ל חדשות 12 / צילום: חיים דוד
אבי וייס, מנכ"ל חדשות 12 / צילום: חיים דוד

"קטע לפנתאון" - כך הגדיר היום (ב') מנכ"ל חדשות 12 אבי וייס את העימות בין העיתונאי גיא פלג לראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, בו הטיח פלג באולמרט כי הוא "מומחה לענייני שחיתות". וייס הגן על התגובה של פלג במסגרת פאנל שעסק בהשפעת הטלטלות בשוק הטלוויזיה על המוצר העיתונאי שנערך במסגרת כנס אילת לעיתונות, ואמר: "כשגיא פלג הביא את קלטות זקן ואולמרט, בהן הציע לה עשרות אלפי שקלים בחודש, ומשכנע את העדה המרכזית נגדו, שיבוש מארץ השיבושים, אתה לא יכול לצפות מעיתונאי לשבת בשקט... אם יש תפקיד לעיתונאי, זה בדיוק זה. השאלה היא אם אנחנו בדיון על ניואנסים. מה שהקפיץ אותך זה 'וואוו! מישהו תקף את אולמרט והעיר לו'. אני חושב שזה קטע לפנתאון, פלג שמואשם באנטי-ביבי, אבל אף אחד לא זוכר לו שביבי ראש הממשלה בגלל פרסומים של פלג".

כשבתגובה הטיחה בו עורכת "זמן אמת", טלי בן עובדיה: "אם יש משהו שפוגע באמון הציבור בנו, זה קטעים כאלה" - ענה וייס: "אם בנימין נתניהו היה יושב בקטע הזה במקום אולמרט, שלונסקי היה אומר לי כל הכבוד, וטלי הייתה מסמסת לי שזה פצצה".

וייס טען כי כולם מדברים מפוזיציה של דעה פוליטית: "כשאמנון אברמוביץ' במשך 15 שנה אומר את דעתו הפוליטית והמקצועית שממנה הוא גוזר את דעותיו, ואני מעודד את זה, אז לא שמעתי מאף אחד בברנז'ה שיש בעיה עם זה. הבעיה, מסתבר, היא עם עמית סגל. פתאום בא אחד שמזיז לאנשים מצד מסוים של המפה את הגבינה. פתאום זה הנושא המרכזי.

"עם כל הכבוד, הוא פשוט מביא עוד דעה לשלל הדעות שיש בפאנלים. אני חושב שכל אחד בתקשורת צריך לעודד את הדבר הזה, כי הכי קל לעשות פאנל חד-גוני. נזכרתם עכשיו. כשסגל הגיע, לצד אלף סקופים שהוא מביא, אז אומרים שהוא 'מצליח להחדיר' את דעותיו. אני מעולם לא שמעתי תיאור כזה בברנז'ה על אמנון".

לאיתי דנקנר, מנהל הפרוגרמינג בקשת 12, היה הסבר משלו ליחס של הברנז'ה לסגל: "אני זוכר תחקירים של עמית על 'אושיות שמאל' כמו אורן חזן וסטס מיסז'ניקוב, שמשום מה לא זכורים לו. בברנז'ה יש עלבון עמוק איך אדם כל כך אינטליגנטי uמוכשר מחזיק בדעות 'לא נכונות'".

קרב עקיצות התפתח בין מנכ"ל חדשות 12 אבי וייס למנכ"ל תאגיד השידור הציבורי אלדד קובלנץ, לאחר שהאחרון התייחס למהדורות החדשות של הערוצים המסחריים כ"בידוריות". בתגובה ביקש וייס: "תן לי רשימה של 4-5 סקופים שלכם".

קובלנץ הזכיר את העובדה שבפסק הדין בנושא האתיופים השופט ציטט את העבודה של מהדורת כאן 11: " זה חשוב לי יותר מאלף סקופים. זה בסדר גמור שהחדשות שלכם טיפה יותר נגישות. אני לא איש חדשות, ולכן מעולם לא התקשרתי אליך להתלונן על מה שקורה אצלכם. אני נגד שזירת דעות בחדשות, כי בעיניי זה מקטין. המהדורה שלנו 'דודתית' יותר, רגועה יותר. אני לא חושב שמישהו יודע מה הדעות האישיות של גילי כהן למשל או של כתבים אחרים".

וייס בתגובה הזכיר שקובלנץ עצמו הצהיר כי הוא רוצה בתאגיד את רביב דרוקר. "זה דבר והיפוכו", אמר, "אתה רוצה עיתונאים דעתנים, אבל מצד שני אתה מדבר על מהדורה של פחות דעות. אני לא מבין".

קובלנץ ענה לו: "עדיין יש לרביב הצעה לבוא. הכול עניין של מינונים. יש מקום לדעות, אבל אני חושב שהמינונים חשובים".

מנחה הפאנל, משה שלונסקי מהמכללה האקדמית עמק יזרעאל ,הראה מחקר של המכון הישראלי לדמוקרטיה, ממנו עולה כי רוב הציבור צורך את החדשות בדיגיטל, וכי הרשתות החברתיות ככלי תקשורת לא ממוסד עוקפות את הרדיו ואת העיתונות. עם זאת, מבחינת אמון הציבור, 57% מהציבור מביעים אמון בתקשורת הממוסדת.

בן עובדיה ראתה בכך הישג גדול. לדבריה, "יש לקוד קידה, כי נתונים אלה באים על רקע מסע דה-לגיטימציה כלפי התקשורת. כנראה שהציבור בישראל יודע לעשות הבדל בין אינטרסנטים פוליטיים לבין המוצר שהוא מקבל".

יו"רית הרשות השנייה, יוליה שמאלוב-ברקוביץ', הביעה סקפטיות לגבי נתוני הסקר, שכן לדבריה ברשות השנייה קיים סקר המציג תוצאות הפוכות. לדבריה, "הציבור בישראל מאוד חכם, ולהפיל הכול על ההשתלחות, זה קצת מדאיג אותי. אנחנו לא צנזורה, ואנחנו לא בודקים מה משודר בחדשות, אבל אנחנו כן מנסים לראות איזון, כי אמון הציבור מגיע כשהוא מרגיש שהוא מקבל חדשות מאוזנות".

בתגובה האשים וייס את הרשות השנייה ואת העומדת בראשה בכך שהן "נרדמו בשמירה" בשנה האחרונה: "לא שמעתי את יוליה או את מועצת הרשות השנייה כשראש ממשלת ישראל עומד וקורא להחרים מהדורות חדשות וכתבים ספציפיים ושלטי פרסומת בכבישים וסרטונים... יו"רית הרשות והמועצה לא נשמעו. כשראש הממשלה כך קורא להחרים ערוצי טלוויזיה ושם בסרטונים פרצופים של אנשים שצריכים עכשיו אבטחה, ואין קול מהרשות השנייה - זו בעיה".

בתגובה אמרה שמאלוב-ברקוביץ': "אני תוקפת כשיש טעות. יש נקודה שחשוב להבהיר. כפי שאני לא באה להגנתו של ראש הממשלה כשערב-ערב בחדשות 12 ובחדשות 13 מדברים עליו - כך לא תפקידי להגן על עיתונאים. תפקידי הוא אמון הציבור בתקשורת. זה מה שלי חשוב. כשהוצאתי את ההודעה, זה לא היה על ראש הממשלה, אלא על כך שאקט זה פגע באמון הצופים בתקשורת. גם אם היה ראש ממשלה אחר, הייתי עושה אותו דבר".

איש "ידיעות אחרונות", בן דרור ימיני, טען כי התקשורת בישראל הרבה יותר חזקה ממה שנדמה: "כאשר התחיל העימות הגדול בין נתניהו לתאגיד השידור, אמרתי שכל המאמרים על קץ הדמוקרטיה הם הבל-הבלים, כי הם חזקים יותר מכל הפוליטיקאים הישראלים. ההפסד הגדול ביותר של נתניהו היה במאבקו מול התאגיד. אני לא מצליח להבין איך הוא לא ראה שהוא נכנס עם הראש בקיר ויוצא מטומטם מכל הכיוונים. בגדול, יש לנו תקשורת חזקה שהיא עמוד התווך המרכזי של הדמוקרטיה, ואני שמח במצב הזה, מהסיבה הפשוטה שהאלטרנטיבה גרועה יותר".

בתגובה שאלה אותו בן עובדיה אם הוא באמת מרגיש ככה אחרי שראה את תמלילי השיחות בין נתניהו ומו"ל "ידיעות אחרונות" ארנון (נוני) מוזס. על כך ענה ימיני: "גם עיתון 'ידיעות', למרות שהיו השפעות, חוט השדרה של העיתון יותר חזק מהמו"ל שלו, כמו שחוט השדרה של התקשורת והתאגיד היו חזקים יותר מהפוליטיקאים. כל הביקורת הייתה ונותרה חופשית, וזה מה שחשוב".

עוד כתבות

יגאל גלאי / צילום: רפי דלויה

מיזוג בענף יחסי הציבור: גלאי תקשורת וגל תקשורת מאחדים כוחות

החברה החדשה תיקרא גל-גלאי ותנוהל על ידי יגאל גלאי וגל בייסברג

שי ג'ינפינג, נשיא סין, ודונלד טראמפ, נשיא ארה"ב / צילום: KEVIN LAMARQUE, רויטרס

אנליסטים: ההסכם עם סין רחוק מלהיות הישג מפואר לטראמפ

תחת הכותרת "סין תחמנה את טראמפ" כותב "וושינגטון פוסט": בהסכימה להוריד את המכסים, הסירה ארה"ב נטל כבד מעל סין תמורת הבטחות שבייג'ינג תקיים או לא תקיים בעתיד ● המחלוקות הגדולות נותרו על השולחן: הסובסידיות המסיביות שמעניקה סין לחברות ממשלתיות, והנוהג הסיני לדרוש ידע טכנולוגי מחברות זרות תמורת הזכות לפעול בסין

מלון הר ציון ירושלים - 7 כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: איל יצהר, גלובס

מרד בהרצליה, זעם המתווכים ועזריאלי עולים לי-ם. כותרות הנדל"ן

בכמה מכר שלמה אליהו את מלון הר ציון בירושלים לעזריאלי, למה 300 מתווכים הגיעו השבוע לבית ציוני אמריקה בת"א, פרטים ראשונים על ההגרלה העשירית של מחיר למשתכן וגם: תוכנית ההתחדשות העירונית הגדולה של קרית ים קיבלה אור ירוק

משה כחלון ואביגדור ליברמן /  עמית שאבי - ידיעות אחרונות

פרשנות: הבחירות יורגשו בקרוב מאוד בכיס של כולנו, וגם למה כחלון הוא לא באמת קורבן

המדינה תיכנס בסוף החודש לתקציב המשכי ● זה קרה לא פעם בעבר, אבל הפעם השמיכה קצרה יותר מאי–פעם ● פרשנות

קצין ומרגל/ צילום: באדיבות סרטי יונייטד קינג

אנטי־רומן: הסרט החדש של רומן פולנסקי גנרי ונטול ברק

"קצין ומרגל" של רומן פולנסקי נעדר חידוש וברק, ויוצרו רומז שגם הוא קורבן רדיפה, ממש כמו דרייפוס, גיבור הסרט

פרופ’ פרטה דסגופטה / צילום:רפי קוץ

"לפי החישוב שלי, כדור הארץ יכול להכיל רק 2 מיליארד אנשים"

פרופ' פרטה דסגופטה, מכלכלני הקיימות המובילים בעולם, מסביר שהאנושות צריכה להתכווץ ב-75% כדי לשרוד, ושאם נשנה את דפוסי הצריכה נוכל למנוע את רוע הגזירה ● בראיון ל"גלובס", הוא טוען שהמשבר הסביבתי מתחיל באשליה שהטבע בא בחינם

ארבעת הפרופסורים שהעידו בשימוע על ההדחה / צילום: רויטרס - Mike Segar

פרשנות - ימים של אימפיצ'מנט: הפרופסורים ו"ההפיכה היהודית"

ימי האימפיצ'מנט בוושינגטון הם זמן של חרדה, של מרירות ושל פילוג ● אנשים מצביעים זה על זה ואומרים דברים לא נעימים ● למשל, "הם יהודים" ● פרשנות

שי באב"ד/ תצלום: ליאור מזרחי

סערת הגירעון: מנכ"ל האוצר ייפגש עם היועמ"ש, צפוי לדרוש חקירה פלילית של ההדלפות מדוח המבקר

שי באב"ד פנה למנדלבליט בבקשה לפגישה דחופה, על רקע היחסים העכורים בינו לבין שאול מרידור, במטרה להחזיר את משרד האוצר לפעילות תקינה • הדברים מגיעים על רקע חשיפות "גלובס" של טיוטת המבקר העוסקת בגירעון ובהסרת פרקים הנוגעים למחלוקות הקשות בין בכירים באוצר

הצבעה בקריאה הראשונה על חוק פיזור לכנסת ה-22 / צילום: דוברות הכנסת - גדעון שרון, יח"צ

ממימון מפלגות עד כלים חד פעמיים - כמה אתם שולטים בחדשות?

מתי יתפטר נתניהו מתפקידיו כשר, איפה נבחרה ראשת הממשלה הצעירה ביותר בעולם ואת מי הכי חיפשו השנה הישראלים בגוגל? 10 שאלות מסיפורים שהיו השבוע בחדשות

לי אור אברבך / צילום: איה אפרים

ממשיך להשתנות: שורה של מינויי בכירים ושינויים מבניים בחטיבת הרדיו של תאגיד השידור הציבורי "כאן"

ל"גלובס" נודע כי עומר פרנקל ימונה לעורך בכיר "כאן קול המוזיקה", תומר מולוידזון לעורך בכיר "כאן 88" ורועי דלמדיגו לעורך בכיר "כאן גימל" ● בנוסף ימונה קובי מנורה למפיק הראשי של תחנות המוזיקה

מסחר בוול סטריט./  צילום: רויטרס

סגירה מעורבת בוול סטריט לאחר אישור ההסכם בין סין וארה"ב

הנשיא טראמפ: מכסים בגובה של 25% על סחורות מסין יישארו בתוקף אבל ארה"ב תשהה את כניסתם לתוקף של מכסים נוספים ● בורסות אירופה נסגרו בעליות לאחר פרסום תוצאות הבחירות בבריטניה

שופט העליון, נועם סולברג / צילום: אוריה תדמור

דעה: מהפכת הסבירות של השופט נעם סולברג

אף שהכרזת שופט העליון סולברג לא הופנמה, בקרוב נחוש את גלי ההדף • מי שעתיד לשמש כנשיא העליון מבקש לעצב מחדש את יחסי הממשלה ובתי המשפט, ולאפשר לדרג הנבחר לעשות את מה שהפך בשנים האחרונות ללא מקובל: למשול • וגם, מה ניתן ללמוד מראיונות הפרישה של שי ניצן ● פרשנות

בוריס ג'ונסון / צילום: רויטרס

בדרך לפרישה קרובה מהאיחוד האירופי: ניצחון היסטורי לג'ונסון בבחירות בבריטניה

לפי מדגמים ותוצאות חלקיות, השמרנים בבריטניה זכו בבחירות ברוב גדול, הסולל את הדרך לפרישה מהאיחוד האירופי כבר בינואר 2020 ● "ניצחון בקנה מדה היסטורי", הכריז ג'ונסון ● ה"לייבור" הובסו, קורבין הודיע שיעזוב עד הבחירות הבאות ● עם פרסום המדגמים, הפאונד זינק ב-2.3%

שי נוביק/ צילום: איל יצהר

"למשקיעים לא אכפת שהצלנו עכברים. הם רוצים ניסויים קליניים"

זו הפעם השנייה שיזם הביוטק שי נוביק לוקח חברה כושלת, יוצק אותה לשלד בורסאי ומנסה להוציא אותה מהבוץ ולגרום למשקיעים להאמין בפתרון הרפואי שהיא מפתחת ● זה הצליח לו עם פרולור והורמון הגדילה – האם הוא יצליח עם אנלייבקס והתרופה לתגובה קטלנית של המערכת החיסונית?

דרור פויר / צילום: יונתן בלום, גלובס

דעה: הטיפשות והשקר הולכות יד ביד לעבר השקיעה

אנחנו חיים בשקרים כמו שהדג חי במים ● אבל שקרים אינם המים, הם כתמי הנפט ושקיות הניילון שמזהמים את הים ● דעה

יורם נוה, מנכ"ל כלל ביטוח / צילום: כדיה לוי

המכרז המוסדי בהנפקת המניות של כלל ביטוח: ביקוש ער שמוביל לדילול של סדר גודל של כ-20% של בעלי מניות קיימים

במכרז המוסדי של הנפקת המניות החדשות של כלל ביטוח התקבלו ביקושים ערים בהיקף 900 מיליון שקל והחברה תגייס 650 מיליון שקל ● כלל תגייס עוד עד 868 מיליון שקל בכתבי התחייבויות נדחים

דונלד טראמפ / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס

ועדת המשפט קבעה: טראמפ אשם ב"עבירות ופשעים חמורים"

כל 23 הצירים הדמוקרטים הצביעו בעד; כל 17 הצירים הרפובליקאים הצביעו נגד ● השלב הבא: אישור סעיפי האישום במליאת הבית, קרוב לוודאי לפני סוף השנה ● הסנט ידון בכתב האישום בינואר ואין כמעט ספק שטראמפ יצא זכאי

מעיליא גליל מערבי/ צילום: עדי זרחי

סנטה קלאוס בא לבקר בישראל: חגיגת כריסמס בגליל

הכפרים הנוצריים בגליל מתקשטים בעצי אשוח, בשוקי כריסמס ובסיורים מיוחדים

דודו זבידה / צילום: איל יצהר

אחרי מיזוג מבני תעשיה וכלכלית ירושלים: גם החברה הבת דרבן יוצאת מהבורסה

דרבן תבצע בסוף דצמבר פדיון מוקדם מלא של האג"ח שלה, בהיקף של 250 מיליון שקל, ותסיים את חייה כחברה מדווחת

הצעקה האחרונה/ צילום: יחצ

ביקורת ספרים ירוקה במיוחד: הספר שיעזור לכם לצרוך בצורה אקולוגית יותר

וגם: "לאכול בעלי חיים", הספר הטבעוני המשלב קטעים פילוסופיים, מידע וסיפורים, כולל דיאלוגים פנימיים בנושא ההתחממות הגלובלית והשלכותיה, בדגש על מה שכל אחד יכול לעשות