גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"ארגונים חייבים להקצות את המשאבים לחדשנות ומי שלא יעשה כן יישארו מאחור"

מנכ"ל ריטייל אינוביישן קלאב אורן פארן סיפר באירוע עושים שוק של "גלובס" כי כיום פועלים בארץ 350 סטארט-אפים בתחום בריטייל ● מיכאל גבאי מ-Trigo טען כי "בסטארט-אפים מבינים שלעבוד בישראל זה משהו שבסופו של דבר יעזור להם כשחקנים בינלאומיים"

רצפת המכירה של המחר, כנס עושים שוק, גלובס / צילום: איל יצהר, גלובס
רצפת המכירה של המחר, כנס עושים שוק, גלובס / צילום: איל יצהר, גלובס

"כשאנחנו התחלנו למפות את השוק היו קרוב ל-150 סטארט-אפים בתחום של הקמעונאות בארץ. היום אנחנו כבר עוברים את ה-350. זה נובע מסיבה מאוד פשוטה - המון סטארט-אפים עשו הסבה לקמעונאות על בסיס טכנולוגיה שלפני כן לא היו מתקרבים איתה לתחום, וזה הולך להתגבר בשנים הקרובות", כך העריך מנכ"ל ריטייל אינוביישן קלאב אורן פארן בפאנל רצפת "המכירה של המחר - הסטארט-אפים שישנו את עתיד הקמעונאות" שהתקיים היום (א') ב"עושים שוק", אירוע שוק המסחר האלקטרוני של "גלובס". את הפאנל הנחו שני מוזס ועמרי זרחוביץ'.

ריטייל אינוביישן קלאב הוא גוף שהוקם על ידי בכירי ענף הקמעונאות במטרה לצמצם את הפער הטכנולוגי בין תעשיית הריטייל-טק לבין ענף הקמעונאות. הגוף, סיפר פארן, "הוקם לפני כשנתיים ומשתתפים בו קבוצות הקמעונאות הגדולות בארץ, במטרה לחבר בינן לבין סטארט-אפים. זאת, במטרה לאפשר לסטארט-אפים להריץ את המוצרים שלהם בשטח, מבלי שייקח להם חצי שנה רק כדי לקבוע פגישה בחברה". לדברי פארן, "רכבת הבכירים שמגיעה לישראל כדי להיפגש עם קבוצות של 10 אנשים זה משהו מדהים. העניין הוא שגם השחקנים המקומיים חייבים להתחיל להזיז את עצמם ולהתחיל לעבוד".

פארן טען כי "ארגונים חייבים להקצות את המשאבים לחדשנות ומי שלא יעשה כן יישארו מאחור", זאת משום ש"הם משרתים דור שהוא לא אותו דור שלנו - דור שחושב ומתנהג אחרת ושאם לא נלמד לדבר את השפה שלו לא נוכל למכור לו. העניין הוא שאי אפשר להפוך טכנולוגיים לא ביום אחד ולא בשנה-שנתיים, אלא צריכים לשם כך אנשים בתוך הארגון".

מיכאל גבאי מ-Trigo (טריגו) הדגיש את החשיבות של עבודה עם לקוחות מקומיים עבור הסטארט-אפים. הוא טען כי "בסטארט-אפים מבינים שלעבוד בישראל ולעשות את הניסויים בישראל עם שחקן מקומי שעונה באפיון מהיר - זה משהו שבסופו של דבר יעזור להם כשחקנים בינלאומיים. כמובן שתעשיית ההייטק מסתכלת על השוק העולמי, אבל לכל הקמעונאים העולמיים שאנחנו עובדים איתם חשוב לדעת שיש לסטארט-אפים קהל מקומי שעובד איתו". טריגו, הסביר גבאי, "מפתחת מערכת שמאפשרת לקונים להיכנס לכל חנות פיזית לקחת מה שהם רוצים ופשוט לצאת בלי שום צורך בקופה. בעזרת מצלמות פשוטות בתקרת החנות עוקבים אחרי כל מה שקורה במרחב החנות וניתן לזהות מה הלקוחות נוטלים מהמדפים ושמים בעגלה".

דוגמה נוספת למוצר טכנולוגי לתחום הריטייל הציגה בפאנל ליהיא פינטו-פרימן מחברת SYTE (סייט). החברה מציעה מערכת אותה הגדירו כמעין "שאזאם למוצרי צריכה". כפי ששאזאם מזהה באופן אוטומטי קטעי מוזיקה, כך סייט מאפשרת לצלם מוצר ולקבל מוצרים דומים לו. "סייט מחברת בין השראה לבין המוצרים של הקמעונאים. אם ראיתי שולחן, כיסא, או מנורה בבית של חברים והם מצאו חן בעיניי - אני צריכה להיות מסוגלת לפעול על ההשראה הזאת, ולמצוא באופן מיידי את המוצרים הדומים", הסבירה פינטו-פרימן, "אנחנו קוראים לזה השראה כדי להדגיש את השוני ממילים - משום שלפעמים קשה להסביר את ההשראה במילים".

חברת supersmart (סופרסמארט) מפתחת אפליקציה בעזרתה הלקוח סורק את המוצרים בזמן הקנייה, כך שבסופה, במקום לעמוד בתור רגיל לקופה, הוא מכניס את העגלה למתקן ומקבל את החשבון תוך שלוש שניות, אגב שהיא מוודאת שכל המוצרים בעגלה אכן נסרקו. מנכ"ל החברה יאיר קלפר, טען בפאנל כי "הקמעונאים שיישארו רלוונטיים, הם מי שיזהו בסופו של דבר את הקשר הנכון בין האונליין לאופליין. רואים את חברות האונליין הכי גדולות בעולם פותחות חנויות באופליין, כי הן הבינו שישי גבול למה שאפשר לעשות, וחייבים להתקרב ללקוחות פיזית".

קלפר סיפר עוד כי תהליך המכירה לקמעונאיות שהיה בעבר ארוך מאוד, התקצר, וכי "ממחזור מכירה של שנתיים וחצי אני רואה מחזורי מכירה של חצי שנה בלבד".

פראן העיד מצדו על הפתיחות הגוברת מצד הקמעונאיות. "הסיטואציה שבה סטרט-אפ קטן מישראל עם 50 עובדים מציג לדירקטוריונים של חברות שמעסיקות מעל לחצי מיליון היא סיטואציה יחסית חדשה בעולמות הקמעונאות, שנובעת מתוך הרצון המאוד חזק שלהם להכניס טכנולוגיות חדשות. הם מבינים שאחרת הם יהיו בבעיה בתחרות מול החברות האחרות שכן יטמיעו טכנולוגיות מהסוג הזה", סיפר פראן.

פינטו-פרימן קינחה בסיפור שמסכם לדבריה את כל מה שטכנולוגיה ישראלית יודעת לעשות: "בדצמבר בשנה שעברה המוצר שלנו שולב באפליקציית 'ביקסבי' המותקנת בטלפונים של סמסנונג, כך שהיא אפשרה למשתמש להצביע על מוצר וכך למצוא באופן אוטומטי את הפרטים עליו. יום אחד, פגשתי בכנס בלאס וגאס את אחד מאנשי צוות הבדיקות של סמסונג, שסיפר לי 'הייתי חלק מהצוות שבדק אתכם', והחמיא לנו ב'כל הכבוד על מה שעשיתם, זה עובד מאוד יפה". ואז הוא שאל אותי כמה אנשים אנחנו. עניתי - 40. הוא ענה 'ארבעים אלף, מרשים מאוד'. אני חושבת שזה אומר הכל".

עוד כתבות

הפגנות בבגדאד נגד השלטון / צילום: רויטרס

צרות לטהרן גם ממערב: ההמונים בעיראק סימנו את האחראים לכאוס

הצרות של איראן בימים האחרונים אינן רק בתוך המדינה ● המפגינים בעיראק רואים בטהרן כאחראית עיקרית למצבם הקשה ● שריפת הקונסוליה האיראנית בעיר נג'ף שמדרום לבירה בגדד, סימלה את האשמה הזו

שי באב"ד / צילום: יונתן בלום, גלובס

"יש לנו אפס ציפיות מהמנהיגים שלנו": שי באב"ד רוצה שתדעו מה הוא עשה באוצר

שי באב"ד, מנכ"ל משרד האוצר, בראיון אישי ● על הילדות בהרצליה בבית דתי, על הסב הדומיננטי, על המינוי למנכ"ל "צים ישראל" בגיל 31, על ההתקדמות המהירה במגזר הציבורי, על ההצטרפות לרשימת כולנו לכנסת ועל הבוס, השר כחלון: "בתקופתו נעשו דברים שלא נעשו עשרות שנים"

מייסד עליבאבא ג'ק מא ומנכ"ל סופטבנק מסיושי סאן / צילום: רויטרס

הטיפ של מייסד עליבאבא למשקיע שהימר עליו לפני 2 עשורים

מייסד עליבאבא ג'ק מא השתתף היום בכנס בטוקיו, ובמסגרת פאנל שבו נכח גם מנכ"ל סופטבנק, מסיושי סאן, התייחס מא לשורת התסבוכות שאליו נקלע הקונגלומרט היפני ● על אף זאת, מא הדגיש כי הוא מעריץ של סאן ומצדד בו להמשיך לדבוק בדרכו - אסטרטגיית השקעות המונעות מ"תחושת בטן"

שחקן מנצ'סטר סיטי, קון אגוארו/ צילום : רויטרס

מה לאמזון ולכדורגל, ואיך הצליחה לחתוך נתח כל כך יוקרתי ובלעדי משידורי הליגה האנגלית?

בזמן שרוב הליגות באירופה יוצאות לפגרת חג המולד, באנגליה לא עוצרים, ומבלים את החג בצפייה בכדורגל ● מי שמצטרפת השנה לחגיגה היא אמזון, שרכשה את זכויות השידור ל-20 משחקים ● אלא שהכדורגל עבורה הוא רק תירוץ כדי למשוך לקוחות חדשים לשירותים אחרים

ספרים דצמבר / צילום: איל יצהר, גלובס

הגיבורים של סאלי רוני גם רוצים לחיות נכון; ויליאם פוקנר לא חס על קוראיו

ויליאם פוקנר אינו חס על הקוראים שלו, וגם בספר 'הקול והזעם' הקורא נדרש למאמץ מנטלי לא מבוטל ● סאלי רוני בראה ב'אנשים נורמלים' גיבורים פצועים בנפשם, לא לוותר לעצמם - למרות הקושי הכרוך בלהיות "נורמלי" ו"נכון"

המומלצים לסוף השבוע

שלושה בסקירה אחת: ספרים לסוף השבוע

כמה המלצות למי שרוצים להעביר את הסופ"ש בבית: "גחליליות בלילה", "שלג" של רונית מטלון ו"חדר ענק נפתח" של מעיין בן אריה

יעקב קוינט / צילום: שלמי יוסף

הצעה של מנהל רשות החברות מצמצמת את השיתוק שפוגע באזרח

פסיקות בית המשפט יצרו חוסר עקביות במה מותר ומה אסור לממשלות מעבר ● מנהל רשות החברות מציע להפוך את הכללים ● פרשנות

הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

לקראת הפתיחה: האם הבורסה בת"א תעלה בעקבות וול סטריט?

ביום שישי האחרון נתונים טובים משוק העבודה האמריקאי הקפיצו את המדדים סביב ה-1% ● עיני השוק מופנות להודעת הריבית של הפד ביום חמישי ולבחירות בבריטניה

בנימין נתניהו / צילום: חיים צח לעמ

נתניהו: דנתי עם פומפיאו בנושא סיפוח בקעת הירדן. האם זה באמת קרה?

ראש מחלקת המזרח התיכון, דייויד שנקר: נתניהו לא העלה את הנושא בפני פומפיאו

קהילה שכונתית של חברת הנדל”ן וואן בבושוויק  / צילום: כפיר זיו

אופנה, נדל"ן ומשלוחים: מה מחפשים משקיעי ההון סיכון הישראלים בתעשיות לואו-טק

משקיעי הון סיכון ישראלים משתלבים במגמה העולמית והחלו להשקיע בחברות לואו טק ● מה הופך חברת משלוחי ירקות לסטארט-אפ בעיני המשקיעים, למה הם לא מתרגשים מהקשיים של WeWork והאם בכלל יש להם את המיומנות הנדרשת להשקעה בחברות מסוג זה?

משה ברקת/ צילום: רפי קוץ

הדרך לכישלון רצופה בכוונות טובות של הממונה על שוק ההון ברקת

בעולם שבו יש מחסור עצום באנליזה איכותית בכל צמתי ההשקעות בגופים המוסדיים, נכון יותר לעודד את המוסדיים להשקיע במחקר תומך השקעה שישפר את קבלת החלטות ההשקעה - ולא לייצר מחלקה ביורוקרטית שכל תפקידה הוא כסת"ח ● פרשנות

ג'וזף מוסקאט / צילום: Yara Nardi, רויטרס

המדינה שבה ראש הממשלה פורש בגלל ענן כבד של חשד

מה אפשר ללמוד ממדינה קטנה ומוקפת מים, אשר שלטון החוק בה התמוטט, וראש ממשלתה החליט להקריב את עתידו לטובת הציבור, גם אם זה לא צודק?

ג'ף בזוס, מנכ"ל אמזון / צילום: דני מולושוק, רויטרס

אמזון תפתח משרדים במערב מנהטן; תעסיק למעלה מ-1,500 עובדים

הדיווח מגיע אחרי שבתחילת השנה אמזון ביטלה את פתיחת HQ2 בקווינס, וזאת בעקבות ביקורת ציבורית על הטבות המס שענקית הקמעונאות קיבלה בתמורה לפתיחת המטה בניו יורק ● עוד דווח כי פייסבוק נמצאת גם היא במגעים לשכור שטחי משרדים גדולים במערב מנהטן

וולוו T8 S60 / צילום: יח"צ

הנציגה השבדית לא צריכה לייקים: עסקת החבילה של הוולוו החדשה

ביצועים של מכונית ספורט אימתנית, עידון ואיפוק של מכונית מנהלים וזיהום נמוך יחסית ● תמורת 290 אלף שקל, עד לעדכון הצפוי במס, השבדית הנטענת של וולוו מציעה תמורה מרשימה לכסף

מייקל בלומברג / צילום: Brian Snyder, רויטרס

העינים נשואות לבחירות בארה"ב: אם לא טראמפ אז לפחות בלומברג

במקביל למערכת הבחירות הישראלית לכנסת ה-23, ארה"ב צועדת לתוך שנת בחירות מורכבת ומשוסעת יותר מאי פעם ● נהוג באמריקה שמנהיג מכהן ממשיך לשמונה שנות כהונה, אך טראמפ הוא שונה, וכך גם כל ההתנהלות סביבו, הקמפיין שלו, ואף התמיכה הציבורית בו

ראשית המסיק בכרם פתורה / צילום: ערן כהן

ראש וראשון: שמן הזית הכי טרי, ראשון למסיק

לצרפתים יש את הבוז'ולה, היין הצעיר הראשון של הבציר, ולנו יש ראשון המסיק, שמן הזית הטרי של תחילת המסיק ● במסעדת רוברטה וינצ’י עושים לו כבוד

שליחי Wolt, תל אביב / צילום: יח"צ

תנגוס בתן ביס? אפליקציית משלוחי האוכל Wolt מתרחבת לרמת השרון

אפליקציית המשלוחים, שהחלה לפעול בישראל לפני כשנה בת"א, מרחיבה את אזור הפעילות ונכנסת לרמת השרון ● להערכת החברה, השירות החדש מקצר את זמני ההמתנה למשלוח מ-90 דקות ל-31 דקות בממוצע ● כיום עובדת Wolt עם כ-500 מסעדות

רוחאני. מסר פייסני לארה"ב  / צילום: רויטרס

החרם הכלכלי מעיק, אז מדוע ההנהגה באיראן אופטימית

בממשל טהראן הצליחו לדכא את המהומות במדינה, ונהנים גם מהצטרפותן של שש מדינות אירופיות למנגנון עקיפת הסנקציות האמריקאיות

עדר פרות בארה"ב/ צילום: רויטרס, Christinne Muschi

חזון החלבונים המתוכנתים: המהפכה שעשויה לחסל את תעשיית הבשר

חברי צוות החשיבה העצמאי RethinkX, שהקימו יזם ומרצה בסטנפורד ומשקיע מלונדון, משרטטים עולם חדש ומופלא של חלבונים מעובדים, אבל בריאים וזולים ● מתכנון מולקולות במחשב ועד יצירת טעמים חדשים בעזרת שפים, כך טכנולוגיות מעולם התרופות עשויות לחולל מהפיכה

עמנואל "מאני" פאקיו. מתאגרף, פוליטיקאי ושחקן / צילום: Joe Camporeale, רויטרס

כוכב הקריפטו: מי הסלב הבא שינפיק מטבע?

הנפקת המטבע הדיגיטלי של כוכב האגרוף הפיליפיני "מאני" פאקיו בחודש שעבר ציינה שלב חדש בשימוש בטכנולוגיה למונטיזציה של הערצת המונים ● מטבע ליברה לסלבריטאים כנראה לא יגיע בקרוב, אבל אפשר לפנטז על הפוטנציאל