גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

רשת הדיסקאונט שמנפיקה ללא דיסקאונט: הכול על הנפקת יוחננוף

ביוחחנוף, כמו בקרב מנפיקים לא מעטים אחרים, בחרו לנצל את תנאי השוק הנוחים ולמקסם תמורות כבר במועד ההנפקה - וחבל שכך

איתן יוחננוף, מנכ"ל רשת יוחננוף / צילום: תמר מצפי
איתן יוחננוף, מנכ"ל רשת יוחננוף / צילום: תמר מצפי

רשת הקמעונאות של משפחת יוחננוף בדרכה להשלים בימים הקרובים הנפקת מניות ראשונה בבורסה בתל-אביב.  מדובר ברשת דיסקאונט (מוזלת) שנוסדה לפני כ-30 שנה, ואולם את עיקר קפיצת המדרגה בפעילות העסקית שלה היא ביצעה בשלוש וחצי השנים האחרונות. אם בשלהי שנת 2015 ניהלה הרשת 10 חנויות בלבד, אשר השתרעו על פני 23 אלף מ"ר - נכון לתום המחצית הראשונה של שנת 2019 ניהלה הרשת 26 חנויות המשתרעות על פני 63 אלף מ"ר, והיא מחזיקה כיום כ-6% משוק המזון המבורקד.

רשת יוחננוף מציגה קצב מכירות שנתי של כ-2.9 מיליארד שקל, לצד שולי רווח תפעולי מנוטרל IFRS של כ-5%. מדובר בשולי רווח תפעולי הגבוהים מהותית ביחס לרשתות דיסקאונט מקבילות בענף, ואם נוסיף לכך את הצמיחה המהירה במיוחד במכירות חנויות זהות לצד מכירות מרשימות למ"ר, ניתן להבין האטרקטיביות היחסית של הרשת.

בחברה ובסביבתה מבינים את האטרקטיביות ביחס לקבוצת ההשוואה הבורסאית, וחפצים לנצל זאת כדי לזכות בתג מחיר גבוה. משפחת יוחחנוף מכוונת לשווי מחיר של כ-1.85 מיליארד שקל לפני הכסף, קרי גיוס של כ-460 מיליון שקל תמורת 20% ממניות הרשת.

החוב הפיננסי נטו של החברה עומד על כ-297 מיליון שקל, כלומר השווי הנכסי המיועד עומד על 2.6 מיליארד שקל. אם ניקח את ה-EBITDA (רווח בנטרול ריבית, מס, פחת והפחתות) המנוטרל השפעות של התקן החשבונאי 16 IFRS, מדובר במכפיל EV/EBITDA העומד על 14 בקירוב ומכפיל רווח נקי מנוטרל העומד על 18.5. נטרול השפעות התקן על הרווח הנקי, המגדיל במקרה של יוחחנוף את הרווח הנקי השנתי בכ-20 מיליון שקל בשנה, הוא סוגיה מקצועית מעוררת מחלוקת כשלעצמה, אך בה נרחיב בהזדמנות אחרת.

הניסיון הענפי מלמד כי הצמיחה במכירות של הרשתות הקמעונאיות תורמת אומנם לשיפור תנאי הסחר, ואולם בסופו של יום מביאה את שולי הרווח התפעולי לשולי רווח ענפיים מקובלים מסיבות מגוונות.

עם כל הכבוד ליוחחנוף, ויש לי הרבה כבוד לאנשים שהשכילו לפתח עסק כה מצליח בסביבה תחרותית מורכבת, קשה לי להאמין שהחברים ברשת המנפיקה מכירים קסמים עסקיים אשר מקביליהם הבולטים בענף אינם מכירים, ולפיכך על המשקיעים להעריך כי בתסריט מרכזי, התבגרות הרשת תביא עימה נורמליזציה של רווחיות תפעולית. משום שכך, יש לנהוג בשמרנות ביחס לתג המחיר בהנפקה.

מספר החלטות אסטרטגיות מעניינות ולא טריוויאליות העולות מטיוטת תשקיף ההנפקה, אשר הן בעלות השלכות ארוכות-טווח על פעילות החברה, ישפיעו על כושרה של יוחחנוף לגרום נחת לבעלי המניות מהציבור בראייה ארוכת-טווח. ניתן ללמוד מהתשקיף כי להערכת משפחת יוחחנוף שירות הקנייה באונליין אינו כדאי כלכלית ואף אינו נדרש, בשעה שהחברה טרם מיצתה את פוטנציאל הגידול על רצפת המכירה.

לא אונליין, לא מרכזי ערים

בעוד ברשת הקמעונאות הגדולה בישראל שופרסל מסתערים על זירת האונליין ומוכרים במיליארדי שקלים בשנה, ומתחרות אחרות בענף עושות צעדים מדודים בתחום, ביוחחנוף מתמקדים בקמעונאות של העבר וההווה, כנראה מחשש להשקעות-סרק ופגיעה ברווחיות השוטפת, בשאיפה לעלות על רכבת האונליין במועד נוח יותר בעתיד. מדובר בהחלטה אסטרטגית אשר את השלכותיה ניתן יהיה לשפוט רק בשנים הבאות, ואולם הסיכון ארוך הטווח ברור.

החלטה אסטרטגית נוספת של החברה, אשר צדה את עיניי במסמכי ההנפקה, היא הצהרתה כי אינה מתכוונת לפתוח סניפים במרכזי ערים. בעוד שופרסל עושה חיל במרכזי ערים ומשיגה נתח ניכר מרווחיותה באמצעות מכירות רווחיות בסניפים העירוניים, ורמי לוי ורשתות קמעונאיות ציבוריות נוספות מבצעות מאמץ אסטרטגי להעמיק חדירה למרכזי הערים, בהם רמת התחרותיות נמוכה יותר - ברשת יוחחנוף מוותרים במודע על זירה זו ושמים את כל הביצים בזירת הדיסקאונט התחרותית במיוחד.

לא מותג פרטי, כן נדל"ן

בחירה אסטרטגית מהותית נוספת של החברה היא הוויתור על מותג פרטי. החלטה זו נובעת ככל הנראה מן השאיפה של הרשת למקסם תנאי סחר אל מול הספקים. המותג הפרטי סייע לשיפור הרווחיות הגולמית ושיפור התחרותיות של שופרסל ורמי לוי, המובילות את הענף, ומנגד רשת ויקטורי נוקטת בעמדה דומה לזו של יוחננוף.

מהלך אסטרטגי נוסף אשר נראה כי ברשת יוחחנוף מובילים, הוא הרחבת מאגר נכסי הנדל"ן אשר בבעלותה, בניגוד למצב הקיים בחלק מן הרשתות הציבוריות. מהלך זה הוא צרכן הון גדול, ואולם מנגד עשוי לייצר ערך רב על ציר הזמן.

הבורסה המקומית הפכה בשנים האחרונה לפלטפורמת הצפת ערך מועדפת עבור בעלי המניות ברשתות הקמעונאיות, אשר זוכות לתמחור נדיב ועניין של משקיעים החפצים בפיזור ענפי מוגבר לענף הנתפס לשיטתי בשוגג כענף סולידי.

אני שב על עמדתי כי הנפקה ראשונה בבורסה אין ייעודה לעשות אקזיט או "מכה" על חשבון המשקיעים הצמאים להשקעה בנכסים איכותיים. לפיכך נכון היה לתמחר את ההנפקה במחירים נמוכים יותר, כחלק משותפות ארוכה בין המשקיעים לבין החברות המנפיקות. ואולם ביוחחנוף, כמו בקרב מנפיקים לא מעטים אחרים, בחרו לנצל את תנאי השוק הנוחים ולמקסם תמורות כבר במועד ההנפקה - וחבל שכך. 

הכותב הוא האסטרטג הראשי של איילון בית השקעות. כותב המאמר ו/או החברה עשויים להחזיק או לסחור בני"ע המצוינים בכתוב. האמור בכתבה אינו מהווה תחליף לשיווק השקעות ו/או ייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם

עוד כתבות

אביגדור יצחקי / צילום: איל יצהר

הכובעים של אביגדור יצחקי: בבוקר יו"ר הפיס, בערב עובד בשביל מרכזי הקניות

מבדיקת גלובס עולה כי יצחקי שמשמש כיו"ר מפעל הפיס במשרה חלקית של 70%, מספק שירותי ייעוץ ולובי בתשלום עבור קבוצת ביג, ולוקח חלק במאבקה לחזור לפעילות אחרי תקופת הסגר, ובסוגיות שונות

בניין נטוש בחיפה / צילום: ויטלי דותן לובוב

"הזנחה גוררת הזנחה": אתר אינטרנט חדש ימפה את המבנים הנטושים בארץ

במדינת ישראל יש 170 אלף דירות עזובות - ואלה רק הרשומות • ויטלי דובוב דותן הקים אתר ליצירת מאגר מידע על המבנים הנטושים: "בניין זה לא מוצר כלכלי פרטי. מרגע שהוא עומד במרחב הציבורי הוא משפיע על סביבתו"

דואר ישראל. ממתינים / צילום: שלומי יוסף, גלובס

הקורונה פגעה קשה בדואר ישראל: הפסד של 68 מיליון שקל ברבעון

הכנסות ברבעון השלישי ירדו ב-11% ● ההפסד בתשעת החודשים הראשונים הסתכם ב-230.7 מיליון שקל, לעומת רווח בתקופה המקבילה ● היו"ר חזי צאיג: "רואים התחלה של התאוששות בעקבות התגברות הקניות אונליין"

נדב פרי / צילום: איל יצהר

הממונה על קבילות הציבור בתאגיד: נדב פרי לא יכול לשמש פרשן פוליטי

לדברי הממונה על קבילות הציבור בתאגיד השידור הציבורי, נדב פרי, המכהן כיום כסמנכ"ל רגולציה וקשרי חוץ בדלק קידוחים, איננו יכול לשמש פרשן פוליטי בתאגיד ●  "מצב בו בשעה 20:00 הוא ישמש כפרשן פוליטי ובשעה 11:00 יתראיין כדובר חברת דלק במסגרת תחקיר כזה או אחר - הינו לא תקין בלשון המעטה"

"לתמיכה רגשית הקש 3" / איור: חן ליבמן

חברות מחפשות פתרונות יצירתיים למניעת שחיקה של עובדים בימי המגפה

מימי חופש בהפתעה ועד קבוצות תמיכה הדדית וסדנאות ניהול אמפתי למנהלים ● חברות אמריקאיות רבות כמו דל, HP, רשת הילטון ואחרות מחפשות פתרונות לתחושות הדכדוך והשחיקה שיצר עידן הקורונה

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

הבורסה בת"א ננעלה בעליות לאחר התקלה הדרמטית: ת"א 35 קפץ ב-1.3%

לאחר התקלה החמורה בבורסה המדדים חזרו לטפס, כאשר בוול סטריט לא יתקיים הערב מסחר בשל חג ההודיה ● דלק זינקה ב-10%, דלק רכב קפצה ב-10%, תפרון עלתה ב-7%, ביו ויו ב-13%, פוקס עלתה ב-5.25%, אפולו פאוור זינקה ב-20

בניין בית הדין הרבני הגדול בירושלים / צילום: יוסי זמיר

תמיכה כלכלית של ההורים אינה מקנה להם זכויות יתר בדירה

הורי הבעל העבירו בכל חודש תמיכה כספית לבני הזוג ● בית הדין הרבני הגדול קבע כי ההעברה לא נועדה בהכרח לכיסוי המשכנתה, אלא כמתנה לבני הזוג

השלט של קניון שבעת הכוכבי / צילום: כדיה לוי, גלובס

דווקא בבלאק פריידיי? הקניונים שישתתפו בפיילוט וייפתחו כבר היום

הקניונים באם הדרך, שבעת הכוכבים, קניון שרונים, לב המפרץ, ארנה נהריה, קניון מבנה נוף הגליל ועוד יוכלו להיפתח מיידית בהתאם להוראות הממשלה

חמי רודנר בהופעה במגדלי הים התיכון / צילום: אודי גורן

הכירו את ההופעות הכי טובות שאתם לא מוזמנים אליהן

כשקיסריה ושוני סגורים ואולמות ההזאפה מעלים אבק, המופעים הכי לוהטים קורים בבתי הדיור המוגן ● בקפסולות, באוויר הפתוח או מהמרפסת - אמני ישראל מרקידים את בני הגיל השלישי, עם חוזים שיכולים להגיע גם ל־20 הופעות לסיבוב ● רמי קליינשטיין: "אני לא רגיל לקהל שמתיישב במקומות על השעון"

דייגו ארמנדו מראדונה. קריירה רצופה הצלחות ושערוריות
צילום: רויטרס

מראדונה ייזכר כאחד הגדולים, וגם כמי ששינה את השוק הדרום אמריקאי

מראדונה הוא אייקון נצחי, והכוכבות שלו הפכה את דרום אמריקה למקום שמספק שחקנים לאירופה בכסף גדול

הדמיית סילון אנרגיה הנע דרך חומר במהירות שקרובה למהירות האור. מחקר של פרופ' אהוד נקר מאוני' ת"א / צילום מתוך התערוכה "היופי במדע"

גם המדע רוצה להיות יפה: כך משפיעה האסתטיקה על חוקרים

מה נחשב בעיני מדענים יפה, ומדוע הוויזואליזציה של הביג דאטה עשויה לשנות את מה שאנחנו חושבים על ידע ● תערוכה בשם "היופי של המדע", שהוצגה לאחרונה באקדמיה הלאומית בירושלים, מעלה מחדש שאלות לא פתורות

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

מה בעצם הייתה הבעיה של הממשלה לפתוח את המוזיאונים מההתחלה?

ברור שמדובר בהחלטה על רקע לא בריאותי. במוסדות התרבות עדיין מקפידים על שקט. וה"ששש" הוא זה שמפריע להם

כרמלה מנשה / עוזר צלמת: אריאל בלאק

תא"ל מרדכי כהנא הגיש תביעת לשון הרע נגד תאגיד "כאן" וכרמלה מנשה

טוען כי עם תחילת חקירתו פרסמה מנשה בשידורי התאגיד כתבות בהן הוצגו החשדות נגדו כעובדות, וגם כאשר הסתבר כי "ההר הוליד עכבר", לא פורסמה התנצלות

Andy Wong AP נשים מבוגרות ברחוב בבייגין

סין מציגה: כך נראים החיים ללא מזומנים בארנק (וזה לא כזה פשוט כמו שנדמה)

שורה של סרטונים שפורסמו בחודשים האחרונים ברשתות החברתיות המחישו את הקושי של אזרחים סינים מבוגרים להסתדר במציאות הדיגיטלית ● כעת הממשלה הסינית דורשת מחברות ועסקים לחזור ולתת שירות גם בערוצים הישנים - פנים אל פנים, ובמזומן

חניית קניון ריקה. לקניונים רבים שנקנו עם משכנתאות לעשר שנים יש יותר חובות מהכנסות / צילום: Shutterstock

ארה"ב: המגפה מתפשטת, וקניונים עותרים לפשיטת רגל או נסגרים

שוכרים רבים שהמכירות שלהם חלשות ימשיכו לפגוע במגזר הקניונים גם אחרי הקורונה

מלי מרגליות / צילום: יחצ

מיהם עשרת המועמדים שמהם יבוא היו"ר הבא של קבוצת כלל?

בתחילת ינואר יכריעו בעלי המניות בין המועמדים: אבי קנובל, ורדה אלשיך, מלי מרגליות, חיים סאמט, מיה ליקוורניק, רון טירה אוסאמה חסן, יגאל בר יוסף, איציק הורוביץ ושמואל שורץ ● בניגוד להערכות קודמות: אייל לפידות לא יתמודד על התפקיד

חסידי סדיגורה. בינתיים האדמו"ר הצעיר שובה את הלבבות ומבסס את שליטתו / צילום: שוקי לרר - בחדרי חרדים

שוד כספות, אלימות ותלונות במשטרה: הקרע בחסידות סדיגורה הולך ומחריף

כך המצב בסדיגורה המשיך להתדרדר בחודשים האחרונים במהירות ובכל החזיתות ● מה קרה בלילה של 27 באוקטובר, ולמה נראה שזה היה הקש ששבר את גב המאבק בסדיגורה ● מעקב

חנויות סגורות בקניון דיזנגוף סנטר. סגר סבב ב' / צילום: כדיה לוי, גלובס

פארסת הקניונים הגדולה: כך יוחלט בחצות מי ייפתח מחר

בשעה 23:59 צפויה להסתיים ההרשמה להגרלה שתקבע מי הם הקניונים שזכאים להיפתח מחר בבוקר במסגרת הפיילוט שקבע קבינט הקורונה ● אותם תשעה זוכים מאושרים יקבלו גושפנקא מהממשלה לציין מחר את חגיגות הבלאק פריידי למרות הגבלות הקורונה

פנינה קרן / צילום: תמונה פרטית

עכשיו יותר מתמיד: גם המנהלים צריכים פסק זמן

מנהלים בכל הרמות ולאורך כל שדרת הארגון מתמודדים בתקופה האחרונה עם קשיים מורכבים יותר • איך מתמודדים עם האתגרים שמציב משבר הקורונה לשדרה הניהולית ● ניהול וקריירה, מדור חדש

דליפה במיכל דלק של קצא"א / צילום: איגוד ערים לאיכות הסביבה נפת אשקלון

דליפה במיכל דלק של קצא"א: תושבי אשקלון הונחו להישאר בבתים

דליפה בגג מיכל דלק בנפח של 100 אלף קו"ב של חברת קצא"א, שהכיל דלק גולמי וחומרים נדיפים, העירה את תושבי אשדוד ואשקלון עם ריחות כבדים של דלק ואף דיווחים על מיחושים פיזיים