גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לאחר שנכשל בניסיון להנפיק בלונדון: שאול שני מוכר את ECI בשליש מהשווי שלפיו נרכשה ב-2007

הרוכשת האמריקאית ריבון תשלם 450 מיליון דולר עבור חברת ציוד התקשורת למודת המשברים ● משקיעי ריבון לא אהבו את העסקה, ומניית הרוכשת איבדה כשליש מערכה בתוך יומיים - גם על רקע עזיבת המנכ"ל וגיוס חוב מתוכנן של חצי מיליארד דולר למימון הרכישה ופרעון חובות ECI ● הערכות: לא צפויים פיטורים מאסיביים ב-ECI בעקבות הרכישה

שאול שני / צילום: איל יצהר
שאול שני / צילום: איל יצהר

ההודעה על עסקת המכירה של חברת ציוד התקשורת הוותיקה ECI לידי ריבון (Ribbon Communications) האמריקאית ביום חמישי הפתיעה את המחזיקים במניות החברה הרוכשת. התגובה לדיווח על הרכישה, וכך גם להודעת מנכ"ל ריבון, פרנקלין (פריץ) הובס, על פרישתו מהחברה הרוכשת - היתה אלימה במיוחד: ירידה חדה במניה, שמחקה כשליש משווי השוק של ריבון ביומיים שלאחר ההודעה.

ECI, שנמצאת בשליטת שאול שני, ניסתה לפני כשנה לחזור ולהפוך לחברה ציבורית, אבל המהלך נכשל. כעת החליט שני למזג אותה עם ריבון תמורת 324 מיליון דולר במזומן ועוד 32.5 מיליון מניות של ריבון, במה ששיקף לעסקה שווי של 485 מיליון דולר במועד הדיווח. נוסף על כך, כחלק מההסכם, בעלי מניותיה של ECI יקבלו עד 31 מיליון דולר עבור נדל"ן שבבעלותה.

המשקיעים של ריבון, הפועלת בתחום תקשורת הענן המאובטח, לא אהבו כאמור את המהלך. מנייתה (סימול: RBBN) צללה בנאסד"ק בתגובה בכ-32% בימים חמישי ושישי, ושווי השוק שלה הצטמק לכ-305 מיליון דולר. בעקבות נפילת המניה התכווצה התמורה בעסקה לכ-444 מיליון דולר, בהינתן כי מנייתה של ריבון נסחרת כעת במחיר של 2.75 דולרים (לעומת 4.05 דולרים בעת ההודעה על העסקה).

בעלי המניות של ECI, שאותה מוביל המנכ"ל דאריל אדוארדס, צפויים להחזיק בכ-23% מהחברה הממוזגת, כשבעל השליטה, שאול שני, יחזיק בקרוב ל-20% מהחברה. מהודעת החברות עולה כי החברה הממוזגת תייצר הכנסות של 900 מיליון דולר, תפעל ביותר מ-140 מדינות ותעסיק כ-4,000 עובדים ברחבי העולם.

השלמת העסקה צפויה בעוד כשלושה חודשים. ריבון הודיעה כי תגייס קרוב ל-500 מיליון דולר, וכחלק מהעסקה תפרע את כל החובות של ECI.

מחזור מכירות שנתי של 400 מיליון דולר

ECI, שהוקמה ב-1961, היא ספקית עולמית של מוצרים ופתרונות כוללים לרשתות תקשורת והעברת נתונים - עבור ספקי שירותים, גופי תשתיות וממשלות, וכן לקוחות הגנה וביטחון. החברה, שנחשבה בעבר ל"ספינת דגל" של ההייטק הישראלי, חוותה כמה משברים בעשור האחרון, ושינתה לפני כמה שנים את האסטרטגיה שלה למיקוד בפתרונות אופטיים ובפתרונות העברת נתונים. מאז הוציאה החברה לשוק מערך חדש של פתרונות ומוצרים מתקדמים, המהווים כיום את מרבית המכירות שלה.

מניות ECI נמחקו מהמסחר בנאסד"ק ב-2007, לאחר 25 שנים כחברה ציבורית שם. זאת, בעקבות מכירתה לקבוצת משקיעים, שכללה את שני (באמצעות Swarth Group) ואת קרן אשמור הבריטית, שביצעה את רוב ההשקעה בחברה, תמורת סכום של 1.24 מיליארד דולר - פי שלושה לערך מהשווי שבו היא נמכרת כעת. ב-2014 רכש שני את חלקה של אשמור (שיצאה מהמהלך בהפסד המוערך במיליארד דולר), ומאז הוא הבעלים היחיד בחברה.

בשנים האחרונות מתמקדת החברה במחקר ופיתוח בתחום הדור החמישי (5G) של התקשורת. ככל הנראה, בחברה הבינו כי כדי להתחרות בחברות סיניות ואחרות בתחום ה-5G יש לאחד כוחות עם חברה נוספת וכך להתמודד עם האיומים וההזדמנויות בשוק. שני, ככל הידוע, קיבל כמה פניות בשנה האחרונה מחברות שהתעניינו ברכישת ECI, והחליט בסוף לקבל את הצעתה של ריבון.

ל-ECI מחזור מכירות של כ-400 מיליון דולר, והחברה רווחית. ריבון אינה מתחרה ישירה של ECI, ובחברה האמריקאית הגיעו ככל הנראה למסקנה שמיזוג ישלים את קווי המוצרים והשירותים שהיא מספקת. שילוב של שתי החברות בשוק התקשורת הגלובלי הענקי יאפשר לחברה הממוזגת להגיע להכנסות של כמיליארד דולר בשנה, עם נוכחות מאסיבית יותר בשוק.

לצד המוצרים של שתי החברות, המשלימים זה את זה, יש גם השלמה גיאוגרפית: ECI מתמקדת באירופה, ברוסיה ובהודו. ריבון, מנגד, מוכרת בעיקר בצפון אמריקה, כך ששתי החברות משלימות זו את זו גם מבחינה זו. כלומר, שילוב של שתי החברות יאפשר לריבון להציע לשני הלקוחות הגדולים שלה, וריזון ו-AT&T, מוצרים ושירותים אטרקטיביים יותר. במקביל, תוכל כמובן ECI לשלב את מוצרי ריבון בהצעות שלה ללקוחותיה.

ECI מעסיקה כ-1,800 עובדים, מתוכם כ-800 עובדים בישראל (בעיקר במתקני החברה בפתח תקוה ובאר שבע). לפי הערכות בשוק, מרבית עובדי ECI יכולים להיות רגועים בקשר להמשך העסקתם, שכן אין לשתי החברות פעילויות חופפות. למעשה, אין כיום אף מוצר של ריבון ש-ECI מפתחת או מוכרת, ולהפך. המשמעות היא שככל הנראה, לא צפויים פיטורי עובדים מאסיביים בשנתיים הקרובות.

כאמור, מיד לאחר ההודעה על המיזוג הודיע הובס, נשיא ומנכ"ל ריבון, על פרישתו. ככל הידוע, הובס תמך בביצוע עסקת המיזוג בין שתי החברות, והחליט לפרוש לאחר החתימה על ההסכם. עם זאת, הודעת הפרישה המיידית של הובס העצימה את האי-ודאות המתלווה לעסקאות מסוג זה - מה שתרם לצניחת המניה.

ניסיון ההנפקה בלונדון לא יצא לפועל

לפני כשנה ניסתה ECI לבצע הנפקה ראשונית בבורסה של לונדון, אבל לבסוף המהלך לא יצא לפועל. דובר החברה מסר אז כי "ההנפקה נדחית בשל תנאי השוק של הבורסות בעולם". 

חברת ציוד התקשורת הוותיקה ביקשה לגייס אז בהנפקת מניות 170-180 מיליון ליש"ט (כ-230 מיליון דולר), לפי שווי של 450-500 מיליון ליש"ט "לפני הכסף" (580-650 מיליון דולר). כחלק ממהלך ההנפקה תכנן הבעלים שני למכור מניות ECI שבידיו באמצעות הצעת מכר.

ואולם, בעקבות הירידות החדות בבורסות בעולם במהלך אוקטובר 2018, ביטלו כמה עשרות חברות הנפקות שתכננו לבצע בלונדון. גם בדירקטוריון ECI החליטו לדחות בינתיים את ההנפקה, ולא להתפשר על מחיר החברה, שכן הנפקה כיום היתה מתבצעת לפי שווי נמוך בהרבה מהמתוכנן. את ההנפקה, שמטרתה לצמצם את חובות החברה, לצד המשך השקעות, היו אמורים להוביל בנקי ההשקעות ברקליס ו-UBS.

מנתונים שפרסמה ECI לקראת ההנפקה לפני כשנה, הכנסותיה במחצית הראשונה של 2018 הסתכמו בכ-198 מיליון דולר - צמיחה של 24% לעומת התקופה המקבילה ב-2017. הרווח התפעולי של החברה הסתכם בכ-11 מיליון דולר, ובשורה התחתונה היא הציגה במחצית הראשונה של 2018 הפסד נקי של כ-19 מיליון דולר. הרווח התפעולי התזרימי (EBITDA) הגיע במחצית הראשונה של 2018 לכ-30 מיליון דולר - קפיצה של 130% לעומת התקופה המקבילה ב-2017. 

עוד כתבות

יולי אדלשטיין / צילום: דוברות הכנסת

ח"כ עמר בר-לב מנסה לגייס 61 חתימות להמלצה על יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין

חבר הכנסת מהעבודה-גשר אמר באירוע שבתרבות: צריך הרבה אומץ במפלגות השונות בשביל להבין שאולי זאת האפשרות היחידה שתמנע מאיתנו את הבחירות השלישיות – ולוותר על הרבה אגו" ● במקביל, נודע שמאחורי הקלעים אדלשטיין קיבל פניות להקמת מממשלה בראשותו

ספרים דצמבר / צילום: איל יצהר, גלובס

הגיבורים של סאלי רוני גם רוצים לחיות נכון; ויליאם פוקנר לא חס על קוראיו

ויליאם פוקנר אינו חס על הקוראים שלו, וגם בספר 'הקול והזעם' הקורא נדרש למאמץ מנטלי לא מבוטל ● סאלי רוני בראה ב'אנשים נורמלים' גיבורים פצועים בנפשם, לא לוותר לעצמם - למרות הקושי הכרוך בלהיות "נורמלי" ו"נכון"

קהילה שכונתית של חברת הנדל”ן וואן בבושוויק  / צילום: כפיר זיו

אופנה, נדל"ן ומשלוחים: מה מחפשים משקיעי ההון סיכון הישראלים בתעשיות לואו-טק

משקיעי הון סיכון ישראלים משתלבים במגמה העולמית והחלו להשקיע בחברות לואו טק ● מה הופך חברת משלוחי ירקות לסטארט-אפ בעיני המשקיעים, למה הם לא מתרגשים מהקשיים של WeWork והאם בכלל יש להם את המיומנות הנדרשת להשקעה בחברות מסוג זה?

שי באב"ד / צילום: יונתן בלום, גלובס

"יש לנו אפס ציפיות מהמנהיגים שלנו": שי באב"ד רוצה שתדעו מה הוא עשה באוצר

שי באב"ד, מנכ"ל משרד האוצר, בראיון אישי ● על הילדות בהרצליה בבית דתי, על הסב הדומיננטי, על המינוי למנכ"ל "צים ישראל" בגיל 31, על ההתקדמות המהירה במגזר הציבורי, על ההצטרפות לרשימת כולנו לכנסת ועל הבוס, השר כחלון: "בתקופתו נעשו דברים שלא נעשו עשרות שנים"

אליזבת וורן, ג’ו ביידן וברני סנדרס / צילום: רויטרס

זאת הכלכלה, טמבל: הדמוקרטים נערכים לתת פייט לטראמפ

סגן הנשיא לשעבר, הסוציאליסט המהפכן והפרופסורית למשפטים: המועמדים העיקריים בפריימריז של המפלגה הדמוקרטית נאבקים על כרטיס הכניסה למרוץ הנשיאותי נגד טראמפ, בבחירות שייסובו סביב הכלכלה ויותירו בסופן את אמריקה מותשת ומפוצלת כפי שלא הייתה מאז מלחמת האזרחים

נכנסים הביתה / צילום: איתי בנית

משחקי חום וקור: הבית במרכז שמציג תפיסות עיצוב מנוגדות תחת קורת גג אחת

המעטפת החיצונית של הבית במרכז הארץ תוכננה בסגנון אירופי קלאסי, בעוד הוויזואליה הפנימית היא אקלקטית ● "האתגר המרכזי היה ליצור מרחב מגורים כפרי בלב סביבה אורבנית", מסבירות האדריכליות שרה ונירית פרנקל

דונלד טראמפ / צילום: Leah Millis, רויטרס

טראמפ: "יש יהודים בארה"ב שאינם אוהבים מספיק את ישראל"

בנאום לפני כנס של המועצה הישראלית-אמריקאית, ארגון של מהגרים ישראליים בארה"ב, מנה טראמפ את פעולותיו למען ישראל והכריז: "אני מקיים את הבטחותיי" ● הצהיר: לא בטוח שאעזוב את הבית הלבן אחרי שמונה שנים ● "אל תצביעו בעד הדמוקרטים – הם ייקחו לכם את כל הכסף"

פרשת הצוללות/  צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

"גלובס" מאמ;לק: כל מה שצריך לדעת על פרשת הצוללות ב-5 שלבים

האם שיקולים זרים גברו על שיקולי הביטחון? כיצד מיקי גנור הפך מעד מדינה לנאשם המרכזי? ומה יקרה הלאה? ● "גלובס" מאמ;לק

חברי הקונגרס האמריקאי/ צילום :   רויטרס Jim Young

על אף הצהרת התמיכה של הממשל בסיפוח: הקונגרס דחה אותה

בית-הנבחרים בוושינגטון קיבל החלטה שתומכת בפתרון שתי מדינות ● רוב הצירים הדמוקרטים הצביעו בעד ההחלטה – ועימם חמישה רפובליקאים ● קריאה מפורשת נגד סיפוח שטחים בגדה ● שתי הצירות הדמוקרטיות המוסלמיות בקונגרס הצביעו נגד ● השדולה הפרו-ישראלית איפא"ק: לא נוקטים עמדה

בנימין ושרה נתניהו בקלפי / צילום: חיים צח לעמ

ארבעה ימים לפיזור הכנסת: נתניהו קורא לבחירה ישירה לראשות הממשלה

ראש הממשלה הציע לקיים בחירה ישירה בינו לבין גנץ כדי למנוע בחירות נוספות ● לדבריו, "בכחול לבן אומרים שהם יודעים מה העם רוצה, אז אני בעד שהעם יחליט" ● יו"ר ש"ס פנה ליו"ר כחול לבן: "אם אתה לא יכול לעבוד תחת נתניהו - תן לציבור להכריע"

ג'ף בזוס, מנכ"ל אמזון / צילום: דני מולושוק, רויטרס

אמזון תפתח משרדים במערב מנהטן; תעסיק למעלה מ-1,500 עובדים

הדיווח מגיע אחרי שבתחילת השנה אמזון ביטלה את פתיחת HQ2 בקווינס, וזאת בעקבות ביקורת ציבורית על הטבות המס שענקית הקמעונאות קיבלה בתמורה לפתיחת המטה בניו יורק ● עוד דווח כי פייסבוק נמצאת גם היא במגעים לשכור שטחי משרדים גדולים במערב מנהטן

שרון שפורר / צילום: כדיה לוי, גלובס

חם לה בגיהנום: שרון שפורר ניצחה את אפי נוה ולא מוכנה לשתוק

"חופשת הלידה שלי הלכה על דגמי ואפי נוה", מספרת העיתונאית שרון שפורר ● ב"אוף דה רקורד" היא מסבירה איך זה שהיא מסכימה עם הביביסטים בביקורת על מערכת המשפט, ולמה גיא פלג ואביעד גליקמן מגיעים לשחיתות מאוחר מדי ● ומה הבעיה שלה עם "גלובס"? ●  האזינו

השור של וול סטריט / צילום: שאטרסטוק

נתוני תעסוקה הקפיצו את וול סטריט; הדאו ג'ונס עלה 1.2%

קרטל הנפט אופ"ק יחד עם מעצמות נפט נוספות הגיעו להחלטה לצמצם את תפוקה הנפט ● בחודש נובמבר, כלכלת ארה"ב הוסיפה 266 אלף מקומות עבודה וזאת מעל לתחזיות האנליסטים שצפו תוספת של 186 אלף מקומות עבודה בלבד ● שיעור האבטלה המשיך לשבור שיאים וירד ל-3.5% ● כעת יורדת הסבירות שהפד יוריד את הריבית ● תשואות האג"ח הממשלתיות קפצו בהתאם

תמרה דה למפיקה - Gettyimages ישראל

סלפי של פעם: ההזדמנות להיחשף לנשים אמיצות שהעזו גם לצייר את עצמן

הסרט 'דיוקן של נערה עולה באש' הוא אחת הסנוניות בגל של יצירות ששוטף את אירופה כדי להזכיר לנו שנשים צוירו לאורך השנים גם בידי נשים

ג'וזף מוסקאט / צילום: Yara Nardi, רויטרס

המדינה שבה ראש הממשלה פורש בגלל ענן כבד של חשד

מה אפשר ללמוד ממדינה קטנה ומוקפת מים, אשר שלטון החוק בה התמוטט, וראש ממשלתה החליט להקריב את עתידו לטובת הציבור, גם אם זה לא צודק?

בנימין נתניהו / צילום: חיים צח לעמ

נתניהו: דנתי עם פומפיאו בנושא סיפוח בקעת הירדן. האם זה באמת קרה?

ראש מחלקת המזרח התיכון, דייויד שנקר: נתניהו לא העלה את הנושא בפני פומפיאו

מפעל עלבד בדימונה / צילומים: אתר חברת אורון

קריסתן של מניות חברות הבדים נמשכת - ותוצאות הרבעון אינן מעודדות

בזמן שמדדי המניות המובילים קרובים לשיא, ספגו מניות מגזר הבדים ירידות משמעותיות מתחילת 2019 והתרחקו 35%-70% מהשיא שרשמו בשנים 2016-2017 בבורסת ת"א ● אף אחת מארבע החברות - שלא"ג, עלבד, ספאנטק ואבגול - לא הצליחה לשפר את הכנסותיה ברבעון השלישי של 2019

ראשית המסיק בכרם פתורה / צילום: ערן כהן

ראש וראשון: שמן הזית הכי טרי, ראשון למסיק

לצרפתים יש את הבוז'ולה, היין הצעיר הראשון של הבציר, ולנו יש ראשון המסיק, שמן הזית הטרי של תחילת המסיק ● במסעדת רוברטה וינצ’י עושים לו כבוד

פרופ’ איילת פישבך / צילום: תמונה פרטית

באנו לבאס: למה רובנו מתקשים ללמוד מכישלונות?

פרופ’ איילת פישבך, פסיכולוגית וחוקרת של כלכלה התנהגותית, מטילה ספק בתפיסה הרווחת שלפיה לכישלונות יש אפקט מלמד • הממצאים של מחקריה מפתיעים: נבירה בכישלון עלולה לטרפד הישגים עתידיים • הצד החיובי: יש דרכים אחרות לעודד מוטיבציה

עדר פרות בארה"ב/ צילום: רויטרס, Christinne Muschi

חזון החלבונים המתוכנתים: המהפכה שעשויה לחסל את תעשיית הבשר

חברי צוות החשיבה העצמאי RethinkX, שהקימו יזם ומרצה בסטנפורד ומשקיע מלונדון, משרטטים עולם חדש ומופלא של חלבונים מעובדים, אבל בריאים וזולים ● מתכנון מולקולות במחשב ועד יצירת טעמים חדשים בעזרת שפים, כך טכנולוגיות מעולם התרופות עשויות לחולל מהפיכה