גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

יוצאת לדרך: התוכנית לשיקום המכונים להתפתחות הילד

במסגרת התוכנית, יבוטלו החל מאפריל ההחזרים שסיפקה המדינה עבור טיפולים פרטיים • בחוזר סמנכ"ל שנשלח היום לקופות-החולים צוינו יעדים לצמצום תורי ההמתנה לטיפולים, שכיום מגיעים עד חודשים ארוכים ● הקופות יתוקצבו ב-80 מיליון שקל בשנה עבור שיפור השירות

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן / צילום: אמיל סלמן
סגן שר הבריאות יעקב ליצמן / צילום: אמיל סלמן

החל מאפריל הקרוב - הורים לילדים הזקוקים לטיפולים בתחום התפתחות הילד, כבר לא יוכלו לקבל החזרים כספיים בעבורם בשוק הפרטי, כפי שהתאפשר עד היום, מלבד במקרה של אבחונים - כך נודע ל"גלובס".

ההחזרים ניתנו במקרים שבהם זמן ההמתנה לטיפולים במכונים להתפתחות הילד של קופות החולים (ריפוי בעיסוק, נוירולוגיית ילדים, פיזיותרפיה, קלינאות תקשורת, טיפולים פסיכולוגיים ואחרים) היו ארוכים משלושה חודשים.

במקרים שבהם ילדים כבר החלו בטיפולים פרטיים, תתאפשר עדיין קבלת החזרים, עד 2022 - כך מפורט במסמך ("חוזר") שהפיץ היום מוריס דורפמן - מנהל חטיבת רגולציה, מחשוב ובריאות דיגיטלית במשרד הבריאות, לארבע קופות החולים. החל מהחודש, הקופות יחלו להיות מתוקצבות בהתאם לגידול שיראו בתפוקות הטיפולים בתחום התפתחות הילד ("מבחני תמיכה").

ההחלטה בעניין ביטול ההחזרים התקבלה באחרונה, אחרי שהכוונה הראשונית של משרד הבריאות הייתה להפחית בשלב ראשון את סכום ההחזר במחצית, מכ-200 שקל לטיפול כיום ל-100 שקל, ורק ב-2021 לבטל את ההחזרים לגמרי. הסיבה לביטול הגורף, לפי גורם ממשלתי, הייתה ההבנה שביטול הדרגתי של ההחזרים ייצור בלבול בקרב הורים. 

מספר טיפולים בשנה

כפי שנחשף באחרונה "גלובס", ביטול ההחזרים מתרחש כחלק מרפורמה של משרד הבריאות לשיקום המערך להתפתחות הילד, ובהמשך לדוח מבקר המדינה מ-2017 שהתריע לגבי בעיות הנעוצות במודל ההחזרים.

לאורך שנים התורים לטיפולים בתחום התפתחות הילד היו ארוכים ביותר והגיעו עד חודשים ארוכים ואפילו שנה. לכן ב-2010 יזם המשרד פתרון "פלסטר", שככל הנראה רק החמיר את הבעיה: התחייבות להעניק להורים החזרים של כ-200 שקל לטיפול פרטי, אם התור במערכת הציבורית ארוך מסף מסוים; כאמור - שלושה חודשים. בעיית התורים הוחמרה בעקבות הצעד, שכן מצד אחד, המטפלים העדיפו לעבוד באופן פרטי מאשר לעבוד במערכת הציבורית, כי התשלום הפרטי היה כפול ואפילו משולש בהשוואה לתשלום בקופה (ומחיר ההחזר הפך למחיר המינימום שהם גובים). כתוצאה מכך גבר הקושי לגייס מטפלים למכונים. מצד שני, יותר ויותר הורים החלו להוציא כסף מהכיס עבור טיפולים שאמורים להיות מסופקים דרך הקופה, ואת סחף הטיפולים הפרטיים בהחזר היה קשה לעצור. כך קרה שכיום ההחזרים תופסים כשליש מהשוק הזה: כ-400 אלף טיפולים בהחזר מבוצעים בשנה, מתוך 1.4 מיליון טיפולים.

משמעות הרפורמה היא שאחרי כעשור של תשלומי החזרים, שהסתכמו לכ-80 מיליון שקל בשנה, הקופות יתוקצבו באותו באותו הסכום מדי שנה, בתמורה לכך שיראו גידול בכמות הטיפולים. כמו כן, הקופות יידרשו לעמוד ביעדים רבעוניים לקיצור תורים, למשל: ירידה של 50% במספר הממתינים יותר משישה חודשים לטיפול עד יולי 2020; וירידה של 80% במספר הממתינים מעל שלושה חודשים לטיפול עד יולי 2021. באוקטובר 2021 המשרד מצפה שיהיו רק 5% ממתינים מעל שלושה חודשים לאבחון או טיפול.

כמו כן, לפי החוזר, הקופות יתוקצבו בעבור הכשרות לצוותים רפואיים (כמיליון שקל בשנה) ובעבור הענקת מלגות ומענקים לסטודנטים שיתחייבו לעבוד בקופות בסיום לימודים (כ-2 מיליון שקל בשנה). במשרד הבריאות סבורים כי הפסקת ההחזרים והרפורמה המתוכננת - למרות ההתנגדות שככל הנראה תעורר, לפחות בשלב ראשון - תוביל להתקצרות התורים ולשיפור השירות בטווח הארוך.

בשיחה עם "גלובס", אמר באחרונה הגורם הממשלתי: "הציפייה היא שהשכר שיוצע למטפלים בקופות יעלה בהשוואה להיום, כי אם לא יוצע להם יותר, הם לא יבואו. הכוונה היא להפחית את אטרקטיביות השוק הפרטי ולהעלות את זו של המערכת הציבורית. זה מהלך הדרגתי, שייפרס על פני כשנתיים. ברור שהעניין מורכב, ושברנו את הראש אם ואיך לעשות את זה".

עם זאת, בשבועות האחרונים טענו בפורום ארגוני הפסיכולוגיה הציבורית כי בלי חלופה ברורה ומיידית להחזרים, התורים יוסיפו ויתארכו, ולכן מדובר ב"גזירה קשה עבור עשרות אלפי ילדים עם צרכים מיוחדים והרת-אסון למערכת הציבורית של התפתחות הילד".

עוד כתב הפורום במכתב לסגן שר הבריאות יעקב ליצמן בסוף ספטמבר כי "על משרד הבריאות לדרוש מהקופות ליצור תשתיות ראויות, לפתוח מכונים נוספים להתפתחות הילד, להגדיל משמעותית את התקינה במכונים, להרחיב הסדרים עם היחידות ההתפתחותיות המוכרות על-ידי המשר, ולעמוד בזמני ההמתנה שנקבעו". עד למיסוד מנגנון כזה, דורש הפורום "שלא לצמצם את הזכאות להחזרים".

עוד כתבות

חיטוי של שכונה ברומא, איטליה / צילום: Mauro Scrobogna/LaPresse, AP

J & J ואבוט מכריזות על חיסון פוטנציאלי נגד וירוס הקורונה שיהיה זמין עד ינואר

מספר החולים המאומתים בעולם עומד על 746,062, והנגיף כבר גבה את חייהם של לפחות 35,345 איש ● במדינת ניו יורק יש יותר מ-60 אלף מקרים ומעל אלף קורבנות ● ספרד דיווחה על 537 מתים ביממה האחרונה ● יש תאריך חדש לאולימפיאדה: 23 ביולי 2021 עד 8 באוגוסט 2021

חדוה בר/ צילום איל יצהר

בנק ישראל מגונן על הבנקים, מזהה גידול בסיכון במשק וצופה גידול בהפסדי האשראי

בבנק המרכזי מציינים היום כי "סיכון הלווים גדל באופן משמעותי, וצפויה עלייה משמעותית בהפסדי האשראי" ● במקביל, רשות ניירות ערך מפרסמת הקלות נוספות למנהלי קרנות הנאמנות ויועצי ההשקעות

קשיש על קולנועית לובש מסיכת מגן בטיילת הריקה של תל אביב / צילום: כדיה לוי

מספר מקרי הקורונה בישראל קפץ הערב ל-4,695; 161 אנשים החלימו עד כה

4,695 מקרי קורונה מאומתים בארץ, מספר הקורבנות עלה אתמול ל-15 ● רה"מ נתניהו נכנס לבידוד עד לסיום החקירה האפידמיולוגית של היועצת שלו לענייני חרדים ● פיילוט בדיקות הקורונה ברשתות הוקפא ● ח"כ שלח בוועדת הקורונה בכנסת: "יש כשל גדול בפיקוד ושליטה"

בנק ירושלים / צילום: איל יצהר

בגלל שהקורונה פתחה מרווח גבוה: בנק ירושלים יוצא בתוכנית רכישה עצמית של אג"ח

התוכנית בהיקף של עד 100 מיליון שקל ● "הרכישה עשויה להוות הזדמנות עסקית וכלכלית ראויה לבנק"

אתגר 14 הימים של "גלובס" / צילום: unsplash, גלובס

סיפור ההצלחה של קריית יערים ואיפה הצחיקו ואפו עוגת נייר טואלט: הצטרפו לאתגר 14 הימים של גלובס

ניוזלטר חדש של "גלובס" מגיש לכם מדי יום את מיטב התכנים והפודקאסטים שלנו • נכנסתם לבידוד? כתבו לנו ונשמח לארח לכם לחברה

חמאה  /צילום: שני מוזס

היבואנים ינסו לבלום את ההחלטה לפקח על מחירי החמאה המיובאת

החל מה-30 באפריל צפוי משרד החקלאות לפקח על מחירי החמאה המיובאת כך שמחירה יהיה זהה למחיר המפוקח ● נשיא איגוד לשכות המסחר אוריאל לין: "הזמנות היבואנים של חמאה בוצעו על בסיס ההנחה העולה בבירור שהמחיר אינו מפוקח ונתון לתחרות"

יהודה בן אסאייג, מנכ"ל מנורה מבטחים / צילום: תמר מצפי

"מנורה מבטחים מגיעה מוכנה למשבר הקורונה, עם רווחי שיא"

מנורה מבטחים ביטוח רשמה ב-2019 רווח נקי של 537 מיליון שקל ● המנכ"ל יהודה בן אסאייג: "שנת 2019 הייתה השנה הטובה ביותר בתולדות הקבוצה"

ד"ר טליה כהן סולל (ג'נטיקה +) יונית סירקין, מנכ"ל מסצ'אלנג, שרון ברק (סולוטום)

מאיץ מרחוק: המחזור החדש של המאיץ מאסצ'לנג' יפתח כמתוכנן אבל באופן מקוון

תוכנית הלימודים של מסצ'אלנג' עברה בשבועות האחרונות התאמות טכנולוגיות ושינויים בתוכן שיאפשרו קיום תוכנית לימודים ליזמים והחברות שנבחרו להשתתף בתוכנית הממוקמים במדינות שונות ברחבי העולם.

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

הבורסה ננעלה בעליות חדות: ת"א 35 קפץ ב-2.3%, טבע ב-7%

מדד ת"א 90 קפץ ב-1.9%, מדד הבנקים עלה ב-1% ● מניית פתאל קפצה ב-4.6%, כלל ביטוח זינקה ב-9.4%, בזן המריאה בכ-25% ברקע להתרסקות מחיר הנפט ל-20 דולרים לחבית

אורן שובל מייסד שותף ומנהל מרכז הפיתוח של Via / צילום: יח"צ

מה עומד מאחורי גיוס של מאות מיליוני דולרים בלב המשבר? מייסד Via מדבר

חברת Via הודיעה על גיוס לפי שווי של 2.25 מיליארד דולר ● אורן שובל, ממייסדי החברה, מסביר למה הם לא חוששים מפגיעה בנסיעות התחבורה הציבורית, מספר איך הרימו פרויקט חדש בברלין תוך יומיים כדי להסיע עובדי קורונה ואומר: "קשה לדעת אם המשבר יפגע בכלכלה השיתופית"

מסיבת עיתונאים של "ימינה" ביישוב אלקנה / צילום: מפלגת ימינה

חברי סיעת ימינה לנתניהו: "חייבים להיות קווים אדומים"

6 חברי סיעת ימינה שלחו מכתב לראש הממשלה נתניהו ובו הביעו דאגה מן ההליך הפוליטי המסתמן ● במכתבם הם שמו דגש על הבעיות: הוויתור על תיק המשפטים, שינוי חוק קמיניץ, שהגביר את הרס בתים בחברה הערבית, שינויים בחוק יסוד הלאום, זכות הווטו לגנץ על החלת ריבונות על ישובים ביהודה ושומרון, ועוד

גל תורג'מן / צילום: תמר מצפי

אתרי התוכן הישראלים בקמפיין: "משאירים את הכסף בארץ"

מספר ימים לאחר שארטימדיה העלתה קמפיין דיגיטלי המתנגח בגוגל ופייסבוק על כך שאינם מצליחים לסנן פייק ניוז בנוגע לקורונה, מעלה החברה יחד עם אתרי תוכן ישראלים קמפיין הקורא למפרסמים לפרסם רק באתרים ישראלים כדי לשמור על הכלכלה

מחאת העצמאים בירושלים / צילום: שלומי יוסף, גלובס

"העצמאים לקחו את גורלם בידם. לא מאמינים יותר לאף פוליטיקאי"

היום התקיימה בירושלים הפגנה של אלפי עצמאים, שמחו נגד התעלמות הממשלה מקריסתם על רקע משבר הקורונה ● יועץ המס ירון גינדי: "אני פשוט לא מסוגל להאמין למשמע אוזניי ולמראה עיניי שזאת תוכנית האוצר"

עמי יעקב / צילום: ק.א.ל

היה מנוע: הסיפור על מטוס ק.א.ל שנתקע בסיביר

וגם: אילו עיריות נרתמו לטובת האכלת חתולי רחוב ● השיחה

עבודות במיזם הסיבים אנלימיטד / צילום: איל יצהר

אנלימיטד תאיץ פריסת סיבים אופטיים על גבי תשתיות עליות של חח"י

בדיון אצל יו"ר חברת חשמל יפתח רון-טל בשבוע שעבר סוכם שחח"י תסייע בעבודות הפריסה היכן שניתן

יאיר לפיד מגיב למינויו של בני גנץ ליו"ר הכנסת / צילום: אלעד גוטמן

לפיד: "לא אוותר על הערכים שלי בשביל להיות שר החוץ בזום"

יו"ר האופוזיציה המיועד בביקורת חריפה על נתניהו והממשלה הנוכחית ● "כולנו נילחם יחד בקורונה. הם מהממשלה ואנחנו מהכנסת. אך הגיע הזמן להגיד מה באמת קורה פה: המשבר לא מנוהל"

נתניהו בישיבת הממשלה, הבוקר / צילום: לע"מ

ישיבת ממשלה בזום? הממשלה תתכנס מחר כדי לדון באכיפת האיסורים החדשים

הישיבה תתנהל בשלט רחוק בגלל שרה"מ נכנס לבידוד היום ● על סדר היום, החמרה בצעדי ההגבלה על תנועה מחוץ לבתים, הפחתה במספר העובדים שיכולים להגיע למקומות העבודה, מ-30% מכוח האדם ל-15%, אישור התקנות המאפשרות לחיילים להצטרף לסיורי המשטרה לאכיפת מגבלות הקורונה

יעל לביא ואשר ווסטרופ-אוונס באולפן BLOCKTV / צילום: BLOCKTV

ערוץ בלוקטיוי של משה חוגג פיטר 80% מעובדיו בישראל

בשבועיים האחרונים קיבלו 18 מעובדי BLOCKTV בישראל הודעות על פיטוריהם ● לדברי מקורות המעורים במיזם, הקיצוצים נעשו בעקבות ההשפעה השלילית של מגיפת הקורונה על תעשיית הבלוקצ'יין, שבה מתמקדים תכני האתר

אוטובוס חברת דן / צילום: איל יצהר, גלובס

אקזיט בטיימינג מושלם: חברי דן מכרו מניות ב-450 מיליון שקל רגע לפני שהקורונה הכתה בתחבורה הציבורית

בין המשקיעים בעסקה שנסגרה בחודש שעבר - הכשרה ביטוח, דיסקונט, נורסטאר, חן למדן, דוד פתאל ודן פרופר

זאב רוטשטיין. תומך בהגדלה מסיבית של הבדיקות  / צילום: ליאור מזרחי

בלי אופוזיציה: מדוע שותק פרופ' רוטשטיין ולאן נעלמו קולות ביקורתיים של בכירים במערכת הבריאות

זאב רוטשטיין, מנכ"ל הדסה ומקורב לשר הבריאות ליצמן, הביע בתחילת המשבר עמדה אופוזיציונית ביחס להתנהלות מערכת הבריאות, אבל קולו נדם • גורמים במערכת הבריאות: "בכירי המערכת נכנסו לוורטיגו"