גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"צינור הגז של פוטין" כמעט הושלם, אבל ממשיך ללבות את היצרים בתוך האיחוד האירופי

הפרויקט השנוי במחלוקת גרר לאחרונה סנקציות, קנסות ועימות פומבי בין פולין לצרפת ● האם האמריקאים יהיו אלה שיטרפדו אותו?

נורד סטרים 2. צינור הגז של פוטין / צילום: רויטרס
נורד סטרים 2. צינור הגז של פוטין / צילום: רויטרס

עימות פומבי פרץ בימים האחרונים בתוך האיחוד האירופי - בין פולין לצרפת - סביב פרויקט צינור הגז נורד סטרים 2, שאמור להעביר כמויות גדולות של גז טבעי מרוסיה לאירופה. הפרויקט השנוי במחלוקת, המכונה "צינור הגז של פוטין", מאיים לנשל את פולין ואת אוקראינה ממעמדן כמדינות מעבר לגז הטבעי הרוסי למערב אירופה ולעקוף אותן מצפון. הוא מעורר התנגדות עזה במדינות מזרח אירופה, וכן חשש בארה"ב מפני ההשפעה הגוברת של מוסקבה על אירופה באמצעות הגברת תלותה באספקת אנרגיה.

בשבוע שעבר פולין "הורידה את הכפפות" ונקטה צעד חריג נגד הפרויקט. רשות התחרות בפולין קנסה את חברת האנרגיה הצרפתית ENGIE - חלק מהקונסורציום הצרפתי-גרמני-אוסטרי שחבר לגזפרום הרוסית כדי להקים את הצינור - בסכום של 40 מיליון אירו, על כך שמנעה חקירה בנושא מימון נורד סטרים 2 ולא שיתפה פעולה באופן מספק עם הרשויות. זהו הקנס הגדול ביותר שהטילה הרשות אי-פעם.

במקביל, ראש ממשלת פולין, מתיאוש מורבייצקי, יצא במתקפה נגד מדינות האיחוד שמטעמן פועלות חברות האנרגיה השותפות לפרויקט, ובמיוחד נגד נשיא צרפת עמנואל מקרון. "כפי שכמה גורמים אומרים בגלוי, נורד-סטרים 2 למעשה מסייע לממן בכסף אירופי את תעשיית הנשק וההתחמשות הרוסית", אמר מורבייצקי בראיון ל"פייננשל טיימס", "לכן זה מתסכל מאוד כשאנחנו רואים שפרויקט כזה מקבל תמיכה ממדינות מפתח באיחוד האירופי". עם החברות האירופיות השותפות לפרויקט נמנות BASF ו-UNIPER הגרמניות, OMV האוסטרית, SHELL (הולנד-בריטניה) וכאמור, ENGIE הצרפתית. עלותו מוערכת ב-10 מיליארד אירו.

במוקד המחלוקת סביב צינור הגז, שמאיימת לפלג את האיחוד האירופי, עומדות סוגיות של כסף וביטחון. פולין משמשת כיום כאחד הצינורות שדרכם זורם גז טבעי למערב אירופה, ולכן הצינור החדש מאיים על הכנסותיה. גם אוקראינה, שאינה חברה באיחוד האירופי, צפויה להיפגע קשות מהתחרות שיציב הצינור החדש. שתי המדינות מרוויחות כמיליארדי אירו מדי שנה בעמלות ההובלה של הגז מרוסיה לאירופה.

איפה עובר נורד סטרים 2

דנמרק אישרה

פרויקט נורד סטרים 2 כולל פרישת צינורות הובלה כפולים על קרקעית הים הבלטי, שיוכלו להכפיל את יצוא הגז הרוסי הטבעי למערב אירופה, מ-55 מיליארד מטר מעוקב של גז ל-110 מיליארד. לפני כשבועיים אישרה ממשלת דנמרק - אחרי עיכובים שנמשכו יותר משנתיים - את הנחת הצינור במים הכלכליים שלה, ובכך הושלם החלק האחרון בפאזל הרגולטורי שהיה דרוש כדי להבטיח את התוואי המתוכנן - מצפון-מערב רוסיה, סמוך לגבול עם אסטוניה, על קרקעית הים הבלטי ובשטחן של פינלנד, שבדיה, דנמרק וגרמניה.

לפי דיווחי הקונסורציום המקים את הפרויקט, הנחתם של כ-87% מהצינורות הושלמה עד כה, וכל מה שנותר הם כ-300 קילומטר במים הדניים, שחיכו להכרעת קופנהגן. לוח הזמנים המקורי חזה כי הצינור ייכנס לפעולה בסוף 2019, אולם ככל הנראה הדבר יידחה בכמה חודשים.

התזמון לא יכול היה להיות טוב יותר בעבור מוסקבה. בעוד כחודשיים יפוג הסכם רב-שנים בין רוסיה לאוקראינה על מחיר העברת גז לאירופה, שהוא אחד ממקורות ההכנסה העיקריים של המדינה. הצינור החדש יכול לשמש ככלי משמעותי למיקוח ולהורדת עלויות המעבר של הגז במדינה. גרמניה אמנם הבטיחה לאוקראינה פיצוי על הנזק שייגרם לה, ולוחצת על מוסקבה להסכים לחוזה ארוך טווח של עשר שנים שיבטיח את אספקת הגז גם לאוקראינה עצמה, אך רוסיה, מנגד, מעוניינת בחוזה קצר וזמני. המו"מ מתנהל בסיוע האיחוד האירופי. נשיא רוסיה ולדימיר פוטין שיבח את דנמרק על "היותה שותף בינלאומי שניתן לסמוך עליו" לאחר שהעניקה את האישור המיוחל.

חשש ביטחוני

לצד הסוגיות הכלכליות, הפרויקט מעורר חשש ביטחוני במזרח אירופה - וגם בוושינגטון - מתלות אירופית בגז טבעי רוסי ומהתגברות ההשפעה של רוסיה על בריסל. מוסקבה הוכיחה בעבר כי היא אינה מהססת "לסגור את ברז הגז" כחלק מעימותים פוליטיים וצבאיים, והשאירה את תושבי אוקראינה, למשל, קפואים בחורף ללא גז טבעי לחימום במהלך מו"מ על מחירו בעשור האחרון.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ביקר בשנה האחרונה בחריפות את האירופים ובמיוחד את הגרמנים, על כך שהם "שבויים לחלוטין" של רוסיה בגלל התלות שלהם בגז. הממשל האמריקאי הבטיח "לנקוט את כל הצעדים הדרושים" כדי לעצור אותו, והסנאט האמריקאי אישר ביולי הצעת חוק המאפשרת להטיל סנקציות על חברות המעורבות בו. לפיכך, חלון ההזדמנויות של האמריקאים לעצור את הפרויקט - על ידי סנקציות על החברות המניחות את הצינורות שהודיעו כי יפסיקו מיידית את העבודה אם החוק יאושר - הולך ומצטמצם.

בתוך האיחוד האירופי, הפילוג משתקף בהחלטה של הנציבות האירופית בתחילת השנה להפקיע את תמחור הגז מידי "המדינה הראשונה שלשטחה מגיע הגז" - כלומר גרמניה במקרה הנוכחי - ולהעבירן לסמכות האיחוד האירופי כולו. הנציבות עשתה זאת בלחץ כבד של ורשה ובתמיכת המדינות הבלטיות. במקביל, הנציבות קבעה כי יש להפריד את הבעלות על צינורות גז מאלה של ספקי הגז, מה שהיה עשוי לאיים על המודל הכלכלי של נורד סטרים 2. הצעד האחרון שקידם את הפרויקט היה חקיקה שעברה בגרמניה בסוף השבוע, שהחריגה צינורות גז שבנייתם כמעט הושלמה, כמו נורד-סטרים 2, מחוקי האיחוד.

האינטרס הגרמני ברור: אחרי הפעלתו, תהפוך גרמניה למדינת המעבר הגדולה באירופה לגז רוסי, והתעשייה שלה משוועת למקורות אנרגיה, לאחר סגירת תחנות חשמל גרעיניות והסגירה המתוכננת של כורי פחם. הגז הרוסי, אם יתחיל לזרום, ישנה באחת את מעמדן של מדינות רבות בתוך האיחוד האירופי, ומחוצה לו. 

עוד כתבות

איוואן דמיאניוק  / צילום: Michael Dalder, רויטרס

גרמניה: תמונות של איוואן דמיאניוק במחנה סוביבור נחשפות לראשונה

זאת במסגרת השקת ספר חדש ותערוכה בברלין ● התמונות התגלו באלבומים של קצין האס.אס יוהאן נימן ומתעדות את שירותו של הקצין בפולין, בין השאר כסגן מפקד מחנה ההשמדה ● העניין בדמיאניוק גבר בחודשים האחרונים בעקבות הפופולריות של סדרה תיעודית אודותיו בנטפליקס

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

המסחר בת"א הסתיים בעליות שערים קלות; מניות האנרגיה הירוקה ממשיכות להיחלש

ת"א 35, ת"א 125 ות"א 90 עלו בכ-0.1% ● קדימהסטם זינקה לאחר שדיווחה על מו"מ מתקדם עם הדסית לעדכון והרחבת הרישיונות ● אנרג'יקס ואנלייט איבדו גובה ● קרן פימי חתמה עם קמהדע על הסכם מחייב להשקעה נוספת של 25 מיליון דולר

אמרי גלאי / צילום: מתן פורטנוי, גלובס

התפקיד החדש של מנכ"ל הסניף הישראלי של ענקית המשלוחים Wolt

אמרי גלאי, שהוביל את כניסתה של Wolt לישראל ומילא את תפקידו מאז מאוגוסט 2018, יסיים את תפקידו בישראל ויעבור לניהול אזור באירופה בחברה

הנהר הסודי של כאן 11 / צילום: צילום מסך, כאן11

דעה: נהר סודי? לא בדיוק. איך מתייחסת כיל בדוחות הכספיים לתופעה ומה באמת צריך להדאיג

מהדורת החדשות של "כאן 11" התיימרה לחשוף אתמול נהר חדש בישראל ● הצילומים אומנם היו מרהיבים, אך מדובר בתופעה שנחקרה בעבר ואפילו הופיעה כבר בדוחות כיל ● השאלה שצריכה להטריד אותנו לא עוסקת באם מדובר בגילוי חדש או ישן, אלא בזיהום הסביבה שיוצרת כיל ● דעה

ד”ר גוין סאס, רינה בנבנישתי, אורית בנבנישתי, אפרת ידיד בן עזרא וצחי טולדנו / צילום: טל שובל

דרוש טיפול: אורית ורינה בנבנישתי מחפשות פתרונות

וגם: מי הגיעו לקונצרט של ליידי שירלי לואי וסר פרנק לואי

התפרצות וירוס הריאות המסתורי בסין / צילום: Koki Kataoka, רויטרס

וירוס הריאות המסתורי בסין: מניות יצרניות תרופות בעלייה, חברות הנסיעות בירידה

מספר המאובחנים זינק מתחילת השבוע פי שלושה ל-218 ● הנגיף שהתפרץ במרכז סין, התפשט במספרים קטנים ליפן, דרום קוריאה ותאילנד ● בעקבות חששות שהועלו שסין מסתירה היקף ההתפשטות, הנשיא שי ג'ינפינג קרא: "לפרסם מידע בצורה מהירה ולהעמיק את השת"פ הבינלאומי"

מתוך סדרת הכתבות "משחקים באש" של השיקגו טריביון / צילום: יחצ

תקשורת צורמת: עיתונאי "שיקגו טריביון" מנסים להחליף את בעלי העיתון

עיתונאי "שיקגו טריביון" מחפשים בעלים חדשים עקב החשש מפעולות עתידיות של קרן הגידור שהפכה באחרונה לבעלת המניות הגדולה בחברה

חניון בתל אביב/ צילום: איל יצהר

35 דולר לשעתיים בניו יורק: כמה משלמים בעולם על חניה

בדיקה של מחירי החניה בעולם שנערכה ע"י אפליקציית Parkopedia מגלה כי בראש הדירוג נמצאות ניו יורק וערים גדולות באוסטרליה ● היכן ממוקמת ישראל ביחס לעולם, ואיך הגיע מחיר חודשי ממוצע של שכירת חניה בחניון בישראל ל-202 דולר?

עתליה שמלצר / צילום: אביב חופי

משאירה את הכסף "בתוך הבית": חברות של משפחת שמלצר ימשיכו להעניק לשלמה החזקות שירותי רכב ביותר מ-300 מיליון שקל בשנה

אושר חידוש הסכם למתן שירותי תחזוקה, פחחות, גרירה, תיקוני דרך וחילוץ לחברת הליסינג הציבורית, שהתמורה עבורם עמדה על כ-1 מיליארד שקל בשלוש שנים ● דירקטוריון שלמה החזקות: "העסקאות הן לטובת החברה"

בייג'ינג, סין / צילום: Jason Lee, רויטרס

מסיכות לפנים וחיסונים: המניות שקופצות על רקע התפרצות השפעת

ביונדווקס הישראלית, המנוהלת על ידי רון בבקוב, נובהווקס המפתחת חיסון נגד שפעת שתוצאותיו יפורסמו בקרוב, וחברות נוספות בסין רושמות עליות חדות בצל התפרצות נגיף קורונה

מכוניות חדשות בנמל חיפה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

ב-2019 קנינו פחות מכוניות חדשות, אז איך זה שהמדינה קיבלה מאיתנו יותר מסים?

המדינה קיבלה בשנה החולפת סכום עתק של כ-42.4 מיליארד שקל ממיסוי כלי רכב ● רשות המסים גבתה כ-9.8 מיליארד שקל על רכבים חדשים, למרות שהשוק התכווץ ב-5% והנהג הישראלי העדיף לרכוש מכוניות היברידיות שהמיסוי עליהן נמוך דרמטית ●  המצב ב-2020 לא צפוי להשתפר

ישי דוידי / צילום: יונתן בלום

מגדילה את המינון: קרן פימי תגדיל את החזקותיה בקמהדע בהשקעה של 25 מיליון דולר ותחזיק ב-21% ממניותיה

עמיר לונדון, מנכ"ל החברה: "הסכום ישמש לרכישות ולפיתוח עסקי; החברה תמשיך להיות רווחית ולייצר מזומנים בשנים הקרובות" ● לפני כחודשיים השקיעה קרן הפרייבט אקוויטי 30 מיליון דולר תמורת 12% ממניות קמהדע, והפכה לבעלת המניות הגדולה בחברה

אסדת מאגר לוויתן./ צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

הופסקה הפקת הגז בקידוח לוויתן בשל בעיה טכנית

בנובל אנרג'י עדכנו שזוהתה "התרעה על לחץ נמוך בחלק מהמערכות על גבי האסדה" ● בחברה מעריכים כי פעילות הזרמת הגז תחודש מחר

יעקב לוקסנבורג / צילום: גיזי

לאחר ארבע שנים כמעט של מגעים להסדר חוב: בעל בית חדש לחברת אפריקה ישראל

הושלם הסדר החוב השני באפריקה ישראל, שהעביר את השליטה בחברה לידי לפידות של יעקב לוקסנבורג ● מחזיקי האג"ח, שסופגים בהסדר תספורת של מיליארד שקל כמעט, בחרו לוותר על תשלום מיידי של 380 מיליון שקל, לטובת הליכים משפטיים שלא ברור אם יצדיקו את עצמם

יצחק הרצוג / צילום: תמר מצפי

גולשת נאלצה להתנצל על שיתוף פוסט מכפיש נגד יצחק הרצוג

זאת במסגרת פשרה בתביעת לשון הרע שהגיש יו"ר הסוכנות היהודית נגד שני גולשים בגין טקסט מכפיש ששיתפו בנוגע לו ולאמו אורה

ציקי פוקס /  צילום: שלומי גבאי וואלה

תובעים נוספים נגד חברת הסייבר הרפואי: "מייסד ביו נקסוס רקם הונאה עזת מצח ומחוכמת"

בשבוע שעבר נחשף כי קרן ההשקעות צ'כית תובעת 17 מיליון שקל מביו נקסוס ומהמייסד ציקי קורלנד פוקס, בגין הונאה ● עתה נודע כי שישה משקיעים נוספים טוענים כי התפתו להשקיע על בסיס מצגי שווא שהציג להם פוקס בדבר רווחיה ושוויה ● החברה: "השקעה בחברה היא קניית סיכוי וסיכון"

הראל ויזל, מנכ"ל ובעלים קבוצת פוקס  / צילום: שוקה כהן, יח"צ

מכריזה מלחמה על דקטלון: פוקס משיקה רשת מוצרי ספורט חדשה משלה

קבוצת האופנה תקים רשת חדשה בשם "Just Sport" שתתחרה בשחקניות הוותיקות בענף כמו מגה ספורט • זוהי הפעם הראשונה זה שנים שקבוצת פוקס מפתחת רשת עצמאית משלה

מעצר, אילוסטרציה \ צילום: שאטרסטוק

סין: ראש האינטרפול לשעבר נשלח ל-13.5 שנים בכלא

זאת באשמת קבלת שוחד, יותר משנה אחרי שהוא נעלם באופן דרמטי כשהוא עדיין מחזיק בתפקיד הבינלאומי שלו

משה (בוגי) יעלון ובני גנץ  / צילום: אלעד מלכה

הזיגזג של גנץ: מה המדיניות של יו"ר כחול לבן לגבי סיפוח בקעת הירדן?

הבוקר, במהלך סיור של חברי סיעתו במועצה האזורית מגילות בצפון ים המלך ובבקעת הירדן, אמר גנץ: "לאחר הבחירות אנחנו נפעל להחלת הריבונות על בקעת הירדן" ● לפני שבועיים בלבד גנץ חשב אחרת ואף התבטא פומבית בנושא

פטנט/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

שותפים ועורכי פטנטים חדשים במשרד פרל כהן צדק לצר ברץ

פירמת עורכי הדין ועורכי הפטנטים הודיעה על צירופם של תשעה שותפים ועורכי פטנטים בכירים (מהם שמונה שותפות), שמצטרפים ל-72 השותפים במשרד