גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חברת הפינטק הישראלית BlueVine גייסה 102 מיליון דולר

את הסבב הובילה קרן הצמיחה הישראלית ION Crossover Partners, משקיעה חדשה בחברה ● צוות BlueVine מתוכנן לגדול ל-400 עובדים לפחות עד סוף 2020 בעקבות הגיוס

ניר קלר ואייל ליפשיץ, מייסדי BlueVine / צילום: בלו ויין
ניר קלר ואייל ליפשיץ, מייסדי BlueVine / צילום: בלו ויין

חברת הפינטק הישראלית BlueVine הודיעה היום (ג') כי השלימה סבב גיוס הון בגובה 102 מיליון דולר. הסבב נערך חודש לאחר הכרזת החברה על כך שהיא מתרחבת ממתן הלוואות מקוונות בלבד לשירותי בנקאות כוללים לעסקים קטנים בארה"ב. הסבב הנוכחי מביא את סך גיוסי החברה ל-242 מיליון דולר. בחברה סירבו לחשוף את השווי לפיו נעשה הגיוס.

את הסבב הובילה קרן הצמיחה הישראלית ION Crossover Partners, משקיעה חדשה בחברה. הקרן הוקמה על-ידי חברת ניהול הנכסים ION בשנה שעברה, ומאז הספיקה להשקיע בסבב הגיוס האחרון של מאנדיי, בסבב האחרון שערכה Fiverr לפני שיצאה להנפקה, ובחברת האחסון אינפינידט.

עוד השתתפו בסבב הקרנות O.G. Tech של איל עופר, וינטג', קרן MUFG Innovation Partners של בנק מיצובישי היפני ו-Maor Investments. בנוסף השתתפו רבים מהמשקיעים הקיימים בחברה, בהם 83North, קרן SVB Capital של סיליקון ואלי בנק, חברת הביטוח Nationwide, Citi Ventures וקרן ההון סיכון של מיקרוסופט M12.

BlueVine הוקמה ב-2013 על-ידי אייל ליפשיץ (מנכ"ל), ניר קלר (סמנכ"ל טכנולוגיות) ומוטי שטנר, אשר אינו מחזיק בתפקיד פעיל בחברה כיום. החברה מעסיקה כיום למעלה מ-300 עובדים, מתכם כ-100 במרכז הפיתוח שלה בתל-אביב והיתר במטה החברה ברדווד ובמיקומים נוספים בארה"ב.

לפי הנהלת החברה, צוות החברה מתוכנן לגדול ל-400 עובדים לפחות עד סוף 2020 בעקבות הגיוס. בתוך כך, החברה מתכננת להרחיב את צוות הפיתוח שלה בתל-אביב בעשרות מהנדסים ומפתחים, המתמחים במדעי הנתונים ובבינה מלאכותית.

מאז הקמתה החברה סיפקה שירתי אשראי מקוונים לעסקים קטנים ובינוניים בארה"ב, המאפשרת לקבל מקדמות במזומן על חשבון חשבוניות שטרם שולמו וקו אשראי לתקופות של חצי שנה עד שנה. זאת על בסיס טכנולוגיה שפיתחה, המשמשת לאיסוף מידע על הלקוח ממקורות מקוונים, במטרה לזרז את ההחלטה על הענקת אשראי. בין השאר נכנסת BlueVine לנתוני חשבונות הבנק של הלקוח ולדירוגי האיכות והאמינות הנפוצים בארה"ב. החברה אף מנתחת טקסטים באתרים וברשתות חברתיות כדי לזהות את הסנטימנט כלפי מבקשי ההלוואה.

בחודש שעבר הנהלת החברה השיקה שירות חדש של חשבונות עובר ושב מקוונים לעסקים קטנים ובינוניים בארה"ב, לצד שירות האשראי הקיים, תחת הכותרת "בנקאות עסקית"."התחלנו במספר מוצרי אשראי, כי הבנו שיש פער מאוד גדול בשוק בארה"ב בכל הקשור לאשראי לעסקים קטנים, אבל עם הזמן הבנו שמה שלא עובד זה לא רק האשראי, אלא בנקאות לעסקים קטנים בכלל", אומר ליפשיץ בראיון ל"גלובס".

בניגוד לבנק מפוקח, BlueVine לא יכולה להשתמש בפיקדונות בשביל הלוואות, ולכן היא מגייסת גם קווי אשראי לאורך כל שנות פעילותה. כיום יש לחברה כ-400 מיליון דולר בקווי אשראי זמינים, והיא העניקה עד היום למעלה מ-2.5 מיליארד דולר באשראי -20,000 לקוחותיה. "אנחנו לא חושפים את ההכנסות שלנו, אבל נכון לסוף 2019 אנחנו כבר בשלוש ספרות של מיליונים, וצמחנו השנה במעל 100% ביחס לשנה שעברה", אומר ליפשיץ.

"בגלל שהבנקים לא עונים על צורכי העסקים הקטנים, הם הולכים לגופי צד שלישי במלא דברים: הם מגיעים אליי בשביל אשראי, לשחקניות כמו פייפאל בשביל סליקה, לחברות שמציעות תשלומים לספקים, ואפילו בשביל פנקסי צ'קים. כך נהיה מצב שהעסק הקטן מקבל את השירותים הפיננסיים שלו משישה נותני שירותים שונים שלא מדברים אחד עם השני, ויש לו חוויה נורא מבוזרת ולא נוחה", הוא מוסיף.

"זיהינו שההזדמנות האמיתית היא לפתור להם בעיות מקצה לקצה, ולמרות שאנחנו לא בנק, אנחנו מייצרים כאן שירות בנקאי מלא: מספר משתמשי קצה, התממשקות למערכות חיצוניות של תשלומים לעובדים ולספקים, שירותי סליקה וכן הלאה", מספר ליפשיץ על השינוי שעשתה החברה. "אנחנו לא הופכים לבנק מפוקח, אבל מבחינת השירותים שאנחנו מציעים ללקוחות שלנו, המטרה היא להיות לחלוטין שירות בנקאי מקצה לקצה".

אתם חושבים על האפשרות להפוך לבנק מפוקח בעתיד?

"פייפאל אומרים 'בחיים לא נהיה בנק', אבל סקוור שמתחרים עם פייפאל מנסים להשיג רישיון בנקאי, אז יש כל מיני גישות לזה. המפקח על הבנקים בארה"ב מחזיק בגישה מאוד שמרנית ומקפיד שהבנקים לא צומחים מהר מדי ולא משנים מודל מהר מדי, בגלל הרצון לשמור על יציבות. הם לא רוצים לראות בנק קורס, אבל אנחנו סטארט-אפ שצומח בצורה אגרסיבית, והמודל שלנו כל הזמן משתנה ומתפתח. אנחנו בונים פתרון בנקאות לעסקים קטנים, וזה חזון שאפתני ויוצא דופן. יכול להיות שבסוף הדרך יהיה נכון לנו להפוך לבנק או לקנות בנק, אבל לא היום".

כיום לחברה יש שיתופי-פעולה עם בנקים שמספקים לה תשתית ופיקוח רגולטורי, ואילו היא זו שמספקת את השירותים באופן מקוון ללקוחותיה. קווי האשראי ומוצרי ההלוואות ניתנים באמצעות Celtic Bank, והשירותים הבנקאיים, בהם חשבון העו"ש, מסופקים על-ידי The Bancorp Bank, שניהם חברים בתאגיד הפדרלי האמריקאי לביטוח פיקדונות - FDIC. החשבון כולל כרטיס דביט מאסטרקארד עסקי של BlueVine המונפק על-ידי The Bancorp Bank.

איך עובדת מערכת היחסים שלכם עם בנקים? הם מקבלים את הטענה שלכם שהשירות שלהם לא טוב?

"הרבה בנקים גם מושקעים בנו: סיטי בנק, סיליקון ואלי בנק, מיצובישי בנק וגם ניישן-ווייד שבעבר החזיקו בנק. הם משקיעים בנו כי התזה שלנו - שבנקים לא משרתים טוב עסקים קטנים - הם מכירים את זה טוב מהשטח ויודעים שזה נכון".

BlueVine - תעודת זהות:

שנת הקמה: 2013

מייסדים: אייל ליפשיץ, ניר קלר, מוטי שטנר

עובדים: למעלה מ-300, מתוכם כ-100 בישראל

משרדים: תל-אביב וקליפורניה

גיוסי הון: 242 מיליון דולר

משקיעים מרכזיים: ION crossover partners, Nationwide Ventures, M12, קבוצת סיטי, לייטספיד , Graylock, SBV, רקוטן. 

עוד כתבות

יותם דהאן. סיור פואטי-אקולוגי / צילום: אנטולי מיכאלו

מיודפת וכליל ועד "העיר האבודה": מכירים לעומק את הגליל המערבי

סדרת טיולים בגליל המערבי בהובלת מורי דרך מקומיים ● כל אחד מהם יביא פן אחר של האזור

ישראל כ"ץ / צילום: אמיל סלמן-הארץ

הרחבת העדפת תוצרת כחול לבן: מוותרים על מכרזי משרד הבריאות, והאוצר מסיר את התנגדותו

בימים האחרונים גובשה טיוטת הצעת מחליטים חדשה בנוגע להרחבת העדפת רכש כחול לבן, אשר מוסכמת על האוצר, משרד רה"מ, נשיאות המגזר העסקי וההסתדרות  ● הנושא המרכזי שירד מהשולחן הנו המנגנון שנועד להעמיק את העדפת תוצרת הארץ

חברת טבע / צילום: רויטרס

האיחוד האירופי קנס את טבע ב-60.5 מיליון אירו בשל פגיעה בתחרות

האיחוד קנס את חברת התרופות בשל הסכם שחתמה עם חברת ספלון לפני רכישתה, שהוביל לעיכוב בכניסת תחרות גנרית

הדמיית סילון אנרגיה הנע דרך חומר במהירות שקרובה למהירות האור. מחקר של פרופ' אהוד נקר מאוני' ת"א / צילום מתוך התערוכה "היופי במדע"

גם המדע רוצה להיות יפה: כך משפיעה האסתטיקה על חוקרים

מה נחשב בעיני מדענים יפה, ומדוע הוויזואליזציה של הביג דאטה עשויה לשנות את מה שאנחנו חושבים על ידע ● תערוכה בשם "היופי של המדע", שהוצגה לאחרונה באקדמיה הלאומית בירושלים, מעלה מחדש שאלות לא פתורות

חמי רודנר בהופעה במגדלי הים התיכון / צילום: אודי גורן

הכירו את ההופעות הכי טובות שאתם לא מוזמנים אליהן

כשקיסריה ושוני סגורים ואולמות ההזאפה מעלים אבק, המופעים הכי לוהטים קורים בבתי הדיור המוגן ● בקפסולות, באוויר הפתוח או מהמרפסת - אמני ישראל מרקידים את בני הגיל השלישי, עם חוזים שיכולים להגיע גם ל־20 הופעות לסיבוב ● רמי קליינשטיין: "אני לא רגיל לקהל שמתיישב במקומות על השעון"

פרופ' אסף אברהמי / צילום: ינאי יחיאל

"אנחנו חווים קושי אצל הלקוחות שלנו, עשרות אלפי עסקים בינוניים וקטנים"

פרופ' אסף אברהמי, מנכ"ל חברת חשבשבת, מסביר מאילו טעויות כדאי להימנע, במיוחד בימי קורונה

פעוט בבייג'ין מחזיק בידו במסכת המגן שלו / צילום: Andy Wong, Associated Press

תמכו בסין בשעתה הקשה, וקיבלו אות הערכה

וגם: הקריה האקדמית אונו מינתה את פרופ' יובל אלבשן, לתפקיד דיקן הקמפוסים הרב תרבותיים בירושלים ● השיחה

הצפות בגוש דן / צילום: מתוך יוטיוב

הצפות ברחבי הארץ: כיבוי והצלה חילצו לכודים, נזק כבד לתשתיות ורכוש

עד לשעות הצהריים המוקדמות, טיפלו כוחות הכיבוי וההצלה ב-140 אירועי הצפות, הכוללים בתים, מרתפים, חניונים תת קרקעיים ורכבים

בניין נטוש בחיפה / צילום: ויטלי דותן לובוב

"הזנחה גוררת הזנחה": אתר אינטרנט חדש ימפה את המבנים הנטושים בארץ

במדינת ישראל יש 170 אלף דירות עזובות - ואלה רק הרשומות • ויטלי דובוב דותן הקים אתר ליצירת מאגר מידע על המבנים הנטושים: "בניין זה לא מוצר כלכלי פרטי. מרגע שהוא עומד במרחב הציבורי הוא משפיע על סביבתו"

חניית קניון ריקה. לקניונים רבים שנקנו עם משכנתאות לעשר שנים יש יותר חובות מהכנסות / צילום: Shutterstock

ארה"ב: המגפה מתפשטת, וקניונים עותרים לפשיטת רגל או נסגרים

שוכרים רבים שהמכירות שלהם חלשות ימשיכו לפגוע במגזר הקניונים גם אחרי הקורונה

ביטקוין צ'יינג' בתל אביב / צילום: כדיה לוי

תיקון חד: מחיר הביטקוין צנח בכ-3,000 דולר בתוך יממה אחת

ביממה האחרונה נרשמו מימושים גדולים של החזקות ביטקוין בבורסות הקריפטו, ומחיר המטבע הדיגיטלי ירד בכ-12% ● אתמול הגיע הביטקוין עד לרמה של כ-19,390 דולר - מחירו הגבוה מאז דצמבר 2017, וקרוב לשיא של כל הזמנים

היועמ”ש, ד”ר אביחי מנדלבליט / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

מנדלבליט לבג"ץ: יש להוציא צו על תנאי ולחייב את השר אוחנה למנות מפכ"ל

היועמ"ש אביחי מנדלבליט חזר על עמדתו בבג"ץ נוסף למינוי מנכ"ל קבוע לפיה - "הסכמות ומחלוקות קואליציוניות אינן יכולות לגבור על חובת הממשלה והגורמים המוסמכים לפעול לאיוש משרות בכירות במינוי קבע"

עפר ברטל. מועמד מחוץ לקופסה צילום שלומי יוסף

גם אם ימונה פרקליט מדינה מחוץ למערכת, אף מבצר לא ייפול

ועדת האיתור לבחירת פרקליט המדינה מתכנסת כדי לראיין את 11 המועמדים לתפקיד החשוב • שלמה למברגר ועמית איסמן נראים כמועמדים המתאימים ביותר אבל אם הפוליטיקאים ימנעו את בחירתם, דווקא מועמד בעל תפיסה סנגוריאלית כעפר ברטל, יכול להתאים

איקאה בישראל / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מאיקאה ועד הראל ויזל: כך ניצחה הקומבינה את הקורונה

שוק הכרמל נותר סגור אבל שוק מחנה יהודה קיבל הרשאה להיפתח • מקס סטוק זכו למעמד של עסק חיוני שמאפשר להמשיך לעבוד גם במהלך הסגר • והראל ויזל ואיקאה הדגישו כמה טוב להיות בצד החזק בזמן מגפה • כך יצרה הקורונה הבדלי מעמדות במשק הישראלי

ח"כ מנסור עבאס / צילום: דוברות רע"מ

המפרק הלאומי: אחרי כחול לבן וקדימה, נתניהו סודק גם את הרשימה המשותפת

נתניהו למד את הלקח מבחירות 2019 בהם "חוק המצלמות" דווקא העצים את כוחה של הרשימה המשותפת, ובמקום זה הוא מנסה בכל כוחו לפצל אותה, בדיוק כפי שעשה למפלגות רבות לפניה • וגם: מרצ מחפשת זכות קיום, בזמן שחבר הכנסת יאיר גולן מאיים עליה מבפנים

חסידי סדיגורה. בינתיים האדמו"ר הצעיר שובה את הלבבות ומבסס את שליטתו / צילום: שוקי לרר - בחדרי חרדים

שוד כספות, אלימות ותלונות במשטרה: הקרע בחסידות סדיגורה הולך ומחריף

כך המצב בסדיגורה המשיך להתדרדר בחודשים האחרונים במהירות ובכל החזיתות ● מה קרה בלילה של 27 באוקטובר, ולמה נראה שזה היה הקש ששבר את גב המאבק בסדיגורה ● מעקב

פנינה קרן / צילום: תמונה פרטית

עכשיו יותר מתמיד: גם המנהלים צריכים פסק זמן

מנהלים בכל הרמות ולאורך כל שדרת הארגון מתמודדים בתקופה האחרונה עם קשיים מורכבים יותר • איך מתמודדים עם האתגרים שמציב משבר הקורונה לשדרה הניהולית ● ניהול וקריירה, מדור חדש

מבצעי בלאק פריידי / צילום: Shannon Stapleton, רויטרס

בלאק פריידיי מגיע ואלו המניות שעשויות ליהנות בגדול מחגיגת הרכישות ברשת

חגי הקניות של נובמבר מגיעים לשיא בסופ"ש הקרוב ● איך הם צפויים להיראות בצל הקורונה ולאלו מניות כדאי לשים לב במיוחד?

בניין בית הדין הרבני הגדול בירושלים / צילום: יוסי זמיר

תמיכה כלכלית של ההורים אינה מקנה להם זכויות יתר בדירה

הורי הבעל העבירו בכל חודש תמיכה כספית לבני הזוג ● בית הדין הרבני הגדול קבע כי ההעברה לא נועדה בהכרח לכיסוי המשכנתה, אלא כמתנה לבני הזוג

בנימין נתניהו בועדת הכספים, השבוע / צילום: דני שם טוב- דוברות הכנסת

בדרך לתקדים היסטורי? תקציב המדינה מגיע לבג"ץ בצל הביקורת החריפה

בג"ץ קבע כי על הממשלה והכנסת להסביר את חוקיות "פשרת האוזר" שאפשרה את דחיית אישור התקציב ומנעה הליכה נוספת לבחירות • איך בג"ץ יכול להתערב בחוק יסוד, למה ההרכב הורחב, ומה המשמעויות? • בעזרת מומחי משפט, גלובס עושה סדר