גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

שוב ירי מסוריה, ומה עם תוכנית הממשלה להשקיע 5 מיליארד שקל במיגון הצפון?

מטח הרקטות לגליל ולגולן העלה שוב את הפערים בין המיגון הקיים ביישובי הצפון לבין זה הנדרש לאור האיומים העדכניים בזירה • תוכנית "מגן לצפון", שיצאה לדרך השנה והבטיחה בנייה של מרחבים ממוגנים ושיפוץ מקלטים על פני עשור, נותרה כמעט כולה על הנייר ותמתין לממשלה הבאה

רצים למרחב המוגן / צילום: רויטרס
רצים למרחב המוגן / צילום: רויטרס

מטח הרקטות לפנות בוקר מסוריה לעבר ישראל, לראשונה מזה כחצי שנה, העיר שוב את הדאגה של תושבי הצפון וראשי הרשויות מיכולת עמידתם בתרחיש של ירי מאסיבי. התזמון של הירי, שמגיע כשבוע אחרי סבב ברצועת עזה שכלל את תושבי הדרום, מעלה שוב את פערי המיגון - בעוד שבדרום פעלה המדינה למגן את התושבים באמצעות בניית מרחבים מוגנים, בצפון המצב שונה לגמרי וקיים פער בין הרצוי למצוי בהתחשב באופי האיומים.

"אחרי המלחמה שתהיה, יקימו ועדת חקירה והמדינה תחליט למגן את הצפון. אבל למי שייפגע עד אז, זה כבר יהיה מאוחר מדי", אומר ראש המועצה האזורית מבואות החרמון, בני מובחר, בשיחה עם "גלובס".

פערי המיגון הגדולים בצפון מוכרים היטב למשרדי הביטחון והאוצר, למועצה לביטחון לאומי ולפיקוד העורף. על רקע פערים אלה, הציג שר הביטחון לשעבר אביגדור ליברמן באמצע 2018 את תוכנית "מגן הצפון", שהיקפה הכולל הוא כ-5 מיליארד שקל.

המתווה שמשרד הביטחון גיבש כולל שיפור רכיבי מיגון בכ-300 יישובים שמרוחקים עד 45 קילומטר מגבול הצפון. לפי אותו מתווה, המדינה תעמיד סיוע לבניית מרחבים מוגנים לכ-200 בתי אב בצפון; הכשרה והתאמה של כ-500 מקלטים ציבוריים לשהייה ממושכת; מיגון של כ-800 בתי ספר וגני ילדים ובכ-65 מוסדות רווחה; מיגון של עשרות מרפאות ובתי חולים בצפון הארץ. 

ליברמן הביא את התוכנית לאישור הקבינט, ודרש לתקצב אותה מחוץ לתקציב הביטחון, באופן שיאפשר להזרים למימושה כ-500 מיליון שקל בכל שנה, על פני תקופה של עשור. בקיץ 2018 הכריז שר האוצר משה כחלון כי תוכנית המיגון תצא לפועל באופן מידי, כך שעד סוף 2019 יועמדו למטרה זו כ-500 מיליון שקל. מה קרה מאז? בנובמבר שעבר התפטר ליברמן מהממשלה, ו"מאז תוכנית מגן הצפון התמסמסה", אומר ראש רשות מקומית בצפון.

"בפועל לא קרה כלום. קיבלנו כינים", אומר מובחר. "הבוקר הייתי צריך להסביר לתושבת בית הלל למה אין לה ממ"ד, למרות שהבטחנו לה שיהיה לה. עכשיו אני נדרש להסביר תושבים איך החלטות שמתקבלות לא מיושמות".

רק רבע מהכסף של 2019 הועבר

גם ליברמן התייחס לאחרונה לנושא, ואמר כי שמע מראשי רשויות בצפון כי התוכנית לא באה לידי מימוש ולמעשה הוקפאה. עם זאת, גורמים פוליטיים אמרו כי אחד התנאים שמעמיד ליברמן בימים אלו במו"מ להצטרפות לממשלה כזאת, הוא מימוש תוכנית "מגן הצפון".
"אני מעריך שהמצב הפוליטי שאליו נקלענו והעובדה שאנחנו בתקופה של ממשלת מעבר גרמו לעיכובים בהעברת הכסף למימון תכנית המיגון", אמר היום ראש עיריית קריית שמונה, אביחי שטרן. "אנחנו מחכים לחלק מהכסף שהובטח, ואני מקווה שבשנת 2020 והלאה תוכנית המיגון תתוקצב כמתוכנן". לפי שטרן, עשרות מקלטים בעירו "שופצו למקלטים ברמה של 5 כוכבים", אבל במקביל ממ"דים רבים ברחבי העיר, בעיקר בשכונות הישנות, אינם תקניים ולא עונים לאיומים העדכניים בזירה.

מה נותר עד כה מהתוכנית הגרנדיוזית? לפי טענות של גורמים בממשלה, במהלך 2018 ו-2019 הוקצו כ-280 מיליון שקל למימון חלק מתוכניות המיגון בצפון. אלא שהנתונים הללו כוללים 150 מיליון שקל שנועדו למיגון של מבנים בקו שבין 0 ל-20 קילומטר מגבול לבנון ואושרו עוד לפני שגובש מתווה המיגון שעליו מתבססת התוכנית "מגן הצפון".

במלים אחרות, מתוך 500 מיליון שקל שהיו אמורים לעבור ב-2019 - השנה הראשונה של התוכנית - רק כרבע מהסכום הועבר בפועל.
עם או ללא קשר לאירועים הלילה בצפון, היום הניח משרד האוצר על שולחן ועדת הכספים של הכנסת הצעה להזרים עוד 126 מיליון שקל להשלמת רכיבי מיגון בצפון. מדובר, על-פי הערכות, בסכום שעליו סוכם לפני כשבוע וחצי במו"מ שהתקיים בין הממשלה לבין מרכז השלטון המקומי, שאיים על השבתת הרשויות ברחבי הארץ.

גורם ביטחוני אמר היום כי פיקוד העורף ממתין לקבלת התקציבים למימוש התוכנית שכבר אושרה.

"פערי המיגון ידועים למקבלי ההחלטות"

מדובר צה"ל נמסר: "מאז תחילת שנת 2018 ביצע פיקוד העורף פרויקט נרחב לשיפוץ מקלטים, ובמסגרתו הוחזרו לכשירות כ-800 מקלטים ציבוריים, וזאת לצד מיזמים רבים למיגון מוסדות חינוך ורווחה ובינוי של מקלטים ציבוריים נוספים. פערי המיגון בצפון מוכרים וידועים בקרב כלל דרג מקבלי ההחלטות. פיקוד העורף רואה חשיבות עליונה במשימה לצמצום פערי המיגון בישראל ובצפון בפרט, ועוסק בנושא ביחד עם הרשויות והגופים השונים".

ממשרד האוצר נמסר: "תחום ההתגוננות האזרחית בכלל, והמיגון בפרט, נמצא תחת אחריותו ובסמכותו המקצועית של משרד הביטחון ופיקוד העורף. משרד האוצר קשוב לצרכים המועלים על ידי משרד הביטחון, אך תיעדוף הפרויקטים לאור הצורך המבצעי והאזרחי נעשה על ידי משרד הביטחון בהתאם למסגרת התקציב הנקובה בחוק. על מנת שניתן יהיה להוציא אל הפועל תכנית רב-שנתית למיגון העורף, על משרד הביטחון ופיקוד העורף לתעדף אותה במסגרת דיוני התוכנית הרב-שנתית של צה"ל ומשרד הביטחון בכלל, ותקציב 2020 בפרט".

ממשרד הביטחון נמסר: "במסגרת ההחלטה על תוכנית ‘מגן העורף’ הועמדו לרשות משרד הביטחון 136 מיליון שקל לטובת מרכיבי ביטחון ליישובי הצפון ופרויקטי מיגון שונים, שנמצאים בתהליכי ביצוע. תקציב התוכנית לשנת 2020 ואילך יסוכם במסגרת דיוני התקציב לאחר הקמת הממשלה הבאה".

מה זה אומר להוסיף ממ"ד?

■ בתקנות שפורסמו ב-1992 הובהר כי בכל יוזמת בנייה חדשה יוקם מרחב מוגן
■  שטחו של הממ"ד יהיה 9 מ"ר לפחות והוא ייחשב לשטח שירות. המשמעות: ניתן להוסיף לכל דירה קיימת ממ"ד, גם אם נוצלו בה כל אחוזי הבנייה
■ בעבור בניית ממ"ד לא יוטל היטל השבחה
■ בעוד שעל-פי חוק דרוש רוב של 75% מבעלי הדירות לצורך תוספת בנייה, במקרה של תוספת ממ"ד הרוב הנדרש הוא של 60% בלבד
■ חלופה אחרת היא המיגונית: מרחב מוגן שניתן לשנע על משאית ולהציב בסמוך למבני ציבור או בחצרות בתים פרטיים
■ עלות בניית ממ"ד בגודל 9 מ"ר בבניין משותף: בין 100-120 אלף שקל. עלות ממ"ד יביל בגודל דומה היא כ-70 אלף שקל

עוד כתבות

חיים כצמן, בקניון פרומנדה של אטריום בוורשה 
 / צילום: יח"צ

גזית גלוב: מחיקות נוספות בשווי הנכסים צמקו את הרווח הנקי ל-23 מיליון שקל ברבעון השלישי

זאת לאחר שהציגה גזית גלוב רווח נקי של 474 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד ● כצמן אופטימי: "אין ספק שההתפתחויות האחרונות באשר להשגת חיסון לקורונה הן 'משנה משחק'" ● ווליו בייס: "התוצאות ברמה הרבעונית לא מייצגות, מאחר שנכסי החברה היו סגורים ותחת מגבלות בחלק מהרבעון"

אדם עם מסכה הולך ליד קניוני עזריאלי בתל אביב / צילום: Corinna Kern, רויטרס

נאחזים ב-R: המדד שהאירופאים הפסיקו להסתמך עליו, אבל בישראל עלול להוביל לסגר שלישי

ה-R הוא המלך? באנגליה ובגרמניה כבר הבינו שמקדם ההדבקה הוא כלי שאין להסתמך עליו בבלעדיות בקביעת מצב התחלואה, וגם מומחים בישראל מזהירים מפני מדד שאינו משקף נאמנה את התפשטות הנגיף ● אז מדוע מקבלי ההחלטות בישראל בכל זאת נאחזים ב-R

מטוס ישראייר / צילום: יחצ

מתקרבת לישראייר? קרן פורטיסימו חושפת את ההצעה לרכישת החברה

קרן פורטיסימו מציעה לרכוש 90% ממניות ישראייר בתמורה ל-75 מיליון שקל במזומן כן להשקיע עוד 25 מיליון שקל בחברה מיד עם סגירת העסקה וזאת מבלי לדלל את שיעור ההחזקה של אי.די.בי , שיישאר 10%

רונן סמואל, מנכ"ל קורנית / צילום: איל יצהר, גלובס

קורנית הודיעה על הקמת פעילות עסקית חדשה; המניה ממשיכה לטפס

הפעילות החדשה, הממוקדת בייצור דיגיטלי על פי דרישה, מבוססת בחלקה על רכישת חברת Custom Gateway שבוצעה לפני מספר חודשים תמורת 17 מיליון דולר

קניון הזהב ראשון לציון - אגף חדש מול אגף ישן / צילום: תמר מצפי

פסק הדין שעשוי לגרום לעלויות הארנונה של הקניונים לטפס

בית המשפט המחוזי פסק שהקניונים ישלמו תעריף ארנונה מוגדל גם על המעברים ולא רק על החנויות, שכן הם חלק אינטגרלי משטח הקניון עצמו

ג'נט ילן צילום: רויטרס,
JONATHAN ERNS

הכירו את ג'נט ילן, שרת האוצר הראשונה של ארה"ב

ילן שזוכה להערכה משני צדי המפה הפוליטית, צפויה לקבל את אישור הסנאט ובכך להפוך לאישה הראשונה בתפקיד זה ● זאת אחרי שכבר שברה תקרת זכוכית אחרת - הנגידה הראשונה של הפד ● ילן יורשת את אחד התפקידים התובעניים ביותר בממשל ביידן, ותעמוד מול אתגרים ייחודים בשל הקורונה

רו”ח מיקי בלומנטל / צילום: איל טואג

אי הסדרים בבזק בינלאומי: הדירקטוריון מינה רואה חשבון מבקר

דירקטוריון בזק מינה את רו"ח מיקי בלומנטל כדי שיבצע ביקורת חקירתית בחברה הבת ● בגלובס נחשף לראשונה כי במסגרת הערכות שגרתית לדוחות הרבעוניים נמצא במאזני בזק בינלאומי "חור" של עשרות מיליוני שקלים שהחברה לא יודעת להסביר

לשכת ההוצאה לפועל / צילום: יח"צ

עלייה של עשרות אחוזים במספר האיומים בהתאבדות של חייבים מאז פרוץ המשבר

מתחילת השנה ועד אוקטובר נרשמו 168 מקרי איום בהתאבדות, לעומת 136 בכל 2019 ● מנכ"ל רשות האכיפה והגבייה תומר מוסקוביץ אמר בדיון לציון היום למניעת אובדנות: "ביקשנו להעביר הדרכות לכל העובדים שבאים במגע עם החייבים"

בנימין נתניהו ובני גנץ / צילום: Associated Press

פארסת התקציב: העליון הורה לממשלה לנמק את דחיית אישורו

בג"ץ הוציא צו על תנאי לכנסת ולממשלה: נמקו את "פשרת האוזר" לדחיית אישור התקציב ● בכך רומז בג"ץ שהוא מסתייג מהיעדר תקציב מדינה מאושר

סמסונג סאני / צילום: יחצ

ביה"ד לעבודה: סאני תקשורת פגעה בזכות ההתארגנות של עובדיה

הטיל על החברה קנס בסך 300 אלף שקל והורה לאפשר ליו"ר הוועד להיכנס לחברה ולמתקניה

אוהד גולדברג  צילום: יחצ

משריינים חיסונים: מנכ"ל אסטרהזנקה בישראל מגלה מה עמד מאחורי ההסכם עם המדינה

ישראל הייתה אמורה לקבל הקצאה של מנות חיסון דרך מנגנון חלוקה של ארגון הבריאות העולמי וקואליציית החיסונים ● מה גרם לה לבסוף לנהל מו"מ ישירות עם אסטרהזנקה העולמית?

דניאל מלכה, מנכ"ל IBM ישראל / צילום: מירי דוידוביץ'

יבמ מפטרת עשרות עובדים במערך המכירות בישראל

הפיטורים הם חלק מהמלך גלובלי, שצפוי להסתיים בפיצול החברה לשתיים והקמת חברה חדשה שתתמקד במחשוב ענן ובינה מלאכותית

קבוצת עזריאלי, אמות, מליסרון, גזית גלוב, אלרוב נדל"ן / צילום: איל יצהר, יח"צ

קיבלו את החיסון? הנדל"ן והבנקים מציגים זינוק של 30% מסוף ספטמבר

שינוי מגמה? סקטור הנדל"ן והבנקים בשוק המקומי מציגים התאוששות מרשימה בשבועות האחרונים ● כלכלני הראל פיננסים מעריכים כי בשוק הישראלי נוצרה הזדמנות בסקטורים הללו, ומתמידים בחברות הטכנולוגיה והתוכנה הישראליות ● לגבי מצב המשק בקרדיט סוויס מעריכים: "ישראל תחזור לפעילות שגרתית, ללא מגבלות, אך ורק במחצית השנה של שנת 2021"

בדיקות קורונה בדרייב אין, תל אביב / צילום: Sebastian Scheiner, Associated Press

170 איש חזרו לישראל מדנמרק. כמה הסכימו להיבדק לקורונה?

מערכי החקירות האפדימיולוגיות עובדים כמו שצריך, אך נתוני התחלואה שוב בעלייה ● איך זה? סיפור החוזרים מדנמרק הוא דוגמה לבעיה הרחבה – הישראלים הפסיקו לשתף פעולה ● בצה"ל מעריכים כי שליש מהנדבקים משקרים בחקירותיהם, ומתכוונים להתחיל מערכי בדיקות במקומות עבודה גדולים

בית ישראכרט, תל אביב / צילום: איל יצהר

לקראת ההצבעה על דירקטוריון ישראכרט: אחרי ארז יוסף, גם שי פלדמן מסיר מועמדות

עתה נותרו שבעה מועמדים על חמישה תפקידי דירקטור רגיל, שמהם ייצא היו"ר הבא של החברה ● ככל הידוע פלדמן צפוי להצטרף בקרוב לדירקטוריון של גוף פיננסי אחר

יועז הנדל / צילום: אייל מרגולין

כך משתנה שוק האינטרנט לקראת ביטול הפיצול בין ספק לתשתית

חלק מהספקיות קטנות כבר מתחילות לתת היום הצעות בהתאם לרוח הרפורמה ● השימועים על התוכנית עדיין נמשכים במשרד התקשורת, ולא בטוח שהם בכיוון הנכון לשוק

נשיא צרפת לשעבר ניקולא סרקוזי עוזב את בית המשפט / צילום: Associated Press, Michel Euler

לראשונה בהיסטוריה של צרפת: נשיא לשעבר על כס הנאשם בבית משפט

נשיא צרפת לשעבר ניקולא סרקוזי מואשם במתן שוחד לשופט כדי שזה יספק לו מידע פנים לגבי חקירה שהתנהלה נגדו ● הנשיא לשעבר ועורך דינו הציעו, לכאורה, לשופט למנותו לתפקיד יוקרתי בנסיכות מונקו בתמורה למידע

סיבים אופטיים / אילוסטרציה: שאטרסטוק

גוגל מתכננת להניח רשת סיב אופטי שתחבר לראשונה בין סעודיה וישראל

הרשת החדשה תחבר בין המדינות שעדיין מוגדרות כאויבות, ותעקוף את המסלול המצרי לתעבורה אינטרנטית

נתב"ג בימי קורונה / צילום: כדיה לוי, גלובס

הפסד של 118.5 מיליארד דולר ב-2020: זו התחזית הקודרת של יאט"א לענף התעופה

את ההפסדים הצפויים להימשך ב-2021 מעריכים בארגון התעופה העולמי בהיקף של 38.7 מיליארד דולר - יותר מפי 2 מההערכות הקודמות שפרסם הארגון בחודש יוני ● לפי הערכות הארגון, רק ב-2024 יחזרו המספרים של 2019 בהיבט היקף הנוסעים

הטיפ השבועי

הטיפ השבועי: האפליקציות שיעזרו לכם לנהל משימות

ארבע אפליקציות שיעזרו לכם לנהל את המשימות שלכם בצורה יעילה יותר ● ניהול וקריירה, מדור חדש