גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תגובה קשה של נתניהו לאישום בשוחד: "לחקור את החוקרים"

רה"מ בנימין נתניהו מסר את תגובתו להחלטת היועמ"ש אביחי מנדלבליט להגיש נגדו כתב אישום בגין עבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים ● "בתהליך הזה לא חיפשו את האמת אלא חיפשו אותי... תופרים פה חליפה מיוחדת רק בשבילי"

בנימין נתניהו / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס
בנימין נתניהו / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר הערב (ה') את תגובתו לאחר החלטת היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט להגיש נגדו כתב אישום בגין עבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים

להודעה המלאה של היועמ"ש

לכתב האישום המלא

"נתתי את חיי למען המדינה", אמר נתניהו, "נפצעתי ונאבקתי על המדינה כדי להפוך אותנו לכוח עולמי, ואני גאה מאוד בהישגים שלנו.

"אני חייב להגיד לכם שזה הוא יום קשה מאוד, והוא קשה להרבה אנשים שתומכים בי ואוהבים אותי. אני מכבד מאוד את רשויות המשפט בישראל, אבל צריך להיות עיוור כדי לא לראות שמשהו לא טוב קורה אצל חוקרי המשטרה ואצל אנשי הפרקליטות.

"אנחנו עדים לניסיון של הפיכה שלטונית נגד ראש ממשלה בעלילות-שווא ותהליך חקירה מזוהם ומגמתי. בוודאי שמתם לב שההחלטה של היועמ"ש מתפרסמת דווקא היום, במהירות שיא חסרת תקדים, בעיתוי הרגיש ביותר של המערכת הפוליטית מאז קום המדינה. בדיוק כפי שכתב החשדות פורסם כמה שבועות לפני הכרעת הבוחר, בעת הרגישה ביותר. העובדות הללו ממחישות עד כמה התהליך הזה נגוע בשיקולים זרים. הוא נועד להפיל ראש ממשלה של הימין, אותי, אשר בניגוד לתקשורת המגויסת, רוצה לראות שוק דעות חופשי.

"ראש ממשלה שמאמין בישראל חזקה וגדולה ולא במדינה מצומקת ומרכינת ראש. אני פונה כאן, לא רק לתומכיי אלא גם ליריבי הפוליטיים, שמבינים שהמדינה שלנו, כדי שהיא תתקיים, צריכה שלטון חוק חסר פניות".

ראש הממשלה המשיך ואמר: "כל חיי אני עובד קשה ומשלם מחירים כבדים, אבל מה שקרה בתהליך המזוהם נגדי יצירת עבירות חדשות, זה הגיע לשיאו היום, ואני אומר לכם, זה מזעזע לא רק אותי אלא גם את המוני האזרחים ולא רק בצד הימני של המפה. התהליך המזוהם מעורר שאלות נוקבות ביחס לעבודת המשטרה והפרקליטות. אתם יודעים שהציבור, וזה כבר נבדק, שהציבור איבד בהם אמון. 

"זה התחיל כאשר סיכלו את כהונת ריבלין ונאמן כשרי משפטים, וכאשר סיכלו את כהונת רפאל איתן כשר או כאשר סיכלו את כהונת גל הירש כמפכ"ל. כאשר סגרו את התיק נגד רות דוד. כאשר מסכלים את הכהונה של השופטת הילה גרסטל כמבקרת הפרקליטות. גרסטל אמרה על כך שהפרקליטות חולה, ושפרקליט המדינה שי ניצן לא ראוי לכהן שם. כל אלה אינן סתם תקלות. זו שיטה, זה תהליך מזוהם שחייבים לשים לו סוף.

"אני יודע שכל ביקורת שאני אגיד, יאמרו לי 'איך אתה מעז לפגוע כך בשלטון חוק'. אתם צריכים לדרוש לחקור את החוקרים, כי הגיע הזמן שהציבור יקבל תשובות, גם לגבי החקירות המזוהמות נגדי. בתהליך הזה לא חיפשו את האמת, אלא חיפשו אותי.

"החוקרים לא לחצו על העדים אלא סחטו אותם באיומים כדי שיגידו שקר ושיגידו מה שהחוקרים רוצים לשמוע. לקחו את ניר חפץ,כל תיק 4000 המפבורק ואיימו עליו, כמו בעולם פשע. 'נהרוס לך את המשפחה, הילדים שלך לא ידברו אתך'. הסתירו את הסחיטה הזו מן היועמ"ש ואחר-כך הטילו על הסחיטה צו איסור פרסום. למה, מה יש להם להסתיר מן הציבור? האם עורכי הדין ליאת בן-ארי ושי ניצן ידעו ואישרו זאת?

"התהליך הזה של סחיטת עדי מדינה נודע לנו במקרה. הכניסו את החומר הזה בטעות. מה עוד מסתירים מן הציבור בנוגע לימים של גיוס עדי המדינה? רק אתמול קיבלנו פצצה נוספת - שמענו שגם על שלמה פילבר עשו תרגיל חסוי וחמור, גם זה תרגיל עברייני. גם במקרה הזה התרגיל הוסתר מאיתנו. זו בדיוק אותה השיטה שראינו גם במקרה של חקירה מזוהמת אחרת שהייתה קשורה בי. חוקר משטרה בכיר איים על עובדת בית במעון שתיתן עדות שקר נגד, ואם לא,היא תלך לכלא".

נתניהו המשיך ואמר: "אני חושב שכל מי ששומע את זה צריך להיות מזועזע. באיזו מדינת חוק עושים דברים כאלה? אני מכיר משטרים שזה קורה בהם, אבל בדמוקרטיה? ומה הם עושים נגד זה? לא כלום. באיזה דמוקרטיה פרקליט המדינה מוציא מיילים לשופטים מכהנים ומתדרך אותם כיצד לדבר בתקשורת נגד ראש הממשלה?

"יש אינסוף דוגמאות לזיהום החקירה, והדוגמה האחרונה - חוקרי המשטרה לוקחים את הטלפונים הסלולריים של הדוברים שלי ללא צו בית המשפט, וכשהם יודעים שזה בניגוד לחוק, והם מצפצפים. אותם חוקרי משטר, בכוונת מכוון לא חקרו את עשרות חברי הכנסת שהגישו את החוק לסגירת 'ישראל היום'. 42 חברי כנסת הגישו את החוק הזה, והם לא נחקרו, אף אחד מהם לא נשאל אפילו שאלה אחת. לפי הפרקליטות, זה שוחד. הם קיבלו סיקור חיובי תמורת פעולה שלטונית. הם אפילו לא נחקרו. אבל למה לא חקרו אותם? לזה קוראים אכיפה בררנית. זו אכיפה בררנית על סטרואידים ותפירת תיקים. תופרים פה חליפה מיוחדת רק בשבילי.

"פה תפרו חליפה מיוחדת ראשונה בהיסטוריה רק בשבילי. זו הפעם הראשונה בתולדות ישראל והדמוקרטיה שחוקרי משטרה ופרקליטות חוקרים יחסים בין התקשורת לפוליטיקאים, אבל חוקרים רק אדם אחד - אותי. אפילו שי ניצן אמר שזה תקדים. הם מתחילים ממני. יש דין אחד לאחרים ודין אחר לנתניהו. אין אדם אחד שלא יודע כמה תקשורת שלילית קיבלנו. 

"הציבור זכאי לחקירות נקיות שמחפשות את האמת. הדרך היחידה לשקם את אמון הציבור במערכת היא להקים ועדה ציבורית חיצונית בלתי תלויה. הגיע הזמן לחקור את החוקרים. הגיע הזמן לחקור את הפרקליטות שמאשרת. 

"אני מאוד מכבד את הפרקליטים והשוטרים. לצערי מנדלבליט לא עמד בלחץ של שי ניצן, והוא נכנע למערכת שהוא יצא בעבר בחורמה נגדה. כל אחד מכיר את תחושת העוול הנוראי וכאשר אתה עומד מול זה חסר אונים. 

"מה שאני עובר זה לא קל, וגם אני בן אדם. מה שעוברת משפחתי זה לא קל. שופכים את דמי ואת דמם של רעייתי ובני ברשעות שאין כדוגמתה. ולא אסתיר שקשה לי ושיעצו לי להרכין ראש, לנטוש את העקרונות שלי, להתאתרג. אבל תחושת הצדק והאמת בוערת בי. אני לא מוכן להשלים עם העובדה שבמדינה שעבורה נלחמתי ונפצעתי, והובלתי להישגים חסרי תקדים וששמתי אותה במקום מכובד על מפת האומות - אני לא אתן שיהיה פה זיהום חקירות כזה ואכיפה בררנית ועיוות דין.

"לא אתן לשקר לנצח. צריך לעשות דבר אחד, סוף-סוף, לחקור את החוקרים".

בעקבות נאום נתניהו, יו"ר כחול לבן בני גנץ צייץ בחשבון הטוויטר שלו: "יש לי אמון מלא בגורמי אכיפת החוק בראשות היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט. אני בטוח כי הם עושים את עבודתם נאמנה, ביושר ובמקצועיות. אין בישראל הפיכה שלטונית אלא התבצרות בשלטון.

"נתניהו בהופעתו הערב הוכיח שהוא חייב לסיים את תפקידו וללכת ולהתמקד בענייניו המשפטיים. גם הוא יודע כי האתגרים הגדולים והמורכבים הניצבים בפני מדינת ישראל, גם בזירה הביטחונית וגם בזירה החברתית והכלכלית, מחייבים ראש ממשלה שישקיע בהם את כל זמנו, מרצו וכוחו".

 

מסביבת עד המדינה שלמה פילבר נמסר: "ידוע היטב לכל מי שבחן את הדברים כי אין כל מניע נסתר, אישי או סודי מאחורי עדותו פילבר. הוא לא נסחט ולא ניתן היה לסחיטה. חבל שהדברים נאמרו על-ידי אומרם".

*** חזקת החפות: ההליכים המשפטיים נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו, ארנון (נוני) מוזס, שאול ואיריס אלוביץ' הם בעיצומם. כל החשודים מכחישים את המיוחס להם, ועומדת לזכותם חזקת החפות.

עוד כתבות

שריפה בשמן תעשייה בנמל חיפה/ צילום: אילן מלסטר , המשרד להגנת הסביבה

שמן תעשיות: השריפה בחוף שמן הותירה הפסד של יותר מ-10 מיליון שקל

את הרבעון השלישי של השנה סיכמה שמן, העוסקת בייצור ושיווק של שמנים, בהפסד של 8.5 מיליון שקל ● זאת בעקבות הוצאה חד-פעמית של יותר מ-10 מיליון שקל בקשר לשריפה

שריפה בשמן תעשייה בנמל חיפה/ צילום: אילן מלסטר , המשרד להגנת הסביבה

ממש ברגע האחרון: ה"הפתעות" שהחביאו ח. מר טלרד, אחים יעקובי ושמן תעשיות

השריפה בחוף שמן בחיפה הסבה לחברה שמן נזק של יותר מ-10 מיליון שקל ● פרויקט של ח. מר באיים הקריביים שלא הושלם בזמן עלה לחברה בהפסדים ● צמצום פעילות התקשורת של חברת טלדר בארה"ב גבה מחירת ענק בדוחות, ואילו בקבוצת אחים יעקובי הניסיון לשקם את חברת אורתם סהר נגמר בהסדר חוב

איציק בנבנישתי,/ צילום: תמר מצפי

מתיחות ביחסים בין פרטנר להוט סביב עתיד השותפות ברשת

פרטנר חוששת שהוט מנסה להתמזג עם סלקום והוט חוששת מאי הוודאות לגבי בעלי השליטה העתידיים בפרטנר

אודי אדירי/ צילום: דוד פרץ

ישראל מתנגדת לפיתוח מאגר הגז אפרודיטה בקפריסין

המהלך הישראלי מסכל למעשה את האפשרות שהמאגר יפותח ללא הסכם בין המדינות, כך לפחות טוענים בשותפות 'ישי' המחזיקה בזכויות על החלק הישראלי של המאגר

משה ברקת/ צילום: רפי קוץ

ברקת נגד חברת הייעוץ: "יש ריכוז כוח גדול מאוד אצל אנטרופי; איכות ההחלטות באסיפות הכלליות טעונה שיפור"

רשות שוק ההון פרסמה טיוטת דוח ביקורת חריף על תחום הייעוץ למוסדיים בהצבעות באסיפות כלליות ● על מהלך רגולטורי שמובילה הרשות ביחס לחברות הייעוץ נמתחת ביקורת מצד רשות ני"ע והמשנה ליועמ"ש ● גל סטאל, יו"ר אנטרופי: "הדוח נערך בלי שנעשתה כל פנייה אלינו. נראה כי מדובר בדוח רצוף שגיאות, הכולל פרשנות שגויה למציאות"

גדעון סער / צילום: טל שניידר, גלובס

גדעון סער מבקש מחברי הליכוד: הורו על פריימריז לראשות המפלגה

אחרי שכשל הסיכוי להקמת ממשלת אחדות, בליכוד נערכים לפיזור הכנסת החל מ-11 בדצמבר, ובמפלגה דורשים לקבוע התמודדות על ראשות המפלגה ● "קיום התמודדות אינה רק עמידה על זכותו של חבר התנועה, היא חובה החקוקה בחוקת התנועה", אמר סער

חממה לגידול קנאביס/ צילום: shutterstock א.ס.פ.קריאייטיב

בג"ץ הקפיא את רפורמת הקנאביס הרפואי, איך יושפע השוק?

בסוף השבוע הקפיא בג"ץ חלקית את האסדרה החדשה בקנאביס וקיבע את המחיר למטופלים שקיבלו את הרישיון לפני הרפורמה, עד חודש מרץ • מה יקרה עכשיו ומה יכול משרד הבריאות לעשות כדי להפחית את המחירים בלי לגרור את המגדלים להפסדים • "גלובס" עושה סדר

ראובן הריסון (מימין) ורובי כיטוב, מייסדי חברת תופין (Tufin), בבורסת ניו יורק / צילום: יח"צ

הגדילו את המימוש: קרנות ההשקעה המחזיקות בתופין הישראלית מכרו מניות ביותר מ-70 מיליון דולר

שתי הקרנות עשויות להגדיל את היקף המכירה אם חתמי ההנפקה יבחרו לרכוש מהן עוד מניות ● במקרה שמרקר תממש את אופציית החתמים, היא תרד להחזקה של 12.3% מהחברה, וקטליסט תהפוך לבעלת המניות הגדולה בתופין

פטיש דין משפט גזר דין עתירה דין וחשבון / צלם: פוטוס טו גו

עתירה: התקציב לשיקום שורדות זנות לא נוצל – ועלול לרדת לטמיון

המטה למאבק בסחר בנשים ובזנות עתר לבית המשפט נגד משרדי הרווחה והאוצר, בטענה שהכסף המוקצה עבור שיקום נשים בזנות לא הגיע ליעדו, ועשוי לשוב לקופת האוצר עם תום השנה ● בית המשפט הורה למדינה לנמק בתוך שבוע מדוע לא נעשה שימוש בתקציב

תיירות מוסלמיות / צילום: רויטרס

מי הוא הישראלי שעומד מאחורי קמפיין פייסבוק לשנאת מוסלמים?

תחקיר של העיתון הבריטי "גרדיאן" חשף מעורבות של ישראלים בקמפיין נגד שמאלנים ומוסלמים, לרבות אחד אריאל אלקאראס, "תכשיטאי" מלוד (שמכחיש כל קשר לקמפיין) ● אך חשיפות קודמות מצביעות על מאמצים לקידום גזענות מזה שנים

מדף של מוצרי תנובה/  צלם:תמר מצפי

חגיגת קניות בנובמבר? לא לשוק המזון: קיטון של מעל 100 מיליון ש' במכירות

אף שרשתות המזון הצטרפו למבצעים של חודש נובמבר, ענף מוצרי הצריכה רשם ירידה של 2.7% ביחס לחודש המקביל בשנה שעברה

חלל עבודה משותף / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מדעי החלל המשותף: לאן צפוי להגיע ענף שטחי העבודה ואיך זה קשור לפקקים

בתוך חמש שנים בלבד הגיע היקף השטחים בחללי העבודה המשותפים ל–1.5% משטח המשרדים בארץ ● לפי מחקר של צ'מנסקי בן שחר, כ–80 אלף איש בארץ כבר עובדים בחללים כאלו, ומשבר התחבורה צפוי להזניק את מספר החללים המשותפים גם בפריפריה

תמיר כהן, יו"ר שיכון ובינוי / צילום: אלון רון

לנוכח ההידרדרות במצבה הפיננסי של תהל: קרן פימי נסוגה מרכישת השליטה, שיכון ובינוי מציעה לרכוש לפי שווי חברה של 12 מיליון דולר

חברת הבנייה והתשתיות מציעה להעמיד לתהל הלוואה של 11.95 מיליון דולר למשך שנתיים, אותה יהיה ניתן להמיר ל-49.9% ממניות החברה ● עוד כוללת ההצעה שתי אופציות נוספות לשיכון ובינוי לרכישת מניות נוספות של תהל ● תמיר כהן, יו"ר שו"ב: "ההשקעה תאפשר לממש את פוטנציאל הסינרגיה הרב בפעילויות שתי החברות"

מוטי אלמליח מנכ"ל טלרד הנכנס / צילום: ורדי כהנא

טלרד: צמצום פעילות התקשורת בארה"ב גבה מחיקת ענק בדוחות

גם ברבעון השלישי הפסדי החברה ממשיכים להיערם, ואחד הגורמים הבולטים שהעיבו על התוצאות היו ירידות ערך בהיקף כ-9 מיליון דולר, שנרשמו בגין שירותי תקשורת אלחוטית בפס רחב (BWA) שהיא מספקת בארה"ב

דקטלון תל אביב / צילום: יחצ

ענקית הספורט הצרפתית דקטלון מקימה מרכז לוגיסטי בישראל

בין המועמדות להקמת המרכז: החברה לפיתוח קיסריה • דקטלון חתמה חוזים לפתיחת שלוש חנויות נוספות בארץ

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החוץ האמריקאי מייק פומפיאו / צילום: ג'ים יאנג, רויטרס

מלחמת גרסאות עם וושינגטון: סיפוח הבקעה עלה או לא עלה בשיחה עם פומפיאו?

ראש מחלקת המזרח התיכון בבית הלבן נשאל על כך ביום שישי במסגרת תדרוך עיתונאים בוושינגטון, והכחשתו הייתה גורפת ● למרות זאת, נתניהו מתעקש היום: "והעליתי את הנושא בפני פומפיאו, ואני מתכוון להעלותו בפני ממשל טראמפ"

תמר יסעור וצבי זיו  / צילום: תמר מצפי

תמר יסעור מונתה ליו"רית מעגל ידידי בת שבע

וגם: משה ברקת מחפש אקטוארים בצפון אמריקה

גיל אגמון / צילום: איל יצהר

גיל אגמון רוכש מקבוצת דלק עוד 7.5% ממניות דלק רכב בפרמיה של 20% על מחיר השוק

העסקה, בהיקף של 135 מיליון שקל, היא שלב נוסף של קבוצת דלק למכירת החזקות שאינן בתחום האנרגיה ● המניה הגיבה בזינוק של 15%, ובסך הכל עלתה בחודש האחרון בכ-40%

סידני אוסטרליה  / צילום: shutterstock אס.איי.פי קריאייטיב

הישראלית שדיווחה על "האצה בצמיחה": מניית אפסווילאג' הנסחרת באוסטרליה זינקה 53% ביום

החברה, המפתחת פלטפורמת תוכנה כשירות לניהול אפליקציות לקידום עסקים קטנים ובינוניים, צופה הכנסות חוזרות חודשיות של כ-105 אלף דולר - צמיחה של 50% ביחס לרבעון הקודם ושל 200% לעומת הרבעון המקביל

סטודנטים מהמכללה האקדמית כנרת בסיור בתחנת הכוח אורות רבין / צילום: ראמי אבוריש

מי יתחזק את הרכבת הקלה? המסלול שמהנדסי חשמל בורחים ממנו

בשנים הקרובות ישראל תזדקק להרבה מהנדסי חשמל המתמחים במערכות הספק, כדי לקדם מעבר לכלי תחבורה חשמליים וייצור חשמל פרטי, אבל רק סטודנטים מעטים בוחרים במסלול הזה, ויש מחסור במרצים ● במשרדי הממשלה נערכים ליום בו המהנדסים, עולי בריה"מ לשעבר, יפרשו