גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

קצינים בצה"ל ישולבו במערך המכירות: כך מתכנן משרד הביטחון להגדיל את היצוא

לפי תוכנית של משרד הביטחון שנחשפת כאן לראשונה, מפקדים בכירים בצה"ל יישלחו למדינות בהן קיים פוטנציאל גבוה לעסקאות נשק כדי להשתתף במאמצי השיווק • המהלך יכלול מאמץ מיוחד להגדלת חלקן של החברות הביטחוניות הקטנות והבינוניות ביצוא המערכות לעולם

יאיר קולס, ראש האגף ליצוא ביטחוני שבמשרד הביטחון / צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון, יח"צ
יאיר קולס, ראש האגף ליצוא ביטחוני שבמשרד הביטחון / צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון, יח"צ

משרד הביטחון מנסה להרחיב את היקף היצוא הביטחוני של ישראל: האגף ליצוא ביטחוני של המשרד (סיב"ט) מקדם את המהלך, שבמרכזו סמינרים ממוקדים למפקדים בכירים בצבאות זרים; סיוע של צה"ל לקידום מכירות של נשק ישראלי; וסבסוד של חברות ביטחוניות קטנות ובינוניות המבקשות למכור אמצעי לחימה ברחבי העולם.

המהלכים החדשים צפויים לצאת לדרך כבר בתחילת 2020 ומוביל אותם ראש האגף ליצוא ביטחוני, תא"ל יאיר קולס. היום הוא חשף את התוכנית שגיבש לאחר עבודת מטה ממושכת במסגרת כנס העבודה השנתי של סיב"ט שהתקיים במרכז הארץ.

לפי התוכנית שעיקריה נחשפים ב"גלובס" לראשונה, משרד הביטחון ישקיע בשנים הקרובות מאמצים מוגברים בניסיון להרחיב את פעולות היצוא של החברות הביטחוניות הקטנות והבינוניות. "למדנו שהחברות הביטחוניות הגדולות יודעות לשאוב את המשאבים של האגף ליצוא ביטחוני אך לעומתן, החברות הקטנות לא נגישות אליהם וקיימים פערי ידע בכל הקשור לקידום עסקאות ביטחוניות בין מדינות או הצטרפות למשלחות עסקיות לתערוכות רלוונטיות בעולם", אמר קולס.

לפי קולס, המהלכים שמקדם האגף שבראשותו, כוללים הרחבה משמעותית של עסקאות ביטחוניות בין מדינות (G TO G), באופן שצפוי לזכות בשנים הקרובות את התעשיות הביטחוניות הגדולות בעסקאות משמעותיות ובמרכזן אלביט מערכות, התעשייה האווירית ורפאל.

מדובר בעסקאות שמתגבשות בין דרגים מדיניים וביטחוניים בכירים בישראל לבין מקביליהם במדינות זרות. בשנים האחרונות היו כמה עסקאות כאלה, באחת מהן איטליה מכרה לישראל מטוסי קרב המשמשים לאימון פרחי הטיס בחיל האוויר ורכשה בתמורה לוויין ריגול מהתעשייה האווירית.

חיזוק החברות הקטנות

לדברי קולס, במסגרת הניסיונות להרחיב את העסקאות בין מדינות יובטח גם חלקן של התעשיות הביטחוניות הקטנות והבינוניות כך שאם חברה גדולה תקבל במסגרת עסקת G TO G הזמנה ממדינה אחרת בתיווך של משרד הביטחון - החברה הגדולה תהיה חייבת להעביר כ-20% מתכולת העסקה לקבלנות משנה בחברה קטנה או בינוניות.

אחד הנדבכים המרכזיים של תוכנית העבודה החדשה מבוסס על הערכת מצב אסטרטגית לשנים הבאות, לקראת מכרזים גדולים שצפויים להתפרסם בעולם - לעומת היתרון היחסי של ישראל. "למדנו שיש מדינות שאם משרד הביטחון לא יפעל בהן באופן אקטיבי לא יהיו בהן עסקאות עם חברות ישראליות ואליהן אנחנו מכוונים, בין השאר. בזמן שאנחנו לא שם - עסקאות מופנות לחברות אמריקאיות או צרפתיות", אמר קולס.

תוכנית המיקוד החדשה של המשרד כוללת מדינות אסיאתיות שעד כה הקשרים הישראליים איתן נשמרים בפרופיל תקשורתי נמוך יחסית. כשברקע פוטנציאל רכש משמעותי בהיקף של מיליארדי דולרים בשנים הבאות, משרד הביטחון שוקל למנות באחת מהן נספח צבאי. מינוי כזה, כך מאמינים בקריה בתל אביב, יאיץ תהליכים שיובילו לעסקאות ביטחוניות בין ישראל לבין מדינות אחרות באופן שיאפשר לחברות מהארץ ליהנות מחלק מסכומי הכסף הגדולים שצפויות ממשלות באסיה להוציא על ביטחון.

אלא שאת עיקר תשומת הלב של משרד הביטחון, לפחות בכל הקשור ליצוא הביטחוני, יקבלו בשנים הקרובות מדינות באירופה. מיפוי עדכני שמשרד הביטחון עשה בחודשים האחרונים סימן 41 מדינות ברחבי העולם שייחשבו יעדי היצוא המרכזיים של התעשיות הישראליות. מחצית ממדינות היעד נמצאות ביבשת אירופה.

לפי הערכות, אחת ממדינות היעד של התעשיות הישראליות בשנים הקרובות תהיה פינלנד, שנחשבת קניינית גדולה של נשק שכבר רכשה בעבר מאירונאוטיקס מל"טים טקטיים ולפני יותר משנה חתמה על עסקה בהיקף של יותר מ-190 מיליון אירו לרכש טילי ים-ים מסוג גבריאל מהתעשייה האווירית.

מדינות הליבה

לצד גיבוש רשימת יעדי היצוא החדשה של התעשיות הישראליות, משרד הביטחון גיבש גם רשימה של שש "מדינות ליבה" שהיצוא אליהן הוא היצוא הביטחוני הישראלי הנרחב והמשמעותי ביותר. ככל הידוע, ברשימה זו נמצאות ארה"ב, הודו ופינלנד ועוד שלוש מדינות, ככל הנראה מאסיה. יצוין כי משרד הביטחון לא חושף, כמדיניות, את שמות המדינות שאליהן נעשה יצוא ביטחוני מהארץ.

"שוק היצוא הביטחוני משתנה במהירות ושווקים מסורתיים מצטמצמים ושווקים חדשים נפתחים", אומר קולס. "כשמביטים חמש ו-10 שנים קדימה, אנחנו למדים שעלינו להתמקד ביתרון היחסי שלנו בהרחבת היצוא, תחת מנגנון הסכמה עם משרדי ההגנה ועם צבאות בעולם ולשפר את האפקטיביות שלנו כאגף".

ב-2018 הסתכם היצוא הביטחוני של ישראל ב-7.5 מיליארד דולר ואסיה היוותה יעד ל 46% ממנו. 26% מהיצוא הביטחוני היה למדינות אירופה, 20% לצפון אמריקה, 6% לאמריקה הלטינית ו 2% ליבשת אפריקה. 

עוד כתבות

שבוע האופנה מילאנו / צילום: Gettyimages ישראל

צבעוניות נועזת ועור במקום ג’ינס: המראות החמים ברחובות מילאנו בשבוע האופנה

שילובי הדפסים שמכריזים על קיומם וטוויסט לחליפה המחויטת ● בבירת האופנה הבינו כבר מזמן שהמראות המעניינים נמצאים בכלל מחוץ למסלול

משרד המקרקעין נגד האוצר - 7 כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילומים: איל יצהר, אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות. עיבוד: טלי בוגדנובסקי

דמרי מפתיע, בלמ"ס מחביאים נתונים והקרב על החול. כותרות הנדל"ן

יגאל דמרי הפתיע את השוק כשהודיע השבוע על מגעים לרכישת חברת הנדל"ן אחים דוניץ ● ברשות המסים מזכירים שההחלטה על העלאת מס הרכישה ל-8% מסתיימת בסוף השנה, ואיזה ראש עיר אישר להרוס את בניין העירייה של עצמו

מתקן ההתפלה פלמחים / צילום: שלומי יוסף

חריגות במים: המשטרה פתחה בחקירה נגד מפעילת מתקן ההתפלה בפלמחים

"גלובס" חשף חריגות במים במתקן ההתפלה שורק • אלא שהפארסה לא נגמרת כאן ● ל"גלובס" נודע כי דיווחים כוזבים אודות בדיקות המעבדה במתקן ההתפלה של פלמחים עומדים כעת בלב חקירת משטרה • איך בשניים מחמשת מתקני ההתפלה בארץ התגלו חריגות ומשרד האנרגיה שותק?

המאבק של קנזו / צילום :  באדיבות נטפליקס

בינג' אין ג'פאן - על הסדרה "המאבק של קנזו" ("גירי/האג'י")

"המאבק של קנזו"- קופרודוקציה של "נטפליקס", ה-BBC והטלוויזיה היפנית - היא סדרה ראויה ומותחת, אך מוחמצת

דרור פויר / צילום: יונתן בלום, גלובס

דעה: כשאדוורד מונק ותופרת איראנית אלמונית נפגשים

יש צעקה אינסופית שעוברת בטבע ● ואנחנו כל הזמן לומדים לשמוע אותה

טראמפ ופוטין / צילום: רויטרס - Kevin Lamarque

המודיעין בארה"ב: רוסיה שוב מתערבת בבחירות 2020 לטובת טראמפ

ההערכה הושמעה בתדרוך מודיעיני לצירי בית-הנבחרים ● טראמפ זועם על החשיפה: "מספקת תחמושת לדמוקרטים" ● פיטר את ראש המערך המודיעין הלאומי והחליפו באחד מנאמניו, שאין לו שום ניסיון בעבודה מודיעינית

רנו גרנד סניק/ צילום: יחצ

שימושיות לפני סטטוס: רנו גרנד סניק החדש שומר על המורשת הארוכה

רנו גרנד סניק החדש מחצין נוכחות כביש מרשימה, תא נוסעים רב-תכליתי, מנוע נמרץ וחסכוני ואבזור תקני מקיף מאוד ביחס למחיר ● אבל הוא יוצא לפלח הולך ודועך, שלקוחותיו נוטשים בהמוניהם לכיוון דגמי הקרוס-אובר

איילת שקד / צילום: כדיה לוי

מפלגת ימינה ניסתה לעשות צחוק ממשבר האקלים וחטפה מהגולשים

מפלגת ימינה העלתה סרטון הלועג למשבר האקלים, וחטפה ביקורת מהגולשים, וגם מפעילי המפלגה ופעילי סביבה בציונות הדתית ● עידו בוכמן, מנהל הפורום הסביבתי בבית היהודי: "אילו זה היה תלוי בי הייתי גונז אותו כבר היום. מישהו במחלקת ה"קופירייט" עשה טעות חמורה"

עוברים ושבים ברחובות בייג'ינג / צילום: רויטרס

9 דרום קוריאנים שחזרו מישראל חלו בקורונה; אלה האתרים שבהם ביקרו

(עדכון): הקבוצה שהתה בישראל בין התאריכים 8.2-15.12 ותשעה מחבריה אובחנו כחולים בקורונה. כך עדכן משרד הבריאות ● אלו האתרים והמסלולים בהם ביקרה הקבוצה, ומהן הנחיות משרד הבריאות למי שבא עמם במגע?

תצפית מלמעלה - נווה אילן ירושלים / יח"צ

האם הסכסוך בין ועד החדשות 13 להנהלת הערוץ בדרך להסלמה?

ועד החדשות 13 הודיע כי כניסת של נציגי רשת למשא ומתן הביאה להגדלת הפערים בין הצדדים ● עוד אמר הוועד כי אם לא תהיה התקדמות בשיחות, יורה הוועד כבר ביום שני הקרוב על נקיטת צעדים ארגוניים

ריאן מואנד / צילום: יונתן בלום

מכפר ברא לכפר שמריהו: הכירו את האיש שעומד מאחורי החברה הערבית היחידה בבורסה של תל אביב

בגיל 42 הפך ריאן מואנד לבעלים של חברת אשראי חוץ בנקאי שהנפיקה לאחרונה אג"ח בבורסה בת"א ● עכשיו הוא מספר על הפוטנציאל הלא ממומש של בעלי העסקים והצרכנים במגזר, ועל הדרך שעשה מכפר ברא לכפר שמריהו

המנות של מסעדת שיינע / צילום: אפיק גבאי

בשיינע, האווירה לא באה על חשבון האוכל

במסעדת הגורמה שיינע האווירה רומנטית והאוכל מפואר ועדין - לפעמים יותר מדי

חברות פרויקט הדירקטוריות התאגידיות (CWDI) הבינלאומי פותחות את המסחר  בבורסה במדרידתת ייצוג עולמי / צילום: רויטרס

בבנקים, בקופות החולים ובהייטק: באיזה ענף יש הכי מעט נשים בדירקטוריונים?

נשים בדירקטוריון מעמיקות יותר, מנוסות ומאזנות את תאוות הסיכון של עמיתיהן הגברים ● שורה של מחקרים מצביעים כבר שנים על התועלת, אז למה הייצוג עדיין חסר

מרכז קניות בטייוואן בסוף ינואר, לאחר התפרצות וירוס קורונה בסין / צילום: AP

"אוניית הקורונה משולה לכדור הארץ - כולנו כרגע על הסיפון שלה"

"את הדילמות שראינו על הספינה נראה בעוד ועוד מקומות" אומר פרופ' חגי לוין מומחה בבריאות הציבור: "חשוב מאוד שישראל תיערך למגפה עולמית שעלולה לשנות את כל החיים שלנו" ● מדוע בכל זאת הוא מודאג בעיקר מדברים אחרים? ● האזינו לפודקאסט "הצוללת"

אביגדור ליברמן / צילום: ישראל ביתנו

פרשנות: שבוע וקצת לבחירות, הכל על כתפי ליברמן והוא עוד עשוי לחזור לחיק הימין ובגדול

ההבדלים בין החקירה בפרשת המימד החמישי לפרשות נתניהו גדולים וניכרים ● אלא שגם גנץ נקט השבוע בפוליטיקה קטנה כשסירב לעימות ● ומעל לכל השאלה המסקרנת מכל היא מה מתכנן ליברמן, ולכך יש כבר כמה תשובות אפשריות

סקר הסקרים

סקר הסקרים: אפקט תמלילי אשכנזי וחקירת המימד החמישי? זו מפת המנדטים

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● סקר הסקרים בודק מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הסוערת

ליהיא לפיד שרה נתניהו ורויטל גנץ / איורים: גיל ג'יבלי

איך הפכו נשות הפוליטיקאים לאחד הגורמים הכי משמעותיים בשדה הפוליטי ואת מי זה משרת?

גאולה אבן, ליהיא לפיד, גילת בנט ומיכל פרץ מוכיחות ששרה נתניהו מזמן כבר לא לבד ● איך הפכו נשות הח"כים והשרים לאחד הגורמים הכי משמעותיים בשדה הפוליטי ואת מי זה משרת?

איור: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

התו הירוק: הדרך החדשה של חברות הייטק למשוך עובדים - תמיכה בטבעונות

הטרנד החדש במסגרת המלחמה הלא נגמרת על העובדים בהייטק: קבלת תו תקן שמאשר - מדובר במעסיק ידידותי לטבעונים

הגירה של מיליונרים / צילום: Shutterstock

תרופה לקורונה? האותיות הקטנות מאחורי גל המבצעים של חברות התעופה

רוצים לטוס בפסח או בקיץ אבל חוששים מווירוס הקורונה? חברות התעופה הישראליות יצאו במבצעים שיאפשרו לנוסעים להזמין טיסות או חופשות ולבטלן רגע לפני היציאה ● בדקנו מה אומרות האותיות הקטנות בכל אחת מהחברות

בדיחות אבא / אילוסטרציה: Shutterstock

הכירו את ההסבר המדעי ל"בדיחות אבא" לא מצחיקות

כולנו מתפדחים שאבא שלנו חושב שהוא מגניב ומספר בדיחה לא מצחיקה ● מהו הסוד האפל שמסתירות "בדיחות האבא" לגבי היחסים המשפחתיים שלנו? ● ואיך סגנון ההומור קשור לבית בו גדלנו? ● האזינו לפודקאסט "חזית המדע"