גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מנהלת המכירות העולמית של מנטוס: "הצרכן הישראלי לא נאמן, וזה החלק הכי קשה במשחק"

מנהלת המכירות העולמית של מותג הסוכריות והמסטיקים מנטוס מהולנד, שמשווק ב-130 מדינות, מספרת ל"גלובס" על השוק הישראלי, המתחרים והצרכן הישראלי לעומת הצרכנים בחו"ל

ונסה מורטודירכיו / צילום: איל יצהר, גלובס
ונסה מורטודירכיו / צילום: איל יצהר, גלובס

15 שנים לתפקיד של סוכנת מכירות שטח, אמרה ונסה מורטודירכיו למנהלת כוח האדם כי היעד שלה הוא להגיע למחלקת הייצוא. אחרי פחות משנה היא כבר מצאה את עצמה במחלקה הזו והיום היא משמשת כמנהלת המכירות העולמית של מותג הסוכריות והמסטיקים מהולנד המשווק ב-130 מדינות. לישראל יש מקום של כבוד בחברה שקמה לפני כ-100 שנה: היא מוגדרת כשוק הגדול של מנטוס (פר נפש) בעולם. אחרי ישראל ממוקמת סינגפור, שם החוק אוסר על מכירת מסטיקים, וסוכריות מנטוס מהוות תחליף. הולנד, ארץ הייצור, מדורגת רק במקום השלישי.

הזירה

השוק הישראלי: "התחלתי לעבוד עם השוק בישראל לפני שבע שנים. לקח שנה להבין את התנהגות הצרכנים הישראלים, הרבה יותר מאשר בשווקים אחרים. מעבר לדפוסי הצריכה גם נושא הכשרות דרש התאמות מיוחדות. עבדתי עם אוסטריה ועם הסקנדינביות והן דומות יותר לצרכנים בהולנד. אני מגיעה מדרום אמריקה אז היה לי קל יותר להתמזג בחום של האנשים ולבנות כאן את השוק".

החיים עצמם: "זה ממש לייצר מוצר חדש. כשהתחלנו לעבוד עם ליימן שליסל (מפיצת מנטוס בישראל) בגלל מגבלת הכשרות שיווקנו סוכריות ומעט מסטיקים. זה היה תהליך במהלכו למדנו להכיר את הרבנות והתעודות הנדרשות. ישראל היא השוק הגדול ביותר שלנו במסטיקים. מתוך הקטגוריה אנחנו מחזיקים בנתח של 22.8% (בקבוקים), אחרי אורביט (35%) ולפני מאסט (16.4%). המטרה היא להגיע לנתח של 30%".

על המתחרים: "אורביט (של חברת ריגלי האמריקאית) ומאסט (עלית) הם מתחרים קשים. כשנכנסנו לסגמנט של המסטיקים ב-2011 היה לנו נתח של 5%. ב-8 שנים גדלנו ביותר מפי 4. זה הישג אדיר. הגדלנו את כל העוגה כי הבאנו משהו חדש (מנטוס ווייט). ב-2013 התמקדנו ב'פרש' מוצר ייחודי שלנו (מסטיק עם נוזל בתוכו). המבחר שלנו במודע קטן ביחס למתחרים וכולל רק 22 מוצרים. בגלילי הסוכריות, בכל מדינה אנחנו משווקים רק 5 טעמים שמתאימים לשוק: ביפן יש טעמי מאצ'ה (תה ירוק) או יוזו. הטעם הייחודי ביותר מאסטיקה (שרף) בטורקיה. הטעם הכי נפוץ בישראל הוא הפירות. במסטיקים 60%-70% מעדיפים מנטה".

על הצרכן הישראלי: "צרכן דורש, הרפתקני שרוצה לנסות דברים חדשים. לא במקרה אתם בירת הסטארט אפ. הצרכן הישראלי הוא לא נאמן וזה החלק הכי קשה במשחק. אנחנו לא רוצים להיות מותג מבצעים. אורביט למשל, חזקים במבצעים אבל אנחנו מנסים לחבר את הצרכן למותג. ב-2014 הקמנו חנות פופ אפ בנמל תל אביב לסוכריות וב-2018 פופ אפ למסטיקים כדי לחזק את הקשר למותג. החודש יש לנו מגלשת מנטוס בקניון עזריאלי בתל אביב. הסלוגן שלנו הוא 'מי אומר לא למנטוס'. כלומר שזה לכולם, לא משנה הגיל או הרקע. אבל כשאנחנו מתקשרים עם הצרכן באונליין או בטלוויזיה קהל היעד שאנחנו מכוונים אליו הוא בני ה-18 עד 35".

מהלך שיווקי שאת גאה בו: "ב-2018 עברנו במסטיק 'פיור פרש' לבקבוק עם קווים מעוגלים. זה הקפיץ לנו את נתח השוק. כשאת עומדת בקופה בסופרמרקט ועומדים שם בקבוקים של מסטיקים, הכול נראה אותו דבר. הבקבוקים המעוגלים בצבעים הבוהקים שלנו הצליחו לייצר לנו בידול".

מהלך שהיית רוצה למחוק? "ב-2016 השקנו את מנטוס Pop ins, סוכריות צבעוניות ארוזות בשקית. המוצר היה מוצלח בישראל אבל באירופה לא. נאלצנו לוותר על הקו הזה, לדעתי מוקדם יותר כי היה לו פוטנציאל. זה היה משהו חדש ומרגש לעומת הגליל הנצחי שלנו, אולי יכולנו לעשות את זה אחרת".

תני כותרת: "נהיה עם מוצרים ללא סוכר בסגמנט של סוכריות".

מה שקורה עכשיו: טרנד הבריאות "אנחנו מנסים להכניס מוצרים שמותאמים לשוק דוגמת מוצרים לבנים וסוכריות תה ירוק. טרנד הבריאות פחות משפיע בסגמנט המסטיקים. בסוכריות אנחנו מפתחים מוצרים מופחתי סוכר שעדיין לא נכנסו לשוק בישראל אבל הם נמכרים כבר במדינות אחרות. השקנו בהולנד ובבריטניה סוכריה מופחתת ב-30% בכמות הסוכר, זה המון. אנחנו רואים הזדמנות גם במוצרים ללא סוכר. כשהמומנטום יתאים ניכנס עם זה לישראל".

פוליטי

על החוק לסימון מוצרים עתירי סוכר: "המטרה של החוק ברורה לי, אבל אפשר להתווכח עליו. זה מהלך ששם במרכז את הצרכנים וזה יעזור להגביר את המודעות למה שמכניסים לפה. הבעיה בחוק הזה היא שסימון של מוצרים מוביל להשקפה של 'שחור או לבן'. יהיו מוצרים שיסומנו וזה טוב ויהיו כאלו שלא יסומנו למרות שהתכולה שלהם בעייתית. למשל דיאט קולה, יש שם רכיבים בעייתיים בריכוז גבוה והמוצר הזה לא יסומן. זה עיוות של המציאות. החוק לא הניע אותנו לשינוי או להפחתה של סוכר ובכל מקרה, מחודש ינואר יהיו לנו מוצרים שיכללו את הסימון. אנחנו רוצים למתוח חיוך על הפנים של כולם, בסופו של דבר אנחנו מציעים ממתק, רגע להתענג עליו מבלי לחשוב כמה סוכר או איזה ערך בריאותי הוא מכיל. אנחנו מתנה קטנה לחיים ולא עונש. אנשים מצפים ויודעים, שכשהם אוכלים ממתק יהיה בו סוכר".

אישי

דמות המודל שלך לחיים: "אבא שלי תמיד אמר לי לעבוד קשה ולעשות את כל מה שאני יכולה ושזה יביא אותי למקומות שארצה להיות בהם".

פריט חובה בתיק: "מסטיק פיור פרש או מסטיק אקליפטוס. בסוכריות הטעם האהוב עליי הוא אניס (ליקריץ)".

הגלגול: "כשסיימתי את האוניברסיטה, לפני 15 שנים, רציתי לעבוד כי אני אדם פרקטי. היצע העבודות היה מוגבל בשעתו. אבל נתקלתי בערך 10 פעמים באותה מודעת דרושים והחלטתי לנסות: זה היה לנציגת מכירות שטח של מנטוס. ביולי 2004 התחלתי לעבוד ושברתי את הרגל אחרי חודש. כמה חודשים אחר כך מוניתי לעוזרת שיווק במחלקת ייצוא, זו הייתה משרה חדשה. רצו מישהו שיעשה את מה שלאיש לא היה זמן לעשות. קודמתי למנהלת מותג ולמנהלת אזורית. בין השנים 2007 ל-2012 נכנסו שווקים חדשים לחברה והיו הרבה התרחשויות שכללו הכנסת מותג לפורטפוליו כשרכשנו את צ'ופה צ'ופס (סוכריות על מקל). הוספה של שווקים זה אומר עוד ספקים, תכניות סיכונים והערכות. מ-2014 אני אחראית על שווקים רבים בהם ישראל, אירלנד, מלטה, קפריסין ועל פרויקטים גלובליים. 30% מהזמן שלי אני מעבירה במטוסים או בבתי מלון". 

תעודת זהות

ונסה מורטודירכיו (Vanessa Martaodirijo)

מנהלת המכירות העולמית של מותג הסוכריות והמסטיקים מנטוס

גיל: 40

מגורים: הולנד

מנטוס: בעלת המותג היא Perfetti Van Melle, אחרי מיזוג בין החברות ואן מלה וחברת פרפטי האיטלקית ב־2001

המספרים מדברים

מחזור שנתי: 2.42 מיליארד אירו. נמכרים ב־130 מדינות ומיוצרים ב־30 מפעלים באירופה

מנטוס בישראל: מאז 1964. 12 מיליון גלילים של סוכריות מנטוס נמכרים מדי שנה בישראל

עוד כתבות

אדוארדו אלשטיין   / צילום: כפיר זיו

אלשטיין איבד את אידיבי: ביהמ"ש מינה נאמן לחברה

ביהמ"ש הוציא הבוקר צו לפתיחת הליכים כנגד חברת אי.די.בי וכן צו לפירוקה, ובמקביל מינה את עו"ד אופיר נאור כנאמן לחברה ● בכך יורדת לטמיון השקעת עתק של 3 מיליארד שקל שהשקיע אלשטיין בחברה

האתר הנטוש של פרויקט פרי בסט בלוד - כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: בר אל, גלובס

לוקחי המשכנתאות בלחץ, וגם המלווים של אלדד פרי. כותרות הנדל"ן

הגל השני בא לידי ביטוי בעלייה בדחיית משכנתאות באוגוסט, החשיפה העצומה של קרן האשראי "אקספו" לקריסה של קבוצת פרי נחשפת, השמאים מקבלים גב מהשמאי הממשלתי, והפודקאסט "כסף בקיר" עם פרק שסוגר את העונה השנייה

המספרים מאחורי הסגר במשק / צילום: כדיה לוי, גלובס

מינוס 150 מיליארד שקל (בינתיים): האם כלכלת ישראל בדרך לעשור אבוד

לפי התחזיות המעודכנות הנזק הכלכלי למשק בשנים 2020-2021 כבר חוצה את קו ה-150 מיליארד שקל ● סגר במתכונת הסגר של חודש מרץ דוחה בשנה נוספת את ההתאוששות, רק שהפעם המשק מוחלש ווהסכנה להדרדר לשפל של שנים גדולה הרבה יותר

יוסי דגן, ראש המועצה האזורית שומרון / צילום:מתוך אתר המועצה

טענות נגד יישוב יצהר: מנעו מדוגם קורונה להיכנס ליישוב רק בשל מוצאו

לפי פרטי המקרה שפורסם בחדשות 12, הסטאז'ר לרפואה הגיע לבצע בדיקות קורונה לאחד מהתושבים, אך לא הורשה להיכנס לאחר שהתברר כי הוא ערבי ● ח"כ משה ארבל (ש"ס) פנה ליו"ר מועצה אזורית שומרון יוסי דגן בבקשה לברר את המקרה ואמר: "מדובר בחרפה שעלינו להסיר מקרבנו"

סניף של ג'מבו באלקסדרופוליס, יוון / צילום: שאטרסטוק

האם הסכם הזיכיון של פוקס עם ג׳מבו היוונית נמצא בסכנה?

הדיווח - בעקבות פניית רשות ני"ע ● הסימן המסחרי ג׳מבו שבאמצעותו פוקס מתעדת להקים רשת חנויות כלבו מוזלות בישראל עדיין לא שייך לה, והוא פתוח להתנגדויות ברשם החברות עד סוף החודש ● המתחרה המקומית שנקראת ג'מבו סטוק ומפעילה 10 חנויות בתחום הגישה גם היא בקשה לרישום הסימן המסחרי לשם

הרכבת הקלה בירושלים / צילום: Eliricon, שאטרסטוק

החל מיום שלישי: התחבורה הציבורית תצומצם

בעקבות צמצום נפח הפעילות של התחבורה הציבורית, השירות העירוני ימשיך לפעול בתדירות נמוכה וברשת קווים בסיסית בלבד ● במהלך ימות השבוע יופעל השירות עד לשעה 20:00 בערב ויתחדש בכל בוקר עם תחילת השירות

"פרי פלייס" ברחובות,היום. אחד מהפרויקטים להם הלוותה אקספו מיליוני שקלים / צילום: בר אל, גלובס

נאמני אלדד פרי: "קרן אקספו פועלת באופן כוחני"

הקרן מבקשת למנות לפרויקטים שלוו על ידה כונסי נכסים, ולהוציאם מידי הנאמנים, שבתגובה מאשימים אותה בהתנהלות דורסנית ● בא כוח אקספו: "עמדת הנאמנים תמוהה"

לילה חאלד / צילום: רויטרס

בתוך יממה: זום, פייסבוק ויוטיוב סירבו לשדר הרצאה של ליילה ח'אלד

שלוש ענקיות האינטרנט סירבו לשדר הרצאה של ח'אלד שהתקיימה באוניברסיטת סן פרנסיסקו ● ח'אלד הייתה פעילה בארגון הטרור "החזית העממית לשחרור פלסטין"  והשתתפה בחטיפות מטוסים בשנים 1969-1970

עו”ד אמיר עסלי / צילום: איל יצהר

מגמת "ההצעה הלא אחידה" בהנפקות - פה כדי להישאר

ההצעה הלא אחידה מספקת וודאות גבוהה יותר, הן לחברה ביחס להצלחת ההנפקה והן למשקיעים המוסדיים ● הנפקות ראשוניות בהצעה לא אחידה יכולות לתרום לשוק משוכלל יותר, פעיל יותר ובריא יותר

נתב"ג, הבוקר. אלפי ישראלים לא מחכים והם ממהרים לצאת מהארץ / צילום: רש"ת, יח"צ

בדרך לסגר: ענף התעופה מחכה להחלטה על הפעילות בנתב"ג

פחות מ-24 שעות לכניסתה של ישראל לסגר מלא ועדיין לא ברור אם נתב"ג יפעל במשך הסגר, ואם כן באיזו צורה ● האם חוסר ההחלטיות של מקבלי ההחלטות בישראל יבריח חברות זרות מפעילות בישראל?

מחסום משטרתי בתל אביב. המשטרה פרסה מחסומים ברחבי הכבישים בערים כדי לפקח על הגבלות התנועה של הממשלה בצל הקורונה / צילום: כדיה לוי, גלובס

ההייטק, התעשיות הביטחוניות וחלק מהפיננסים יוחרגו מהסגר. אלו עוד הקלות ניתנו ברגע האחרון?

ההקלות סוכמו לאחר שבישיבת הממשלה אושר מתווה מחמיר לסגר שאינו מאפשר לעסקים שאינם מוגדרים חיוניים לפעול בתכונת מצומצמת ● כ"ץ: "אני גאה בכך שאחרי מאבק קשה הצלחתי היום לשנות את מתווה סגירת המגזר הפרטי ובניגוד לכוונה שהסתמנה אתמול"

פועלים באתר בניה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

ענף הבנייה יוחרג מהסגר, אך עדיין לא ברור אם הפועלים הפלסטינים יורשו להיכנס לארץ

ממשלת ישראל קיבלה החלטה בשעה האחרונה לפיה ענף הבנייה יוחרג ולמרות הסגר הכללי יוכל לפעול כרגיל ● ניר ינושבסקי, סגן נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ: "הפועלים הפלסטינים הם חוליית מפתח בהתקדמות בעבודה. אם לא נביא אותם האתרים יעצרו"

משרדי לייבפרסון / צילום: תמר מצפי

לייבפרסון תובעת את מגדל רוגובין תדהר על חילוט ערבויות לא כחוק

חברת ההייטק לייבפרסון הגישה תביעה בסך כ-4.6 מיליון שקל נגד בעלות הנכס אותו שכרה לייבפרסון במשך כעשור באיזור התעשייה ברעננה

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

עליות קלות בסיום המסחר בוול סטריט; זום צנחה ב-7.1%

בורסות אירופה ננעלו בירידות ● עליות נרשמו במניות אפל, טסלה ואמזון ● מכירות של בתים חדשים בארה"ב גדלו ב-4.8% באוגוסט לקצב שנתי של כ-1.01 מיליון בתים

מקררי חלב בסופרמרקט / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

לקראת החמרת הסגר: נמשך המחסור בחלב ברשתות המזון

גורמים בענף החלב מסבירים כי המחלבות מתקשות לספק סחורה על רקע גל החום של השבוע שעבר, הביקושים המוגברים לקראת החג והידוק הסגר ● המחסור הוא בעיקר בחלב של שטראוס וטרה

צילום: יונתן בלום

תעלת המזגן הייתה המקום הכי חשוב שהייתי בו השבוע

דרור פויר נאלץ להכנס השבוע לתעלת המזגן כדי לנקות פילטרים - וכשיצא משם הכול נראה אותו דבר - רק טיפה יותר טוב

ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו עולים למטוס לחתימת ההסכם בוושינגטון / צילום: אבי אוחיון, לע"מ

"הוושינגטון פוסט": נתניהו נוהג להביא לארה"ב את הכביסה המלוכלכת, מילולית

גורמים רשמיים אמרו ל"וושינגטון פוסט" כי משפחת נתניהו נוהגת להביא מזוודות עם בגדים מלוכלכלים לביקורים בבית הלבן כדי שיטופלו על ידי שירותי הכביסה שניתנים בחינם במקום

שר האוצר, ישראל כ"ץ / צילום: אוהד צויגנברג-ידיעות אחרונות

השר כ"ץ משנה את הכללים לפקידי האוצר, וקורא לזה "מסורת"

שר האוצר טען שהפגישות של ראש אגף התקציבים עם יו"ר האופוזיציה היו הדלפות בלתי מקובלות • לפיד גרס שתדרוכים של בכירי אוצר לח"כים הם פרקטיקה דמוקרטית שגרתית • האם השר הטרי ממציא כללי משחק חדשים?

נוריאל רוביני/ / צילום: רויטרס Lucy Nicholson

נביא הזעם של 2008 בטוח: "הולך להיות כמו המשבר הקודם, רק יותר גרוע"

הוא חזה את המשבר ב-2008 והפך לאחד מהכלכלנים הנודעים בעולם; כעת חוזר פרופ' נוריאל רוביני ומזהיר בריאיון בלעדי ל"גלובס" כי הדרך להתאוששות מהקורונה תהיה ארוכה וכואבת • ויש לו גם אמירה מפתיעה לקראת הבחירות בארה"ב: "טראמפ רק מעמיד פנים שהוא פופוליסט" ● האזינו

בדיקת קורונה בירושלים. "בסוף יצטרכו חמ"ל שינהל את כל החמ"לים" / צילום: Ammar Awad, רויטרס

תעשיית הזיופים פורחת בקורונה: בדיקות פיקטיביות וכרטיסי טיסה

היחידה הארצית למאבק בפשיעה החמורה והבינלאומית פתחה בחקירה בחשודים שזייפו והעבירו אישורי ביצוע בדיקות קורונה ● סוכנת נסיעות שנחקרה חשודה בהפקת כרטיסי טיסה מזויפים שהועברו כדי שהמחזיקים בהם יוכלו לנוע בחופשיות ברחבי הארץ מבלי להיקנס