גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

סיפורו העצוב והנוגע ללב של כוכב בשם S5-HVS1

חור שָחור לא רק בולע כוכבים אלא גם פולט אותם, ומפריד בין כוכבים תאומים ● ומה זה אומר עלינו?

דרור פויר/ צילום: יונתן בלום
דרור פויר/ צילום: יונתן בלום

א. אני עוצם את העיניים, נושם דרך האף ומפנה את תשומת הלב לנוכחות הלשון בחלל הפה, ככל הנראה החלל שכל אחד מאיתנו מכיר בצורה הכי אינטימית וקרובה שאפשר. אם העיניים הן החלונות של הנשמה, הפה הוא הלובי, איפה שהדברים קורים. הדברים הספציפיים האלה, אם שאלתם את עצמכם, קורים - אם אפשר לקרוא לזה ככה - בחוג מדיטציה, בדירת מרתף אי שם במרכז תל אביב. אני מרגיש את הידיים נחות על הירכיים. אני נותן למחשבות לרוץ, כאילו שהן צריכות את הרשות שלי, ואלה נוטשות את החלל הפנימי בלי לחשוב פעמיים. והנה הן כבר במרחק של 29 אלף שנות אור מכאן, טסות במהירות פנטסטית של כ-1,700 קילומטרים לשנייה (!) על גבו של כוכב בשם S5-HVS1 - הכוכב המהיר ביותר שתועד עד היום - שנע לבדו במסלול אל מחוץ לגלקסיית שביל החלב.

סיפורו העצוב והנוגע ללב של S5-HVS1 קצת נבלע ברעש האירועים הדחופים, אולם לדעתי הוא היה מהסיפורים היותר מעניינים של השבוע וראוי להקדיש לו תשומת לב מיוחדת - זו הייתה הפעם הראשונה שבה תועד כוכב שהתקרב לחור השחור הענק שבמרכז הגלקסיה שלנו *Sagittarius A שמו ומסתו היא פי 4 מיליון מהשמש שלנו. אבל במקום להיבלע בחור השחור ולהיעלם, כמצופה, נבעט S5-HVS1 החוצה על-ידי החור השחור בבעיטת גרביטציה אדירה, אדירה כל-כך עד ששיגרה אותו במהירות שלעיל אל מחוץ לשביל החלב. כן, קראתם נכון: חור שחור לא רק בולע כוכבים אלא גם פולט אותם, ברצותו. זה די הפוך מכל מה שידענו, ומאוד מסעיר. היה אסטרונום אחד, ג'ק הילס, שלפני שלושים שנה העריך שזה יכול לקרות, אבל כולם אמרו לו "בטח אחי" וצחקו עליו מאחורי הגב ועכשיו הוא צוחק אחרון, או ככה לפחות אני מדמיין שזה קרה וקורה תוך כדי שאני מרגיש את הלשון בתוך הפה שלי וחושב על S5-HVS1 חורך את השמיים הכהים של הגלקסיה המוכרת בדרכו אל התווך הבין-כוכבי, הכלום הגדול המשתרע בין הגלקסיות. זה מעלה לי זיכרון שאני לא מצליח לאחוז בו, ובו אני צופה בנוף ארצישראלי נע אחורה דרך חלון של כלי רכב. זו הנסיעה הראשונה שלי.

סיפור נוגע ללב/ איור: תמיר שפר

ב.אבל מה שהופך את סיפורו של S5-HVS1 לעצוב ונוגע ללב זו לא רק הבעיטה שגירשה אותו משביל החלב. הטרגדיה האמיתית שלו התרחשה קצת קודם. ל-S5-HVS1 היה אח תאום, כוכב כמוהו. יחד הם שכנו בקבוצת הכוכבים "עגור" והרכיבו מה שמכונה "מערכת כוכבים בינארית" - זוגיות שמימית בין שני גורמים הנמצאים בדינמיקה סיבובית תמידית סביב מרכז כובד משותף.

בואו נחנה לשנייה על המשפט האחרון, ניתן לו רגע: "שני גורמים הנמצאים בדינמיקה סיבובית תמידית סביב מרכז כובד משותף" - האין זו ההגדרה הקרירה והמרוחקת ביותר, ובו בזמן המדויקת ומלאת החמלה ביותר, לכל העניין הזה של האהבה והחיים, על כל המחשבות והתחושות והרגשות והתקוות והחרטות שממלאים כל שאיפה וכל נשיפה?

בקיצור, שני הגורמים השמימיים שלנו נעו להם באותה דינמיקה קסומה במשך מי יודע כמה מיליארדי שנים בקבוצת הכוכבים עגור, מקום שָׁלֵו בסך הכול - אם שביל החלב הוא ישראל, קבוצת הכוכבים עגור תהיה ליד צומת מסמיה. הכול היה יכול להימשך כך לנצח, אבל אז המסלול שלהם עבר קרוב מדי לחור השחור והמערכת הבינארית הקטנה שלנו נלכדה בכוח המשיכה האפל.

"שמיים, בקשו רחמים עליי!", שורר חיים נחמן ביאליק, אבל בשמיים אין רחמים - כוחו העצום של החור השחור פירק את המערכת וקרע את שני הכוכבים זה מזה. כתוצאה מהקרע הצורב של הפרידה הכפויה, נמשך האחד, אפילו שם לא הענקנו לו, נבלע ונעלם אל תוך החור השחור, ואילו S5-HVS1 שלנו נבעט כאמור אל מחוץ לגלקסיה, אל הרִיק הגדול של הבדידות - המגפה החברתית של האלף השלישי. S5-HVS1 בהחלט ראוי להיות נער הפוסטר שלה. כי אין בדידות כמו זו השוררת בתווך הבין-כוכבי.

יש לי תאומים, וההדמיות באתרי האינטרנט שמראות את שני הכוכבים שלנו נעקרים זה מזרועות זה, כל אחד אל קץ אחר, עושות אותי עצוב, או בשפת המדיטציה שלי: אני חש את העצב נכנס. הנה הוא עומד באמצע של הלובי של הנשמה. אני מרגיש אותו, יש לו טעם מתכתי ומרקם של חור בשן. אני חושב על הזוגיות, אני חושב על עצמי, כל אחד מאיתנו הוא חלק ממערכת בינארית כזו או אחרת, לא? אנחנו מזדהים עם S5-HVS1, הוא כמונו בדיוק - מי לא אהב, מי לא איבד? אנחנו עשויים מאותם חומרים ומצייתים לאותם החוקים.

ג. וכל הזמן הזה הלשון בחלל הפה, האוויר יוצא ונכנס ומחשבות לאין מספר מתאבכות ומתפזרות כמו כבשים במורד הר בפורטוגל ופרננדו פסואה כותב עליהן שיר. אני מרגיש את כפות הידיים מונחות על הברכיים גם מהצד של היד וגם מהצד של הברך. אני חושב שככה נובטת החמלה.

אני פותח עיניים. כמה זמן עבר? השעון על הקיר מראה שעברו שבע דקות; הכוכב גמא בזמן הזה מרחק של כ-714,000 קילומטרים, ואני אולי יושב באותו כיסא, אבל איפה לא הייתי? את כל היקום חציתי, מתעלם מגבולות המרחב והזמן. המדריך אומר שכל הקטע זה להיות בכאן ובעכשיו. בהתחלה אני חושב שהוא לא מבין שום דבר וזה מרגיז אותי, אבל אני לא אומר כלום למרות שלקחת דבר חופשי ופרוע כמו מחשבה ולהגביל אותה לכאן ולעכשיו, חדר סתמי בשעה מקרית, נראה לי בזבוז.

האירוע הטרגי והמרהיב של חור שחור מנתק כוכבים זה מזה, את הראשון בולע ואת השני מתיז רחוק, נצפה רק לאחרונה, אבל התרחש לפני 5 מיליון שנה במרחק של כ-30 שנות אור מכאן. על כדור הארץ, האדם בדיוק נפרד מהשימפנזה, והאזור שאנחנו חיים עליו ורבים עליו ובו היה חם קצת יותר מהיום ומוצף במים. 5 מיליון שנה שהכוכב טס במהירות של 6 מיליון קמ"ש. מתי הוא ייצא משביל החלב? במהירות הזו, זה ייקח לו עוד 100 מיליון שנה. מהרגע שיצא את גבולות הגלקסיה, ינדוד לבדו בכלום. יעברו עוד כמה מיליוני שנים עד שיכלה את כל האנרגיה התרמו-גרעינית שלו ויסיים את חייו כננס לבן. זה נצח נצחים בריבוע.

ד. אז מה מדברים איתי על הכאן והעכשיו? אל מול הגודל האינסופי הזה, המרחבים הבלתי נתפסים של זמן ומרחק, אני מודה שבהתחלה קשה לי קצת להתרשם מהכאן והעכשיו, בטח מהכאן והעכשיו של המדיטציה. מה כבר יש להם להציע? מכל הסוגים של הכאן והעכשיו שאפשר לדמיין, זה הכולל ישיבה בעיניים עצומות בחדר סתמי הוא ללא ספק מהפחות מושכים להישאר בהם.

אבל אם אני כבר כאן וזה עכשיו, אז למה לא. אני עוצם עיניים, נושם לאט דרך האף, מרגיש את הברך, מבין את הלשון וצופה במחשבות ובזיכרונות שלי נעים דרך המרחב והזמן בדינמיקה סיבובית תמידית סביב מרכז כובד משותף. ואז אני פוקח עיניים, והכאן והעכשיו נראים קצת יותר בסדר.

עוד כתבות

שר האוצר סטיבן מנושין מציג לאשתו לואיס לייטון, דף של שטרות טריים / צילום: Jacquelyn Martin, Associated Press

הקורונה והכלכלה: השיעור שלא נלמד מ־1920

האם חבילות הסיוע והתמריצים של הפדרל רזרב והממשל האמריקאי באמת יסייעו לאמריקה לצאת מהשפל הגדול אליו היא דוהרת? ● בסדרת כתבות נסביר מדוע הם רק שלב נוסף בתהליך מקולקל שעתיד להגיע לתחנתו הסופית בעשור הקרוב ● "הקורונה והכלכלה - מה הלאה?", כתבה ראשונה

בנימין נתניהו נואם במטה הליכוד, לאחר פרסום תוצאות המדגמים, אמש / צילום: Oded Balilty, Associated Press

ממשלת הימין המסתמנת: כ"ץ שר האוצר, ויכוח על שר המשפטים

מספר שרי הממשלה יעמוד בין 30 ל-34 איש ● חוסן לישראל תקבל את משרדי המשפטים, החוץ והביטחון; והליכוד תקבל את  משרדי ביטחון הפנים והאוצר ● גנץ יגיע הערב לפגישה אישית עם נתניהו בבלפור

עמוס לוזון/ צילום: יוסי כהן

פשרה בין גינדי החזקות לדורי בנייה: יימחקו תביעות חוב של גינדי בגובה 222 מיליון שקל

לפי הסדר הפשרה, שהושג לאחר שנים של סכסוכים ותביעות רבות שהגישו חברות הנדל"ן האחת נגד השנייה, יבוטלו גם הערבויות שמחזיקה גינדי אצל דורי בקשר לפרויקטים שביצעה, וקופת דורי המדוללת תזכה לכ-8 מיליון שקל – כפול מהסכום שנמצא בה כעת

עובד בצוות הרפואי מבצע בדיקת קורונה ברשות הפלסטינית / צילום: Mussa Qawasma, רויטרס

המשטרה החלה בחלוקת דוחות בירושלים ובבני ברק; אדם נוסף נפטר

אזרח ישראלי נפטר מקורונה באיטליה ● 665,295 חולים בעולם, 142,474 החלימו; הנגיף גבה את חייהם של 30,901 איש ● מספר מקרי הקורונה ברשות הפלסטינית עלה ל-104 ● אסותא אשדוד: צעיר בשנות העשרים ללא מחלות רקע מונשם, ומצבו קשה

ח"כ פנינה תמנו שטה / צילום: יוסי כהן

הפיצולים במחנה המרכז ממשיכים: ח"כ פנינה תמנו שטה תתפצל מיש עתיד ותצטרף לחוסן לישראל

נושא פיצולי הסיעות יידון היום בשעה 12:00 בוועדה המסדרת ● חברי הכנסת יועז הנדל וצבי האוזר מסיעת תל"ם מעוניינים לפרוש מהמפלגה ולהיכנס יחד עם חוסן לישראל לממשלה

ראש עיריית רמת גן כרמל שאמה־הכהן / צילום: איל יצהר, גלובס

ראש עיריית רמת גן כרמל שאמה הכהן: "לא נבנה חומה מול בני ברק"

ראש עיריית רמת גן ענה לפניות תושבי העיר שמודאגים משיעור ההידבקויות בבני ברק השכנה ● "אין טעם לפנות בלי הפסקה בדרישה לבנות חומה או גדר הפרדה מול בני ברק, אין לנו סמכות לכך ובטח לא זמן לבנייה של חומה"

משה ברקת/ צילום: רפי קוץ

רשות שוק ההון מפרטת את רגולציית הקורונה: מעסיקים יוכלו לדחות ההפרשות לפנסיה בשבועיים ללא ריבית פיגורים

הרשות הודיעה על קידום תקנות שיאפשרו לעובדים בחל"ת, או לעובדים שהופסקה העסקתם, להאריך את הכיסויים הביטוחים הנלווים לחיסכון פנסיוני - לאובדן כושר עבודה ולביטוח חיים - מעבר לחמישה חודשים הקבועים כיום בחוק, "ואף עד לשנה"

בנק הפועלים/ צילום: יחצ דוברות בנק הפועלים

כששוקי ההון "קוּקוּ", חפשו הזדמנויות ב-CoCo

האם לאור משבר הקורונה עלולה גם בבנקים בישראל להתבצע מחיקת אג"ח קוקו? ● להערכתנו, היקפי ההון בבנקים, סוג הקוקו שהונפק ורתיעת המפקח מההשלכות - מביאים לכך שההסתברות לכך נמוכה מאוד

בורסת תל אביב סיקור שוטף / צילום: איל יצהר, גלובס

מתמתנות הירידות בבורסה: מדד ת"א 35 מאבד 1.4%, מניית קבוצת דלק מחקה את הירידות

המדדים המובילים מאבדים כ-1.5%, עליות במדדי הבנקים והביטוח ● לאומי שוקי הון: "התנודתיות החריגה בשוק האג"ח הממשלתי כמו גם ביתר השווקים הפיננסים צפויה ככל הנראה להימשך"

יפעת שאשא–ביטון / צילום: איל יצהר, גלובס

"מה שיכול להציל את ענף הנדל"ן זה מחיר למשתכן, שיעבוד גם כשהשוק יוקפא"

שרת הבינוי והשיכון ד"ר יפעת שאשא-ביטון, בראיון מיוחד ל"גלובס" ● איחור במסירת דירות? "ממש לא בטוח" ● דחיית התשלומים לקבלנים לא תספיק? "אולי נאריך את המועד" ● אפשרות לסגירת אתרי בנייה? "הקו שאנו מובילים הוא להשאיר את הענף פעיל עד שיהיה סגר מוחלט"

הקורונה מוסיפה לקיטוב בין הדורות / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

פרשנות: האם הקורונה תפתח חזית חדשה במלחמה הבין-דורית?

צלילים צורמים בוקעים משאלה מפחידה שהקורונה עלולה להביא לפתחנו: האם "בני 60 ומעלה" יישלחו אל מחוץ לאיגלו? האם קוד אתי בן 2,000 שנה לא יצליח לפתח נוגדנים מפני המחיר הכלכלי?

אלה מנדלסון / צילום: דוברות בית החולים שיבא

"העולם הפך לכפר גלובלי, וכמו שזה נראה, מגפות כאלה עוד יפרצו"

פרופ' אלה מנדלסון, מנהלת המעבדה הארצית לנגיפים, מספרת על הקשרים הבינלאומיים שבזכותם היה ניתן להקים במהירות מערכת בדיקה, על העבודה האינטנסיבית - וגם על הבידוד שבו היא נמצאת כרגע

 חדר להשכרה באיטליה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

Airbnb מתמודדת עם גל עצום של ביטולים בעולם על רקע מגפת הקורונה

עפ"י הנתונים, רק 1,600 הזמנות Airbnb נרשמו בבייג'ין בתאריכים 1–7 במרץ, ירידה של 96% מיותר מ–40 אלף הזמנות ● סין איננה המקרה היחיד: בבירות רבות בעולם המצב דומה ● ענקית ההשכרה לטווחים קצרים תכננה השנה הנפקה, אבל כרגע שוק המניות בירידה דרסטית

לשכת תעסוקה / צילום: אריאל ירוזלימסקי

32,577 דורשי עבודה חדשים בסופ"ש; שיעור האבטלה הגיע ל-22.15%

מתחילת מרץ נרשמו בשירות התעסוקה 764,165 דורשי עבודה - 90% מהם בחל"ת ● המספר הכולל של דורשי העבודה הפעילים בישראל מתקרב למיליון

בנימין נתניהו מול בני גנץ / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

בתום פגישה בת 8 שעות בין נתניהו וגנץ: אלו ההסכמות שהושגו לקראת הקמת ממשלה

נתניהו וגנץ יתחלפו בתפקיד ראש הממשלה 18 חודש מיום הקמתה ● המפלגות המרכיבות את הממשלה הן הליכוד, ש"ס, יהדות התורה, ימינה וחוסן לישראל בת 15 המנדטים

איש צוות רפואי בודק פועל פלסטיני, שחזר מישראל לשטחי יו"ש, להימצאות נגיף הקורונה / צילום: Mussa Qawasma, רויטרס

ענף הנדל"ן מתקרב לשיתוק: ההגבלות צפויות לכלול החזרת פועלים לשטחים

בישיבה שהתקיימה במועצה לביטחון לאומי טרם כניסת השבת, נכללו מספר הגבלות נוספות בניסיון להתמודד עם נגיף הקורונה ● אחת מהן היא החזרת הפועלים הפלסטינים לבתיהם, דבר שעלול לפגוע במרבית אתרי הבנייה בישראל ● ההחמרה צפויה לעלות להצבעה בישיבת הממשלה מחר

מתקן ההתפלה בשורק. /  צילום: מוטי יאיר

דלק ביקשה יותר מ-500 מיליון שקל עבור שתי תחנות הכוח; קיסטון הציעה פחות מ-300 מיליון שקל, והמגעים הופסקו

בכירי קיסטון הודיעו למנהלי קבוצת דלק כי הקרן מוותרת על תקופת בלעדיות של חודש שקיבלה במסגרת מזכר כוונות שנחתם בין הצדדים, וכן על המשך בדיקת הנאותות והעלויות הקשורות בה

זוג עם מסכות בבוליביה / צילום: Juan Karita, AP

לקראת בייבי בום קורונה? יצרנית הקונדומים הגדולה בעולם מתריעה על מחסור חמור בגלל המגפה

Karex Bhd, החברה שמייצרת אחד מכל חמישה קונדומים בעולם עבור דורקס וחברות אחרות, מסבירה כי בתוך חודשיים מחסני המלאי יתרוקנו ● בעולם כבר יש מי שמכנים את הדור שייוולד בגלל הטלות הסגר בעולם "דור הקורונייאלס"

חיטוי של שכונה ברומא, איטליה / צילום: Mauro Scrobogna/LaPresse, AP

"הקורונה הוא וירוס מאוד עקשן שדורש מאיתנו לקבל החלטות קשות"

פרופ' ג'וני גרשוני מהפקולטה למדעי החיים באוניברסיטת ת"א מאמין שהדרך הטובה ביותר כרגע להשתלט על המגפה היא ע"י שמירה על ריחוק חברתי ● "מדובר בווירוס מאוד עקשן. לפעמים אנו רואים שאצל אנשים שנדבקו במחלה, ולכאורה הבריאו, הבדיקה לנוכחות הווירוס ממשיכה להיות חיובית"

אנשים שומרים על מרחק זה מזה ברומא, איטליה / צילום: Andrew Medichini, AP

יותר מ-10 אלף מתים באיטליה; טראמפ שוקל להטיל סגר על ניו יורק

889 בני אדם מתו באיטליה ביממה האחרונה ● 832 בני אדם מתו ב-24 השעות האחרונות בספרד ● הסגר בגרמניה יימשך לפחות עד ה-20 באפריל ● טראמפ שוקל להטיל סגר על מוקדי התפרצות קורונה בארה"ב, ביניהם המדינות ניו יורק, ניו ג'רזי וקונטיקט