גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

סקור יוצאת מביטוח משנה גם בתחום הפנסיה; יושפעו - קרנות ברירת המחדל של מיטב דש, אלטשולר ופסגות

חברת ביטוחי המשנה האירופית תיוותר בישראל רק עם ביטוח משנה לביטוחים כלליים ● בעקבות פניות "גלובס" בנושא הודיעה אלטשולר שחם גמל ופנסיה כי חברה למבטח משנה חדש ● שתי הקרנות האחרות שעבדו עם סקור צפויות לסכם בקרוב על התקשרות עם מבטח משנה חדש ● תנאי ההתקשרות החדשים אינם ידועים

רונן טוב / צילום: תמר מצפי
רונן טוב / צילום: תמר מצפי

לאחר שהודיעה כי תחדל מלקבל עסקים חדשים לביטוח קדימה בתחום ביטוחי הסיעוד בישראל, חברת ביטוחי המשנה האירופית סקור הודיעה לאחרונה כי היא יוצאת מביטוח משנה גם בתחומי ביטוח החיים והפנסיה החדשה. לצעד האמור של סקור, שהודיעה כי תמשיך לשאת בסיכון הביטוחי עבור השנים בהן שימשה כמבטחת משנה אך שתחדל לקבל מחויבויות חדשות, השפעה ניכרת על שלוש מארבע קרנות הפנסיה ברירת מחדל שנבחרו על ידי המדינה.

סקור היא חברת ביטוחי משנה שתפסה לעצמה עמדה חשובה בשוק המקומי, כשבעתיד הקרוב היא תיוותר פה רק עם ביטוח משנה לביטוחים כלליים, לאחר שיציאתה מתחום הסיעוד לפרט הובילה לסערה של ממש ונלוותה לה הפסקת מכירת ביטוחי סיעוד לפרט חדשים על ידי כל חברות הביטוח המקומיות. בתחום הפנסיה החדשה היו לה רק שלוש קרנות שהסתייעו בה על מנת לגדר את הסיכונים הדמוגרפיים עבור עמיתיהן: קרנות הפנסיה החדשות של מיטב דש, של אלטשולר שחם ושל פסגות.

נכון לסוף אוקטובר 2019 נוהלו בקרנות הפנסיה המקיפות של מיטב דש (איילון), של אלטשולר שחם ושל פסגות נכסים בהיקף 11.2 מיליארד שקל, 6.7 מיליארד שקל ו-2.9 מיליארד שקל, בהתאמה, שהיוו נתחים של 2.9%, 1.7% ו-0.75 משוק הפנסיה המקיפה החדשה, בהתאמה.

מדובר בשלוש מארבע קרנות הפנסיה ברירת מחדל שנבחרו כאופציות מוזלות לציבור הרחב עבור חיסכון פנסיוני, כשמפאת קוטנן היחסי אין להן, במיוחד השתיים האחרונות, מספיק נכסים מנוהלים ומספיק פיזור על מנת לספוג היטב איזון אקטוארי שלילי. זאת לעומת קרנות גדולות, כמו אלה שבניהול קבוצות הביטוח, ושמנהלות עשרות רבות של מיליארדי שקלים כל אחת.

בעקבות פניות "גלובס" בנושא זה לקרנות ברירת מחדל הודיעה אלטשולר שחם גמל ופנסיה כי חברה למבטח משנה חדש, כשגם שתי הקרנות האחרות שעבדו עם סקור צפויות לסכם בקרוב על התקשרות עם מבטח משנה חדש.

עם זאת, לא ידוע על תנאי ההתקשרות עם מבטחי המשנה מצדן של שלוש החברות המנהלות כאמור, והאם מדובר בייקור או בשינוי אחר בתנאי הכיסוי ביחס להסכם שהיה להן עם סקור. נציין כי הקרן ברירת מחדל הרביעית, של הלמן אלדובי, עובדת עם מבטח משנה זר אחר.

פסגות עצר הצטרפות לאחד המסלולים

במה מדובר? קרנות הפנסיה ייחודיות בכך שלצד החיסכון יש לעמיתים בהן כיסויים ביטוחיים, כשכל המימון עבור קצבאות הזיקנה וקצבאות הנכות והשארים בקרנות מגיע מכיסי העמיתים בקרנות עצמם. כלומר, קרנות הפנסיה הן קרנות עם ביטוח הדדי, כשעודף תשלומים לעמיתים גורר גירעון אקטוארי שמיד נסגר באמצעות גריעת זכויות העמיתים כולם.

למעשה, ניהול הסיכונים בקרן הפנסיה - דהיינו הפער בין תשלומי הקרן בגין תביעות ביטוחיות לבין הפרמיות שהיא גובה עבורן - נקראת תשואה דמוגרפית או אקטוארית שנמדדת כתשואה רגילה. משום שקרנות הפנסיה החדשות של בתי ההשקעות קטנות מאוד הרי שיכולת הספיגה של עמיתיהן של קטסטרופות של עמיתים אינה טובה כזו שיש בקרנות הגדולות בהרבה של קבוצות הביטוח. אך לא רק זאת, ככל הנראה האוכלוסייה שמצטרפת לקרנות הברירת מחדל מתאפיינת בחיתוך תביעות גבוה יותר מזה שמייצג את הקרנות האחרות, דבר שגם עלול להשפיע על התביעות בפועל - ולהצדיק רכישת ביטוח משנה.

עוד נודע ל"גלובס" כי בעקבות הפרידה ממבטח המשנה שנכפתה על שלושת בתי ההשקעות, לפי שעה, עצר בית ההשקעות פסגות את ההצטרפות של לקוחות חדשים לאחד המסלולים בקרן הפנסיה המשלימה שלו. זה קורה משום החובה הרגולטורית לביטוח משנה בקרנות שבהן מספר עמיתים שנמוך מרף מינימלי. עם זאת, לעצירת ההצטרפות של הלקוחות החדשים אין השפעה מהותית על פסגות, וזאת משום החשיבות המועטה של המסלול שההצטרפות אליו הופסקה לפי שעה. 

עוד כתבות

שכר כפול  / אילוסטרציה: שאטרסטוק

דמי הניהול בחיסכון הפנסיוני ירדו, ההפקדות לקרנות ההשתלמות גדלו: אלה המובילות בדירוג התשואות

בסיכומה של 2020 מתברר כי דמי הניהול בפנסיה החדשה, בגמל לתגמולים ובהשתלמות צמחו בשיעור נמוך משיעור צמיחת השוק, וחלקם מהצבירה הממוצעת נחתך ל-0.49% ● המשבר הכלכלי לא פגע בהפקדות לקרנות ההשתלמות, שגדלו ב-4% ● ומי הובילו את דירוג התשואות בהשתלמות?

גוגל / צילום: Shutterstock, PK Studio

גוגל מאיימת: נפסיק את שירותי החיפוש באוסטרליה

ברקע לאיום, החרפת הסכסוך המתמשך שבין הממשלה האוסטרלית לבין ענקית הטכנולוגיה ● ובינתיים בצרפת, בתום קרב משפטי ממושך, נאלצה גוגל לחתום על הסכם לפיצוי מאות מו"לים וכלי תקשורת במדינה

הבורסה בניו יורק - וול סטריט / צילום: תמר מצפי

עליות בבורסות אירופה; UBS עולה ב-2.4% לאחר הדוחות

החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט יורדים בשעה זו בעד 0.3% ● הנפט מאבד 0.6% לרמה של 52.5 דולר לחבית

נתן חץ / צילום: איל יצהר

אלוני חץ רוכשת מבני משרדים בפארק המדע בקיימברידג' תמורת 193 מיליון שקל

במסגרת העסקה חתמה אתמול EB, ש-96% ממניותיה מוחזקות בידי אלוני חץ, על הסכם לרכישת זכות חכירה ל-150 שנים במתחם בשטח של 17 דונם בפארק המדע קיימברידג' סייאנס פארק ● לדברי אלוני חץ, למתחם פוטנציאל השבחה עתידי להקמת פארק מדע מודרני, תוך כדי הגדלה משמעותית של זכויות הבנייה

יעקב בליטשטיין / צילום: כדיה לוי

עוד מינוי זמני: קובי בליטשטיין מונה למ"מ מנכ"ל משרד האוצר

בליטשטיין משמש כיום בראש מטה התשתיות הלאומיות במשרד האוצר, וימשיך לכהן בשני התפקידים במקביל ● המינוי מגיע לאחר שנציבות שרות המדינה קבעה כי בעת הזו לא ניתן למנות מנכ"ל קבע מחוץ לעובדי שירות המדינה

עגל מתוך המשלוחים החיים / צילום: עמותת אנימלס

דוח פנימי חמור: כך מתנהלת היחידה שנועדה להגן על בעלי החיים ועל מה שמגיע לצלחת שלנו

דוח פנימי שבדק את ביצועי יחידת הפיקוח על הצומח והחי (הפיצו"ח) במשרד החקלאות, והגיע לידי גלובס, מציג ממצאים חמורים ● לפי הדוח, היחידה סובלת ממשבר עמוק ומ"הידרדרות מקצועית שמובילה לסגירת תיקים"

עו"ד ליאור אבירם / צילום: ליאור דאי

פירמת עורכי הדין שבלת ושות' מינתה 8 שותפים חדשים

חמישה מהשותפים החדשים שמונו צמחו במשרד, ושלושת השותפים הנוספים הצטרפו מפירמות אחרות

מבצע חיסונים של חברת אסטרהזנקה בבית אבות בלונדון / צילום: Associated Press, Matt Dunham

דיווחים בגרמניה: חיסון אסטרה-זנקה יעיל רק ב-8% מעל גיל 65; החברה מכחישה

מקורות בממשלת גרמניה מסרו לכלי תקשורת במדינה כי החיסון לקורונה של חברת אסטרה-זנקה יעיל רק ב-8% מהמקרים בהגנה על מבוגרים מעל גיל 65, הרבה מתחת ל-62% היעילות שהחברה חזתה לכלל האוכלוסייה על סמך ניסויים קליניים

בית בלוס אנג'לס / צילום: Shutterstock

מכרטיסים לאוסקר עד סרטונים ותרומות: הדרכים היצירתיות של רוכשי דירות להתבלט בתור

כששוק הדיור בארה"ב בשיא של עשור, הרוכשים מנסים לחשוב על דרכים יצירתיות לגרום להצעות שלהם ללכוד את תשומת-הלב של בעלי הנכסים

בקורונה נופשים פחות / צילום: Shutterstock

העובדים שלכם לא רוצים לצאת לחופש? יש לזה פתרון

אם בזמנים רגילים עובדים נוטים לנצל את ימי החופשה שלהם, בימי המגפה התנאים והצרכים השתנו ● איך יכולות חברות להיערך למצב החדש: מחופשה ללא הגבלה ועד הפוגות קצרות של כמה שעות ● ניהול וקריירה 

עופר גולן / צילום: תמונה פרטית

בדעת רוב: העליון אישר את החדירה לטלפוני יועצי רה"מ בפרשת הטרדת עד המדינה שלמה פילבר

שופטי העליון נעם סולברג וג'ורג' קרא הכשירו בדיעבד את צווי החדירה לטלפונים הניידים של יועצי נתניהו - יונתן אוריך ועופר גולן - החשודים בהטרדת עד המדינה בתיק 4000, שלמה פילבר ● אוריך וגולן הודיעו כי יבקשו דיון נוסף בהרכב מורחב

700 אלף מנות חיסון חדשות הגיעו אתמול (א') לישראל / צילום: איל יצהר

קופת חולים מכבי: פחות מ-0.01% ממקבלי מנת החיסון השנייה חלו בקורונה

מנתונים של אגף מידע ובריאות דיגיטלית במכבי שירותי בריאות עולה כי 20 אנשים בלבד נדבקו בקורונה מקרב כ-128,600 מחוסנים

בנימין נתניהו / צילום: אורן בן חקון, פול

פייסבוק הסירה פוסט של נתניהו שביקש פרטים של אזרחים ותיקים שלא התחסנו

פוסט שפורסם בעמוד הפייסבוק הרשמי של בנימין נתניהו, בו ביקש רה"מ לדווח בצ'ט בוט על אזרחים בני 60 ומעלה שלא התחסנו על-מנת שיול לשכנע אותם להתחסן ● בנוסף, פייסבוק השעתה את הצ'ט בוט עצמו ● הליכוד: "המטרה הייתה לעודד ישראלים מעל גיל 60 להתחסן כדי לשמור על חייהם"

הפרסומת והטלה "הטרי". שברה שיאים של צפייה אורגנית / צילום: יוטיוב

העבירו את המסר: הפרסומת של ויגן פרנדלי תשודר באנגליה

וגם: מסעדה של אסף גרניט צפויה להיפתח במלון גלי כנרת בטבריה

הרמטכ"ל אביב כוכבי / צילום: דובר צה"ל

המשנה ליועמ"ש: הגדלות הרמטכ"ל לפנסיות אנשי הקבע - לא חוקיות

בחוות-הדעת, שנשלחה במסגרת הליך המתנהל נגד המדינה בבג"ץ, נקבע כי "החוק הקיים אינו מסמיך את הממשלה להעניק הגדלות באופן גורף לכלל המשרתים, כפי שמשתקף מן הפרשנות שנהגה עד כה ע"י רשויות הצבא"

שורטים / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

מלחמת שורט בלונג: מה הקפיץ את מניית בלקברי ואיך זה קשור למאבק של המשקיעים הצעירים בוול סטריט?

שיתוף הפעולה עם אמזון או יישוב מחלוקת עם פייסבוק, או אולי סגירת פוזיציות שורט בשוק? ● בלקברי לא לבד: יצרנית משחקי המחשב והווידאו גיים סטופ נהנית אומנם מהסגרים וההישארות בבית, אך מנייתה כבר זינקה ב-250% מתחילת השנה בעקבות מאבקי שורטיסטים

אתר אשפה תאנים ליד חצור / צילום: אביהו שפירא

המשרד להגנת הסביבה מציג אסטרטגיית פסולת מקיפה, עם סימן שאלה גדול

מטרת התוכנית היא לצמצם את הטמנת הפסולת בישראל מ-80% כיום ל-20% בשנת 2030, ולעבור לכלכלה מעגלית כמקובל באיחוד האירופי ● אבל כשהבחירות בפתח, ועדיין אין טיוטת תזכיר חוק בנושא וגם לא לוחות זמנים, סיכוייה להגיע לשלב הביצוע עומדים בספק

בנין בורסה לניירות ערך ת"א / צילום: איל יצהר

מבט שנתי על תיקי ההשקעות: המציאות שוב פגשה את הציפיות

הפתעות או אכזבות מהשווקים מתכתבות באופן ישיר עם הציפיות ● מה אומרות לנו התשואות הגלומות במדדים, וכיצד הן יכולות לסייע להתאמת הציפיות מתיקי ניירות הערך?

קרחונים בנורבגיה ממעוף הציפור / צילום: Reuters, Natalie Thomas

הקרח בעולם נמס מהר מאי פעם, אומרים מדעני האקלים

מחקר מראה כי כדור הארץ איבד בעשורים האחרונים שכבת קרח בעובי מאה מטר ששטחה מקביל לשטחה של בריטניה

ערוץ דיסקברי, אחד מתוך רבים המגיעים למיליוני בתי אב בעולם / צילום: אתר החברה

האם דיסקברי תסייע לרשת 13 להגדיל את ההכנסות מפרסום?

העסקה שבמסגרתה תחזיק דיסקברי 21% ממניות רשת 13 ותזרים 50 מיליון שקל, לצד הזרמה זהה של בעל השליטה, מעלה מספר שאלות ● מה מרוויח כל צד, ומה תיתן לרשת הפרידה מאנדמול?