גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

2019 הייתה שנה טובה לבתי ההשקעות - ובעיקר לאלטשולר שחם

בית ההשקעות, שהנפיק השנה בהצלחה את חברת הגמל שלו, מציג רווחים אדירים של 213 מיליון שקל מתחילת השנה - ונהפך לבעל היקף הנכסים השני בגודלו בשוק ההון הישראלי

גלעד אלטשולר / צילום: איל יצהר
גלעד אלטשולר / צילום: איל יצהר

שלושת הרבעונים הראשונים של 2019 היטיבו עם בתי ההשקעות המובילים בישראל. הודות לגאות שנרשמת השנה בשוקי ההון, שהתבטאה בעליות ניכרות במדדי המניות והאג"ח, לצד גיוסים חיוביים בהיקף ניכר בקרנות הנאמנות, נסקו הנכסים המנוהלים על ידי 11 בתי השקעות ציבוריים ו"ציבוריים למחצה", וכן בבתי ההשקעות הפרטיים פסגות ואלטשולר שחם, לסכום מצרפי מרשים של 803 מיליארד שקל. נתונים אלה עולים מניתוח דוחותיהם של בתי ההשקעות וחברות הביטוח וגם נתונים נוספים שהגיעו לידי "גלובס".

בסוף 2018 ניהלו הגופים האלה נכסים בהיקף מצרפי של כ-713 מיליארד שקל - כך שמתחילת השנה הם הציגו גידול של כ-13% בבסיס שממנו נגזרים ההכנסות והרווחים שלהם לאורך זמן. הגידול בנכסים מאפיין את כל בתי ההשקעות האלה.

במידה רבה, 2019 מסתמנת כשנה של אלטשולר שחם, שמציג, כפי שנודע ל"גלובס", רווחים אדירים של 213 מיליון שקל בינואר-ספטמבר 2019. אלטשולר שחם נהפך השנה לבית ההשקעות בעל היקף הנכסים השני בגודלו בשוק ההון הישראלי - מעל למיטב דש ושני רק לבית ההשקעות פסגות - שעדיין נהנה מפער אדיר לטובתו, שנזקף בעיקר לפעילות של ניהול כספי מוסדיים אחרים (המספקים לפסגות נכסים שנאמדים ב-60 מיליארד שקל).

נכון לספטמבר 2019 פסגות ניהל נכסים בהיקף של יותר מ-190 מיליארד שקל, בעוד אלטשולר שחם ניהל נכסים בהיקף של יותר מ-140 מיליארד שקל, שצמחו מתחילת השנה בשיעור הכי חד בענף - 27%. הודות לצמיחה המואצת בהיקף הנכסים המנוהל, בפעילויות והגמל והפנסיה, אבל גם בקרנות הנאמנות, אלטשולר שחם עקף עתה את מיטב דש במונחי נכסים מנוהלים.

מיטב דש מנהל כיום כ-135 מיליארד שקל, כשלאורך השנים הוא נהנה מקפיצות גדילה הודות לרכישות ומיזוגים. הבא בתור הוא בית השקעות מצליח אחר, שהוקדם רק בעשור הקודם ומאז צמח באופן אורגני, ולא באמצעות מכירות - ילין לפידות, שמנהל כיום כ-89 מיליארד שקל.

בתי ההשקעות צומחים בחדות בצל הגאות בשווקים והגיוסים בקרנות הנאמנות

את החמישייה המובילה בענף בתי ההשקעות סוגר בית ההשקעות הראל פיננסים, שנמצא בבעלות קבוצת הביטוח הראל. הראל פיננסים ניהל בסוף ספטמבר 2019 נכסים בהיקף כולל של כ-56 מיליארד שקל, כשהציג גידול נאה של 21% בנכסים מתחילת השנה הודות לגיוסים ערים מאוד בקרנות הנאמנות שלו.

הנפקה מוצלחת מאוד לאלטשולר שחם

נחזור לשורת הרווח של אלטשולר שחם, שהשנה כוללת רווח חד-פעמי בהיקף תלת-ספרתי של מיליוני שקלים מההנפקה המוצלחת מאוד (בדרך של הצעת מכר) של חברת ניהול הגמל והפנסיה שלו. רווח זה מהווה את הרוב המכריע של השיפור בתוצאות, אבל השיפור נגרם גם הודות לשיפור בביזנס ה"רגיל" של בית ההשקעות - למשל, בניהול קרנות הנאמנות וכן בניהול הגמל והפנסיה.

ביולי האחרון הצטרפה אלטשולר שחם גמל ופנסיה לבורסת תל אביב באמצעות הצעת מכר מוצלחת, שבה נרשמו ביקושים גבוהים לרבע ממניות החברה, שמכרו בית ההשקעות ומנכ"ל החברה, יאיר לוינשטיין, תמורת 288 מיליון שקל. מאז נסקה המניה בשיעור של כ-70% משווי ההנפקה, וכיום חברת הגמל וההשתלמות של אלטשולר שחם נסחרת לפי שווי של כ-2 מיליארד שקל - גבוה יותר מכפליים מהשווי של כל בית ההשקעות מיטב דש (895 מיליון שקל).

שיפור בשורה התחתונה של בתי ההשקעות

למעשה, השווי של פעילות ניהול החיסכון לטווח ארוך, שנמצא בשליטת אלטשולר שחם, גבוה מהשווי הנגזר לבית ההשקעות ילין לפידות דרך אטראו הציבורית (שמחזיקה ב-50% ממניות ילין לפידות), שעומד על יותר מ-1.5 מיליארד שקל.

שיפור ברווחיות רוב בתי ההשקעות

ההון העצמי של אלטשולר שחם נסק מתחילת 2019 בכ-48% לסכום של 515 מיליון שקל (לעומת הון עצמי של 858 מיליון שקל למיטב דש, ושל 344 מיליון שקל לילין לפידות).

הגידול האמור בנכסים המנוהלים נלווה לגידול בהכנסות של בתי ההשקעות, לצד שיפור בתמונת הרווחיות של הרוב המכריע של בתי ההשקעות. כמו כן, הדוחות של בתי ההשקעות מלמדים על השינויים התפיסתיים לגבי המבנה העסקי הנכון לעתיד לבוא: מצד אחד, מיטב דש ואי.בי.אי; ומהצד השני, ילין לפידות ואנליסט.

במה מדובר? מתוקף רצון להקטין את התלות הרבה והמיידית בשוקי ההון, מיטב דש הוא בית ההשקעות עם המגוון הכי רחב של פעילויות - אשראי, ביטוח, מכללה, בנקאות להשקעות ועוד. אם ב-2015 נבעו 86% מהכנסות הבית מניהול השקעות ציבור, הרי שב-2018 היה מדובר ב-74%, כשעל פי התוכניות של מיטב דש, בשלוש השנים הבאות הפעילויות שאינן ניהול השקעות יהוו כבר 40% מהכנסות הבית. הרווח שרשם מיטב דש מתחילת 2019 מסתכם בכ-70 מיליון שקל - גידול של כ-27% ביחס לתקופה המקבילה ב-2018.

הקיצון השני הוא, כאמור, ילין לפידות, שעוסק רק בניהול כספי עמיתים. ילין לפידות הוא הגוף הרווחי ביותר בקרב בתי ההשקעות הגדולים, כשהשנה זה לא קורה רק בגלל הרווח החד-פעמי באלטשולר שחם. בשלושת הרבעונים הראשונים של 2019 הרוויח ילין לפידות 125 מיליון שקל - גידול של 16% ביחס לתקופה המקבילה אשתקד - והפעם זה הספיק לו למקום השני בענף.

בדומה למיטב דש, גם בית ההשקעות הוותיק אי.בי.אי פועל בתחומים מגוונים ואלטרנטיביים. אשתקד מכר אי.בי.אי את פעילות החיסכון לטווח ארוך שלו להלמן אלדובי - מהלך שהותיר בידיו החזקה במניות חברת הגמל המשותפת, שמנוהלת על ידי הלמן אלדובי, ושייצר לאי.בי.אי רווח לפני מס של 31 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד.

מאידך, היה לבית ההשקעות הפסד חריג ב-2018 בסך 26 מיליון שקל לפני מס, שרשם ברבעון השני אשתקד בגין הפסדים של לקוחותיו בעקבות השקעה שלא עמדה בנהלים על נגזרות של "מדד הפחד" בוול סטריט. בנטרול הרווח החד-פעמי ממכירת הגמל שלו, רשם השנה אי.בי.אי הכפלה של רווחיו לכ-45 מיליון שקל.

עוד נציין את בית ההשקעות מור, שמציג פעילות מרשימה בתחום ניהול קרנות הנאמנות, המהווה את עיקר פעילותו, ושעקף את אנליסט הוותיק ממנו במונחי רווחיות. לצד זאת, ובשל הדומיננטיות הרבה של תחום תנודתי זה, החברה משקיעה הרבה הון ומרץ ניהולי בהתרחבות לתחומים נוספים, ובראשם ניהול גמל והשתלמות, ברוקראז' מוסדי ועוד. השקעות אלה משפיעות כיום לרעה על רווחי בית ההשקעות. 

עוד כתבות

השופט שמואל מלמד / צילום: יוסי זמיר

תקלה קיצונית: נאשם נשפט ונגזר דינו - בתיק של נאשם אחר

התקלה התגלתה כשהנאשם ביקש לקבוע מועד לדיון להקראת האישום - וגילה לתדהמתו כי כבר הורשע, ועונשו נגזר ● השופט בתגובה לתלונה: "אין לי כלים לחקור מי הוא שנשפט לפניי" ● נציב התלונות אורי שהם קבע כי האשם למחדל איננו רובץ לפתחו של השופט, וסגר את התלונה נגדו

רוני חזקיהו החשב הכללי במשרד האוצר / צילום: משרד האוצר

הביקורת עשתה את שלה: עסקים קטנים יוכלו לקבל אשראי מוגדל מקרן הסיוע

החשב הכללי באוצר, רוני חזקיהו, קבע כי עסקים קטנים בעלי מחזור מכירות שנתי של עד 25 מיליון שקל יוכלו לקבל הלוואה מוגדלת מקרן הסיוע המיוחדת שהקים האוצר ● עפ"י ההנחיה החדשה, עסקים אלה יוכלו לקבל הלוואה מוגדלת בגובה עד 16% ממחזור המכירות השנתי

משה ברקת / צילום: רפי קוץ

בשל הקורונה: האוצר ורשות שוק ההון יתירו לבנקים לספק ייעוץ פנסיוני מרחוק

הצעד נועד לסייע לענף הייעוץ הפנסיוני שגם ככה בשנים האחרונות הביקוש אליו ירד ●  נכון לסוף 2018 ומאז 2007 ניתן ייעוץ פנסיוני בבנקים לכ-444.2 אלף איש, שלהם נכסים בהיקף של 187.5 מיליארד שקל

שי באב"ד / צילום: יונתן בלום, גלובס

ועדת התחרות באשראי: "לא נרשמה ירידה בריבית באשראי צרכני"

היום פורסם הדוח השני של "הוועדה לבחינת התחרות בשוק האשראי", שמשותפת למשרד האוצר ולבנק ישראל ● "בניתוח נתוני 2016-2018 נרשמו אינדיקציות פרו-תחרותיות בשוק האשראי הצרכני, לאחר השלמת מספר צעדים בנושא"

משלוח של כמיליון ביצים שנחת בישראל / צילום: לסר

מיליון ביצים נחתו בישראל - מתי הן יגיעו לסופרמרקט שלכם?

אחרי החוסרים החריגים, כמיליון ביצים נחתו הלילה בישראל ופוזרו הבוקר ברשתות המזון, ומשלוח נוסף צפוי להגיע גם מחר ● אלא שברשתות המזון כבר מבהירים כי המשלוח הנוכחי לא יאפשר למלא את החוסרים האדירים שקיימים היום

מרטין אומנסקי / צילום: תמי חוני

“העבודה נעצרה. נקברה, ואין שום דבר באופק”

מרטין אומנסקי (48) הוא שחקן ובמאי ומגלם כבר שנים את דמותו של "שירחן" בהצגה ספר הג'ונגל ● "השחקנים הפסיקו לעבוד לפני כולם ויחזרו לעבוד אחרי כולם, לעבודה שאני לא יודע איך היא תיראה"

תל אביב./  צילום: גיא ליברמן

מכת קורונה: השוכרים בורחים מת"א ומחפשים דירות זולות בפתח תקוה

שוק השכירות מגיב במהירות למשבר הכלכלי ומשנה את מפת הביקושים • מנתוני חברת WeCheck עולה כי השוכרים הצעירים מוותרים על הדירות היקרות של העיר ללא הפסקה ומחפשים תחליפים • במקביל נרשמת ירידה של כ-30% בהיצע הדירות להשכרה בכל הארץ

עמיר פרץ מעביר את פטיש יו"ר הכנסת לבני גנץ, היו"ר המיועד / צילום: דוברות הכנסת - עדינה ולמן

הכנסת אישרה הלילה את חקיקת היסוד של תוכנית הסיוע הכלכלית

החקיקה אושרה לאחר הכנסת תיקונים של ועדת הכספים שיעגנו פיקוח של הכנסת על התוכנית ● במסגרת התיקונים נקבע כי שינויים בסעיפי התוכנית הכלכלית בשיעור של 15% ומעלה יחייבו את אישור ועדת הכספים; בנוסף יועבר דיווח חודשי לוועדה על אופן יישום התוכנית

ראש הממשלה נתניהו דורש מהציבור להישאר בבתים / צילום: קובי גדעון, לע"מ

"גלובס" מצטרף לעתירה לגילוי פרוטוקולים של ישיבות הממשלה

העתירה הוגשה לבג"ץ כבקשת הצטרפות לעתירות "הארץ", ומטרתה לפעול לגילוי פרוטוקולים של ישיבות הממשלה בהן דנו בנושא ההתמודדות עם הקורונה ● "כשהמידע מוסתר ואינו גלוי, אין ביכולתם של המבקשים למלא את תפקידם בדמוקרטיה – לבחון את ההחלטות ואת דרך קבלתן"

הפגנת העצמאים / צילום: שלומי יוסף, גלובס

עצמאים, בונים על מענק מהמדינה? תקראו את האותיות הקטנות

בעלי עסקים, שקיוו לעזרה מהמדינה, גילו שדווקא ברגעים הכלכליים הקשים בחייהם כי הם נחשבים בעיני המדינה לתא משפחתי "עשיר" מדי בהכנסות או שפתחו את העסק בתאריך לא מתאים

ארבע עשרים וארבע לפנות בוקר בסניף יוחננוף במרכז נס ציונה / צילום: יובל לידור

רגע לפני ההסגר: 4 לפנות בוקר, שעה ו-40 דקות בתור לסופרמרקט

בלילה האחרון נרשמו דיווחים על תורי ענק מחוץ לסופרמרקטים, כשלקוחות ביקשו להגיע לרשתות בשעות החריגות האלה בתקווה למצוא סניפים עמוסים פחות עם מבחר גדול יותר לאחר חידוש המלאים בחצות

יאיר המבורגר / צילום: תמר מצפי

בצל הקורונה: מה חושבים במודי'ס על חברות ביטוח האשראי הפועלות בישראל

בססח - שבבעלות קבוצת הביטוח הראל וחברת יולר הרמס הזרה - נותרה באופק יציב לדירוג A3 שלה, בעוד שאופק הדירוג של כלל ביטוח אשראי השתנה לשלילי בדירוג זהה ● קופאס הבינלאומית, שפועלת עצמאית בישראל, עברה לאופק שלילי בדירוג A2

 

חנויות סגורות בקניון רמת אביב בצל הקורונה / צילום: איל יצהר, גלובס

S&P מעלות: צפויה ירידה חדה בהכנסות המרכזים המסחריים

אחרי זינוקים של 40%-80% שרשמו המניות הבולטות בתחום הנדל"ן המסחרי ב-2019, מתחילת השנה ועד כה קוצץ שוויין של כמה מהן עד ליותר מ-40%

דוד אמסלם / צילום: יצחק הררי דוברות הכנסת

על רקע המשבר: ערבויות חברות התקשורת הופחתו בעשרות אחוזים

המטרה: פינוי משאבים לטובת השקעה בתשתיות ומתוך הכרה בפגיעה שהחברות צפויות לחוות בשל משבר הקורונה

מפעל עשות אשקלון / צילום: יח"צ

אלביט הגישה הצעת רכש להחזקות הציבור בעשות אשקלון, המניה מזנקת

ההצעה היא לפי מחיר של 7 שקלים למניית עשות ובהיקף כולל של כ-24.8 מיליון שקל

חי גאליס, מנכ"ל ביג  / צילום: ארז בנקר, יח"צ

ביג מתעכבת בהשלמת רכישתו של מרכז מסחרי בסרביה מידי אביב ארלון

בדצמבר דיווחו החברה על העסקה במסגרתה אמורה ביג לרכוש את מרכז הקניות שהקימה אביב ארלון בעיר זרניאנין בתמורה לסכום של 24.95 מיליון אירו ● מדובר על מרכז קניות מניב בעל שטח מסחרי להשכרה של 23.36 אלף מ"ר עם שיעור תפוסה של כ-100% בקירוב

בורסת תל אביב סיקור שוטף / צילום: איל יצהר, גלובס

ת"א נעלה את יום המסחר האחרון השבוע בעליות חזקות; מדד הנפט והגז נסק ב-11.5%

ת"א-90 זינק ב-5.1% ● מדד ת"א 35 התחזק בכ-2.4% בהובלת נסיקה של 34% במניית פתאל ● מניית קבוצת דלק נסקה ב-17%, יחידות דלק קידוחים קפצו ב-34%, ואלו של רציו הוסיפו 20% ● מחזור המסחר הסתכם בכ-2.8 מיליארד שקל

ימי קורונה בארה"ב / צילום: AP Photo, AP

פרשנות: מחיר ההזנחה - הקהילה השחורה היא הנפגעת המרכזית מקורונה בארה"ב

חלקם בין הנדבקים ובין המתים גדול הרבה יותר מחלקם באוכלוסייה; עוני, היעדר טיפול רפואי, הרגלים לקויים וחוסר אמון בממשלה הם הסיבות העיקריות ● ניו יורק מוסיפה לחכות לחיל ורעדה לשיא המגפה ומכחישה שמועות על קבורה זמנית בגנים ציבוריים

גיא בלוך, מנכ"ל ברינגג  / צילום: ג'ואל שטראוס

חברת הלוגיסטיקה הישראלית ברינגג גייסה 30 מיליון דולר והשיקה פלטפורמת ניהול משלוחים חינמית

את הגיוס הובילה קרן הצמיחה של ויולה ● השתתפו בסבב הגיוס חלק מהמשקיעים הקיימים בחברה: זרוע ההשקעות של סימנס Next47, זרוע ההשקעות של ענקית הענן סיילספורס, ו-OG ונצ'רס ● הגיוס הנוכחי מביא את סך גיוסי החברה ל-83 מיליון דולר

מנכ"ל גלאסבוקס, ירון מורגנשטרן / אילוסטרציה: גלאסבוקס

גלאסבוקס גייסה 40 מיליון דולר כדי להקליט את המסך שלכם

החברה מפתחת ומשווקת פלטפורמה טכנולוגית לניתוח ושיפור חוויית משתמש, ע"י תיעוד המסך של המשתמשים וכל האינטראקציות שלהם באפליקציות ובאתרים של לקוחות החברה