גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עתירה: התקציב לשיקום שורדות זנות לא נוצל – ועלול לרדת לטמיון

המטה למאבק בסחר בנשים ובזנות עתר לביהמ"ש נגד משרדי הרווחה והאוצר, בטענה כי הכסף המוקצה לשיקום נשים בזנות לא הגיע ליעדו ועשוי לשוב לקופת האוצר עם תום השנה ● ביהמ"ש הורה למדינה לנמק בתוך שבוע מדוע לא נעשה שימוש בתקציב

עתירה לבית המשפט / צילום: פוטוס טו גו
עתירה לבית המשפט / צילום: פוטוס טו גו

המטה למאבק בסחר בנשים ובזנות עתר הבוקר (א') לבג"ץ נגד משרד העבודה והרווחה, נגד משרד האוצר ונגד השרים העומדים בראשם - משה כחלון ובנימין נתניהו, מפני שלא ניצלו את התקציב השנתי המוקצה לשיקום נשים בזנות.

התקציב, שאושר בינואר השנה, עומד על 30 מיליון שקל, ולמשרד הרווחה הוקצו 21 ממיליון שקל שלא הועברו עד כה לתוכניות הטיפול השונות. למרות שמשרד הרווחה התחייב להעביר את הכספים עד חודש נובמבר, הם נותרו בקופתו ועשויים לחזור למשרד האוצר בתום שנת התקציב.

בתגובה לעתירה, בית המשפט הורה למדינה לנמק בתוך שבוע מדוע לא נעשה שימוש בתקציב למטרה שלשמה נועד, ולהסביר כיצד תבטיח המדינה שהכסף לא יושב לקופת האוצר אלא יועבר לטיפול באוכלוסייה שעבורה הוקצה.

בעתירה, אותה הגישו עו"ד אורי קידר וחן שופן המייצגים את מטה המאבק בסחר בנשים בהתנדבות, נטען כי שרה האוצר משה כחלון אינו נוקט פעולה על-מנת לוודא כי הכספים שהועברו הגיעו ליעדם ולא ירדו לטמיון עם תום השנה הקלנדרית. בנוסף מתבקש השר לאשר במסגרת סמכותו בחוק העברה של עודפי התקציב לשנת 2020, בנוסף לתקציב שאושר לשנה זו.

התקציב יועד להקמת מענים חדשים לאוכלוסיות שכיום לא מקבלות מענה ייעודי מהמדינה - כמו טרנסג'נדריות, אימהות וגברים בזנות; וכן להרחבת המענים הקיימים לאוכלוסיות בזנות בסך כולל של 19 מיליון שקל, זאת לצד מיליון שקל למחקר שילווה את אכיפת חוק איסור צריכת זנות ומיליון שקל נוספים לטובת תקני כוח-אדם למשרד. כך התווספו 21 מיליון שקל ל-25 מיליון שקל שהוקצו מדי שנה לטובת הפעלת מערכי שיקום מזנות. המשמעות היא שלרשות משרד הרווחה עמדו השנה כ-46 מיליון שקל לצורך התוכניות. מתוך ה-21 מיליון הנוספים, הוא השתמש רק ב-6 מיליון. 

התוכנית הממשלתית שאושרה מבוססת על דוח הצוות הבין-משרדי לצמצום צריכת הזנות, בראשו עמדה מנכ"לית משרד המשפטים, אמי פלמור. לפני כשנה, כשהציגה פלמור את התוכנית בדיון בכנסת, היא תיארה כיצד התוספת אמורה לתת מענה לעוד כ-600 נשים, וזאת מתוך התפיסה שלא כל הנשים שבזנות יחלו בהליכי שיקום ויציאה מהזנות מיד לאחר חקיקת החוק לאיסור צריכת זנות - אלא צפוי הליך מדורג. יחד עם זאת, כיום ישנן בישראל 14,000 שורדות זנות הזקוקות לסיוע, כך שמלכתחילה התקציב המוקצה לנושא נמוך.

המענה שניתן על-ידי המדינה כיום מוגבל במיוחד מבחינת היקפו וטיבו, וכך מערך השיקום לשורדות זנות מתבסס במידה רבה על עמותות, תרומות ומתנדבות שגם הן מוגבלות בכמות הפניות בהן יוכלו לטפל. זאת, במיוחד בתקופה בה כמות הפניות למענים השונים הולכת וגדלה, על רקע חקיקת חוק איסור צריכת זנות, כניסתו הקרובה לתוקף והמודעות שחקיקתו הביאה. לפי נתוני הקואליציה למאבק בזנות, רק בשנה שחלפה מהגשת הצעת החוק הפרטית לקריאה טרומית ועד שהוגשה הצעת החוק הממשלתית לקריאה ראשונה (בין אוגוסט 2017 לספטמבר 2018), חלה עלייה מטאורית של 210% בפניות לארגוני הסיוע, הממשלתיים והעמותות יחדיו.

בהתאם לנתונים אלה, צפוי זינוק נוסף בכמות הפונות למסגרות הקיימות עם כניסתו של החוק לתוקף. משמעות הדבר היא כי במסגרות הקיימות שהמשרד מפעיל כיום, עוד טרם כניסתו של החוק לתוקף, ישנם תורי המתנה. שורדת זנות המבקשת בימים אלה לצאת ממעגל הזנות, תיאלץ לחכות תקופת המתנה משמעותית עד שתקבל שירות מהמדינה, תקופה העשויה להיות קריטית עד מאד.

"אישה שמבקשת בימים אלה לעשות צעד אמיץ ולצאת ממעגל הזנות ההרסני, תיאלץ לחכות תקופת המתנה משמעותית עד שתקבל כל שירות מהמדינה. מדובר במצב טראי, שנוצר בעקבות הזנחה פושעת של אחת מהאוכלוסיות המוחלשות ביותר במדינה", אומרת עו"ד ניצן כהנא, מנכ"לית המטה למאבק בסחר בנשים ובזנות. "הזנות היא הרסנית, היא הורגת, כך איבדנו בתוכה משנת 2010 93 נשים, מתוכם 4 רק מאז אפריל האחרון (אז עברו התקציבים לרווחה). יצירת אלטרנטיבה למי שנאלצות לעבור לילה אחרי לילה ניצול מיני קשה, היא חובה מוסרית של המדינה. היציאה ממעגל הזנות היא מלאת אתגרים, ויש חשיבות אמיתית להקל עד כמה שניתן על כל מי שמבקשת את חבל ההצלה הזה. המחשבה שאישה שעשתה את הצעד האמיץ וביקשה לצאת מהזנות תיאלץ לחכות תקופה ארוכה עד לקבלת שירות מהמדינה, צריכה להדיר שינה מעיניהם של רבים ברווחה ובאוצר".

משרד העבודה והרווחה מסר בתגובה: "משרד העבודה והרווחה מחויב לתוכנית לשיקום מזנות ופועל ללא לאות ליישומה. ההליכים להרחבת המסגרות הקיימות אושרו, והתקציבים יועברו החל מהשבוע לעמותות. במקביל נעשתה פנייה לאוצר לשריון יתרות שלא נוצלו לשנת התקציב הבאה".

עוד כתבות

תצוגת אופנה של ויקטוריה'ס סיקרט / צילום: Lionel Hahn, רויטרס

Sycamore Partners תרכוש את השליטה בוויקטוריה'ס סיקרט בכ-1.1 מיליארד דולר

Sycamore Partners תחזיק ב-55% ממניות החברה, ואילו בעלת השליטה כעת, L Brands, תישאר עם 45%

המשטרה והמז"פ הגרמניים חוקרת את זירת הירי  / צילום: מייקל פרובסט, AP

10 הרוגים במסע ירי נגד בר נרגילות בגרמניה; המניע: ימין קיצוני

לפי הדיווחים, היורה נכנס אמש לבר נרגילות בעיר הנאו והחל לירות באופן חסר אבחנה בנוכחים; לאחר מכן נסע לבית קפה אחר וירה גם ביושביו ● מאוחר יותר פשטה המשטרה על הבניין שבו גר היורה - וגילתה שם את גופתו וכן מכתב וקטע וידאו המצביעים על שנאת זרים כמניע למסע הרצח

דב גילהר / צילום: תמר מצפי, גלובס

דב גילהר פורש מהגשת התוכנית "ערב ערב" בערוץ "כאן 11"

במקום התוכנית של דב גילהר צפויה לעלות לאוויר התוכנית החדשה של שלי יחימוביץ' ויגאל גואטה

חיבורים פיראטיים על עמוד בירכא / צילום: תמונה פרטית

המלחמה ברשתות הפיראטיות הביאה לניתוק אלפים מהאינטרנט באזור הצפון

מדובר ברשתות שחברת הוט סיפקה להם את קווי האינטרנט, ושאותם החליטה לנתק כשהבינה שמדובר בשירותים פיראטיים, שמשרד התקשורת מודע להם ● הניתוק הוביל לתגובה אלימה של שריפת ארונות תקשורת של בזק, ששיתקה את שירותי התקשורת לחלוטין באזור

טל ברודי ומיקי ברקוביץ' מניפים את גביע אירופה / צילום: סער יעקב, לע"מ

תמונת המריבה: למי שייך הצילום של טל ברודי מניף את גביע אירופה?

הצלם שמואל רחמני תבע את כדורסלן העבר טל ברודי בגין הפרת זכויות יוצרים, לאחר שברודי העלה לדף הפייסבוק שלו תמונות של עצמו בעת זכייתה ההיסטורית של מכבי ת"א בגביע אירופה ב-1977 ● ברודי מצדו הגיש תביעה שכנגד ● מה קבע ביהמ"ש?

רן קוניק, ראש עיריית גבעתיים / צילום: אמיר מאירי

מגדלים במקום גגות רעפים: אושרה במקומית תוכנית המתאר לגבעתיים

תוכנית המתאר החדשה של גבעתיים, אחת מהערים הצפופות בישראל, מעודדת פרויקט פינוי-בינוי בעיקר בשולי העיר, חניונים תת-קרקעיים ודגש על מרחב הולכי הרגל ● יעד הצפיפות המקסימלי בתוכנית הוא 60 יח"ד לדונם

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

נעילה שלילית בבורסה בתל אביב בהובלת הבנקים; טבע עלתה בכ-3%

מדד ת"א 35 איבד 0.5%, מדד ת"א 90 השיל 0.8% ומדד הבנקים נפל ב-1.4% ● אלביט מערכות איבדה 1.9%, ארפורט סיטי ירדה בכ-1% במחזור גבוה ● קומפיוג'ן זינקה בכ-8% על רקע חידוש השת"פ עם בריסטול מאיירס

וול סטריט / צילום: רויטרס

וול סטריט נסוגה מהשיא: הדאו השיל 100 נקודות, הנאסד"ק איבד 0.8%

בורסות אירופה ננעלו בירידות, הדאקס איבד 0.9%, הפוטסי השיל 0.3% ● מדד הייצור של פילדלפיה עלה לשיא של שלוש שנים ● דרישות הראשוניות לדמי האבטלה בארה"ב בשבוע החולף הסתכמו ב-210,000 תביעות, בהתאם לתחזיות

לארי טסלר / צילום:  Yahoo! Inc, Wikipedia

האיש שמאחורי "העתק-הדבק" מת בגיל 74

מדען המחשב לארי טסלר החל לעבוד בעמק הסיליקון בתחילת שנות ה-60, בתקופה שבה מחשבים היו בלתי נגישים לרוב הציבור ● ההמצאות שלו עזרו להפוך את המחשב האישי לכלי נוח לשימוש

מתקן ההתפלה פלמחים / צילום: שלומי יוסף

חריגות במים: המשטרה פתחה בחקירה נגד מפעילת מתקן ההתפלה בפלמחים

"גלובס" חשף חריגות במים במתקן ההתפלה שורק • אלא שהפארסה לא נגמרת כאן ● ל"גלובס" נודע כי דיווחים כוזבים אודות בדיקות המעבדה במתקן ההתפלה של פלמחים עומדים כעת בלב חקירת משטרה • איך בשניים מחמשת מתקני ההתפלה בארץ התגלו חריגות ומשרד האנרגיה שותק?

שער בכניסה לשכונה בעיר שנחאי / צילום: רויטרס ALY SONG

המשטר הסיני בכל פינת רחוב: המלחמה בקורונה, גרסת השכונה

780 מיליון סינים, מחצית מאוכלוסיית המדינה, נמצאים עדיין תחת הגבלות תנועה שונות כדי למנוע את התפשטות הנגיף ● מי שאחראיות על יישום ההגבלות הן השכונות והקהילות, שלפעמים הולכות רחוק מדי

ספינת קרוז מול יפן עליה נמצאו נוסע חולה והרשויות לא מאשרות להוריד את הנוסעים / צילום: 	STF, AP

ספינת הקורונה: ישראלי רביעי נדבק בנגיף

הישראלי שאובחן כנושא את הנגיף שהה על אוניית הדיימונד פרינסס, והוא צפוי לרדת מהספינה להמשך טיפול בבית החולים צבאי ביפן ● מחר צפויים להגיע בטיסה מיוחדת הישראלים שחולצו מהספינה ● מהם הליכי הזהירות שננקטים, וכיצד נערכים לבואם?

המשטרה והמז"פ הגרמניים חוקרת את זירת הירי  / צילום: מייקל פרובסט, AP

אחרי הפיגוע הרצחני, בגרמניה מאשימים את הימין הקיצוני ב"הרעלת האווירה"

הרוצח פתח בירי בבר, נסע לבר אחר שבו רצח ארבעה בני אדם, ואז המשיך לדירתו, שם רצח את אמו והתאבד ● פוליטיקאים מאשימים את "אלטרנטיבה לגרמניה" ביצירת אווירה המכשירה מעשי טרור מסוג זה

בני גנץ / צילום: אלעד מלכה

גנץ: פתיחת החקירה נגד הממד החמישי - מטעמים פוליטיים

יו"ר כחול לבן בראיון ברשת ב': "לא מדובר בחקירה עדיין אלא בפרסום לפיו אחרי הבחירות תחל בדיקה. ידעתי שזה יגיע, כי יש לחצים פוליטיים על הפרקליטות לעשות זאת" ● "אני רגוע לחלוטין, לא היה פגם בהתנהלותי"

אל על דרימליינר / צילום: גלובס

דעה: אל על, תסתדרי לבד - חברת תעופה לא זקוקה לסיוע מכספי הציבור

לא מצאתי בתקשורת העולמית שום פרסום על שר תחבורה במדינה מערבית שמציע להעביר כספי מדינה לחברת תעופה מקומית בשל נזקי הקורונה ● מוטב גם לאל על שלא לפזול לעבר הקופה הציבורית, אלא לתת לכוחות השוק לעשות את מלאכתם

פרופ’ מייקל פורטר וניר ברקת   / צילום: רמי זרנגר

קבלו תזכורת: ההיסטוריה הפחות מחמיאה של המנטור של ניר ברקת

וגם: מנכ"לית המוסד לבטיחות ולגהות, ד"ר אורנית רז, תפרוש לאחר ארבע שנים בתפקיד ● השיחה

בני גנץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

ממלא מקום פרקליט המדינה: חקירה פלילית בפרשת המימד החמישי

המימד החמישי היא חברה שפורקה לאחרונה ואשר בני גנץ כיהן כיו"ר שלה ● בשלב זה, לפי ההודעה, אין חשד לגבי גנץ עצמו

חנן מלצר / צילום: שלומי יוסף

העליון דחה את בקשת "גלובס": הדיון בעניין חקירת מח״ש לא יצולם ולא יוקלט

חוק בתי המשפט אוסר על צילום והקלטת דיונים בבית המשפט, ללא אישור של השופט הדן בתיק ● השופט מלצר דחה את הבקשה וציין כי השופטים "שוקדים מזה זמן על הכנת תכנית מובנית לצילום והקלטה של דיונים נבחרים בבית המשפט העליון"

שי ג'ינפינג / צילום: שאטרסטוק

פרשנות: מדינת משטרה - הקורונה עשויה לחזק את השליטה של הממשל הסיני

אפליקציות חדשות מאפשרות עכשיו לסין לבלוש אחר תנועותיהם של חצי תושביה במלחמתה נגד וירוס הקורונה ● אבל סדק של אי־אמון נפער ביחסים בין מדינת המשטרה המשוכללת ביותר בהיסטוריה לבין נתיניה ● הפחד שהיא מטילה עליהם מנע אזהרה מוקדמת ● האם הווירוס ידביק גם את המשטר?

פרסום של מורגן סטנלי בניו יורק / צילום: Shutterstock

מורגן סטנלי מהמר על הלקוחות הקטנים: רוכש את E-Trade ב-13 מיליארד דולר

העסקה תעצב מחדש את עתידו של בנק ההשקעות ותמצב אותו כאחד הגופים החזקים בארה"ב בכל הנוגע לניהול כספם של אנשים רגילים ● מנייתה E-Trade מזנקת בכ-24% בטרום-מסחר