גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הקרן הישראלית שהפכה לאחת המשקיעות הדומיננטיות במדעי החיים

קרן הון הסיכון פרגרין, שהוקמה ב-2001 ע"י האחים איל ובועז ליפשיץ ומפעילה כיום את חממת אינסנטיב, גייסה קרן רביעית בסך 115 מיליון דולר ● לפי דיווחים שלה, עד היום החברות שהשקיעה בהן עשו אקזיטים בסך 2 מיליארד דולר

Eyal Lifschitz / צילום: עופר וקנין, הארץ
Eyal Lifschitz / צילום: עופר וקנין, הארץ

בימים האחרונים, בהודעה לקונית יחסית, הודיעה קרן הון הסיכון פרגרין (Peregrine Ventures) על גיוס של 115 מיליון דולר לקרן רביעית שתתמקד במדעי החיים. הצעד הזה, שמגיע אחרי גיוס קודם של 75 מיליון דולר לפני כשנתיים, הופך את פרגרין לאחת הקרנות המשמעותיות הפועלות בישראל בתחום מדעי החיים, עם כ-200 מיליון דולר הון מנוהל, ועוד כ-200 מיליון דולר זמינים להשקעה. יש היום פחות מעשר קרנות בתחום מדעי החיים שגייסו בסמיכות כזאת יותר מ-200 מיליון דולר.

פרגרין, שהוקמה ב-2001, התמקדה לאורך רוב שנותיה בתחום המכשור הרפואי. בשנים האחרונות, הרחיבה את תחום עיסוקה גם לפארמה ולבריאות דיגיטלית, ומדי פעם היא משקיעה בחברות שאינן בתחום מדעי החיים, בין היתר בחברות קלינטק ופודטק, אינטרנט ותוכנה.

הבועה וההזדמנות: הקרן הראשונה שהפריטה חממה

פרגרין נוסדה על ידי האחים איל ובועז ליפשיץ, שהיו קודם לכן יזמי ביומד, בחברות כמו ויז'ן-קר, הפועלת בתחום רפואת העיניים, וחברת ביוקונטרול. הרקע של איל הוא משפטים וחינוך, ויש לו גם תואר ראשון בפילוסופיה. בועז הגיע מתחום המדעים. איל התראיין כמה פעמים בשנים האחרונות בהקשר של קידום החממות הטכנולוגיות והשעות הסיד בישראל, אך ככלל, האחים אינם נוטים להתראיין על החברה שלהם. 

האחים הקימו את הקרן על רקע המשבר הכלכלי הגדול אחרי התפוצצות בועת האינטרנט. המטרה הייתה לנצל הזדמנויות להשקעה בחברות בשלבים מוקדמים, שיגיעו לבשלות עם סיום המשבר. על פי פרסומים באותה תקופה, משקיעי הקרן היו חברת סימנס משווייץ, קבוצת דברת, חברת ההשקעות של בנק מזרחי, מוצרי מעברות ומשקיעים פרטיים. מלבד האחים ליפשיץ, היה שותף להקמה גם איש העסקים גיל ויל.

הקמה של קרן הון סיכון להשקעה בחברות בתחום מדעי החיים, שהיקפה 20 מיליון דולר בלבד, הייתה עלולה להתגלות בהמשך כאופטימיות מוגזמת, אולם פרגרין זיהתה הזדמנות: היא הייתה הקרן הראשונה שהפריטה חממה טכנולוגית - חממת אורית (היום אינסנטיב) באריאל. עד אז כל החממות היו בבעלות המדינה.

רכישת הזיכיון לחממה ב-2002, למעשה ללא עלות, אפשרה לפרגרין להשיג אחוזים גבוהים בחברות הצעירות שבהן התכוונה להשקיע ממילא, תמורת השקעה של כמה מאות אלפי דולרים בלבד בשנים הראשונות. מודל ההפרטה היה כזה: המדען הראשי (היום רשות החדשנות) מקבל על עצמו 80% מההשקעה תמורת תמלוגים עתידיים, והזכיין מקבל 35%-50% מהחברה. חממת אינסנטיב מנוהלת זה יותר מעשור על ידי ליאור שחורי, שהוא גם שותף בקרן.

לא כל הזכייניות של חממות באותה תקופה הצליחו למנף את ההזדמנות. רובן השקיעו בחממה בלבד ולא ביצעו השקעות המשך. פרגרין, לעומת זאת, הצליחה לשמור על נתחים מהחברות שהוקמו בחממה על ידי השקעה נוספת לאחר שהחברות בגרו מהחממה.

בשנים האחרונות, הפך המודל הזה למודל של כל החממות הטכנולוגיות, לאחר שגם רשות החדשנות התרשמה שהעובדה שישנו משקיע, אפילו קטן, שמחכה לחברות הטובות הבוגרות מהחממה עם סכום של אפילו כמה מיליוני דולרים להשקעת המשך, מועילה הן להצלחת החברות והן להצלחה של הזכיין. רשות החדשנות עורכת כעת מכרזים תחרותיים לזכיינות על חממות, והיכולת לבצע השקעות המשך היא אחד הקריטריונים המשמעותיים המעניקים נקודות במכרז.

מקרן קטנה לאקזיט גדול

בתחילת הדרך, הייתה פרגרין בעיקר קרן המשך קטנה להשקעה בחברות שבגרו מחממת אינסנטיב. בזמן שהיא השקיעה 20 מיליון דולר בלבד, היא הייתה שותפה לאקזיטים בהיקף של כ-150 מיליון דולר. חלקה בחברות הללו היה קטן יחסית, משום שהיא השקיעה בעיקר בחברות החממה ולא היו לה המזומנים להשקעה מהותית בסבבי המשך, אולם הסכומים שקיבלה הספיקו כדי לגייס קרן קטנה נוספת באותו מודל.

ב-2006 גייסה קרן נוספת בסך 30 מיליון דולר, שהמשיכה להשקיע בחברות החממה. קרן זו הייתה שותפה בהמשך לאקזיטים בהיקף של יותר מ-70 מיליון דולר, הרוב דווקא מהפורטפוליו הטכנולוגי שלה ולא ממדעי החיים. חברת התוכנה יורקיפי וחברת התקשורת Kailight נמכרו ב-35 ו-30 מיליון דולר בהתאמה. קיילייט הייתה ההשקעה הראשונה של הקרן שלא דרך החממה. יורקיפי הייתה חברת חממה. ב-2017, היה גם האקזיט של Valtech, שעמד לבדו על 340 מיליון דולר, עם אופציות לתשלום אבני דרך בהיקף של מאות מיליוני דולרים נוספים. 

אחרי הגיוס של 2006 הייתה הקרן שקטה. היא המשיכה להשקיע בחברות החממה, בתקופה שלא הייתה אטרקטיבית כל כך להשקעות בתחום המכשור הרפואי. אולם לאחר האקזיט של וולטק ועל רקע התעוררות בתחום ההשקעות במכשור רפואי בשנים האחרונות, גייסה הקרן 75 מיליון דולר ב-2017, וכעת סכום נוסף של 115 מיליון דולר, בין היתר על רקע אקזיט משמעותי של 75 מיליון דולר בחברת Visionsense שנמכרה למדטרוניק.

השקעה של פרגרין שנמכרה ב2019־ למדטרוניק תמורת 75 מיליון דולר / צילום: רויטרס

קצת עזרה מפיליפ פרוסט

ב-2008 קיבלה הקרן השקעה ותמיכה ממקור לא צפוי: ד"ר פיליפ פרוסט, אז יו"ר טבע, השקיע בקרן והוביל תהליך מיזוג של שתי חברות שלה, Neovasc ו-BBaloon, לחברה שלישית שרכש בבורסה בקנדה. החברה הממוזגת ידעה עליות ומורדות, וכעת היא נסחרת לפי שווי של 30 מיליון דולר בלבד, אך יש להניח כי פרגרין יצאה מההשקעה הזו ברווח לאורך הדרך, בעיקר לאור העובדה ששתי החברות היו בוגרות חממה, כלומר, כנראה שההשקעה של פרגרין בהן הייתה לא גבוהה. היום נראה שאין לפרוסט תפקיד בקרן.

ב-2012, כאשר החלו ההליכים התחרותיים, החליטה חממת אינסנטיב לחשוף את נתוניה, שלפיהם גייסו חברות בוגרות החממה עד אז 656 מיליון שקל. היקף ההכנסות של בוגרות החממה עמד על 250 מיליון שקל. על רקע התוצאות הללו הוארך הזיכיון של פרגרין בחממה.

האקזיטים הגדולים יותר הגיעו אחר כך. כאמור, הגדול ביותר, ב-2017, היה האקזיט של וולטק, בוגרת חממה שפיתחה מערכת לתיקון מסתם הלב המיטראלי באמצעות צנתור. רוקטיק, חברה בתחום השבבים, בוגרת חממת אינסנטיב, נמכרה ל-Cadence Design Systems ב-50 מיליון דולר ב-2016. ויז'ן סנס, שנמכרה למדטרוניק ב-2018 תמורת 75 מיליון דולר, הייתה השקעה של פרגרין מהקרן הראשונה, עוד לפני החממה, ואחרי כמעט 20 שנה הגיעה למכירה. אליהן הצטרפה חברת החממה אקסימו שפיתחה קטטר לטיפול במחלות כלי דם, ונמכרה ב-2019 ב-46 מיליון דולר ל-Angio Dynamics. חברות נוספות נמכרו בסכומים קטנים יותר או שפרטי העסקאות לא פורסמו.

מכשיר הצנתור של Valtech / צילום: יח"צ

לפי הודעת החברה לתקשורת על גיוס הקרן הנוכחית, החברות שבהן השקיעה פרגרין עד היום הגיעו לאקזיטים בסכום מצטבר של יותר מ-2 מיליארד דולר.

בין החברות המעניינות בפורטפוליו של פרגרין, ניתן למנות את חברת הבשר המשובט Aleph Farms, חברת קרטיהיל, המפתחת סחוס מלאכותי, חברת היירסטטיקס לטיפול בהתקרחות, חברת Novus הבורסאית המפתחת תרופות לרקטום ופי הטבעת, חברת אאוטסנס, שפיתחה שיטה לאבחון מחלות מעי על בסיס ניתוח הרכב הצואה בשירותים ועוד. רבות מהחברות שבהן השקיעה פרגרין ואינן בוגרות חממות אינסנטיב, הן בוגרות של חממות אחרות, שחלקן נתקעו בגלל היעדר משקיעי המשך. העתיד יעיד אם היו בין השאריות של החממות המתפרקות הזדמנויות שפרגרין איתרה והביאה לבשלות.

בשר המעבדה של Aleph Farms / צילום: רויטרס

בהודעת החברה נמסר כי המודל של הקרן הוא הקמה של חברות על בסיס צרכים שמזהה הקרן במשותף עם חברות המכשור הרפואי הגדולות. לדברי איל ליפשיץ, "טכנולוגיות רפואיות מישראל מושכות ביקוש עצום ויוצרות הזדמנויות אדירות, ומשקיעים זרים מכירים בכך. בחרנו להגביל את היקף פרגרין 4 ל-115 מיליון דולר משום שאנחנו מאמינים שזהו הגודל המתאים ביותר לצוות הניהול שלנו וליכולתו למצוא את מיטב ההזדמנויות ולסייע באופן פעיל לחברות להשיג את יעדיהן". 

עוד כתבות

נפתלי בנט, ימינה / צילום: רפי קוץ

אילו סמכויות באמת יש ל"פרויקטורים לקורונה" ביפן, בהולנד ובגרמניה

בנט מצא תקדימים ל"גנרל קורונה" במדינות מעבר לים. לא כל הדוגמאות משכנעות ● "המשרוקית של גלובס"

גיל בלוטרייך / צילום: איל יצהר, גלובס

גיל בלוטרייך מאשים: "דירקטוריון סקייליין התעלם מהצורך לבצע הפחתה מהותית בשווי נכסי החברה"

במכתב התפטרות מהדירקטוריון טוען בלוטרייך כי על חברת הנדל"ן היה להפחית בין 21 ל-42 מיליון דולר ● סקייליין: "דוחים מכל וכל את טענותיו המופרכות של בלוטרייך"

מסעדה סגורה בתל אביב / צילום: כדיה לוי, גלובס

הפער ממשיך להתרחב: 1,156 דיווחים על חזרה לעבודה לעומת 2,928 דורשי עבודה חדשים

מאז תחילת ההקלות לשחרור המשק מהסגר הראשון, ב-19.4.2020, התקבלו בשירות התעסוקה 403,902 דיווחים על חזרה לעבודה, ומנגד, נרשמו 161,194 דורשי עבודה חדשים

טוויטר / צילום: שאטרסטוק

מברק אובמה וג'ו ביידן ועד ביל גייטס ואפל: פריצה נרחבת לרשת החברתית טוויטר

הפריצה הגדולה בהיסטוריה של טוויטר: האקרים השתלטו הלילה על חשבונותיהם של ידוענים רבים, ובהם נשיא ארה"ב לשעבר וסגנו, כוכב הפופ קניה ווסט, מייסד מיקרוסופט וגם חברות טכנולוגיה כמו אפל ● טוויטר: "אנו חוקרים ונוקטים פעולות כדי לפתור זאת"

משרדי פלאפון / צילום: איל יצהר

חילקו מכשירים לבני משפחה: מרבית עובדי מחלקת ה-VIP בפלאפון פוטרו

העובדים פוטרו מהחברה לאחר שהתברר כי מכשירים סלולריים חולקו בצורה לא תקינה וחלקם מצאו דרכם לבני משפחותיהם

ניר אלטשולר, מנכ"ל cartiheal קרטיהיל / צילום: יחצ

אלרון: השקעה של 15 מיליון דולר בקרטיהיל לפי שווי של 180 מיליון דולר

קרטיהיל צופה לסיים את תקופת המעקב ב ניסוי הקליני הפיבוטלי של מכשיר ה-Agili-C באוקטובר 2021, ולפרסם את תוצאות הניסוי הסופיות עד סוף שנת 2021

עו”ד מוחמד נעאמנה, עו”ד דורון ברזילי, עו”ד יצחק (יצי) גורדון, עו”ד ערן גולן, עו”ד יצחק נטוביץ’ / צילום: איל יצהר, שלומי יוסף, מאיר אליפור, צילום עצמי

"לא נכרות ברית עם השופטים וגם לא עם הפוליטיקאים": מועמדי הלשכה לוועדה לבחירת שופטים פורסים את משנתם

בעוד כשבועיים ייבחר הנציג של לשכת עורכי הדין לוועדה לבחירת שופטים • "גלובס" שוחח עם חמשת המועמדים, שהציגו את חזונם לתפקיד

צבי האוזר / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

משרד הבריאות: הושלם פיתוחה של אפליקציית המגן 2

לדברי המשנה ליועץ המשפטי של המשרד הבריאות, הועברה המלצה לוועדת השרים שתכונס ביום שני להחליט על השקתה ● בדיון שנערך בנושא בוועדת חוץ וביטחון עלה כי מספר העוסקים בחקירות אפידמיולוגיות בישראל הוא מהנמוכים בעולם המערבי

תאגיד השידור כאן לוגו

ועדת האיתור למועצת תאגיד השידור כאן החלה לבחון מועמדים חדשים

הוועדה לא המתינה לאישור של ועדת גילאור והחלה לאתר ארבעה מועמדים חדשים כדי להשלים את מניין חברי המועצה ל-12 ● הוועדה כבר איתרה שמונה נציגים, מתוכם שלושה חדשים וחמישה שכיהנו בקדנציה הקודמת

חיפה / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

התמ"א נגמרת? בחיפה אישרו תוכנית מדיניות חדשה לתמ"א 38

לפי התוכנית שאושרה, בניית חניות תת קרקעיות תביא באזורים מסוימים לתוספת קומה, מלוא הזכויות – בעיקר בצירים הראשיים ● המסמך מבקש ליצור ודאות תכנונית, אך יש גם ביקורת מצד יזמים: "במקרים מסוימים ביצוע הפרויקט יתייקר"

בורסת שנחאי/  צילום: רויטרס Thomas Peter

כלכלת סין צמחה ב-3.2% ברבעון השני, מעל הציפיות

כלכלנים ציפו לעלייה של 2.5% בקצב הצמיחה בסין ● סין הייתה המדינה הראשונה שנפגעה מנגיף הקורונה כבר בחודש ינואר השנה, כך שעיקר השפעת המגפה במדינה הורגשה ברבעון הראשון

ימי קורונה בארה"ב / צילום: AP Photo, AP

לידיעת נתניהו: גם ארה"ב, דרום קוריאה ויפן חילקו צ'קים לאזרחים. אלה היו ההשלכות על הכלכלה

מוכנים כבר להתניע את הכלכלה בעזרת המענק הכספי האחיד מהמדינה? לא בטוח שזה מה שתעשו ● בארה"ב הסיקו החוקרים כי אם הממשלה מעוניינת לגבש כלי פיסקלי משמעותי לצמיחה - עליה לפלח את קהל היעד לפי מצבו הכספי

שולחנות מסעדה ברחוב בלונדון. הסועדים יזכו להנחה במע"מ / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מורידים את המע"מ: כך עובד הפטנט של אירופה לחזרה לצמיחה

ממשלת גרמניה "הורידה את הכפפות" בניסיון לשפר את הצריכה במדינה, והייתה הראשונה להפחית את המע"מ ● עלות התוכנית: 20 מיליארד אירו לחצי שנה ● אחריה הודיעו גם בריטניה ואיטליה על צעדים דומים ● בגרמניה ישנם סימנים ראשונים שכבר מצביעים על חזרה למסלול צמיחה

ראש הממשלה בנימין נתניהו מציג תוכנית מענקים במשרד ראש הממשלה בירושלים / צילום: קובי גדעון, לע"מ

משרי הממשלה, דרך יו"ר ועדת הכספים ועד לנגיד בנק ישראל: לא כולם מסכימים עם תוכנית הצ'קים של נתניהו

נגיד בנק ישראל אמר כי "אני חושב שיש דרכים טובות יותר ויעילות יותר לסייע ולהגדיל את הביקושים" ● שר הרווחה איציק שמולי צייץ כי "צריך להנחית את המסוקים על קרקע המציאות לפני שכל אלה מתרסקים"

ישי דוידי / צילום: יונתן בלום

קרן פימי מציפה ערך במגזר החלל, אך סובלת מקשיים בעסקי התעופה שלה

פימי מכניסה את דיסקונט לשותפות באימג'סאט לפי שווי של 187 מיליון דולר ● אחד מהמגזרים שספגו את המכה הקשה ביותר במשבר הקורונה הוא מגזר התעופה, אליו חשופה פימי באמצעות השקעותיה בחברות מנועי בית שמש, תאת טכנולוגיות וגילת לוויינים

ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: Abir Sultan, AP

לקראת החמרת מגבלות בסופ"ש? משרד המשפטים: "למדנו על זה מהתקשורת"

על הפרק הטלת הגבלות נוספות בניסיון לצמצם את ההתפשטות ● בין היתר: צמצום תחבורה ציבורית; הגבלת התקהלות עד 10 אנשים, סגירת בתי הספר של החופש הגדול, סגירת חופי הים וחדרי הכושר ואיסור ישיבה במסעדות ● הצעדים יובאו הערב לאישור הממשלה

חתימת ההסכם / צילום: דוברות ההסתדרות, יח"צ

יו"ר ההסתדרות חתם על הסכם התייעלות בסקטור הטייסים של אל על - בלי נציג שלהם

יו"ר ההסתדרות אמר הערב: "הגענו לנקודת הכרעה במו"מ – להציל את החברה או לתת לה למות. אני גאה בהחלטה שקיבלנו"

ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: קובי גדעון, לע"מ

"כסף ממסוקים"? הצעדים של נתניהו מדרדרים את ישראל לכאוס

הצעדים שראש הממשלה נוקט וגם אלו שהוא נמנע מלנקוט מעידים על אבדן דרך מדאיג ● חלוקת שישה מיליארד שקל היא צעד רע והצמרת המקצועית מגלה מולו חולשה ואוזלת יד

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים -  15 ביוני 2020

אתמול באיכילוב: 13 פצועים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

"גלובס" ובית החולים איכילוב חוזרים לדווח על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

ועידת אופ"ק בג'דה, ערב הסעודית / צילום: Amr Nabil, AP

אופ"ק יעלה את התפוקה בחודש הבא על רקע הביקוש המתאושש לנפט

ארגון יצואניות הנפט צמצם באפריל את תפוקת חברותיו כדי לעצור את הירידה במחיר הנפט ● כעת בעקבות הסרת המגבלות שהגיעו בעקבות מגפת הקורונה במדינות רבות בעולם, הוא מעלה את המכסה היומית ב-1.6 מיליון חביות