גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הזמן תם: ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה

(עדכונים שוטפים) - כדי למנוע תאריך בחירות על חג פורים, 10 במרץ, חברי הכנסת חייבים להצביע בעד חוק פיזור הכנסת ולתקן את מועד הבחירות ל-2 במרץ 2020 ● המשך החקיקה יבוצע אל תוך הלילה, אך בינתיים הדיונים על ההסתייגויות מעכבים את ההצבעות

הצבעה בקריאה הראשונה על חוק פיזור הכנסת ה-22 / צילום: דוברות הכנסת - גדעון שרון, יח"צ
הצבעה בקריאה הראשונה על חוק פיזור הכנסת ה-22 / צילום: דוברות הכנסת - גדעון שרון, יח"צ

24:40

במהלך הדיון בוועדת חוק פיזור הכנסת, נושא ההסתייגויות מעכב את ההצבעות. ח"כ עודד פורר מישראל ביתנו השיג את תמיכת כחול לבן בהסתייגות שהעלה, אשר תחריג מעסיקים פרטיים אשר מטפלים זרים בתחום הסיעוד עובדים בביתם. לפי ההסתייגות, אותם מעסיקים פרטיים לא יצטרכו לשלם שכר יום שבתון לעובדיהם, אשר הנם עובדים זרים ואין להם זכות הצבעה.

בתגובה, זעם חבר הכנסת אחמד טיבי. הוא קיבל בעבר הבטחה בנוגע לביטול חוק קמיניץ (הריסת בתים), אך את החוק הזה, לא ניתן לבטל ללא העברת חוק ממשלתי. מכיוון שהכנסת ה-22 מתפזרת, אין מי שיקיים את ההבטחה (לבטל את החוק) ולפיכך טיבי העלה את הנושא בראשית הערב במסגרת ההסתייגויות לחוק פיזור הכנסת, כאשר טיבי מאיים על שאר חברי הוועדה וחברי הכנסת כי הוא יתקדם ויעלה את הסתייגויות במליאה וימשוך את הזמן, עד שעות הבוקר, בהן כבר לא ניתן יהיה יותר לחוקק את חוק הפיזור. במידה וחוק הפיזור לא יעבור, תאריך הבחירות "יתקע" על ה-10 במרץ, חג הפורים, דבר ששאר הסיעות מוטרדות ממנו. כעת, מתנהל מו"מ פוליטי על השעיית חוק קמיניץ.

24:00

הזמן תם, ישראל הולכת לבחירות שלישיות. המשך החקיקה יבוצע אל תוך הלילה. 

22:23

מליאת הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את הצעת החוק התפזרות הכנסת ה-22 והקדמת הבחירות ברוב של 91 תומכים ללא מתנגדים, ואת הצעת חוק הבחירות לכנסת ה-23 (הוראות מיוחדות) ברוב של 93 תומכים מול 7 מתנגדים, שהם חברי ישראל ביתנו. ראש הממשלה נתניהו נעדר מן ההצבעה. כל ראשי כחול לבן נכחו במליאה בעת ההצבעה.

ח"כ יאיר לפיד אמר במהלך הדיון: "הבחירות האלה הולכות להיות פסטיבל של שנאה ואלימות וגועל. אז תדאגו שהילדים שלכם לא יהיו ליד הטלוויזיה בשלושת החודשים הקרובים, שהם לא יראו מה אומרים להם נבחרי העם. מה שהיה פעם החגיגה הדמוקרטית הגדולה הופך להיות רגע הבושה של הבית הזה. לבחירות האלה יש רק שלוש סיבות - שוחד, מרמה והפרת אמונים".

בני גנץ בהצבעה על הקריאה הראשונה של חוק פיזור הכנסת ה-22 / צילום: דוברות הכנסת - גדעון שרון, יח"צ

הצעת החוק עברה לדיון בוועדה המיוחדת לקראת הכנתה לקריאה שנייה ושלישית. בשעת חצות יפקע המנדט להשגת 61 חתימות להרכבת ממשלה בכנסת ה-22, והמשך החקיקה יבוצע אל תוך הלילה, כאשר בשעות הבוקר יודיע יו"ר הכנסת לנשיא המדינה, שלא הורכבה ממשלה בכנסת ה-22.

22:15

פחות משעתיים לפקיעת הדד-ליין לאיסוף 61 חתימות, בסיעת כחול לבן דורשים מן הליכוד שיתייצבו להצבעה ואומרים להם שאם לא תהיה במליאה נוכחות של חברי הכנסת ושרי הליכוד, הרי שהם לא יטרחו להצביע בעד חוק הפיזור, ותאריך הבחירות ישאר 10 במרץ. בשעה זו, נתניהו, ארדן, ישראל כ"ץ, גלנט, ברקת, דוד אמסלם, נפתלי בנט, אריה דרעי, שרן השכל, אלי כהן, מוטי יוגב ואביגדור ליברמן - אינם נמצאים בבניין הכנסת.

20:35

הייעוץ המשפטי לכנסת עדכן הערב שאין צורך בהשלמת החקיקה עד חצות הלילה. לפי החוק יש לבצע את איסוף 61 החתימות עד חצות, אך בכנסת אין איסוף חתימות הלילה שכן אין הסכמות פוליטיות. את חוק פיזור הכנסת על תיקון תאריך הבחירות וכספי מימון המפלגות ניתן להמשיך ולחוקק עד לרגע בו יודיע נשיא המדינה ליו"ר הכנסת שלא הוגשו לו 61 חתימות. נשיא המדינה ראובן ריבלין מתכנן לעשות זאת ביום ה' (מחר) בשעות הבוקר, כך שאת הליך החקיקה ניתן לקיים במשך כל הלילה.

בשעה זו עדיין נעדרים ממשכן הכנסת מספר פוליטיקאים בכירים, כמו ראש הממשלה נתניהו, השרים גלעד ארדן, נפתלי בנט, אריה דרעי, משה כחלון, ישראל כ"ץ ויובל שטיייניץ. גם חברי הכנסת אביגדור ליברמן ודוד אמסלם אינם נוכחים בכנסת.

17:10

הוועדה המסדרת של הכנסת אישרה ברוב קולות את חוק פיזור הכנסת, ובתוכו גם חוק מימון המפלגות, וכעת יעלה להצבעה בקריאה ראשונה במליאה. ח"כ היחיד שהתנגד להצבעה, היה ח"כ עודד פורר מישראל ביתנו, שטען כי אין צורך להעלות את יחידת המימון לבחירות וכי הוא דורש שיום השבתון ינתן רק לאותם הבוחרים אשר יציגו אישור שהצביעו בפועל. סיעת ש"ס, אשר לפני כמה ימים הוציאה הודעה, שהיא תתנגד להגדלת יחידות המימון, הצביעה בעד הצעת החוק. חברי הכנסת מטעם ש"ס אישרו את הגדלת המימון.

16:20

מהליכוד נמסר בתגובה: "כחול לבן בבולמוס של ספינים, אחרי שהכשילו בכל דרך אפשרית ממשלת אחדות ונכשלו בהקמת ממשלת מיעוט עם אחמד טיבי ואיימן עודה. נותרו עוד כמה שעות. אם כחול לבן יסכימו להחיל את הריבונות על בקעת הירדן והיישובים ביהודה ושומרון, ניתן להקים ממשלה מיד ולמנוע בחירות".

התגובה לא ברורה שכן המידע על ההתייעצויות שמקיים נתניהו הגיע מגורמים במפלגת הליכוד, ומה שמעניין יותר הוא הצבת עוד תנאי לכחול לבן - הסכמה להחלת הריבונות על ההתנחלויות, לא רק על הבקעה, שם יש קונצנזוס אלא על ההתנחלויות כולן. כחול לבן לא יוכלו להסכים לתנאי כזה, והליכוד בהודעתו, מקטין לכן את הסיכוי הקלוש ממילא להסכמה כלשהיא.

15:50

בצהריים דיווחנו כי הצעת נתניהו שלא ליישם את זכותו לבקש חסינות, אך לא לוותר עליה רשמית, נדחתה על ידי כחול לבן. הליכוד הגיב לדחייה במסרים כי המהלכים הסתיימו והדרך לבחירטת סלולה. בשעה האחרונה התבקשו ראשי כחול לבן להמתין להתייעצות פנימית של נתניהו בסוגיית החסינות. עדיין לא ברור אם מדובר בכוונה אמיתית או בתרגיל. בכל מקרה גם אם הסוגיה הזו תיפתר, יש עדיין נושאים לסגור והזמן עד לחצות, מועד פקיעת מנדט הכנסת, מתקצר.

13:50

"שחקני הפוקר הרימו ידיים", זה היה נוסח ההודעה שקיבלנו בתשובה לשאלה על תמונת המצב היום בצהריים. המאמצים כשלו, ואם לא יקרה משהו דמיוני, הבחירות יצאו לדרך, בחירות שלישיות בתוך שנה.

הניסיון האחרון, כך נראה, להגיע בכל זאת להסכמות בין הליכוד לכחול לבן, היה אמש (ג'), עם שתי נוסחאות שהציעו הליכוד ואחד מהפוליטיקאים המתווכים. הצעה אחת ניסתה לפתור את פלונטר החסינות. נתניהו סירב לדרישת גנץ להבטיח כי לא יפעל להסרת חסינותו, ועבור גנץ זהו קו אדום (קו שהציב לו למעשה יאיר לפיד שביקש בכך להוכיח את כוונותיו הלא טהורות של נתניהו).

לפי הנוסחה שהוצעה, נתניהו לא יכריז רשמית על ביטול הכוונה להסיר חסינות, אבל בפועל לא יעשה כן, ואם יעשה, יבוטל ההסכם. ההצעה הסתמכה על התקרבות המועד האחרון שנתניהו יכול לבקש את החסינות, בעוד כשבועיים. בכחול לבן התלבטו, חלק הסכימו, חלק אמרו שמאוחר מדי וחלק מגזרת לפיד, התנגדו ואמרו כי זו התבזות בפני קהל הבוחרים. ההתנגדות התקבלה.

הצעה שנייה שעלתה הייתה בעצם להרוויח עוד זמן, על-ידי הסכמה להטלת הרכבת הממשלה על אישיות מוסכמת, ברוב של 61 כפי שקובע החוק. לפי ההצעה, האישיות תהיה יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, והוא יתחייב כי יפעל אך ורק להקמה של ממשלת אחדות ויפנה את מקומו לראשות הממשלה בהתאם להסכמות שיושגו. יאמר כי ההצעה הזו נשקלת כבר כמה ימים, אדלשטיין עצמו בדק את היתכנותה וקיבל תמיכה מהמחנה הדמוקרטי וממפלגות אחרות. אבל בכחול לבן אומרים כי אדלשטיין יהיה כלי משחק של נתניהו ומה כבר ניתן להשיג אחרי משא-ומתן שנמשך מאז ספטמבר.

במהלך הלילה נמשכו עוד שיחות טלפון, אבל לא נרשמה פריצת דרך, ולפני הצהריים פחות או יותר נדמו הקווים, ומערכת הבחירות תיפתח הלילה רשמית.

האווירה בכנסת היא אווירת נכאים, אפילו מהטחת ההאשמות עייפו במפלגות, והמופע השבועי של ליברמן בישיבת הסיעה, חזר על עצמו עם תגובות צפויות של הרשימה המשותפת והנפגעים האחרים מדבריו.

13:40 

יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, כינס מסיבת עיתונאים בחדר סיעתו בכנסת ואמר כי שתי המפלגות הגדולות - כחול לבן והליכוד - אשמות במצב.

לדבריו, "שתי המפלגות הגדולות, שיחד יש להן 65 מנדטים, נושאות באחריות. את הליכוד עניין לא ממשלה רחבה ולא צרה, אלא ממשלת 61 ללא ישראל ביתנו".

לדברי ליברמן, ישראל ביתנו התנהלה באחריות. "לא פסלנו אף אחד, אך אמרנו שלא ניכנס לממשלה כדי לשבת על כיסא אלא כדי להוביל שינויים", אמר. "פרשתי ממשרד הביטחון בגלל מדיניות הכניעה לטרור. הפקירו את תושבי הדרום".

ליברמן גם לא חסך מילים קשות מסיעת כחול לבן. "כחול לבן התנהלו בצורה מחפירה ורימו את הבוחרים שלהם", אמר בהתייחסו לחיזור של כחול לבן אחרי המפלגות החרדיות.

12:15

לדברי יו"ר כחול לבן בני גנץ, הביקורת על מערכות אכיפת החוק חשובה מאוד, והוא כרמטכ"ל היה נשען על הפרקליטים. "אם המערכת המשפטית לא תהיה בבקרה עצמית עמוקה, נקבל מערכת שתצא מאיזון. המרחק בין ביקורת להשתלחות גדול, והמרחק בין השתלחות להסתה קטן מאוד". 

בני גנץ / צילום: אלעד מלכה

12:00

מליאת הכנסת אישרה את הצעת החוק הפרטית לפיזור הכנסת ה-22 וקביעת תאריך לבחירות לכנסת ה-23. הוועדה המסדרת תכונס בשעה 12:00 לדיון בהקמת הוועדה המיוחדת. בעת ההצבעה במליאת הכנסת שבעת חברי הכנסת של ישראל ביתנו נמנעו. ח"כ אביגדור ליברמן נעדר מן ההצבעה.

11:35

בליכוד הכריעו: הולכים לפריימריז ב-26 בדצמבר.

11:23

מסתמן: הפריימריז לראשות הליכוד ייערכו ב-26 בדצמבר, בכפוף להיתכנות לוגיסטית.

10:55

במקביל לעבודה על חוק פיזור הכנסת כינסה הבוקר ח"כ רויטל סוויד (העבודה) פורום של בכירי עולם המשפט לשעבר לדיון בשמירה על שלטון החוק. שופט העליון לשעבר, ומי שהיה היועץ המשפטי לממשלה אליקים רובינשטיין הביע תהיה על אי פתיחת חקירה נגד נתניהו בנושא הצוללות. "בכל הפורומים הביטחוניים שאני ישבתי בהם, מעולם לא היה מצב בו שר בטחון נותר ללא עדכון בנושא כזה" אמר רובינשטיין.

שר המשפטים לשעבר דניאל פרידמן טען בדבריו שאפילו מנדלבליט, לפני שהיה ליועץ המשפטי לממשלה, חשב שתופרים לו תיק. הוא המשיך וציין שהפרקליטות היא הגוף שמקבל בישראל חסינות מעשית.

פרקליט המדינה לשעבר משה לדור ציין כי נתניהו מנצל את יוקרתו ומעמדו ואת זמן האוויר שכלי התקשורת נותנים לו כדי להשתלח ברשויות אכיפת החוק, כאשר לא טרח לטפל בבעיות הקיימות במערכות מזה עשר שנים: "הוא מעלה אירועים שקרו לפני שנים שאין להם קשר אליו ומנצל את זה כדי לפגוע בהם".

10:28

הוועדה המסדרת בראשות ח"כ ניסנקורן אישרה את הפטור מחובת הנחה, כדי שניתן יהיה לקדם את ההצעה הפרטית עוד היום. החוק יעבור להצבעה בקריאה טרומית במליאה.

10:05

הדיון בוועדה המסדרת של הכנסת לפיזור הכנסת ה-22 החל בקריאה של ח"כ אבי ניסנקורן לשאר חברי הכנסת לכבד את הפורום ולהתחשב בכך שמדובר באירוע חריג ביותר, אשר רוב יושבי משכן הכנסת לא היו רוצים להימצא בו.

ח"כ עודד פורר מישראל ביתנו הציע בפתח הישיבה לבטל את יום השבתון לאנשים שהחליטו לא להצביע, ואותם מועסקים במשק שאינם בעלי זכות הצבעה.

חברי הכנסת מיקי זהר ואבי ניסנקורן השיבו לו כי בעת הזו מעבירים דברים רק בהסכמות רחבות, וכי לא ניתן לשנות את הכללים יותר משכבר מטים אותם.

09:00

הכנסת ה-22 מתפזרת הלילה בחצות 69 ימים אחרי שהושבעה. למרבה המבוכה של הזירה הפוליטית הישראלית, זו לא הכנסת הקצרה בתולדות המדינה, כי אם השנייה הקצרה ביותר. הכנסת ה-21 שברה את השיא כאשר פוזרה בחוק יזום תוך 30 ימים.

חוק יסוד הממשלה קובע כי אם אף אחד מן הצדדים לא מצליח להרכיב ממשלה, וגם לא חבר כנסת אחר פוטנציאלי (בתקופת 21 הימים, השלב השלישי), הרי שהבחירות יערכו פעם נוספת בתוך 90 ימים. כדי למנוע תאריך בחירות על יום חג פורים, העשירי במרץ, חייבים חברי הכנסת להתכנס היום ולהספיק עד לשעת חצות לתקן את מועד הבחירות ולהזיזו קדימה ל-2 במרץ 2020.

במסגרת תיקון החוק, משנים חברי הכנסת גם את אופן מימון המפלגות ומוסיפים תקציב לשימושם במערכת הבחירות הבאה.

הנה ההליך הצפוי בכנסת ב-12 השעות הקרובות:

הוועדה המסדרת בראשות ח"כ אבי ניסנקורן תתכנס בשעה 09:30 לדיון במתן פטור מחובת הנחה להצעת חוק התפזרות הכנסת ה-22, ולהצעת חוק הבחירות לכנסת ה-23.

בשעה 11:00 בבוקר מליאת הכנסת תדון ותצביע על הצעות החוק בקריאה טרומית, שכן מדובר בהצעת חוק פרטית.

לאחר מכן, הוועדה המסדרת תאשר הקמת ועדה מיוחדת שתדון בהצעות החוק לרבות הרכב חברי הוועדה ומליאת הכנסת תאשר בהצבעה את הקמת ואת הרכב הוועדה המיוחדת.

בשעת הצהריים, מליאת הכנסת תדון ותאשר את הצעות החוק בקריאה ראשונה. ולאחר מכן, הוועדה המיוחדת תכונס על מנת להכין את הצעות החוק להצבעה בקריאה שניה ושלישית במליאת הכנסת. מליאת הכנסת תדון ותצביע על הצעות החוק בקריאה שנייה ושלישית.

להצעת החוק יש רוב של הליכוד וכחול לבן, אולם יתכן שסיעות כמו ש"ס וישראל ביתנו יתנגדו לחלקים של שינוי מימון הבחירות.

יצוין כי על פי חוות-הדעת של עו"ד איל ינון, היועמ"ש של הכנסת, שרשרת מעשי החקיקה בהצעת חוק התפזרות הכנסת צריכים להסתיים לפני חצות הלילה. בנוסף, על הוועדה לקבל היתר מיוחד מיו"ר הכנסת על מנת להתכנס במקביל לדיוני מליאת הכנסת.

עוד כתבות

ריד הייסטינגס, מנכ"ל נטפליקס / צילום: Steve Marcus, רויטרס

דוחות נטפליקס: עקפה את תחזיות הרווח, פספסה בגידול במנויים בארה"ב

הרווח הנקי ברבעון הרביעי זינק פי ארבעה ל-587 מיליון דולר וההכנסות צמחו ב-30% ל-5.47 מיליארד דולר ● הגידול במספר המנויים בארה"ב עומד על 550 אלף, מתחת לציפיות ל-589 אלף מנויים נוספים ● נטפליקס הצליחה לעקוף את הציפיות לעלייה במספר המנויים הגלובליים

מייסדי AppsFlyer: מימין לשמאל אורן קניאל ורשף מן / צילום: אפספלייר, יח"צ

עכשיו זה רשמי: אפספלייר גייסה 210 מיליון דולר

החברה, שבודקת יעילות של קמפיינים שיווקים, ביצעה סבב גיוס לפי שווי של 1.4 מיליארד דולר בהובלת הקרן האמריקאית ג'נרל אטלנטיק

גרטה טונברג נואמת בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס / צילום: Denis Balibouse, רויטרס

גרטה טונברג בדאבוס: "אם לא נתייחס למשבר האקלים כאל משבר אמיתי לא נוכל לפתור אותו"

לקראת הכנס, קראה טונברג למנהיגי העולם לנטוש את כלכלת הדלק המאובנים: "אנו דורשים כי בפורום השנה המשתתפים יפסיקו באופן מיידי את כל ההשקעות בחיפושי ומיצוי דלק מאובנים, יסיימו מייד את כל סובסידיות דלק המאובנים ויחדלו באופן מיידי ומוחלט מדלק מאובנים"

ישי דוידי / צילום: יונתן בלום

מגדילה את המינון: קרן פימי תגדיל את החזקותיה בקמהדע בהשקעה של 25 מיליון דולר ותחזיק ב-21% ממניותיה

עמיר לונדון, מנכ"ל החברה: "הסכום ישמש לרכישות ולפיתוח עסקי; החברה תמשיך להיות רווחית ולייצר מזומנים בשנים הקרובות" ● לפני כחודשיים השקיעה קרן הפרייבט אקוויטי 30 מיליון דולר תמורת 12% ממניות קמהדע, והפכה לבעלת המניות הגדולה בחברה

מעצר, אילוסטרציה \ צילום: שאטרסטוק

סין: ראש האינטרפול לשעבר נשלח ל-13.5 שנים בכלא

זאת באשמת קבלת שוחד, יותר משנה אחרי שהוא נעלם באופן דרמטי כשהוא עדיין מחזיק בתפקיד הבינלאומי שלו

טים קוק, מנכ"ל אפל / צילום: Che liang, רויטרס

טים קוק: מערכת המיסוי הגלובלית צריכה להשתנות

מנכ"ל אפל אמר את הדברים דווקא בעת שקיבל פרס מרשות אירית שאחראית על משיכת חברות זרות למדינה ● "אני בהחלט האדם האחרון שיגיד שהמערכת הנוכחית מושלמת, ואני מקווה שה-OECD יצליחו למצוא פתרון אחר. אנחנו מאוד רוצים שזה יהיה הוגן"

משה (בוגי) יעלון ובני גנץ  / צילום: אלעד מלכה

הזיגזג של גנץ: מה המדיניות של יו"ר כחול לבן לגבי סיפוח בקעת הירדן?

הבוקר, במהלך סיור של חברי סיעתו במועצה האזורית מגילות בצפון ים המלך ובבקעת הירדן, אמר גנץ: "לאחר הבחירות אנחנו נפעל להחלת הריבונות על בקעת הירדן" ● לפני שבועיים בלבד גנץ חשב אחרת ואף התבטא פומבית בנושא

קלאוס שוואב / צילום: רויטרס

מייסד כנס דאבוס: "זה לא פייר להגיד שאנחנו מנותקים מהבעיות של העולם האמיתי"

כנס דאבוס ה־50 נפתח בשוויץ ● הכנס השנתי, שבו הון ושלטון מתערבבים בו האחד בשני, מתמקד השנה במשבר האקלים העולמי ● "אנחנו זקוקים לשיתוף-פעולה קבוע בין המגזר הציבורי והפרטי, כדי לעדכן בצורה מתמשכת את חוקי המשחק", אומר קלאוס שוואב

חניון בתל אביב/ צילום: איל יצהר

35 דולר לשעתיים בניו יורק: כמה משלמים בעולם על חניה

בדיקה של מחירי החניה בעולם שנערכה ע"י אפליקציית Parkopedia מגלה כי בראש הדירוג נמצאות ניו יורק וערים גדולות באוסטרליה ● היכן ממוקמת ישראל ביחס לעולם, ואיך הגיע מחיר חודשי ממוצע של שכירת חניה בחניון בישראל ל-202 דולר?

נמל חיפה / צילום: איל יצהר, גלובס

ועדת השרים אישרה את הפרטת נמל חיפה; התנאי: הזרמת הון של מיליארד שקל

מדובר בנמל השלישי בישראל שיעבור לידיים פרטיות • המתמודדים הצפויים: מספנות ישראל וחברות מסין • על רקע ההפרטה, חשש מתחרות מול נמל המפרץ החדש שייפתח ב–2021

יצחק הרצוג / צילום: תמר מצפי

גולשת נאלצה להתנצל על שיתוף פוסט מכפיש נגד יצחק הרצוג

זאת במסגרת פשרה בתביעת לשון הרע שהגיש יו"ר הסוכנות היהודית נגד שני גולשים בגין טקסט מכפיש ששיתפו בנוגע לו ולאמו אורה

ניר דגן / צילום: תמר מצפי

הטלטלות בארקיע נמשכות: המנכ"ל ניר דגן פורש; אמיר ארז ימונה למנכ"ל החדש

(עדכון) - דגן, שכיהן כמנכ"ל ארקיע בשש השנים האחרונות, יוחלף ע"י מנכ"ל פזגז לשעבר ● ארקיע עוברת טלטלה בחודשים האחרונים בעקבות סגירת שדה דב והירידה בביקוש בטיסות לאילת, התחרות מול חברות לואו קוסט בקווים לאירופה והאכזבה מהפעילות בטיסות להודו ולבנגקוק

פארק התעסוקה כפיר  / הדמיה: ויו פוינט

משרד השיכון יצא במכרזים לקניון ולשטחי תעסוקה בבית שמש

בחודש הבא יפורסמו שני מכרזים להקמת מבנים מניבים בעיר; האחד הינו פארק תעסוקה וקניון ראשון בעיר, השני הוא קרקע לבניית קניון ובניין משרדים חדשים ● ראשת העיר: "בית שמש טובה לעסקים - העירייה מזמינה יזמים וחברות עסקיות לקחת חלק במכרזי משרד השיכון ומתחייבת לאפשר להם מסלול ירוק, ללא ביורוקרטיה וללא חסמים מיותרים"

השפעה ניכרת על מצב החיסכון הפנסיוני  / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

השנה הכי טובה לחוסכים לפנסיה מאז 2009: איפה הכי השתלם לשים את הכסף ומי הקרנות המנצחות

התשואות הענפיות הממוצעות שרשמו אפיקי החיסכון לטווח ארוך בשנה שעברה היו בשיעורים שבין 11.25% ל-12.7%, ורבים מהגופים בתחום אף הצליחו להכות את השיעורים הגבוהים האלה ● מנתונים שאסף "גלובס" עולה כי הקרנות הוותיקות רשמו תשואות שנתיות גבוהות במיוחד ועקפו את החדשות

מתוך סדרת הכתבות "משחקים באש" של השיקגו טריביון / צילום: יחצ

תקשורת צורמת: עיתונאי "שיקגו טריביון" מנסים להחליף את בעלי העיתון

עיתונאי "שיקגו טריביון" מחפשים בעלים חדשים עקב החשש מפעולות עתידיות של קרן הגידור שהפכה באחרונה לבעלת המניות הגדולה בחברה

חלוקת רכוש לא שוויונית/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

אופציות וביטקוין במקום הרכב והדירה: איך אפשר לחלק בין בני זוג נכסים כלכליים חדשים שקשים להערכה?

בניגוד לרכב או לדירה המסורתיים, לסוגי רכוש "חדשים" - בהם מטבעות וארנקים דיגיטליים וכן אופציות ומניות בחברות הייטק - אין ערך קבוע, וערכם יכול להשתנות מדי יום מחדש ● האם שופטי בית המשפט לענייני משפחה מסוגלים להתמודד עם הסוגיות החדשות?

“רובע החדשנות” בב”ש / הדמיה: HQ אדריכלים

באר שבע רוצה להקים רובע חדשנות. לא ברור מי יתקצב אותו

העירייה תגדיר ותפתח אזור ממוקד שישמש נקודת מפגש מרכזית, האוניברסיטה ובית החולים יורידו גדרות ומשרדי הממשלה יעסקו ביחסי ציבור • תוכנית "רובע החדשנות" של בירת הנגב שמבקשת ליצור "אקוסיסטם" לרעיונות פורצי דרך נחשפת וחושפת בטן רכה: חוסר במימון

שלטי מכירה והשכרה בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

דעה: אם על הנייר לרבים עדיף לשכור דירה, למה מעטים בישראל בוחרים בכך?

המדינה תורמת להנחה שלגור בשכירות זה לא טוב ולא ראוי, ודוחפת את הצעירים לרכוש דירות חרף הקשיים הכלכליים הרבים שמהלך כזה צופן ● דעה

אסדת מאגר לוויתן./ צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

הופסקה הפקת הגז בקידוח לוויתן בשל בעיה טכנית

בנובל אנרג'י עדכנו שזוהתה "התרעה על לחץ נמוך בחלק מהמערכות על גבי האסדה" ● בחברה מעריכים כי פעילות הזרמת הגז תחודש מחר

פטנט/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

שותפים ועורכי פטנטים חדשים במשרד פרל כהן צדק לצר ברץ

פירמת עורכי הדין ועורכי הפטנטים הודיעה על צירופם של תשעה שותפים ועורכי פטנטים בכירים (מהם שמונה שותפות), שמצטרפים ל-72 השותפים במשרד