גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לקראת השבוע בשווקים: סין וארה"ב צפויות לקבוע מועד לחתימה; "הדרך להסכם סחר כולל עדיין רחוקה"

אחרי זינוק של 11% מהשפל באוגוסט, האם הליש"ט תמשיך לזנק על רקע הברקזיט המתקרב? ● הדרמה בשוק הריפו נמשכת ● שלל נתוני מאקרו יפורסמו בעולם, בהם הריבית ביפן והייצור בסין ● בשוק המקומי, בנק ישראל ימשיך להתערב בשוק המט"ח ● התחזית השבועית של "גלובס"

שי ג'ינפינג, נשיא סין, ודונלד טראמפ, נשיא ארה"ב / צילום: KEVIN LAMARQUE, רויטרס
שי ג'ינפינג, נשיא סין, ודונלד טראמפ, נשיא ארה"ב / צילום: KEVIN LAMARQUE, רויטרס

המסחר בשוקי העולם צפוי להיפתח מחר (ב') בסימן ההסכמות אליהם הגיעו סין וארה"ב לגבי השלב הראשון בהסכם סחר, עליו המעצמות צפויות לחתום בהמשך. המדדים המובילים בוול סטריט ננעלו בסוף השבוע האחרון ברמת שיא כל הזמנים על רקע האופטימיות, אם כי בשוק מעריכים כי הסכם הסחר לא מחדש הרבה, מעבר לדחיית המכסים שתוכננו להיכנס לתוקף היום. 

הפד השאיר בשבוע שעבר, כצפוי, את הריבית ללא שינוי ברמה של 1.50%-1.75%. יו"ר הפד, ג'רום פאוול, ציין שהן כלכלת ארה"ב והן מדיניות הפד נמצאות ב"מקום טוב". המסר שעולה מהפד הוא שהריבית תיוותר בטווח הקרוב ללא שינוי, אלא אם כן יהיו שינויים מהותיים במצבה של הכלכלה. גם בגוש האירו לא צפוי שינוי בריבית בחודשים הקרובים. בהחלטת הריבית הראשונה של כריסטין לגארד כיו"ר הבנק המרכזי, הריבית נותרה ללא שינוי, והריבית על הפיקדונות נותרה ברמה שלילית של 0.5%. 

אלו האירועים שצפויים לרכז עניין השבוע:

1. הסכם הסחר - מתי יחתמו המעצמות על השלב הראשון?

מסיבת העיתונאים שנערכה על ידי נציגי המשלחת הסינית ביום שישי האחרון נתנה את הגושפנקא להסכמות על השלב הראשון בהסכם הסחר מול ארה"ב. הנשיא טראמפ לא יישם את הטלת המכסים בשיעור 15% שאמורים היו להיכנס היום לתוקף, וארה"ב תחתוך ב-50% ל-7.5% את גובה המכסים שהטילה ב-1 בספטמבר על מוצרים סיניים בהיקף של 120 מיליארד דולר. עם זאת, ארה"ב הותירה ללא שינוי את המכסים בגובה של 25% על רשימת סחורות סיניות בשווי 250 מיליארד דולר.

לעומתה, סין ביטלה את מכסי הנגד שאמורים היו להיכנס לתוקף גם הם ביום ראשון, כולל מכס בסך 25% על מכוניות אמריקאיות, ותתחייב לייבא כל שנה מארה"ב מוצרים חקלאיים בערך של 40 מיליארד דולר, המהווים תוספת של כ-16 מיליארד דולר לעומת היבוא השנתי של מוצרים אלה כיום. סין גם צפויה להתחייב להידוק הפיקוח על שמירת זכויות הקניין הרוחני. כלכלני בנק פועלים כותבים בהקשר זה, כי "למרות ההתפתחות החיובית, חשוב לזכור שמדובר בפרק הראשון של מה שמתוכנן להיות הסכם סחר בין שתי המדינות, והדרך להסכם סחר כולל עדיין רחוקה מאד. אנו מעריכים שהמתיחות בין הצדדים תימשך על רקע המאבק על הדומיננטיות הכלכלית והטכנולוגית בעולם. ההסכם שייחתם כנראה בינואר אינו מתייחס לכל הסוגיות שיוצרות מתיחות גדולה בין המדינות".

2. הליש"ט מזנק לקראת הברקזיט

הניצחון המוחץ שנרשם למפלגת השלטון השמרנית בבריטניה הקפיץ את הליש"ט הבריטית בחדות כבר עם פרסום תוצאות המדגם, ובכך השלים המטבע התחזקות של כ-11% לעומת השפל שנרשם באוגוסט. מפלגתו של ראש הממשלה בוריס ג'ונסון קיבלה רוב גדול של 365 מושבים בפרלמנט הבריטי (לעומת 203 למפלגת הלייבור), מה שיאפשר ככל הנראה לבריטניה לצאת מהאיחוד האירופי עד סוף חודש ינואר הקרוב. עם זאת, בשוק יעקבו מקרוב לגבי הפרטים המדויקים של היחסים החדשים בין שני הצדדים.

3. שוק הריפו: הפד שוב מרחיב

בספטמבר האחרון נרשמה דרמה בשוק הריפו והפד נאלץ להזרים למערכת הפיננסית עשרות מיליארדי דורלים. הדעה הרווחת היתה כי מדובר באירוע זמני וטכני, אם כי ככל שעובר הזמן הפד נאלץ להזרים עוד ועוד מיליארדים למערכת הפיננסית. "לא רק שלא היה מדובר על אירוע זמני אלא שבעיית הנזילות בשווקים חמורה מכפי שהיה נדמה קודם לכן כאשר בעיית הנזילות בשווקים היא תוצאה שילוב בין רגולציה על הבנקים, הגדלת היצע האג"ח הממשלתיות והמרדף אחר תשואות בשווקים", כותב אורי גרינפלד, הכלכלן הראשי של פסגות. "מצד אחד, הבנקים מדורגים בסוף השנה לפי היקף הנזילות העודפת שלהם ומקבלים ציון שנקרא Global systematic international bank, שנועד למנוע קריסה של בנק שהוא גדול מדי מכדי ליפול. ככל שהבנק מחזיק בסוף השנה יותר נזילות כך גם הציון שלו יהיה טוב יותר, מה שיאפשר לו לאחר מכן תשואה על ההון גבוהה יותר. לכן, לקראת סוף השנה הבנקים לא ממהרים לוותר על הנזילות שלהם ובכך יוצרים מחסור בהיצע נזילות בשוק הריפו.

"מהצד השני, גופים שונים ובכללם קרנות גידור ממונפות שחייבים נזילות באופן שוטף מוצאים את עצמם נאלצים לשלם ריביות גבוהות תמורת הנזילות ונקלעים לקשיים. לכן, בסוף השבוע הפד הודיע כי עד אמצע ינואר הוא יזרים לשווקים דרך מכרזי הריפו עוד 500 מיליארד דולר (!!!) משמעות ההכרזה היא שבעוד חודש מאזן הפד יחזור לעמוד על 4.5 טריליון דולר, אותה רמה בה עמד לפני שהפד החל בתהליך צמצום המאזן, אי שם בשלהי 2017. החדשות הרעות: בלון הניסוי של הפד לעשות "נורמליזציה" בשווקים התפוצץ. החדשות הטובות: הפד חוזר לנפח את הבלון הישן שלו ולא יתן לאף גוף פיננסי לקרוס בגלל מחסור בנזילות", סיכם גרינפלד.

4. מאקרו

לאחר שמפלגת השלטון בסין סיימה שלושה ימי דיונים לקראת גיבוש התוכנית הכלכלית לשנים הקרובות, מחר צפויים להתפרסם נתוני הייצור התעשייתי לחודש נובמבר. התחזיות הן לעלייה של 5%. 

בגרמניה יפורסם מחר מדד מנהלי הרכש במגזר הייצור לחודש דצמבר, ולפי התחזיות המדד צפוי להצביע על עלייה ל-44.5 נקודות. עדיין מדובר בקריאה שמסמנת את התכווצות הפעילות הכלכלית. בבריטניה יפורסם מחר מדד מנהלי הרכש למגזר הייצור והשירותים. ביום שלישי יפורסמו בבריטניה נתוני השכר הממוצע לשעה לחודש אוקטובר.

בארה"ב יפורסמו ביום שלישי נתוני אישורי הבנייה לחודש נובמבר, ונתוני התחלות הבנייה לחודש נובמבר. בנוסף יפורסם בארה"ב סקר מחזור משרות פתוחות ותעסוקה לחודש אוקטובר. 

ביום רביעי יפורסמו נתוני האינפלציה בגוש האירו לחודש נובמבר. בארה"ב יפורסמו ברביעי נתוני מלאי הנפט הגולמי.

ביום שישי יפן תפרסם את החלטת הריבית, על רקע הזרמות ההון שמבצע הבנק המרכזי למערכת הפיננסית, ולאחר ההודעה יקיים הבנק מסיבת עיתונאים. באותו היום גם בריטניה תפרסם את החלטת הריבית, ועיני המשקיעים נשואות לדברי הבנק המרכזי נוכח הברקזיט המתקרב. 

בארה"ב יפורסם בחמישי מדד הייצור של פילדלפיה, כאשר הצפי הוא לקריאה של 8 נקודות. עוד יפורסמו בארה"ב נתוני מכירות הבתים הקיימים בחודש נובמבר. ביום שישי יפורסמו בבריטניה נתוני הצמיחה לרבעון השלישי של השנה.

5. בנק ישראל ימשיך להתערב בשוק המט"ח

בנק ישראל ממשיך לרכוש מט"ח ומעביר מסר לשוק שלא יהסס לרכוש מט"ח גם בהיקפים נוספים של 3-5 מיליארד דולר, בכדי לקזז את השפעת כניסת המט"ח לישראל בעקבות ההצטרפות למדד ה-WGBI, כך פורסם ב"גלובס" ביום חמישי האחרון.

על-פי נתונים מעודכנים שמפרסמת היום הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה נרשמו בחודש אוקטובר במשק 97.6 אלף משרות פנויות (לעומת 97.4 אלף בחודש הקודם). שיעור המשרות הפנויות עומד על כ-3.42% (לעומת 3.43% בחודש קודם).

בתוך כך, יצוא שירותי ההייטק של ישראל רשם ברבעון השלישי של השנה גידול של 12% לעומת התקופה המקבילה ב-2018.

עוד כתבות

יגאל עמיר  / צלם: אריאל ירוזלימסקי

ועדת הבחירות פסלה את רשימת "משפט צדק" של אשתו של יגאל עמיר

את בקשת הפסילה הגיש ח"כ איציק שמולי מהעבודה-גשר-מרצ ● לריסה טרימבובלר, אשתו של יגאל עמיר, רוצח רה"מ יצחק רבין, הצהירה עם הקמת המפלגה כי מטרתה להביא לשחרורו של עמיר ● גם פסילה זו תובא להחלטה סופית של ביהמ"ש העליון

בני גנץ / צילום: אלעד מלכה, יח"צ

בני גנץ: אביא את תוכנית המאה לאישור הכנסת בשבוע הבא

יו"ר כחול לבן אמר הערב כי "התוכנית משקפת נאמנה את עקרונות כחול לבן" ● השליח המיוחד של טראמפ למזרח התיכון ג'ייסון גרינבלט: "לא חושב שיהיה לראש הממשלה זמן לעסוק בסיפוח לפני הבחירות"

פסל השור המפורסם בוול סטריט/ צילום: רויטרס, CARLO ALLEGRI

עליות בוול סטריט לאחר החלטת הריבית; גילת יורדת ב-6%

הפד הותיר את הריבית ללא שינוי ● אפל מובילה את העליות בעקבות הדוחות הטובים ● מניית בואינג מטפסת למרות שדיווחה על הפסד שנתי ראשון מאז 1997 ● ● דוחות טובים למקדונלד'ס ולג'נרל אלקטריק שנוסקת 8%

חיים כץ / צילום: יוסי זמיר

מנדלבליט: "יש לדחות את בקשת החסינות של חיים כץ"

היועץ המשפטי לממשלה מסר ליו"ר ועדת הכנסת כי הוא לדעתו יש לדחות את הבקשה מאחר ש"לא מתקיימת לגבי ח"כ כץ אף אחת מארבע העילות המפורטות בחוק חסינות חברי הכנסת"

רוכבי אופניים בחירונה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

רוכבי האופניים מכניסים את שוק הנדל"ן הספרדי להילוך גבוה

שטף של חובבי רכיבה מניע את הפיתוח של נכסים להשכרה בעיר הספרדית – והמחירים עלו השנה ב-15%

מתקפות הסייבר הולכות ומתעצמות/צילום: Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב

פרשנות: כדאי להתרגל - אירועי סייבר ימשיכו לקרות בגלל ההכרח להתקדם

המעבר לדיגיטציה, לשירות מיידי ומקוון, יצר וייצר עוד אירועי זליגה רבים - בין אם כתוצאה מטעות אנוש, כפי שנראה לפי שעה שקרה בפייבוקס, ובין אם בעקבות חדירה מכוונת של האקרים פרטיים ואולי גם של ממשלות זרות ועוינות

גג היקב / צילום:

הגשמים הסתיימו: מי ייקח אחריות על הגג שקרס ביקב ההיסטורי של מקווה ישראל?

רונן צפריר, מנכ"ל מקווה ישראל: "זה לא הגיוני ששיפוץ יקב היסטורי, אייקון ברמה לאומית, ימומן מכספי תלמידים" ● במועצה לשימור אתרים מסבירים כי מדובר באסון שווה-ערך להרס כנסיית נוטרדם בפריז

נעמה יששכר / צילום: רויטרס

בדרך הביתה: פוטין אישר את בקשת החנינה של נעמה יששכר

אחרי שפנייתה קיבלה את אישור ועדת החנינות ומושל מוסקבה, נשיא רוסיה העניק חנינה לצעירה הישראלית ● היא תשוב לארץ יחד עם אמה במטוס ראש הממשלה, עם שובו מהביקור מוסקבה ● האם יפה סיפרה כי זהו רגע שהיא חיכתה לו כמעט שנה: "כל מה שאני רוצה זה לחבק את הבת שלי"

מלון דן אילת / צילום: סיון פרג'

הלובי נעלם, הבר גדל: בעלי רשתות המלונות חושפים את השינויים בענף ומה שעומד מאחוריהם

המלונות בארץ עוברים שינוי תכנוני ועיצובי גדול, ממקום לינה לחוויית אירוח ● כמה מבעלי הרשתות מספרים על ההשקעה בחללים הציבוריים ובפרטים הקטנים ● "היום אנשים בוחרים מלון לפי כמה עוקבים יש לך באינסטגרם וכמה אתה מגניב" ● פרויקט מיוחד

מנכ"ל אפל, טים קוק  / צילום: Hahn Lionel/ABACA, רויטרס

פרשנות - דוחות אפל מספקים תזכורת: הדבר שענקית הטכנולוגיה הכי טובה בו - ייצור מכשירים

אייפון 11 והאוזניות החדשות סידרו לאפל רבעון מצוין, אך מה עם המעבר למודל העסקי החדש? ● ההכנסות משירותים איכזבו ואולי הגיע הזמן לתהות לגבי שווי החברה

ישי דוידי / צילום: איל יצהר

גילת נמכרת ל-Comtech מארה"ב בעסקת מזומן ומניות תמורת כ-577 מיליון דולר

70% מהתמורה תשולם לבעלי המניות של גילת במזומן, והיתרה תינתן במניות קומטק ● עם השלמת העסקה יחזיקו בעלי המניות של גילת ב-16.1% מהחברה הממוזגת ● פימי יוצאת מההשקעה בתשואה של יותר מפי 2.5

קאר שולץ, מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

טבע קיבלה אישור ה-FDA למזרק האוטומטי של תרופת המיגרנה שלה

התרופה עצמה אושרה לשיווק בארה"ב לפני כשנה וחצי, וכעת טבע תוכל לשווק אותה יחד עם המזרק האוטומטי, שצפוי להיות זמין למטופלים החל מסוף הרבעון הנוכחי או תחילת הרבעון הבא ● בשלב זה מחיר המזרק עדיין לא נקבע, והחברה לא מספקת הערכות בדבר השפעת האישור על מכירות התרופה

בריטיש איירווייס / צילום: יחצ

בריטיש איירוויס לא לבד: חברות תעופה נוספות מפסיקות טיסות לסין

אחרי שבירטיס איירוויס הודיעה על ביטול מיידי של כל הטיסות שלה לסין, חברות נוספות יוצאות בצעד דומה, בהן יונייטד איירליינס, אמריקן איירליינס ולופטהנזה

מנכ"ל מיקרוסופט סאטיה נאדלה,/ צילום: רויטרס Sergio Perez ,

דוחות מיקרוסופט הלילה: "מתחילה לסגור את הפער במחשוב ענן"

ענקית המחשוב תפרסם לאחר המסחר את תוצאותיה לרבעון ● אנליסטים צופים לה הכנסות של 35.7 מיליארד דולר, צמיחה שנתית של 10%, ורווח למניה של 1.3 דולר

ח"כ היבא יזבק / צילום: איציק הררי, ועדת הבחירות המרכזית

ועדת הבחירות פסלה את מועמדותה של היבא יזבק; יזבק: "לא התכוונתי להלל את השימוש באלימות"

הפסילה עברה ברוב של עשרים ושמונה בעד ושבעה נגד ● נציגי כחול לבן והעבודה הצביעו בעד וכך גם כל נציגי יהדות התורה ● ועדת הבחירות המרכזית לכנסת דחתה את בקשת מפלגת עוצמה יהודית לפסול את הרשימה המשותפת

נמרוד שפר / תמונה: יחצ

הנהלת התעשייה האווירית מקדמת הקצאת מניות לעובדים במסגרת הנפקת החברה

על-פי כללי רשות החברות העובדים יקבלו 3% מסך המניות שיונפקו ● ועד העובדים דורש הלבנת חריגות שכר בתמורה להסכמתו להנפקת 25% ממניות התעשייה האווירית

מי בעלי העניין שמימשו מניות ב-2.5 מיליארד שקל במחצית הראשונה של 2019? / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

ליאון ביאליק, ממייסדי אודיוקודס, מכר מניות בהיקף של כ-10 מיליון דולר

ביאליק נותר עם החזקה של 10.3% בחברה ● בשנת 2019 מניית אודיוקודס זינקה ב-160%

יצחק לביא שי לביא וגלעד אלגור / צילומים: אתר החברה

שוק המימון החוץ בנקאי רותח, שווי החברות בשיא ואורשי מקדמת הנפקת מניות ראשונה לציבור

שווייה של אורשי, אשר לה תיק אשראי של יותר מ-300 מיליון שקל, מוערך לצורך גיוס עתידי ב-300-250 מיליון שקל ● גם חברת מלרן, המתמקדת במתן אשראי לעסקים במגזר הערבי, בוחנת הנפקה ראשונית של מניות

מייסדי ווייז, משמאל לימין: אהוד שבתאי, נועם ברדין ואורי לוין, בעת הענקת פרס רומאנסיאנו / צילום: קובי קנטור

קהילת המפתחים של Waze נגד המייסד: "ניכס לעצמו פרויקט שלא היה שלו"

שניים מהשותפים בקהילת המפתחים הגישו תביעה נגד ווייז וגוגל ישראל לקבל את חלקם היחסי בקניין הרוחני של החברה • לטענתם, לפי הצהרותיו של המייסד אהוד שבתאי, הפרויקט FreeMap, ששינה מאוחר יותר את שמו לווייז, היה שייך לקהילה, והוא לא התכוון למסחר אותו

תביעה, אילוסטרציה \ צילום: שאטרסטוק

תביעה נגד משפחת הרב אליעזר ברלנד: שלשלה עשרות מיליוני שקלים של תרומות לצרכיה האישיים

תביעת המפרק של עמותת של קהילת "שובו בנים", בסך 50 מיליון שקל, מופנית כלפי אשתו של הרב, בנו ונכדו ● מהתביעה עולה כי מנהיג הקהילה ברלנד, שהורשע ונאסר בגין מעשים מגונים, הניע את קבלת התרומות, ואילו בני משפחתו היו אמונים על משיכת כספי העתק לצורכי המשפחה, ובודדו אותו מסביבתו הקרובה