גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הצפון הישן מתעורר למציאות חדשה

הצפון הישן היה מאז ומעולם אחד ממוקדי הנדל"ן החמים ביותר בתל אביב ● תכניות הפיתוח של הרכבת הקלה, יחד עם מימושן של תכניות הפיתוח העירוניות הופכות אותו לאטרקציה נדל"נית של ממש

פרויקט קליי 18, תל אביב של חברת אנשי העיר / הדמיה: יח"צ
פרויקט קליי 18, תל אביב של חברת אנשי העיר / הדמיה: יח"צ

הכתבה בשיתוף אנשי העיר

האזור המקיף את כיכר המדינה ומשתרע עד לדרך נמיר במזרח, היה מאז ומעולם אחד מהמתחמים האהובים בתל אביב, בזכות שילוב של כמה יתרונות:

המיקום שלו מאפשר הגעה מהירה ונוחה לכל האטרקציות בעיר - מהנמל וחוף מציצים במערב, רוטשילד והבימה בדרום, פארק הירקון בצפון וכמובן, כיכר המדינה ומתחם באזל. לצד כל אלה, זהו המתחם היחיד שנהנה מיציאה מידית לאיילון, מבלי לחצות את העיר.

מערכת החינוך והשירותים העירוניים המצטיינים באזור מעניקים את הסביבה האידאלית למשפחות כמו גם לזוגות בוגרים המעוניינים בחיים אורבניים מלאים ומספקים ואופי הבנייה הנמוכה, יחד עם גינות קהילתיות וצמחייה עשירה, יוצרות אווירה ירוקה ופסטורלית.

כל אלה מביאים לביקוש גבוה ויציב במתחם, המתורגם גם לרמת המחירים: נכון ליולי 2019, המחיר הממוצע לדירה במתחם עומד על כ-3.4 מיליון שקלים, לעומת מחיר ממוצע של 2.9 בכלל העיר, כלומר - פער של כ-17% לטובת הצפון הישן.

הרכבת הקלה מביאה את השכנים החדשים לצפון הישן

הצפון הישן קיבל בשנת 2018 חזון תכנוני חדש, במסגרת תכנית הרבעים של עיריית תל אביב, שכללה אותו ברובע 4. במסגרת התכנית, הוגדרו תכניות הפיתוח וההתחדשות העירונית במתחם ואת האופי האורבני שלו. נקבע גם כי האופי הייחודי של המתחם ישמר באמצעות הגבלת הגובה של הבניינים ושימור הריאות הירוקות.

תכנית זו באה במקביל לפיתוחו של הקו האדום של הרכבת הקלה, שיעבור בגבול המזרחי של המתחם ויחבר את התושבים באזור לחזון תחבורתי חדש, המאפשר הגעה מהירה ונוחה לפתח תקווה במזרח וליפו בדרום.

סביר להניח כי הקרבה לקו האדום תביא לעלייה בביקוש ובמחירי הדירות. מחקרים בינלאומיים הבודקים את השפעתה של תחבורת המונים מציינים כי נכסים הממוקמים במרחק של עד חצי קילומטר מתחנת הרכבת הקלה נהנים מהשבחת ערך משמעותית הנעה בין 10-20%.

כדי להבין את פוטנציאל ההשבחה, כדאי להציץ בהשפעה של הקו האדום של הרכבת הקלה בירושלים על שכונת בית הכרם היוקרתית בעיר, שם עלו המחירים בשנים 2010-2015 ב-45%, לעומת ממוצע ארצי של 20% באותן השנים.

פרויקט קליי 18, תל אביב של חברת אנשי העיר / הדמיה: יח"צ

העתיד כבר כאן!

פרויקט קליי 18 של חברת אנשי העיר, מהווה דוגמה טובה לעתיד החדש של הצפון הישן: זהו הפרויקט הראשון שעיריית תל אביב אישרה ברובע 4, והוא ממוקם באחד מהרחובות הפנימיים, הנמצאים בין ציר נמיר במזרח ובין כיכר המדינה במערב והדרך אליו רצופה בגינות שכונתיות ועצים מוריקים. בפרויקט 24 דירות ב-9 קומות, בתמהיל של 2-5 חדרים, עם מרפסות רחבות ידיים ומחסן וחניה מקורה לכל דירה.

לפרטים נוספים על פרויקט קליי 18>>

האדריכל גל מרום, שתכנן את הפרויקט מעיד כי לפני תחילת העבודה עליו, הוא וצוותו עסקו בהתבוננות ברחוב ובאופיו, שהובילה לגיבוש החזון האדריכלי. "כאשר אנו מתכננים פרויקט בלב תל אביב, אנחנו חשים אחריות גדולה למורשת האדריכלית ולהיסטוריה של הרחוב, לה אנו מעניקים פרשנות בהווה, תוך מחשבה על הרלוונטיות של הבניין לעתיד הרחוק. לכן, הפרויקט מתוכנן באופן ששומר על המרקם העירוני באזור - בנייה רוויה בגובה נמוך, קווים נקיים וחיבור בינו ובין הרחוב.

"הטיח התל אביבי היווה את ההשראה לעיצוב חזיתות הבניין וגם לו נתנו פרשנות עכשווית באמצעות שימוש בלוחות פייבר צמנט (חומר חיפוי מתקדם המהווה סגסוגת של מלט וזכוכית) לבן, המעניק בידוד טרמי ואקוסטי גבוה מחד, ושומר על הצבע הלבן והמרקם החלק לאורך זמן מאידך.

"שילבנו פתחים ארוכים במיוחד מגובה הרצפה ועד התקרה על מנת לאפשר לכמה שיותר אור להיכנס לדירה ולשמור על פונקציונליות מקסימלית בעיצוב הפנים שלה; המרפסות פונות לרחוב, תוך שמירה על מרחב מקסימלי המעניק תחושה של מרחב ונוף. כל אלה יצרו למעשה דירות שהן מעין וילה עירונית בבניין, המהווה חלק בלתי נפרד מהרחוב והעיר".

מתחברים לאופי, מבינים את הפוטנציאל

אז מי יהיו הדיירים החדשים בצפון הישן? רון חן - מנכ"ל החברה הבונה את הפרויקט מספר: "מגיעים אלינו רוכשים שמכירים ואוהבים את הצפון הישן. חלקם זוגות בוגרים שחיו כאן לפני שהקימו משפחות ועברו מחוץ לתל אביב לבתים פרטיים ועכשיו הם רוצים לחזור ולגור במקום שמציע להם לחזור ולהתאהב בתל אביב ובקצב שלה. חלקם משפחות תל אביביות שמתגוררות באזור ורוצות להמשיך וליהנות מכל מה שיש לאזור להציע, ובמקביל ליהנות מדירה יוקרתית בבניין מודרני, ששומר על האופי הייחודי של השכונה. לכל אלה מצטרפים המשקיעים שפועלים בתל אביב ומכירים את הביקושים באזור מקרוב.

כולם מתחברים לאופי הייחודי של הפרויקט ששואב את ההשראה שלו מהמקום בו הוא נמצא. מהיתרונות העצומים במיקום שלו, ומכירים בפוטנציאל הגלום בפיתוח העתידי שלו.

אוהד דנוס - מומחה נדל"ן ונשיא לשכת שמאי המקרקעין היוצא, אומר בהקשר זה כי: "הפרויקטים בצפון הישן מגלמים הבטחה לסביבת חיים יוקרתית ומבוקשת, בעיקר בשל ההגבלות שנקבעו על בנייה רוויה באזור, שהיה ונותר אזור מבוקש עם קהל רוכשים נלהב. לכן, כאשר מופיע פרויקט חדש בלב בנייה ותיקה, ששומר על האופי והמרקם השכונתי, סביר להניח כי המחירים יגיעו לרמות מהגבוהות בעיר".

לפרטים נוספים על פרויקט קליי 18>>

עוד כתבות

דרור פויר / צילום: יונתן בלום, גלובס

דעה: כשאדוורד מונק ותופרת איראנית אלמונית נפגשים

יש צעקה אינסופית שעוברת בטבע ● ואנחנו כל הזמן לומדים לשמוע אותה

בנימין נתניהו ויעקב ליצמן מבקרים במרכז הרפואי שפתחו לחולי קורונה בשיב"א / צילום: Heidi Levine, Associated Press

הקורונה בארץ: אחת הנוסעות שהוחזרו מספינה ביפן אובחנה בנגיף

משרד הבריאות הודיע כי אישה אחת מתוך 11 הישראלים שהועברו למתקן שהוקם עבורם בשיבא אובחנה בווירוס, והבהיר כי היא נמצאת בבידוד והשגחה ● תוצאות הבדיקות של יתר הנוסעים יצאו תקינות, והם סיפרו על השמחה לשוב ארצה והגעגועים למשפחה: "תודה לאל שחזרנו"

מונית גט טקסי / צילום: : רונן בוידק

בקשה לתביעה ייצוגית של 150 מיליון שקל נגד גט ישראל: "לא רוצים ערבים"

לטענת התובעים, האפליקציה נותנת ללקוחות אפשרות להבטיח שהם לא יקבלו נהג ערבי ● "הם נותנים לזה משמעות דתית. אבל למעשה, מדובר בתוקף לשירות גזעני" ● מגט נמסר: "החברה מתנגדת באופן נחרץ לכל סוג של אפליה"

פרופ’ מייקל פורטר וניר ברקת   / צילום: רמי זרנגר

קבלו תזכורת: ההיסטוריה הפחות מחמיאה של המנטור של ניר ברקת

וגם: מנכ"לית המוסד לבטיחות ולגהות, ד"ר אורנית רז, תפרוש לאחר ארבע שנים בתפקיד ● השיחה

וול סטריט / צילום: רויטרס

נעילה שלילית בוול סטריט; טבע ירדה בכ-1.6%

ממשרד הבריאות בסין נמסר כי 889 מקרים נוספים של הידבקות בנגיף אושרו ביבשת, ומניין ההרוגים עלה ל-2,236 איש ● מהדוח המורחב של טבע לשנת 2019 שפורסם היום עולה כי מספר עובדי חברת התרופות המשיך להתכווץ

נרנדרה מודי/ צילום: רויטרס, Soe Zeya Tun

מלחמת הסחר הבאה? אחרי ההתקררות בגזרה הסינית הודו עולה על המוקד

הודו נמצאת על מסלול התנגשות עם טראמפ, שנחוש בדעתו להעניש כל מדינה שלדעתו פוגעת ביתרון האמריקאי ● טראמפ טוען שהוא מחבב אישית את מודי. זה לא יציל את הודו ממלחמת סחר עם ארה"ב יותר מאשר החיבה המוצהרת שלו לשי ג'ינפינג

כלב ברחבת הוותיקן / צילום: Andrew Medichini, AP

מהקורונה ועד הודו: 10 תמונות מהעולם שעשו לנו את השבוע

סוף השבוע הגיע וזה זמן טוב להעיף מבט אחורה על אירועי העולם ● התמונות שאספנו עבורכם פותחות צוהר לאירועים גדולים וקטנים מסביב לגלובוס ● הם לאו דווקא האירועים הכי חשובים בעולם, אלא רגעים מיוחדים שנלכדו בעדשת המצלמה ● שבוע טוב

השופט עוזי פוגלמן / צילום: ליאור מזרחי

ביהמ"ש העליון ביטל פסיקה שקבעה כי חוקר תוכנית ותמ"ל פעל מתוך ניגוד עניינים

דוח חקירה של אדיב נקאש נפסל בבית המשפט לעניינים מינהליים, מחשש שהחוקר, שהועסק בעבר ע"י מינהל התכנון עמד במצב של ניגוד עניינים ● שלושה שופטי העליון פסלו את האבחנה הזו ואת הפסיקה לפסול את החוקר

מתוך הסרט "היום שאחרי לכתי" / צילום: באדיבות יונייטד קינג

דאבל קליק: שני סרטים ישראליים חדשים בביקורת אחת

"אנג'ליקה" ו"היום שאחרי לכתי" - שני סרטים ישראליים חדשים ומרגשים, שבכל אחד מהם אב דומיננטי לבת רגישה

פרופ’ ורד אהרונסון./ צילום: כדיה לוי

מה הסיכוי שנתאהב בסירי והיא תחזיר לנו אהבה

מדוע קל לנו יותר לחיות עם רובוט שלא נראה ונשמע אנושי, ואיך מכונה יכולה לאבחן מחלות לפי הקול שלנו ● פרופ' ורד אהרונסון, חוקרת רובוטיקה ומייסדת המרכז לעיבוד שפה במכללת אפקה, מלמדת רובוטים לזהות רגש בקול של בני אדם, "כדי שיוכלו למלא תפקיד חשוב בחברה"

מתקן ההתפלה פלמחים / צילום: שלומי יוסף

חריגות במים: המשטרה פתחה בחקירה נגד מפעילת מתקן ההתפלה בפלמחים

"גלובס" חשף חריגות במים במתקן ההתפלה שורק • אלא שהפארסה לא נגמרת כאן ● ל"גלובס" נודע כי דיווחים כוזבים אודות בדיקות המעבדה במתקן ההתפלה של פלמחים עומדים כעת בלב חקירת משטרה • איך בשניים מחמשת מתקני ההתפלה בארץ התגלו חריגות ומשרד האנרגיה שותק?

רנו גרנד סניק/ צילום: יחצ

שימושיות לפני סטטוס: רנו גרנד סניק החדש שומר על המורשת הארוכה

רנו גרנד סניק החדש מחצין נוכחות כביש מרשימה, תא נוסעים רב-תכליתי, מנוע נמרץ וחסכוני ואבזור תקני מקיף מאוד ביחס למחיר ● אבל הוא יוצא לפלח הולך ודועך, שלקוחותיו נוטשים בהמוניהם לכיוון דגמי הקרוס-אובר

חברות פרויקט הדירקטוריות התאגידיות (CWDI) הבינלאומי פותחות את המסחר  בבורסה במדרידתת ייצוג עולמי / צילום: רויטרס

בבנקים, בקופות החולים ובהייטק: באיזה ענף יש הכי מעט נשים בדירקטוריונים?

נשים בדירקטוריון מעמיקות יותר, מנוסות ומאזנות את תאוות הסיכון של עמיתיהן הגברים ● שורה של מחקרים מצביעים כבר שנים על התועלת, אז למה הייצוג עדיין חסר

בניין סולאראדג' / צילום: איל יצהר

צמיחה של 60%: סולאראדג' הישראלית נסקה לשיא לאחר הדוחות הרבעוניים

ההכנסות מתחום הסולאר צמחו בכ-60%, לעומת הרבעון המקביל ל-389 מיליון דולר ● שיעור הרווח הגולמי (Non-GAAP) עמד על 34.3% ובתחום הסולארי על 37.8%

חולה קורונה בסין. "לדחות את ההדבקה בישראל" צילום: רויטרס, CHINA DAILY

נגיף הקורונה: מקרה מוות ראשון באיטליה; 346 נדבקים בדרום קוריאה

שר הבריאות האיטלקי אישר כי חולה בן 78 מפדואה מת מהנגיף והפך לקורבן הראשון במדינה ● ביממה האחרונה מתו בסין מעל 100 בני אדם ו-397 נדבקו, ומספר הנדבקים במדינה הוא 76,288 ● ביפן אושרו ארבעה מקרים חדשים של הידבקות, בהם מורה שהגיעה לעבודתה בזמן שחוותה תסמינים

האישה היחידה בחדר / צילום: יעל שינקר, גלובס

140 חברות ישראליות, רק 24% נשים בדירקטוריונים: הרשימה המלאה

מה משותף לצ'ק פוינט, בזן, הבנק הבינלאומי, שיכון ובינוי וסלקום? בדירקטוריון שלהן יושבת אישה אחת בלבד ● "גלובס" יצא למסע בעקבות ייצוג הנשים בדירקטוריונים וחזר עם ממצאים מדאיגים ● מהחברות הסבירות ועד המביכות - הנה הרשימה המלאה

סער ברכה / צילום: ולדימיר אסקין

מצבה הקשה של תהל וכישלון ניסיונות המכירה של החברה הובילו להתפטרות המנכ"ל סער ברכה

את ברכה יחליף בינתיים רוני קומר, שמונה למ"מ המנכ"ל בתיאום עם הבנקים נושי החברה ● עפ"י מקורות בשוק, הבנקים ימשיכו לממן את תהל במסגרת תוכנית התייעלות שתאפשר לפרוע כמה שיותר מחובותיה כלפיהם

וול סטריט / צילום: רויטרס

וול סטריט נסוגה מהשיא: הדאו השיל 100 נקודות, הנאסד"ק איבד 0.8%

בורסות אירופה ננעלו בירידות, הדאקס איבד 0.9%, הפוטסי השיל 0.3% ● מדד הייצור של פילדלפיה עלה לשיא של שלוש שנים ● דרישות הראשוניות לדמי האבטלה בארה"ב בשבוע החולף הסתכמו ב-210,000 תביעות, בהתאם לתחזיות

יעקב ליצמן ובני גנץ / צילום: דוברות הכנסת, יח"צ

גנץ נגד ליצמן: "כראש ממשלה אעביר את ברית הזוגיות"

יו"ר כחול לבן האשים את ליצמן במשבר בבריאות והזכיר את הקשיים שמערים לדבריו הממסד הדתי על העולים ● ליצמן: "מר בני גנץ, החרדים אינם שק החבטות שלך"

ניכור הורי / אילוסטרציה: שאטרסטוק

דעה: ניכור הורי איננו טרנד - זאת מציאות קשה וכואבת

לא פעם עולה השאלה - האם בכל פעם שיש קטין אשר אינו רוצה לראות את הוריו - זהו ניכור הורי? ● יש צורך להגדיר את הכלים העומדים לרשות מערכת המשפט ולמערכת הרווחה והמטפלים, במטרה למגר את התופעה הנוראית של ניתוק הקשר