גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הצפון הישן מתעורר למציאות חדשה

הצפון הישן היה מאז ומעולם אחד ממוקדי הנדל"ן החמים ביותר בתל אביב ● תכניות הפיתוח של הרכבת הקלה, יחד עם מימושן של תכניות הפיתוח העירוניות הופכות אותו לאטרקציה נדל"נית של ממש

פרויקט קליי 18, תל אביב של חברת אנשי העיר / הדמיה: יח"צ
פרויקט קליי 18, תל אביב של חברת אנשי העיר / הדמיה: יח"צ

הכתבה בשיתוף אנשי העיר

האזור המקיף את כיכר המדינה ומשתרע עד לדרך נמיר במזרח, היה מאז ומעולם אחד מהמתחמים האהובים בתל אביב, בזכות שילוב של כמה יתרונות:

המיקום שלו מאפשר הגעה מהירה ונוחה לכל האטרקציות בעיר - מהנמל וחוף מציצים במערב, רוטשילד והבימה בדרום, פארק הירקון בצפון וכמובן, כיכר המדינה ומתחם באזל. לצד כל אלה, זהו המתחם היחיד שנהנה מיציאה מידית לאיילון, מבלי לחצות את העיר.

מערכת החינוך והשירותים העירוניים המצטיינים באזור מעניקים את הסביבה האידאלית למשפחות כמו גם לזוגות בוגרים המעוניינים בחיים אורבניים מלאים ומספקים ואופי הבנייה הנמוכה, יחד עם גינות קהילתיות וצמחייה עשירה, יוצרות אווירה ירוקה ופסטורלית.

כל אלה מביאים לביקוש גבוה ויציב במתחם, המתורגם גם לרמת המחירים: נכון ליולי 2019, המחיר הממוצע לדירה במתחם עומד על כ-3.4 מיליון שקלים, לעומת מחיר ממוצע של 2.9 בכלל העיר, כלומר - פער של כ-17% לטובת הצפון הישן.

הרכבת הקלה מביאה את השכנים החדשים לצפון הישן

הצפון הישן קיבל בשנת 2018 חזון תכנוני חדש, במסגרת תכנית הרבעים של עיריית תל אביב, שכללה אותו ברובע 4. במסגרת התכנית, הוגדרו תכניות הפיתוח וההתחדשות העירונית במתחם ואת האופי האורבני שלו. נקבע גם כי האופי הייחודי של המתחם ישמר באמצעות הגבלת הגובה של הבניינים ושימור הריאות הירוקות.

תכנית זו באה במקביל לפיתוחו של הקו האדום של הרכבת הקלה, שיעבור בגבול המזרחי של המתחם ויחבר את התושבים באזור לחזון תחבורתי חדש, המאפשר הגעה מהירה ונוחה לפתח תקווה במזרח וליפו בדרום.

סביר להניח כי הקרבה לקו האדום תביא לעלייה בביקוש ובמחירי הדירות. מחקרים בינלאומיים הבודקים את השפעתה של תחבורת המונים מציינים כי נכסים הממוקמים במרחק של עד חצי קילומטר מתחנת הרכבת הקלה נהנים מהשבחת ערך משמעותית הנעה בין 10-20%.

כדי להבין את פוטנציאל ההשבחה, כדאי להציץ בהשפעה של הקו האדום של הרכבת הקלה בירושלים על שכונת בית הכרם היוקרתית בעיר, שם עלו המחירים בשנים 2010-2015 ב-45%, לעומת ממוצע ארצי של 20% באותן השנים.

פרויקט קליי 18, תל אביב של חברת אנשי העיר / הדמיה: יח"צ

העתיד כבר כאן!

פרויקט קליי 18 של חברת אנשי העיר, מהווה דוגמה טובה לעתיד החדש של הצפון הישן: זהו הפרויקט הראשון שעיריית תל אביב אישרה ברובע 4, והוא ממוקם באחד מהרחובות הפנימיים, הנמצאים בין ציר נמיר במזרח ובין כיכר המדינה במערב והדרך אליו רצופה בגינות שכונתיות ועצים מוריקים. בפרויקט 24 דירות ב-9 קומות, בתמהיל של 2-5 חדרים, עם מרפסות רחבות ידיים ומחסן וחניה מקורה לכל דירה.

לפרטים נוספים על פרויקט קליי 18>>

האדריכל גל מרום, שתכנן את הפרויקט מעיד כי לפני תחילת העבודה עליו, הוא וצוותו עסקו בהתבוננות ברחוב ובאופיו, שהובילה לגיבוש החזון האדריכלי. "כאשר אנו מתכננים פרויקט בלב תל אביב, אנחנו חשים אחריות גדולה למורשת האדריכלית ולהיסטוריה של הרחוב, לה אנו מעניקים פרשנות בהווה, תוך מחשבה על הרלוונטיות של הבניין לעתיד הרחוק. לכן, הפרויקט מתוכנן באופן ששומר על המרקם העירוני באזור - בנייה רוויה בגובה נמוך, קווים נקיים וחיבור בינו ובין הרחוב.

"הטיח התל אביבי היווה את ההשראה לעיצוב חזיתות הבניין וגם לו נתנו פרשנות עכשווית באמצעות שימוש בלוחות פייבר צמנט (חומר חיפוי מתקדם המהווה סגסוגת של מלט וזכוכית) לבן, המעניק בידוד טרמי ואקוסטי גבוה מחד, ושומר על הצבע הלבן והמרקם החלק לאורך זמן מאידך.

"שילבנו פתחים ארוכים במיוחד מגובה הרצפה ועד התקרה על מנת לאפשר לכמה שיותר אור להיכנס לדירה ולשמור על פונקציונליות מקסימלית בעיצוב הפנים שלה; המרפסות פונות לרחוב, תוך שמירה על מרחב מקסימלי המעניק תחושה של מרחב ונוף. כל אלה יצרו למעשה דירות שהן מעין וילה עירונית בבניין, המהווה חלק בלתי נפרד מהרחוב והעיר".

מתחברים לאופי, מבינים את הפוטנציאל

אז מי יהיו הדיירים החדשים בצפון הישן? רון חן - מנכ"ל החברה הבונה את הפרויקט מספר: "מגיעים אלינו רוכשים שמכירים ואוהבים את הצפון הישן. חלקם זוגות בוגרים שחיו כאן לפני שהקימו משפחות ועברו מחוץ לתל אביב לבתים פרטיים ועכשיו הם רוצים לחזור ולגור במקום שמציע להם לחזור ולהתאהב בתל אביב ובקצב שלה. חלקם משפחות תל אביביות שמתגוררות באזור ורוצות להמשיך וליהנות מכל מה שיש לאזור להציע, ובמקביל ליהנות מדירה יוקרתית בבניין מודרני, ששומר על האופי הייחודי של השכונה. לכל אלה מצטרפים המשקיעים שפועלים בתל אביב ומכירים את הביקושים באזור מקרוב.

כולם מתחברים לאופי הייחודי של הפרויקט ששואב את ההשראה שלו מהמקום בו הוא נמצא. מהיתרונות העצומים במיקום שלו, ומכירים בפוטנציאל הגלום בפיתוח העתידי שלו.

אוהד דנוס - מומחה נדל"ן ונשיא לשכת שמאי המקרקעין היוצא, אומר בהקשר זה כי: "הפרויקטים בצפון הישן מגלמים הבטחה לסביבת חיים יוקרתית ומבוקשת, בעיקר בשל ההגבלות שנקבעו על בנייה רוויה באזור, שהיה ונותר אזור מבוקש עם קהל רוכשים נלהב. לכן, כאשר מופיע פרויקט חדש בלב בנייה ותיקה, ששומר על האופי והמרקם השכונתי, סביר להניח כי המחירים יגיעו לרמות מהגבוהות בעיר".

לפרטים נוספים על פרויקט קליי 18>>

עוד כתבות

ח"כ יפעת שאשא-ביטון בוועדת הקורונה / צילום: יגאל אמיתי , דוברות הכנסת

שאשא-ביטון למשרד הבריאות: "שחררו, תנו למשרדי הממשלה לעבוד"

ועדת הקורונה עסקה היום בעיקר בשאלת החזרתו של נתב"ג לפעילות ומתן כניסה לתיירים ממדינות ירוקות ● במשרד הבריאות התנגדו להקמת מעבדות בדיקה בשדה התעופה והתנגדו להענקת סמכויות למשרד התיירות

הדיון בוועדת הכספים שבו אושרה הורדת המס, שהוצמדה לאישור המענקים לאזרחים  / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

המניות זינקו, הקבלנים חגגו: למה היה דחוף לשר האוצר להיטיב עם משקיעי הנדל"ן?

יומיים בלבד לקח למשרד האוצר להעביר שינוי חקיקה שישנה באופן דרמטי את ההטבות שמקבלים משקיעי נדל"ן מבלי שניתן להסביר את ההיגיון שמאחורי המהלך ● בקואליציה התיישרו, באופוזיציה נרדמו ואז הגיע הסרטון של מרב מיכאלי ● יש באוצר גם מי שמאמין שהמהלך יעשיר את קופת המדינה

יחיאל ספקטור, בעל השליטה בחברת F&G / צילום: איל יצהר, גלובס

חילופי אש לפני ההנפקה: הרוכשת של ספקטרוניקס תובעת את יחיאל ספקטור ודורשת פיצוי של 11 מיליון שקל

אמרסון האמריקאית, שרכשה את ספקטרוניקס ב-100 מיליון דולר, טוענת כי חברת F&G, שאותה מבקש ספקטור להנפיק בבורסת ת"א, "הוקמה על יסוד ידע, ניסיון, אנשים ופעילות שניטלו מספקטרוניקס" ● F&G: "מטרת התביעה לנסות לפגוע בהנפקה"

דב קוטלר / צילום: גדי דגון, יח"צ

המסגרת של לקוחות הפועלים נחתכה בחדות; הבנק: "נכיר במקבלי קצבה כמקבלי שכר"

לקוחות בבנק שאיבדו את הכנסתם השוטפת קיבלו הודעה על קיצוץ משמעותי במסגרת האשראי ● הפועלים מרגיע: "המערכות עודכנו מחדש לפי המודל בו לקוחות אשר יצאו לחל"ת או מקבלי קצבת אבטלה הוגדרו כמקבלי שכר לצורך קביעת מסגרת האשראי"

בנק ישראל / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

האם דירוג האשראי של מדינת ישראל עומד לרדת, ולמה זה בכלל חשוב

הגירעון המתנפח, יחס החוב המזנק, השיתוק הפוליטי וניהול המדינה ללא תקציב חיזקו את ההערכות באוצר כי הורדת דירוג אשראי לישראל עלולה להתרחש בשבועות הקרובים • מה משמעות הדירוג, מהם הסיכויים לשינוי ומה המצב ביחס למדינות אחרות? ● "גלובס" עושה סדר

אבי יעקובוביץ, מנכל גב ים / צילום: סיוון פרג

קיבלה ביקושים גבוהים: גב ים גייסה כ-900 מיליון שקל בהנפקת אג"ח

כ-550 מיליון שקל גוייסו באמצעות הרחבה האג"ח מסדרה ח' ועוד 350 מיליון שקל גייסה החברה באמצעות הרחבת סדרה ט', בעלת מח"מ של כ-5 שנים

רחוב רוטשילד, תל אביב / צילום: כדיה לוי, גלובס

השכר הממוצע לשכירים בחודש מאי עמד על 11,459 שקל

מדובר בירידה לעומת אפריל, אך בעלייה לעומת חודש מרץ ● עם זאת, השינוי בשכר מיוחס לכך שמאות אלפי עובדים בעלי שכר נמוך נפלטו משוק העבודה באפריל ורק מחציתם חזרו לעבוד במאי

מערכות של חברת סולאראדג'  / צילום: אתר החברה

אנרגיה ירוקה מאוד: מניית סולאראדג' מזנקת לשיא בדרך לשווי חברה של 10 מיליארד דולר

הזינוק האחרון במניה בא בעקבות דוחות שפרסמה החברה, המספקת פתרונות טכנולוגיים לתעשיית האנרגיה הסולארית ● המנכ"ל צבי לנדו: "למרות האתגרים בשל הקורונה, שמרנו על רווחיות בריאה תוך ייצור מזומנים מפעילות שוטפת"

גניבת קריפטו / איור: שאטרסטוק / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הנער הנאשם בפריצת הענק לטוויטר מחזיק ביטקוינים בשווי יותר מ-3 מיליון דולר

כתב התביעה נגד גרהאם איוואן קלארק בן ה-17 מפלורידה כולל 30 סעיפי אישום ● לטענת התביעה, הצעיר הוביל את הפריצה ב-15 ביולי, שבה הושגו במרמה יותר מ-100 אלף דולר בתשלומי ביטקוין מיותר מ-300 עוקבים של חשבונות טוויטר פופולריים

הפודקאסט "בורסה והשקעות" מנתח את השוק מכל כיוון / צילום: Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב

אלופת הגידור של ת"א: הכירו את הקרן שהניבה למשקיעיה תשואה של כמעט 400% בשנה

קרן הגידור הצעירה קלובר וולף, בניהולם של עדי וולף ועמירן משל, רשמה את עיקר התשואה החריגה בחודש אפריל האחרון - 228% ● הקרן, שהתאגדה באיי קיימן, נוקטת לטענתה "אסטרטגיות גידור שונות לשיפור יחס הסיכון-סיכוי במצבי שוק שונים"

אבישי בן חיים / צילום: אביב חופי

סרטון התקיפה של אבישי בן חיים על ידי מפגינים בבלפור יועבר לידי המשטרה

סוף לתיאוריות הקונספירציה? לאחר שחדשות 13 לא שידרו סרטון שצילם העיתונאי אבישי בן חיים בזמן שהותקף על ידי מפגינים בבלפור, החליט הערוץ להעביר את הסרטון לידי המשטרה ● לאחרונה הועלו טענות כי הסרטון "בושל" ושהוא אינו אותנטי

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

יציבות בפתיחה בוול סטריט על רקע המשך עונת הדוחות

סייברארק עקפה את תחזית הרווח למניה ב-15 סנט ● סולאראדג' הישראלית נושקת לשווי של 10 מיליארד דולר בעקבות הדוחות הטובים ● בריטיש פטרוליום חותכת בחצי את הדיבידנד בצל הפסד עתק ברבעון השני נוכח משבר הקורונה

מפגינה פרו-דמוקרטית לבושה כדמות מהארי פוטר במחאה בתאילנד  / צילום: Athit Perawongmetha, רויטרס

הארי פוטר נגד מלך תאילנד: המחאה היצירתית של צעירי בנגקוק

השמצת משפחת המלוכה היא עבירה על החוק בתאילנד, והעונש עשוי להגיע לעד 15 שנות מאסר ● עם זאת, כ-200 מפגינים הגיעו למחאה פרו-דמוקרטית בהשראת עולמו של הקוסם הארי פוטר ● המחאה קראה לריסון כוחו של המלך

יאיר אבידן / צילום: רמי זרניגר, יח"צ

גידול בכסף הרדום בבנקים: 6.8 מיליארד שקל בחשבונות ופיקדונות ללא תנועה

בנק ישראל קובע נהלים חדשים לאיתור בעלי חשבונות ופיקדונות "ללא תנועה" ● בסוף 2019 היו 6.6 מיליארד שקל בחשבונות ובפיקדונות רדומים, כאשר בספטמבר 2017 דובר על 5.2 מיליארד שקל בלבד ● בספטמבר 2016, עם השקת "הר הכסף 2" היו במערכת 9 מיליארד שקל "רדומים"

רוני על־דור, מנכ"ל סאפיינס / צילום: איל יצהר, גלובס

סאפיינס עקפה את התחזיות ברבעון השני; מעלה את התחזית השנתית

החברה הציגה הכנסות של 93.1 מיליון דולר ורווח נקי של 26 סנט למניה (Non-GAAP), בעוד שהאנליסטים ציפו להכנסות של 91.4 מיליון דולר ורווח נקי של 21 סנט למניה

איציק שמולי/ צילום: שלומי יוסף

משרד העבודה מבקש מהכנסת סמכות לגיוס עובדים למפעלים חיוניים

הצעת חוק ממשלתית שמוביל משרד העבודה ושהוגשה אתמול לוועדת העבודה בכנסת, מבקשת להסמיך את שר העבודה להורות על גיוס עובדים למפעלים חיוניים ● הכוונה היא לעובדים לענף הרפואה, על רקע תרחיש למחסור בכוח אדם במקרה של הדבקה המונית בקורונה

הפגנת התושבים. "הוותמ"ל דורסת הכול ממילא" / צילום: Avinary production

בכחול לבן התקפלו: ועדת העל לענייני תכנון צפויה לפעול למשך 4 שנים נוספות

בכחול לבן התנגדו להמשך קיומה של ועדת העל למתחמים גדולים, אך בדחיפה של שר הפנים אריה דרעי, ותוך שינוי באופיה של הוועדה, התקפלו ● כך עומדת להיראות הוועדה שעוקפת את ועדות התכנון ה"רגילות"

אנטנות הדור החמישי. החברות נדרשות להשקעה גדולה בתשתיות ומקוות לגבות פרמיה על שירותים חדשים שיתאפשרו / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מכרז הדור החמישי יוצא לדרך עם משתתפת מפתיעה. איך יושפעו הצרכנים?

בהיעדר אישור לעסקת סלקום–גולן טלקום, האחרונה תשתתף במכרז לתדרי הדור החמישי • גיל שרון הדיר את עצמו מעיסוק במכרז בעקבות בחירתו לתפקיד ממלא מקום יו"ר בזק • לא ידוע מתי יסתיים המכרז, שנערך בשיטה רב סבבית

יועז הנדל / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

השר הנדל קיבל ההחלטה: יפורסם שימוע לביטול החיובים הכפולים

שר התקשורת יועז הנדל הבטיח שיטפל בבעיה וכעת עומד המשרד לפרסם שימוע שיחייב לנתק לקוחות שמשלמים חיובים כפולים מבלי שהם מודעים לכך

מייסדי Yotpo , מימין לשמאל: תומר תגרין ועומרי כהן / צילום: מור שני

חברת Yotpo הישראלית גייסה 75 מיליון דולר

את סבב הגיוס של החברה, שמפתחת מערכות לניהול קשרי לקוחות עבור משווקים, הוביל אדם פישר מקרן בסמר ונצ'רס ● לדברי עומרי כהן, סמנכ"ל התפעול ואחד ממייסדי החברה, הגיוס בוצע על פי הערכת שווי "שקרובה למיליארד דולר"