גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חמש שנים ל"רפורמת המרפסות": אישור התוכניות עדיין איטי ומקרטע

ראש הממשלה בנימין נתניהו הוביל רפורמה מקיפה בתחום התכנון והבנייה בניסיון לקצר את ההליכים הביורוקרטיים להוצאת היתר בנייה. אלא שכל הצעדים האופרטיביים לא הועילו, ובענף אומרים שהמצב הורע עוד יותר ● מסכמים את 2019

הצבעה בקריאה הראשונה על חוק פיזור לכנסת ה-22 / צילום: דוברות הכנסת - גדעון שרון, יח"צ
הצבעה בקריאה הראשונה על חוק פיזור לכנסת ה-22 / צילום: דוברות הכנסת - גדעון שרון, יח"צ

"רפורמת המרפסות" או "רפורמת הפרגולות", הייתה אחת החביבות על ראש הממשלה בנימין נתניהו, תחת הסלוגן, "תוכנית אחת בוועדה אחת". המרפסות והפרגולות היו סמלים לפעולות בנייה בקנה מידה קטן, שקידומן ומימושן, כלומר הוצאת היתר הבנייה עבורן, אורכים זמן רב מדי ומעידים על סירבול שלא לצורך.

הרפורמה, שאושרה ב-2014, קבעה בין היתר שהליך הרישוי יהיה מקוון - כלומר, באמצעות האינטרנט, ובלי ניירת - שיהיו לוח זמנים ודד ליין ברורים לכל שלב בתוכנית, שיוקמו מכוני בקרה לבחינת תכן (איכות) הבנייה במסגרת היתר הבנייה והביצוע בפועל ושלכל רשות יוכן מסמך הנחיות מרחביות שיתייחס לחזותו ולמראהו החיצוני של בניין. כל המנגנונים הללו נועדו לייעל את הליך התכנון - ייעול ששווה כסף לכל הצדדים.

ההבטחה של נתניהו הייתה שעם הביצוע בפועל, יזורזו הליכי אישור התוכניות, הבנייה תואץ ומחירי הדיור ירדו, אבל שום דבר מאלה לא קרה.

רישוי מקוון: "היתרי בנייה רק מתעכבים"

מערכת "רישוי זמין" מעבירה את תהליכי קבלת היתרי הבנייה לאינטרנט. הליך העבודה הוא שהאדריכל שולח באמצעות המערכת את התוכניות לוועדה המקומית, וזאת בוחנת אותן לפי לוחות זמנים קשוחים שנקבעו מראש, במטרה לייעל ולקצר את הזמן שלוקח להשלים את הליכי ההיתר.

עם כניסת נוהל העבודה של הרישוי המקוון לתוקף, התחילו תלונות רבות, מצד מתכננים ויזמים, שטענו שהמערכת החדשה מסורבלת, מסבכת את תהליכי הרישוי וגורמת לעיכובים. בעקבות לחץ רב שהופעל בנושא החליטו במשרד האוצר לצמצם את אופיו המחייב של הסעיף לשנתיים ולאפשר להגיש תוכניות מקוונות שלא דרך מערכת רישוי זמין, ובמקרים מסוימים אף על נייר.

חיים פייגלין, סגן נשיא ויו"ר אגף יזמות ובנייה בהתאחדות בוני הארץ, אומר: "הרישוי המקוון, או הזמין כפי שקוראים לו, הוא לא ממש זמין. זמן הוצאת היתרי בנייה, שהיה עד לפני חמש שנים בסביבות שנה, התארך. היום כבר לא מדברים על פחות משנתיים. המערכת המקוונת גם לא אחידה. תל אביב פיתחה לעצמה מערכת משלה, וכך גם ירושלים. אנחנו מוצאים את עצמנו רצים ויותר ויותר כדי לפתור באגים של המערכת המקוונת".
האדריכלית דנה כהן-וישקין הקימה לפני כשנה את הקבוצה "רישוי שפוי" בפייסבוק, ומובילה את המשא ומתן מול משרד האוצר בנושא: "המערכת המקוונות היא פרימיטיבית, ואינה מאפשרת פעולות בסיסיות כמו שיתוף בין גורמים, בדיקת סמכויות המגיש או קבלת סטטיסטיקה. היא לא צמצמה את כמות ההדפסות או הטרטורים, להפך, וגם ברמה הטכנית היא מקרטעת ולעיתים קרובות מושבתת".

חיים פייגלין, מנכ"ל חברת צמח המרמן/ צילום: איל יצהר

מכוני הבקרה: דחייה נוספת ברגע האחרון

מכוני הבקרה נועדו לבחון את תכן (איכות) הבנייה במסגרת היתר הבנייה והביצוע בפועל. כמו כן, מכוני הבקרה אמורים לזרז באופן משמעותי את קידום אישור היתרי הבנייה. לעומת הוועדות המקומיות לתכנון ולבנייה, שקצב עבודתן איטי, המכונים מחויבים לספק תשובה בלוחות זמנים מהירים. עד חודש וחצי במקרה שבו הבקשה תואמת את תוכנית בניין העיר, ועד שלושה חודשים כשהיזם ביקש הקלה המקנה לו תוספת זכויות בנייה.

אף שחלפו כמעט חמש שנים מאז ההחלטה על הקמת מכוני הבקרה הרי שעד כה הוקמו רק שישה מכונים. בשנה האחרונה הייתה בדיקת התכן וביקורת המבנה של בניינים בגובה של עד תשע קומות וולונטרית. אולם, החל מחודש ינואר 2020 הייתה אמורה להיות הבדיקה בגדר של חובה. בשבוע שעבר החליטו במשרד האוצר לפעול לדחייה נוספת של תחילת פעילות מכוני הבקרה.

פייגלין סבור שכדאי לבחון את כל הרעיון מחדש: "במקומות רבים בעולם, הגיעו למסקנה שבקרה על בקרה לא מביאה לתוצאה יותר טובה בתכנון, אלא לפעמים אפילו להיפך. מי שצריך לקחת אחריות זה רק הקונסטרוקטור שמתכנן את המבנה בעצמו. אי אפשר להחליף אותו".

כהן-וישקין: "מכוני הבקרה היו אמורים לרסן את כל הגורמים המאשרים, שמפרסמים חיקוקים ונהלים, מטרטרים את הציבור וסוחטים אותו. הרפורמה תוכננה כמהלך רחב, הכולל ריכוז סמכויות החקיקה בידי גורם אחד, קוד בנייה שיכיל את כל ההנחיות, ומכוני בקרה שיהוו One Stop Shop עבור כל האישורים - הרציונל היה קיצור, פישוט וייעול ההליך, וכך החוק הוצג לחברי הכנסת שאישרו אותו.

"מכוני הבקרה הוקמו, אבל ריכוז החקיקה לא בוצע, קוד הבנייה לא הוכן, והגורמים המאשרים סירבו לוותר על הסמכות. משרד האוצר תקוע עם מכוני בקרה חסרי סמכות מטעם הגורמים המאשרים, ומאיים להפעיל אותם כגורם מאשר נוסף, בניגוד לתכלית שלשמה אישרה הכנסת את הקמתם. בינתיים הממשלה דוחה שוב ושוב את הפעלתם, וכולנו ממשיכים לממן את הפיצויים עבורם".

דנה וישקין כהן, / צילום: פרטי

ההנחיות המרחביות: "גולם שקם על יוצרו"

מסמך הנחיות מרחביות נועד להגדיר בצורה ברורה לאדריכלים עורכי התוכניות וגם ליזמים את חזותו של המבנה וגם את השתלבותו בסביבה.

לכאורה מדובר בתוכנית מבורכת, שמביאה שקיפות והתייעלות וגם שפה אורבנית ברורה ואפילו מציבה דרישות לקידום בנייה ירוקה ובת קיימא. אולם ככל שהתאשרו עוד מסמכי הנחיות מרחביות עלו מהשטח עוד ועוד בעיות וקשיים מצד אדריכלים ויזמים, שהעמידו את תועלת היוזמה בספק.

בכנס שהקיים בחודש נובמבר האחרון הודתה סמנכ"לית הרגולציה במינהל התכנון כי הרשויות העירוניות לקחו את ההנחיות המרחביות לכיוונים לא נכונים ובמקום לייצר ודאות הן משמשות ככלי לצמצום היצירתיות.
פייגלין: "ההנחיות המרחביות הן גולם שקם על יוצרו. בפועל הרשויות יצרו עשרות של הנחיות שסתם מכבידות, מגבילות, לפעמים זה בנושאים שסותרים תב"עות".

כהן-וישקין: "ברשויות רבות נסחפו, והוציאו ספרים עם הנחיות מטורללות, החורגות מהסמכות, וסותרות חקיקה ותב"עות. במקרים רבים נראה שהפקידים ברשויות התבלבלו, והם בטוחים שהם האדריכלים של הבניינים.

"המחדל הוא לפני הכול בחוק עצמו, לפיו ההנחיות נכנסות לתוקף אוטומטית בתום 30 יום מפרסומן לציבור, במהלכם יכול מי שרואה עצמו נפגע לערער לוועדת הערר. החוק מתעלם מהעובדה שהליך הערר הוא פרוצדורה יקרה שאורכת שנים, ובינתיים ההנחיות נכנסות לתוקף ופוגעות בציבור. לו מטרת החוק הייתה לשרת את הציבור, הנחיה שהוגש עליה ערר לא הייתה נכנסת לתוקף אוטומטית, ומגיש הערר היה מפוצה".
ממינהל הבטיחות לא נמסרה תגובה לדברים. 

עוד כתבות

חור אבטחה במאגר המידע שמחזיקה מפעילת אפליקציית ניהול הבוחרים / צילום: שלומי יוסף, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

עתירה לבג"ץ: צו מניעה נגד השימוש באפליקציית אלקטור

לאחר שוועדת הבחירות המרכזית דחתה את העתירה שהגישו עו"ד שחר בן מאיר ועו"ד יצחק אבירם בשל חוסר סמכות, פנו השניים לבג"ץ ● לאחרונה התגלה כי מאגר המידע של האפליקציה לניהול קשרי בוחרים, שבה עושה שימוש מפלגת הליכוד, לא מאובטח כראוי

אסתר חיות, אפי נוה והשופטת מרגולין־יחידי / צילומים: ברני ארדוב וואלה, כדיה לוי, דוברות בתי המשפט

מה הוביל שופטת ושתי פרקליטות להיפגש בחשאי עם אפי נוה

ל"גלובס" נודע כי ב-2017 שופטת השלום לימור מרגולין-יחידי ושתי פרקליטות נפגשו בחשאי עם יו"ר הלשכה דאז אפי נוה ועם חברת הוועדה לבחירת שופטים ● נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות גילתה על כך בדיעבד וזעמה ● לאחרונה פרשה השופטת ופסק הדין האחרון שלה קבע כי סיקור חיובי יכול עקרונית להיחשב שוחד

ספינת קרוז מול יפן עליה נמצאו נוסע חולה והרשויות לא מאשרות להוריד את הנוסעים / צילום: 	STF, AP

ספינת הקורונה: ישראלי רביעי נדבק בנגיף

הישראלי שאובחן כנושא את הנגיף שהה על אוניית הדיימונד פרינסס, והוא צפוי לרדת מהספינה להמשך טיפול בבית החולים צבאי ביפן ● מחר צפויים להגיע בטיסה מיוחדת הישראלים שחולצו מהספינה ● מהם הליכי הזהירות שננקטים, וכיצד נערכים לבואם?

אסף שהם, מגדל / צילום: איל יצהר, גלובס

אסף שהם, מנהל חטיבת ההשקעות במגדל, הודיע על פרישתו

שהם נעתר לבקשת החברה להישאר בתפקידו, שבו כיהן שש שנים, עד שיאותר לו מחליף

 

 

אל על נחיתה  787 / צילום: סיון פרג'

אל על: רכשו כרטיס טיסה לאירופה ותוכלו לבטל חינם עד 6 שעות לפני ההמראה

על רקע משבר הקורונה, אל על מציעה לרוכשים עד סוף החודש להזמין כרטיס "Classic" לאירופה ולבטל או לשנות, ללא עלות, עד יום ההמראה ● הרכישה לכל היעדים של אל על באירופה אפשרית לכל השנה הקרובה, כלומר גם לפסח וגם לקיץ

אבישי אברהמי / צילום: יונתן בלום

הכנסות Wix ב-2020 צפויות להתקרב למיליארד דולר; למרות הצמיחה המהירה, עדיין לא מרוויחה

חברת האינטרנט צמחה בשנת 2019 ב-26.1% בהכנסות, שהגיעו לרמה של כ-761 מיליון דולר ● Wix סיימה את השנה עם הפסד נקי בסך 86.4 מיליון דולר, גבוה מההפסד שנרשם ב-2018

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

ירידות שערים בתל אביב; לייבפרסון יורדת 3%, מדד הבנקים מאבד 1%

נייס מתחזקת בכ-2% ● מניית טבע עולה בכ-1.5% לאחר שזינקה אתמול בניו יורק בכ-9% בהמשך למסיבת העיתונאים שנערכה בת"א ● דמרי ואחים דוניץ מאבדות 3% ● סאני אלקטרוניקה קופצת ב-17% ודולומיט נוסקת 34%

קנאביס רפואי \ צילום: שאטרסטוק

התאחדות הרוקחים יוצאת נגד הפיקוח על מחירי הקנאביס: "השוק עוד לא התגבש"

ההתאחדות פרסמה מכתב הקורא למשרד הבריאות להימנע מפיקוח על מחירי הקנאביס הרפואי, למרות הלחץ המופעל על המשרד ליותר רגולציה בענף ● מחירי הקנאביס זינקו בחודשים האחרונים מאז אפריל האחרון, אז החל השוק לפעול תחת אסדרת הקנאביס החדשה

בניין וואלה  / צילום: איל יצהר, גלובס

בעלי בניין וואלה בת"א מבקשים להגביהו ב-7 קומות

אחרי שהתוכנית להקים במקום מגדל בן 40 קומות נדחתה, מבקשים בעלי השטח - האחים לוסטרניק - לנייד זכויות בנייה למבנה הקיים, וכך להגביהו

בני גנץ / צילום: אלעד מלכה

גנץ: פתיחת החקירה נגד הממד החמישי - מטעמים פוליטיים

יו"ר כחול לבן בראיון ברשת ב': "לא מדובר בחקירה עדיין אלא בפרסום לפיו אחרי הבחירות תחל בדיקה. ידעתי שזה יגיע, כי יש לחצים פוליטיים על הפרקליטות לעשות זאת" ● "אני רגוע לחלוטין, לא היה פגם בהתנהלותי"

סקר הסקרים

סקר הסקרים: פחות משבועיים לבחירות, אין שינוי במפת המנדטים

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● סקר הסקרים בודק מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הסוערת

שי ג'ינפינג - נשיא סין / צילום: רויטרס

בפעם הראשונה מאז מותו של מאו צ'ה טונג: סין מגרשת עיתונאים

סין החליטה על גירוש שלושה עיתונאי "וול סטריט ג'ורנל", כעונש על פרסום מאמר דעה בעיתון ● השלושה נדרשים לעזוב את סין בתוך חמישה ימים ● מועדון הכתבים הזרים במדינה: "תגובה חסרת תקדים נגד עיתונאים זרים בסין"

המשטרה והמז"פ הגרמניים חוקרת את זירת הירי  / צילום: מייקל פרובסט, AP

10 הרוגים במסע ירי נגד בר נרגילות בגרמניה; המניע: ימין קיצוני

לפי הדיווחים, היורה נכנס אמש לבר נרגילות בעיר הנאו והחל לירות באופן חסר אבחנה בנוכחים; לאחר מכן נסע לבית קפה אחר וירה גם ביושביו ● מאוחר יותר פשטה המשטרה על הבניין שבו גר היורה - וגילתה שם את גופתו וכן מכתב וקטע וידאו המצביעים על שנאת זרים כמניע למסע הרצח

אל על דרימליינר / צילום: גלובס

דעה: אל על, תסתדרי לבד - חברת תעופה לא זקוקה לסיוע מכספי הציבור

לא מצאתי בתקשורת העולמית שום פרסום על שר תחבורה במדינה מערבית שמציע להעביר כספי מדינה לחברת תעופה מקומית בשל נזקי הקורונה ● מוטב גם לאל על שלא לפזול לעבר הקופה הציבורית, אלא לתת לכוחות השוק לעשות את מלאכתם

רווחת העובד / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

עלייתו של הארגון החומל: העובדים לא רק "הון אנושי" יותר

כנס שנערך לאחרונה בבית הספר לפסיכולוגיה במרכז הבינתחומי בהרצליה עסק בדור הבא של מושג "רווחת העובד" - Caring ארגוני ● זה אומר לראות בעובד לא "הון אנושי" או "כוח-אדם" - אלא אדם שלם שיש לדאוג לצרכיו, בלי קשר לשורת הרווח

כביש 431. נפתח לתנועה במלואו ברבעון הראשון של 2009 / צילום: איל יצהר, גלובס

השווי של זכיינית כביש 431 מוערך ב-325 מיליון שקל; החברה מקבלת מהמדינה 161 מיליון שקל בשנה

היקף התשלומים שמקבלת נתיבי היובל מתגלה בהערכת שווי של החברה שהגיעה לידי "גלובס" ● בעלת השליטה בחברה היא קרן תש"י, שמחזיקה ב-75% ממניותיה

מיניבוס Bubble של ויה וחברת דן / צילום: יח"צ

דיווחים: עיריית ברלין לא תממן את שיתוף-הפעולה עם חברת VIa

לפי דיווחים באמצעי התקשורת בברלין, בעירייה החליטו שלא להקצות תקציב של 43 מיליון אירו בשנה למימון הפרויקט ● ויה: עדיין מתקיימים דיונים בנושא

עובד במפעל שבבים בסין / צילום: רויטרס

לא כולן כמו אפל: זו הסיבה שתעשיית השבבים מצליחה למתן את פגיעת הקורונה

אזהרת ההכנסות של אפל בגלל השלכות וירוס הקורונה מעוררת חששות לגבי שרשרת האספקה בתעשיית השבבים ● סרגיי וסצ'ונוק, אנליסט בכיר באופנהיימר, דווקא מרגיע: "הרבה חברות הוציאו את הייצור מסין בגלל מלחמת הסחר" ● האם בכל זאת יש מה לחשוש?

ביטוח לאומי / צילום: תמר מצפי

בשורה לאזרחים הוותיקים: בני 80 ומעלה לא יצטרכו להתייבש בתור

הביטוח הלאומי ינפיק 277,684 כרטיסי "פטור מתור" לאזרחים בני 80+ שזכאים לקבל שירות ללא המתנה בתור ● הכרטיס תקף בכל המשרדים הממשלתיים, בשירותי עיריות, ביטוח לאומי, רכבת ישראל, סניפי דואר, בנקים, גנים לאומיים ואפילו בסופרמרקט

מסופון אשראי / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הרגולטורים מנסים לשפר את ההוגנות באשראי הצרכני

עפ"י הודעת הפיקוח על הבנקים, בראשות המפקחת היוצאת ד"ר חדוה בר, ורשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון, בראשות ד"ר משה ברקת, הם יפעלו יחדיו ל"הסדרה אחידה של פעילות העמדת אשראי צרכני במערכת הפיננסית ע"י הפיקוח על הבנקים ורשות שוק ההון"