גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הכנסת משותקת כבר יותר משנה והעובדים נותרו ללא תעסוקה - אבל אפילו להתנדב הם לא מורשים

מאז שפוזרה הכנסת ה-20, עובדיה נותרו כמעט ללא תעסוקה ● ל"גלובס" נודע כי עובדי המחלקה המשפטית ביקשו להתנדב, אך נדחו על ידי מחלקת משאבי האנוש ● כך משתק הפלונטר הפוליטי, לא רק את עבודות ועדות הכנסת ומשרדי הממשלה, אלא גם את הפעילות השוטפת של הכנסת

יולי אדלשטיין / צילום:  רפי קוץ
יולי אדלשטיין / צילום: רפי קוץ

תקציב הכנסת עמד בשנה שחלפה על 783 מיליון שקל, חלקו לתשלום משכורת ל-837 עובדים, ביניהם גם יועצים, משפטנים, מנהלי ועדות ודוברים. אבל בשנה האחרונה, בעקבות הפלונטר הפוליטי, רובם מוצאים עצמם מחוסרי עבודה בכפייה. 

בלשכה המשפטית למשל עובדים כיום כ-47 עורכי דין, מרביתם מושבתים מפעולה מזה כשנה. כאשר הוועדות לא מתפקדות והחקיקה היחידה שעברה בתקופה הזו היא חוקי פיזור הכנסות ה-21 וה-22, עשרות עורכי דין נמצאים למעשה בבטלה כפויה. בימים שבשגרה מספקת הלשכה המשפטית של הכנסת ייעוץ משפטי לוועדות וגם לחברי הכנסת המכינים ומגישים הצעות חוק. אבל בעוד שהיועץ המשפטי של הכנסת עו"ד איל ינון ניצב בתקופה האחרונה בפני סוגיות חוקתיות שלא עלו על הפרק ב-72 שנות המדינה ומחבר חוות דעת תקדימיות, שאר עורכי הדין מגיעים לעבודתם אבל אין להם מה לעשות.

בעקבות המצב, ל"גלובס" נודע כי לפני כמה שבועות התכנס הצוות המשפטי לשיחת התייעצות והחליט להגיש בקשה לאפשר לעורכי הדין המתחילים בלשכה לספק סיוע משפטי בהתנדבות ברחבי הארץ. כך, לפי הרציונל, הם גם יוכלו להצדיק את השכר החודשי שהם מקבלים ללא תעסוקה ואף יצברו ניסיון פרקטי. המהלך הזה, של מניעת בטלה בכפייה, טרם התרומם. בין השאר לאור העובדה שמחלקת משאבי אנוש בכנסת לא בטוחה שניתן לקדם זאת בשל סוגיות של דיני עבודה. עם זאת, לאור התארכות פרק הזמן שבו מושבתת הכנסת ולאור אי הוודאות לגבי העתיד, ייתכן שיישקלו שם את האופן שבו ניתן לקדם את הפרויקט ההתנדבותי הנ"ל שכן הסיטואציה של בטלה בכנסת עשויה להימשך עוד חודשים רבים.

שאלת ההסכמות בין הליכוד לכחול לבן 

מזה כשנה כנסת ישראל לא מתפקדת וגם העתיד לא ממש ברור. הפלונטר הפוליטי משתק את פעילות החקיקה בכנסת ואת פעילותן של מרבית הוועדות: מתוך 13 ועדות שאמורות לעסוק בנושאים שבשגרה, לטפל בבעיות של האזרחים ולפקח באופן צמוד על עבודת הממשלה והאגפים השונים של משרדי הממשלה - עשר מושבתות ואינן פועלות בשנה האחרונה. בהיעדרן מתנקזים מרבית הנושאים לוועדת הכספים בדרך לא דרך, ואישרורים שוטפים של תקנות וטיפול בבעיות שאינן בתחום החקיקה, לא מתקדמים.

למעשה, הוועדות היחידות שהוקמו ופועלות, למעט ועדת הכספים, הן הוועדה המסדרת שתפקידה להניע את פעילות הכנסת לאחר הבחירות, וועדת חוץ וביטחון. מה הבעיה להניע את הקמת הוועדות? נראה ששוב האינטרס הפוליטי גובר על זה הציבורי. יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין מאמין שהוועדות ישמשו זירה להתנגחות פוליטית, במיוחד בעת בחירות, ולכן מתנגד להקמתן. בלשכתו של אדלשטיין מסבירים כי על אף שגם בתקופות רגילות משמשות לעתים הוועדות לכלי לקידום עבור הח"כים בתקשורת, הרי שבימי בחירות מדובר בתעמולה של ממש.

אגב, למרות היעדר פעילות בכנסת החל מה-1 בינואר 2020 יזכו חברי הכנסת להעלאה של 1,320 שקל בחודש בשכרם. 

בפועל, החסם המרכזי להקמת הוועדות הוא השגת הסכמות בין שתי הסיעות הגדולות בכנסת - הליכוד וכחול לבן. אלא שמשא ומתן שכזה על חלוקת ה"שלל" של הוועדות כלל אינו עומד כרגע על הפרק. ביממה האחרונה, בעקבות פניות מרובות של "גלובס", חלק מהגורמים הפוליטיים החלו לפעול לכינון הוועדות הקבועות של הכנסת. בשיחה עם "גלובס" הודה היום ח"כ מיקי זוהר, יו"ר סיעת הליכוד בכנסת, כי מבחינת המפלגה אין התנגדות לכונן את הוועדות הקבועות; במקביל, יו"ר סיעת ישראל ביתנו, ח"כ עודד פורר, פנה לח"כ אבי ניסנקורן מכחול לבן, יו"ר הוועדה המסדרת, ודרש ממנו לפעול למען כינון הוועדות הקבועות.

"כבר שנה שוועדות הכנסת אינן מתפקדות וכך נפגע אחד התפקידים המרכזיים של הכנסת - הפיקוח על הממשלה", כתב ח"כ פורר לניסנקורן. "תפקיד זה הופך משמעותי יותר בעיקר בתקופה שבה הממשלה מתפקדת כממשלת מעבר של ממשלת מעבר, ובפועל פועלת ללא פיקוח. יחד עם העובדה שחשוב בתקופה רגישה זו לנהוג במשנה זהירות על מנת שלא לנצל את הוועדות להתנגחויות פוליטיות, יש לשים לב שיש לאזן זאת עם הצורך לפקח על הממשלה". 

אגב, עד אתמול סיעת "ישראל ביתנו" הביעה התנגדות להקמת ועדת הכנסת, אותה הוועדה שאמורה לדון בבקשת החסינות של ח"כ חיים כץ ובבקשת החסינות של ראש הממשלה בנימין נתניהו, אם אכן תוגש בעוד שבוע - המועד האחרון. בליכוד מתנגדים נחרצות להקמת הוועדה, ואף זכו לגיבוי לכך מישראל ביתנו, שביקשו לדחות את הדיון בחסינות עד לאחר מערכת הבחירות ב-2 במרץ. אם ועדת הכנסת הייתה מכונסת ומחליטה שלא להעניק לנתניהו את החסינות, הדבר היה מוביל לפתיחת משפטו הפלילי באופן מיידי ולא אמור היה לעלות לדיון נוסף בכנסת ה-23. מנגד, אם הוועדה הייתה מחליטה להעניק לראש הממשלה חסינות ניתן היה לכנסה שוב בכנסת ה-23 ולערוך דיון חוזר בנושא (הדברים נכונים גם עבור ח"כ חיים כץ).

"תפקידה של הכנסת לא מתמצה בחקיקה"

למרות השיתוק, נראה שחלק מחברי הכנסת בכל אופן מוצאים דרכים לקדם עניינים שקרובים לליבם. כך לדוגמה, ניסנקורן דיווח כי הוועדה המסדרת שבראשה הוא עומד אישרה השבוע העברה של 242 מליון שקל מיתרות תקציב הכנסת של שנת 2019 לטובת תשלומים לניצולי שואה וסיוע לילדים אלרגניים. לדבריו, "42 מיליון שקל מהסכום הגיעו מקופת מבקר המדינה. מדובר בסכום שלא השתמשו בו. במקום ש-42 מיליון שקל יוחזרו לקופת אוצר המדינה, מבקר המדינה הסכים שהכנסת תעשה בסכום הזה שימוש כאמור לעיל".

בתוך כך, פנתה ח"כ סתיו שפיר ליו"ר הכנסת אדלשטיין וליועץ המשפטי עו"ד איל ינון בנושא: "במשך שנה אין כל פעילות בוועדות. משמעות הדבר חמורה מאין כמוה; מזה שנה, ולתקופה שאף תעלה על שנה, מתנהלות כל מערכות המדינה ללא שום פיקוח פרלמנטרי. אפילו ועדות שעסקו בפיקוח בלבד ולא בחקיקה - כמו ועדת השקיפות שעמדתי בראשה - נדרשו על ידי הממשלה להפסיק לחלוטין את עבודתן, וזאת ללא כל הסבר.

"תפקידה של כנסת ישראל אינו מתמצה בחקיקה. חלק גדול ומשמעותי מתפקידנו כחברי וחברות כנסת, כשליחיו של הציבור בישראל, בא לידי ביטוי בהיותנו העין הפקוחה והמפקחת, המבררת והמבקרת, על כל מערכות השלטון, גם ובעיקר כאשר אין ממשלה נבחרת מכהנת". עד לרגע זה לא קיבלה שפיר לדבריה תשובות שמניחות את הדעת, ונאמר לה רק כי הנושא נמצא בבדיקה.

עוד כתבות

הכוח הגדול של העסקים הקטנים / איור: חן ליבמן

דווקא בעת משבר: הכוח הגדול של העסקים הקטנים

חדשנות, יצירתיות ותעוזה יכולות לסייע לעסקים קטנים לצלוח את משבר הקורונה ואפילו לצאת ממנו מחוזקים ● כך תעשו את זה נכון

אלי אלעזרא, הבעלים ויו"ר אלבר / צילום: רמי זרנגר

פרשת אלבר: אלי אלעזרא לא יוביל זמנית את דירקטוריון הכשרה ביטוח

אלעזרא הינו יו"ר ובעלי הכשרה ביטוח ● את מקומו ימלא לבינתיים הדירקטור יצחק קאול ● המהלך קורה בעקבות הודעת הפרקליטות על הגשת כתב אישום כנגדו בכפוף לשימוע, בגין חלקו לכאורה בפרשת הייבוא העקיף באלבר ● בסביבת החברה מבהירים: אלעזרא לא עוזב את תפקידו

דרור פויר /  צילום: יונתן בלום

זה היה סתם יום שני, אז למה דרור פויר כל כך מתגעגע אליו?

ממשלת ישראל התנהגה בכל הקשור לקורונה בדיוק כמו נבחרת ישראל בכדורגל בעשורים האחרונים: היא ניצחה במשחק הידידות הראשון ונכנסה לטריפ שהיא אלופת עולם - והתבוסה לא איחרה להגיע ● ובגלל זה אני מתגעגע ליום שני

נועם לוי / צילום: איל יצהר, גלובס

"יסגרו אותנו עד הקיץ הבא, וזאת מכת מוות"

שיחה אישית ומקצועית עם נועם לוי, יו"ר התאחדות בעלי האולמות, על היתמות בגיל מוקדם, העבודה באולמות ונזקי הקורונה ● "אנחנו נמצאים במו"מ עם משרד האוצר על מתווה סיוע, ואם הוא לא יהיה הוגן, לא נוכל יותר להחזיק את החברים ונצא למלחמה"

ההפגנה הערב בכיכר רבין / צילום: שלומי יוסף, גלובס

"הכל נמחק, כולם פוטרו": העצמאים הוציאו אלפים לרחובות

הקורונה הכלכלית איחדה את העצמאים להפגנת מחאה שהתקיימה הערב בכיכר רבין ● אתמול נפגשו נציגי העצמאים עם ראש הממשלה שהבטיח להיפגש עמם מעתה בכל יום שישי ● יוזמת ההפגנה: "רשות המסים שאומרת שרוב העסקים קיבלו מענק. זה בולשיט"

איור: מורן ברק

דיור מוגן מדי? אפס ביקורים, אפס יציאות, אפס קורונה

"חודשיים לא יצאנו מהדירה, היינו אסירים בכלוב של זהב" ● עד לפני המגפה היו רשתות הדיור המוגן היוקרתי בוננזה נדל"נית ● כעת, אחרי העוצר, הפטרנליזם והבדידות, מניותיהן בצניחה ובני הגיל השלישי כבר לא בטוחים שזה הפתרון עבורם ● רשתות הדיור המוגן: "לדיירים אצלנו היה הרבה יותר קל מאשר לחבריהם בבית"

עורך דינו של רה"מ נתניהו, עמית חדד, ועורך דינו לשעבר מיכה פטמן  / צילום: עמית שאבי, ידיעות אחרונות

כולם היו סנגוריו של רה"מ - והמחיר כבד

מאז מות עו"ד יעקב וינרוט, החליף ראש הממשלה יותר מעשרה סנגורים • בין היתר, על רקע ענייני שכר טרחה ולאור סירוב ועדת ההיתרים לאפשר לו לקבל מימון להגנתו • את המחיר משלמים לא רק הסנגורים שלא קיבלו שכר טרחה, אלא הציבור כולו שמוסדותיו מותקפים ע"י נתניהו

הדמיה: המסעדה הראשונה בישראל ללא מגע יד אדם
 / צילום: גו נודלס

הריחוק החברתי מגיע לשוק המסעדות: נפתחת המסעדה הראשונה בישראל ללא מגע יד אדם

במסעדה החדשה של גו נודלס אין נותני שירות – לא מארחים ולא מלצרים ● הלקוח נדרש לבצע את ההזמנה באמצעות מסך מקוון, והוא אוסף אותה באמצעות סיסמה מאחד מ-24 הלוקרים שניצבים בחדר

לא אפריקה, כאן בערבה. בתי בוץ, בנייה אקולוגית לאנרגיות מתחדשות / צילום: אביטל ניסימוב

סוף שבוע משפחתי בערבה: ביקור ב"כפר מנותק מרשת"

סוף שבוע חווייתי המיועד לכל המשפחה כולל סיור מודרך ב”כפר מנותק רשת” בקיבוץ קטורה, ביקור במפעל האצות של הקיבוץ וביקור אצל “מתושלח” - עץ התמר העתיק בעולם שנבט מגרעין שנמצא בחפירות הארכיאולוגיות במצדה

בנייה חדשה / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

הקץ לדיונים בלי תוצאות? הקרב על עתיד הוותמ"ל מגיע לבג"ץ

הערכאה התכנונית הגבוהה בישראל, שאמורה לייעץ לממשלה כיצד לנהוג בעניין הוותמ"ל, סיימה דיון בנושא הרגיש ללא החלטה ● באדם טבע ודין הגישו עתירה נגד המועצה, תוך דרישה לקבל עמדה של המועצה בנושא ● ובינתיים סיעת כחול לבן החליטה להילחם אף היא בהארכת תוקף הוותמ"ל

ג'ק מא מייסד ומנכ"ל עליבאבא / רויטרס

חברת הפינטק הסינית אנט בוחנת הנפקה לפי שווי של 200 מיליארד דולר

אנט, שהקים יו"ר עליבאבא ג'ק מא, תצא בהנפקה ראשונית בבורסה של הונג קונג ● תמכור עד 10% ממניותיה בהנפקה, כך לפי דיווח מעבר לים

מושבים ריקים במשרד הבונדסליגה בגרמניה / צילום: Michael Dalder, רויטרס

זו ההזדמנות לתת את הבמה לספורטאים הצעירים

בענפי הספורט המובילים צופים הפסדים כבדים כתוצאה מהיעדרות הקהל מהמגרשים ● אפשרות אחת עבורם היא להמשיך לדרוש פיצוי מהאוצר ולאיים בהשבתה ● אבל האופציה העדיפה היא לקצץ בהוצאות ולתת לצעירים לתפוס את מקומם של הכוכבים הזרים

אתי אנטה-שגב עם זהו זה / צילום: אלבום אישי אתי אנטה-שגב

ולא אחרת: כך הפכו חמישה גברים בני 70 לדבר הכי חם על המסך

סיום העונה הראשונה של "זהו זה 2020" (כאן 11) הוא הזמנה לפענח את סוד ההצלחה של החלק הכי מקסים בתוכנית – השירים ● "אתמול ברחוב, עצר אותי מישהו על קטנוע, הרים את הקסדה ואמר לי: 'אתם הביטלס'!"

תיירות מצטלמות השבוע ליד הספינקס במצרים / צילום: Mohamed Abd El Ghany, רויטרס

מצפצפים על הרופאים, חוזרים לתיירות וקורצים לישראל: כך מתמודדים בעולם הערבי עם הקורונה

הממשלה בקהיר ממהרת לפתוח מלונות, למרות שלא בטוח שהשתלטה על המגפה שעד כה הדביקה 80 אלף מצרים ● תיירי העולם מוזמנים לבוא, אך לא הישראלים ● למרות שהסיפוח עשוי לערער את היחסים עם איחוד האמירויות, חברות מקומיות עושות עסקים עם תעשיות ביטחוניות ישראליות

משתתפות בטיסת "הכאילו" בטיוואן / צילום: Chiang Ying-ying, AP

לא יכולים לצאת לנופש בגלל הקורונה? תנסו חופשה בכאילו

מגפת הקורונה שינתה את העולם התעופה והתיירות וגדעה את תוכניות הנופש של רבים מאיתנו ● אז מה עושים כשאי אפשר לטוס לשום מקום? מדמיינים ● בטייוואן ארגנו טיסה שלא טסה לשום מקום ובתל אביב תוכלו למצוא תערוכה שתמלא את החסר עם זיכרונות

פרופ' מארק בליית / צילום: (c) Courtesy of Open Society Foundation

הוא חזה את עליית טראמפ ואת הברקזיט. הוא חושב שהקפיטליזם מת והוא בעיקר יודע למה כולם כל כך כועסים

איך ההסבר על ‘ביל גייטס שנכנס לבר' קשור לקורונה ולג'ורג' פלויד? פרופ' בליית משוכנע שהוא יודע מה השתבש בשיטה ואיך אפשר לתקן אותה ● בראיון פוקח עיניים ל־G הוא מתריע: הכעס בעולם יגיע לנקודת רתיחה - אלא אם כן מנהיגים יגלו סוף־סוף קצת אומץ פוליטי ● האזינו

הפגנה ליד הפסל של מרטין לות'ר קינג ביום ציון שחרור העבדות / צילום: Jacquelyn Martin, Associated Press

למה המצב מדאיג ומתי המחאה תגיע לכאן: שלוש דעות על המהומות בארה"ב

מותו של ג'ורג' פלויד הצית גל מחאות רחב ברחבי ארה"ב והדיון הציבורי בסוגיה עדיין מתנהל ● האם הגזענות מתדלקת את ההפגנות ברחוב, מתי המחאה תגיע אלינו ולמה המצב בארה"ב מדאיג ● פרויקט מיוחד

קורט יוליין, מנכ"ל ברליץ העולמי / צילום: יח"צ

קורונה שפה קשה: אי אפשר לטוס, אבל אנשים עדיין רוצים ללמוד שפות

בראיון ל"גלובס" מספר מנכ"ל ביה"ס הגדול בעולם ללימודי שפות קורט יוליין על האירוע ששינה את האופן שבו הם מלמדים ועל המזל שהיה להם בזכות הטכנולוגיה ● הוא משיב על שאלה קרדינלית הרבה יותר: מי בכלל צריך ללמוד שפה זרה כשאי אפשר לטוס

"פעילות התאים הסנסנטיים תלויה בסביבה שלהם" / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

החזית המפתיעה במלחמה בסרטן: פיצוח מנגנון ההזדקנות

אם היינו יכולים לסלק מהגוף תאים שהזדקנו, האם היינו מגלים את מעיין הנעורים? ומה התפקיד של מנגנון ההזדקנות במניעת סרטן? ● מחקריו של פרופ' איתי בן-פורת מגלים את פוטנציאל ההרס והריפוי של אותו מנגנון

מלון ליר סנס. "יצרנו חבילות חדשות לכלות וחתנים"  / צילום: סימפלקס 360

"יולי היה יכול להיות פיצוץ, אבל המצב קטטוני": המלונות בפרברים מחפשים מודל עסקי חדש

מצליינים לסדנאות רוחניות, מאנשי הייטק לזוגות מתחתנים: המלונות שנפתחו במקומות שמחוץ לאתרי התיירות המרכזיים היו מלכתחילה צריכים להתאמץ יותר, ובעקבות הקורונה הם צריכים למצוא אפיקים חדשים לגמרי