גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

דואר ישראל נערך לעשור הבא

פגשנו את מאיה קלדרון – סמנכ"ל חדשנות ופיתוח עסקי בדואר ישראל לשיחה על חדשנות וחברות ממשלתיות, מבלי להזכיר בינה מלאכותית או ביג דאטה אפילו פעם אחת

הדואר נמצא כיום בצומת קריטית בין הפיזי לדיגיטלי / צילום: Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב
הדואר נמצא כיום בצומת קריטית בין הפיזי לדיגיטלי / צילום: Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב

הכתבה בשיתוף דואר ישראל

לפני כשנה מאיה קלדרון החליטה לעזוב את חיי האקדמיה הנוחים, לסיים את כהונתה כראש התכנית לתואר שני לעיצוב חדשנות ויזמות המכללה למנהל - המסלול האקדמי, ולעבור לכהן כסמנכ"ל חדשנות ופיתוח עסקי בדואר ישראל. לכאורה, מדובר בצעד כמעט טריוויאלי בקריירה, בעידן בו מעבר בין האקדמיה לתעשייה ובחזרה מהווה חלק מקריירה עשירה, לא מדובר במקרה טיפוסי.

מאיה היא הראשונה שמכהנת בדואר ישראל בתפקיד של סמנכ"ל חדשנות ופיתוח עסקי, וזאת כחלק ממהלך אסטרטגי נרחב בדואר להתמודד עם השינויים החלים בעולם הדואר המסורתי. פגשנו אותה לשיחה על חדשנות, דוורים ועל תפקידו של הדואר בעוד עשר שנים.

את אמונה על חדשנות בחברה ממשלתית, יש דבר כזה?

"כאשר רובנו חושבים על הדואר, אנחנו חושבים על מעטפות או על הסניף שבו אנחנו אוספים את החבילה שלנו. אני רואה את הדואר כפלטפורמה, המאפשרת הזדמנות לחולל שינוי בכל מערך השירותים לאזרח, ככלי להעצמת הפריפריה, וזאת בגלל הפריסה הארצית עם אלפי סניפים ועובדים המשרתים 9 מיליון אזרחים, שירותים פיננסיים המונגשים לכול ואחראים למיליוני טראנסאקציות בין אזרחים וחברות לגופים מסחריים וממשלתיים, וכמובן מערך לוגיסטי התומך במהפיכת האיקומרס ומשנה את כללי המשחק.

הדואר נמצא בצומת קריטית כיום, בצומת שבין הפיזי לדיגיטלי, בין התשתיות הלוגיסטיות ובין הצורך להעניק שירות מותאם אישית ללקוח ולציפיות שלו לחוויית משתמש. הקליידסקופ הזה מהווה בעיני הזדמנות נדירה להוביל חדשנות שתשפיע על כל אחת ואחד מתושבי המדינה ותהפוך את הדואר לנקודת ממשק רב מימדית המספקת שירותים ומידע שיכולים להקל במאבק על הקלת יוקר המחיה".

תארי לנו את "מפת הדרכים" שלך, בדרך לחדשנות בדואר

"הדואר עשה קפיצת מדרגה משמעותית בעשור האחרון, בין השאר בכל הנוגע למסחר מקוון. והשאלה היא מה הלאה, איפה נמצא פוטנציאל החדשנות?

בכדי ליצור את שירותי המחר, אנו מגייסים לתוך האקוסיסטם שלנו מיזמים חדשים ומקדמים שותפויות אסטרטגיות עם שחקנים חדשניים, קהילות, אקדמיה ואף סוכנויות דואר אחרים. חדשנות פתוחה היא התשובה לשינוי תנאי השוק וצרכי הלקוח. בעידן הדיגיטליזציה, חברות שיהיו בין הראשונות לגשת באופן פעיל לידע רחב ובכך לספק פתרונות טובים יותר, יתנו פתרון מהיר איכותי וזול יותר מאחרות. זמן פיתוח המוצר מהצעדים הראשונים ועד להשקה הופך להיות חשוב יותר ויותר בגלל מחזורי חיים קצרים יותר והגברת התחרות בשוק. חדשנות פתוחה יכולה לקצר את זמן הפיתוח על ידי מסירת פעילויות לשותפי חדשנות.

מאיה קלדרון, סמנכ"ל חדשנות ופיתוח עסקי בדואר ישראל / צילום: יחיאל ינאי

כסמנכ"לית לחדשנות ופיתוח עסקי, אני נמצאת עם היד על הדופק בכדי למצוא את הפתרונות אשר יאפשרו לנו להתמודד עם השינוי ולתת מענה לצרכים המשתנים של הדואר ונמצאת בקשר עם סוכנויות דואר ברחבי העולם בכדי ללמוד מנסיונם על האמצעים והטכנולוגיות שהם משתמשים בכדי לתת מענה לעולם הסחר המשתנה וכן מענה כממשק אנושי לשירותים ממשלתיים. בין היתר, אנו מתרכזים בפיתוח טכנולוגיות לשיפור המעקב אחרי חבילות והשילוח עד הבית, שיכולים לשפר את חווית השירות, וכן בהרחבת השירותים הפיננסיים באופן דיגיטלי". 

סיפרת לנו על שיתוף הפעולה עם סוכנויות דואר מחו"ל, איך זה עובד?

"הלכה למעשה הדואר הוא עם פריסה לאומית וחיבור ישיר למנהלי דואר גלובליים שהינם רשת ותיקה ומבוססת של קשרים מורכבים של חילופי סחורות ומידע. הנושאים איתם מתמודד דואר ישראל אינם שונים במהותם, מהנושאים והאתגרים איתם מתמודדים מפעילי דואר ברחבי העולם. איגוד הדואר העולמי - UPU, בו חברות 192 מדינות, מעניק לנו פלטפורמה שבה אנו יכולים להרחיב את שיתוף הפעולה, כך שיכלול לא רק את ההתנהלות השגרתית ואת העבודה המשותפת, אלא גם אפשרות לחלוק מידע ולשתף בפרקטיקות פורצות דרך שהוכיחו את עצמן בעולם.

אנחנו מתכוונים לקחת את שיתוף הפעולה הזה צעד אחד קדימה, וכבר עשינו כברת דרך עם הדואר השוויצרי בכל הנוגע למרכז החדשנות שלנו. ב-2020 בכוונתנו להרחיב את שיתופי הפעולה האלה לסוכנויות דואר במדינות נוספות וביניהן גם צרפת ואוסטרליה, איתן מתבצעת כבר היום חשיבה משותפת". 

ספרי לנו על שירות שהעניק לך השראה מהמפעילים בעולם?

"ניתן להביא כדוגמה את הדואר הצרפתי, שבנו מסלול הכשרה ייעודי לדוורים באזורים כפריים מרוחקים וכיום הם מסייעים ללקוחות שלהם, במיוחד המבוגרים שבהם, במשימות חיוניות. לדוגמא: אותם דוורים בודקים את שלומם של הלקוחות המזדקנים, מסייעים להם במשימות שוטפות, בקשר מול רשויות המדינה האחרות ועוד. לכאורה מדובר בתחום שאין בו חדשנות טכנולוגית כלל, אבל הוא מהווה דוגמא נהדרת לרעיון העומד מאחורי חדשנות הסביבה העסקית והצרכים של הלקוחות נמצאים במגמת שינוי קבועה: האוכלוסייה המזדקנת נמצאת במגמת גידול בשנים האחרונות והצרכים שלה משתנים. הדואר הצרפתי השתמש במשאב קיים והגדיל למעשה את סל השירותים שהוא מעניק ללקוחות באמצעותו".

בואי נעשה קפיצה בזמן ל-2029, איך תראה חברת דואר ישראל ומה יהיו השירותים שתעניק ללקוחותיה?

"קודם כל, אני עוסקת בחדשנות ולא בנבואה... לכן, קצת קשה לי לתת תשובה לשאלה הזאת. עם זאת אני יכולה להצביע על מגמות וכיווני פעולה שלנו לעתיד.

ראשית, הערכתי היא כי היקף הסחר המקוון יכפיל עצמו בשנים הקרובות ויותר מכך - כבר בשנה האחרונה היינו עדים למשקל ולגודל הגדלים של חבילות המגיעות לארץ ולכן עלינו להמשיך ולהשקיע משאבים כדי לספק ללקוחות שלנו ברחבי ישראל שירות מהיר, איכותי ויעיל כחלק מחוויית המסחר המקוון. כחלק מהפיילוטים, אנו מתעתדים ליזום מהלך שיתופי שיאפשר לצי הרכבים שלנו להעמיס סחורות בכל נקודה, כדי לצמצם את טביעת הרגל הפחמנית שלנו ושל הלקוחות שלנו ולחסוך בהוצאות דלק והורדת עומסי תחבורה. לבסוף, אנו מעוניינים לסייע לעסקים קטנים ובינוניים בישראל לפרוץ לשווקים בינלאומיים באמצעות שירותי אחסון, אריזה הובלה ושילוח מתקדמים. כבר היום עסקים קטנים ובינוניים מקבלים שירותים כמו עמילות מכס, אחסון ושילוח לכל מקום בעולם. אנחנו שואפים להיות שותף אסטרטגי משמעותי של אותם עסקים ולהרחיב את מגוון השירותים שלנו גם לתחום הפיננסי והדיגיטלי".

עוד כתבות

אבי גבאי וגיל שרון / צילום: ליאור מזרחי, כדיה לוי, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

לקראת אישור סופי: סלקום רוכשת את גולן טלקום ב-750 מיליון שקל

סלקום תשלם לגולן 590 מיליון שקל בשני תשלומים: 413 מיליון שקל במועד השלמת העסקה ו-177 מיליון שקל בתוך 3 שנים ● בנוסף, העסקה כוללת את תשלום המזומנים בקופת גולן טלקום וויתור על ההלוואה שסלקום נתנה לגולן ● בעקבות העסקה, אלקטרה צריכה תרשום רווח הון לפני מס של כ-300-330 מיליון שקל

אליעזר פישמן / צילום: שלומי יוסף

משפחת פישמן תחמוק מאחריות משפטית? מחלוקת בין לאומי והפועלים על הצעת פשרה בתיק פשיטת הרגל

איש העסקים פושט הרגל מנסה לקדם פשרה שכוללת מחיקה של התביעות המשפטיות נגד ילדיו ורעייתו בתמורה לתשלום פעוט ● ל"גלובס" נודע כי בנק לאומי כבר הסכים לפשרה, שנתקעה כי בנק הפועלים דרש הזרמה של עשרות מיליונים ● לאומי: "מתנגדים בתוקף להסדר המוצע"

אביב כוכבי / צילום: Oded Balilty, Associated Press

רשמית צה"ל מודיע על הקמת אגף אסטרטגיה ואיראן

זאת כחלק מהתוכנית הרב-שנתית "תנופה" שמקדם הרמטכ"ל אביב כוכבי ● האגף החדש יכלול בשלב ראשון את החטיבה האסטרטגית וחטיבה קשרי החוץ, ושתי משימותיו העיקריות יהיו תכנון אסטרטגיה צבאית ו"ריכוז הפעולות לעיצוב ולתכנון המערכה למול הזירה האיראנית"

אלדד פרשר / צילום: איל יצהר

מנכ"ל בנק רביעי פורש בתוך שנה: אלדד פרשר עוזב את מזרחי טפחות

פרשר, שמכהן כשבע שנים בתפקיד המנכ"ל, מסר היום כי "הביצועים יוצאי הדופן של הבנק בשנים האחרונות הם נקודת הזמן המתאימה ביותר להעביר את עמדת ההובלה למנכ"ל אחר"

ביטוח לאומי / צילום: תמר מצפי

בשורה לאזרחים הוותיקים: בני 80 ומעלה לא יצטרכו להתייבש בתור

הביטוח הלאומי ינפיק 277,684 כרטיסי "פטור מתור" לאזרחים בני 80+ שזכאים לקבל שירות ללא המתנה בתור ● הכרטיס תקף בכל המשרדים הממשלתיים, בשירותי עיריות, ביטוח לאומי, רכבת ישראל, סניפי דואר, בנקים, גנים לאומיים ואפילו בסופרמרקט

אלון מאסק / צילום: Aly Song, רויטרס

יצרניות הרכב הוותיקות שוברות את הראש: "איך להיות יותר כמו טסלה?"

בכירים בפולקסווגן, אאודי, פורשה וג'נרל מוטורס מאיצים את המאמצים להעלות על הכביש דגמים "הורגי טסלה" ● אנליסט במורגן סטנלי: "אם טסלה תוכיח שהיא רווחית, זה יבטל את אחת הסיבות הגדולות ביותר לכך שהיצרניות המסורתיות היססו 'ללכת על כל הקופה' עם המכוניות החשמליות"

אורי גייגר ומורי ארקין / צילומים: איל יצהר ותמר מצפי

המניה שנפלה ב-97% ב-13 שנים: המכירה המאכזבת של אקסלנז ביוסיינס

החברה מפתחת מכשור רפואי לאבחון בעיות עיכול באמצעות בדיקת נשיפה ● מורי ארקין רכש את השליטה באקסלנז ב-2010 והזרים לתוכה לפחות 50 מיליון דולר לאורך השנים ● כיום הוא מופסד לפחות 10 מיליון דולר על העסקה

אהוד ברק / איל יצהר

אינטרקיור מגדילה כושר ייצור: תקצור צמחים ראשונים במסגרת הסכם עם חוות קנאביס במחוז חיפה

מאינטרקיור נמסר כי החווה כבר קיבלה אישור לגידול קנאביס מיחידת הקנאביס הרפואי במשרד הבריאות

תומר וינגרטן  / צילום: סנטינל וואן

חד-קרן חדש: חברת הסייבר סנטינל וואן גייסה 200 מיליון דולר בהובלת אינסייט

סבב שני בתוך 9 חודשים הקפיץ את היקף הגיוסים של סנטינל וואן ל-430 מיליון דולר ● החברה פועלת בתחום של אבטחת נקודות קצה

ביל גייטס ואלון מאסק / צילומים: HANNIBAL HANSCHKE, Olivier Chassignole/ AP

ביל גייטס רכש פורשה חשמלית, ואלון מאסק לא נשאר חייב

גייטס חשף לאחרונה כי החליט לרכוש את אחת מהמתחרות של יצרנית הרכבים החשמליים טסלה ● בתגובה, מאסק עקץ את גייטס בטוויטר

פרויקט הקמת תחנת כוח הידרו־אלקטרית על־ידי AES. הגדול ביותר בצ’ילה / צילום: IVAN ALVARADO, רויטרס

במרכז אמריקה עדיין נותר ערך בשוק האג"ח

למשקיעים שמחפשים היכן עדיין ניתן למצוא ערך בשוק האג"ח, מומלץ לשים לב לחברות במרכז אמריקה, למשל AES Gener, חברת האנרגיה הצ'יליאנית, שמשקיעה מאמץ רב להפוך לירוקה יותר ונהנית מפיזור גיאוגרפי ומינוף נמוך

פרופ' רות גביזון / צילום: שלומי יוסף, גלובס

על פסילת רשימות פוליטיות, בג"ץ ואמון הציבור במערכת המשפט

בפסק הדין בנושא היבא יזבק יש איתות של חלק משופטי העליון על כך שהם סבורים כי היה משהו מוטה בתוצאות הפסיקה של ביהמ"ש בעבר, כי ההטיה תרמה לפגיעה באמון הציבור בביהמ"ש, וכי נכון לבחון את גישת הפסיקה מחדש • אני מברכת על המגמה הזאת ● כלת פרס ישראל למשפט בטור מיוחד 

צביקה בארינבוים / צילום: ניצן חרמוני

עוד תפנית בעלילה: בארינבוים רוכש מסומוטו את פעילות הפצת האפליקציות ב-10 מיליון דולר ותשלומים עתידיים

על פי הדיווח לבורסה עשוי סכום התמורה להגיע בתוך שלוש שנים עד 34.3 מיליון דולר ● עם השלמת העסקה יפעל דירקטוריון סומוטו להציג תוכנית אסטרטגית, הן לתחומי פעילות חדשים והן בקשר עם קופת המזומנים בחברה

מביטים בדאגה /  צילום: Photo Sam McNeil AP

המפעל הגדול בעולם שובת: מתי, איך וכמה נרגיש את גלי ההדף מסין

כ-5 מיליון חברות קשורות לשרשרת האספקה של המפעלים בסין - מתעשיית המסכים, האופנה, ענקיות הרכב האמריקאיות והגרמניות ועד השמפניה הצרפתית ● "גלובס" מנתח את השפעת הקורונה על התעשיות השונות בעולם, ההודעה הדרמטית של אפל ואת החששות כי המשבר יוביל למיתון גלובלי

מתוך התוכנית "בואו לאכול איתי" / צילום: מתוך יוטיוב

ב"כאן" מקדמים שיתוף-פעולה עם נטפליקס. לא כולם מרוצים

ל"גלובס" נודע כי תאגיד השידור הציבורי פועל להעלות את התכנים שלו על הפלטפורמה של נטפליקס ● אם המהלך ייצא לפועל, התאגיד לא יקבל תשלום ● מפיקי הטלוויזיה זועמים: "הפרת הסכמי זכויות יוצרים"

אייל מליס, ענת גבריאל / צילומים: יוסי זמיר, אנצ'ו גוש. עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

האוטו של תנובה: בוחנת כניסה למשלוחי המכולות

חברת המזון הגדולה בישראל במגעים לכניסה למיזם המכירה המקוונת לסופרמרקטים שכונתיים שהקימה יוניליוור • המיזם מציע לסופרמרקטים ומכולות תשתית להקמת אתר מכירות ברשת • שיתוף-פעולה שכזה עשוי להיות כפוף לאישור הרשות לתחרות

שאול אלוביץ' / צילום ארכיון: יוסי כהן

החלטה גורלית של שאול אלוביץ': מוותר על השימוע בתיק בזק

ל"גלובס" נודע כי אלוביץ' החליט לוותר על זכותו להליך שימוע בפני פרקליטות מיסוי וכלכלה ב"תיק בזק השני" - פרשת המרמה בבזק ● המשמעות: ייאלץ להתמודד כנאשם במקביל עם שני משפטים פליליים – תיק 4000 ותיק בזק

עובדי משרד החוץ מצביעים בהונג קונג עם מסיכות / צילום: דוברות משרד החוץ

בצל הקורונה: החלה ההצבעה בנציגויות חו"ל - עם מסיכות

בסין ישנם כ-160 ישראלים בעלי זכות בחירה, אבל רק כ-20 מהם נמצאים היום במדינה ● במהלך היממה הקרובה יצביעו כ-5,200 ישראלים בעלי זכות בחירה ב-77 מדינות

שעוני פייר קארדן / צילום: יח"צ

רולטיים קיבלה את הזיכיון הבלעדי ליבוא מותג השעונים פייר קארדן

השעונים של המותג ישווקו ברשת חנויות אימפרס ובאתר האונליין שלה וכן בחנויות שעונים נוספות, בטווח מחירים שינוע בין 560-880 שקל

שאול אלוביץ' / צילום: איל יצהר

פרשנות: אלוביץ' מקווה שהשופטים ייטו לו חסד יותר מאנשי הפרקליטות

ההחלטה לוותר על זכותו לשימוע בתיק בזק התקבלה אצל שאול אלוביץ' בראש ובראשונה בגלל האכזבה שלו מתוצאות הליך השימוע שנערך לו בתיק 4000, וגם כדי לא לחשוף את טענות ההגנה שלו בפני התביעה