גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"גלובס" מבקש מבית המשפט לפרסם את התכתובת בין אפי נוה ל"שופט איקס"

התכתובת עסקה בתמיכתו לכאורה של נוה בקידום השופט בתמורה לסיוע בעניין אחר • לאחר שהרשות השופטת הודיעה כי אינה מתנגדת לחשיפתה, "גלובס" מבקש להורות על פרסום התכתובת "המעוררת שאלות ציבוריות נכבדות ולגיטימיות לגבי נוה ויחסיו עם שופטים בכירים"

אפי נוה / צילום: רובי קסטרו, וואלה חדשות
אפי נוה / צילום: רובי קסטרו, וואלה חדשות

"גלובס" הגיש לבית משפט השלום בתל אביב בקשה להתיר לנו לפרסם את פרטי התכתובת שנערכה בין ראש לשכת עורכי הדין לשעבר, אפי נוה, ובין "השופט איקס".

בימים האחרונים אנו עדים לפרסומים שונים בדבר חומרים שנטען שנלקחו מתוך הטלפון הנייד של עו"ד נוה ובדבר הקלטות והתכתבויות שקיים לפי הנטען עם שרים, פוליטיקאים, שופטים ועיתונאים לפני כשלוש שנים. הפרסום המרכזי בעיתון "הארץ" עסק בהתכתבות שנערכה בין נוה לבין שופט בכיר שבמסגרתה תמך לכאורה נוה בקידומו של השופט לתפקיד בכיר בתמורה לסיוע בענייניו.

בעקבות פרסומים אלה, הודיעה דוברות הרשות השופטת ב-26 בדצמבר כי צו איסור הפרסום על התכתובות ניתן לבקשתו של נוה וכי אין לה כל התנגדות שהחומרים ייחשפו, ככל שהדבר תלוי בה, "על מנת לשים קץ למסע ההכפשות חסר האחריות נגד שופטי ישראל בכללותם, העושים את מלאכתם במסירות, במקצועיות ובאמונה".

לאור הודעת הרשות השופטת, פנינו באמצעות עו"ד אוריין אשכולי ממשרד יורם מושקט ושות’, לבית המשפט בבקשה להורות על פרסום פרטי ההתכתבות אשר פרטיה נחשפו בציבור ועוררו סערה גדולה. בבקשת "גלובס" נאמר כי "השיחה הכתובה (בין השופט לנוה, ח"מ) מעוררת שאלות ציבוריות נכבדות ולגיטימיות לגבי נוה ויחסיו עם שופטים בכירים וכן לגבי המגעים שקדמו למינוי לתפקיד של השופט הנכבד. כידוע, מדובר בפרשייה בעלת עניין ציבורי רב וחשיבות. מערכת המשפט מבוססת על אמון הציבור וחשש כי מינוי שופטים לתפקידים נעשה תוך ניגוד עניינים והפרת אמון הציבור - הינו חשש חמור ומדאיג".

יתרה מכך, לפי הבקשה, דבר קיומה של השיחה הכתובה פורסם באתר ידוע בחו"ל ותוכנו ממילא מוכר לכול. גם משום כך, ראתה לנכון הרשות השופטת להודיע כי אין לה התנגדות שהחומרים ייחשפו.

לשיטת "גלובס", ברור כי החשכת תוכנה וקיומה של השיחה באמצעות צו איסור פרסום - לא תשרת את האינטרס הציבורי. לשיטתנו, דווקא הותרת צו איסור הפרסום על כנו, "עלולה לעורר בציבור תחושה קשה בציבור של חוסר שוויון בפני החוק, איפה ואיפה והעדפת שמירת הסודיות של אותם שופטים, בשל היותם שופטים - על פני אזרחים אחרים מהשורה, אשר פרטי חקירותיהם מתפרסמות ללא מגבלות".

עורכת הדין של "גלובס", אשכולי, מוסיפה וכותבת בבקשה כי פרסומן של תכתובות שונות, בין אם בהודעות סמס, או בדוא"לים, בנושאים שקיימת בהם חשיבות ציבורית - הוא חלק בלתי נפרד מסיקור עיתונאי של פרשיות וחקירות - וביניהן גם חקירות ראש הממשלה (תיק 4000 פרשת בזק), חקירת פרשת הצוללות ופרשיות נוספות, שבהן מועלים חשדות חמורים.

לפי הבקשה, העניין המדובר אינו שונה מסיקור פרשיות אחרות שבהן מעורבים שופטים נכבדים - כפי שאף אירע ב"פרשת המסרונים" בין השופטת רונית פוזננסקי-כץ לחוקר לשעבר, עו"ד ערן שחם-שביט, ובפרשיות נוספות.

בבקשה להתיר לנו לפרסם את התכתובת בין נוה לבין השופט, אנו מציינים את פסיקת בית המשפט העליון בבקשה לאיסור פרסום טענות למתן "שוחד מיני", שהגישה בזמנו ד"ר אורלי אינס שנטען שניהלה יחסים אינטימיים עם בכירים במשטרה. באותו מקרה דנה נשיאת העליון, אסתר חיות, בבקשה של אינס לאסור פרסומים וכתבי טענות ובהם טענות לקשרים מיניים שניהלה לכאורה עם בכירים במשטרה וברשויות שלטון אחרות.
אינס טענה בין היתר, כי נוהל נגדה במשך שבועות רבים מסע השמצה "בוטה ומכוער", כך שהיא "הפכה באחת מאשת מקצוע מוערכת מאוד, יזמית ואשת משפחה, לאישה שבורה, מבוזה, מנודה וכמעט חסרת מעש". השופטת חיות כתבה כי "לא נעלם מעיניי כי עיקר חששה של המבקשת הוא מהנזק שייגרם לה כתוצאה מפרסום פרטי הדיון", אבל למרות האמור, חיות התירה באותו מקרה את הפרסום, אף שכלל חשדות לשוחד מיני. 

האישום: שוחד מיני משופטת

בזמן שהתקשורת עוסקת בחומרים שדלפו מהטלפונים הסלולריים של אפי נוה, ממשיכים נוה ועורך דינו, בעז בן צור, להתכונן להליך השימוע שייערך לנוה בעוד כמה חודשים. נזכיר כי נוה מואשם בקבלת שוחד מיני משופטת בימ"ש השלום, אתי כרייף. לפי החשד, במסגרת הפרשה, שזכתה לכינוי "מין תמורת מינוי", הסכימה כרייף לנהל עם נוה מערכת יחסים אינטימית, לכאורה, בתמורה לקידומה למשרת שיפוט.

נוה וכרייף מואשמים, בכפוף להליך שימוע, בקבלת ובמתן שוחד, בהתאמה (ונוה גם בהפרת אמונים), בכך שבד בבד לקשר אינטימי שניהלו השניים, ניצל נוה את מעמדו כראש הלשכה ופעל בעניינה של כרייף באופן מהותי במספר רב של הזדמנויות מול חברי הוועדה לבחירת שופטים וגורמים רלוונטיים אחרים. זאת, כשנוה מצוי לפי החשד בניגוד עניינים חריף נוכח הקשר ביניהם, שהלך והתעצם במהלך הליך המינוי, ובלי שדיווח על כך לגורמים שפעל מולם.

התיק הפלילי של נוה והשופטת כרייף עוד רחוק מלהסתיים. אולם בימים האחרונים, לאור דליפת התכתבויות שהיו לנוה עם גורמים משפטיים נוספים, עלתה השאלה אם ישנם מקרים נוספים של מערכות יחסים שחצו את הרף הפלילי. בתוך כך, נוה הגיש לפרקליטות ערר על החלטה להעניק חסינות לעיתונאית הדס שטייף, שחשפה את הפרשה.

*** חזקת החפות: עו"ד אפי נוה והשופטת אתי כרייף הם בגדר חשודים בלבד במעשים האמורים. הם מכחישים את החשדות נגדם, ועומדת להם חזקת החפות. 

עוד כתבות

צחי נחמיאס / צילום: מירי נחמיאס

מגה אור ומשפחת וייל יקימו פרויקט נדל"ן בסמוך למפעל המלט בבית שמש

בעל השליטה במגה אור, צחי נחמיאס, סירב לענות לפניית "גלובס" בנוגע למה הייעוד אותו צופה החברה למגרש, והאם השטח יישאר בייעודו הנוכחי

הפרוייקט בשכונת טרייבקה /  צילום: מצגת החברה

בחברת HAP מבקשים לאשר בדיעבד עסקת בעלי עניין

החברה המשקיעה בארה"ב מבקשת להכשיר בדיעבד עסקת בעלי עניין שבוצעה לפני כשנה וחצי, והיקפה כ-4 מיליון דולר ● על רקע עסקה זו, שדווחה לדירקטוריון בעיכוב משמעותי, התפטר בחודש מרץ הדירקטור אלדד אברהם

בורסת טוקיו / צילום: Koji Sasahara, Associated Press

מגמה מעורבת בבורסות אסיה; הונג קונג ממשיכה לאבד גובה

בוול סטריט לא יתקיים היום מסחר לרגל יום הזיכרון האמריקאי ● הנפט נסחר במגמה חיובית וחוזה מסוג ברנט רושם עלייה של 0.6% לרמה של 35.35 דולר לחבית

נתניהו משדר עסקים כרגיל, אולם בית המשפט / צילום: עמית שאבי, ידיעות אחרונות

דעה: קמפיין הדה-לגיטימציה של נתניהו נכשל

מאז הגשת כתב האישום בתיקי האלפים, התחלנו לשמוע את בנימין נתניהו, בעיקר דרך כוחות פרוקסי, מפליא בביקורות על בית המשפט ועל הרכב השופטים שדן בעניינו ● רק לפני חצי שנה נתניהו התגאה שאין לו שום ביקורת על מערכת המשפט ● מה שהשתנה הוא מצבו המשפטי של נתניהו

שדרה מרכזית בשטוקהולם, שבדיה. חנויות פתוחות והמון אנשים בחוץ, עסקים כרגיל. / צילום: David Keyton, Associated Press

דווקא בזמן מיתון: האם המודל הסקנדינבי יציל את כלכלות העולם?

בתקופה שברחבי העולם שכירים רבים הפכו מובטלים, ועצמאיים נמצאים בקשיים גדולים, נשאלת השאלה האם הגיע זמנה של הכלכלה לאמץ את הסוציאל-דמוקרטי של סקנדינביה ● האזינו

דביר בנדק בקמפיין מזרחי טפחות / צילום: יח"צ

פיקדון קורונה: במי מהבנקים נתן הציבור את אמונו במשבר

משבר הקורונה תפס את העולם הכלכלי בהפתעה ואילץ את הבנקים לקבל בזריזות החלטות שקשורות בשיווק, בפרסום ובאופן התקשורת עם הצרכנים ● מחקר שערכה סאפיו בקרב כ-100 מותגים מעלה תוצאות מעניינות ביחס לאסטרטגיות השונות שהבנקים נקטו ● מי המנצח הגדול?

מפגינים נגד ההגבלות על החיים בגרמניה / צילום: Felix H'rhager, Associated Press

חגיגה פרטית במסעדה ותפילה בכנסייה: גרמניה חוששת לאחר שני מקרי התפרצות חדשים

המקרים, שאירעו אחרי הסרת הסגר, ממחישים לרבים בגרמניה את הסכנה המוגברת להידבק בנגיף הקורונה כתוצאה משהייה בחללים סגורים

יפעת קריב, מנכ"לית קנביט / צילום: איל יצהר, גלובס

חדשות הקנאביס: השקעת מוסדיים בשיח; קנביט חתמה על הסכם ההפצה בגרמניה

כשבועיים עברו מאז האישור הרשמי של יצוא הקנאביס, החברות מצטיידות במזומנים, חותמות על הסכמים ונערכות עם מלאי, ובמקביל פועלות לקבל את ההכרה גם מהצד השני של הגבול

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

צפי לפתיחה מעורבת בבורסה בת"א לאחר העליות אתמול

היום אין מסחר בוול סטריט לרגל יום הזיכרון האמריקאי ● עונת הדוחות נמשכת ● מגמה מעורבת בבורסות אסיה ● שטראוס ומבנה פרסמו דוחות לרבעון הראשון

ג'ייסון ויליאמסון / צילום: איל יצהר, גלובס

דעה: מה אפשר ללמוד על המשבר הנוכחי מהטלפון בשפעת הספרדית

סטארט-אפים מוכנים לקחת סיכונים ואין להמעיט בחשיבותם ובתרומתם לחדשנות גם בזמנים קשים ● לכן ממשלות והחברות הגדולות צריכות לתמוך בפעילותם

דוד פתאל / צילום: איל יצהר

רוב בלי אישור: פתאל לא קיבלה אישור לדחיית ההתניות הפיננסיות

כ-96% ממחזיקי סדרה ג' ו-61% מהמחזיקים בסדרה ב' הצביעו בעד דחיית הפעלת הקובננטים שקשורים לרווחיות ● דוד פתאל: "בימים הקרובים נקיים שיחות עם המשקיעים ונתאם הצבעה נוספת שאותה אני מקווה יאשרו ברוב קולות. ניצנים של התאוששות כבר נראים במרבית המדינות בהן אנו פועלים. בישראל לדוגמא צפוי לנו חג שבועות מוצלח מאוד ובחודש יוני מלונות הנופש שלנו צפויים לתפוסות של למעלה מ-60%"

יצחק תשובה / צילום: תמר מצפי

"לא נראה שיש משקיע מוסדי שישקיע כספי עמיתים בהנפקת דלק"

בסוף השבוע פנה משה ברקת למוסדיים בדרישה לקבלת מידע על הגיוס של 137 מיליון שקל בהנפקת המניות של קבוצת דלק ● לפי הערכות בשוק, אף גוף מוסדי לא השקיע בהנפקה כספי עמיתים

 ג'יבלי מאייר את משפט נתניהו / צילום: חן מענית, גלובס

כך תופסים את הרגע הנכון: מאייר "גלובס" גיל ג'יבלי בטור מיוחד

במעל שלושים שנות עבודה ב"גלובס", המאייר גיל ג'יבלי זכה לאייר מהשטח את המשפטים הגדולים של השנים האחרונות ● איך מתכוננים למשפט, מה החששות הכי גדולים ומי ביקש את האיור שלו מבית המשפט?

תומכי נתניהו מחוץ לביהמ"ש: "העם דורש צדק משפטי" / צילום: Sebastian Scheiner, Associated Press

התומכים מילאו את אזור בית המשפט: "לעולם לא תצעד לבד בנימין נתניהו"

שעות לפני שהחל הדיון, הרחובות ליד ביהמ”ש המחוזי צפופים; מפגינים מאילת, מקרית גת, מפתח תקוה וממעלה אפרים הגיעו לחזק את נתניהו • למשפט הדמה שנערך בחוץ יש תוצאה חד משמעיות - נתניהו זכאי, מנדלבליט לכלא

דונלד טראמפ. לתדהמת אמריקה, ובניגוד לחוקה, הוא הכריז כי הוא חופשי לאכוף את רצונו על 50 המדינות / צילום: Evan Vucci, Associated Press

טראמפ שוקל הקמת ועדה שתבדוק הטיה אנטי ימנית במדיה חברתית

"השמאל הקיצוני מחזיק בשליטה מלאה בפייסבוק, אינסטגרם, טוויטר וגוגל", צייץ טראמפ ב־16 במאי, והוסיף שהממשל שלו "פועל כדי לתקן את המצב הלא חוקי הזה"

בורסת תל אביב / צילום: רויטרס

הבורסה ננעלה בעליות; על בד זינקה ב-31% לאחר הדוחות

מחזור המסחר הסתכם בכ-812 מיליון שקל ● עליות בולטות נרשמו במניות פרשמרקט, אלוני חץ, קמהדע , אלקו ופוקס ● לאומי: "בנק ישראל צפוי, במסגרת הודעת הריבית השבוע, לשוב ולהעלות את תחזית הצמיחה לשנת 2020 ולהפחית את היקף הירידה הצפויה בתוצר"

פקח חניה / צילום: אריאל ירוזלמסקי

רכב פרטי ואופניים - כן. תחבורה ציבורית ושיתופית - לא. כך משגעת הקורונה את מדיניות התחבורה בעולם

דוח חדש של מרכז המחקר והמידע של הכנסת בחן את הפעלת שירותי התחבורה הציבורית בעת משבר הקורונה ● על פי נתוני המדינות השונות נרשמה ירידה חדה של 80-90% בשימוש בתחבורה הציבורית

גדעון המבורגר / צילום: תמר מצפי

הראל תייצג בישראל את חברת הביטוח הסינית TPRe

מבחינת הראל מדובר בהסכם בלעדיות ראשון עם גוף ביטוח סיני גדול, שיתווסף לשורת הסכמי שיתוף פעולה גלובאליים שיש לקבוצה, "עם יותר מ-14 תאגידי ביטוח בינלאומיים

זוג קשישים בקניות בשוק / צילום: Oded Balilty, Associated Press

מחדל כפל הקצבאות: האם במשרד האוצר יצליחו למצוא 100 מיליון שקל עבור החלשים ביותר בחברה?

שר האוצר הנכנס ישראל כ"ץ התחייב למצוא פתרון תקציבי למקבלי קצבאות שנכנסו למעגל האבטלה בעקבות הקורונה, ואינם זכאים ל"כפל קצבאות", אך לא ידוע כמה כסף יוקצה ומתי ● ייתכן שמקבלי קצבאות הבטחת הכנסה וקצבאות מזונות יידרשו אפילו להשיב את מענק הקורונה

ישיבת הממשלה הראשונה של ממשלת האחדות / צילום:  Abir Sultan, רויטרס

רק על הפיל הגדול שבחדר אף אחד בישיבת הממשלה לא העז לדבר

בישיבת העבודה הראשונה של הממשלה היו ברכות, הוזכר האיום האיראני, עיד אל-פיטר אבל כמעט כל השרים והנוכחים התעלמו מהמשפט של ראש הממשלה שהחל כמה שעות מאוחר יותר ● גם מזכיר הממשלה צחי ברוורמן הונחה לחתוך כל אפשרות לשאלות בנושא