גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

השנה שבה היה קשה למצוא בורסה בעולם שתניב תשואה שלילית

לא מעט מדדים בבורסות העולם סיימו את השנה עם תשואות חיוביות בשיעור דו-ספרתי, וחלקם גם שברו שיאים של כל הזמנים ● לפי כלכלני דויטשה בנק, ב-2019 צמח שווי הנכסים בשוקי המניות העולמיים ב-17 טריליון דולר

בורסת אתונה / צילום: Brendan McDermid, רויטרס
בורסת אתונה / צילום: Brendan McDermid, רויטרס

שנת 2019 היתה שנה מוצלחת מאוד למשקיעים במניות ברחבי העולם, למרות החששות מפני השפעת מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין, ולמרות החשש, רגע לפני תחילת השנה, שהמגמה השלילית ששררה בשוקי העולם בסוף 2018 מסמנת שינוי מגמה ארוך טווח.

בסופו של דבר, לא מעט מדדים בבורסות העולם סיימו את השנה עם תשואות חיוביות בשיעור דו-ספרתי, וחלקם גם שברו שיאים של כל הזמנים. כך למשל, מדד דאו ג'ונס, שנסחר בשיא רגע לפני סוף השנה האזרחית.

באתר הכלכלי CNBC ציטטו את כלכלני דויטשה בנק, שבדקו ומצאו כי ב-2019 גדל שווי הנכסים בשוקי המניות העולמיים ב-17 טריליון דולר. נראה שמשקיע סביר היה צריך להתאמץ במיוחד כדי למצוא בורסה שתניב לו תשואה שלילית בשנה חיובית כזאת.

אלה היו המדדים הבולטים בשנה האחרונה (הנתונים נכונים ל-30 בדצמבר בשעות הבוקר).

50.1%

זוהי התשואה שהניב מדד המניות המוביל בבורסה היוונית, ASE. זאת, בניגוד גמור לשנת 2018, שבו המדד היווני הוביל את הירידות הגלובליות, כשאיבד 24.7% מערכו. יוון ממשיכה לנסות ולהתאושש מהמשבר הכלכלי החריף שפקד אותה בעשור האחרון, ושהוביל אותה לתוכניות חילוץ, שהסתיימו ב-2018.

בבחירות לפרלמנט היווני שנערכו לפני כמה חודשים, היוונים בחרו בממשלת מרכז-ימין בראשות קיריאקוס מיטסוטאקיס, שהכריז על כוונתו לקצץ במיסים ולקדם תהליכי הפרטה. בחירתו התקבלה בחיוב בקרב המשקיעים, שחששו בעבר מפני מפלגת השמאל סיריזה, ששלטה במדינה בעבר.

בכתבה שפורסמה בעיתון "פיננשל טיימס" הבריטי לפני כשלושה חודשים, תוארה כלכלת יוון כעוף החול שיוצא מעפר המשבר, ותוארה בה ההתאוששות הכלכלית שבאה לידי ביטוי במספר הקונים בחנויות והמבלים בטברנות באתונה. ההתאוששות ברחוב השתקפה גם בהתאוששות בבורסה, הן במדדי המניות והן בירידת תשואות האג"ח (אג"ח של ממשלת יוון ל-10 שנים נסחרת כיום בתשואה של כ-1.4% לעומת מעל 19% ב-2015). למרות האופטימיות, ב"פיננשל טיימס" ציינו כי ההערכות הן שהתמ"ג של יוון לא יחזור לרמות של לפני המשבר עד לשנת 2033.

30% ומעלה

מלבד בורסת אתונה, עוד שש בורסות בעולם הציגו בשנה האחרונה תשואה של יותר מ-30%, מרביתן בורסות אירופיות. אחת מהן היא מקדוניה הצפונית, שכנתה של יוון מצפון - מדינה קטנה, עם אוכלוסייה של קצת יותר מ-2 מיליון איש, שקיבלה את עצמאותה כשיוגוסלביה התפרקה ב-1991.

ב-2019 עלה המדד המניות המקדוני MBI 10 ב-39.7%, ככל הנראה, גם על רקע התחממות היחסים של מקדוניה הצפונית עם יוון, לאחר ששם המדינה שונה בתחילת 2019 מ"הרפובליקה של מקדוניה" ל"רפובליקה של מקדוניה הצפונית", ובכך הסתיימה מחלוקת בינה לבין יוון, שטענה כי השם "מקדוניה" הוא חלק מהמורשת היוונית. ההערכות הן שסיום הסכסוך פותח בפני מקדוניה אפשרות להצטרף בעתיד לברית נאט"ו, ואולי גם לאיחוד האירופי.

מדינות נוספות ב"מועדון" ה-30% פלוס של שוקי המניות הן רומניה, עם תשואה של 34.2%; ברזיל עם 32.6% (אחרי עלייה של 15% ב-2018, בניגוד למגמה העולמית); אירלנד עם 32.5% (אחרי ירידה של 22.4% ב-2018); ניו זילנד עם 31.7%; ובוסניה עם 31.4%.

סיכום תשואות 2019 בשוקי המניות בעולם

20.5%

זוהי העלייה מתחילת 2019 במדד CSI 300 של בורסת שנחאי הסינית, לאחר ירידה של 24.6% במדד בשנת 2018.

בארה"ב, מדדי המניות המובילים עלו גם הם השנה בשיעור דו-ספרתי: מדד דאו ג'ונס (DJI) הוסיף לערכו 22.8% מתחילת 2019; מדד נאסד"ק כללי (NASDAQ Composite) זינק ב-35.7%; ומדד S&P 500 התחזק ב-29.2%.

כל זאת, למרות התמשכות מלחמת הסחר גם ב-2019, כשלקראת סוף השנה ההערכות הן שסין וארה"ב קרובות לחתימה על עסקה שתסיים את המאבק ביניהן. בימים האחרונים דווח כי סין תפחית את מכסי היבוא שלה על מאות מוצרים מארה"ב כצעד ראשון לקראת עסקה.

מינוס 15.6%

זוהי התשואה השלילית שהניב מדד המניות המוביל של קוסטה ריקה - התשואה הגרועה ביותר בשנת 2019. ביולי האחרון הוריד הבנק המרכזי של קוסטה ריקה את תחזית הצמיחה לשנים 2019 ו-2020. התחזית ל-2019 הופחתה מ-3.2% ל-2.2%, בין השאר, בשל צמיחה גלובלית חלשה וירידה במחירים של סחורות חקלאיות מרכזיות שהמדינה מייצאת. התחזית ל-2020 הופחתה מ-3% ל-2.6%.

מינוס 10.9%

מדד המניות המוביל בבורסה של עומאן, MSM 30, הציג השנה את התשואה הגרועה השנייה אחרי קוסטה ריקה, כשירד בשיעור זה ב-2019.

בקיץ האחרון, קרן המטבע הבינלאומית חתכה את תחזית הצמיחה של עומאן לשנת 2019, מ-1.1% ל-0.3% בלבד, על רקע הנעשה בשוק הנפט העולמי. ב-2018 צמחה כלכלת עומאן ב-2.2% בזכות עלייה במחירי הנפט, אבל בקרן המטבע הזהירו השנה מפני צמיחת החוב של עומאן ועיכובים ברפורמות כלכליות במדינה.

מינוס 8.6%

זהו שיעור הירידה השנתי במדד המניות המוביל של צ'ילה (IPSA) - התשואה הגרועה ביותר בין מדינות דרום אמריקה ב-2019. לשם השוואה, המדד המוביל בארגנטינה עלה השנה ב-11.9%, בפרו נרשמה עלייה של 6.5%, בקולומביה נרשמה עלייה של 25.3%, וכאמור בברזיל המדד עלה ב-32.6%.

לפני כמה שבועות, משרד האוצר של צ'ילה הפחית את תחזית הצמיחה השנתית מרמה של 2.4%-2.9% לרמה של 1.8%-2.2%. המדינה עלתה השנה לכותרות על רקע הפגנות המוניות, שהתחילו במחאה על העלאת מחירי הנסיעה ברכבת התחתית, אבל המפגינים ראו בכך רק טריגר להפגנות על רקע המדיניות הכלכלית הניאו ליברלית והאי-שוויון במדינה. יותר ממיליון אזרחים צ'יליאנים יצאו למחות ברחובות, והנשיא הכריז על מצב חירום ושלח את הצבא להחזיר את הסדר האזרחי. לפי דיווחים מעודכנים, עד כה נהרגו 26 איש בהפגנות בצ'ילה, והמחאות עדיין לא הגיעו לסופן בסוף השנה.

מגזרים בולטים בשנה החולפת

הסקטור המוצלח ביותר להשקעה בשוקי המניות העולמיים ב-2019 היה מגזר ה-IT (טכנולוגיית מידע), עם תשואה של 48.4% בשנה זו - כך לפי נתוני חברת ההשקעות האמריקאית פידליטי, המבוססים על המדדים הסקטוריאליים של S&P. באופן חריג, אף סקטור לא הניב תשואה שלילית, אבל התשואה הנמוכה ביותר הגיעה מהשקעה בסקטור האנרגיה - תשואה של 7.3%.

מלבד IT, עוד שני סקטורים הציגו השנה תשואה עודפת על מדד S&P 500 - והם מגזר שירותי התקשורת ומגזר הפיננסים.

בהסתכלות מפורטת יותר על תעשיות, ולא רק ברמת הסקטורים, התעשייה עם התשואה הגבוהה ביותר השנה היתה חומרה ואחסון - שמניותיה רשמו זינוק של 76.9%. אחריה ניצבת תעשיית המוצרים האישיים, הכוללת מוצרי טיפוח, קוסמטיקה ואופנה, שהציגה השנה תשואה של 62.2%.

מי שהשקיע בתעשיית חומרי הבניין, השיג השנה תשואה של 53.1%. התעשייה היחידה שרשמה ב-2019 תשואה שלילית היא תעשיית שירותי הצריכה המגוונים, שבתוכה נכללים, למשל, לימודים אונליין, שירותים משפטיים, עיצוב הבית והפקת אירועים - ובשנה האחרונה היא ירדה ב-7.8%. 

עוד כתבות

איש צוות רפואי בודק פועל פלסטיני, שחזר מישראל לשטחי יו"ש, להימצאות נגיף הקורונה / צילום: Mussa Qawasma, רויטרס

ענף הנדל"ן מתקרב לשיתוק: ההגבלות צפויות לכלול החזרת פועלים לשטחים

בישיבה שהתקיימה במועצה לבטחון לאומי טרם כניסת השבת, נכללו מספר הגבלות נוספות בניסיון להתמודד עם נגיף הקורונה ● אחת מהן היא החזרת הפועלים הפלסטינים לבתיהם, דבר שעלול לפגוע במרבית אתרי הבנייה בישראל ● ההחמרה צפויה לעלות להצבעה בישיבת הממשלה מחר

 בית האבות קירקלנד, וושינגטון. סקטור הדיור המוגן כבר היה נתון ללחצים עוד לפני המגפה  / צילום: Ted S. Warren, Associated Press

בשוק הדיור המוגן בארה"ב חוששים שדיירים חדשים יפחדו להגיע

מגפת הקורונה פוגעת במניות המוסדות לטיפול בקשישים, על רקע החשש ממקרי הידבקות נוספים שיובלו לירידה בשיעורי התפוסה במוסדות

שלט חוצות מותקן בדרום אפריקה ומבקש מאנשים להישאר בבתיהם / צילום: נארדוס אנגלברכט, AP

הנגיף בעין המצלמה: 10 תמונות מהעולם שהדהימו אותנו השבוע

מה שהיה נראה כאילו הוא לקוח מסרט אימים גרוע או סיוט לילי מעיק מתגלה בכל יום, שעה ודקה כמציאות המסויטת שבתוכה אנחנו חיים ● וירוס הקורונה נישא על גבי הישגיה של הגלובליזציה וחדר כמעט לכל מקום על פני הגלובוס ● גלובס מציג את השבוע שהיה מסביב לעולם בתמונות

מורה בבית ספר יסודי בארה"ב מעבירה שיעור באפליקציית זום / צילום: Amanda Inscore, רויטרס

כך תתחברו לאפליקציית זום

נעמי בת ה-14, בתה של הלית ינאי–לויזון, עורכת מוסף הנדל"ן של גלובס עם מדריך קצר ופשוט לכל המשפחה

בני גנץ נכנס למליאת הכנסת לקראת מינויו כיו"ר הכנסת / צילום: דוברות הכנסת - עדינה ולמן

פרשנות: לגנץ היו את כל הקלפים ביד ו-14 יום נותרים. מה קרה?

בני גנץ, מי שהיה מבין מקימי מפלגת כחול לבן, מונה אתמול ליו"ר הכנסת ונטש את מפלגתו ואת שותפיו מאחור ●
גנץ חיסל את "גישת השלבים" של לפיד, יעלון, ליברמן, הורביץ ועודה

טים קוק, מנכ"ל אפל / צילום: Che liang, רויטרס

אפליקציית הקורונה של אפל: שיתוף הפעולה של ענקית הטק עם ממשלת ארה"ב

אפליקציית הקורונה כבר זמינה בחנות האפליקציות של אפל, וישנו גם אתר באוויר אליו אפשר להתחבר ממערכת הפעלה של ווינדוס או אנדרואיד, כך שהשירות זמין לא רק למשתמשי אפל

איגנץ זימלווייס. הכרה מאוחרת  / צילום: Associated Press

זמלווייס אמר לשטוף ידיים: הכירו את הרופא הראשון שהבין את חשיבותם של סבון ומים

שטיפת ידיים עם סבון נראית בנאלית בימינו, אך היא גילוי חדש יחסית בהיסטוריה של הרפואה ● התיאוריות של איגנץ זמלווייס ההונגרי על חשיבות השמירה על היגיינה נדחו על ידי הקהילה הרפואית בתחילת המאה ה-19, הוא הושמץ וסיים את חייו באופן טרגי

מאיר בן שבת, משה בר סימן טוב, בנימין נתניהו ושי באב"ד / צילום: צילום מסך

הגבלות התנועה יתגברו; נתניהו: אם לא יהיה שינוי בשיעור הנדבקים, אין מנוס מסגר

בתום ישיבת ממשלה על משבר הקורונה, סוכם על היערכות להידוק משמעותי של הגבלות התנועה באופן שיצמצם אף יותר את מספר השוהים מחוץ לבית, כדי למנוע את התפשטות מגפת הקורונה ● משרד האוצר יגבש מתווה לצמצום נוסף של העבודה במשק

קניות בסופרמרקט בימי קורונה / צילום: כדיה לוי, גלובס

מהי המנה הקריטית של הווירוס שתדביק אותנו

חוקרים זיהו עבור וירוסים רבים את מה שמכונה "המנה המזהמת" - כלומר שאם ניחשף לכמות קטנה יותר, כנראה שלא נידבק ● הקורונה כנראה לא שונה מווירוסים אחרים בהקשר זה

רונן סמואל, מנכ"ל קורנית /צילום: איל יצהר

הקריסה בענף האופנה פוגעת בקורנית דיגיטל: חותכת את התחזיות לרבעון הראשון

מגפת הקורונה שהובילה לפגיעה חמורה בענף האופנה מקטינה מהותית את הכנסות קורנית, יצרנית מערכות להדפסה על טקסטיל ● ההכנסות ברבעון יהיו נמוכות ב-35%-45% מהתחזית המקורית

מטוסי לופטהאנזה בשדה התעופה בפרנקפורט. טיסות רבות בוטלו בשל משבר הקורונה / צילום: Michael Probst, AP

מנמלי תעופה ענקיים חדשים ועד השקות קווי טיסה חדשים: חמישה דברים שכבר לא תראו במציאות התעופתית

דווקא כשהיה בשיא פריחתו, ענף התעופה הולך ודועך עם עוצר כמעט מוחלט של השמים ● עדיין לא ברור מתי הטיסות העתידיות יחזרו לשגרה, אך בינתיים דברים שעד לאחרונה היו חלק מהותי מעולם התעופה, כבר נראים כמו דמיון רחוק ● צ'ק אין לסופ"ש

נשיא סין, שי ג'ינגפינג, במסיבת עיתונאים / צילום: Xie Huanchi/Xinhua, Associated Press

"הנגיף לא מסוכן": האיש שיכול היה למנוע את הקורונה ונדבק בעצמו

השלטונות הסינים ידעו שברחובות מסתובב נגיף מסוכן, אך העדיפו את שמירת השקט והיציבות החברתיות ● כך ניסו הסינים להסתיר את הנגיף הקורונה, עד שזה היה כבר מאוחר מידי ● האזינו

“אריק איינשטיין - אוהב להיות בבית" / צילום: עטיפת האלבום

שירים מימים אחרים: 3 אלבומים למשבר הקורונה

הביתי, המשוררי והמנוכר. תזכורת ל–3 אלבומים שהגיע הזמן לחזור אליהם

פקחים נפרשים לפעולה ברחבי הארץ תחת משטר הקורונה / צילום: איל יצהר, גלובס

נערכים לסגר מלא; ב-12:30 ישיבת ממשלה בנושא החמרת הסגר

נכון ליום חמישי בלילה טרם נפלה ההחלטה אם לצאת לסגר מלא, וסוף השבוע הנוכחי יאפשר למטה לבטחון לאומי פרק זמן נוסף לבחינת המצב ● החיילים, מבסיסי הכשרות הלוחמה ויחידות השדה, יחולקו למחוזות משטרתיים כאשר לכל מחוז תוקצה פלוגה אחת

סוחרים מודאגים בוול סטריט צופים בנשיא טראמפ / צילום: Mark Lennihan, Associated Press

בית הנבחרים אישר את חבילת החילוץ בשווי 2 טריליון דולר, אבל המדדים בוול סטריט התרסקו

מחיר הנפט הגולמי ירד ב-4.8% ● בורסות אירופה ננעלו בירידות חדות, מדד הפוטסי צלל לאחר שהתגלה כי ראש הממשלה ג'ונסון חולה בקורונה ● השווקים באסיה ננעלו במגמה מעורבת, הניקיי טיפס ל-3.5% ואוסטרליה צנחה ב-5.3%

מעבדה של כללית ברמת החייל שבודקת דגימות קורונה  / צילום: דוברות משרד הבריאות, יח"צ

מחיר העלייה בקצב הבדיקות: תוצאות לא בטוחות ובדיקות אבודות

ל"גלובס" נודע כי כלל הנראה ישנן בדיקות נוספות שאבדו ● משרד הבריאות אישר כי התקבלו תוצאות סותרות בחלק מהבדיקות, אך טוען כי לא מדובר בתוצאות שכבר נמסרו לחולים ● אתמול בוצעו כ-6,000 בדיקות ברחבי הארץ, ובמשרד מקווים להגיע ל-10 אלף בדיקות יומיות בשבוע הבא

עובד עם מסכה בכרם ענבים בסן פליפה, צ'ילה / צילום: IVAN ALVARADO, רויטרס

מעל ל-600 אלף נדבקים ברחבי העולם; ספרד: 832 מתים ביום

מספר הנדבקים בעולם עומד על 617,351 איש, מתוכם, 137,336 איש החלימו ● היקף הקורבנות בעולם עלה ל-28,377 ● בישראל יש 3,460 נדבקים, מתוכם 50 במצב קשה

חיטוי כיכר סן מרקו בוונציה, השבוע  / צילום: רויטרס

מנהיגי האיחוד האירופי מתלבטים האם להנפיק אג"ח משותפות כדי להתמודד ביחד עם המשבר

מנהיגי צרפת, איטליה וספרד ושש מדינות נוספות קראו במכתב לנשיא המועצה האירופה ליצירת מסגרת אג"ח כל־אירופיות שתוכל לתמוך במדינות החלשות ● עם זאת, דוברים רשמיים מטעם מדינות צפון אירופה מביעים סקפטיות ביחס למאמצים לגיוסי חוב הדדי בגוש האירו

החתן והכלה אחרי החופה, יד ביד אחרי שבוע בו לא התראו / צילום: מתן פורטנוי, גלובס

"הזמנו 150 איש, קנינו קייטירינג ואז הגיעה הקורונה": הסיפור על חתונת המרפסות

רגע לפני החמרת ההגבלות בשכונה אחת בלוד הפכה הגינה הקהילתית לגן אירועים מאולתר ● החתן והכלה מתחתנים על הדשא והאורחים משקיפים על השמחה מן המרפסות

תירוש / צילום: יח"צ

על רקע משבר הקורונה: מחסור בתירוש ברשתות השיווק

ספקיות תירוש וביניהן יקב כרמל ויקב ירושלים מתקשות לעמוד בהיקף ההזמנות מצד הרשתות, ועל כן החלו להגביל את ההקצאות עבור כל אחת מהן