גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

רה"מ נתניהו מבקש חסינות: "בדמוקרטיה רק העם מחליט. זה זמני, אתייצב בבית המשפט"

לאחר שמזה שלוש שנים טען רה"מ כי לא יפעל למהלך שיגונן עליו מפני העמדה לדין, נתניהו פנה היום לכנסת בבקשה לקבוע שלא יועמד לדין במהלך כהונת הכנסת הזו והבאה אחריה ● ח"כ אביגדור ליברמן הודיע כי ישראל ביתנו תתנגד למהלך: "נצביע נגד חסינות לנתניהו"

ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: יוסי זמיר
ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: יוסי זמיר

נפל דבר בישראל: ראש הממשלה היוצא בנימין נתניהו, הנאשם בשלושה כתבי אישום גדולים ומסובכים ואמור לעמוד לדין בגין עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים, פנה היום (ד') ליו"ר הכנסת, ח"כ יולי אדלשטיין, בבקשה שכנסת ישראל ה-22 ו/או זו הבאה אחריה, הכנסת ה-23, יעניקו לו חסינות מפני העמדה לדין פלילי. 

■ מסמך בקשת החסינות הרשמי של נתניהו מיו"ר הכנסת ח"כ יולי אדלשטיין

"כאשר נשאלתי בערוץ 12 והשבתי 'מה פתאום', דייקתי בדבריי ואיני חוזר בי גם עכשיו. גם הערב אני חוזר ואומר 'מה פתאום' - לא קידמתי שום חוק, בכוונתי להתייצב בבית המשפט כדי לרסק את העלילות המופרכות נגדי" - כך אמר הערב ראש הממשלה נתניהו.

"חוק החסינות נועד להגן על נבחרי ציבור מפני תפירת תיקים. החוק נועד להבטיח שהנבחרים יוכלו לשרת את העם לפי רצון העם ולא לפי רצון הפקידים. אמר זאת במדויק הנשיא ראובן ריבלין", המשיך נתניהו וציטט את הדברים שאמר ריבלין לפני שנים בנוגע לחשש מרדיפת הרשויות אחרי שרים פוטנציאליים.

"לצערי, זה מה שקורה במקרה שלי - תפירת תיקים, סחיטה באיומים של עדי מדינה, מבול של הדלפות מגמתיות, שטיפת מוח כדי להסית נגד ולעשות משפט שדה נגדי על-ידי הציבור. והכי מדהים - יש האשמה חדשנית נגדי: אני מואשם בקבלת סיקור חיובי". נתניהו אמר את הדברים תוך שהוא צוחק, והוסיף: "אל תצחקו, זה אמיתי".

לדבריו, "חלק מן העבירות מוחזק במחשכים תחת צווי איסור פרסום ותחת המשטרה, אך הדלפות מגמתיות זוכות לזרקורים של אור". נתניהו קרא להסיר את כל צווי איסור הפרסום הנוגעים לכל מי שחקר אותו: "כדי שאור השמש יידע את כל האמת ואת כל המניעים הנסתרים שעומדים מאחורי תפירת התיקים נגדי. ביקשתי שימוע גלוי, אין לי מה להסתיר". לדבריו, "הציבור רוצה את האמת".

נתניהו ציין כי יש עכשיו ניסיון לגרור את מערכת המשפט לפסול את ההתמודדות שלו. לדבריו, "בדמוקרטיה רק העם מחליט. מכל הסיבות הללו בכוונתי לפנות ליו"ר הכנסת בהתאם לסעיף 4 ג לחוק, כדי לממש את זכותי, את חובתי ואת שליחותי ולהמשיך לשרת את עם ישראל".

נתניהו ציין כי ליו"ר כחול לבן בני גנץ אין דבר להציע - "למעט פשיטת רגל בחברה שלו. הוא אומר שאני מתמודד רק בגלל התיקים התפורים. איזה אבסורד, אני מתמודד כי אני מקדיש את חיי. אבל יש אנשים שכן עברו עבירות חמורות, אך ניתנת להם חסינות לכל החיים. לדוגמה, בני גנץ לקח 50 מיליון שקל ללא מכרז על מוצר לא קיים ושלשל 4 מליון שקל לכיסו - ואפילו לא נחקר". נתניהו המשיך וטען כי גם יאיר לפיד לא נחקר בעוון תקציבי פרסום שהוענקו ל"ידיעות אחרונות" כאשר לפיד היה שר האוצר.

מזה שלוש שנים, מאז נפתחו החקירות הפליליות נגד נתניהו, הוא טען ללא הרף כי אין בתיקי הפליליים נגדו דבר, כי התיקים יקרסו במעמד השימוע, וכי הוא עצמו לא יפעל להוביל מהלך שיגונן עליו מפני העמדה לדין. אולם למרות כל הטיעונים הפוליטיים הללו, שהושמעו על-ידו באינספור נאומים והצהרות, נתניהו פנה היום כאמור לכנסת בבקשה שהוא לא יועמד לדין במהלך תקופת הכהונה של הכנסת הזו והבאה אחריה.

יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן הגיב לדברי נתניהו בעמוד הפייסבוק שלו וציין כי יתנגד לבקשת החסינות. "עכשיו ברור מעבר לכל ספק: כל מה שעניין ומעניין את נתניהו זאת החסינות", כך נכתב בפוסט. ממפלגתו של ליברמן נמסר כי "ישראל ביתנו תתמוך בהקמתן של כל הוועדות בכנסת, כולל ועדת הכנסת".

יו"ר כחול לבן, בני גנץ, אמר הערב בתגובה: "'אלה הדברים אשר תעשו, דברו אמת איש את רעהו', כך נאמר בספר זכריה. זה הוא יום קשה למדינת ישראל ויום עצוב לי. לחמתי עבור המדינה, נכנסתי לפוליטיקה בכדי להיאבק על דרך, ואני רואה היום את המדינה מונהגת בידי אדם שמסיט אותנו לשוליים ומסכן את הבסיס האזרחי שכל אדם שווה בפני החוק. מעולם לא תיארתי לעצמי שנגיע ליום שראש ממשלת ישראל יימנע מלהתייצב בפני החוק והמשפט, ושלא יהיה אכפת לו ממדינת ישראל אלא אך ורק מגורלו האישי".

לדברי גנץ, "היום ברור על מה אנחנו נאבקים. נתניהו יודע שהוא אשם. מי שחושב שלא יהיה כלום כי אין כלום, לא מפחד לעמוד למשפט, ולכן או שתהיה פה ממשלת חסינות קיצונית, או שתהיה ממשלת אחדות ממלכתית או חסינות לפני הכול - או אזרחי ישראל לפני הכול. ממלכת נתניהו או מדינת ישראל. או שינצח האינטרס של נתניהו - או שינצחו האינטרסים הלאומיים.

"אסור להקטין את מה שראינו הערב לנגד עינינו. המהלך שקרה הערב אינו עניין טכני או פרוצדורה לזמן קצר, שניתן לעבור עליה לסדר היום. כחול לבן תפעל להקמת ועדת הכנסת על-מנת למנוע מתן חסינות לנאשם בפלילים. נתניהו חשוד ומואשם בלקיחת שוחד ואשם בגרירת מדינת ישראל כבני-ערובה של המאבק המשפטי שלו. הוא גרר אותנו שלוש פעמים בשנה למערכת בחירות שעולה מיליארדי שקלים".

ממפלגת העבודה נמסר בהתייחסות לבקשת החסינות של נתניהו כי "הכנסת היא לא עיר מקלט לחשודים בשוחד. נפעל להקמת ועדת כנסת כדי למנוע מתוכנית ההימלטות של נתניהו לצאת לפועל".

מצב חסר תקדים בהיסטוריה הפוליטית של ישראל

מדובר במצב חסר תקדים בהיסטוריה הפוליטית של ישראל. ראשי ממשלה קודמים שנחשדו בפלילים, התפטרו מתפקידם בשלבים מוקדמים יותר. יצחק רבין ז"ל התפטר מתפקיד ראש ממשלת מעבר אחרי שנחשף על-ידי העיתונאי דן מרגלית חשד לעבירה על הוראות הפיקוח על החזקת מטבע חוץ (על-ידי רעייתו של רבין, לאה רבין ז"ל). ממשלתו של רבין התפרקה עוד קודם לכן בשיאו של משבר קואליציוני, והתפטרותו של רבין הייתה כחודש לפני הבחירות של 1977.

גם ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט הודיע כי יתפטר מתפקידו כראש ממשלה ויעמוד בפני החשדות נגדו, תוך שהוא מאפשר לקיים בחירות פנימיות במפלגת קדימה. אולמרט הודיע על החלטתו להתפטר כשנה לפני שהוחלט סופית להגיש נגדו כתב אישום. אולמרט הועמד לדין על נטילת שוחד, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים במספר פרשיות, הורשע בחלק מן האישומים ואף ריצה עונש מאסר.

נתניהו חורג ממה שהיה מקובל עד כה ומעמיד את עצמו לבחירת הציבור בפעם השלישית תוך שנה, תוך שהוא ממשיך לטעון כי האישומים נגדו אינם רציניים ואינם מצדיקים ניהול משפט נגדו.

דיוני החסינות, והוויכוח סביב הקמת ועדת הכנסת כדי להתקדם עם הענקת או הסרת חסינותו, צפויים ככל הנראה לעמוד בלב הקמפיין הפוליטי. מסביבת נתניהו נשמעו בימים האחרונים הערכות כי נושא החסינות עשוי להוריד מן הליכוד מנדט אחד לפחות, אולם נתניהו אינו מתכוון לוותר. מבחינתו זה סביר שהוא יהיה ראש ממשלה מכהן ויזכה לחסינות. ואם לא כך, מבחינתו שייפתח נגדו משפט פלילי תוך כדי שהוא מנהל את המדינה. שרים ובכירים שהקיפו את נתניהו בשנים האחרונות, כמו משה כחלון או גלעד ארדן, הביעו הערכה שראש ממשלה תחת אישום שוחד לא יוכל להמשיך לכהן, אולם ייתכן כי המציאות תטפח על פניהם ועל פני הציבור הישראלי.

חוקי החסינות בישראל עד לפני כ-15 שנים אפשרו לכל חבר כנסת ו/או שר לטעון לחסינות, והחלטת ועדת הכנסת הייתה האם להסיר את החסינות. אולם החקיקה שונתה (עוד לפני כתב האישום נגד אולמרט), כך שהחסינות אינה מוענקת כברירת מחדל, וחבר הכנסת המעוניין לחסות תחת החסינות צריך ליזום בקשה לקבלת החסינות.

ייאמר כי הדיון בוועדת הכנסת בנושא החסינות הוא אומנם מעין-שיפוטי, אך חברי הכנסת יקבלו את החלטתם לפי השיוך הפוליטי. ניתן לצפות שלא יקום חבר כנסת מתוך בלוק ה-55 ויודיע כי יש לשלול מנתניהו את החסינות, וכך גם ההפך.

*** חזקת החפות: יודגש כי גם לאחר ההחלטה להגיש כתב אישום נגדו, ראש הממשלה בנימין נתניהו הוא בגדר חשוד, מכחיש את המיוחס לו, לא הורשע בביצוע עבירה, ועומדת לו חזקת החפות.

עוד כתבות

שער עיתון "פנאי פלוס" / צילום: צילום מסך

כל עובדי "פנאי פלוס" ו"טיים אאוט" הוצאו לחופשה ללא תשלום

עפ"י התכנון של הנהלת קבוצת "ידיעות אחרונות", בחודשיים הקרובים לא יצאו גיליונות חדשים של "פנאי פלוס", ובענף מציבים סימן שאלה האם העיתון יחזור גם אחרי תום המשבר ● קבוצת סיגלר הוציאה את עובדי "טיים אאוט" לחופשה ללא תשלום של 45 יום

אתר בנייה סגור בפתח תקווה / צילום: גיא ליברמן, גלובס

החשב הכללי באוצר: הקורונה אינה כוח עליון בענף הבנייה; נשיא התאחדות בוני הארץ: "קיבלנו ירי בגב"

לפי הודעת סגן החשב הכללי באוצר, בשלב זה לא תוכר התפרצות מגיפת הקורונה בישראל כ"כוח עליון" שבגינו יתאפשר לקבנים לאחר בפעולות שאותן התחייבו לבצע ● נשיא התאחדות בוני הארץ הגיב בהבעת זעם על הדברים

ערן יעקב / צילום: יונתן בלום, גלובס

קורסים תחת העומס: האתר לקבלת פיצוי לעצמאים לא עומד בביקוש

חלק מבעלי העסקים והמייצגים שמנסים להיכנס לאתר מצליחים לאחר כ-2-3 דקות המתנה, ובהמשך האתר עובד לאט אך הם מצליחים להשלים את הליך הרישום, ואחרים כלל לא מצליחים להיכנס או שנתקעים במהלך מילוי הטפסים באתר

ערן יעקב /  צילום: יונתן בלום

תרגיל בפיצוי עצמאים: קחו מענק מהמדינה, שלמו עד 50% מס

המדינה תשית על מקבלי הסיוע לפי תוכנית הסיוע תשלום מס וביטוח לאומי, מה שמבטיח לה החזר של 30%–50% מכל מענק ● קבוצות שלא יקבלו מענק: צעירים, בעלי עסקים חדשים ומשקי בית שמרוויחים יותר מ–340 אלף שקל בשנה

הטבות נדל"ן בצל הקורונה / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי , גלובס

מוותרות על כספים ודוחות תשלומים: אלה ההטבות שמעניקות חברות הנדל"ן

משבר הקורונה משפיע על כל ענף הנדל"ן, ולכל החברות ברור שקשיים או קריסה של סקטורים מסוימים תשפיע עליהן במוקדם או במאוחר ● כמה חברות בענף כבר מציעות הטבות שונות ללקוחותיהן

בנק מזרחי-טפחות,?בנק הפועלים, בנק דיסקונט, בנק לאומי, בנק איגוד ובנק מרכנתיל / צילומים: איל יצהר, אייל הצפון, בר-אל

מגבלות התנועה מחמירות ומספר סניפי הבנקים שיקבלו קהל יצטמק ל-15%

זאת החל ממחר, ה-1 באפריל, ולעומת הנחיה קודמת שדיברה על מתן שירות פורנטלי לציבור הרחב בכ-25%-30% מסניפי הבנקים

 פרויקט מגורים בבנייה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

בנק ישראל: התשואות על דירות נמוכות; מחירי הדירות גבוהים מדי

כך נכתב בפרק הדיור בדוח השנתי של בנק ישראל ● למרות זאת, בבנק המרכזי מתריעים כי עדיין קיים מחסור בהיצע דירות, בין היתר בגלל מימוש רק שליש מיעדי שיווקי הקרקעות בהסכמי הגג

שאול אלוביץ' / צילום: תמר מצפי

נמחקה תביעת שאול אלוביץ' נגד המדינה לפיצוי בסך 10 מיליון שקל

אלוביץ' תבע מהמדינה לפצותו בשל הירידה שספג תיק ניירות הערך שלו שמחזיקה הפרקליטות ● ביהמ"ש קבע כי הגשת התביעה ע"י אלוביץ' עומדת בניגוד להסכמות אליהן הגיע עם המדינה בעבר, אך הדגיש כי הוא יוכל לשוב ולעלות את טענותיו בסיום ההליך בעניינו

שלט שמזכיר לשמור על מרחק של 2 מטר זה מזה, בניו יורק / צילום: Kathy Willens, AP

האם חברי סנאט השתמשו במידע מסווג על הקורונה לטובת השקעות בבורסה?

משרד המשפטים האמריקאי בודק האם חברי סנאט עשו שימוש במידע פנים מסווג שקיבלו בתדרוכים רגישים בדלתיים סגורות - ואז מכרו מניות במאות אלפי דולרים

צוות אקסוניוס. עופרי שור, דין זיסמן, אבידור ברטו בצילום אבישי פינקלשטיין

חברת הסייבר אקסיוניוס גייסה 58 מיליון דולר כדי להמשיך להגן על רשתות

אקסיוניוס גייסה עד היום 95 דולר בסך הכול, והיא מעסיקה 80 עובדים בתל אביב ובניו יורק ● מהחברה נמסר כי הכנסותיהם השנתיות גדלו ב-910% בשנת 2019 ביחס לשנה שלפניה, וכי הם אחת מחברות הסייבר שצמחו בצורה הכי מהירה בשנה האחרונה

מושיקו גמליאלי / צילום: תמונה פרטית

קבוצת המסעדות מונא: "נתקענו עם סחורה וחובות תזרימיים, היינו צריכים לוותר על האגו"

מושיקו גמליאלי מקבוצת המסעדות מונא: "אנחנו מנסים לפעול עפ"י עיקרון של ערבות הדדית"

חנות של אפל בסין שנפתחה מחדש. החברה נפגעה במכירות המכשירים, אבל צומחת בשירותים   / צילום: רויטרס

ענקיות הטכנולוגיה הגיעו למשבר עוצמתיות, אך תחת מתקפה רגולטורית. איך ייצאו ממנו?

המניות של חברות הענק אפל, מיקרוסופט, אמזון, גוגל ופייסבוק נחתכו בחדות בשבועות האחרונים ● למרות השונות במודלים של ההכנסות ישנם קווי דמיון שעשויים לסייע לחברות במשבר ● בטווח הארוך כבר עולות שאלות יותר קשות על עתידן

פרידה ג'אבר / צילום: אתר פנאט

"המגזר נכנס לואקום הסברתי; אני מרגישה כמו המסביר הלאומי לערבים"

כך אומרת ל"גלובס" פרידה ג'אבר, עורכת ראשית של אתר פאנט ● לדבריה, "יש חוסר הבנה בולט בציבור הערבי של הנחיות הממשלה, כיוון שהתרגום וההנגשה לציבור זה היו לקויים" ● סוהיל כראם, בעלי רדיו א-שמס: "הפכנו להיות תחנת הסברה לכל דבר"

מטוסי לופטהאנזה בשדה התעופה בפרנקפורט. טיסות רבות בוטלו בשל משבר הקורונה / צילום: Michael Probst, AP

יאט"א: ענף התעופה יחזור לפעילות מלאה רק ברבעון הרביעי של 2021

ארגון התעופה העולמי (יאט"א): לחברות התעופה יש יתרה של 35 מיליארד דולר על כרטיסים שבוטלו ● "קוראים לצרכנים לקבל הבנה זיכוי במקום החזר כספי על טיסה שבוטלה".

מישל סיבוני, מנכ''ל קבוצת הראל ביטוח ופיננסים / צילום: "פלאש 90".

הראל הרוויחה 760 מיליון שקל ב-2019, אבל "2020 נפתחה בסערה המשפיעה לשלילה על כל תחומי הפעילות בקבוצה"

היקף הנכסים המנוהלים על-ידי החברה הצטמק ברבעון הראשון ב-2020 בכ-11%, לכ-252 מיליארד שקל ● סך הפרמיות ודמי הגמולים שרשמה החברה חצה את הרף של 30 מיליארד שקל

אלונה ברקת / צילום: דייאגו מיטלברג

פרשנות: אלונה ברקת ערערה את מודל הבעלות על קבוצות בישראל

הבעלים של קבוצת הפועל באר שבע ב-13 השנים האחרונות הודיע על עזיבה בגלל סירובם של שחקני הקבוצה לקצץ בשכרם ● סביר להניח שנטישתה היא רק הסנונית הראשונה, מאחר שרבים מבין בעלי ההון שמחזיקים בקבוצות ייאלצו להתמודד בשנים הקרובות עם הצלקות שיותיר משבר הקורונה

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד ארז קמיניץ / צילום: איל יצהר, גלובס

משרד המשפטים הקים ועדה לטיפול בסוגיית "כוח עליון" בחוזים שמופרים בתקופת הקורונה

זאת לאור ההערכה כי בתי המשפט צפויים לספוג גל של אלפי תביעות בין צדדים לחוזים שהופרו על רקע משבר הקורונה וההגבלות על המשק; וההבנה כי המדינה צריכה לגבש מדיניות ברורה לטיפול במקרים כאלה

רוני חזקיהו החשב הכללי במשרד האוצר / צילום: משרד האוצר

לראשונה: ממשלת ישראל מגייסת אג"ח ל-100 שנה

גיוס החוב בשווקים הבינלאומיים צפוי להתבצע ביממה הקרובה ● בין הבנקים שנבחרו לשמש כחתמים בהנפקה: גולדמן זאקס, סיטי ובנק אוף אמריקה

עו"ד שי ברנוב / צילום: יח"צ

חבילת החילוץ האמריקאית למשבר הקורונה עשויה לסייע גם לחברות ישראליות המעסיקות עובדים בארה"ב

במסגרת חוק CARES act, שאישר חבילת סיוע של כ-2 טריליון דולר להתמודדות עם משבר הקורונה בארה"ב, זכאים עסקים קטנים, המעסיקים עד 500 עובדים, לקבל הלוואות מיוחדות בערבות הממשל הפדרלי, בתנאי שלא יפטרו עובדים ולא יקטינו את שכרם

גרנד קניון באר שבע / צילום: יחצ

חיסון פיננסי נגד קורונה? הלוואה עתידית

האמונה בשוק אשראי זול, זמין ונצחי הקהתה בשנים האחרונות את מנגנון קבלת ההחלטות בחברות רבות ● שימוש מושכל בהלוואות עתידיות או בהרחבות עתידיות של אג"ח עשוי לתת מענה חשוב בימים הסוערים שעוד עתידים לבוא