גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נועם לניר נפרד מעוד החזקה בורסאית: השליטה באפליי תעבור לידי בעלי חברת הכטב"מים אירודרום

פעילותה של אירודרום בתחום כלי הטיס הבלתי מאוישים תמוזג לאפליי כנגד 69% מהמניות לאחר שהחברה הביטחונית הוערכה בכ-50 מיליון שקל ● אחרי שצנחה בשנה האחרונה, מניית אפליי הגיבה לידיעה על המיזוג בזינוק של כ-20%

נועם לניר / צילום: איתן ריקליס
נועם לניר / צילום: איתן ריקליס

פחות משבועיים מאז חתם נועם לניר על הסכם למכירת השליטה בחברת הטכנולוגיה בבילון , כעת הוא בדרך להיפרד גם מהשליטה בחברת הטכנולוגיה אפליי , וגם זאת כשהיא רחוקה מרחק ניכר משיאה. הפעם מדובר במיזוג פעילות ביטחונית בתחום כלי הטיס הבלתי מאוישים (כטב"מ) לתוך החברה, באמצעות הקצאת מניות.  

אפליי עדכנה הבוקר כי חתמה על הסכם להחלפת מניות מול חברת אירודרום, במסגרתו היא תקצה לבעלי מניות אירודרום, ובראשם בעל השליטה והמנכ"ל רועי דגני, 69% מהונה, כך שבידי בעלי המניות הנוכחיים של אפליי יוותרו כ-31% מהמניות.

כיום מחזיק לניר שיעור דומה ממניות אפליי (כ-31%) וסך החזקות בעלי העניין בחברה מסתכמות בכ-59%, בעוד החזקות הציבור עומדות על כ-35% וחברת הפניקס מחזיקה בכ-6% נוספים. במסגרת ההסכם תעביר אירודרום לאפליי את מלוא המניות בחברה, כך שלאחר ההעברה תחזיק אפליי ב-100% ממניות החברה הביטחונית, העוסקת ביישום פתרונות ושירותים בתחום הכטב"מ בזירה הביטחונית "ומתמחה בתפעול, הדרכה, אחזקה בדרגי א' ו-ב', הטמעת מערכות כטב"מ ושירות לקוח".

השלמת העסקה כפופה לכמה תנאים, בהם קבלת אישור בעלי המניות, אישור תנאי כהונתו של דגני כמנכ"ל אירודרום, אישור ביהמ"ש להסכם בדרך של הסדר ועוד, ומועדה נקבע לסוף חודש מרץ, "אלא אם הסכימו הצדדים על מועד מאוחר יותר". מלבד תפעול, הדרכה והחזקת כטב"מים, אירודרום גם מספקת "שירותי תיעוד הנדסי, כתיבה טכנית ופיתוח והדרכה", ובכך, לפי החברה "מעניקה ללקוח את מלוא השירותים הנחוצים לתפעול ותחזוקה של המערכת".

לפי הנתונים שמציגה אפליי בקשר לפעילות המתוכננת להתמזג לתוכה, לאירודרום 7 לקוחות פעילים בארץ ובחו"ל, שהינם גופים ממשלתיים וגופים העוסקים בביטחון, והיא מעסיקה כ-35 עובדים.

תוך שנה: שני שליש מהשווי נמחק

לקראת עסקת המיזוג, הוערך שוויה של אירודרום בכ-50 מיליון שקל, ובתוצאותיה הכספיות היא מציגה הכנסות של כ-5.5 מיליון שקל בין ינואר לספטמבר 2019 והפסד של 1.5 מיליון שקל לתקופה זו, אחרי שאת שנת 2018 כולה סיכמה עם הכנסות של פחות מ-4 מיליון שקל והפסד של כ-1 מיליון שקל.

עוד מציגה אירודרום צבר הזמנות של כ-18 מיליון שקל וגירעון של כ-700 אלף שקל בהון העצמי.

עוד במסגרת ההסכם בין הצדדים, אפליי התחייבה כי עד השלמת העסקה לא תהיה בה כל פעילות, שכיום מתרכזת "בתחומי השיווק, הפרסום, המיתוג, ההפצה והמוניטיזציה של מוצרים ושירותים בתחום המובייל, המיחשוב, האינטרנט והמדיה" ובתחומים משיקים, ונמצאת בדעיכה כבר תקופה ממושכת.

בשל הדשדוש בפעילות, באפליי בחנו במשך תקופה לא קצרה אפשרויות לשיתופי פעולה גם באמצעות הרחבת הפעילות הקיימת וגם בענפי פעולה נוספים. מצבה המאתגר בא לידי ביטוי גם בשווי השוק המצומק שלה, שעמד הבוקר על פחות מ-15 מיליון שקל, אחרי צניחה שנתית של כ-65% שרשמה מנייתה.

היום הגיבה המניה להודעת החברה בעליות דו-ספרתיות, שעמדו בשעות הצהריים על כ-20%, אולם גם אחריהן ביצועיה שנה אחורה עגומים, עם ירידה של יותר מ-50%.

ההחמצה של לניר וכריסטיאנו רונאלדו

כאמור, בדומה לבבילון, גם מהשליטה באפליי נפרד לניר כשהיא רחוקה מרחק עצום מרמת השיא בה שהתה תחת שליטתו. כיום רחוקה אפליי יותר מ-90% משווי השיא שלה תחת שליטתו של לניר, שנקבע במהלך 2014 ושיקף לחברה שווי של כ-190 מיליון שקל. מאז השלים לניר, יחד עם קבוצת משקיעים, את ההסכם לרכישת השליטה בחברה באמצעות הקצאה פרטית, במהלך שנת 2013.

לאחר ההשתלטות עליה, מיקד לניר את פעילותה של אפליי בתחום של "פיתוח, שיווק, הפצה ומוניטיזיה של אפליקציות ברשתות הסלולר בכל העולם", ובמהלך 2014 החלה החברה לרכז את פעילותה בפיתוח והפצת אפליקציית מקלדת חכמה ממותגת, באמצעות מיזם חברת קיבו (Kibo), במשותף עם חברת וויטסמוק.

אולם פעילות זו, שלשותפות בה נכנסו בין היתר סוכן הכדורגלנים הבינלאומי פיני זהבי וכדורגלן העל כריסטיאנו רונאלדו, ואשר דיווחה על שיתופי-פעולה עם חלק ממועדוני הכדורגל המובילים בעולם, לא התרוממה, לא הצליחה לייצר הכנסות משמעותיות ורווחים, והצטמצמה עד שגוועה.

על הידרדרות מצבה של אפליי מעידה גם הערת "עסק חי" שצורפה לדוחות המחצית הראשונה של 2019, אחרי שנעדרה מהם בשנתיים האחרונות (2017-2018), תוך שרואי החשבון מפנים את תשומת לב המשקיעים, בין השאר, להפסדיה הצבורים ולתזרים המזומנים השלילי מפעילות שוטפת.

בסיכום מחצית השנה הראשונה של 2019, הכנסותיה של אפליי צנחו ב-75% והסתכמו בקצת יותר מ-2 מיליון שקל, אחרי שאת שנת 2018 כולה סיכמה עם הכנסות של יותר מ-15 מיליון שקל - סכום ששיקף צניחה של 44% ביחס להכנסות שנת 2017. בשורה התחתונה, הפסדיה במחצית הראשונה של 2019 גדלו ב-37% והגיעו לכ-2.5 מיליון שקל.

כאמור, בסוף חודש דצמבר סיכם לניר על מכירת מרבית מניותיו בחברת הטכנולוגיה בבילון לקרן אלפא של גבי דישי ומיכאל וייס, תמורת כ-33 מיליון שקל. דבר העסקה גרר את מניית בבילון לעליות חדות, וכיום היא משקפת לחברה שווי של כ-115 מיליון שקל - רחוק כמעט 90% משווי שיא של כ-2 מיליארד שקל אליו הגיעה במהלך שנת 2012. 

עוד כתבות

עמיר פרץ / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מגפת הקורונה לא חיסנה את חקלאי העולם מתחרות

אם היה נדמה שהמצוקה הכלכלית בימי המגפה תגרום לעולם להסתגר מאחורי חומות מכס, נתוני ארגון הסחר העולמי מראים אחרת ● מחצית המדינות התאימו את תנאי הסחר לקורונה, אבל רובן המוחלט בחרו דווקא להפחית תעריפים ● החשש ממחסור לא נגע לאוכל אלא לציוד רפואי

חוזרים לעבודה / אילוסטרציה: shtterstock, Reuters

יוצאים לשוק: המדריך המלא לעובדים ומעסיקים שרוצים לצלוח את המשבר

בשבועות האחרונים, במסגרת שידורי הלייב "תוכנית עבודה" בשיתוף מיקרוסופט, דיברנו עם עשרות מומחים על הטלטלה שחווה שוק העבודה בעקבות משבר הקורונה ועל מה שצפוי לו בעתיד • ריכזנו כאן, על קצה המזלג, כמה מהעצות שלהם למעסיקים ולעובדים שנאלצים לנווט בתנאי חוסר ודאות

אנשי משרד הבריאות / צילום: משרד הבריאות

מנכ"ל משרד הבריאות היוצא: "עברנו מדאגה לאופוריה, עיקר הגידול בתחלואה מבתי הספר"

משרד הבריאות כינס מסיבת עיתונאים בעיצומו של החג על רקע עלייה במספר חולי הקורונה החדשים • במשרד שוקלים לסגור את הלימודים בחטיבת הביניים • משה בר סימן טוב: "גל שני איננו גזירת גורל, אנחנו לא בוודאות צועדים לסגר"

הרחוב הישראלי שוקק בימי קורונה, לאחר שחרור ההגבלות / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

64 חולים חדשים ביממה האחרונה: "מספרי החולים מטרידים פחות מהמחסור במידע"

מספר החולים החדשים בקורונה אמנם עלה בימים האחרונים, אך הוא עדיין רחוק מהקו האדום שהציבה הממשלה ● פרופ׳ חגי לוין: ״חסר מידע מסקרים סרולוגיים שיאפשר להבין טוב יותר את נתוני ההדבקה והתחלואה״

ישראל כ"ץ / צילום: אמיל סלמן-הארץ

7,500 שקל על כל עובד שחוזר מחל"ת: המודל השנוי במחלוקת מגיע מחר לממשלה ומאחורי הקלעים נחשפים

הממשלה תצביע מחר על תוכנית המענקים למעסיקים בהיקף של 6 מיליארד שקל. מדוע פסל כ"ץ את המודל שהוצג לו, למה מתעכב נושא המענקים מאז סוף חודש מרץ ואיך כל זה קשור ליועץ המשפטי לממשלה

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

רגע - אנחנו לא מפסיקים לנסות לחפש אותו, לרדוף אחריו ולאחוז בו

רגע הוא לא מילה, וגם לא אות, אבל לרוב הוא זה שנותן את המנגינה ● אוצר מילים, פרויקט מיוחד 

פרופ' אריאל רובינשטיין / צילום: עמית שעל

קלקלה: שבעה ביטויים מהשיח הכלכלי שמעצבנים את אריאל רובינשטיין

לפני שאתם משתמשים בביטויים הללו, כדאי שתעצרו, תקראו ותשקלו מחדש ● אוצר מילים, פרויקט מיוחד

רועי חסן / צילום: ינאי יחיאל

אוצר מלים: רועי חסן תוהה מה אם רבים לא יכבו את האהבה

המשורר רועי חסן מסביר מדוע הוא כל-כך אוהב את המילה "מים" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

חללית השיגור של נאס"א וספייסX / צילום: ביל אינגלס, AP

השיגור עבר בהצלחה: החללית "דרגון 2" בדרכה לתחנת החלל הבינלאומית

לאחר שביום רביעי האחרון נדחה השיגור ברגע האחרון בשל תנאי מזג אוויר, הלילה בשעה 22:22 שיגרו נאס"א וחברת SpaceX של אלון מאסק את החללית המאוישת הראשונה שנבנתה על ידי חברה פרטית ● ניסוי שהתקיים היום בדרום-טקסס באחד הטילים האחרים שמפתחת החברה הסתיים בפיצוץ אדיר מסיבה לא ידועה

טראמפ, השבוע / צילום: רויטרס - Yuri Gripas

טראמפ הודיע כי ארה״ב מסיימת את יחסיה עם ארגון הבריאות העולמי

בשנתיים האחרונות ארה״ב העבירה כ-900 מיליון דולר לארגון אלא שמערכת היחסים בין הארגון לנשיא טראמפ התערערו לאחר שהוא טען כי הארגון הינו פרו-סיני ולא פעל נכון לחיסול נגיף הקורונה, תוך הסתרת הסיבות להתפרצות

זהבה גלאון / צילום: ענבל מרמרי

אוצר מלים: זהבה גלאון חושבת שאנחנו רוצים ריבונות רזה, זוהרת

זהבה גלאון, לשעבר יו"רית מרצ, מסבירה מדוע היא כל-כך אוהבת את המילה "ריבונות" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

זירת המסחר בוול סטריט, ה־20 במרץ / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

תפנית בוול סטריט: בעקבות דברי טראמפ המסחר ננעל בעליות; נאסד"ק זינק ב-1.3%

נשיא ארה"ב נשא הערב דברים כאשר הוא מציב אצבע מאשימה כלפי סין ● למרות הצהרותיו התוקפניות כלפי סין, טראמפ לא הכריז על שינוי בשלב 1 בהסכם הסחר עם סין שהושג מוקדם יותר השנה ● הנפט מתאושש עם תוספת של כ-5%

אנשי משרד הבריאות / צילום: משרד הבריאות

מדוע אמר בר סימן טוב כי החלפת מסכות היא "חסרת משמעות"?

במסיבת עיתונאים שנערכה אמש, צולם מנכ"ל משרד הבריאות היוצא אומר: "אני מקווה שלא התבלבלנו במסכות", ומפטיר "ממילא זה חסר משמעות" ● משרד הבריאות: "בר סימן טוב התכוון בבדיחות הדעת כי אם המסכות התבלבלו בינו לבין סיגל או איתמר זה חסר משמעות כי הם נמצאים כל הזמן יחד"

איור: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב / עיבוד מחשב: ורד שדמי שלמה

אל תגידו: המילים שאסור לומר, ומה קרה להן לאורך השנים

כוחה המאגי של מילה חרג מזמן מגבולות הדת, המיסטיקה והפולקלור ● גם בעולם המודרני, החילוני בהגדרה, הולכת ומתארכת רשימת המילים שאסור לומר, ובמקומן נעשה שימוש בביטויים מכובסים ותקינים פוליטית ● זה משפיע עלינו יותר ממה שאנחנו חושבים ● אוצר מילים, פרויקט מיוחד 

מפגינים מול המשטרה על המוות של ג'ורג' פלויד. מיניאפוליס, ארה"ב / צילום: John Minchillo, Associated Press

המחאה נגד הרג העצור השחור מחריפה: המשמר הלאומי נפרס במיניאפוליס

מאות חיילים הוזעקו לסייע בשמירה על הסדר לאחר שתחנת משטרה נפרצה והוצתה ביום השלישי למהומות שפרצו עקב התיעוד של שוטר לבן חונק למוות את ג'ורג' פלויד ● המחאות הפכו לאלימות גם בקולורדו וקנטאקי ● טראמפ כינה את המפגינים "בריונים" והוסיף: "מבזים את זכרו"

דוד פתאל / צילום: איל יצהר

הקורונה פגעה באימפריית המלונאות של דוד פתאל. ואז הגיע השיעור הקשה מכולם

האיש שעד לאחרונה נחשב לכוכב עולה בשוק ההון, נתקל לראשונה באופוזיציה פחות ידידותית כשנקלע לעימות מול מחזיקי האג"ח של קבוצת המלונות שלו ● איך זה ייגמר?

דפני ליף / צילום: אלעד מלכה

אוצר מלים: דפני ליף בטוחה שאפשר בדרך אחרת, מיטיבה

דפני ליף מסבירה מדוע היא כל-כך אוהבת את המילה "אפשר" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

מאסיושי סון.
צילום: רויטרס, Sho Tamura AFLO

ישו, ביטלס, החזון היומרני והנפילה עם אדם נוימן: חטא ההיבריס של חברת ההשקעות הגדולה בעולם

מייסד סופטבנק היפנית מאסיושי סון משווה את עצמו לישו ש"לא הובן כהלכה" ואת משבר הקורונה לשפל הכלכלי ב–1929, וסבור כי WeWork תתאושש, למרות הטעויות שנעשו בה ● הוא אמנם בטוח שמדובר רק במהמורות, אבל יכול להיות שיצטרך לוותר על החזון שלו ● האזינו

דונלד טראמפ / רויטרס

פרשנות: טראמפ רוצה לשנות את האינטרנט כפי שהכרנו אותו. הוא צודק (וטועה)

טראמפ רוצה להטיל על הרשתות החברתיות אחריות גדולה יותר על סינון תכנים, ולשנות את החוק שמעניק להן כוח מוגזם ● במהות הוא צודק אבל לא בטוח שזו הדרך ● איך הפך ציוץ אחד של נשיא ארה״ב למסע נקמה ולמה בדרך הוא עשוי להבקיע גול עצמי

תעש רמת השרון / צילום: יח"צ

טיהור הקרקע במתחם תע"ש: המים יוחזרו לירקון

נוסף ליתרון שבטיהור הקרקע עצמה, המהלך עתיד בסופו של דבר לפתוח פקק של דירות חדשות בלב אזורי הביקוש