גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הגשם בתל אביב הוא רק חלק משינויי האקלים, וגם חברות הביטוח מבינות את זה

בזמן שמדענים מזהירים מפני עלייה בשכיחות אירועי מזג אוויר קיצוניים, ערים ברחבי העולם נערכות להתמודדות עם אירועי מזג אוויר חריגים כמו הגשם הכבד שבפקד את ישראל אמש ● חברות הביטוח מזהירות כי ביטוח עלול להפוך יקר מדי עבור רוב האנשים החיים באזורים "מועדים לפורענות"

הצפה בקליפורניה ב־2018 / צילום: רויטרס
הצפה בקליפורניה ב־2018 / צילום: רויטרס

"מערכת ניקוז לא מתכננים שתעמוד בכל אירוע, אלא שתעמוד באירועים שהשכיחות שלהם גבוהה", אמר ל"גלובס" מנהל השירות המטאורולוגי ניר סתיו. אמש ירדו גשמים כבדים שהצליחו לשבש את שגרת החיים במספר ערים במרכז הארץ, ואף גרמו למותם של שני בני אדם. לפי עיריית תל אביב, הגשמים שירדו אמש בעיר חריגים בעוצמתם - תוך מספר שעות ירדה כ-20% מכמות המשקעים השנתית הממוצעת בעיר - במשך כשעתיים בבוקר, למשל, ירדו ברצף כ-74 מ"מ. לדברי העירייה, תופעות של אירועי גשם דרמטיים כמו זה שחוותה העיר הבוקר מתגברות בשנים האחרונות עקב משבר האקלים, כשמאות ערים ברחבי העולם מתמודדות עם אתגרים דומים.

עם זאת, בשירות המטאורולוגי מדגישים כי הם לא מזהים כעת מגמה מובהקת. לפי דו"ח השירות, אירועים מסוג זה הופיעו לאורך כל תקופת המדידות ולא ניתן להצביע על מגמה ברורה בשכיחותם. "הסיכוי שאירוע כזה יפגע 'בול' בתל אביב הוא לא גדול. כאמור, קורה בממוצע פעם בארבע שנים באזור כלשהו לאורך רצועת החוף אבל בוודאי שלא פעם בארבע שנים על תל אביב", אמר סתיו. "הפעם זה 'קלע בול' לאזור העירוני הצפוף ביותר.כל תכנון של מערכת ניקוז לוקח בחשבון שפעם בכמה עשרות שנים יהיה אירוע כזה שהמערכת לא תצליח להכיל ויהיו הצפות. אם הכשל הוא נדיר יחסית אז קשה לטעון שלא תוכננה או תוחזקה כראוי".

גוש דן מוצף / צילום: אריסון אנלר

יותר אירועי קיצון

מדענים מזהירים כי העידן שבפתח מזמן לנו תוצאות קשות של משבר האקלים; יותר אירועי מזג אוויר קיצוניים, בהם גם אירועי גשם עם כמות גדולה והרסנית של משקעים. כמה דוגמאות רק מהשנה החולפת ניתן למצוא בדו"ח הקטסטרופה של מתווך הביטוח AON; שיטפונות באוסטריה ובאיטליה (כולל ונציה) שעלו 1.9 מיליארד דולר והרגו שלושה בני אדם, ציקלון בולבול בהודו ובבנגלדש שעלה 3.4 מיליארד דולר והרג 39 בני אדם. האסון הקטלני ביותר בנובמבר היה שיטפון במזרח אפריקה שגבה 216 נפשות וגרם נזק למעל 20 מיליון דולר.

לא כל אירוע ניתן למנוע באמצעות היערכות מראש; גם אם משפרים את התשתיות ויוצרים מערכת טובה לחלחול מי נגר, התמודדות עם 74 מ"מ של גשם על פני שעתיים, היא אירוע חריג שסביר שיסב נזק, כשתשתיות לא יכולות תמיד לעמוד במצבי קיצון. אך ברחבי העולם כבר נערכים ופועלים כדי ליישם תוכניות עירוניות להתמודדות עם משבר האקלים. ארגון C40 cities, שבו חברה גם תל-אביב, הוא רשת עולמית של ערים המתחייבות לפעול בתחומן לטיפול במשבר האקלים בהתאם להסכם פריז. היוזמה מחברת בין 94 מהערים הגדולות בעולם, המייצגות יותר מ-700 מיליון אזרחים ורבע מהכלכלה העולמית.

דוגמאות להתמודדות עם אירוע גשם קיצוני כמו זה שפקד את ישראל אמש, קיימות בלא מעט ערים ברחבי העולם. בהולנד, כדי להתמודד עם הלחץ המופעל על מערכת הניקוז העירונית בעת גשמים כבדים, החליטה עיריית רוטרדם לייצר פתרונות להתמודדות עם מי נגר. היא חילקה את העיר לאזורים, ובאזורים הנמוכים ביותר יצרה פתרונות מקומיים לניקוז המים, וגם נבנו כיכרות מים, בהן התושבים יכולים לשבת, וכשיורדים גשמים הופכות למעין אגם. בקופנהגן, לאחר אירוע גשם קיצוני, נהגתה תוכנית היערכות תואמת, שכוללת תוספת של אזורי חלחול, אזורים ירוקים וצמצום התשתיות האפורות. גם בניו יורק ישנה תוכנית המבקשת לנצל גינות כאזורים לחלחול נגר עילי, ולאחר גשמים עזים ב-2016 שהובילו ערים בסין לסף קריסה, מספר מהן הפכו ל"ערי ספוג", בהן למשל מותקן ריצוף חדיר מים ובריכות מלאכותיות - שנועדו לספוג מי שיטפונות ולעשות בהם שימוש חוזר.

העלות הכספית של היערכות עירונית לעידן משבר האקלים ודאי איננה נמוכה; היא משתנה כמובן מעיר לעיר, לפי מצב התשתיות ותוכנית ההיערכות הנדרשת, אך כאשר האזור העירוני מתרחב בשעה שבה האוכלוסייה בישראל הולכת וגדלה, ישנו צורך להיערך היטב לאירועי גשם במרחבים רצופי בטון, שאינם סופגים כיאות את הגשמים ועלולים להיפגע משיטפונות. הפתרונות הם רבים ומגוונים, ועשויים להוות פתרון לכמה בעיות במקביל. למשל, שתילה של עצים יכולה לסייע לא רק בספיגת מי הגשמים, אלא גם להוריד את הטמפרטורה בעיר וליצר תשתית להולכי רגל. "אי אפשר לתכנן ולצופף את הערים ללא שילוב של תשתיות ירוקות לניהול מי הנגר. תשתיות ירוקות בעלות תועלות חברתיות כלכליות וסביבתיות רבות, כשתשתיות אפורות מטפלות בניקוז בלבד", אמרה ל"גלובס" מנכ"לית עמותת מרחב גל גבריאל. "לכן אפשר לומר שבכל מצב - תשתית ירוקה היא נכונה כלכלית. תשתיות ירוקות עובדות חכם עם תשתיות אפורות כאשר הן מתוכננות כמערכת אחת המשכית. התשתיות הירוקות מסוגלות להקל על מערכת הניקוז העירונית ה'רגילה' - צינורות הניקוז ומובלים".

חברות הביטוח בכוננות

ההשלכות הכלכליות הנדרשות בהיערכות למשבר האקלים לא נעצרות בעלות לרשות המקומית. לאחרונה, מדברות יותר ויותר חברות ביטוח על העלויות הנגזרות מנזקי המשבר,ורק היום פורסם כי מחירי פוליסות הביטוח עולים בשל פגעי השריפות. עבור ענף הביטוח, כדי למנוע "שוק כלכלי", יש להיערך מראש כבר כעת להחמרת המשבר ולתוצאותיו. לפי הערכות, ההפסדים לכלכלה כתוצאה מאסונות טבע ואסונות ידי אדם נאמדים ב-165 מיליארד דולר ב-2018, ו-350 מיליארד ב-2017. לפי מכון סוויס-רה, השנתיים הללו היו עבור המבטחים התקופה השנתית היקרה ביותר של אסונות שנרשמו ברציפות, וההתחייבויות של החברות הגיעו ל-219 מיליארד דולר ברחבי העולם. בנוסף, לפי תחזית של חברת ההשקעות שרודרס, צפויים הפסדים שנתיים בגובה 23 טריליון דולר לכלכלה העולמית לטווח הארוך, אם לא יינקטו פעולות מנע לאלתר. הנזקים הכלכליים הקבועים יהיו חמורים פי ארבעה כמעט מאלה שנגרמו במשבר הכלכלי הגלובלי של 2008, ציינה חברת ההשקעות.

מיוניק רה, ענקית הביטוח, מזהירה כי מחירי הפרמיות יעלו בשל התגברות שכיחותם של שיטפונות, סערות, שריפות ועוד, שכן זו הדרך היחידה של חברות הביטוח להתמודד עם המצב המתהווה. לדברי החברה, עליית הפרמיות עשויה להפוך לסוגיה חברתית, כשמשבר האקלים עלול לגרום לביטוח להיות יקר מדי עבור רוב האנשים החיים באזורים "מועדים לפורענות".

לפי דלויט, מרבית הרגולטורים העוסקים בביטוח בארה"ב צופים כי הסיכונים לחברות בשל נגזרות אפשריות של משבר האקלים, יגדלו בטווח הבינוני-ארוך. בשנה שעברה ביצעה חברת הייעוץ רודולף סקירה של כ-250 חברות ביטוח בעולם. מהממצאים עלה כי 22% מהן טוענות כי שינויי אקלים הם גורם סיכון מרכזי. בשנה קודם לכן רק 7% מהן סימנו את שינויי האקלים כגורם סיכון משמעותי. לדברי מבצעי הסקר, שינוי אקלים פוגע בצמיחה הכלכלית מפני שהוא פוגע בשרשרת הייצור ולדרישה של מוצרים ויוצר תנאי עבודה קשים.

עוד כתבות

ריאן מואנד / צילום: יונתן בלום

מכפר ברא לכפר שמריהו: הכירו את האיש שעומד מאחורי החברה הערבית היחידה בבורסה של תל אביב

בגיל 42 הפך ריאן מואנד לבעלים של חברת אשראי חוץ בנקאי שהנפיקה לאחרונה אג"ח בבורסה בת"א ● עכשיו הוא מספר על הפוטנציאל הלא ממומש של בעלי העסקים והצרכנים במגזר, ועל הדרך שעשה מכפר ברא לכפר שמריהו

מרכז קניות בטייוואן בסוף ינואר, לאחר התפרצות וירוס קורונה בסין / צילום: AP

"אוניית הקורונה משולה לכדור הארץ - כולנו כרגע על הסיפון שלה"

"את הדילמות שראינו על הספינה נראה בעוד ועוד מקומות" אומר פרופ' חגי לוין מומחה בבריאות הציבור: "חשוב מאוד שישראל תיערך למגפה עולמית שעלולה לשנות את כל החיים שלנו" ● מדוע בכל זאת הוא מודאג בעיקר מדברים אחרים? ● האזינו לפודקאסט "הצוללת"

שער בכניסה לשכונה בעיר שנחאי / צילום: רויטרס ALY SONG

המשטר הסיני בכל פינת רחוב: המלחמה בקורונה, גרסת השכונה

780 מיליון סינים, מחצית מאוכלוסיית המדינה, נמצאים עדיין תחת הגבלות תנועה שונות כדי למנוע את התפשטות הנגיף ● מי שאחראיות על יישום ההגבלות הן השכונות והקהילות, שלפעמים הולכות רחוק מדי

בני גנץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

ממלא מקום פרקליט המדינה: חקירה פלילית בפרשת המימד החמישי

המימד החמישי היא חברה שפורקה לאחרונה ואשר בני גנץ כיהן כיו"ר שלה ● בשלב זה, לפי ההודעה, אין חשד לגבי גנץ עצמו

שבוע האופנה מילאנו / צילום: Gettyimages ישראל

צבעוניות נועזת ועור במקום ג’ינס: המראות החמים ברחובות מילאנו בשבוע האופנה

שילובי הדפסים שמכריזים על קיומם וטוויסט לחליפה המחויטת ● בבירת האופנה הבינו כבר מזמן שהמראות המעניינים נמצאים בכלל מחוץ למסלול

פרופ’ ורד אהרונסון./ צילום: כדיה לוי

מה הסיכוי שנתאהב בסירי והיא תחזיר לנו אהבה

מדוע קל לנו יותר לחיות עם רובוט שלא נראה ונשמע אנושי, ואיך מכונה יכולה לאבחן מחלות לפי הקול שלנו ● פרופ' ורד אהרונסון, חוקרת רובוטיקה ומייסדת המרכז לעיבוד שפה במכללת אפקה, מלמדת רובוטים לזהות רגש בקול של בני אדם, "כדי שיוכלו למלא תפקיד חשוב בחברה"

מונית גט טקסי / צילום: : רונן בוידק

בקשה לתביעה ייצוגית של 150 מיליון שקל נגד גט ישראל: "לא רוצים ערבים"

לטענת התובעים, האפליקציה נותנת ללקוחות אפשרות להבטיח שהם לא יקבלו נהג ערבי ● "הם נותנים לזה משמעות דתית. אבל למעשה, מדובר בתוקף לשירות גזעני" ● מגט נמסר: "החברה מתנגדת באופן נחרץ לכל סוג של אפליה"

שאול מרידור / צילום: רפי קוץ

רגע לפני הבחירות, קרב קשה באוצר על ניהול התקציב. משרד המשפטים נדרש להכריע מי ינהל את תקציב המדינה

המשנה ליועמ"ש יכריע בסוגיה בין שאול מרידור ורוני חזקיהו, הנאבקים על הזכות לאשר החלטות הנוגעות לתקציב המדינה ● תוספת תקציב של 900 מיליון שקל למשרד הביטחון הציתה את המאבק ● משרד המשפטים יכריע

חנן מלצר / צילום: שלומי יוסף

העליון דחה את בקשת "גלובס": הדיון בעניין חקירת מח״ש לא יצולם ולא יוקלט

חוק בתי המשפט אוסר על צילום והקלטת דיונים בבית המשפט, ללא אישור של השופט הדן בתיק ● השופט מלצר דחה את הבקשה וציין כי השופטים "שוקדים מזה זמן על הכנת תכנית מובנית לצילום והקלטה של דיונים נבחרים בבית המשפט העליון"

נרנדרה מודי/ צילום: רויטרס, Soe Zeya Tun

מלחמת הסחר הבאה? אחרי ההתקררות בגזרה הסינית הודו עולה על המוקד

הודו נמצאת על מסלול התנגשות עם טראמפ, שנחוש בדעתו להעניש כל מדינה שלדעתו פוגעת ביתרון האמריקאי ● טראמפ טוען שהוא מחבב אישית את מודי. זה לא יציל את הודו ממלחמת סחר עם ארה"ב יותר מאשר החיבה המוצהרת שלו לשי ג'ינפינג

יעקב ליצמן ובני גנץ / צילום: דוברות הכנסת, יח"צ

גנץ נגד ליצמן: "כראש ממשלה אעביר את ברית הזוגיות"

יו"ר כחול לבן האשים את ליצמן במשבר בבריאות והזכיר את הקשיים שמערים לדבריו הממסד הדתי על העולים ● ליצמן: "מר בני גנץ, החרדים אינם שק החבטות שלך"

איור: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

התו הירוק: הדרך החדשה של חברות הייטק למשוך עובדים - תמיכה בטבעונות

הטרנד החדש במסגרת המלחמה הלא נגמרת על העובדים בהייטק: קבלת תו תקן שמאשר - מדובר במעסיק ידידותי לטבעונים

הפודקאסט Gilmore Guys / צילום: באדיבות Gilmore Guys

סדרת הבנות הנוסטלגית שקמה לתחייה בדרך לא שגרתית

סדרת הבנות "בנות גילמור" ירדה מהמסך לפני כבר כמעט יותר מעשור ● תחביב של מעריץ אדוק וחברו הטוב הפך לפודקאסט "Gilmore Guys", והחזיר לחיים את רורי גילמור ● המלצת פודקאסט ● האזינו

משרד המקרקעין נגד האוצר - 7 כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילומים: איל יצהר, אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות. עיבוד: טלי בוגדנובסקי

דמרי מפתיע, בלמ"ס מחביאים נתונים והקרב על החול. כותרות הנדל"ן

יגאל דמרי הפתיע את השוק כשהודיע השבוע על מגעים לרכישת חברת הנדל"ן אחים דוניץ ● ברשות המסים מזכירים שההחלטה על העלאת מס הרכישה ל-8% מסתיימת בסוף השנה, ואיזה ראש עיר אישר להרוס את בניין העירייה של עצמו

דני מזרחי, אופל בלאנס \ צילום: יח"צ

לאחר עלייה של 90% בשנה: בני משפחת מזרחי מימשו מניות אופל בלאנס בכ-30 מיליון שקל

רכישת המניות על ידי הפניקס ואקסלנס, שהפכו לבעלי עניין בחברה, התבצעה במחיר של 4.55 שקלים למניה ● גם אלטשולר שחם הפך בעל עניין בחברה בחודש אפריל 2019 אשר מחזיק בכ-9.5% ממניות החברה

מתקן ההתפלה פלמחים / צילום: שלומי יוסף

חריגות במים: המשטרה פתחה בחקירה נגד מפעילת מתקן ההתפלה בפלמחים

"גלובס" חשף חריגות במים במתקן ההתפלה שורק • אלא שהפארסה לא נגמרת כאן ● ל"גלובס" נודע כי דיווחים כוזבים אודות בדיקות המעבדה במתקן ההתפלה של פלמחים עומדים כעת בלב חקירת משטרה • איך בשניים מחמשת מתקני ההתפלה בארץ התגלו חריגות ומשרד האנרגיה שותק?

ניכור הורי / אילוסטרציה: שאטרסטוק

דעה: ניכור הורי איננו טרנד - זאת מציאות קשה וכואבת

לא פעם עולה השאלה - האם בכל פעם שיש קטין אשר אינו רוצה לראות את הוריו - זהו ניכור הורי? ● יש צורך להגדיר את הכלים העומדים לרשות מערכת המשפט ולמערכת הרווחה והמטפלים, במטרה למגר את התופעה הנוראית של ניתוק הקשר

שי ג'ינפינג - נשיא סין / צילום: רויטרס

בפעם הראשונה מאז מותו של מאו צה טונג: סין מגרשת עיתונאים

סין החליטה על גירוש שלושה עיתונאי "וול סטריט ג'ורנל", כעונש על פרסום מאמר דעה בעיתון ● השלושה נדרשים לעזוב את סין בתוך חמישה ימים ● מועדון הכתבים הזרים במדינה: "תגובה חסרת תקדים נגד עיתונאים זרים בסין"

טראמפ ופוטין / צילום: רויטרס - Kevin Lamarque

המודיעין בארה"ב: רוסיה שוב מתערבת בבחירות 2020 לטובת טראמפ

ההערכה הושמעה בתדרוך מודיעיני לצירי בית-הנבחרים ● טראמפ זועם על החשיפה: "מספקת תחמושת לדמוקרטים" ● פיטר את ראש המערך המודיעין הלאומי והחליפו באחד מנאמניו, שאין לו שום ניסיון בעבודה מודיעינית

סער ברכה / צילום: ולדימיר אסקין

מצבה הקשה של תהל וכישלון ניסיונות המכירה של החברה הובילו להתפטרות המנכ"ל סער ברכה

את ברכה יחליף בינתיים רוני קומר, שמונה למ"מ המנכ"ל בתיאום עם הבנקים נושי החברה ● עפ"י מקורות בשוק, הבנקים ימשיכו לממן את תהל במסגרת תוכנית התייעלות שתאפשר לפרוע כמה שיותר מחובותיה כלפיהם