גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חברות המימון מגייסות: 67 מיליון שקל לאס.אר אקורד, 35 מיליון שקל ליונט קרדיט, 7 מיליון שקל לגיבוי אחזקות

חברות המימון החוץ-בנקאי הבורסאיות המקומיות ממשיכות להתרחב, עם גיוסים משמעותיים של שלוש מבין עשר החברות מהענף הנסחרות כיום בת"א

עדי צים / צילום: יח"צ
עדי צים / צילום: יח"צ

נמשכת התרחבותן של חברות המימון החוץ-בנקאי בשוק ההון המקומי, עם גיוסי הון משמעותיים עליהם דיווחו 3 מתוך כ-10 חברות שכבר כולל כיום ענף זה בבורסה (כולל חברת מלרן שהצטרפה בשבוע שעבר באמצעות גיוס חוב). פעילותן של אותן חברות מתרכזת בעיקר בניכיון צ'קים (ממסרים דחויים) - עסקת המרה שבה מקבלים לקוחות החברה את ערכם הכספי של הצ'קים הדחויים שבידם, ואלה מוסבים לחברה בתמורה לעמלה הנקבעת באחוזים.

החלוצה בענף היא חברת אחים נאוי , שבשליטת האחים דורי ושאול נאוי, והיא גם הגדולה מבין מתחרותיה הבורסאיות, הנסחרת בשווי שוק נוכחי של כ-850 מיליון שקל, אחרי עלייה של קרוב ל-40% שהציגה מנייתה בשנה האחרונה.

מי שדולקת אחריה, בשווי שוק המגיע כבר לכ-800 מיליון שקל, היא אסאר אקורד  שבשליטת עדי צים, שעדכנה היום על גיוס של 67 מיליון שקל באמצעות הקצאה פרטית של קרוב ל-9% ממניותיה ל-10 גופים מוסדיים ולקרן ההשקעות הפרטית AMI מקבוצת אייפקס ישראל, שרכשה בנובמבר האחרון 10% ממניות אס.אר אקורד מידי צים תמורת 55 מיליון שקל.

את הגיוס הנוכחי מבצעת אס.אר אקורד לפי מחיר מניה של 60 שקל, המשקף הנחה של כ-10% על שווייה בבורסה הבוקר, וזאת נוסף לאופציות שיקבלו המשקיעים בגיוס על כל מניה שירכשו, במחיר מימוש של 78 שקל למניה למשך שנתיים.

חברות המימון החוץ בנקאיות הבולטות

את השקעתה במניות אס.אר אקורד ביצעה AMI, שמובילה זהבית כהן, במחיר מניה של 45 שקל, וכחלק מההסכם בין הצדדים היא קיבלה שתי אופציות, כל אחת לרכישת עוד 5% מההון של אס.אר אקורד (לתקופות של 18 ו-30 חודשים) במחירי מימוש של 60 שקל ו-66 שקל למניה.

מניית אס.אר אקורד הגיבה היום בחיוב להודעה על הגיוס (עם עליות של כ-2% בשעות הצהריים), וזאת אחרי שבשנה האחרונה השלימה זינוק של כ-250%.

יונט קרדיט תוכל לצאת מרשימת השימור

עוד בעסקי האשראי החוץ-בנקאי: חברת יונט קרדיט עדכנה על השלמת גיוס של כ-35 מיליון שקל בהנפקת מניות לציבור. גיוס זה בוצע בדרך של "מכרז כמויות" על פי דוח הצעת מדף - ויאפשר למנייתה לצאת מרשימת השימור של הבורסה. את ההנפקה הובילה אקטיב חיתום בניהולו של עומרי לוי.

ככל הידוע, יונט קרדיט, מייעדת את כספי הגיוס להגדלת תיק האשראי שלה. תיק האשראי שלה צפוי לגדול באופן משמעותי על בסיס תוכניותיה להעביר פעילות פרטית לחברה הציבורית, שלפי הנתונים שהיא מציגה, מחזור הפעילות של הפעילות הפרטית ב-2018 הסתכם בכ-240 מיליון שקל.

בשליטה ביונט קרדיט (U-NET CREDIT) מחזיקים המנכ"ל יצחק (צחי) אזר, היו"ר שי פנסו וסגנו שלמה אייזיק, שבדומה למתחרים הבורסאיים, גם הם הכניסו את פעילותה לבורסה באמצעות השתלטות על שלד בורסאי, שנעשתה בסוף שנת 2017.

בשנה האחרונה נחלשה מניית החברה בכ-30% והיא משקפת ליונט קרדיט שווי נוכחי הקרוב ל-100 מיליון שקל.

מנתונים שפרסמה יונט קרדיט לקראת הגיוס עולה, כי בין השנים 2016-2018 היקף פעילותן של החברות הציבוריות בענף גדל ב-15.5% וכי נתח השוק שלהן כיום עומד על יותר מ-10 מיליארד שקל, מתוך ענף האשראי החוץ-בנקאי המוערך בכ-375 מיליארד שקל.

גיבוי אחזקות: דיסקאונט של 27%

 בסוף השבוע עדכנה חברה נוספת הפועלת בתחום המימון, גיבוי אחזקות, כי מור בית השקעות וחברת החיתום אינפין קפיטל של יהונתן כהן רכשו יחדיו 10% ממניותיה, עם אופציות להגדיל את חלקם בחברה ל-16.6%.
העסקה, בהשקעה של כ-7 מיליון שקל, נעשתה בדיסקאונט משמעותי של יותר מ-27% על מחיר השוק נוסף על ההטבה הגלומה באופציות.

מניות הוקצו למור (שרוכש שלושה רבעים מהמניות והאופציות) ולאינפין (שרוכש כרבע מהעסקה) במחיר של קצת יותר מ-10 שקלים, לעומת מחיר שוק נוכחי של יותר מ-14 שקלים. האופציות שניתנו לצדדים הינן במחיר מימוש שנמצא כבר עתה בתוך הכסף, ברמות של פחות מ-12 שקל למניה. כמו כן הצדדים במו"מ להעמדת הלוואה לחברת המימון בהיקף של 8 מיליון שקל, וגם במקרה זה התמורה בעסקה תסייע לחברה להרחיב את היקפי האשראי שהיא מעניקה.

גיבוי אחזקות פועלת באמצעות החברה הבת גיבוי איתן, ומאז השלמת העסקה לכניסתה לבורסה באמצעות מיזוג לשלד הבורסאי אולטרה אקוויטי בתחילת 2019, מנייתה התחזקה כמעט ב-20%, ומשקפת לה שווי נוכחי של יותר מ-80 מיליון שקל.

מניות השליטה בגיבוי אחזקות נמצאות בידי אריאל פרדו, המשמש כמנהל העסקים הראשי שלה, יחד עם אחיו אביטל פרדו, ממייסדי פאגאיה - חברת פינטק העוסקת בניהול השקעות בתחום האשראי. את מיזוגה של "גיבוי איתן" ביצעו האחים פרדו לשלד הבורסאי אולטרה אקוויטי, שבו החזיקו עד אז אנשי העסקים דן קרובינר ויהודה יולזרי, אשר שני בניהם הם שותפיו של אביטל פרדו לניהול פאגאיה.

גיבוי אחזקות החלה בפעילות כבר ב-1982 על-ידי המייסד גבי פרדו, אביו של צמד בעלי השליטה, ומנכ"ל החברה הוא אבי בזורה, שמונה לעמוד בראשה לפני כשנתיים, לאחר ששימש כמנכ"ל בנק ירושלים.

את אינפין הקים יהונתן כהן בתחילת שנת 2016, אחרי שטרם לכך כיהן כמנכ"ל כלל חיתום במשך פחות משנתיים, ולאחר מכן שימש כיועץ חברות נדל"ן מארה"ב שהונפקו בידי כלל חיתום. אינפין הייתה זו שהובילה את גיוס האג"ח של גיבוי אחזקות בשנה שעברה, בהיקף של כ-50 מיליון שקל. 

עוד כתבות

ניר זוהר, נשיא ויקס / צילום: יח"צ

"לא תיאמן המכה שאנשים קיבלו, שם הקוד לחזרה לעבודה הוא מערכת החינוך": אסטרטגיית היציאה של ניר זוהר, נשיא ויקס

"ברמת הביזנס", אומר נשיא ויקס ניר זוהר, "העסק שלנו כמעט מושלם להתמודד עם משבר מהסוג הזה; המוצר שלנו לא מתבסס על קווי אספקה או ייצור, הכל אונליין" ● "לעומת זאת, המשתמשים שלנו הם עסקים קטנים שחוטפים כרגע הכי חזק, וזה עצוב ממש"

יומן קורונה / אילוסטרציה: גלובס

האותיות הקטנות שכדאי לעצמאים לקרוא בדרך למענק והמקרה השבדי: הצטרפו ליומן הקורונה של גלובס

ניוזלטר חדש של "גלובס" מגיש לכם מדי יום את מיטב התכנים והפודקאסטים שלנו • נכנסתם לבידוד? כתבו לנו ונשמח לארח לכם לחברה

אמזון./ צילום:  צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

נכנסת לתחרות המקומית: אמזון במבצע ראשון בישראל

ענקית הקמעונאות יוצאת במבצע התקף לאתר המקומי שלה בישראל במסגרתו תעניק 10% הנחה על כל קנייה, בהגבלה לסכום של עד 20 דולר לכל קנייה בשילוח מקומי ●  מדובר ביוזמה של אמזון ולא מבצע של ספק זה או אחר

אדם עם מסכה עובר ליד בניין בורסת ניו יורק / צילום: Mark Lennihan, AP

עליות חדות בסיום המסחר בוול סטריט לאחר שסנדרס פרש מהמרוץ לנשיאות

הסנאטור ברני סנדרס נשר מהמירוץ לנשיאות ● נעילה שלילית בבורסות סין, יפן עלתה בלמעלה מ-2% ● טראמפ האשים אתמול את ארגון הבריאות העולמי בכך שטעה "בכל היבט" של הטיפול במגפת הקורונה

ג'ק דורסי, מנכ"ל טוויטר / צילום: מייק בלייק, רויטרס

מייסד טוויטר ג'ק דורסי תורם מיליארד דולר למאבק במגפת קורונה

דורסי צייץ אמש כי בכוונתו לתרום כשליש מהונו העצמי והוסיף כי כי לאחר שיחלוף המשבר והחיים ישובו למסלולם, הכסף שיישאר יוקדש לחינוך ולבריאות של ילדות ולנזקקים ● "מקווה שזה יעודד אחרים בעלי השפעה לעשות מעשה דומה"

 כינוס אופ"ק / צילום: רויטרס

אופ"ק חדש: המחסור בשטחי אחסון דוחף את המפיקות לדון על "שביתת נשק" במלחמת המחירים

ביום חמישי יתקיים מפגש קריטי בין נציגות אופ"ק פלוס שנדחה בתחילת השבוע ● ביחד עם מדינות אחרות סעודיה מנסה לשכנע חברות נפט לרסן את התפוקה

אבי בן טל, מנכ"ל רשת 13 / צילום: ינאי יחיאל

לאחר דיון בבית הדין לעבודה: הנהלת רשת ועובדי חדשות 13 חוזרים לשולחן המו"מ

עד לסיום המו"מ תוקפא הוצאתם לחל״ת של 21 עובדי חדשות 13 המועסקים בתכניות 5 עם יעקב אילון וחדשות היום עם אלי ומירי

מיצג של בית מעוקל בתוצאה ממשבר הסאב פריים, 2010. האם ארה"ב בדרך למשבר נדל"ן חריף יותר? / צילום: Mike Segar, רויטרס

חובות המשכנתאות מאיימים לכתוש את כלכלת ארה"ב הרבה אחרי שהקורונה תיעלם

בחסות חוק התמריצים החדש, רוב המפוטרים הפסיקו לפרוע את המשכנתאות החודש ● באמריקה חוששים כי שוק הנדל"ן עומד בפני קריסה

גילי רגב / צילום: איליה מלניקוב, גלובס

"יכולנו לעצור את ההתפשטות הרבה יותר מוקדם. הזהרתי מראש"

"ניבאתי אחד לאחד את מה שקורה היום, ואמרתי שחייבים להתכונן, אבל משרד הבריאות עצר את הבדיקות מסיבה לא ברורה", אומרת ל'ליידי גלובס' פרופ’ גילי רגב, האחראית האפידמיולוגית במתחם הקורונה בשיבא ● הרופאות שמובילות את המלחמה בנגיף הקורונה בישראל 

קניון tlv/ צילום:auev fvi

עוד מכה לשוק האופנה: רשות התחרות לא תאשר מו״מ משותף מול הקניונים

רשות התחרות מוציאה לרשתות האופנה והמסחר כרטיס צהוב: ההתאגדות מול חברות הקניונים עלולה להיות הסדר כובל אסור ● התאגדות רשתות האופנה והמסחר: "חלק ניכר מבעלי הנכסים אשר מבינים את גודל השעה, ואת המשמעויות החוקיות של משבר שכזה על הסכמי השכירות, הציעו מיוזמתם לוותר על דמי השכירות בתקופת הסגירה"

המשטרה סוגרת את הרחוב הראשי ז'בוטינסקי בכניסה לבני ברק בדרך להטלת סגר על העיר על פי הוראות הממשלה / צילום: Oded Balilty, Associated Press

הסגר החל; משרד הבריאות ירחיב את מספר הבדיקות בבתי האבות

ממחר ב-15:00 ועד מחרתיים ב-7:00 לא ניתן יהיה לצאת מן הבית לצורך הצטיידות במזון ● תוקף ההחמרות הוא עד יום שישי ב-6:00 ● צו משרד הבריאות לחבישת מסכות ייכנס לתקוף בראשון בבוקר ● מספר מקרי הקורונה בארץ עומד על 9,248; מספר המתים - 65

נתניהו וכחלון / צילום: מארק ישראל סלם - ג'רוזלם פוסט

דעה: כדי להתמודד עם המשבר, ובכלל - חייבים להגדיל את היחס חוב תוצר

בניגוד למבקרים הקבועים, הגדלת החוב היא הדרך הנכונה להבטיח את השיקום הכלכלי של המשק הישראלי עם תום המשבר, מבלי לייצר צמצום נוסף בשירותים החברתיים שיחבל בסיכוייה של ישראל להתמודד עם משברים עתידיים

צילומים: שלומי יוסף, Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

בלי "מה נשתנה?" ובלי "אחד מי יודע?": (כמעט) 100 קושיות לחג

בחנו את עצמכם: קושיות קשות יותר ופחות על אקטואליה, פוליטיקה כלכלה, ספורט ועוד ועוד (כולל נועה קירל!)

בורסת ניו יורק / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

יום מסחר תנודתי בוול סטריט: מדד דאו ג'ונס מחק 900 נקודות וננעל בירידות

רכבת ההרים במדדים בוול סטריט הסתיימה בטריטוריה האדומה, ושלושת המדדים המובילים איבדו 0.3%-0.1%, לאחר שבמשך היום נרשמו עליות של יותר מ-3% ● בארה"ב פועלים לאישור סיוע נוסף לעסקים קטנים

ברני סנדרס / צילום: ג'ונתן ארנסט, רויטרס

הסנאטור ברני סנדרס פורש מהמירוץ לנשיאות ארה"ב

הסנאטור מוורמונט הודיע על פרישתו בשיחת ועידה עם הצוות שלו, ויישא דברים בהמשך היום ● טראמפ צייץ בחשבון הטוויטר שלו מיד לאחר ההודעה "ברני בחוץ!"

פרויקט בנייה של אאורה ביהוד / צילום: איל יצהר, גלובס

מפחדים מהעלאת ריבית: הקורונה הטיסה את לקיחת המשכנתאות ב-50% לשיא כל הזמנים

הסיבות: העלאת רף המגבלה להלוואה במשכון הדירה והחשש מעליות ריבית ● סך המשכנתאות שניתנו במרץ 2020 עמדו על כ-9 מיליארד שקל ● משכנתאות בהיקף של כ-1.1 מיליארד שקל הוקפאו ● בבנקים מעריכים כי המשבר יבוא לידי ביטוי בנתוני אפריל

אישה בשדה התעופה בווהאן מתכוננת לחזור הביתה ביום הראשון לשחרור לאחר הסגר / צילום: AP

77 ימים של סגר מאימת הקורונה. היום תושבי ווהאן יצאו לחירות. כך זה נראה

המקור להתפרצות מגפת הקורונה שהתפשטה בכל העולם במהירות מטילת אימה היא עיר הממוקמת במרכז סין. מאז ה-23 בינואר 11 מיליון תושביה שהו בסגר, בעוד כל העולם לוטש עיניים בחשש, ועכשיו בתקווה ● היום, בחג החירות של היהדות, הם יצאו לחופשי

גליה רהב / צילום: איליה מלניקוב, גלובס

האחראית על מתחם הקורונה בשיבא: "הבעיה שלנו תהיה להחליט את מי להנשים ואת מי לא"

היא מנהלת את המכון למחלות זיהומיות בשיבא כבר שנים והתמודדה עם התפרצות האיידס, אבל אף אחד לא הכין את פרופ' גליה רהב לאתגר הרפואי הגדול ביותר שידענו. ועכשיו היא גם נבחרה להדליק משואה ביום העצמאות ● הרופאות שמובילות את המלחמה בנגיף הקורונה בישראל ● ליידי גלובס

בני גנץ / צילום: יוסי זמיר

גנץ: "לא אכנס לממשלת חירום עם הליכוד בכל מחיר"

לדברי גנץ על אף שהיו הסכמות כמעט סופיות וניתן היה כבר לברך על המוגמר, ראש הממשלה נתניהו ביקש לשנות את הרכב הוועדה לבחירת שופטים ● הליכוד: "ספינים תקשורתיים כוזבים של כחול לבן אינם מקרבים את האחדות אלא מרחיקים אותה"

חיטוי של בית קולנוע בווהאן בסוף השבוע האחרון / צילום: Aly Song, רויטרס

הסינים יוצאים מהסגר אך מגלים שהם שבויים של החובות שצברו במהלכו

אם הביקוש העולמי למוצרים סיניים לא יעלה בחודשים הבאים, קיצוצי השכר יישארו, ומכירות העסקים הקטנים ימשיכו לרדת, חדלות הפירעון תטפס וההפסדים יחלחלו לבנקים ולחברות ההלוואות