גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מדינת ת"א? ב-2019 אושרו פי 6 דירות ביישובים ערביים מאשר במרכז

לפי נתוני מינהל התכנון, 2019 מסתיימת עם נתון שיא של 140 אלף דירות ממאושרות לתכנון, אותן ניתן יהיה לבנות בשנים הקרובות, מרביתן במחוזות מרכז והדרום ● במחוז ת"א אושרו 6,700 יח"ד בלבד, לעומת כ-42 אלף יח"ד ביישובים ערביים ● כ-20% מהדירות – בהתחדשות עירונית

מנכ"לית מינהל התכנון, דלית זילבר / צילום: איליה מלניקוב
מנכ"לית מינהל התכנון, דלית זילבר / צילום: איליה מלניקוב

מינהל התכנון פרסם את סיכום העשייה שלו לשנת 2019 ביבשה, בים, בהתיישבות העירונית ובשטחים הפתוחים. לצד הדיווח הלקוני ורווי המספרים, אמרה מנכ"לית מינהל התכנון דלית זילבר כי "המשימה המרכזית היא המשך קידום התוכנית האסטרטגית ותכנון מדינת ישראל לקראת שנת 2040 בדגש על התחדשות עירונית ותשתיות".

מהנתונים עולה כי במינהל התכנון ממשיכים לפעול לאור היעד המרכזי - עמידה במשימה הלאומית של ייצור עוד ועוד יחידות דיור. מהנתונים עולה כי אושרו לתכנון בשנה שעברה 140.6 אלף יחידות דיור. כ-30 אלף מתוכן הן בפרויקטי התחדשות עירונית (תמ"א 38 ופינוי-בינוי. ג"נ).

מחוז מרכז מוביל את הרשימה עם כ-46.8 אלף יחידות דיור, אחריו מחוז דרום עם 43.2 אלף יחידות דיור. במחוז חיפה אושרו 25.4 יחידות דיור, במחוז צפון 12.7 אלף יחידות דיור, במחוז תל אביב 6,700 יחידות דיור ובמחוז ירושלים 5,600 יחידות דיור "בלבד". נתון מענין הוא זה שמצביע על תכנון נרחב ביישובי המגזר הערבי. בשנה שהסתיימה אושרו תוכניות לבניית 42 אלף דירות ביישובים הערביים. מדובר בשיא של שמונה שנים לפחות מבחינת אישורי בנייה במגזר הערבי.

גם קווי מטרו

לפי הסיכום, בשנת 2019 אושרו תוכניות לשלושת קווי המטרו שעתידים לרשת את גוש דן, כשאורכם עומד על 140 ק"מ. כזכור, מדובר בפרויקט שאפתני שלפי הערכות עלות סלילת ק"מ אחד עומדת על מיליארד שקל. נכון להיום, סכום זה, ואפילו חלקו, טרם תוקצב.

בנוסף, מציינים במינהל התכנון כי אושרו ב-2019 תוכניות לסלילת 42 ק"מ כחלק מפרויקט הרכבת הקלה. כזכור, ב-2019 קיבלה תוכנית קווי הרכבת הקלה שכוללת 4 קווים, מכה קשה, כשבמשרד התחבורה הודיעו על ביטולו של הקו החום שמחבר את הערים רמלה ולוד דרך מועצת באר יעקב לראשון לציון. כפי שנחשף לאחרונה ב"גלובס", במינהל התכנון הפסיקו כתוצאה מכך את התכנון של רבע מיליון דירות. בנוסף אושרו ב-2019 קווי רכבת כבדה בהיקף של 110 ק"מ.

בתחום התשתיות מציינים במינהל התכנון כי אושרו פרויקטים תשתיתיים - מתקן התפלה בגליל המערבי ומתקן פוטו וולטאי בחבל התענך.

במינהל התכנון מצהירים כי בשנה החולפת הוכרזו לא פחות מ-20 אתרים כשמורות טבע וכגנים לאומיים חדשים, בהיקף של כ-240 אלף דונם. בנוסף, אושר מסמך המדיניות למרחב הימי של מדינת ישראל.

יוסי סעידוב, דובר ארגון "15 דקות" שפועל בתחום קידום התחבורה הציבורית בישראל, אמר ל"גלובס" כי מינהל התכנון מקדם רכבות מטרו ורכבות קלות, אך הפתרון הזה הוא טוב להיום. אם וכשהפרויקטים האלה ימומשו אנחנו נהיה במצב אחר מבחינת גידול האוכלוסייה והצפיפות בערים. אלה פרויקטים שיקרו עוד 10-20 שנה, במקרה הטוב. צריך לזכור ש87% מנוסעי התחבורה הציבורית בישראל נוסעים באוטובוסים. אנחנו צריכים נתיבי תחבורה ציבורית ונתיבים מהירים לאזורי תעסוקה. אנחנו צריכים מעורבות יותר גדולה של משרד התחבורה בהליכים קצרי טווח".

מנהלת תחום התכנון ב"אדם טבע ודין", יעל דורי, התייחסה אף היא לנתונים ואמרה כי "לעמדת אדם טבע ודין, משבר התחבורה ומשבר הדיור הם למעשה משבר אחד ולכן נדרשת התייחסות מיוחדת לנושא זה, שכרגע מתמצה רק בתכנון למטרו.

המטרו אינו חזות הכול, בעיקר משום שיועיל רק בעוד עשרות שנים וגם אז רק לגוש דן. לעמדתנו נדרשים אמצעים דחופים ונרחבים יותר - נדרש שמינהל התכנון יוציא הנחיות מחייבות לתכנון משולב תחבורה ציבורית וייקח את האחריות לספק גם את השרות הזה לתושבים, כמו שירותים אחרים שכלולים בתוכניות (ניקוז, ביוב מוסדות ציבור ועוד). מינהל התכנון צריך לדרוש ממשרד התחבורה להתאים את תוכניות הפיתוח של התחבורה הציבורית להליכי הפיתוח, כך שהציבור הישראלי יוכל לסמוך על מימוש מערכות אלו.

לגבי שינוי האקלים - נדרשת מהפכה מהירה ולא אמצעים בודדים ולכן יש לנקוט בשני אמצעים - תוכנית הערכות כוללת של מערכת התכנון לשינוי האקלים, לרבות הנחיות בכל הנוגע לעליית מפלס מי הים, אמצעים להפחתת איי החום העירוניים ועוד. יש לדרוש שכל תוכנית משמעותית תכלול בחינת היבטים אקלימיים ותשלב את הנדרש באופן מחייב".

משה פישר מ"מטה המאבק לבינוי שפוי", התייחס גם הוא לסיכום הנתונים ואמר כי " דוח מינהל התכנון שפורסם היום הוא מסע יחסי ציבור. לצד דברים יפים וחשיבה מתקדמת ראינו ב-2019 את אותן "רעות חולות" שמינהל התכנון שקוע בהן עד צוואר: דיווחים מטעים על הכרזות של בנייה כאילו היו שיווקים בפועל, היעדר סדרי עדיפויות נכון בהשקעת המשאבים העצומים והתקציבים שאין להם אח ורע. היום אנו רואים מקומות בהם תכנון הבנייה והגישה "המתנפלת" של הוותמ"ל הביאו לכאוס אורבני ואו תשתיתי. כך בראש העין, חריש, קריית גת, קריית ביאליק, קריית אתא ועוד מקומות לא מעטים.

"מינהל התכנון וראש הגשר שלו הוותמ"ל הביאו את הערים, המושבים והקיבוצים למצב שבו האינטרסים הפוליטיים, הזרים, יחד עם תכנון בראייה צרה ונקודתית גרמו בחלק ניכר מהמקומות לנזק שהוא בבחינת 'בכייה לדורות'".

גם בחברה להגנת הטבע התייחסו לנתוני המסכים של מינהל התכנון ל-2019 ומסרו ל"גלובס" כי "גם בשנת 2019 אנו רואים שמוסדות התכנון ובראשן הוותמ"ל ממשיכים לאשר תוכניות רחבות היקף על שטחים פתוחים, למרות שלכולם כבר ידוע, ש"המדפים" מלאים בתוכניות שאינן ממומשות. לכולם ברור היום שהעתיד הוא בהתחדשות העירונית. נקווה ששנת 2020 תהיה שנת המפנה, שבה ניראה את הממשלה פועלת בכל המרץ לקידום התחדשות עירונית, תוך הקצאת תקציבים נדרשים, ותפסיק לתכנן שכונות חדשות על שטחים פתוחים".

עוד כתבות

סינמה סיטי חדרה / צילום: דוד חיון

סינמה סיטי פותחת מתחם בחדרה בהשקעה של כ-50 מיליון שקל

מדובר במתחם השביעי של הקבוצה ● המתחם ייפתח היום את שעריו לקהל הרחב, והוא כולל כ-1,600 מושבים, 11 אולמות ואולם VIP בשטח כולל של 2,500 מ"ר

בורסת תל אביב סיקור שוטף / צילום: איל יצהר, גלובס

סגירה צורמת באחוזת בית: ת"א 35 צלל ב-4.5%, אל על התרסקה ב-7.4%

חברת התעופה אל על דיווחה על פגיעת וירוס הקורונה בהכנסותיה ●ת"א 35 צלל ב-7.1% השבוע ●  דלק צללה ב-9%, פריגו ב-17%, טבע ב-6% ● הפאניקה בשווקים מעבר לים נמשכת: ירידות של 3% באירופה, וול סטריט צבועה באדום בוהק

צבי מרום  / צילום: איל יצהר, גלובס

באטמ מדווחת על פיתוח ערכת דיאגנוסטיקה לאבחון וירוס הקורונה; המניה מזנקת

לפי הודעת החברה, הערכה נבחנה ע"י מספר מעבדות מרכזיות ובתי חולים, ויכולתה לאבחן את הווירוס אומתה

בני גנץ ובנימין נתניהו / צילומים: יוסי זמיר, Jack Guez/ ASSOCIATED PRESS

סקר "גלובס" ומכון שילוב: הישראלים לא מתכוונים לזוז מהגוש

שלוש מערכות בחירות רצופות בתוך שנה עשו את שלהן והציבור כבר יודע מה הוא חושב על הנושאים שעל הפרק ● רק מצביעים מעטים, כפי שנראה, שוקלים לעבור בין הגושים וגם כשהם כבר עוברים - הם מקזזים אלה את אלה משני כיווני המפה הפוליטי

יצחק תשובה/ צילום: גדעון לוין

עוד הנפקת נדל"ן של תשובה: אלעד מגורים החדשה תנסה לגייס 100 מיליון שקל באג"ח

באחרונה השלים בעל השליטה יצחק תשובה הנפקת אג"ח של חברת אלעד גרופ, המרכזת את פעילותו בצפון אמריקה

אימוץ ילדים על ידי זוגות להט"בים / צילום: שאטרסטוק

העליון בהחלטה דרמטית: יש לאפשר ללהט"בים הליכי פונדקאות

בית המשפט העליון הקציב למחוקק שנה לתיקון החוק בהתאם לפסיקה החדשה, תוך שנתן דעתו על הפגיעה החמורה והנמשכת בזכות לשוויון ולהורות הנגרמת לגברים יחידים ולבני זוג מאותו מין ● "החרגתה הגורפת של קבוצת הגברים ההומוסקסואלים מתחולתו של הסדר הפונדקאות נחזית כהפליה 'חשודה'"

בורסות אירופה / צילום: רויטרס

התמתנו הירידות בניו יורק; וול סטריט בדרך לרשום את השבוע הגרוע ביותר מאז משבר הסאבפריים

ירידות חדות בשווקים בצל האצת התפשטות נגיף הקורונה מעבר לגבולותיה של סין ● שלושת המדדים בני יורק משלימים נפילה של 10% מהשיא ● הדאקס צנח ב-3.2%, הפוטסי ב-3.4%, הבורסה בהולנד נפלה ב-3.75% ● הנפט מתרסק מתחת ל-50 דולרים לחבית ● שר הבריאות הגרמני אחרי יו"ר ה-FDA: "המדינה על סף מגפה"

קרנות / אילוסטרציה: שאטרסטוק

שנה מהפיכת תעודות הסל ל-ETF: זוהי תמונת המצב בקרנות

מהי תמונת המצב הנוכחית של הקרנות עוקבות המדדים בארץ, כעבור שנה מהפיכת תעודות הסל ל-ETF? כיצד מתחלקים הכספים בין אפיקי ההשקעה השונים, ומהן המגמות השולטות בתעשיית המדדים המקומית?

רשות המסים מגדירה את המשפחה מחדש / עיצוב: טלי בוגדנובסקי

פרשנות: כמו בחוק דירה שלישית - רשות המסים מגדירה את המשפחה מחדש

רשות המסים מתכוונת לבצע שינוי מהפכני בתחום מיסוי הנדל"ן - שינוי הגדרות התא המשפחתי לצורכי מס רכישה ומיסוי מקרקעין בכלל ● האופציה המובילה היא זו שהופיעה בחוק דירה שלישית: כל הנכסים שייכים לשני בני הזוג

דוד האן / צילום: איל יצהר

"גם עסק פעיל ומשגשג יכול להיכנס לבעיית מימון בשל המשבר"

פרופ' דוד האן, לשעבר כונס הנכסים הרשמי, מעריך כי אם התפרצות הקורונה לא תיעצר בחודשים הקרובים, לא מעט חברות עשויות להיקלע לבעיות תזרימיות קשות ● להערכתו, אם המשבר יחלוף בחודשים הקרובים, חברות ישראליות יוכלו להגיע להסדרים מול החברות הסיניות וגם מול נותני האשראי

הסגר בצפון איטליה לאחר התפרצות נגיף הקורונה / צילום: Claudio Furlan/Lapresse, AP

כך מסקרים באיטליה את החלטת ישראל לאסור כניסת איטלקים

בעוד ששכנותיה האירופיות שומרות על גבולות פתוחים, בישראל, בירדן, בסעודיה ובמספר מדינות נוספות החליטו לאסור על כניסת אנשים ששהו באיטליה בשבועיים האחרונים ● התעשיינים והחברות באיטליה התאחדו היום בקריאה לממשלה האיטלקית לשדר רוגע לציבור

ירון בלוך/ צילום:עמרי מירון

הפספוס החוץ-בנקאי של לאומי: לאומי פרטנרס מובילה את הנפקת מימון ישיר לפי שווי כפול מזה שבו מכרה את חלקה

פחות משנתיים לאחר שלאומי פרטנרס מימשה את חלקה במימון ישיר לפי שווי של 750 מיליון שקל, מונפקת חברת האשראי הצרכני לפי שווי כפול ויותר ● במקום אקזיט של 300 מיליון שקל, נותרה לאומי פרטנרס "תקועה" עם החזקה במניות חברה פרטית מקבוצת צור שמיר

העומס הרגשי של עובדי שירות לקוחות / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

בוטים לא היו עומדים בזה: העומס הרגשי של עובדי שירות לקוחות

מחקר שמובילה פרופ' ענת רפאלי מהטכניון בדק כיצד משפיעים רגשות הלקוחות על עבודת נותני שירות בשיחות צ'ט, וואטסאפ ומסרונים ● הממצאים: רגשות שליליים, אף שהם מיעוט מהשיחות, מאטים באופן משמעותי את העבודה ● האם בוטים יכולים להיות פתרון?

מה אפשר לקנות ב-1.3 מיליון שקל בדרום הארץ / צילומים: בר אל, שיר גולני. עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

איזו דירה אפשר לקנות ב-1.3 מיליון שקל בדרום

4 חדרים באילת ובבאר-שבע, 5 חדרים באופקים או קוטג' בנתיבות

שיר זכאי-חורש  / צילום: גליה חרמון

אחרי שנתיים וחצי: סמנכ"לית הדיגיטל של תנובה מסיימת את תפקידה

שיר זכאי-חורש עוברת לתפקיד מנכ"לית הפעילות בישראל של חברת שילוט החוצות JCDecaux ● זכאי-חורש הייתה הראשונה בתפקיד CDO בתנובה, וככל הידוע טרם מונה לה מחליף

רן עוז / צילום: רמי זרנגר

בניגוד לרצונו של שלמה אליהו: גיא פישר ינהל את חטיבת ההשקעות במגדל במקום אסף שהם

מנכ"ל קבוצת מגדל, רן עוז, ממשיך להרחיק מנהלים המזוהים עם בעל השליטה אליהו, ולמנות אחרים במקומם, לעתים אף ללא עבר בענף הביטוח ● פישר שימש בעבר כמנהל ההשקעות בתיק הנוסטרו של בנק לאומי

מטוס ממריא בנמל תעופה / צילום: shutterstock

מבטלים טיסה בגלל הקורונה? הרשות להגנת הצרכן פרסמה מדריך מיוחד

על רקע בהלת הקורונה, הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן עושה סדר בעקבות מידע שגוי רב שמופץ ברשתות החברתיות בכל הנוגע לביטולי טיסות וחופשות ● מתי מותר לבטל, האם מותר לגבות דמי ביטול, ומה קובע החוק לגבי אזרחים ותיקים?

צוללת של חיל הים / צילום: יח"צ

גם אבריאל בר-יוסף ושי ברוש יועמדו לדין בכפוף לשימוע בתיק הצוללות

לבר-יוסף, לשעבר המשנה לראש המועצה לביטחון לאומי, מיוחסות עבירות של בקשת שוחד, קבלת שוחד ומרמה והפרת אמונים ● לברוש, מקורבו ואיש חיל הים לשעבר, מיוחסות עבירות של בקשת שוחד, לקיחת שוחד, עבירות מס והלבנת הון

זאב רוטשטיין / צילום: תמר מצפי

"ישראל צריכה ללכת עם אירופה ולא לייצר היסטריה חסרת פרופורציה"

פרופ' זאב רוטשטיין ל"גלובס": "משרד הבריאות הישראלי התחיל נכון כשכיסה את המקור הראשי, שזה סין, ובהמשך הרחיב את הכיסוי כדי ליצור שולי ביטחון מקבילים בדרום-מזרח אסיה - ומכאן אני מאמין שכל מה שאנחנו עושים כרגע זו הגזמה שפוגעת יותר מאשר מועילה"

גונן אוסישקין  / צילום: סיון פרג'

בעקבות משבר הקורונה: אל על נערכת לפיטורי 1,000 עובדים

מנכ"ל אל על גונן אוסישקין הורה לסמנכ"לים בחברתו לגבש תוכנית מיידית לפיטורי עובדים ● היום דיווחה החברה על הפסקת טיסותיה לאיטליה ולבנגקוק ועל דחיית השקת הטיסה לטוקיו ● בנוסף דיווחה אל על כי נזקי משבר הקורונה עלולים להסתכם בפגיעה של עשרות מיליוני דולרים בהכנסות