גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

20 נקודות על עולם המדדים לקראת שנת ההשקעות 2020

איך להתגונן מהתעצמות מלחמת הסחר, כיצד ניתן לנצל את עקום התשואות הדולרי, ומה התחליף לתשואות הנמוכות באיגרות החוב הממשלתיות?

סיכום שנה חלומית במדדי המניות / צילום: shutterstock, עיבוד: טלי בוגדנובסקי
סיכום שנה חלומית במדדי המניות / צילום: shutterstock, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

אחרי שנה של תשואות דו ספרתיות במרבית מדדי המניות הנפוצים ברחבי העולם, סביר להניח שבשנה הבאה המשקיעים ימשיכו לתת אמון בשוקי המניות, אבל במקביל, יחפשו השקעות "חכמות" יותר במדדי המניות  - מדדים עם פרמטרים ש"ישמרו" עליהם מעת צרה. על כן, סביר להניח שמדדים שמבוססים על מסננים ובלמים כמו תנודתיות נמוכה ונתונים כמותיים מדוחות כספיים של החברות ייהנו מביקוש גובר.

מיקוד איכותי בגודל החברות - עוד תופעת לוואי של שנת השקעות שבה כמעט "כל מטאטא יורה", היא שהמשקיעים ירחיבו את הבחירה שלהם למניות בשווי שוק קטן עד בינוני. אולם, בניגוד לעבר, שבו מדדי שוק כמו Russell 2000 היו הכתובת הטבעית לבחירה זו, הפעם נראה יותר השקעות במדדי Small ו-Mid Cap שמשלבים פרמטרים איכותיים כדוגמת צמיחה ורווחיות.

חשיפה למניות צמיחה מקומית - הבחירות לנשיאות בארה"ב צפויות להעצים את מלחמת הסחר בין ארה"ב לבין סין, אשר משרתת היטב את מנהיגי הצדדים. פתרון מתבקש לצורך זה בתיק ההשקעות הוא השקעה במדדים המתמקדים בחברות שעיקר הכנסותיהן בשוק המקומי וחשופות פחות למסחר בינלאומי.

השקעה בחברות תעופה - מצד אחד, מלחמת הסחר בין המעצמות עלולה להקטין את ההכנסות הגלובליות של חברות רבות בעולם. מצד שני, יש תחום אחד שדי אדיש לנושא הזה והוא תחום התעופה. כמות הטיסות המסחריות והשילוח הבינלאומי לא מפסיק לגדול משנה לשנה, ואלא אם כן מחירי הנפט יאמירו מסיבה כלשהי (למשל מתיחות במזרח התיכון), מניות התעופה הן אחד האפיקים המעניינים ל-2020.

פחות גיאוגרפי ויותר ענפי ממוקד - התפתחות בולטת בעולם המדדים של השנים האחרונות היא שינוי באופן הבחירה במוצרי מדד. מהשקעה על בסיס גיאוגרפי במדד בולט במדינה מסוימת כדוגמת דאקס בגרמניה ו-S&P 500 בארה"ב, להשקעות במדדי ענף נישה ספציפי (Thematic). סביר להניח שתופעה זו תלך ותגבר בשנת ההשקעות 2020 במסגרת החיפוש של המשקיעים אחר אפיקי השקעה "מעניינים".

חברות שירותים באמצעות ענן - ואם בהשקעות נישה עסקינן, אז אחד התחומים הצומחים ביותר בעולם כרגע הוא חברות המציעות את שירותיהן דרך הרשת. הודות לפלטפורמות מחשוב ענן שונות, חברות רבות מציעות שירותים באמצעותו: הזרמת תוכן (נטפליקס), תוכנות אישיות ועסקיות (Office 365) ועוד. מדדים המתמחים בחברות שירותי ענן צפויים להמשיך ולרכז עניין רב בקרב המשקיעים בשנה הקרובה.

חברות מימון חוץ בנקאי - הריבית הנמוכה לא הולכת להיעלם בזמן הקרוב. במקביל, תחום המימון עובר מהפכה של ממש עם כניסת הטכנולוגיה לעולם הפיננסי (פינטק), אשר גורמת ליותר ויותר אשראי שניתן מחוץ לעולם הבנקאי. גם בשנה הקרובה, חברות העוסקות במימון חוץ בנקאי צפויות לצמוח בקצב גבוה.

ניצול עקום התשואות הדולרי - ב-2020 אמורה להסתיים האנומליה שנוצרה בשנה שעברה, בה תשואות האג"ח הקצרות בארה"ב היו גבוהות יותר ביחס לאג"ח לטווחים ארוכים יותר. עם הפחתת ריבית הפד, מדדי האג"ח במח"מ בינוני וארוך אמורים להוות הזדמנות השקעה מעניינת בשנה הקרובה.

הזרים באים לביקור בשוק הממשלתי - כניסת ישראל למדד האג"ח העולמי של FTSE באפריל 2020 היא ללא ספק קטליזטור חשוב לשוק האג"ח המקומי וצפויה למשוך כלפי מטה את התשואות הן באפיק הממשלתי בארץ והן באג"ח הקונצרניות.

אג"ח AA ומעלה כתחליף לאג"ח ממשלתיות - סביבת התשואות באג"ח הממשלתיות בארץ ובעולם מחייבת לשנות תפיסה ולעבור מאג"ח מדינה לאיגרות חוב קונצרניות באיכות אשראי גבוהה. מדדים המורכבים מסדרות בדירוג AA ומעלה מהווים את הפתרון המתאים ביותר לצורך זה.

אג"ח חברות ממשלתיות במקום אג"ח מדינה - פתרון נוסף שנותן מענה לתשואות הנמוכות באג"ח הממשלתיות הוא החלפתן בסדרות של חברות ממשלתיות (State Owned Enterprise) כדוגמת מקורות ועמידר בישראל, PEMEX במקסיקו ו-KEPCO בקוריאה, אשר מציעות תשואה עודפת על אג"ח מדינה מקבילות.

הגדלת המח"מ בתיקי האג"ח - במצב שנוצר, אין ספק כי אחת הדרכים להעלות את פוטנציאל התשואה בתיק האג"ח ללא הגדלה של רמת סיכון האשראי בתיק היא הארכת מח"מ. סביר להניח שב-2020 נראה הגדלת חשיפה למדדי אג"ח "סולידיים" עם מח"מ ארוך יותר מהממוצע בשוק (ארבע שנים).

יתרון לאג"ח צמודות - הירידה החדה בציפיות האינפלציה בישראל הביאה לפרמיה של כאחוז בלבד בין הסדרות השקליות (לא צמודות) לבין הסדרות הצמודות במח"מ קצר ובינוני. ההיסטוריה מלמדת כי במצבים כאלה בעבר, יש עדיפות למדדי אג"ח צמודים, אשר לתשואה הפנימית שלהם מתווספת האינפלציה בפועל.

ניצול הזדמנויות במרווחי האשראי - אחת התכונות החשובות בסביבת תשואות נמוכה כפי שיש לנו כיום היא מהירות תגובה והיכולת לנצל הזדמנויות שנפתחות במרווחי האשראי על מנת לקבל יותר ממה שהשוק "נתן" זמן קצר לפני כן. 2020 תהיה שנה קלאסית למעברים תכופים בין דירוגים שונים: מקבוצת ה-AA לקבוצת ה-A למשל וזאת על מנת ליהנות מפתיחות מרווחים זמניות בשוק.

מדדי אג"ח עם רכיבי "הגנה" - בדומה למניות, שוקי האג"ח נהנו בשנה החולפת מתשואות מרשימות ביותר. בשנה הקרובה יגדל הביקוש למדדי אג"ח שיספקו למשקיעים מסננים מפני סדרות אג"ח "בעייתיות". למשל, תנאי סף כמו בטוחה באג"ח, סטיית תקן היסטורית נמוכה והתמקדות בחברות עם מינוף נמוך.

סדרות אג"ח בהיקף מצומצם - הרוב המוחלט של מדדי האג"ח מעניק משקל גדול יותר לסדרות בשווי חוב גבוה יותר. בניגוד למדדי מניות, ששווי מניה גבוה יותר מעיד על מקסום התשואה לבעלי החברה, באג"ח חוב גדול יותר משמעו מינוף גבוה יותר של החברה וסיכון מוגבר למשקיעים. לכן, יש מקום להתמקד במדדי אג"ח המתמחים בסדרות אג"ח בעלות היקף חוב נמוך, אשר נכון להיום, מציעות למשקיעים תוספת תשואה שנתית של כרבע אחוז ביחס למדדי אג"ח "רגילים" בסיכון אשראי דומה.

החזקת אג"ח לפדיון - אחת האסטרטגיות הנפוצות ביותר בתחום האג"ח רלוונטית כיום יותר מתמיד, לאור העובדה שמצד אחד, השקעה באג"ח לטווח בינוני והחזקתן עד לפדיון מאפשרת "לקבע" רווח ידוע מראש בתיק ומצד שני, מגוון מוצרי המדד המאפשרים לממש את האסטרטגיה הולך ומתרחב.

HY דולרי לפדיון - החזקת איגרות חוב קצרות מסוג High Yield עד לפדיון עשויה לייצר תשואה מכובדת למדי בסביבת התשואות הנוכחית. נכון להיום, מדדי אג"ח גלובליות נקובות דולר שעוקבים אחרי סדרות מתחת לדירוג השקעה (BBB מינוס) מציעים פיצוי שנתי של יותר מ-4%, כאשר משך ההחזקה הנדרש לצורך כך הוא שנתיים עד שלוש בלבד.

מדדי Multi-Asset - אם צריך להתנבא על "הדבר הבא" בעולם מוצרי המדד בשנת 2020, אז תתכוננו לביאת מדדי תיק השקעות. מדובר במדדים המשלבים מספר אפיקי השקעה יחד (Multi-Asset), למשל אג"ח ומניות, באופן שמאפשר למשקיעים ליהנות מחשיפה לניירות ערך שונים בעלי מכנה משותף. לדוגמה, מדדי התיק של Eurostoxx 50 מורכבים מתמהילים שונים של מניות וחוב של התאגידים הגדולים באירופה.

לזכור את המטרה שלשמה נועדו מדדים - הדגש החשוב ביותר בהשקעה במדדים הוא ההפנמה שמדובר בכלי שנועד לסייע למשקיעים להשיג את תשואת שוק המטרה שלהם. מדדים לא נועדו לנצח את השוק, אלא לספק לציבור המשקיעים את הדרך הפשוטה והזולה ביותר לקבל את התשואה הממוצעת שלו.

בהזדמנות זאת, אאחל לכולם שנת השקעות מוצלחת! 

הכותב הוא מייסד ומנכ"ל אינדקס מחקר ופיתוח מדדים בע"מ, המתמחה במחקר ופיתוח, חישוב ועריכת מדדי ניירות ערך למגוון צרכי השקעה. לכותב יש אינטרס אישי באמור לעיל וכן, יובהר כי חלק מהמדדים המצוינים לעיל מוצעים כמוצר השקעה על ידי לקוחות החברה. אין באמור ייעוץ/שיווק השקעות ו/או ייעוץ מס המתחשב בנתונים ובצרכים האישיים של כל אדם ו/או תחליף לשיקול דעתו של הקורא ואין באמור משום עצה ו/או המלצה לרכישה או למכירת ני"ע או מוצר פיננסי כלשהו

עוד כתבות

יצחק תשובה / צילום: פביאן קלדורף, יח"צ

מגדל ועמיתים יצטרפו לרפק ברכישת תחנות הכוח של דלק

העסקה, בהיקף של 367.5 מיליון שקל, אמורה לסייע לקבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה, להשלים את מכירתה של דלק ישראל

יואב גלנט / צילום: איל יצהר

גלנט מציג את מתווה החזרה ללימודים: "פתיחת השנה תלווה בקשיים רבים"

שר החינוך מקיים מסיבת עיתונאים, בה הסביר כי תכניתו לפתיחת שנת הלימודים עשוייה להעלות קשיים בתחילת דרכה ● "לא הכל יהיה משולם, אמצעי הקצה לא יגיעו לכולם", אמר. הצהרתו מגיעה יממה לאחר שנעדר מהתכנסות ועדת החינוך

רותם סלע בקמפיין של טורנדו / צילום: יח"צ

אין חדש תחת השמש: מזגני טורנדו – הפרסומת הזכורה ביותר

גיאוקרטוגרפיה: בראש טבלת הפרסומות האהודות מדורגת השבוע הפרסומת של 9 מיליון ● הקמפיין של שירותי בריאות כללית הוא המושקע ביותר מבחינה תקציבית

פרופ' רוני גמזו / צילום: ליאור צור, יח"צ

פרופ' גמזו: "עוברים למודל הרמזור. רשויות יהיו אחראיות לגורלן"

פרויקטור הקורונה הציג את עיקרי תוכנית "מגן ישראל" ● הדגש: טיפול בערים עם רמת תחלואה גבוהה ● "לסגור את הערים האדומות, זה לא דבר שתמיד עובד. צריך להיכנס פנימה לתהליך אינטנסיבי"

יוסי אבו / צילום: דלק קידוחים

איש תשובה: יוסי אבו מנכ"ל דלק קידוחים מסכם שבוע סוער וגיוס מוצלח

יוסי אבו, מנכ"ל דלק קידוחים, מסכם מהלך מוצלח לגיוס של 2.25 מיליארד דולר בהנפקת איגרות החוב בחו"ל, ומציג את התוכניות הפיננסיות להמשך ● לדבריו, שוק ההון טעה כשתמחר בחודש יוני את אג"ח א' במחירי שפל

יובל כהן, מראשי פורטיסימו ויו"ר טלרד / צילום: שלומי יוסף, גלובס

קרן פורטיסימו במו"מ לרכישת חברת השירותים המוניציפליים המחזיקה בסלופארק בכ-200 מיליון שקל

מ.ג.ע.ר מספקת שירותי גבייה ופיקוח עירוני לרשויות מקומיות ומחזיקה בחברת סלופארק ● בעלי השליטה בחברה, יורשי דן דוד, נכשלו באחרונה בהצעת רכש שהגישו לחברת לידר השקעות

ברק עילם, מנכ"ל נייס / צילום: איל יצהר

הראש בעננים: נייס ממשיכה לצמוח וכבר שווה יותר מ-13 מיליארד דולר

חברת הטכנולוגיה עקפה את התחזיות ברבעון השני עם הכנסות של כ-395 מיליון דולר, ועם רווח נקי למניה הגבוה ב-5 סנטים מתחזיות האנליסטים

נתב"ג ריק בצל סגירת השמיים עקב הקורונה / צילום: יוסי פתאל

המחיר הנמוך ביותר יזכה: מכרז להקמת מערך בדיקות קורונה בנתב"ג

הזוכה במכרז יתחייב להקים את מערך בדיקות הקורונה בנתב"ג עד 45 יום מרגע חתימת החוזה ולאחר זכייתו ● את עלות הבדיקה ישלמו הנוסעים

שאול מרידור / צילום: רפי קוץ

כ"ץ למרידור: "אם לא תשב בשקט אוציא אותך מהחדר"

המתיחות בין שרי הממשלה לפקידים מגיעה לשיא חדש - והפעם תורו של שר האוצר ישראל כ״ץ להיכנס לעימות עם ראש אגף התקציבים באוצר, שאול מרידור

מירי רגב, הליכוד / צילום: תמר מצפי, גלובס

מפגינים ניתוק? החוק לא אוסר לכבות סלולרי בהפגנה

ארגוני זכויות אדם ממליצים למפגינים בבלפור על דרכים להתחמק ממעקב • השרה רגב טוענת שזו עבירה על החוק, אלא שאין שום סעיף שמחייב לאפשר איכון, או בכלל להסתובב עם מכשיר טלפון

התעלומה / עיצוב: אפרת לוי, גלובס

גופה מתגלה על רצפת הסלון בדירה הקטנה בבודפשט. מה קרה שם?

הבחור הצעיר חוזר הביתה ומתמוטט כשמוצא את גופתו של ניר לאון ● ד"ר שחאדה מנסה לארגן לו טיסה לארץ, אבל המשטרה המקומית לא מאפשרת ● לנטע לי לוי נמאס, והיא מחליטה לפעול ● ומה חושפות התמונות מאבו כביר? ● התעלומה: חידה בלשית בהמשכים

כיכר אתרים. כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: תמר מצפי, גלובס

חסרי המזל של מחיר למשתכן והצעירים ששבים הביתה. כותרות הנדל"ן

מדוע עוד ועוד צעירים חוזרים הביתה ● איך פגעה הקורונה בחלק מזכאי מחיר למשתכן ● ההחלטה של בית המשפט העליון ששולחת את עיריית תל אביב לפרסם מכרז על חניון כיכר אתרים ● ומדוע הוטל עיצום כספי על חברת אלדד פרי

משפחת בן צבי / צילום: איל יצהר, גלובס

"נעזרים בהורים ושורפים את החסכונות. עברנו ל'מצב הודו'"

2019 הייתה שנת השיא של חברת התיירות של אוריאל בן צבי, אבל אז הגיעה הקורונה ואיתה הביטולים ● "אנחנו לא יוצאים, לא אוכלים בחוץ, חיים בצמצום" ● פרויקט מיוחד

לצעירים נגמרים מקומות העבודה בעקבות המשבר הכלכלי והאבטלה מזנקת / צילום: כדיה לוי, גלובס

מענק לכל אזרח: כמה כבר קיבלו והאם יש סיבה לדאגה אם הכסף עדיין לא הגיע?

מתוך כ-6.5 מיליארד שקל שולמו עד כה כ-61.4% ● המענק של 750 שקל למבוגרים שולם עד כה למחצית מהזכאים

העיתונאי אבישי בן חיים מותקף בהפגנה מול בית ראש הממשלה. עיתונאים מותקפים ואף אחד לא עומד לדין / צילום: צילום מסך חדשות 13

כדי להגן על עיתונאים ועל הדמוקרטיה אין צורך בחקיקה פלילית מיוחדת

מכון החשיבה "זולת" יצא ביוזמה לקבוע עבירה פלילית חדשה בחוק העונשין נגד מי שתוקפים עיתונאים • היוזמה נועדה למטרה ראויה, אבל היא מיותרת • הטיפול בנושא יכול וצריך להיעשות באמצעות הגברת האכיפה בהסתמך על הוראות החוק הקיימות, וגם באמצעות חינוך והסברה

משפחת הריס / צילום: איל יצהר, גלובס

"אני במקום של איך אני משיגה לחם למחר. לחם. למחר. אתה מבין?"

איילת ואיתי הריס, בעלי משחקיית הילדים גליצ'ה בראשון לציון, משתכרים היום מינימום כעובדי סופר וכורעים תחת נטל ההלוואות ● "אנחנו מקבלים בשר מאמא שלי ופירות מאבא שלי, ועם המים שיוצאים מהמזגנים משקים את העציצים" ● פרויקט מיוחד

ג'ו ביידן ודונלד טראמפ / צילום: Associated Press

נערכים לבחירות בארה"ב: האקרים ינסו לפרוץ למכונות ההצבעה

גורמים של ביטחון לאומי בארה"ב מזהירים מפני איום על הבחירות מצד מדינות יריבות ● מקורות ביון אמריקאים אומרים שרוסיה בדקה מערכות הצבעה של מדינות בארה"ב בבחירות לנשיאות ב-2016 ● החשש מפני בלאגן בנובמבר הביא את אחת היצרניות לאפשר להאקרים לאתר פרצות

מתקן ההתפלה בשורק. /  צילום: מוטי יאיר

חמש קבוצות מישראל, מספרד ומסין במכרז להקמת מתקן ההתפלה בגליל

הקבוצות, בהן גם IDE שזכתה במכרז למתקן שורק 2, יתחרו על הקמת מתקן ההתפלה החדש בגליל המערבי, שיחל לפעול ב-2024 ויהיה המתקן השביעי בישראל ● גם שותפות של האצ'יסון אלקטרה וקרן נוי משתתפת במכרז

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

נעילה מעורבת בבורסה; נייס זינקה ב-6.2%, פתאל ב-7.8%

מחזור המסחר היה גבוה בהרבה מהממוצע והסתכם בכ-5.9 מיליארד שקל על רקע עדכון מדדי הבורסה ● בזן רשמה הפסד של 11 מיליון דולר ברבעון השני לעומת הפסד של 147 מיליון דולר ברבעון הראשון השנה ● הדולר נחלש

ד"ר ירדן לוינסקי / צילום: גלית לוינסקי

"כולנו במצב של טראומה מתמשכת": הסבר פסיכיאטרי למה שקורה לנו בקורונה

הפסיכיאטר ירדן לוינסקי מסביר מה קרה לנפש שלנו בקורונה, מה אנחנו יכולים לעשות כדי להתגבר, ולמה בישראל מתקשים למצוא במה להיאחז ● "בכל העולם יש חוסר ודאות, אבל פה רבים אחד עם השני ומייצרים כאוס" ● פרויקט מיוחד